'Van Schaar tot Doggerbank' eiiahdeh-iheuws Stad meer dan droag brood Zesde Goereese Kunstdag Drukwerk nodig? Culturele dag hoogtepunt in Oude Tonge Borstvoeding in de eerste weken Het ene koor is het andere niet 'De eilandelijke cultuurda^' had het misschien wel mogen heten, afgelopen zaterdag. En in Goedereede, én in Stad aan 't Haringvliet én in Oude-Tonge stond het die dag bol van de cul turele activiteiten. In Goedereede was het de jaarlijkse Kunst- dag - de zesde in rij, terwijl in 'Stad' en Oude-Tonge de activi teiten plaatsvonden in het kader van de Culturele Kralenket- ting. Onderstaand een impressie. door zeer velen bezocht WKSÊ''- De Nederlandse vloot in beeld Onlangs verscheen bij Boekhandel Akersoek te Ouddorp een vrij lijvig boek dat menig visserman zal interes seren: 'Van Schaar tot Doggerbank, De Nederlandse vloot in beeld'. Het is een boek dat, onderverdeeld per vis- sersplaats, een dwarsdoornsede geeft van de Nederlandse vissersvloot. Een soort catalogus lijkt het wel, met tal rijke fotootjes en bijbehorende korte omschrijvingen van de schepen - overwegend vissersschepen - die in het boek aan bod komen. De samen steller, de heer C. Hameeteman, is zelf visserman. En 't is door zijn verza- mel'woede' en fotografeer'drift' dat het tot realisering van dit boek kon komen. Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 „PAGINA 8 VRUDAG 3 SEPTEMBER 2004 Een zaterdag in het teken van de eilandelijke cultuur Oude-Tonge in beweging' is het motto voor de culturele dag die hier jaarlijks wordt georganiseerd, ditmaal voor de tweede keer en opnieuw succesvol. Er was weer de hele dag van alles te doen, van dressuurdemonstraties tot kunstmarkt, van poppentheater tot balletdemonstratie, van een uitvoering door het Shantykoor tot een 'Nacht van Bach', straattekenen, enz., enz. (foto Persburo Flakkee) Vanuit de organisatie van de cultuurdag 'Stad meer dan droog brdód' ontvingen we bijgaande foto en onderstaande terugblili. In het kader van het project 'Ketting rijgen' van Stichting Podium Goeree-Overflakkee, met als doel mensen van divers pluimage door middel van cultuur met elkaar in con tact te brengen, was er afgelopen zaterdag de 'Stadse dag'. Voiig jaar was deze dag voor al gericht om de bevolking van het hele eiland te laten zien wat er allemaal leeft in Stad. Dit jaar was het programma meer gericht op de eigen bevolking, van jong tot oud. De volgende keer is het streven om meer dorpen met elkaar iets te laten organi seren, waardoor er meer uitwisseling komt. Dit jaar kregen we van Oude-Tonge twee kilometer papier om hun project straatteke nen na te doen. Ook trad in beide plaatsen Sientje van den Doel op met haar volksdans, en nam Oude-Tonge ons idee van een kaai- concert over. 's Morgens startte bij gebouw 'de Ark' de verkoop van sierkalebassen ten bate van het restauratiefonds van de Hervormde kerk (opbrengst meer dan 500). En om 13.30 uur luidden de kerkklok en de dorpsomroe per Wim Poes het programma in. In 'de Ark' vertoonde Jan Maliepaard oude foto's van Stad en las Bep Maliepaard-Saar- loos Flakkeese verhalen voor. Ook was er een videoband waarop mevrouw Westdorp- van Noord uit Sommelsdijk, ondanks haar leeftijd van 83 jaar, nog geheel uit haar hoofd alle coupletten van 'de moord op Stad' zong. Soerd Bangma demonstreerde een deel van zijn postzegelcollectie en zijn collega-postzegelaar Jan Roedoe, die net op Stad is komen wonen, liet op het plein een prachtige kopie zien van het beroemde schil derij van Monderiaan de 'Victory Boogie Woogie". De Stadse bevolking mocht een poging doen om dit schilderij van destijds 80 miljoen gulden af te maken. Om 16.00 uur hield hij, samen met Marlies van Adrichem een openbare schilderles, waarvoor de belangstelling erg groot was. Ondertussen speelde in de Hervormde kerk Piet Becht- hum op het orgel, samen met de fluitisten Annemarie Huizer en Ina Visser. Op de Voorstraat was er naar Goederees voorbeeld kunst achter de ramen met, naast schilderijen van o.a. Jan Roedoe, Anneke van Druningen, Piet Diepenhorst en David Istha, ook gedichten van Frans Vermeer, teksten van Mei Dale, zilverwerk van Marian Sorgdrager en kledingontwerpen van Marlies van Adrichem. Naast het straat- tekenen, waar niet alleen kinderen maar ook ouderen hun visie op Stad gaven, waren er clowns, oude dames uit Den Bommel, een aap, een heks met snoepjes en trad het koor 'De dröoge keeltjes' op, met onder andere de Stadse blues. Op de kaai stonden oude auto's en motoren voor de vele liefhebbers en waren er kraam pjes van o.a. hulp aan Roemenië; de familie Gaasenbeek en Meijer haalden met hulp van velen meer dan 2000 op. Stichting Ophelia kweekte begrip voor hun instelling, die streeft naar ontspanning van gehandicapten. De EHBO gaf een demonstratie en verkocht bloemen voor hun kas. Frans Meiaard demonstreerde zijn schaken en Rien Brink man zijn vlechtwerk. Naast manden kon men een kopie van een oude Ierse boot van riet en koeienhuid bewonderen. Het muzikale programma begon met een optreden van 'Sempre Crescendo' met onder anderen Lowie van Eek, en om 17.00 uur kwam het volledige mannenkoor 'Ons Koor', met onze eigen Marjan van Neuren op de piano, de stikzakmaaltijd opluisteren met een heel divers programma, waaronder een solo-act van onze oude winkelier Jaap Mackloet. Behalve met zelf meegebracht eten kon men ook poters of nasi met kal- koensaté kopen bij het Schippershuis, om aan de prachtig versierde tafels te eten. Ieder jaar weet de groep o.l.v. Anneke van Dru ningen de decoraties zelf te maken met van alles uit de Flakkeese natuur. Na 'De dróöge keeltjes' gaven meisjes van 'Doto' o.l.v. Angelique Koningswoud en Elsa Meiaard een demonstratie, en daarna was het de beurt van Yvette Philppa om - nu met betere versterking dan vorig jaar - haar zang met eigen begeleiding op de piano ten gehore brengen. Ze bracht een zeer geva rieerd programma met nu ook een Hollands lied voor het grote publiek op de kaai. Nelle- ke Dillingh en Annemarie Huizer vertegen woordigden het klassieke deel met piano en fluit. Sientje van den Doel en haar volksdans groep waren nu uitgebreider te zien, en het pubüek mocht de Sirtaki meedansen, wam- bij vooral Maarten Schutte onverwachte talenten bleek te hebben. Ondertussen werd het podium volgebouwd met diverse slag werkinstrumenten om onze Jasper Grooten- boer met zijn Nieuwe Tongse drumgroep een demonstratie te kunnen laten geven. Het was een prachtige voorstelling, die in een zaal waarschijnlijk nog mooier zou zijn geweest, want optreden in de openlucht heeft nu eenmaal zijn beperkingen. De hele dag waren er rond de Voorstraat en de Kaai vijftig Stadse wapens opgesteld met daarop jeugdfoto's van Stadtenaeren. Mary Klaasse bewees nu al een echte Stadtenaer te zijn door slechts twee fouten te maken en kreeg de wisselprijs: een Stadse vaas van 100 jaar oud. Om 21.00 uur begon op het W&S-podium, gebouwd door Geert Bevaart en zwager Roeland de Waard, de door hen georgani seerde playback voorstelling. Ze weten steeds nieuwe mensen te interesseren om hun plankenkoorts te overwinnen, terwijl de vaste spelers Wim Maliepaard en Ruud Lan- gendijk toch publiekstrekkers blijven. Van 22.30-24.00 uur verzorgde de Bonky Sound van Leo en Johan Kamerling, die de hele dag op voortreffelijke wijze al voor het geluid gezorgd hadden een disco voor de jeugd en voor de rest van de Stadse bevol king, die op deze prachtige zomeravond genoot van het weer, de sociale contacten en de goede verzorging van het Schippershuis. We waren erg blij met de belangstelling voor deze dag van de burgemeester, Jan Tromp- per. Podiumvoorzitter Piet de Feijter en onze nieuwe huisarts Joost van de Putte en zijn vrouw. Wim van Ham, Culturele Kring Stad aan 't Haringvliet Het was vrijdagavond en zaterdag druk en gezellig in Goedereede, maar vooral was het dróóg en op zaterdag zelfs warm en zonnig. En dat was een pak van het hart van de orga nisatoren van de Goereese Kunstdagen. Zij hadden de voorliggende dagen regelmatig met grote zorg naar de lucht gekeken: regen, regen en nog eens regen. Juist bij een evene ment in de open lucht kunnen de weersom standigheden immers het succes maken of breken. Deze keer zat echter alles mee. De zesde Goereese Kunstdag, waarbij net als vorig jaar nu ook de vrijdagavond is betrok ken, werd net als vorige jaren door vele mensen bezocht. Al op vrijdagavond bleef het droog in Goe dereede en konden de massaal toegestroom de bezoekers genieten van diverse muziek- en theateruitvoeringen. De Helius Shanty Zangers openden de avond met het zingen van bekende en ininder bekende zeemanslie deren, waarmee de sfeer direct bepaald werd. Hun gezang werd afgewisseld met een optreden van Vixy, een groep enthousiaste jongelui die met veel plezier meeslepende reggaemuziek lieten horen. Hoogtepunt van de avond was echter ongetwijfeld de bewe gingsvoorstelling 'Drochaid' van Hanneke Reijs. De opkomst was al heel bijzonder. Met een roeiboot, die feeëriek met branden de toortsen werd verlicht, kwam een van de speelsters de Goereese haven ingevaren. De andere danseres wachtte haar op de brug op. Samen voerden zij een gracieuze, expressie ve en boeiende voorstelling op met dans en muziek die door de vele omstanders met luid applaus werd beloond. De volgende dag was er op de pleinen en in de straten van Goedereede nog veel meer te zien en te horen. Kunst in de vorm van schil derijen, etsen, gravures, beeldhouwwerken en keramiek, het was allemaal her en der te bezichtigen, hetzij voor de ramen of binnen in de Goereese woningen rondom het cen trum. Zoals in het huis van Hans en Marleen van Esveld op de hoek van de Pieterstraat en de Kerkstraat. Zij hadden, evenals de voor gaande jaren, een 'looproute' gemaakt door hun woning waarbij een groot aantal gravu res, speciaal voor deze gelegenheid aan diverse ophangpunten bevestigd, kon wor den bekeken. "We hebben ons inderdaad grote zorgen gemaakt over het weer," bekent Marleen. "Want wat hadden we moeten beginnen met al die natte mensen met hun natte paraplu' s die door ons huis heen zou den lopen?" Gelukkig kon nu iedereen droog en zonder sporen achter te laten hun woning naar binnen en naar buiten gaan. Veel toe loop was er met name bij de diverse ateliers en expositieruimtes. Helmut Roder van het gelijknamige expositiehuis was op vrijdag avond veel later dan gewoonlijk gaan sla pen; tot dicht bij het middernachtelijk uur waren er voortdurend bezoekers geweest. Ook op zaterdag was het daar een drukte van belang, evenals bijvoorbeeld in het atelier van Hans Dolieslager. Daar namen vele geïnteresseerden een kijkje in de beelden tuin, een tuin die overigens niet alleen gedu rende deze kunstdag maar ook op andere dagen'te bezichtigen is. En er was muziek, veel muziek die door diverse musici in de muziektent werd uitge voerd met een grote afwisseling van stijlen. Bluesmuziek werd afgewisseld met opwin dende Zuid-Amerikaanse muziek en met optredens van een gepassioneerde flamenco- danseres. Op de drukbezette terrassen van de omliggende horecagelegenheden heerste op die momenten even een haast Mediterrane vakantiesfeer door de Spaanse muziek, de warme zon en voorbijkomende knoflook- geuren vanuit de keuken van het restaurant van De Gouden Leeuw. Het Villa Lobos Trio speelde klassieke muziek in de Toren van Goedereede, waar bovendien een aantal malen gelegenheid was om aandachtig te luisteren naar de ver halen van Mia Verbeelen die door haar mee slepende en humoristische wijze van vertel len ("verhalen vertellen is het oudste beroep van de wereld, wist u dat?", aldus Mia) haar gehoor tot het laatste toe wist te boeien. Heel bijzonder, voor zowel jong als oud, was de voorstelling van poppentheater Lejo. Vanuit een kleine poppenkast gaf Lejo met gebruik van slechts zijn handen en een paar houten ogen een verrassende, amusante en soms vertederende show, waarbij in tien minuten tijd een pianist, een goochelaar en zelfs een Énderkoortje met dirigent acte de presence gaven. Het was niet voor niets dat vele bezoekers van de kunstdag zijn show nog een tweede (of derde?) maal kwamen bekijken. Daarnaast was er ook levende muziek in de straten te vinden; het muziek gezelschap Mycelium liet, gestoken in oud- HoUandse kleding, oude tijden herleven met hun Middeleeuwse drinkliederen. Zij pasten wonderwel in de historische omgeving. Voor de kinderen was er, net als vorig jaar, een creatieve kraam, waar zij zich onder lei ding van Carla Vermeulen helemaal moch ten uitleven. Op de Goereese Kunstdagen kan worden teruggekeken als een. geslaagd evenement, dat ieder jaar leuker en groter wordt. Vol gens de voorzitter van de Kunststichting Goedereede, Harald Jassoy, groeit het aantal mensen dat hun huis of raam te beschikking wil stellen als kunst'etalage' ieder jaar. "Dit jaar zijn er nog meer mensen langs zowel de noord- als de zuidzijde van de haven die meedoen, evenals in de Pieterstraat en de WBK Van de Goereese Kunstdag maakt Dorien Kic ken bovenstaand verslag en bijgaande foto. Samensteller en fotograaf C. Hameeteman van hel onlangs verschenen boek over de Nederlandse vissersvloot. ijftien jaar geleden is Hameeteman, op 17- jarige leeftijd, gaan vissen op de vorige GO- 44 van Jaap Grinwis. In die tijd ook werd Grinwis' huidige GO-44 gebouwd en het leek Hameeteman leuk om de opbouw van dit schip op de gevoelige plaat vast te leg gen. Eenmaal een fotocamera aangeschaft raakte hij geheel 'in de ban' van deze prach tige liefhebberij en fotografeerde hij ieder schip dat aan zijn lens voorbij trok. Ook in de vakanties gaan Hameeteman met zijn vrouw Rini en zoon Kees de havens langs om schepen die hij op zee niet tegenkomt te bekijken en te fotograferen. Zelfs als Hameeteman zelf op zee zit, houdt zijn vrouw in Stellendam de haven in de gaten en ligt er een tweede camera thuis gereed waar mee ze in- en uitvarende visserschepen vastlegt'Zo ontstond er in de loop der j aren een prachtige collectie foto's van zo'n 700 verschillende Nederlandse en ca. 500 bui tenlandse vissersschepen, 60 Nederlandse en 65 buitenlandse oorlogsschepen, ver scheidene cruiseschepen en bergingssche- pen van Smit Tak en WijsmuUer. Verder gaan bij Hameeteman ook het leven en alle gebeurtenissen aan boord van de GO-44 op de foto, zoals de vangst van drie zeepaardjes, of van een haai van drie en een halve meter. Niet alleen Hameeteman, maar ook de Oud- dorpse boekhandelaar en uitgever Rijk Akershoek heeft iets met de GO-44. Akers- hoek heeft namelijk zelf ook jaren op deze vissersboot gevaren. Niet verwonderlijk dus dat Hameeteman en Akershoek zover kwa- men dat een deel van de fotocollectie van de één in boekvorm werd uitgegeven door de ander. Dat resulteerde in het ruim 330 pagi- na's tellend boek 'Van Schaar tot Dogger bank, De Nederlandse vloot in beeld' De naam van het boek geeft het gebied aan waar de GO-44 'Quo-Vadis' vaart; van de Schaarbank, nabij Vlissingen, tot aan de Doggerbank, midden op de Noordzee. In het boek laat Hameeteman de lezer door middel van meer dan 700 (zwart-wit) foto's over zijn schouders meekijken naar de visser- schepen en bijzondere momenten op zee. Of zoals de uitgever in het voorwoord zelf zegt: '"Van Schaar tot Doggerbank' is een naslag werk van de Nederlandse vissersvloot. Meer een kijk- dan een leesboek, waarbij de vis serman zijn hart kan ophalen". Zo staat bij iedere scheepsfoto vermeld het scheeeps- nummer, de scheepsnaam, .'de eigenaar, het bouwjaar, het aantal pk's van de hoofdmo tor, de lengte, de breedte en de holte. SOMMELSDIJK Kerkstraat," constateert hij tevreden. Daar bij neemt het aantal deelnemende kunste naars ieder jaar eveneens toe. "Wij zijn er trots op dat we nu voor de zesde keer dit eve nement met veel succes hebben kunnen organiseren, ondanks het feit dat de subsidie is verminderd. Gelukkig is er een groeiend aantal donateurs en sponsors die willen bij dragen in de kosten." Volgend jaar is er dus beslist weer een Goereese Kunstdag, en wel op vrijdagavond 26 en zaterdag 27 augustus 2005. Honderden bezoekers trokken vorige week zaterdag naar de Kaai in Oude Tonge om daar te zien wat Oude Tonge en omgeving op het gebied van cultuur te bieden heeft. En dat was heel wat; nadat men 's morgens had kunnen genieten van een zeer verzorgde dressuur- en springdemonstratie van Stal Independence, was er een gezellige drukte op de Kaai, waar op de kunstmarkt diverse kunstenaars bezig waren om het volgende kunstwerk te maken. Dat deden trouwens ook leerlingen van de basisscholen, die vol overgave met hun schilderij bezig waren (tot 15 september in de Grutterswei te zien).Op het podium traden verschillende groepen op en mede dank zij de voortreffelijke geluids technici Michiel Sipman en Lennard Lokker kwamen die optredens goed tot hun recht. Dat Leen Visser aan het eind van een absurd toneelstuk in de Kaai werd gegooid, was vooral voor de jeugd een hoogtepunt. De kleintjes waardeerden juist het voorlezen van Elly Hartog, die op de voor haar beken de wijze weer vele kinderen kon boeien. Dat volksdansen ook voor de ouderen een leuke bezigheid is, bleek uit het optreden van de volksdansgroep van de SWO, natuurlijk weer onder leiding van de enthousiaste Sien van den Doel. Nouschka Hagens liet samen met de band Viva Zapata horen, dat ze niet voor niets een gediplomeerd zangeres is en veel toeschouwers vonden dat optreden veel te kort. Overigens oogstten alle groepen veel waar dering met hun optreden en de werkgroep "Oude Tonge in Beweging" kan dan ook op een geslaagde dag terugzien. De Stichting Podium heeft met het stimuleren van derge lijke culturele activiteiten in de diverse dorpskernen weer uitstekend werk gedaan. De geboorte van een baby en het geven van borstvoeding in de eerste weken. Dat is het onderwerp van de maande lijkse regionale informatiebij eenkomst van Borstvoeding organisatie LLL. Deze wordt gehouden op woensdag 8 september, Oost dijk 77 in Middelharnis. De bijeenkomst is bestemd voor zwangere, al voedende moe ders en anderen die zijn geïnteresseerd in het geven van borstvoeding of ermee te maken krijgen. Er zal vooral gesproken worden over de werking van de borst, het op de juis te manier aanleggen van de baby en de fre quentie van het voeden. Moeders die het kraambed al achter de rug hebben, kunnen hun ervaringen vertellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur tot 22.00 uur. De kosten bedragen 2,50 voor donateurs van LLL en 3,50 voor niet donateurs(koffie en thee inbegrepen) Ook is er weer een extra bij eenkomst over de kraamtijd op woensdag 15 september van 10.00 uur tot 11.30 uur voor alleen zwangere vrouwen op de Oost dijk 77 te Middelharnis. Voor beide bijeen komsten graag tijdig aanmelden bij Diana Göbert. LLL heeft o.a. Brochures, handboek borstvoeding, borstkolven(ook verhuur van pomp), lansinoh(zalf bij tepelproblemen) en draagdoeken in de verkoop. Wie telefonische hulp bij of informatie over borstvoeding wil, kan bellen met Carla v. Gils 631716 of Diana Göbert 487260. Koren zijn er in vele soorten en maten. Deze weken kunt u in deze en anderen kranten weer volop berichtjes vinden, die vertellen dat een koor weer begint met repeteren. Mis schien ziet u door de bomen het bos niet mier. Het bestuur van zangverenging 'De Lof- stem' in Middelharnis nodigt u dan uit om eens een kijkje te komen nemen bij de zang- vereniging. "Want of u nu houdt van eenvoudige muziek, of wat meer niveau zoekt, u kunt bij ons terecht", aldus het bestuur. Het repertoi- re van het koor bestaat voornamelijk uit psalmen. Er wordt het 'hele psalmboek door gezongen' en de onbekende en moeilijke psalmen worden niet overgeslagen. Het koor is verdeeld in vier partijen en er wordt gezongen onder leiding van een ins trument. Op dinsdag 7 september hoopt de vereniging te starten met de repetities. Van ongeveer half acht tot half tien wordt er gezongen in het verenigingsgebouw van de Gereformeer- de Gemeente, Chr. De Vrieslaan 40 in Mid- delhamis. Voor hen die meer willen weten is het 't bes- te om eens te komen kijken. Inlichtingen- 0187 480710,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8