'Fusie tussen Companen en Podium een malle gedachte' Première van de 'Nacht van de romantiek' '^Më Na ruim vijftig jaar weer paardenkeuring in Sint Pliiiipsland Beg^innerscurcus E.H.B.O. Kleding- verkoop EllfUnDBI-niEUWS Besluitvaardig? Mogelijke mogelijkheden Menno's Jump Inn gaat weer open! SDOK vraagt schoolmeubilair Ger. Gem. Nieuwe Tonge Ophalen oud papier Sommelsdijk Jaarvergadering Vereniging Van Orgelvrienden [Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Ingezonden: ^d^^iöffla^ Wildgroei Prematuur Geoliede machine Liederen - pianospel - orgel - beelden - gedichten - vertelling Liederen Beelden 9" - %i|J^p" Camera in het orgel Meer dan 75 paarden worden ten keuring aangeboden PAGINA 9 VRUDAG 3 SEPTEMBER 2004 S-^-^-^S.'- JoDKPI Pil Als je commentaar geleverd hebt op plannen van het gemeentebestuur, is het niet meer dan redelijk dat je ook met een oplossing komt. In Eilanden Nieuws van 29 juni 2004 schreef ik over de plannen met de havenkom van Sommelsdijk. "Er zijn positieve moge lijkheden aanwezig", schreef ik toen. Daar om nu het vervolg. Het stukje grasdijk vanaf de zwaaikom tot aan Holland-Zeeland kan onveranderd gehandhaafd blijven. Dan kunnen de vogels daar rond blijven fladderen. De begroeiing van de beschoeiing kan ook ongerept blij ven. Waar vind je struiken die uit de walkant komen groeien? De muren van de zwaaikom hebben alleen een restauratiebeurt nodig. Ook het stuk damwand kan achter een muur verdwijnen. Een aannemingsbedrijf dat op het eiland en ver daarbuiten heel goed bekend staat, heeft ook onderwaterwerken in zijn werkzaamhedenpakket. Dat zal met die muur wel raad weten. Een vrij simpele en relatief goedkope oplossing, denk ik zo. Dat ik zo in de weer ga voor die 'Koaie', heeft z'n oorzaak. In mijn huiskamer hangt namelijk al twintig jaar een schilderij van de Kaai van vóór 1924, van de hand van Lies Razenberg. Is het dan een wonder dat die 'Koaie' zo'n warm plekje in mijn hart heeft? In mijn halletje hangen twee foto's van de kerkgracht, ook van vóór 1924. Maar daar over later meer. Dat ik zo in de weer ga voor Sommelsdijk, komt omdat dit dorp mij lief is en ik de gemoedelijkheid van de bevolking zo aangenaam vind. Er is al moeite genoeg in het leven. Afgelopen week noemden een vader en zijn zoon mij de burgemeester van Sommelsdijk. Mijn prompte reactie was: "Ik ben beschik baar". Ik dacht toen gelijk aan de gemeente Middelhamis. Gemeente Sommelsdijk lijkt me niet meer te verwezenlijken. Dat er iets schort aan de besluitvaardigheid van het gemeentebestuur moge duidelijk zijn. En dan noemen we alleen maar het geldverslin dende Westplaatrampenplan, dat ook nog eens voor Middelhamis en Sommelsdijk een afzichtelijk monsterachtig gedrocht bij Hol land-Zeeland heeft opgeleverd. Tijdelijk burgervader van de gemeente Mid delhamis, met als kernen Sommelsdijk/Mid- delhamis (Sommelsdijk is groter en heeft meer inwoners). Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge? Ik zie wel mogelijke moge lijkheden. Met dank voor plaatsing, P. Lodder, een echte Sonunerdieker P.S. Waarom is de Jacob Catsstraat niet gewoon Kraaijensteinsedijk blijven heten? En waar om is de Isaac da Costastraat niet Schapen gors genoemd? Vanaf de eerste bedijking in 1464 is die strook grond daar altijd zo genoemd. Gebrek aan historisch besef of ver doorgevoerd beroepsfanatisme? Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Middelhamis, start met een curcus E.H.B.O. voor beginners. Er is nog een aantal plaatsen beschikbaar. De curcus wordt gegeven op dinsdagochtend van 09.00-11.00 uur in het nieuwe Rode Kruis gebouw in de Westplaat te Sommelsdijk. Men leert o.a. hoe te handelen bij onge vallen, ziektebeelden herkennen, diverse verbanden aanleggen en reanimeren. "Voor inlichtingen of opgave voor de cursus kunt u bellen naar (0187) 611512. Op zaterdag 4 september om half acht gaat de jeugdzolder van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3, weer open! Jongeren vanaf 12 jaar: Kom gemst eens binnenlopen! Je bent van harte welkom! Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK) zit momenteel dringend verlegen om schoolmeubilair. Met name gaat het daar bij om setjes tafeltjes en stoeltjes. Als er scholen zijn, maar ook particulieren, die deze materialen hebben, dan wil de SDOK deze graag komen ophalen. Voor overleg kunt u bellen naar de heer T.W. Kruithof op het SDOK-kantoor te Gorinchem, telefoonnummer 0183 - 561186. Ook giften voor het transport zijn hartelijk welkom op Rabobankrekeningnummer 38.52.87.445 t.n.v. St de Ondergrond se Kerk te Gorinchem, o.v.v. 'transporten'. Op dinsdag 7 september wordt er van 19.30 tot 21.00 uur weer een Clementijn-kleding- verkoop gehouden met de nieuwe najaars collectie. Dames ribrokken (stretch) met bijpassen jasje en blouse, enz. (maat 36-56!) Kinder ribrokken, jasjes, blouses, sweaters en mail lots (maat 104-188). De verkoop wordt gehouden in het kerkge bouw aan de Oranjestraat 17 te Nieuwe Tonge. (Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor ons kerkgebouw). MIDDELHARNIS - Het Idee om de stichtingen Companen en Podium onder te brengen in één nieuwe cultu rele organisatie is sieclit gevallen. Bei de stichtingen vinden een fusie geen goede zaak en de Stichting Podium Goeree-Overflakkee, bekend van onder meer de grote muziektheater producties Meekrap en Mare, spreekt zelfs van een 'misvatting' en een 'mal le gedachte'. Het fusie-idee staat in het Concept Beleids kader Welzijn, dat het college van B en W van de gemeente Middelhamis eerder dit jaar heeft vervaardigd en dat vorige week donderdagavond onderweip van bespreking was tijdens een hoorzitting in het gemeente huis. Het instrument van de hoorzitting was gekozen om "in het kader van het dualisme het contact met burgers en instellingen gestalte te geven", zoals burgemeester De Vries-Hommes vooraf meldde. Op de publieke tribune zaten vertegenwoordigers van tal van instellingen die in het Beleidska der genoemd worden. De discussie spitste zich echter toe op het deelgebied kunst en cultuur en dan nog met name op de voorge stelde fusie van Companen en Podium. Met de vorming van een krachtige cultuurin stelling wil het college "een wildgroei in taken" voorkomen en komen tot een goede afstemming van het cultuuraanbod. In het Beleidskader staat het zo: "Sociaal-culturele activiteiten worden momenteel georgani seerd door zowel de Stichting Companen als de Stichting Podium Goeree-Overflakkee. Om effiency redenen zijn wij er voorstander van laatstgenoemde stichting bij de Stichting Companen onder te brengen waardoor er één sterke culturele instelling ontstaat." Voorzitter De Feijter van de Stichting Podi um Goeree-Overflakkee veegde dat idee met volle kracht van tafel. "In contacten met ambtenaren en met de vakwethouder", zei hij in de goed gevulde raadzaal, "hebben wij eerder al hierover van gedachten gewisseld en uiteengezet dat aan het idee een misvat ting ten grondslag ligt. Nu echter de notitie deze malle gedachte nog steeds vermeldt, kan ik niet anders dan constateren dat de betreffende ambtenaren en de betreffende bestuurder niet bij machte zijn de realiteit te begrijpen." Waarop een verzuchting volgde: "Jammer is dat." Een fusie is een malle gedachte, legde De Feijter uit, omdat de subsidieverstrekking in gevaar zou komen. "Het ambitieuze pro gramma van de stichting kan niet uitgevoerd worden zonder steun van de provincie Zuid- Holland en de gemeenten op Goeree-Over flakkee. De subsidie van de provincie Zuid- Holland hiervoor wordt verkregen op basis van een regionale aanpak. Vervalt de regio nale aanpak, dan valt ook de basis van sub- isidieverstrekking weg. Wanneer de activi teiten van een eilandelijk werkende stichting overgebracht zouden gaan worden naar een plaatselijk (in de gemeente Middelhamis, red.) werkende Stichting Companen, kan op deze subsidieregeling geen beroep gedaan worden." De gevolgen daarvan zijn duide lijk, liet De Feijter daar omineus op volgen: "Het kan bijna niet anders zijn dan dat de activiteiten stoppen, mede omdat het inhu ren van professionele ondersteuning dan niet meer mogelijk zal zijn. De impuls die de Stichting Podium heeft gegeven aan de regio en Companen vervliegt dan." Want Podium huurt Companen alleen maar in om het ambitieuze programma te realise ren. "Deze stichting levert ons de nodige professionele ondersteuning op basis van werkelijk bestede uren. De in de notitie genoemde efficiëntie is hiermee volledig bereikt", aldus De Feijter. Stichting Podium zelf, meldde de voorzitter, draait dankzij de enthousiaste inzet van vrijwilligers van het hele eiland. Zou het eilandelijke Podium opgaan in het lokale Companen, dan zouden veel vrijwilligers er de bmi aan geven, aldus De Feijter. "Het elan dat we hebben aange boord met Meekrap en Mare, een elan van het hele eiland, zou bij Companen tot heel andere proporties worden teruggebracht. 'Ik word geen vrijwilliger in Menheerse', krijg je dan te horen." Voor het muziektheaterstuk Mare, afgelopen zomer uitgevoerd voor lou ter uitverkochte tribunes, bracht Podium zo'n 120 vrijwilligers op de been. "Dat is een hele massa. En u vindt dat belangrijk", zei De Feijter in de richting van de aanwezi ge raadsleden. Ook de Stichting Companen is niet enthou siast over een fusie tot één culturele instel ling. Namens Companen zei Jan Trompper dat een fusie "zonder dat de consequenties van zo'n stmctuur op alle aspecten bekeken zijn" prematuur lijkt. "Het zou kunnen zijn dat goed overleg en een samenwerkingsver band doelmatiger zijn dan een fusie", aldus Trompper. Hij schilderde voor zijn toehoor ders een ideale combinatie van een profes sionele aanjager, netwerker en organisator (Companen) en een generator van maat schappelijke expertise in de vorm van vrij willigers (Podium). "Zou je een project als Mare helemaal onderbéngen bij een profes sionele organisatie, dan is het veel te kost baar en dan breng je ook geen dynamiek in de eilandelijke samenleving op gang." De vertegenwoordiger van Companen ging ook in op de financiële toestand van de stich ting en voorspelde dat als de gemeentelijke subsidie 'slechts' 568.000 euro bedraagt, het huidige pakket van activiteiten en diensten niet kan worden gecontinueerd. "Stichting Companen heeft het consigne gekregen zonodig te bezuinigen op haar sociaal-cultu reel activiteiten; hoe een fusie met Podium dan zou moeten leiden tot een sterke culture le instelling is mij een raadsel." De realisering van een nieuw multifunctio neel centmm - ook een idee in het Beleids kader Welzijn - verwees Trompper voor de korte termijn naar het rijk der fabelen. "Gezien de financiële omstandigheden van deze tijd lijkt ons de ontwikkeling van een nieuw centmm een illusie. Companen gaat liever uit van een kleinschalige gezonde multifunctionele voorziening als het Diek- huus." De westvleugel van dat gebouw - door het vertrek van het Rode Kruis nu leeg staand - zou dan bij het centmm getrokken moeten worden, ondere andere om te dienen als poppodium en voor uitvoeringen van de streekmuziekschool. Poppodium Jailhouse gebmikt nu de foyer van het Diekhuus, maar die mimte is qua grootte en inrichting onge schikt. De hoorzitting, die door de burgemeester na afloop werd gekenschetst als een succesvol initiatief, werd vervolgd door een korte dis cussie tussen een aantal raadsleden. De ech te discussie moet echter nog komen, eerst in de commissie welzijn en later in de gemeen teraad. Toch waren er al raadsleden die een duidelijke mening lieten horen, met name over de voorgenomen fusie tussen Compa nen en Podium. Raadslid Groenendijk (VDB'78): "Ik snap er niks van; alleen het idee al! Hoe kun je nou gaan sleutelen aan een goed geoliede machine met veel mensen die zich belangeloos inzetten voor de Stich ting Podium." Zijn collega DiUingh (CDA) was even reso luut. "Waar gaat het eigenlijk over? Negen duizend euro subsidie voor Stichting Podi um! Daar praten we niet over!", aldus het raadslid, die Podium prees voor het op gang brengen van het culturele leven op het eiland en die constateerde dat er momenteel geen sprake meer is van een a-culturele houding of zelfs cultuurbarbarisme. Het CDA-raads- lid refereerde daarmee aan de uitspraak van één van de insprekers, die zei dat cultuur altijd het kind van de rekening is en Middel hamis een beetje a-cultureel te vinden. Na de eerste 'Nacht van de muziek' die gewijd was aan Johann Sebastian Bach komt de orgelcommissie van de Nieuwe Kerk in Zierikzee met een tweede project. 'De Nacht van de Romantiek'. Deze tweede muzikale nacht is op donderdag 9 september in de Nieuwe Kerk en begint om 22.00 uur. Bij Romantiek moet men niet denken aan candlelight-sfeer maar aan een belangrijke culturele periode in de Europese geschiede nis. In woord, beeld en muziek zal nu de 19e eeuw centraal staan, in het bijzonder de cul tuur rondom de Duitse kunstenaars uit de tijd van de Romantiek. Anders dan de 'Nacht van Bach' waarin het orgel een belangrijke plaats innam zal nu de piano en de solozang de grootste aandacht krijgen. Bovendien worden nu ook schilderijen geprojecteerd en zullen ook de beeldende en literaire kunsten meer aandacht krijgen. De 19e eeuw is 'de' eeuw van het romanti sche lied. De bekende zangeres Marijke Nieuwenweg uit Numansdorp zal met Mar van der Veer aan de piano een groot aantal liederen van componisten zoals Schubert, Schumann en Mendelssohn vertolken. Marijke Nieuwenweg is concertzangeres en heeft treedt regelmatig soloroUen bij passio nen, oratoria en cantatediensten. Gids door de tijd van de Romantiek is Hans Erbrink. Als leraar Duits heeft hij gedurende zijn loopbaan aan de Regionale Scholenge meenschap Professor Zeeman de leerlingen veelvuldig verteld van het tijdperk van de grote Duitse dichters zoals Eduard Mörike en Heinrich Heine. Erbrink stelde dan ook het literaire gedeelte van deze avond samen. Bezoekers zullen in sfeer en stijl welkom worden geheten door pianomuziek van com ponisten uit de Romantiek. Daarna begint de eigenlijke nacht waaraan naast de eerder genoemde mensen wordt meegewerkt door Rinus Verhage, orgel en Jeroen van der Laan, die samen met Joran Looij de power- point-presentatie verzorgt. Tijdens de muziek, de gedichten en verhalen zullen beelden worden getoond. Het zijn afbeeldingen van dichters en componisten. In dit 'beeldverhaal' staat verder de bekende ^^%t /::K,a Tijdens de avond worden sclnlderijen van Friedrich vertoond. Liszt, een van de componisten uit de Romantiek die aan de orde komen. Duitse schilder Caspar David Friedrich cen traal. De samenstellers van het programma zijn er veelal in geslaagd passende schilde rijen te vinden bij de liederen en gedichten die zullen klinken. Friedrich wordt ook wel de 'schilder van de stilte' genoemd. Ook zal - evenals bij de nacht van Bach - het publiek op het grote scherm de verrichtingen van organist Rinus Verhage dichtbij kunnen vol gen. Aan de hand van kenmerkende thema's uit de Romantiek is het programma opgezet. Het voert van de beginnende Romantiek via de Hoog Romantiek tot de Laat Romantiek. De thema's met daarin de romantische idealen zoals Waldeinsamkeit, het reizen en trekken, de verheerlijking van de nacht en de 'Sehnsucht'. Dit alles zal in liederen en declamatie te horen zijn. Het verhaal van Hans Erbrink zal driemaal worden onderbroken door Mar van der Veer die op korte wijze steeds een beeld zal geven van het leven van Schumann, Schu bert en Mendelssohn. Elke levensschets zal worden afgesloten met instmmentale muziek van de betreffende componist op piano of orgel. Bekende liederen zullen deze 'Nacht van de Romantiek' klinken. Zo wordt van Schubert het Gretchen am Spinnrad uitgevoerd (met in de pianopartij het klinkende spinnenwiel), het bekende Heidenröslein en het Mignon- lied. Van Schumann vertolkt Marijke Nieu wenweg onder andere Die Lotosblume en het verstilde lm wunderschönen Monat Mai. Mar van der Veer speelt korte pianowerken uit de Kinderszenen van dezelfde componist (o.a. het beroemde Traumerei en Lieder ohne Worte van Mendelssohn. Organist Rinus Verhage laat horen hoe dezelfde com ponisten van het lied werken voor orgel schreven. Opvallend dat - ondanks het feit dat we in een andere tijd leven - de compo nisten toch een zekere lijn hebben die hen met Bach verbindt. Zo speelt Rinus Verhage - als uitsmijter van deze avond - de fenomenale Preludium en Fuga van Franz Liszt over de naam B - A - C - H. Met dit slotwerk wordt bewezen dat componisten in de Romantiek zich graag met uitersten bezig hielden: van zeer verstild tot groots en dramatisch. Spannend wordt het als een cameraman zich tijdens dat werk in het orgel gaat begeven en beelden laat zien van de geheime wereld achter de front- pijpen: honderden tot duizenden pijpen in allerlei vormen en formaten. De Nacht van de Romantiek zal tot midder nacht duren. Bezoekers worden ontvangen met een kopje koffie en in de pauze wordt er Nieuwe Kerk-wijn geschonken. Morgen, zaterdag 4 april - de eerste in de maand september, komen de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' voor het eerst sinds de vakantie weer langs in Sommelsdijk (met uitzondering van de Westplaat) om het oud papier op te halen. Wilt u het papier goed verpakt en op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten? En wilt u plastic en piep schuim verwijderen en bij het algemene afval in de container deponeren. De mannen van 'Ons Koor' komen tussen 9.00 en 12.00 uur langs. Op vrijdagavond 17 september 2004 hoopt de Vereniging van Orgel vrienden haar jaar vergadering te houden in Den Bommel. De opening vindt plaats in de Ned. Herv. Kerk aldaar, waarbij tevens de gelegenheid bestaat om kennis te maken met het Leef- lang-orgel in deze kerk. Daama wordt de vergadering voortgezet in verenigingsge bouw 'Bij de bron', vlak naast de kerk. Naast de gebraikelijke huishoudelijke zaken van de vereniging staat op de agenda onder meer een klankbeeld van de activiteiten van het verenigingsleven in het afgelopen jaar. En uiteraard wordt alvast ook voomit gezien naar het komende seizoen. Zo zal er een aantal orgels worden bezocht, waarbij leden van de vereniging de gelegenheid krij gen zelf het orgel te bespelen. De jaarhjkse ledenvergadering is een ideale gelegenheid voor aspirant leden om kennis te maken met de Vereniging Van Orgel- vrienden. Iedereen die belangstelling heeft voor orgels en orgelmuziek wordt bij deze dan ook van harte uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen, zaterdag 17 septem ber dus, aanvang 20.00 uur. SINT PHILIPSLAND - Het hinniken van de paarden, het hoefgetrappel en het dreunen van de grond onder het gewicht van de zware stappen van de grote paarden. Mannen in witte pak ken bekijken de paarden van top tot teen. Halverwege de vorige eeuw was dit één keer per jaar een bekend ver schijnsel in de Voorstraat en in het Schooldreefje te Sint Philipsland. Elk jaar werden toen paardenkeuringen gehouden. Steeds meer boeren en particulieren gaan als hobby zware knollen houden en fokken. Ook Leo van Nieuwenhuijzen uit Sint Philipsland is zo'n paardenliefhebber. Deze gaf aan de voorzitter van Heemkundekring "Philippus- landt". Jan Kempeneers, te kennen dat hij graag weer eens een paardenkeuring op Ri- pland zou zien. Na enkele gesprekken werd al snel een werkgroep opgericht waarin enkele paardenliefhebbers en enige bestuursleden van "Philippuslandt" zitting namen. Zo kwam het dat dit historische eve nement na ongeveer vijftig jaar weer kan plaatsvinden. De Fliplandse heemkunde kring is er in geslaagd om op zaterdag 11 september 2004 een trekpaardenkeuring te organiseren zoals die in vroeger dagen gehouden werd. Mede door sponsoring van uit het bedrijfsleven kan dit evenement mogelijk gemaakt worden. Gebreide manen Vroeger werd jaarlijks een groot aantal Bel gische trekpaarden ten keuring aangeboden. De paarden die in de verschillende jaargetij den soms bezweet en dampend in het land of voor de bietenwagen op de haven aan de arbeid waren, kwamen dan met gebreide manen en staarten ter keuring. Op de Voor straat en de Kerkring zullen op deze dag vele trekpaarden te bewonderen zijn. Van tien uur tot half twaalf worden de paarden gereed gemaakt voor de keuring. Om 13.00 uur zal de echte keuring beginnen. De paarden wor den door ervaren keurmeesters onder de loep genomen, waarna één van de paarden tot winnaar uitgeroepen zal worden. Zoals dat vroeger ook wel gebeurde, is de deelnemers gevraagd om in hun witte pak de paarden op het parcours te begeleiden. Meer dan 75 paarden zullen bij de keuring aanwezig zijn. Paardentandarts Niet alleen zal er een keuring gehouden wor den, maar ook zal op de Voorstraat een hoef- smid zijn kunsten vertonen. Waar vroeger de smederij van Flip Verlinde was, komt weer een travalje te staan, waarin een echt paard rondom beslagen wordt. Tevens zal een paardentandarts verschillende paarden in de bek kijken. Op de Voorstraat kan het gewicht geraden worden van een echt trekpaard. Naast de hoefsmid en de paardentandarts zal ook een ambachtelijke zadelmaker zijn kunsten ver tonen. De meeste paarden die deelnemen aan de keuring zullen merries zijn. Er zullen ech ter ook enkele hengsten te bewonderen zijn, alsmede veulens van de moedertrekpaarden. Ook aan de kinderen is gedacht. Met paard en wagen kunnen zij rondritten maken door het dorp en bij de brandweerkazeme zal er een springkussen geplaatst worden.De toe gang tot de keuring is gratis. Kijk voor meer informatie op www.sint-philipsland.nl of www.paardenkeuring.tk. Jan-Willem Kempeneers

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9