Reizen naar Egypte, Sinaï en Israël Afghaans gezin gered...; INLIA-werkgroep dankt voor de vele hulp Zomer 2004 niet zo mooi voor de pontjes Monumentenmarkt Stellendam Kraampjes rond Goereese kerk. Jongenskoor inmiddels gestart EIIAt1Dei(1-t1IEUW5 Sing-in te Dirksland Veerman laat jonge boeren niet vallen Reguliere bijeen komst voor men sen met een 'beroerte' Les Deux Intermezzo start nieuw volleybaiseizoen met toernooien LTO wil VOO/r zwaar gedupeerde bedrijven zelfde schaderegeling als in 2002 Good Luck begint met een overwinning Verkiezingsschouwen in waterschap Hollandse Delta i.o. P.V. De Combinatie P.V. De Rode Duif ^^i te Middelharnis te Stad a/Il Haringvliet PAGINA 7 DINSDAG 7 SEPTEMBER 2004 Wie volgend voorjaar, 2005 dus, Egypte en Israël zou willen bezoeken heeft nu een ruime keus. Alleen al vanaf Goeree-Overflakkee zijn twee 13-daagse reizen gepland. Ds. L.J. Lingen, gereformeerd predikant te Middelharnis, hoopt met een groep te vertrekken op vrijdag 22 april en terug te komen op woensdag 4 mei en Ds. C.G. Kant, gereformeerd predi kant te Ouddorp-Stellendam, een week later: van vrijdag 29 april tot en met woensdag 11 mei. Programma De reizen starten in Cairo, Egypte, waar o.a. de piramides van Gizeh met de Sphinx, Memphis, de oud-koptische wijk en het Egyptisch museum worden bezocht. Daarna gaat men a.h.w. in de voetsporen van het volk Israël door de Sinaï-woestijn om via de berg Horeb/Sinai (waar ook wordt overnacht en het St. Catharinaklooster wordt bezocht) bij Eilat, Israël binnen te gaan. Deze bad plaats aan de Rode zee is uitvalsbasis voor enkele excursies zoals een oude kibboets, een bijbels dierenpark en de kopermijnen van Salomo. Vandaar wordt er gereisd via de Negev-woestijn naar de Dode Zee (waarin natuurlijk wordt gedreven) tot aan Jeruza lem. De bekendste plekken zullen daar bezocht worden gedurende een paar dagen; Klaagmuur, Olijfberg, Via dolorosa. Oude Stad, Yadva Shera en de Menorah bij de Knesseth. Maar deze fascinerende stad is niet het einddoel, want een tocht via de Jor- daanvailei naar het meer van Tiberias staat ook nog op het programma. Als daar de bekendste plekken zijn bezocht zoals Kaper- naum met een aantal andere Bijbelse loca ties, en ook een tocht over het meer is gemaakt, kan de reis richting huis worden gemaakt. Reizen Het is niet de eerste keer dat Dds. Lingen en dDs. Kant een reis leiden. Meerdere malen bezochten zij, met groepen, 'bijbelse' landen en plaatsen in het Middellandse Zeegebied en het Midden-Oosten zoals Egypte, Jorda nië, Syrië, Cyprus, Griekenland, Turkije, Malta en Rome. Israël (en de Palestijnse gebieden) was wel heel vaak het reisdoel. "Dat land heeft toch een aparte plaats in het christelijk geloof en bewaart ook per vier kante meter de meeste bijbels-historische locaties. Bovendien heeft het een zeer grote variatie aan natuur en cultuur", vinden de predikanten. "Het is ook de bedoeling dat we ontmoetingen fjebben-met mensen die daar wonen. We jcwamen er achter dat wij in 2005 dezelfde reisdoelen hacjden uitgeko zen. Daarom hebben we alles een beetje op elkaar afgestemd. Dat de één de ene week vertrekt en de ander de andere week, geeft mensen gelegenheid om te kiezen. De beide reizen verschillen niet veel van elkaar. Mis schien dat een enkel detail en een enkele excursie zal afwijken. In elk geval reizen beiden ook met dezelfde reisorganisatie." Gevaar Of Israël niet gevaarlijk is om naar toe te rei zen? Daarin moet volgens de reisleiders een zekere nuchterheid in worden betracht. Zowel ds. Lingen als ds. Kant hebben reizen naar Israël geleid ten tijde van de tweede Intifada. Zonder enig probleem. "De zaken moeten natuurlijk niet gebagatelliseerd wor den, maar ook weer niet aangedikt. Al meer dan een jaar zit het reizen naar Israël in de lift en neemt ook het toerisme/de pelgrimage weer toe. En in al die jaren dat er toerisme in Israël was en is, zijn er nooit aanslagen op buitenlanders gepleegd. Wij hopen behalve een mooi stukje Egypte ook een ander Israël te laten zien. Als Israeli's de hele dag zouden horen wat er in Amsterdam gebeurt, zouden ze niet meer naar Nederland komen. Maar je zou toch als Nederlander de andere kant van Amsterdam willen laten zien? En die is er ook in Israël. Het is te hopen dat ook Pale stijnse gebieden weer open gaan voor toeris ten en pelgrims. Tot nu toe wordt er alleen in Bethlehem gereisd." Het interkerkelijke reisbureau waarmee bei de predikanten reizen, heeft ook veel erva ring in het Midden-Oosten en is zelfs één van de experts in die regio. DrieTour Reizen te Driebergen staat bekend als een non-pro- fit-organisatie die goed weet wat, waar, wanneer en hoe gereisd kan worden. Ervaren en gediplomeerde gidsen, goede accommo datie en transportmogelijkheden zijn even eens gegarandeerd. Info-avonden Beide predikanten zullen hun reis ook gaan promoten op een aparte info-avonden. Op die avonden zal iets dieper ingegaan worden op reizen naar het Midden-Oosten, in het bij zonder naar Israël. Natuurlijk zal het pro gramma besproken worden, samen met allerlei zakelijke gegevens. De promo-avond van de reis van ds. Kant is op vrijdagavond 10 september om 20.00 uur in de Gerefor meerde kerk aan de Dorpstienden te Oud- dorp. Er is een folder met het reisschema beschikbaar, maar de informatie is ook te lezen op de websites van de Gereformeerde kerken te Ouddorp en Stellendam: www.flakkee.net/ouddorp/geref-kerk en http://cal052202.student.utwente.nl/kerk. Ook kunt u ds. Kant bellen voor nadere infonnatie, tel: (0187) 682862. De info-avond van de reis van ds. Lingen vindt plaats op dinsdag 28 september om 20.00 uur in de gereformeerde kerk te Mid delharnis, Kon Julianastraat 64. Voor meer informatie kan men ook terecht op website Daar is onder het kopje 'organisatie/reizen' ook de folder van de reis te downloaden. Die is overigens ook te verkrijgen bij ds. Lingen zelf, tel: (0187) 482944 of e-mail: ljl@zeelandnet.nl. Op 11 september a.s. wordt er van 9.30 tot 14.30 uur een monumentenmarkt gehouden rond de molen van Stellendam ten bate van de Hersteld Hervormde gemeente van Stel lendam. Er is aanbod van kleine rommel marktspullen en curiosa en natuurlijk veel lekkers, zoals vis, garnalen, oliebollen, kip- producten, frites/snacks, e.d. Daarnaast zijn er leuke verkoopartikelen, zoals bolchrysan ten en sierfruit. Tijdens de markt is er een kapster aanwezig, die tegen aanlokkelijke prijs de haren knipt van iedereen die bij haar op de stoel gaat zitten. Ook voor de kinderen is er genoeg te beleven, zoals enveloppen- trekken, grabbelton, springkussen, de Kop van Jut, darten en sjoelen. Rond 11.00 uur zal het mannenkoor 'Door Eendracht Ver bonden' uit Stellendam enkele liederen zin gen. Iedereen wordt dus van harte uitgeno digd, a.s. zaterdag aan de Molenkade! Op vrijdag 24 september is er van 19-00- 20.15 uur weer een sing-in in de Nederlands Hervormde kerk van Dirksland. Praiseband 'Image' zorgt voor de muzikale begelei ding. Er wordt een collecte gehouden voor het zendingswerk van Dwight en Letty Grismore in Alaska. Jong en oud, hartelijk welkom! De kerk gaat om 18.45 uur open. Minister Veerman gaat proberen als nog een steunmaatregel voor jonge boeren en tuinders van de grond te krijgen. Dat heeft hij in de Tweede Kamer gezegd. Twee weken meldde Veerman nog dat er tot 2007 geen geld zou komen. Er stond 20 mil joen op stapel voor de komende twee jaar, maar Brussel - goed voor de helft - wilde geen goedkeuring geven zolang het Neder landse mestbeleid ter discussie staat. Dit zorgde voor protest van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt, dat na 5 jaar onderhandelen met het ministerie boter bij de vis wilde zien. Gisteren voerde het actie in Den Haag. Veerman kwam met zijn toezegging nadat leden van de Kamercommissie voor Land bouw erop hadden aangedrongen de jonge boeren niet helemaal in de kou te laten staan. Hij verwacht dat een steunmaatregel met louter nationaal geld relatief makkelijk te regelen is. Ook hiervoor moet Brussel goed keuring verlenen. De Nederlandse CV A-vereniging 'Samen Verder' regio ZH, afdeling ZH-EiJanden. organiseert op zaterdag 11 septenriber van 14.00 uur - 16.00 uur in de Grote Verjaar dagskamer van Verpleeghuis 'De Samari taan', Koningin Julianaweg 59 in Sommels- dijk een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, d'ie te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag i's 'Met goede communicatie kom je 'Sarnen Verder". Deze bijeenkomst wordt geleid door de bei de contactpersonen van de afdeling ZH- Eilanden. Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al d'ie mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' regio ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen, hr. A.H. Hutink, tel. 0187 - 48 43 81 of mw. D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187 - 48 38 99. MIDDELHARNIS - Op 10 en 11 septem ber kunnen de voUeybalUefhebbers hun hart ophalen in 'de Staver' te Sommelsdijk. Les Deux Intermezzo organiseert dan haar eigen toernooien, tevens zal de vereniging op 11 september rond 14.00 uur op een speciale manier aan het publiek worden voorgesteld. Mede dankzij sponsor Ben Fabert van Les Deux was het mogelijk dat het jeugdtrai nerskorps geschoold kon worden door Aldert de Boer van de Nevobo. En zal er een nieuw shirt gepresenteerd worden, dat door de hele vereniging gedragen gaat worden bij wedstrijden. Iedereen die geïnteresseerd is in volleybal is van harte welkom, in 'de Sta ver' te Sommelsdijk. Tijdens de Monumentenmarkt te Goede ree- de op zaterdag 11 september vindt u ror,d de hervormde kerk kraampjes met oliebtj.Uen, Goereese port, kaas, appels en peren., boe ken, garnalen, gebakken/gerookte vis, ansichtkaarten, pannenkoeken, ei genge- maakte jam, cake, koekjes, advocaat., patat, frikadellen, bloemen/planten, enz. Cjok zijn er spelletjes zoals mep de muis, sjoelen, dar ten, knikkerspel, enveloppe trekkem, bood- schappenkar raden, enz. Door s'ponsoring zijn er prachtige prijzen beschikb.aar! En in verenigingsgebouw 'de Ark' is e(;n tentoon stelling van oude blikken en zijr i er demon straties kantklossen, quilten en b eren maken. In de Praethoek wordt u kc>ffie/thee/fris geboden, en een goed gesprekDe hele dag is het kerkgebouw geopend voor bezichti ging en zal er worden gem usiceerd. Daar kunt u luisteren zolang u wil t. De opbrengst van deze dag is ten bate van de in standhou ding van het kerkgebouw. Voor bedrijven dfie door de extreme regenval van half augustus onevenre dig zware scharde hebben geleden, dient er een regeling te komen gelijk aan die van 2002. "Het is volstrekt terecht als dezeU'de lijn wordt gevolgd, omdat de situa.tie van de gedupeerde boeren nu ver'gelijkbaar is met toen", zo concludeerde voorzitter Gerard Doornbos va'/idaag in Den Haag tij dens een verj^adering van het dagelijks bestuur van LTO Nederland. De LTO-voo'fzitter stelt klip en klaar dat de overheid er /r.elf debet aan is dat de calami- teitenverzekering AquaPol nog niet van start is gegaan. Z.owel de afstemming met Brussel en extra ei.«.en van de Pensioen- en Verzeke- ringskamer hebben voor grote vertraging gezorgd. "Falend overheidsbeleid mag niet worden afgewenteld op het bedrijfsleven", stelt Doornbos. LTO zal de waterschade vol gende w/eek aan de orde stellen tijdens over leg met minister Veerman (LNV). Doom'oos reageerde vorige week al kritisch op uitlatingen van premier Balkenende. Hij zei vrijdag jl, dat boeren dit jaar de moge lijkheid hebben om zich tegen extreme regemval te verzekeren. "Die stelling is veel te k.ort door de bocht en strookt ook niet met de werkelijkheid. Minister Veerman heeft pa.s op 15 juli jl. eeii-door de Pensioen- en Verzekeringskamer goedgekeurde garantie overeenkomst getekend. Voor soortgelijke verzekeringen tegen hagelschade en bruinrot sluit de inschrijvingstermijn normaliter half mei. Niemand gaat een verzekering aan de man brengen op het moment dat de vroege aardappelen al zijn gerooid", aldus de voor zitter van LTO Nederland. De waterschade van 2002, geraamd op ruim 3 miljoen euro, is overigens nog steeds niet afgehandeld. Tussen minister Veerman (LNV) en het georganiseerd bedrijfsleven zijn in 2003 wel afspraken gemaakt over een regeling, waardoor de betrokken telers een deel van die schade alsnog vergoed zullen krijgen. LTO vindt dat daar haast achter gezet moet worden, omdat de regeling in kwestie nog steeds niet is voorgelegd aan Brussel. Bovendien hebben boeren in omrin gende landen intussen wel een deel van hun waterschade uit die periode vergoed gekre gen. Het eerste team van Good Luck moest het nieuwe korfbalseizoen beginnen met een uit wedstrijd in Mijnsherenland tegen Oranje Zwart. Een overwinning in de eerste wed strijd van het seizoen is altijd erg belangrijk voor het zelfvertrouwen. De wedstrijd werd gespeeld in onverwachte tropische omstan digheden. Good Luck begon goed aan de wedstrijd en kwam al snel op een 0-3 voor sprong. De combinaties liepen goed en er werden vele kansen gecreëerd. Oranje Zwart kreeg minder kansen, maar ging er wel zeer doeltreffend mee om. Hierdoor bleef men, ondanks een ruim veldoverwicht van Good Luck, wel in het spoor. Een 2-5 voorsprong van Good Luck werd nog bijna verspeeld en Oranje Zwart naderde tot één doelpunt. Met nog een paar minuten te spelen voor het rust- signaal gaf Good Luck extra gas. Door goe de doelpunten van Britt Abbas en Liesbeth Los kon Good Luck gaan rusten met een 5-9 voorsprong. De spelers zochten snel de scha duw op om even af te koelen. Men wist ech ter dat men ook in de tweede helft flink aan de bak moest, want de overwinning was nog niet binnen. Snel na rust leek de wedstrijd toch beslist, want Arjan Zondervan en Jan- Willem de Vos zorgden er voor dat de voor sprong verder groeide. De echte genadeklap werd echter niet gegeven, omdat de vele kansen niet afgerond werden. Het spel golf de op en neer, maar ook Oranje Zwart scoor de moeilijk en de overwinning kwam niet meer in gevaar. Myma van Brussel verving de laatste minuten Heidi Kamerling en luis terde haar invalbeurt direct op met een fraaie doorloopbal. De goede leidende scheids rechter Brouwer floot af bij een 10-15 over winning voor de korfbalformatie uit Middel- hamis. De overwinning had groter uit kun nen pakken, maar het belangrijkste is dat de eerste punten binnen zijn. Volgende week kan men proberen deze lijn door te zetten in de thuiswedstrijd tegen Vriendenschaar. Doelpuntenmakers Good Luck: Liesbeth Los (4), Jan-Willem de Vos (4), Marcel Kie vit (2), Arjan Zondervan (2), Marjon Soete- man 1Britt Abbas 1en Myma van Brus sel. Het is al weer even geleden (om pre cies te zijn vijftien maanden) dat wij op de diaconieën van alle kerken een beroep moesten doen om een Afghaans gezin letterlijk van de ondergang te redden. U herinnert zich vast nog wel het gezin van mevrouw Samadi en haar dochters Mina en Laila, die door het COA (Centraal Orgaan voor Opvang Asielzoekers) op straat werden gezet in de veronderstelling dat ze waren uit geprocedeerd. Dat hield in dat ze verstoken waren van leefgeld en onderdak. Gelukkig trok de heer Piet Willers uit Stel lendam, destijds Mina's leraar en behorende tot de Marinusparochie te Ouddorp, zich het lot van de familie aan en na overal elders nul op het rekest te hebben gekregen kwam hij tenslotte in contact met onze werkgroep. Met de winter voor de deur stonden wij voor de moeilijke taak te zorgen dat de familie onderdak kreeg en voldoende geld voor de eerste levensbehoeften. Intens dankbaar zijn wij voor de kracht die wij hiertoe mochten ontvangen. Dat zijn wij trouwens ook voor de financiële steun en de daadwerkelijke hulp die wij op velerlei manieren ontvingen. Onze dank gaat met name uit naar de diaco nieën van de kerken die ons steunden, naar alle particulieren die hetzelfde deden, naar de heren doktoren, die waar nodig zorgden voor hulp, de apothekers die voor de medi cijnen zorgden (de gezinsleden waren na hun verwijdering uit het AZC niet meer ver zekerd) en de directies van de scholen die zorgden dat de meisjes niet verstoken bleven van onderwijs. In Afghanistan waren ze dat namelijk wel. Het is hartverwarmend te constateren dat zo velen 'met innerlijke ontferming' bewogen zijn. In bezit van verblijfsvergunning Tot onze vreugde kunnen wij u nu medede len dat de familie het uitstekend maakt. Zo werd zij onlangs in het bezit gesteld van een verblijfsverguiming en dank zij de welwil lende medewerking van de gemeente Oost- flakkee kregen ze in Oude Tonge direct een COA-woning toegewezen. Dochter Laila bezoekt de Havo-afdeling van de Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis, terwijl dochter Mina in Rot terdam het Albadacollege bezoekt. Beide meisjes zijn heel serieus beziet, maar dat ze aan het eind van het vorige schooljaar met goed cijfers bevorderd zijn is mede te dan ken aan de inzet van directies en docenten van beide scholen. Vooral mevrouw Samadi was er, na alle ellende die het gezin in Afghanistan beleef de (haar echtgenoot en haar zoon vermoord, zijzelf en haar dochters vernederd en opge jaagd van de ene streek naar de andere), in geestelijk opzicht aanvankelijk slecht aan toe. Toch heeft ook zij de moed gevonden binnenkort aan een inburgeringscursus te beginnen. Van harte hopen wij dat het haar gaat lukken. U zult begrijpen dat deze mensen niet zonder reden een verblijfsvergunning hebben gekregen. Dat die noodzaak bij de minister kon worden aangetoond was vooral te dan ken aan het feit dat zij via onze werkgroep konden beschikken over een advocaat die hen bij hun asielprocedure uitstekend bege leidde. Heel vaak echter worden procedures ver knoeid, met het gevolg dat mensen terug zouden moeten naar hun land van herkomst, terwijl dat niet verantwoord is. INLIA Het zijn deze gevallen waarvoor de werk groep INLIA zich daadwerkelijk inzet, soms door te bekijken of alsnog een verantwoorde procedure kan worden opgestart, in weer andere gevallen door emigratie naar een ander land mogelijk te maken. Dit laatste is bijvoorbeeld het geval met een familie uit Iran, eveneens uitgeprocedeerd. Gebleken is echter dat mensen zoals deze familie als belijdend Christen in hun land van herkomst niet veilig kunnen verblijven. Voor deze mensen wordt getracht een uitreisvisum naar Canada te vertaijgen. Er is een reële kans dat dit op den duur ook gaat lukken. Voordat alles echter in kannen en kruiken is gaat daar heel wat tijd mij heen (ongeveer anderhalf jaar). Op ons rust de taak deze mensen zolang van woonruimte te voorzien. Momenteel vinden ze onderdak in een cara van en ze staan daarmee op een camping. Gedurende de winter echter moet naar ande re (tijdelijke) woonruimte worden gezocht. Mocht u iets weten, dan houden wij ons van harte aanbevolen. Zoals u ziet wordt hulp verleend op allerlei gebied en de leden van onze werkgroep doen dit met groot enthousiasme. Daadwerkelijk hulp bieden is echter een gigantische klus, die bovendien wordt bemoeilijkt doordat de werkgroep financieel in een moeilijke posi tie verkeert. Willen wij ons werk blijven doen, dan hebben wij op dat punt een stevi ger basis nodig. Wij zijn dan ook naarstig op zoek naar mensen die ons werk financieel willen steunen. De werkgroep INLIA is actief in uw eigen omgeving, wat het voordeel heeft dat u ten allen tijde kunt nagaan of uw geld goed wordt besteed. Mocht u ons willen helpen, dan geven wij hiertoe graag gelegenheid via bankrekening nummer; 418673640, t.n.v. A.W. Buijze inzake Stichting INLIA Werkgroep Flakkee te Middelhhamis. Uiteraard is uw eenmalige bijdrage van har te welkom. Er bestaat echter ook een moge lijkheid om voor een bedrag van (minimaal) 25,- per jaar van de Werkgroep INLIA Goeree-Overflakkee donateur te worden. Een formulier hiervoor zenden wij u desge vraagd graag toe. Verder zouden wij best nog wat praktische hulp kunnen gebruiken. Uitbreiding van de werkgroep met een aantal leden zou tot gevolg hebben dat wat vaker aan verzoeken om hulp zou kunnen worden voldaan, terwijl de groep minder kwetsbaar is wanneer iemand door ziekte of anderszins het werk zou moeten onderbreken. Mocht u ook interesse hebben en u willen inzetten voor mensen die praktische hulp (nog) niet kunnen ontberen, dan vernemen wij dit graag. Namense de INLIA WERKGROEP G. Vroegindewey-Zwerus Rembrandtlaan 142 3241 AL Middelharnis Telefoon: 0187 483938 Het pontjesseizoen 2004 kan niet tip pen aan de mooie en zonnige vaarpe- riode van 2003. De toeloop van passa giers kwam in juli moeizaam op gang en kende een kort hoogtepunt in augustus. Alle gegevens zijn nog niet bekend, maar de indruk is dat het aantal gebruikers van de pontjes zal uitkomen op ongeveer 20.000. Dat is ca. 60% van het recordaantal van de zonnige zomer van 2003, toen 32.000 passagiers zich lieten varen naar één van de Zeeuwse overkanten. De start van de pontjes in juli was mager en de passagiersstroom kwam langzaam op gang, met een korte en drukke piek in week 31 en 32. Daarna liepen de passagiersaantal- len al weer snel terug. Een en ander is duide lijk te verklaren door het weer gedurende deze zomer. Juli was somberen wisselvallig. De maand augustus kende enkele zonnige weken, met daarin een korte zeer warme periode en daarna zeer wisselvallig weer, een regenrecord en ook veel wind. Het Zeeuwse weer was dikwijls beter dan wat de weersvoorspellingen aangaven, maar het publiek blijkt bij het plannen van de vakan tiedag veel waarde te hechten aan de weers voorspelling. Men besluit bij een minder mooi weerbericht al snel om het rondje met een pontje maar niet te maken, terwijl het achteraf bekeken heel prima had gekund. Ook zal zeker meespelen dat men kritischer is geworden op de besteding van het beperk tere vakantiebudget. De verkoop van de Almanak 2004 met daar in alle informatie over de pontjes is goed geweest en van het in mei verschenen fiets- boekje "Fietsen&Varen" met daarin 29 fiets routes van pontje naar pontje zijn deze zomer ca. 2.500 exemplaren verkocht. Het voorziet duidelijk in een behoefte, zo blijkt. Niet alle veerdiensten geven hetzelfde beeld. Een aantal pontjes heeft toch wel redelijk gedraaid. De schippers van Middelhamis-Hellevoet- sluis, Den Osse-Slikken van Flakkee, Oude Tonge-Steenbergen, Zierikzee-Sophiaha- ven. Bergen opZoom-Tholen, Veere-Kam- perland en van Kortgene-Wolphaartsdijk zijn nog redelijk tevreden over het aantal passagiers dat ze hebben kunnen vervoeren. De veerdiensten Zijpe-Anna Jacobapolder St.Annaland, Wemeldinge-Zierikzee, Ter- neuzen-Hoedekenskerke kregen dit seizoen opvallend weinig passagiers. Op de steiger van de Slikken van Flakkee speelde daarnaast het probleem van overlast door jongeren, waardoor de veerdienst een aantal dagen uit de vaart is geweest. Zoals gebruikelijk zullen in de loop van sep tember in een overleg met de schippers van de pontjes alle ervaringen van dit seizoen worden besproken en een eerste opzet wor den gemaakt voor het vaarseizoen 2005. Een aantal wensen en ideeën zijn nu al bekend: streven naar nog betere onderlinge afstem ming van de vaartijden, ten behoeve van mensen die een rondje met meerdere pontjes maken. Ook is het gewenst dat de pontjes zo mogelijk vanaf dezelfde datum gaan varen zodat al vanaf het begin rondjes met meer dere pontjes kunnen worden gemaakt. De stichting "Fiets een rondje met een pontje" hecht er aan om het totale pontjesnetwerk van 19 veerdiensten in tact te laten en zal zich zeker inzetten om daar waar zich moge lijkheden voordoen deze nog verder uit te breiden of te versterken. Zondermeer zal ook moeten worden gezocht naar oplossingen voor de pontjes die deze zomer te weinig passagiers hebben gehad om rendabel te kunnen varen. De prijs van de tickets kan niet verder omhoog; er zal moeten worden overlegd met overheden en het belanghebbende bedrijfsleven in de betreffende plaatsen voor het verkrijgen van een garantiesubsidie voor pontjes die soms eens een moeilijk seizoen meemaken. Een sterke en gerichte pontjes-promotie campagne zou zeker ook kunnen helpen en daarom is het stichtingsbestuur blij met de ontvangen steun van de Provincie voor de komende driejaar. Hoe houden we het water buiten? Hoe houden we het levend? En wat willen we met het water in de toekomst? Het zijn thema's van de verkiezingsschou wen van het waterschap Hollandse Delta i.o. Tijdens deze schouwen gaan kandidaten met elkaar in discussie over onderwerpen die belangrijk zijn in het nieuwe waterschap. Vijf waterschappen in zuidelijk Zuid-Hol land gaan vanaf 1 januari 2005 samen ver der als waterschap Hollandse Delta. De waterschappen De Brielse Dijkring, Goe ree-Overflakkee, De Groote Waard en IJs- selmonde vormen dan samen met een deel van het Zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden het waterschap Hollandse Delta. Dit nieuwe waterschap is met één miljoen inwoners één van de grootste waterschappen in ons land. Van 24 septem ber tot en met 6 oktober zijn de verkiezin gen voor het Algemeen Bestuur. In de aanloop naar de verkiezingen organi seert het nieuwe waterschap een aantal ver kiezingsschouwen op verschillende locaties in het beheersgebied. Bij een officiële schouw controleert een waterschap op loca tie of een dijk goed is onderhouden, een duin in goede staat verkeert of een gemaal naar behoren werkt. De dijkgraaf maakt daarvoor een ronde langs belangrijke plaat sen in het beheersgebied van zijn water schap. Zo'n ronde maken de kandidaten nu ook tijdens de verkiezingsschouw. De bedoeling is om de discussie over verschil lende waterthema's op gang te brengen en de kandidaten de gelegenheid te geven om hun standpunten uiteen te zetten. Op zaterdag II september wordt in het Waterschapshuis Goeree-Overflakkee in Middelharnis vanaf 10.45 uur aan de hand van het thema 'Hoe houden we het water levend?' onder andere ingegaan op het Kierbesluit en de Deltanatuur. Bij het waterschapshuis van IJsselmonde wordt om 12.00 uur, na een bustocht over het eiland, gediscussieerd over het thema 'Wat willen we met het water in de toekomst?'. Hierbij komt stedelijk waterbeheer uitgebreid aan bod, waarbij een link wordt gelegd met de bezochte locaties als het Zuiderpark en de Koedoodse Plas. DIRKSLAND - Het jongenskoor naar Engels voorbeeld, onder leiding van Sietse van Wijgerden, is intussen succesvol gestart met 9 jongens. Het koor is toegankelijk voor alle jongens vanaf ongeveer 7 jaar. Er wordt geoefend op de woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur, in Dirksland. Bij voldoende aanmeldingen wordt de groep wellicht gedeeld in twee leeftijdcategorieën. Hier voor zijn vooral nog jongere jongens wel kom. Niet voor niets hebben jongenskoren in lan den zoals Engeland een bloeiende en sterke traditie: men wordt als het ware spelender wijs ingeleid in de wereld van het zingen en in die van de klassieke muziek. Het is tevens een buitengewoon goede scholing: men leert op jonge leeftijd - stapje voor stapje, maar uiteindelijk grondig - het notenschrift ken nen. Het van blad leren zingen levert een sterke basis voor hen die ook een instrument (gaan) bespelen. Heb je belangstelling? Kom gewoon een keer langs en doe mee! De hdmaatschapskosten bedragen 10 euro per maand. Voor meer info kun je bellen: 0187- 601605. Uitslag wedvlucht Niergnies 04-09-2004. Los: 08.45. Deelnemers: 28. Duiven: 807. Weer: kalme wind. André v. d. Linde 1, 9, 16, 43, 99, 126, 141, 142, 147, 155, 161, 195; Mevr. C. Dubbeld 2, 7, 15, 25, 33, 47, 48, 65, 77, 78, 91, 110, 113, 115, 116, 120, 143, 148, 154, 157; D. Vroegindeweij Zn. 3,4, 5,6, 8, 1114,20, 22, 23, 32, 38, 39, 40, 52, 57, 64, 66, 95, 96, 98, 105, 106, 109, 111, 136, 139, 144, 165, 176, 185; L Koese en Zn. 10, 18, 19, 41, 42, 54, 69, 72, 103, 107, 118, 122, 123, 125, 133, 137, 146, 149, 169, 172, 190, 192; L. Barendrecht 12, 13, 30, 46, 51, 60, 62, 63, 67, 71, 74, 76, 79, 80, 82, 83, 84, 86, 93, 97, 119, 121, 128, 130, 145, 150, 151, 182,183, 196; L. V. d. Baan 17, 24, 44, 53, 87, 88, 89, 90, 102, 114, 124, 127, 163, 171, 175, 186, 188; C. van de Weide 21, 27, 29, 31, 36, 50, 55, 59, 104, 131, 138, 162, 198, 200, 202; Jan W. V. d. Linde 26, 34, 70; Cor en Eric van 't Veer 28, 68, 108, 112, 129, 132, 152, 153,193,194; Polder-Vroegindeweij 35,61, 117, 135; J. Groenendijk 37, 45, 56, 73, 85, 94, 100, 159, 167, 168, 170, 173, 178, 179, 180, 181, 187, 197, 199, 201; A. Bestman 49, 58, 92, 158, 160, 164, 166; J. Horseling 75,81,140, 191; C. van den Bos Zn. 101, 177; J. Jongejan 134, 156, 184; A. de Blok 174; Eddy Groenendijk 189. Uitslag wedvlucht Niergnies 04-09-2004. Los: 08.45. Deelnemers: 10. Duiven: 260. Weer: Zuiden Wind. J. C. Wagner Zn. 1 10 12 13 15 16 20 21 22 32 38 46 60; I.J. van Zanten 2 45 53 65; L. Oranje 3 6 14 17 18 24 25 28 29 36 51 52 56; J. D. Me iaard 4 30 57; L M. Visser 5 7 8 9 19 26 27 33 34 35 37 42 48 49 58 59; Th. van Stralen 11 44 50; Joh. Kwist 23 39 47 54 55 61 62 64; K. Klink 31 40 41 43 63.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7