Overdenking Flaquee Ciassique Ki'nisPockt naar LeMiHgrad uit de Heilige Schrift Sportief en cultureel op pad voor het goede doel Kledingverkoop Clementijn 'Ervaar' nieuwe musical In Touch! EIIAtlDBI-IIIEtJWS ^™kvENSTER J'SS,^.:'^. Bijeenkomsten NBvP 'Vrouwen van 'Nu' Oostflakkee weer van start Meer kracht,., Dor een Honda! Nu bestellen voor visverkoop op de Jaarmarkt Wandel mee met Hartstocht in Middelharnis VERVOLGVERHAAL -^^, KINOERUERK VEÜMliT OF 0UERLE0EN7 miHE chhmpugne? Pm OOOR POEOEitS Zuid-Afrikaanse Leisteen, Tegels en dakbedekking www.groennatuursteen.tk Eén ding is nodig HONDA. Autobedrijf Jan van Dijk Brieile •3fa.xga.-<rilogie deel 1 PAGINA 5 VRUDAG 3 SEPTEMBER 2004 Blik op kerk en samenleving tj - Een nieuw kiesstelsel - Twee stemmen - In de doofpot Als D'66 z'n zin krijgt, komt er in Nederland een nieuw kiesstelsel. Daardoor moet de band tussen kiezer en gekozene worden ver sterkt. Er wordt immers voortdurend over geklaagd dat de politieke activiteit zich voor een groot deel onttrekt aan de waarneming van de gewone man. Als gevolg daarvan loopt de interesse voor de verkiezingen steeds terug. Mensen zouden er geen zin meer in hebben om te gaan stemmen, ze den ken immers dat hun uitgebrachte stem er toch niet toe doet. Ze hebben er geen zicht op wat zich in Den Haag allemaal afspeelt. De afstand tussen kiezer en gekozene is veel te groot. Daarom, zo redeneerde D'66, moet er een wijziging komen in ons kiesstelsel. Als men sen maar weer weten op wie ze gaan stem men, en als de man of de vrouw van hun keu ze voor hun belangen opkomt, dan zal dat de belangstelling voor de verkiezingen vergro ten. Reeds jarenlang roept de partij dus om een andere manier van stemmen. Het land zou dan, volgens D'66, verdeeld moeten worden in een aantal districten, op z'n minst twintig. De kiezer zou dan twee stemmen moeten uit brengen: één stem op een landelijke kandi daat, en één stem op een kandidaat uit de regio. Aan de hand van de eerste stem zou dan bepaald worden hoeveel zetels een bepaalde partij krijgt, de tweede stem bepaalt dan wie er op de helft van de zetels komt te zitten. Het nieuwe kiesstelsel is destijds een belang rijk gegeven geweest bij de kabinetsformatie. Het CDA en de VVD waren het al behoorlijk eens, maar D'66, hoewel het vergeleken bij die twee maar een mini-partijtje was, wilde ook graag meedoen. En die partij had een nieuwe manier van verkiezingen hoog in het vaandel geschreven. Het CDA en ook de VVD voelden daar niet zo veel voor, maar terwille van D'66 hebben ze ingestemd met de eis dal het nieuwe kiesstelsel er komen moest. Kennelijk was Thom de Graaf deze afspraak niet vergeten. Want hoewel niemand er meer aan dacht, en hoewel CDA en VVD niet van standpunt waren veranderd, kwam hij met die toezegging uit de tijd van de kabinetsfor matie. En volgens zijn zeggen waren alle par tijen enthousiast! Je moet dan toch wel met blindheid zijn geslagen, of een ongelooflijke drammer zijn. Laten we het maar op dat laat ste houden... Want de gekozen burgemeester - een ander 'speeltje' van D'66 - is al op de lange baan geschoven, een nieuw kiesstelsel komt er voorlopig ook niet. Het is trouwens niet te hopen ook. Want het wordt vreselijk ingewikkeld, bij de verkie zingen twee stemmen te moeten uitbrengen. En het is de vraag of kiezers erop zitten te wachten dat er iemand in de volksvertegen woordigers komt, die ze goed kennen en die daar hun belangen zal behartigen. Bovendien hebben buitenlandse verkiezin gen aangetoond dat een districtenstelsel de opkomst bij verkiezingen niet verhoogt. Het is dan ook te hopen dat het vtuig begeerde nieuwe kiesstelsel voor lange tijd in de doof pot verdwijnt. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. De kinderen van mijn dochter hebben op de licht gekleurde keukenstoelen met balpen en viltstift geschreven. Hoe krijg ik dit er het beste af? Antwoord: Een tovermiddel dat alle balpen- strepen spoorloos doet verdwijnen, bestaat helaas nog niet. Zelfs de reclamefilmpjes voor de 'alles reinigende' middelen zwijgen daarover. Er worden namelijk verschillende soorten balpeninkt gemaakt, waaronder enkele die volgens de fabrikant onuitwisbaar zijn, en andere die gemakkelijk met een sop je van bijv. ossengalzeep zijn weg te wassen. Probeer dat dus eerst. Voorheen werd vaak met aceton, bleekwater, citroenzuur, trichl- oorethyleen of tetra geëxperimenteerd, maar daar moet u voorzichtig mee zijn omdat het materiaal van de stoelen hierdoor kan ver kleuren. U kunt het eens proberen met spiri tus, benzol (werkt ook doorgaans goed bij viltstiftstrepen) en white wizard. U wrijft de strepen met een schoon borsteltje in en u wrijft uit met een schone droge doek. Pro beer het voor de zekerheid eerst uit op een onopvallend plekje van een stoel. Als iemand bij een ramp is omgekomen, maar het lichaam werd niet teruggevonden, hoe lang moet de familie dan wachten op de erfenis? Antwoord: In zo'n geval moet de rechtbank een verklaring van vermoedelijk overlijden afgeven. Deze beschikking moet in Den Haag worden ingeschreven bij de Burgerlij ke Stand. Er hoeft geen stoffelijk overschot of deel daarvan voorhanden te zijn, maar de dood van betrokkene dient wel vast te staan, bijvoorbeeld door diens aanwezigheid aan boord van een schip dat verging, of vliegtuig dat is neergestort. Dat betreft dan Nederlan ders of inwoners van ons land, van wie de dood vrijwel vaststaat. Is het overlijden min der zeker, bijvoorbeeld na een vermissing, dan geldt een periode van 5 jaar, en betreft het een natuurramp of oorlogsomstandighe den, dan kan de wachttijd worden ingekort tot drie jaar. Toen ik een fles champagne haalde voor de oudejaarsavond, vroeg de wijnhandelaar of ik brut, sec, demi-sec, ofdoux wenste. Maar wat is het verschil tussen die soorten? Antwoord; Brut of nature is het onbewerkte product van de druiven en staat voor zeer droge champagne. Dat wil zeggen, dat het natuurlijke gehalte aan suiker in de druif door volledige gisting geheel is omgezet in alcohol. Dry (Engelse smaak) betekent let terlijk: droog, en wordt gebruikt ter aandui ding van een champagne met een minimale likeurtoevoeging, waardoor koolzuur wordt gevormd, zodat de drank gaat mousseren (schuimen). Sec is een enigszins zoetige, maar toch nog vrij droge champagne. Gout americain (Amerikaanse smaak) betekent: iets meer gezoet dan sec. Demi (half) sec wil zeggen: vrij zoet. Doux is zeer zoet. De betere woninginricliting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 De afdeling Oostflakkee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar eerste maandelijkse bijeenkomst van het nieuwe seizoen op dinsdag 14 september in 'De Grutterswei', Willemstraat 14 te Oude Tonge, de aanvang is 19.45 uur. Op het programma staat een gezellige 'Exo tische avond', die gepresenteerd wordt door Frank Neijendorff en Jan Souillié uit Den Haag. Frank Neijndorff is schrijver van veel boe ken, die vooral over Indonesië en waarover hij ons gaat vertellen. Tevens zullen er aller lei heerlijke tropische vruchten, waarvan wij allemaal rijkelijk mogen proeven! Introduces en andere belangstellenden zijn van harte welkom op deze informatieve en verrassende, dus zeker interessante avond 5,- per persoon. Op dinsdag 7 september wordt er in Oolt- gensplaat een kledingverkoop van Clemen tijn gehouden. Er is kinderkleding Vanaf maat 92 tot en met 188 en dameskleding vanaf maat 38 tot en met 54. Tijdens de ver koop kunt u ook prints op sweaters laten bedrukken. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de Gereformeerde Gemeente, Van Weelstraat 1 te Ooltgensplaat, van 14.30 tot 16.30 uur. Een deel van de opbrengst van deze verkoop komt ten goede aan de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Ik heb vaak hoofdpijn en moet daarom altijd poedertjes in huis hebben. Kunt u nu verkla ren, waarom ze de ene keer wel en een vol gend keer niet helpen De laatste maanden krijg ik zelfs veel ergere pijnen als ik een hoofdpijnpoeder neem! Antwoord: Gauw.wegdoen, die voorraden medicijnen! Het is heel gevaarlijk om al die drankjes, pillen, poeders en zalfjes in een medicijnkast te bewaren, want na één maand is bij veel genee.smiddelen al een goed deel van de genezende kracht verloren gegaan, na twee maanden vaak meer dan de helft en na drie maanden zijn de meeste hun gunstige uitwerking vrijwel volledig kwijt. En wat erger is: als de heilzame werking afneemt, kan de mate van giftigheid voor het lichaam toenemen. Er zijn al meer mensen door het slikken van oude poeders in het ziekenhuis beland en u was daar blijkbaar niet ver van af. Koop dus hoogstens voor enkele weken tegelijk, lees de bijsluiter door op evt. bij werkingen (want die kunnen wel eens erger zijn dan uw kwaal) en vernietig de oude res tanten. U kunt de dokter beter om vervolgre- cepten vragen. Is palingworst echt van palingen gemaakt? Antwoord: Nee, het is licht gerookte, tevo ren gekookte worst van fijngemalen en licht gekruid varkensvlees. diverse kleuren, ook zw/art, te zien op; Tel. 0187 - 483983 06 - 25063232 "En Jezus, antwoordende, zeide tot haar: Martha, Martha, gij bekommert en ontrust u over vele dingen; maar één ding is nodig. Lukas 1041-42a Jezus is dikwijls bij deze Maria en Martha (en hun broer Lazarus) op bezoek geweest. De deur stond altijd open. Dat i's al een zegen op zich: als Jezus welkom bij ons is. Ook in Lukas 10 treffen we Hem bij Martha en Maria aan. Waarschijnlijk samen met Zijn discipelen zodat het om een heel gezelschap gaat. Dat vraagt het nodige van de gast vrouw. Martha verdwijnt meteen in de keu ken. Alleen - ze maakt het veel te erg. Ze slooft zich uit en weet van geen ophouden. Er staat dat "ze zeer bezig was met veel die nen.Het ligt voor de hand dat Maria aan vankelijk geholpen heeft, maar op een gege ven moment vond zij het genoeg. Er zijn belangrijkere dingen dan eten en drinken. Zeker nu, nu het levende Brood op bezoek is. Zij heeft aan Jezus' voeten plaatsgenomen om naar Zijn woorden te luisteren. Reken maar dat zij het onderwijs van haar Heiland heeft ingedronken. Haar hele houding drukt rust en overgave uit. Tot grote ergernis van Martha die zich in de steek gelaten voelt. Zij werken, en Maria maar niets doen. Hoe kan Jezus het toelaten Op dit moment roept de Heere haar tot de orde. En wat is het herkenbaar wat Hij in de tekst die boven deze meditatie staat tegen Martha zegt. We kunnen met zoveel dingen bezig zijn die ons in beslag nemen. We ren nen ons een ongeluk. Dat kan zelfs in het kerkewerk. Gehaast gaan we naar een verga dering. Of onze aandacht wordt opgeëist door alle dagelijkse zorgen in het gezin. En ondertussen komen we niet meer toe aan het luisteren naar Jezus' stem. Wellicht lezen we nog wel de Bijbel, maar we missen de con centratie, de rust om het Woord in ons op te nemen. Ons geestelijk leven verschraalt. We worden arm aan de beleving en bevinding van Gods genade. We hebben te veel aan ons hoofd. Wie herkent het niet? In de gelijkenis van het zaad vertelt Jezus dat een deel van het zaad wordt verstikt door de doornen. En dat zijn de zorgen van het leven (Luk. 8:14) die verhinderen dat het evangelie vrucht draagt in ons leven. Vandaar dat Jezus zegt: één ding is nodig, namelijk het luisteren naar Zijn Woord. Eén ding is niet veel maar kan wel beslissend zijn. Dit ene is alles. Zullen we onze tijd gebrui ken om het ene nodige te zoeken? Laat de Bijbel niet ongeopend. Het is de belangrijk ste gids die er is. Lees eens op je gemak een heel Bijbelboek door. Neem ook de tijd om het gelezene biddend te overwegen. Wij ver leren in onze gejaagde tijd het mediteren. En dat is een verarming. Let op Maria die aan Jezus' voeten zit. De werkwoordsvorm in het Grieks maakt duidelijk dat ze er speciaal voor is gaan zitten. Ze luistert dus niet snel even tussen de bedrijven door naar Christus. Weet u wat de Heilige Geest ons wil leren? Dat niet in de eerste plaats wij Jezus dienen, maar dat Hij óns dient. Dat is in deze geschiedenis ten diepste het verschil tussen die beide zussen. Martha meent dat zij van alles voor Jezus moet doen. Maria heeft het omgekeerde ontdekt. Ik heb Hem zo weinig te bieden, maar Hij heeft mij alles te bieden, en daarom luister ik eerbiedig naar Zijn Woord. Het is een levend Woord dat ook mij levend maakt. Al luisterend leer ik mijzelf kennen als een zondig mens. Maar ik leer ook Hem kennen als mijn Zaligmaker. En zo kom ik tot rust. The Power of Dreams www.ianvandijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 Vanaf het begin van het bestaan van Radio Flakkee was 'Flaquee Ciassique' één van de bekendste programma's. In de uitzen dingen stond de klassieke muziek centraal. Het werd op dinsdagavond uitgezonden na het programma 'Muzikale Hartewensen'. Hans van der Wulp uit Sommelsdijk was enkele jaren de samensteller en presentator van het programma. Daarna nam Hans Cammeraat uit Ouddorp het een aantal jaren over. Wegens drukke werkzaamheden MIDDELHARNIS - Op de jaarmarkt te Middelharnis, a.s. zaterdag 11 septem ber, is evenals voorgaande jaren weer heerlijke vis te koop. Naast gebakken vis en haring zijn er ook diverse gerookte vissoorten, waaronder paling, zalm en forel. Paling, zalm en forel moet worden ingekocht en voor het roken gereed wor den gemaakt. Daarom is het belangrijk dat de organisatie enigszins weet om welke hoeveelheden het gaat. Wie dus op de jaarmarkt een portie heerlijke versgerookte paling, zalm en/of forel niet aan zijn neus voorbij wil laten gaan, doet er verstandig aan om zo snel moge lijk een bestelling op te geven bij F. van Nimwegen, tel. 0187-487124. Het is ook mogelijk om verse paling, zalm en forel te bestellen. Op de jaarmarkt ligt de bestelling dan voor u klaar. moest Hans de uitzendingen een poosje staken. Maar nu heeft hij weer tijd gevon den om een nieuwe start te maken met 'Fla- qué Ciassique'. Het tijdstip van de uitzen ding van 'Flaqué Ciassique" is verplaatst naar de maandagavond tussen 19.00 en 20.00 uur en wordt herhaald op woensdag van 19.00 tot 20.00 uur. De eerste uitzen ding is op maandag 7 september a.s. Radio Flakkee is via de ether te ontvangen op 105.3 en 105.9 MHz en via de kabel op heel Goeree-Overflakkee op 107.1 MHz. Het is alweer enige tijd geleden dat Gospel koor 'In Touch' het gezongen paasverhaal 'The day He wore my crown' ten gehore bracht. Door deze musical is het koor nog steeds geïnspireerd om zingend van Gods liefde te vertellen. De leden hebben weer hard gewerkt aan een nieuwe musical: "Experiencing God'. Hier in komt naar voren wat het is (kan zijn) Gods liefde te ervaren! Zonder instrumentale begeleiding is dit alles niet te realisering. Het koor heeft het Hoek- sche Waards Philharmonisch orkest bereid gevonden om voor de begeleiding te zorgen. Koor en orkest zullen gedirigeerd worden door de dirigent van 'In Touch' Ad de Joode. Aan het geheel werken verder nog mee: een harpiste, enige solisten en een kinderkoor. Kortom: het zou jammer zijn als u dit onge hoord voorbij zou laten gaan. Kom en beleef het met 'In Touch' mee! De musical wordt uitgevoerd op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober in de Exoduskerk in Sommelsdijk. Beide avonden vangen om 20.00 uur aan en de kerk is geopend om 19.30 uur. Kaarten a 7,50 zijn vanaf 23 september te verkrijgen bij boekhandel Van der Boom en de Eko-shop. De VVV Middelharnis organiseert op zaterdag 25 september een sportieve en culturele wandeltocht in het kader van Hartstocht, het landelijk wandel evenement van de Hartstichting. Iedereen, jong en oud, kan meedoen. Bij VVV Middelhamis zijn die dag twee mooie wandelingen verkrijgbaar: een bui tenwandeling van ca. 10 kilometer en een dorpswandeling van ca. 5 kilometer. De 10 kilometerwandeling voert o.a. langs de Vliegers en over de buitendijk langs het Haringvliet. De dorps wandeling gaat door de monumentale kernen van Middelhamis en Sommelsdijk. Op de routebeschrijving staan leuke wetenswaardigheden.De tochten beginnen bij het VVV kantoor, Vingerling 3 en eindigen met een bezoek aan het Rien Poortvliet Museum. Het museum is in heel Nederland en zelfs daarbuiten heel bekend. Maar bent u er al eens geweest de laatste tijd? Dit jaar staat het thema in het teken van de koniiüdijke geboorte. Het museum heeft een kamer ingericht met schilderijen van baby's en kleine kinderen die Rien Poort- vliet schilderde. Deelnameprijs 4,00; kin deren t/m 12 jaar 2,00. De prijs is inclusief het entreebewijs voor het Rien Poortvliet Museum. De helft van dit bedrag komt ten goede aan de Hartstichting. Hartstocht Deze wandelactiviteit wordt georganiseerd in het kader van Wereld Hartdag. Door het hele land worden in het laatste weekend van september meer dan 250 verschillenden wandelactiviteiten georganiseerd: voor jong en oud, van recreatief tot super sportief. De Hartstichting roept iedereen op mee te doen, want wandelen is leuk, gezellig en bovenal gezond voor het hart! Hartstocht wordt geor ganiseerd in samenwerking met onder meer Stichting Start to Run/Powerwalking, Nor- die Walking Nederiand, VVV's, EFAA, KNBLO, KNAU, NISB, NS, LAW Wandel platform, Vereniging Natuurmonumenten en On Track. Voor een volledig overzicht van wandelingen in Nederland, kijk op www.hartstichting.nl. -6S- Dit eerst maar even in veiligheid brengen, denkt hij, neemt de kisten onder zijn armen en gaat naar de jon gens terug. 'Alsjeblieft. Hier is al vast iets wat we gebruiken kun nen.' 'Heb je niets te bikken?' wil één van de nieuwelingen weten. 'Jij moet je mond dichthouden, anders zal ik hem dichtslaan, begrepen, snotjong', gromt hij. Zonder nog een woord te zeggen draait hij zich weer om en gaat naar het verbrande dorp terug. Waar velen zijn geweest is de spoeling dun, dat ervaart ook Karl-Heinz als hij het dorp doorzoekt. De hutten zijn reeds door de terug trekkende troepen nagesnuffeld, zodat een onderzoek niets meer oplevert dan een paar flessen wodka die onder een stapel balken vandaan komen. Hij gaat ver der en zoekt zijn geluk bij de ondergrondse verblijf plaatsen, die in elkaar zijn geschoten. Hij weet: daar moet nog voldoende aanwezig zijn. Deze gedachte brengt hem op het idee te gaan zoeken in het verblijf waar de menagemeester gehuisvest was. Het is een ondergrondse bunker, die voor de helft in elkaar ligt en waarvan de ingang met zware stammen versperd is. Een menagemeester is iemand die zorgt, dat als span nende dingen staan te gebeuren, hij wat achter de hand heeft voor moeilijker tijden. Immers, hij Karl-Heinz, zou dat zelf ook gedaan hebben. Hij tracht de ingang vrij te maken, maar ondanks alle krachtsinspaimingen lukt hem dat niet. Hij zweer er zelfs van en dat ondanks de bittere kou. Maar hij zou Karl-Heinz niet wezen, als hij nu de moed opgaf. Een stuk dik hout gebraikt hij om de bomen die de ingang versperren op te heffen. De aderen op zijn voorhoofd zwellen en een rood waas komt voor zijn ogen. Ondanks dit alles lukt het hem niet de ingang vrij te krijgen. Mog een geweldige mk wil hij geven. Met de tanden op elkaar haalt hij uit. Wat hij echter zou willen, gebeurt niet. Met een luid gekraak breekt het hout en Karl-Heinz valt achterover in de sneeuw. Hij komt een beetje ongelukkig terecht en schiet met zijn rechter been onder de stanunen. Ech ter, groot is zijn verbazing als hij onder het vallen een stuk tentzeil wegtrapt waarmee een kleine opening onder de versperde ingang zichtbaar wordt. 'Dat kan nooit toeval zijn', mompelt hij. Meteen denkt hij dat dit werk zal zijn geweest van de menagemeester, die hier zijn kostbare spullen heeft opgeborgen. Maar de kerel is nergens meer te zien. Aangenomen mag worden dat hij met de eerste be schieting is omgekomen. Een vreemd geval. Toch moet er iemand zijn die hier met een tentzeil een opening heeft dicht gestopt en wie dat dicht stopt doet dat niet voor niets. Hij gaat plat op z'n buik in de .sneeuw liggen en wringt zich door de nauwe opening naar binnen. Het is aarde donker en daar de voorste helft van de bunker is inge stort, stoot hij overal tegen aan. Dat ontlokt hem de nodige krachttermen. In zijn zakken zit een aansteker en daarmee wil hij licht maken. Nauwelijks flakkert het vlanmietje of hij schrikt zo, dat zijn haren steil op z'n hoofd gaan staan. Snel achter elkaar vallen er twee schoten die ergens achter uit het hol op hem worden afgevuurd. Zijn arm begint te branden, een bewijs dat één van de twee schoten raak is geweest. Het is slechts een heel lichte verwonding die de kogel heeft veroor zaakt. Maar wel is het genoeg om in hem een moord dadige woede op te roepen. De harde klap herkent hij als een Mauserpistool. Er moet hier dus een Duitser zitten die zich schuil houdt. Dat het een soldaat kan zijn die frontkolder heeft en niet voor zijn daad aansprakelijk kan worden gesteld. komt in het brein van Karl-Heinz niet op. Hier is iemand die hem naar het leven wil staan en dat alleen roept om wraak. Een dodelijke wraak. Hij is in elkaar gedoken en wacht wat er verder gaat gebeuren. De schutter moet in de veronderstelling komen dat hij raak heeft geschoten en om zich daarvan te overtuigen, zal hij vroeg of laat komen kijken of het waar is. Karl wacht als een roofdier op z'n prooi. De minuten verstrijken, maar het blijft stil. Slechts het rumoer van de oorlog dringt zacht van buiten tot hem door. Het duurt wel tien minuten; dan is er een zacht geritsel. Een bewijs dat de onbekende schutter zich niet zeker voelt en zal komen kijken of zijn schot dodelijk is geweest. Karl houdt de adem in; dadelijk zal zijn onzichtbare vijand uit zijn schuilplaats te voorschijn komen. Weer is er geritsel. Dan valt het licht van een zaklan taarn langs de ingestorte wanden. Het Ucht kan hem niet bereiken zodat de tegenstander dichterbij moet komen. Karl wacht. Weer geschuifel en dan komen voorzichtig voetstap pen in zijn richting. Een gebogen gestalte licht hem met een zaklantaarn in het gezicht. Een paar afgrijse lijke vloeken weerklinken. Karl-Heinz voeh op dat moment een blinde haat in zich opstijgen als hij de stem herkent. Schreijer! Weer uit Schreijer een paar krachttermen en schopt tegen Karls been. Die houdt zich roerloos, wetende dat Schreijer bij de minste beweging de trekker van zijn pistool zal overhalen. Die ellendeling heeft zich hier verborgen gehouden. Het is duidelijk: Schreijer kan voor zijn daad geen getuigen gebruiken. Karl-Heinz is een getuige die hem de kop zal kosten. Karl voelt dat de blik van de lafaard op hem gevestigd is. Nog verder buigt de man zich over de liggende sol daat heen. Hij twijfelt, merkt Karl. Met zijn voet tracht hij het lichaam van Karl om te draaien daar hij nergens bloedsporen ziet. Het lukt niet. Karl hoort het geluid van leer dat tegen elkaar gescho ven wordt. Het pistool wordt in het foudraal gestoken. Dan pakt Schreijer Karl beet en tracht hem om te draai en om te kijken of er bloedsporen aanwezig zijn. Dat is het moment waarop Karl heeft gewacht. Als een veer schiet hij overeind en heeft de deserteur bij de keel gegrepen. De zaklantaarn valt op de grond en Schreijer laat verschrikt een angstig gehuil horen. De gespierde handen omknellen zijn keel in een ijzeren greep, waarbij het geschreeuw van Schreijer overgaat in een hees gerochel. Zonder moeite krabbelt Karl overeind, schudt Schreijer als een zak heen en weer. Dan gooit hij hem met een zwaai tegen de versplinter de wand. Het kraakt als de man tegen het hout opvliegt. Een zucht en Schreijer zakt als een zoutzak in eikaar. Karl pakt de zaklantaarn en schijnt hem in het gehate gezicht, waardoor Karls wraakgevoelens nog toene men. Uiterlijk rustig gaat hij naast de bewoisteloze man zitten; volkomen zeker van zijn zaak. Hij neemt zelfs geen moeite om het pistool weg te nemen; Schreijer zal geen kans meer krijgen om dat te gebruiken. Een paar stevige tikken in Schreijers gezicht, brengen hem na enige tijd weer tot de werkelijkheid terug. 'Zo kameraad, ik ben blij dat we elkaar hier aantreffen. Beschouw dit als een hoogtepunt in mijn soldatenle ven. Werkelijk, ik had nooit gedacht dat ik deze kans nog eens zou krijgen.' Schreijer huivert. Hij weet wat hem nu te wachten staat. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5