Boerderijeninventarisatie Goeree-Overflakkee wie betaalt, bepaalt 4k kies voor de juiste mensen op de juiste plek' Zorg thuis vanuit verzorgingshuis 'De Goede Ree' Najaarstrend Goeree 2004 Nationale Orgeldag 2004 Uitgebreide Inventarisatie Zuid-Hollandse Boerderijen Waterschapsverkiezingen 2004: De wereld van de eilanden Natuurexcursie Kwade Hoek I11D01-I1IEIJWS P.V. De Trekvogels EIIIVnDErt-l1IEUW5 Mannen 'Sursum Corda' roept uw hulp in Avondje uit met Richard Groenendijk voorafgegaan door buffet Horen... en zien! In 2003 - het Jaar van de Boerderij - is de aanzet gegeven voor een sys tematische inventarisatie van histo rische boerderijen in Zuid-Holland. Het project 'Inventarisatie Zuid- Hollandse boerderijen' is een initia tief van de Boerderijenstichting Zuid-Holland (BSZH), met steun van Dorp, Stad Land en de Pro vincie Zuid-Holland. Boerderijeninventarisatie 2004 Het Project 2004 Het resultaat Eindverantwoordelijke 2004 Boerderijeninventarisatie Goeree-Overflakkee te Ouddorp Vijf waterschappen in zuidelijk Zuid- Holland gaan vanaf 1 januari 2005 samen verder als waterschap Hol landse Delta. De waterschappen De Brielse Dijkring, Goeree-Overflak kee, De Groote Waard en IJsselmonde vormen dan samen met een deel van het Zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden het waterschap Hol landse Delta. Dit nieuwe waterschap is met zo'n één miljoen inwoners één van de grootste waterschappen in ons land. Van 24 september tot en met 6 oktober zijn de verkiezingen voor het Algemeen Bestuur. Het programma is als volgt SOMMELSDIJK - Sinds 1 september verleent verzorgingshuis 'De Goede Ree' verzorgingshuiszorg bij cliënten thuis. Een speciaal team zal huishou delijke zorg, verpleging, basisverzor ging en activiteiten aanbieden. De bedoeling is cliënten zo lang mogelijk thuis te verzorgen. Het verzorgings huis heeft heel wat te bieden en kan meegroeien in de zorgvraag. Enkele jaren lang is een werkgroep bezig geweest met de voorbereiding van dit zorgproduct. Het verzorgingshuis is gespecialiseerd in ouderenzorg en biedt, naast verzorging in 'De Goede Ree', nu ook verzorging bij cliënten thuis. Daardoor is het mogelijk dat mensen langer in hun eigen woning kunnen blijven en dat opname kan worden voorkomen of uitgesteld. Op donderdag, vrijdag en zaterdag 9, 10 en 11 september wordt in het verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede de beurs Najaarstrend Goeree 2004 gehouden. GOEREE-OVERFLAKKEE - 'Het orgel: horen... en zien'. Dat is het the ma van de nationale orgeldag 2004, die op zaterdag 11 september, als onderdeel van de Open Monumenten dag wordt gehouden. Het doel is een breder publiek de kans te geven om kennis te maken met dit bijzondere instrument. Bijzonder, omdat de meer dan tweeduizend historische orgels in Nederland een uniek cultureel erf goed vormen dat zijn weerga niet kent. Ook ons eiland is in het gelukki ge bezit van een aantal opmerkelijk historische kerkorgels. PAGINA 2 DINSDAG 7 SEPTEMBER 2004 Het 2003-project heeft geleid tot een inven tarisatieformulier en een digitale database met boerderij-informatie in de Hoeksche Waard. De opzet van het formulier is ont wikkeld op basis van feedback van cultuur historische organisaties en is afgestemd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Stichting Historisch Boerderijonderzoek. Naast de 'technische' aspecten van de inven tarisatie is ook geïnvesteerd in het wekken van belangstelling voor de systematische inventarisatie door historische verenigingen in Zuid-Holland. Middels een aantal bijeen komsten en correspondentie is de belangstel ling voor een digitale inventarisatie ook in andere regio's gaande (Krimpenerwaard, Bollenstreek, Goeree Overflakkee en de gemeente Reeuwijk) gepeild. De opgedane ervaring bij de inventarisatie van boerderijen op Goeree Overflakkee, is voor Sociëteit Rethorica te Sommelsdijk mede een reden geweest het belang in te zien van een uniforme beeldbank en ondersteunt daarom nieuwe initiatieven tot realisatie ervan. Het vooroverleg heeft duidelijk gemaakt dat in het grootste deel van de pro vincie de informatiebestanden incompleet zijn. De veelheid aan publicaties, het hand geschreven materiaal en de fotocollecties over boerderijen die in bezit zijn van de his torische verenigingen, zijn meest bestemd voor de eigen achterban en niet toegankelijk voor derden als particulieren, provincie of gemeente. Het materiaal is meestal onge schikt voor uitwisseling van gegevens. 2003 Jaar van de boerderij 2003 heeft ais warming-up gefunctioneerd. Van hieruit zijn de kaders ontwikkeld waaraan het nieu we project moet voldoen. Door vakkundige expertise met de inzet van vrijwilligersorga nisaties te combineren, is een geslaagd model ontwikkeld. De belangstelling in de bijeenkomsten en de spontane vraag van organisaties naar advies, suggereert dat er een lokaal draagvlak is voor een uitgebreide inventarisatie in de provincie, niet alleen bij boerderijliefhebbers, maar ook bij gemeen ten. De uitgebreide inventarisatie Zuid-Holland se Boerderijen moet resulteren in een pro vinciedekkende, gedigitaliseerde beeldbank van de geïnventariseerde boerderijen. Met de uitvoering ervan denkt men tevens het cultuurhistorisch vrijwilligerswerk te stimu leren. Naast de cultuurhistorische aspecten levert het project tevens belangrijke beleids informatie op, die zal bijdragen tot een effi ciënter beleid ten aanzien van behoud en ontwikkeling van ruimtelijke kwaliteit op het platteland. Ondanks de afgeronde ruil- verkavehngen op Goeree-Overflakkee en de gebiedsgerichte aanpak van Goeree zullen nieuwe maatschappelijke inzichten grote veranderingen teweeg brengen. Wonen, leven en recreëren, het gewijzigde beleid wat betreft het water- en natuurbeheer en de noodzakelijke vernieuwing in de beroeps sectoren als land- en tuinbouw zullen opnieuw grote landschappelijke veranderin gen teweeg brengen. Om op de juiste manier hierop in te kunnen spelen is de uitvoering van deze inventarisatie noodzakelijk. Het doel van dit project is inzicht te verkrij gen in aantallen, karakteristieke of monu mentale waarden, bouwkundige toestanden en het gebruik van historische boerderijen in Zuid-Holland, middels een systematische uitgevoerde digitale inventarisatie en actu alisering van bestaande gegevens door loka le vrijwilligers onder professionele aanstu ring en begeleiding. Met de vastgelegde informatie uit dit project is het mogelijk om kwantitatieve en kwalitatieve analyses van het historische boerderijenbezit in de provin cie te maken. Eindverantwoordelijke van dit project is de Boerderijenstichting Zuid-Holland. Bij de uitvoering van dit project wordt gebruik gemaakt van de professionele diensten van dr. G.M. van der Waal en ing. P.T den Her tog, die ook bij het eerste project voor de uit voering verantwoordelijk waren. Mw L. de Laat (coördinator van 2003 JvdBoerderij ZH) zal de organisatie van de interactie met de historische verenigingen hanteren. Sociëteit Rethorica is van mening dat de inventarisatie positieve aspecten inhoud voor de regio. Ze ondersteunt dit project door inbreng van eigen streekkennis en gedurende de veldwerkzaamheden de coör dinatie ervan te verzorgen. Uitgaande van een positieve ondersteuning vanuit de streek roept de Sociëteit vrijwilligers op zich aan te melden voor deelname aan dit project, doe mee en Ga mee naar stee Alleen klaren we de klus niet, dus meld je aan als vrijwilliger bij het secretariaat van Sociëteit Rethorica; Langeweg 93 te Som melsdijk; schriftelijk of telefonisch via num mer 0187-484764. In DE DOELE worden ontmoeting- of infor matiebijeenkomsten georganiseerd. Kennis van de streek staat borg voor een goede begeleiding of ondersteuning bij het bezoe ken van een boerderij of stee. Ter plaatse is de te verrichten handeling: het maken van een foto en het invullen van een vragenfor mulier. Specifieke bouwaspecten worden later met behulp van deskundigen ingevuld. Anderen voeren later de gegevens in via een laptop. Het project Boerderijeninventarisatie Goeree- Overfialckee wordt mede mogelijk gemaakt met steun van de provincie Zuid-Holland en van de EU (leader+). Uitslag wedvlucht Niergnies 04-09.2004. Los: 08.45. Deelnemers: 14. Duiven: 329. Weer: mooi weer, west. Grinwis Van Alphen 1,10,11, 22, 23,42, 63, 80; Comb. Grinwis 2, 28, 34, 46, 47, 52, 53, 67, 79; A. Kievit 3,19, 29, 30, 59, 70; P. Mierop 4, 17, 20, 21, 35, 41, 43, 68, 74; A. Klyn 5, 15, 16, 18, 33, 37, 44, 45, 49, 55, 56, 61, 62, 64, 71, 73, 75, 78; J. H. Ju 6, 7, 8, 12, 13, 14, 39, 40, 50, 51, 54, 58, 60, 69, 77, 82, 83; H. Kleyn 9, 24, 32, 81; Comb. Wolthuis-Coster 25,57,66; L. Dorsman 26, 36, 48, 65, 72, 76; W. Kievit 27; K. Breen 31; Comb. Akershoek 38. chr. streelsblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus S, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algeineen@gebr-dewaal.com [onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie; A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel.(0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze Ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnls 342001108 Eind september valt bij iedereen die stem recht heeft een stempakket in de bus. Met stembiljetten en een boekje waarin alle kan didaten voor het bestuur van Hollandse Del ta staan. De kiezers kunnen er in lezen hoe de kandidaten denken over belangrijke taken van het nieuwe waterschap. Op de website van het nieuwe waterschap, www.wshd.nl, kunnen de kiezers bovendien in gesprek komen met de kandidaten over de meest uit eenlopende "waterzaken", zoals: hoe hou den we het water in sloten en plassen gezond, wat moeten we doen aan onderhoud van de dijken en hoe vangen we het water op bij extreme regenval. "Het waterschap? Ik weet dat we er jaarlijks rekeningen van krijgen. Maar wat je daar nu nog meer voor terugkrijgt, behalve droge voeten, dat weet ik niet precies. Dus mijn stem uitbrengen... ik zou niet weten welke kandidaat ik zou moeten kiezen." Het is een reactie die je vaker hoort als het gaat over de waterschapsverkiezingen. Veel mensen heb ben zelfs nog nooit van hun stemrecht gebruik gemaakt. Terwijl ze wel meebetalen aan het werk van het waterschap. En bij het waterschap geldt: wie betaalt, bepaalt. Wie betalen er dan voor het waterschap? Dat zijn vier categorieën van belanghebbenden: de ingezetenen oftewel de inwoners van het beheersgebied van het waterschap, de eige naren van huizen en gebouwen, degenen die ongebouwde grond bezitten en de gebruikers van bedrijfsruimten. Al die categorieën wor den vertegenwoordigd in het nieuwe bestuur. Dus ben je ingezetene, dan stem je op een kandidaat die de ingezetenen verte genwoordigt. Heb je daarnaast ook nog een eigen huis, dan mag je dus twee kandidaten uitkiezen. Ronald van der Sande uit Brielle mag zelfs nog vaker stemmen. Hij woont in het gebied, heeft een eigen huis en een tuin bouwbedrijf. "Ik ga zeker stemmen", zegt de paprikakweker. "Momenteel speelt de dis cussie over het inlaten van zilt water bij de Haringvlietsluizen. Dat zou de waterkwali teit op Voome-Putten niet ten goede komen. De land- en tuinbouw op dit eiland is gebaat bij zoet water, niet bij brak water." Ook Bas van der Waal heeft een tuinbouwbedrijf, in Ridderkerk. Hij wil zijn stem uitbrengen op iemand die naast de waterkwaliteit ook het waterpeil goed in de gaten houdt. "Als er veel regen wordt voorspeld, moet het water schap daarop inspelen door het waterpeil vast wat te laten dalen", vindt hij. "Zo voor kom je overstromingen. Als het waterpeil te hoog komt, mislukt de oogst." In discussie op de site Niet alleen land- en tuinbouwbedrijven heb ben baat bij een kandidaat die hun belangen goed behartigt. Ook inwoners willen graag droge voeten houden. Of ze maken zich druk over recreatiemogelijkheden, of over het milieu. Maarten Roelof was jarenlang voor zitter van de hengelsportvereniging in Rhoon. Hij brengt zijn stem uit op een kan didaat die zorgt voor voldoende buffers voor overtollig hemelwater. "Want als het riool overstroomt, raakt het water in de singels vervuild. Dan gaan er veel vissen dood." Op de website van waterschap Hollandse Delta gaan kiezers gesprekken aan met kan didaten. Ronald van der Sande heeft deze site inmiddels ook bezocht. "Ik vind het belangrijk dat de juiste persoon op de juiste plek komt te zitten", zegt hij. "Op de site kan ik erachter komen waar de kandidaten voor staan." Bas van der Waal vindt het interes sant om kandidaten naar hun mening te vra gen over onderwerpen die hij belangrijk vindt en daar dan weer zijn reactie op te geven. Zo bepaalt hij op wie hij uiteindehjk gaat stemmen. "Het gaat iedereen aan. Je betaalt ervoor. Dan heb je ook recht van spreken." Voor meer informatie: www.wshd.nl/ver- kiezing.html of bel het gratis informatie nummer 0800-ONZE DELTA (0800- 6693335) In het Eilanden-Nieuws leest u alles over de regionale gebeurtenissen en hun achtergronden. Wordt ook abonnee, en geniet mee. Houdt u van zingen en vindt u het leuk om een Chr.Gemengd Koor te horen zingen? Ja, dan bent u degene die ons zou kunnen helpen. Ons koor, de Chr. Gemengde Zangver. 'Sursum Corda' heeft niet te klagen over het aantal leden (60), maar helaas wel wat betreft de stemverdeling. Als u ons heeft horen zingen op tweede Paasdag in de eredienst of misschien op ons kerstconcert in de Herv. Kerk of in Gelders hof dan hebt u zelf kunnen constateren, dat de vrouwenstemmen ruim in de meerderheid zijn en dat is voor de klank van een koor niet ideaal. U vindt het nu al mooi klinken? Het kan nog veel mooier, als er wat meer mannen zouden meezingen. Denk niet: 'ik kan niet zingen'Op ons koor leert u het vanzelf, Johan van Broekhoven, onze dirigent, staat daar garant voor. Kom, laat ons niet tevergeefs een beroep op u doen heren, maar help ons! Dames zijn natuurlijk ook van harte welkom en wij zouden ook heel blij zijn als ook de gemiddelde leeftijd van de koorleden wat omlaag zou gaan, door de toetreding van jonge mensen. Laat deze oproep, geen roepen in de woe stijn zijn, maar kom ons helpen! Wij repeteren iedere donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het Verenigingsge bouw 'Onder de Wiek' aan de Ring te Dirks- land. We beginnen met een geheel nieuw pro gramma voor de Kerst en daarna gaan we studeren voor 1 oktober 2005. Dan vieren wij ons 75-jarig jubileum. We gaan we een stuk instuderen, wat de oud-dirigent van 'Sursum Corda', de beken de organist en componist Arie J. Keijzer, voor ons heeft gecomponeerd. (U kent hem wellicht nog van de Herdenkingscantate over de Watersnoodramp.) Nogmaals, stap bij ons binnen, u zult ervaren hoe fijn en ontspannend zingen is. Mocht u nog verdere informatie wensen of u willen aanmelden, dan kunt u contact opne men met Ada Rotter, tel. 0187-601899 of Leentje Grootenboer, tel. 0187-601796. Zul len we zeggen: Tot ziens? NETBESTUUR HELLEVOETSLUIS - De Soroptimistclub Voome Putten en Rozenburg organiseert op 5 oktober 2004 een benefietavond in het theater Twee Hondjes in Hellevoetsluis. Voorafgaand aan de voorstelüng van Richard Groenendijk is er een heerlijk buffet dat wordt verzorgd door theatercafé Sam- Sam. De prijs voor dit avondje uit is 35 euro, dat is inclusief een welkomstdrankje, het buffet, koffie en taart en de voorstelling. Het grootste deel van de opbrengst is bestemd voor het Hospice i.o. De Waterlelie in Spij- kenisse. 18.00 uur ontvangst met welkomstdrankje 18.30 uur buffet 20.15 uur Richard Groenendijk Na afloop is er gelegenheid om in theater café SamSam na te praten. Het Theater Twee Hondjes is te vinden aan de Opzoomerlaan 106 in de Vesting van Hellevoetsluis. Richard Groenendijk is geboren op 24 sep tember 1972 in Dirksland. Hij studeerde in 1999 af als communicatiedeskundige. Hij woont in Rotterdam. Nadat hij in 1995 de tweede prijs behaalde tijdens de finale van Cameretten nam hij zanglessen bij Karin Bloemen en acteerlessen bij Marlies Helder. In 1997 stond hij met zijn eerste solopro gramma 'Mind the gap' in de theaters. Naast zijn theateractiviteiten presenteert hij met regelmaat het radioprogramma 'Met wie' voor Radio Rijnmond. In de zomer 2002 verving hij Tom de Ket als presentator, samen met Mylene d'Anjou, van het lifesty- le-tv-magazine 'Terazzo'. In het voorjaar van 2003 was hij panellid bij de satirische tv-consumentenrubriek 'Ook dat nog'. Van af september 2003 is hij vaste invaller als presentator bij het radioprogramma 'Spij kers met koppen'. Richard Groenendijk staat garant voor een avond amusement. Het programma dat hij op 5 oktober brengt is óf Ego óf iets geheel nieuws. Kaarten zijn vanaf heden tegen contante bet aling verJaijgbaar bij Edith van den Berg, Croissanterie Croissy, Beneden Zandpad 1 in Middelhamis. Op zaterdag II september organiseert de vereniging voor Natuur en Landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee (NLGO) een excursie naar de Kwade Hoek. Dit in het kader van het 25-jarig bestaan van de ver eniging. Onder leiding van de ervaren gids Krijn Tanis maakt u een wandeling door dit bijzondere nataurgebied. De Kwade Hoek is na de afsluiting van het Haringvliet buiten dijks gebleven. Doordat het zeewater in- en uit kan stromen en de wind vrij spel heeft, ontstaat hier nieuwe duinvorming. Dit maakt het gebied zo dynatnisch. Op de slikken en schorten groeien zoutminnende planten. Vogels zoals kluut, gnitto en tureluur heb ben hier hun broedgebied. De excursie begint om 9.00 uur vanaf de parkeerplaats bij de ingang van de Kwade Hoek, aan het eind van de Oostdijkseweg. Deelname is gratis en aanmelden is niet nodig. Wel is het aan te raden laarzen en een verrekijker mee te nemen. lij^ iJji Cliënten kunnen zich met een zorgvraag melden bij het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan). Daar wordt na een grondige analy se van de zorgvraag bepaald wat de aard, inhoud en omvang van de zorg is. Het verzorgingshuis is ook een informatie centrum en wil graag uitleg geven over deze zorg thuis en helpen met de formulieren die daarvoor moeten worden ingevuld. Een groot voordeel is dat er zoveel verschillende soorten zorg geboden kan worden, zonder daarvoor naar een andere aanbieder te moe ten gaan. Naast verpleging kunnen ook huis houdelijke taken worden gedaan. Ook is het mogelijk om ook diverse activiteiten aan te bieden. In het verzorgingshuis zijn vee) acti- Daar gaan ze, de verpleegkundigen, vanuit het verzorgingshuis uitgezwaaid op weg naar cliën ten thuis. viteiten, waar ook cliënten thuis gebruik van kunnen maken. Veel ouderen blijven door omstandigheden gedwongen thuis. Er kan dan bekeken wor den of er thuis activiteiten zijn die nog beoe fend kunnen worden, ondanks een handicap. Uiteraard heeft 'De Goede Ree' daar veel ervaring mee en kan men ideeën aandragen of wellicht helpen de eerste stap te zetten om een plezierige dagbesteding te zoeken en zo vereenzaming te voorkomen. Het team dat deze zorg op zich gaat nemen, wordt geleid door teamleidster Riny Duine. Het team is een aparte afdeling binnen de organisatie van 'De Goede Ree'. Hiervoor is extra personeel aangetrokken dat gespeciali seerd is in de ouderenzorg bij de mensen thuis. Dit betekent dat de zorgverlening aan huis niet ten koste gaat van de overige zorg verlening in 'De Goede Ree'. Deze zorg thuis richt zich op inwoners van de gemeente Middelhamis. Als men contact opneemt, gaat het team als volgt te werk. Ei; wordt gestart met de hulpaanvraag bij het RIO. Het RIO bepaalt de vorm van zorg.^ Daarna zal in nauwe samenwerking met de; cliënt een zorgplan worden opgesteld, inm:iers de cliënt blijft de regie voeren over zijn eigen bestaan. Het is altijd mogelijk om bij 'De Goede Ree' vrijblijvend om informatie te vragen. Voor informatie over de verzorgingshuiszorg kunt u terecht bij Riny Duine of Toke van Alphen van Verzorgingshuis 'De Goede Ree', Prin- sesselaan 51, Sommelsdijk, tel.: (0187) 488300. Op de beurs presenteren en demonstreren tien regionale ondernemers hun nieuwste artikelen en diensten. De najaarstrend Goe ree is geopend op donderdag en vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. Dit jaar is het iets ruimer opgesteld, zo toont Jaap Boone op het podium zijn radio,s T.V.'s en zijn witgoedafdehng. Esgri is er met zijn ruimtebesparende schuifdeurkasten en PORTAS met 30 jaar ervaring, die u informeert over het renoveren en modernise ren van uw deuren en keukens, het op elke maat maken van radiatormeubelen en de trappenrenovatie met het 'trede-op-trede systeem' geschikt voor iedere trap. Tanis tuinmachines en beregening is er voor meer tuinplezier met minder inspanning. Van Dam beveihging wil aan u vragen of uw huis echt op slot is en geeft advies over inbraakpreventie (politie keurmerk). In het kleine zaaltje (links voor) toont Frans Meiaard zn. zijn mooie parket- marmo- leum- en laminaatvloeren die door hen vak kundig worden gelegd. Naaimachinehandel 'VLIETO' uit Oolt- gensplaat demonstreert zijn nieuwste naai- borduur- en lockmachines, tevens laten zij de nieuwe doorlopende borduurring zien, die de stof ertussen klemt, daardoor komen er geen scherpe hoeken meer in uw werk stuk. Voor uw nieuw interieur is woningin richting Fabert aanwezig, laat Sunstore Flakkee de mogelijkheden voor binnen en buiten zonwering zien en is van Fa.J. van Wijk er met het nieuwste op het gebied van CV en sfeerverwarming. Alle deelnemers hebben deze dagen speciale aanbiedingen! In de Rooms-katholieke St. Jozefkapel te Melissant staat bijvoorbeeld een opmerke lijk gaaf bewaard huisorgel, gebouwd in 1843 door de orgelbouwer H. Knipscheer. Dit is echter niet het enige historische huis orgel op Goeree-Overflakkee. Ook de Remonstrantse kerk aan de Voorstraat te Sommelsdijk herbergt een bijzonder fraai exemplaar uit ongeveer 1850, waarschijnlijk gebouwd door H. ter Hart. Bekender zijn de historische orgels in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk, in 1821 gebouwd door A. Meere, en het uit 1806 daterende Kunckel-orgel in de Ned. Herv. kerk te Dirksland. Een orgel dat in deze opsomming niet mag ontbreken is het De Koff-orgel in de Ned. Herv. kerk te Goede reede. Dit instmment is in 1929 gebouwd achter een front uit 1861, dat opmerkelijk harmonieert met de inrichting van het kerk gebouw. Dit instrument is één van de weini ge overgebleven orgels uit de periode tussen de beide wereldoorlogen. Tenslotte staan er in de Ned. Herv. kerken te Stellendam en Stad aan 't Haringvliet nog historische orgelkassen, die in de vorige eeuw door de orgelbouwer Leeflang van een (gedeeltelijk) nieuw binnenwerk zijn voorzien. In de Nederlandse Hervormde Kerk van Dirksland zal het thema 'horen... en zien' aan bod komen. Geïnteresseerden krijgen op gezette tijden de mogelijkheid het orgel van binnen te bekijken, waarbij één van de orga nisten een toelichting zal geven. Daarnaast klinkt er regelmatig muziek.Uiteraard wordt het in 2003 gerestaureerde Kunckel-orgel bespeeld, maar er zullen ook andere instru menten te beluisteren zijn, waaronder het fraaie klavecimbel, dat door Matthijs Mijn-I ders werd gebouwd. Het dagprogramma in de kerk van Dirksland ziet er als volgt uit: 10.00-10.30 uur, orgelbespeling door Krijii Kieviet; 10.30-11.00 uur, orgelbezichtiging met toe^ lichting; 11,00-11.30 uur, gitaarmuziek door Wim" Klepper en Martin Kalle; 11.30-12.00 uur, klarinet en orgel door Mar-« jolein Bmggeman en Anton Wee^ mnk; 12.00-12.30 uur, orgelbezichtiging met toe' lichting; J 12.30-13.00 uur, orgel-Zklavecimbelbespei 1 -5 AA Broekhoven; 13.00-13.30 uur altblokfluit en klavecimbel door Nadme Stolk en Anton Wee-^ mnk; 13.30-14.00 uur, orgelbezichtiging met toeJ lichting; 14.00-14.30 uur, 'Valerius'-orgelconcert door Anton Weenink; 15.00-15.30 uur, afsluitend middaggebed met samenzang, muziek en overden* kmg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2