Programma Open Monumentendag 2004 Diploma-uitreiking Mbo Groene Ruimte Bloemen- en Tuincentrumbranche Kinderkoor Yess! is aan vierde seizoen begonnen Kruistocht naar LeHiMgrad Bingo in de Victoriahal Monumentendag: Tussen kunst en kitsch Viswedstrijd H.V. 'Krammer' Bejaardenmiddag Christelijke Vrouwenbond GROENE SCHOOL SOMMELSDIJK VERVOLGViBHAAL Gemeente Middelharnis Gemeente Oostflakkee Gemeente Dirksland Gemeente Goedereede de geheimen van het Zierikzeese orgel •3fa.i^a-<rilogie - deel 1 JOH. G VEENHOF Zaterdag 11 september a.s. is het wederom Open Monumentendag. Tal van oude gebouwen zijn op die dag voor iedereen gratis toegankelijk. Met name de kerken, molens en musea staan centraal. Bovendien worden er nog enkele andere activiteiten georga niseerd. De meeste gebouwen zijn geo pend tussen 10.00 en 17.00 uur. In onderstaand overzicht een greep uit de activiteiten op het eiland. Van een aantal van de hieronder vermelde activiteiten vindt u elders in deze krant uitgebreidere berichtgeving. Jonge bouwkunst De VVV/ANWB Overflakkee heeft in samenwerking met de gemeenten Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee een boekje uit gegeven over jonge bouwkunst. Op Over flakkee staan nog tal van gebouwen, die in een herkenbare stijl zijn opgetrokken. In dit boekje is een korte beschrijving te vinden van de verschillende bouwstijlen en wordt een aantal panden nader belicht. Het gaat hier om gebouwen die tussen 1800 en 1940 zijn gebouwd. De uitgave is op Open Monu mentendag gratis te verkrijgen bij het VVV/ANWB-kantoor aan het Vingerling te Middelharnis en bij verschillende openge stelde monumenten. Opengestelde monumenten - De kerkgebouwen van de Hervormde gemeenten te Middelharnis en Sommels- dijk (in de kerken wordt op gezette tijden het orgel bespeeld); - De kerktoren van Middelharnis; - De molens te Sornmelsdijk, Nieuwe-Ton- ge en Stad aan 't Haringvliet; - Het Rien Poortvlietmuseum te Middelhar nis; - Het Streekmuseum Goeree-Overflakkee te Sornmelsdijk; - De Doele te Sornmelsdijk; - De Rarekiek aan het Kerkstraatje te Sorn melsdijk. Jaarmarkt In de historische Ring rond de oude kerk van MiddelhiUTiis wordt een jaarmarkt georgani seerd. Er is van alles te koop en te doen en het belooft weer een gezellige drukte te wor den. Ouderwets snoepgoed In het gezellige Streekmuseum Goeree- Overflakkee is in het dorpswinkeltje ouder wets snoepgoed' te Kbop: polkabrokken, spekjes, stroopsoldaatjes, kaneelstokken, etc. Kom snel, want op is op! TXissen kunst en kitsch In samenwerking met 'De Motte' is de heer P Krijgsman, antiquair te Middelharnis, in het pand 'Groot Rapenburgh', Kerkstraat 3 te Sornmelsdijk aanwezig om uw 'antieke' voorwerpen te bekijken en gratis te taxeren. U heeft vast nog wel iets thuis liggen waar over u meer wilt weten. Schroom niet en kom langs! Sommelsdijks gildegebruik in ere hersteld Het is een eeuwenlang gebruik geweest dat de molenaar van Sornmelsdijk op St. Anna- dag een zak meel beschikbaar stelde aan de rederijkerskamer. Om 13.30 uur zal met paard en wagen meel bij molen 'De Koren bloem' worden opgehaald, waarna het bij de bakkers wordt gebracht Daarvandaan De eerste vergadering van dit seizoen hoopt de Christelijke Vrouwenbond afd. Middel- hamis-Sommelsdijk te houden op dinsdag middag 14 september a.s., om 14.30 uur. In verenigingsgebouw 'de Hoeksteen' te Mid delharnis zal ds. P. den Butter .spreken over 'Schat en hart'Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. Allen hartelijk welkom. wordt brood meegenomen, dat gewogen wordt bij de waag in de Kerkstraat en gekeurd vóór 'De Doele'. Het brood zal ver volgens worden afgeleverd bij 'De Goede Ree' en 'De Samaritaan'. Zandkastelen op het Diekhuusplein Dit jaar is het landelijk thema voor Open Monumentendag 'Verdedigingswerken'. Op het Diekhuusplein te Middelharnis is het vanaf 12.00 uur mogelijk om zelf zandkaste len te bouwen. Hiervoor is speciaal sculp- tuurzand besteld. Deelname is gratis. MOnuMENTconcerten Onder muzikale leiding van Piet Westhoeve worden op vijf plaatsen op het eiland instant- concerten verzorgd, waarbij muzikanten worden uitgenodigd mee te spelen. Bladmu ziek is ter plekke beschikbaar. Voor klap- stoel, muziekstandaard en instrumenten moet zelf worden gezorgd. De serie concer ten eindigt om 16.00 uur met terras en muziek op het Diekhuusplein in Middelhar nis. Opengestelde monumenten - de molens te Oude-Tonge, Den Bommel en Achthuizen. Opengestelde monumenten - de molens te Dirksland en Herkingen; - het kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Dirksland. Orgelbespelingen en Jaarmarkt In de Hervormde kerk van Dirksland worden orgelbespelinkjes gegeven. Bovendien wordt er door de kerkelijke gemeente een Jaarmiu-kt georganiseerd. Goedereede 10.00 uur, opening Monumentendag 10.00-12.00 uur, 'Goedereede in stukken' 10.30-12.00 uur, orgel- en beiaardspel 12.00 uur, klokken luiden met de hand in de Toren 13.00-14.00 uur, stadswandeling met gids 12.15-16.30 uur, orgel- en beiaardspel 14.00-16.00 uur, ringsteken met boerenaan- spanningen 16.00-17.00 uur, torenconcert door 'Wind kracht 10' en verder de gehele dag - Foto puzzeltocht - Toren geopend, met exposities - Marktlaamen bij de Ned. Herv. Kerk - Molen 'de Windvang' geopend Ouddorp - VVV-kantoor in het Blaeuwe Huus is de gehele dag geopend - Museum Ouddorp Raad- en Polderhuis de gehele dag geopend - Molens 'de Zwaan' en 'de Hoop' draaien - RTM-museum de gehele dag geopend, met klederdrachtenserable 'Eeuwkant' - De Schans geopend van 10.00-16.00 uur; een medewerker van het Zuid-Hollands Landschap is aanwezig Stellendam Molen 'Korenlust' geopend Expo 'Haringvliet' geopend Monumentenmarkt nabij de molen, moge lijk om 11.00 uur optreden Chr. Mannen koor 'Door Eendracht Verbonden' vanaf de molenstelling Op donderdagavond 16 september septem ber a.s. organiseert de Stichting Verenigd in Kracht een bingoavond in de Victoriahal te Dirksland. Er zullen op deze avond 8 rondes en 2 superrondes worden gespeeld. De Vic toriahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur, de bingo start om 20.00 uur. Stichting Ver enigd In Kracht staat weer garant voor een klinkend prijzen pakket. Tijdens de Monumentendag op zaterdag 11 september is de Nieuwe Kerk te Zierikzee de hele dag geopend. Gastheren en gastvrou wen zijn aanwezig om bezoekers te ontvan gen. Er is een expositie ingericht over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk en ook is het mogelijk nog eenmaal de speciale expo sitie te bekijken waarbij eilandbewoners ver tellen wat hun mooiste plekje van het eiland is en waarom. Ook de powerpoint-presenta- tie over de Nieuwe Kerk is te zien. Organist Mar van der Veer zal kwartiercon certen geven. Steeds is er een kort concert van 15 minuten waarna er een pauze is van dezelfde lengte. De kleine concertjes zullen steeds een ander thema hebben. In de raor- genuren zal dit - vanaf 10.00 uur - telkens een ander land zijn. Er wordt orgelmuziek uit het desbetreffende land gespeeld of geïmproviseerd over bekende liederen uit of over het land. 's Morgens zal Duitsland, Frankrijk, Ierland, Engeland en Amerika aangedaan worden, 's Middags zal, in aan sluiting op de optredens van de Stichting Historische Spelen buiten op het kerkplein, op het orgel de muziek klinken uit diverse historische spelen. De orgelbespeUngen beginnen elk heel en half uur. Bijzonder deze dag - die tevens de nationa le orgeldag is - zijn de excursies naar het orgel zelf. Veel mensen hebben geen idee wat er zich achter de monumentale frontpij- pen bevindt. Het orgel is van binnen een klein flatgebouw met verdiepingen die door midden van lad ders met elkaar verbonden zijn. Op de ver diepingen bevinden zich duizenden kleine pijpen. Bij uitzondering zullen de grote kastdeuren opengaan en zullen de bezoekers een idee krijgen van de grote 'machinekamers', de windvoorziening en de pijpenopstelling. De orgelexcursies worden geleid door Marien Stouten. Deelnemers aan deze excursies die deze dag geregeld plaats zullen vinden kunnen zich melden bij de nieuwe ontvangstbalie in de kerk. 's Avonds (20.00 uur) wordt in de Nieuwe Kerk een optreden gegeven door Straator kest Toos. Gratis kaarten voor dit optreden zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Nieuwe Haven en, indien nog voortadig, 's avonds bij de kerk. SOMMELSDIJK - Op Open Monumen tendag zal antiquair Piet Krijgsman op uit nodiging van historische vereniging 'De Motte' mensen ontvangen die hun 'antie ke' voorwerpen willen laten taxeren. Niet alleen zal de waarde worden bepaald, maar Piet Krijgsman weet ook meer te ver tellen over herkomst en ouderdom. Tevens zal er iemand van 'De Motte' aanwezig zijn om oude bodemvondsten te dateren. U kunt van 10.00 tot 16.00 uur terecht in het pand 'Groot Rapenburgh' aan de Kerk straat van Sornmelsdijk, tegenover het Streekmuseum. Iedereen is hartelijk wel kom, de taxatie is gratis. Na mooie vangsten tijdens de vorige wed strijd in het Zuiderdiep, hoopt de hengel- sportvereniging 'Krammer' ook op zulke resultaten tijdens de wedstrijd van a.s. zater dag, 11 september, in het Haringvliet. Er zal worden gevist bij de windmolens nabij Mid delharnis. Niet alleen telt elke wedstrijd mee voor het klassement, maar ook zijn er steeds aparte prijzen. Maar: een ochtendje gezellig met elkaar vissen, dat staat voorop! Inschrij ven voor de wedstrijd van zaterdag is van 7.45 tot 8.15 uur in 'de Staver' te Middel harnis; de inschrijfkosten bedragen 2,50. Daarna zal er van 9.00 tot 12.00 uur worden gevist, zodat u met het eten weer thuis kunt zijn. Voor meer informatie kunt u bellen naar: 0187-603051, of u stuurt even een mailtje naar hvlcrarruner@hotmail.com. Op dinsdag 2 september j.l. heeft op de Groene School Sommelsdijk de uit reiking van de Mbo-diploma's aan 35 geslaagden plaatsgevonden in de vak richtingen Groene Ruimte en Bloe men- en Tüincentrumbranche niveau 1, 2 en 3 BBL. De vestigingsdirecteur de heer L.J.R. Schoonwater opende de avond, waar naast de deelnemers ook de ouders/verzorgers, werkgevers en praktijkopleiders verwelkomd wer den. De diploma's werden uitgereikt door de Mbo-directeur de heer P.R. Kamerling en düor de docenten. Alle deelnemers kregen hierbij een persoonlijk woord. Na deze uit reiking werd de avond voortgezet met een gezellig informeel samenzijn. Leeriingen uit het VMBO van de Groene School kunnen hun vervolgopleidingen nu op dezelfde school vervolgen. Daarnaast neemt het aantal deelnemers dat van andere scholen komt enorm toe. De deelnemers van de opleiding Groene Ruimte zijn werkzaam als hovenier in de particuliere sector en bij gemeentelijke plantsoenendiensten. Volgt een deelnemer de opleiding Bloemen- en Tuincentrumbran che dan is deze werkzaam in een bloemen winkel of een tuincentrum. De deelnemers werken 4 dagen in de week en komen 1 dag naar school. Het bedrijfsleven en de school zijn daarom ook samen heel belangrijk voor het opleiden van de deelnemers. Geslaagden MBO Groene Ruimte/Bloemen en Ibincentrumbranche Assistent medewerker groene ruimte BBL Peter Derrez Ouddorp Louis van Heemst Dirksland Wesley Kristelijn Burgh-Haamstede Peter Mak Spijkenisse Medewerker groenvoorziening/ woonomgeving BBL Pieter Bouwman Oosterland John Goverde Oude-Tonge "Rinus van Kempen Dirksland Simone Klein Bram Looij Tine Vaandrager Rinus Vellekoop Hellevoetsluis Middelharnis Hellevoetsluis Herkingen Medewerker hovenier BBL Peter Bolle Zierikzee Willem Buth Sommelsdijk Robert van Es Numansdorp Leendert de Leeuw Sommelsdijk Jurgen Schouteren Halsteren Dennis Schrauwen Spijkenisse Frans Struik Herkingen Marco Vroegindeweij Middelharnis Pieter van der Weijden Nieuw-Beijerland Vakbekwaam roenvoorziening/ woonomgeving BBL Bart van der Baan Middelharnis Arjan Koster Middelharnis Een deel van de geslaagden in De Groene School. Vakbekwaam hovenier BBL Roland van Braak Hans Burger Dennis Hameeteman Geert Kalis Jaco Koster Edwin Looij e Arco Maliepaard André Nelis Kees Nieuwenhuijse Arie Verblaauw Miranda de Vrij Temeuzen Tholen Ouddorp Mijnsheerenland Waarde Hellevoetsluis Ouddorp Ouddorp Yerseke Strijen Stad a/h Haringvliet Medewerker Bloemen- Tuincentrum branche binder/verkoper BBL Sindy van de Ree Stellendam Eline Wagemaker St. Philipsland Kinderkoor Yess! is alweer aan het vierde seizoen begonnen. Het kinderkoor bestaat uit ca. 40 koorleden in de leeftijd van 5 t/m 16 jaar. De begeleiding vindt plaats door vier vaste begeleiders met een keyboard, akoestische gitaar, saxofoon en een dwarsfluit. Het koor zingt christelijke liedjes van o.a. Elly en Rikkert en Ben Ket ting, bij veel kinderen absoluut favoriet. Uniek is dat door de leden geen contributie wordt betaald. De koorleden komen uit verschillende dorpen. Kinderkoor Yess! treedt ongeveer 10 keer per seizoen op, zelfs buiten Goeree-Overflakkee. Het eerste optre den van het nieuwe seizoen staat gepland op zondag 12 september en wel tijdens het startweekend van de Gereformeerde kerk van Melissant. Deze dienst begint om 9.30 uur. Nieuwsgierig geworden en/of wil je ook graag meezingen met ons koor? Je bent van harte welkom op zondag tussen 11.30 en 12.30 uur in de Gereformeerde Kerk te Stellendam. Bel voor meer infor matie onze dirigent, Marianne van der Baan tel. 492994 Alle activiteiten, optredens, oefenschema maar ook foto's van het koor zijn te vinden op internet: www.flakkee.net/--yess -69- 'Het was een vergissmg, ik dacht dat de Russen naar binnen kwamen. Ik zou nooit geschoten hebben als ik had geweten dat er een kameraad aankwam.' 'Ik jouw kameraad?' Karl-Heinz lacht. Het is een lach waarbij Schreijer de rillingen over zijn lijf lopen. Hij probeert het over een andere boeg te gooien en zegt, terwijl hij zijn angst probeert te overwinnen: 'Karl, ik ben blij dat je gekomen bent. Ik heb hier van alles waar we maanden lang van gedroomd hebben.' 'Zo en waar zijn al die heerlijkheden dan?' "Ginds in de hoek. Er is zelfs vlees in blik en jenever, worst; alles waar een hongerig mens naar verlangt. Kom mee, dan gaan we het halen, het zal voor de jon gens een verrassing zijn.' Karl luistert met afgrijzen naar de lafaard. 'De jongens liggen ginder bij Leningrad allemaal op hun rug. En de kameraden die jij wilt vertassen zijn van jouw vuiligheid niet meer gediend. Terwijl zij sneuvelden en voor Führer en vaderland het grootste offer brachten, trouw tot in de dood, weet je wel, heb jij hier jezelf zitten vetmesten. Weetje wat jij bent; een stinkend ondier.' Zweet parelt de sergeant op zijn voorhoofd. Hij weet dat deze soldaat geen pardon zal kennen. Die heeft hem door en zal hem aan de galg helpen. Langzaam gaat zijn hand omlaag naar zijn koppel waaraan de Mauser hangt. Zijn ogen zijn strak op die van Karl gericht en de valse glimlach op z'n mond wordt door zijn angst vertekend tot een grijns. Hij voelt Karls adem in zijn gezicht, diens blik lijkt hem te doorboren, maar hij houdt zijn ogen strak gericht op die van zijn doodsvijand. Plotseling schiet de hand naar beneden en trekt het pistool. Maar de vlakke hand van Karl slaat toe tegen de hals van Schreijer. Nog voor hij met een zucht in elkaar zakt gaat het schot af, dat zich in één van de balken boort. 'Zo kameraad, slaap lekker.' Karl trapt het lichaam aan de kant en stapt naar de spul len die Schreijer met zorg bijeen heeft vergaard. De voorraad overtreft zelfs zijn stoutste verwachting. Hij zal meerdere malen moeten lopen om alles weg te halen. Er ligt een stapel zakken en daarin pakt hij de spullen, die hij nodig denkt te hebben. Op z'n gemak sleept hij ze door de nauwe ingang naar buiten. Zwaar beladen keert hij naar zijn makkers terug. 'Gelukkig Karl, ik ben blij dat je weer terug bent. Waar heb je al die tijd gezeten?' vraagt Franz bezorgd. 'Ik heb even een oude kennis opgezocht en kijk eens, het bezoek is niet zonder resultaat gebleven.' 'Wat heb je daar allemaal inzitten? Heb je kans gezien de generale staf te bestelen?" 'Niet zoveel vragen kameraad. Als Karl zijn werk ver richt, doet hij dat goed.' Eén van de zakken wordt open gemaakt en een gedempt gejuich gaat op als de mannen de inhoud zien. Even later zitten allen smakelijk te eten en de fles met geestrijk vocht doet de ronde. 'Jongens, zoveel mogelijk meenemen. AJIes over de mannen verdelen.' De zakken worden leeggemaakt en de inhoud over de manschappen verdeeld. Elk krijgt een portie waarvan hij meerdere dagen kan profiteren. In de best stemming brengen ze de nacht door, niet wetend waar Karl zijn spullen vandaan heeft gehaald. Karl verkeert in een buitengewone goede stemming. Hij is in de veronder stelling dat hij z'n grote vijand Schreijer voorgoed heeft uitgeschakeld. Die is echter uit een zware bewus teloosheid ontwaakt, maar is niet bij machte iets te doen. Versuft blijft hij liggen; het lijkt of zijn zenuw stelsel verlamd is. De klap die Karl hem heeft gegeven is zo hard geweest, dat hij nog vele uren uitgeschakeld zal zijn. De morgen breekt als gewoonlijk aan met een zware beschieting van de Russische artillerie. Ook zijn er weer de Stalinorgels die zich in vele toonaarden laten horen. Nog maar nauwelijks is het licht of de Russen zetten hun aanval voort. Zwaar bepakt aanvaardt het groepje soldaten de terug tocht die, daar zijn ze zeker van, pas in Duitsland zal eindigen. Al vechtend naderen ze een steppeachtig landschap. Het is vlak en kaal tot achter de horizon. Alles wat zich op deze vlakte bevindt, wordt door vliegtuigen vernie tigd. Er komt bevel dat kost wat het kost aan de rand van dit gebied stand moet worden gehouden, opdat in de nacht zoveel mogelijk troepen kunnen terugtrekken. Franz en zijn manschappen hebben de eervolle opdracht gekregen om de terugtocht van hun kameraden te dek ken. Zo goed en kwaad als mogelijk is brengen ze hun wapens in stelling. Terwijl ze wachten op de Russen die spoedig zullen komen, maken duizenden zich gereed om te vluchten zodra de kans daartoe aanwezig is. Ditmaal zal de natuur hen een beetje behulpzaam zijn. Even na het middaguur trekt de lucht dicht en begint het te sneeuwen. Nu de Russische luchtmacht niet meer kan opereren, beginnen de troepen de vlakte over te steken. Ze worden uitgeleide gedaan door een hagel van artillerievuur die onder de opeengepakte massa's dood en verderf zaait. Slechts een gering aantal voertuigen blijft achter om de achterhoede weg te brengen. 'Het ziet er naar uit dat ze ons hier zullen opofferen', is de overtuiging van Franck die huiverend achter een zware mitrailleur zit. 'Je moet niet zo pessimistisch zijn. Als je de moed laat zakken, ben je er zo geweest', snauwt Karl-Heinz. De Russen komen. Het is in hoofdzaak de infanterie die de aanval uitvoert. De tanks die met deze zware sneeuwval geen zicht hebben komen achteraan, om zodra de lucht helder wordt, de infanterie te kunnen ondersteunen. In het dorp waar de Duitsers die morgen zijn wegge trokken, staat een tankbataljon. Het wacht op beter weer, om opnieuw aan de strijd te kunnen deelnemen. Enkele soldaten snuffelen wat rond en doorzoeken de rommel die door de terugtrekkende Duitsers is achter gelaten. Plotseling schiet er een gebogen gedaante weg. Schreijer heeft gemerkt dat de Russen er zijn en waagt nu een kans om te vluchten. In doodsangst rept hij zich weg van de plaats waar de Russen zich bevinden. Weg wil hij, weg naar zijn kameraden, die zich ergens voor hem in de besneeuwde wereld moeten bevinden. Bijna is hij aan het oog onttrokken, als een Russisch soldaat de vluchteling opmerkt. 'Germansky, Germansky', gilt hij met overslaande stem. Het is ook de eerste Duitser, die hij zo van dicht bij ziet. 'Germansky', gilt hij nogmaals. Van alle kanten komen rode soldaten aarüiollen. Schreijer is intussen uit het gezicht verdwenen en loopt zoals hij nog nooit in zijn leven gelopen heeft. De Rus sen zetten de achtervolging in. Het is net een jacht op een aangeschoten stuk wild. De Russen lachen en roe pen elkaar grappen toe. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5