O.B.S. 'd'n Tuun' hield Olympisch project Commissaris van de Koningin nam eveneens kijkje op verregende akkers Woord a Daad KruisPocht Maar Leningrad Driemaal afscheid tijdens raadsvergadering 'VEERO doe ook eens wat...' Open avond Jongeren koor Con Amore EO-Gezinsdag naar Gelredome EHBO Dirksland weer van start EIIAIIDBI-illEIJWS Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee VERVOLGVERHAAL Vertrek van twee raadsleden en wijkagent GOEDEREEDE - Aan het eind van de donderdag gehouden raadsverga dering van de gemeente Goedereede was de tijd aangebroken voor het afscheid nemen: Aan burgemeester J. de Priëlle, die voor de eerste keer Goe- rees raad voorzat, de taak om afscheidswoorden te spreken tegen twee raadsleden en... de wijkagent. Zoals we enige tijd geleden al in Eilanden Nieuws meldden, verlaat George Moerkerk na negen en een halfjaar de gemeenteraad. De reden vo^f jijn vertrek was dat een bestuursfunctie bij de Woningbouwvereni ging niet gecombineerd kan wÖrden met het raadslidmaatschap. In het bewuste artikel deelde Moerkerk ons mee dat hij zou worden opgevolgd door zijn dochter. Inmiddels blijkt dat dochter Marieke zich heeft terug getrokken als kandidaat raadslid. De opvol ger van Moerkerk in de fractie van de Chris tenunie blijkt nu Miranda Grinwis te zijn. Tonnie Tigchelaar van de PvdA-fractie heeft eveneens gemeend te moeten bedanken als gemeenteraadslid. Drukke werkzaamheden elders noopten haar tot deze beslissing. Zij zal worden opgevolgd door Titania Poort uit Ouddorp. Wegens ziekte was mevrouw Tigchelaar niet aanwezig op de raadsverga dering. Wijkagent Gemeenten en Waterschap schrijven brief aan minister De boeren in de omgeving van Goede reede hebben niet te klagen over gebrek aan aandacht voor hun proble men na de overvloedige regenval van de laatste weken. Lokale en provincia le bestuurders, verschillende nieuw smedia, tot aan het NOS-journaal toe, hebben de weg weten te vinden naar de boerderij van de familie Witte aan de Zuidhavendijk in Goedereede. Zaterdag was het de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer J. Franssen, die zijn schoenen voor laarzen verwisselde en zich liet voor lichten over de stand van zaken rond om de waterschade én de vergoeding daarvan. •3?a.iga.-<rxl*>c[ie - cLeel 1 JOH. G. VEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 31 AUGUSTUS 20040 De 'Amerkikanenuil groep S. bij het oplaten van de ballonnen. Openbare basisschool d'n Tuun te Middelhamis is het schooljaar sportief begonnen met een twee weken durend schoolproject 'Olympische Spelen'. De kinderen hebben veel informatie ingewonnen over dit grootste sportgebeuren ter wereld en over het land dat zij twee weken lang vertegenwoordigden. Dinsdag 17 augustus werden de Tuunspelen geo pend met de landenpresentatie. Elke groep presenteerde hun land aan de overige kinde ren. Na het spelen van het betreffende volkslied werden de door de VOO Goeree-Over- flakkee beschikbaar gestelde ballonnen opgelaten. De afgelopen twee weken kenden, naast de feestelijke introductie, verschillende hoogtepunten: de Olympische dag in De Staver op woensdag 18 augustus, de Griekse maaltijd verzorgd door de familie Chalkias van restaurant Roos Sali op dinsdag 24 augustus, de sponsorloop ten behoeve van de stichting KinderKanker op donderdag 26 augustus, en de afsluiting met een quiz voor leerkrachten en kinderen, en een dansje en een liedje op jl. vrijdag. Het zal niemand ver bazen dat dit project mede geslaagd is dank zij de medewerking van vdiverse ouders. "Tot ons leedwezen", zo sprak De Priëlle "moet er afscheid genomen worden van de raadsleden Moerkerk en Tigchelaar". Hij wees erop dat Moerkerk lang heeft moeten overwegen om tot zijn besluit te komen. De Priëlle was in de geschiedenis gedoken en herinnerde Moerkerk eraan dat hij in het begin van de jaren negentig in een tijd van hoogconjunctuur als eenmansfractie in de raad was gekomen. Moerkerk heeft ook de laatste tijd van bezuinigingen meegemaakt en de bestuurlijke en politieke vernieuwing. "U hebt uw werk in raad en commissie op geweldige wijze gedaan", aldus de burge meester. Ook de betrokkenheid van Moer kerk bij wat er onder de burgers leeft, werd door de raadsvoorzitter geroemd. Hij noem de Moerkerk in vistermen 'fijn op de graat". 'Rood op de graat' werd mevrouw Tigche laar genoemd. De Priëlle dankte ook haar voor de inzet tijdens haar raadslidmaat schap. Als een goed sociaal-democrate kwam zij op voor de zwakkeren in de samenleving. Tigchelaar werd door de bur gemeester 'nuchter en beschouwend' genoemd. In zijn dankwoord verklaarde Moerkerk dat de beslissing om op te stappen uit de raad hem 'letterlijk en figuurlijk veel pijn heeft gekost'. Hij verzekerde nog steeds te twij felen of zijn keuze wel de juiste is geweest. Verstandelijk gesproken weet hij dat zijn keus niet meer terug te draaien is en daarom moest.hij concluderen dat "de politiek voor mij een afgesneden zaak is geworden". Het speet Moerkerk ook zeer dat zijn dochter hem niet zou opvolgen in de gemeenteraad. "Het zou wel gemakkelijk geweest zijn om jullie in de gaten te houden", zo vertrouwde hij zijn collega-raadsleden toe. Voor de gemeente Goedereede is het overi gens te wensen dat er niet te veel verande ringen meer zullen plaatsvinden: drie ver schillende burgemeesters, het vertrek van een wethouder en twee raadsleden is wel wat veel voor één raadsperiode. Wellicht wat ongebruikelijk voor een raads vergadering, maar er werd eveneens afscheid genomen van een niet-raadslid. Wijkagent Adrie Bijl krijgt een andere func tie bij het politiekorps, waardoor hij als poli tieagent van de Ouddorpse straten verdwijnt. Hij wordt in de toekomst coach voor leerling politieagenten binnen het korps. Burge meester De Priëlle vond dat er wel een reden was om stil te staan bij het afscheid van Bijl, die al meer dan dertig jaar het gemeentebe stuur 'met raad en daad terzijde heeft gestaan'. De burgemeester stond er bij stil dat Bijl als een soort maatschappelijk werker een hele generatie heeft zien opgroeien. Bijl bleek een grote vraagbaak te zijn voor amb tenaren en bestuurders. Op zijn beurt dankte Bijl alle betrokkenen voor de goede samen werking. In de komende tijd hopen we in Eilanden Nieuws nog terug te komen op het vertrek van Tigchelaar en Bijl. GOEDEREEDE - Tijdens de vergadering van de gemeenteraad, afgelopen donderdag, kwam ook het toerisme aan de orde, alsme de het Beleidsplan van de VEERO en de vaststelling van het gemeentelijk Beleids plan Toerisme en Recreatie. De heer Van Oostenbrugge van het CDA wees daarbij nog eens op het belang van de sector voor de gemeente. Hij riep het college op nog meer beleid te vormen op economi sche gebied. Het huidige beleid vindt hij wellicht te mager. Ook mevrouw Masten broek van de VVD wees op het belang van de recreatie voor de gemeente. Moerkerk van de ChristenUnie stoort zich aan het steeds weer terugkerende bezwaar van de VEERO dat er te weinig slechtweervoorzie- ningen in de gemeente zijn. "Laat de VEE RO zelf eens wat organiseren", zo was zijn opmerking. Volgens hem kunnen de recre- atiebedrijven ook zelf wel eens een ruimte afhuren en wat organiseren. Hij vindt overi gens dat de gemeente wel wat te bieden heeft als de weersomstandigheden minder gunstig zijn. Zing je graag? Kom dan eens een kijkje nemen op een repetitie van Jongerenkoor Con Amore onder leiding van Lennert Knops. Donderdag aanstaande, 2 september, is er een open repetitieavond. Iedereen tus sen 15 en 30 jaar die belangstelling heeft is van harte welkom! Er wordt begonnen om 19.45 in verenigingsgebouw De Melishof, Binnenweg 61 in Melissant. We zullen onder andere bekende liederen en psalmen zingen en na de pauze zullen we wat meer aandacht besteden aan stukken die we op de aanstaande uitvoering zullen zingen. In de pauze is er natuurlijk ook gelegenheid om gezellig bij te kletsen met (oude) bekenden. Kortom, kom gewoon eens meezingen en een indruk opdoen. Schroom niet, en neem gerust wat vrienden of vriendinnen mee! We zijn vooral op zoek naar enthousiaste jon gens, dus kom gewoon eens langs. Tot don- Bestuur Jongerenkoor Con Amore. Gelredome was totnogtoe de plek voor jon geren, maar vanaf dit jaar wordt het ook de plek voor gezinnen. Want de derde EO- Gezinsdag is in aantocht en wordt dit jaar voor het eerst gehouden in Gelredome. Op zaterdag 2 oktober trekken duizenden ouders en kinderen er een dagje op uit om daar met het hele gezin een feest te vieren, te genieten van een eigentijds programma en workshops die worden georganiseerd voor ouders. De EO-Gezinsdag werd voorgaande jaren eind augustus georganiseerd. Veel mensen zijn dan nog met hun hoofd bij de vakantie of kunnen niet komen omdat veel kerken en gemeenten dan startactiviteiten organiseren voor het nieuwe seizoen. Om te zorgen dat er meerdere gezinnen in staat zijn naar de EO- Gezinsdag te komen, is er gekozen voor een wat later tijdstip in het jaar. Daarom is de EO-Gezinsdag dit jaar op zaterdag 2 okto ber. De EO-Gezinsdag wordt dit jaar in Gel redome gehouden. En dat is een goede keu ze, vanwege de goede ervaringen die zijn opgedaan met de EO-Jongerendag. Daar naast biedt Gelredome grote kans voor uit breidingsmogelijkheden in de toekomst. De EO-Gezinsdag is niet voor niets een dag je uit voor het héle gezin. Er is voor elk wat wils. Zo zijn er diverse workshops voor vol wassenen. Ook is er een hoofdprogramma voor volwassenen en kinderen uit de groe pen 4 t/m 8 rondom het dagthema 'Hallo? Contact?!'. Dit dagthema wordt uitgewerkt rondom het bijbelverhaal over de schepping. Het wordt een waar feest met veel samen zang. Prinsen en Prinsessen, een multimedi aal megakinderspektakel en een optreden van Elly Rikkert. Kinderen uit de groepen 1 t/m 3 hebben in de circustent een eigen programma, met De Grote Ome Gert Show, Elly Rikkert, diverse circusacts, een filmvertoning en nog veel meer. De agrariërs Witte en Goekoop geven uitleg aan de Commissaris van de Koningin, de heer J. Franssen, vierde van rechts. Uiterst rechts burgemeester J. de Priëlle van de gemeente Goedereede. Burgemeester J. de Priëlle en wethouder A.C. Lokker van de gemeente Goedereede, verwelkomden de Commissaris van de Koningin op de boerderij van Witte, waar '"bok de WLTO-bestuurders Van Nieüwen- huyzen en Visser, en dijkgraaf Goekoop zich bevonden. Op het zonovergoten terras toon de de heer Franssen zich zeer betrokken bij het leed van de boeren. Evenals gebiedsge deputeerde Van der Sar, die vorige week het gebied bezocht, liet hij weten praktisch niet veel voor de gedupeerde boeren te kunnen doen. Wél beloofde hij in er in de vergade ring van GS op terug te komen om te bezien wat de provincie verder nog voor de getrof fen boeren kan betekenen. Voor de getroffen agrariërs blijft de grote vraag: wordt de schade vergoed of niet? Zoals het er nu voorstaat, blijkt dat het niet eenvoudig zal zijn om een bijdrage van het rijk te krijgen. Zowel de minister-president Balkenende als de minister van Landbouw Veerman hebben via de pers al laten weten dat ze het verloren gaan van een deel van de oogst als bedrijfsrisico beschouwen. Uitgebreid liet de heer Franssen zich infor meren over de schade die de boeren op het westelijk deel van Goeree-Overflakkee heb ben geleden. Hij toonde begrip voor de schade die de boeren lijden doordat een kwart van de jaarlijkse hoeveelheid regen water in één maand is gevallen. Dijkgraaf Goekoop legde aan de heer Frans sen uit dat het Waterschap er alles aan heeft gedaan om het water uit de polders weg te pompen. Nadat de noodpompen bij gemaal de Witte Brug één dag hadden gedraaid, bleek het waterpeil gezakt te zijn. Maar dit betekende niet dat het water ook van het land is verdwenen, want het land houdt het over vloedige regenwater 'als een spons' vast. Zoals we al eerder in deze krant meldden, is het zo goed als zeker dat zo'n tachtig procent van de aardappeloogst verloren is gegaan. Over de uien is nog weinig bekend, maar één van de andere getroffen boeren - Diederik Goekoop - verzekerde dat, als er uien door het vocht verkleurd zijn, ze ook niet meer verhandeld kunnen worden. Slechte organisatie De agrariërs maakten de Commissaris van de Koningin duidelijk dat het voor hen vrij moeilijk is geweest om zich te verzekeren tegen waterschade door overvloedige regen. De verzekering Aquapol, die ondermeer door de LTO zou worden opgericht, blijkt door de slechte organisatie bij de overheid nog niet in werking te zijn. Volgens de ver tegenwoordigers van de WLTO heeft eerst 'Europa' de verzekering afgewezen omdat er een openbare aanbesteding zou moeten komen, vervolgens heeft de Nederlandse overheid eveneens vertragend gewerkt bij het totstandkomen van de verzekering. Toch blijkt er nog een andere verzekering te zijn: Agriver. Deze verzekeringsmaatschap pij verzekert wel de waterschade bij over vloedige regenval, maar de voorwaarden om aan deze verzekering deel te nemen, blijken zeer kostbaar te zijn, aldus de WLTO-verte- genwoordigers. Nu door verschillende vertragingen de scha de niet verzekerd blijkt te zijn, pleiten de boerenorganisaties ervoor dat de overheid nog één keer over de brug komt met een schadevergoeding. "Want als er boeren fail liet gaan door de moeilijke omstandigheden, wordt er toch ook een beroep op de samen leving gedaan", aldus de WLTO-ers. Ofschoon de Commissaris van de Koningin geen toezeggingen kon doen, raadde hij de getroffen boeren wel aan contact te zoeken met de volksvertegenwoordigers in Tweede Kamer en in de Provinciale Staten. Ook wees hij erop dat het belangrijk is dat er een betrouwbaar overzicht komt van de geleden schade. Volgens Van Nieuwenhuyzen heeft de WLTO aan de agrariërs in de getroffen regio een reactieformulier gestuurd waarin melding kan worden gemaakt van de schade. Later zal dit nog door een officiële taxateur worden gecontroleerd, maar dat kan nog eni ge tijd duren, omdat de resultaten van de oogst pas over enkele weken kunnen worden overzien. Brief aan minister De gemeenten Dirksland en Goedereede en het Waterschap hebben in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken de aan dacht van de overheid gevraagd voor de getroffen boeren, die zij "een extreme en ingrijpende gebeurtenis" noemen. Het ade quate ingrijpen van het Waterschap heeft volgens de bestuurders een ramp voor de gemeente Goedereede voorkomen. Maar ze wijzen daarentegen wel op de schade die toch geleden werd op de landerijen. Ze vra gen de minister in de brief of hij "concreet de mogelijkheden na te gaan voor een over brugging tussen de huidige schade en de mogelijkheid van een verzekering via Aqua pol. Voor de boeren blijft het dus nog even afwachten. Toch blijft het een treurige aan blik als men de akkers beziet, waar zich langzaam maar zeker een rottingslucht over de aardappelvelden verspreidt: "Dit gaat tegen de natuur van de boer in", verzucht de heer Van Nieuwenhuyzen. In 2002 en 2003 werd de EO-Gezinsdag enthousiast ontvangen door een groot aantal bezoekers. De verwachting is dat de EO- Gezinsdag ook dit jaar weer een groot succes wordt. De EO-Gezinsdag begint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De toegang is gra tis, maar het is wel noodzakelijk vooraf toe- gangskaarten te reserveren. Dit kan via eo.nl/gezinsdag of via 0900-3002200 (maandag t/m vrijdag van 15.00 uur tot 20.00 uur, 0,70 per minuut). EHBO-vereniging Dirksland start in oktober weer met een beginnerscursus op de maan dagavond. Wie interesse heeft of wie zich op wil geven, kan terecht bij Arie den Eerza- men tel. 601995 of Greet van Lenten tel. 601129. Wees er snel bij, want vol=vol. CNJ ro co -67- Er wordt contact opgenomen met Berlijn, waarbij de onhoudbaarheid van de situatie uit de doeken wordt gedaan. Het antwoord laat niet lang op zich wachten; weer luidt het: De Duitse soldaat houdt stand tot de laatste man en de laatste kogel. Geen meter grond mag aan de vijand worden prijs gegeven. De generaals geven elkaar moedeloos een hand. 'We zullen onze laatste reserves in de strijd werpen. We gaan in de aanval, het zal waarschijnlijk wel onze laat ste zijn'zegt één van de generaals gelaten. Aan het front worden de bevelen voor de aanval ont vangen. 'Geen stap terug en volhouden tot de laatste man en de laatste kogel.' Boven het geweld van de strijd schreeuwen mannen hun bevelen uit. De bosrand schijnt uiteen te wijken en als grote logge monsters daveren de 'koningstijgers' het besneeuwde slagveld op. 'Kameraad kolonel', klinkt een zwakke stem door de telefoon, 'er komen tanks; een soort dat we nog niet kennen.' 'Ik kom kijken', antwoordt de kolonel. Even later turen de mannen vanuit hun verkennings- post naar de machtige tanks, die met grote snelheid in de richting van het front daveren. De Russische tankkolonel pakt de telefoon, draait ver woed aan de slinger en na een kort gekraak meldt zich aan de andere kant een stem: 'Hier kameraad Leonid Massurdorff.' 'Nieuwe Duitse tanks naderen onze posities', en dan volgt een korte aanduiding waar het nieuwe Duitse wapen zich bevindt. 'We vallen aan kameraad kolonel.' Achter de Russische linies, waar onzichtbaar voor de Duitsers honderden zware en middelzware tanks zijn opgesteld, klinken bevelen. Het wachten was tot de infanterie zou zijn doorgebroken, dan zouden de tanks komen ter ondersteuning van een verdere doorbraak. Nu zijn er plotseling nieuwe Duitse tankeenheden ver schenen die onherroepelijk vernietigd moeten worden. De bemanningsleden haasten zich naar hun tanks en weinige minuten later davert de lucht van het geronk der zware motoren. De brede stalen rupsen spannen zich en ratelend verlaten de Russische tanks hun aan valsposities. De koningstijgers waaieren uit. Achter hen nemen de SS-ers hun posities in. Dan botsen de twee legers op elkaar. Het gevecht is verschrikkelijk. Lichamen wor den door de tanks vermalen en onder aanhoudend mitrailleurvuur dringen ze de Russische hnies binnen. De pantsergrenadiers, die het tempo niet hebben kun nen bijhouden, zijn nog buiten het vuurbereik van de Russen. Alles concentreert zich op de nieuwe aanval van de Duitsers, die naar het zich laat aanzien, succes zal hebben. Van het Russische front klinken noodkreten: 'Help kameraden, de Fritzen breken door.' Maar evenals de tanks komt nu ook de Russische luchtmacht in actie. Voor de Duitsers is er geen ont komen meer aan. Uit de winterlucht vallen duikbom menwerpers van de rode luchtmacht naar beneden, laten hun bommen vallen en draaien sierlijk omhoog om in de wolken te verdwijnen. De T34, Ruslands nieuwste tank, mengt zich eveneens in het gevecht. Na twintig minuten is de slag beslist in het voordeel van de Russen. Twee koningstijgers kunnen zich nog haastig terugtrekken; de rest staat als brandende wrakken op het slagveld. Hiermee heeft Duitsland zijn laatste kans op succes aan de Russische fronten verspeeld. 'Het is sneller gegaan dan ik verwacht had", zegt Franz tegen zijn maats, die naast hem in een kapotte stelling liggen. 'We zullen nu haast moeten maken om achter de Pool se grens te komen en dat is vele honderden kilometers hier vandaan. Maar toch, Karl-Heinz zal het proberen', mompelt deze. Het front is nu overal tot leven gekomen. Langzaam maar zeker wijken de afgematte Duitse troepen terug onder de opnieuw toenemende druk van de Russen. De SS-ers die met de tank zijn mee gegaan, zijn in ver woede gevechten gewikkeld. 'Die kerels vechten zich letterlijk dood', zegt Franz. 'Moeten ze zelf weten. Als ik vecht doe ik dat voor m'n eigen hachie', antwoordt Karl-Heinz. Toch kan ook de SS de Russen niet tegen houden. Ze worden door de overweldigende overmacht onder de voet gelopen. 'Nu zijn wij aan de beurt', huivert Franck die de Rus sen naderbij ziet komen. Franz geeft zijn orders en even later ratelen hun mitrailleurs. Hun artillerie vuurt wat ze maar kan, maar doordat de troepen blijven terugtrekken, heeft de uitwerking wei nig effect. De granaten die de voorste linies moeten dekken vallen ver voor de stellingen, waar ze weinig steun bieden aan de bedreigde manschappen vooraan. 'We moeten langzaam achteruit.' Franz wenkt met zijn rechterarm en met kleine sprongen wijken ze terug. Als de avond valt zijn ze aan de rand gekomen van het dorpje, waar de staf van hun bataljon was gevestigd. Er is niets meer van over dan een veld met bommenkra- ters en hier en daar een versplinterde hut, waaruit nog wat rook omhoog kringeh. De strijd luwt. Nu en dan ratelt een machinegeweer en verscheurt een inslaande granaat de stilte. 'Hier heeft de staf gezeten. En waar die zitten is het altijd goed. Ergens zal nog wel wat goeds te vinden zijn', merkt Karl-Heinz op. 'Ja, ga er eens op uit of je wat te bikken kunt vinden', stelt Franz voor. Karl verlaat diep voorover gebogen de schuilplaats waar hij en z'n maats zich voor de nacht willen instal leren. 'Zal hier nog wat te vinden zijn?' merkt één van de nieuwelingen op als hij Karl ziet gaan. Franz kijkt de soldaat onbewogen aan: 'Zwijg kerel', bitst hij, wetende, dat Karl, als er ergens maar iets te vinden is, dat zal vinden. 'Wacht maar af, voegt Franck eraan toe. In zijn stem hgt een toon van ergernis. Sluipend begeeft Karl-Heinz zich naar het dorpje waarvan niets meer overeind staat. Uit enkele hutten kringelt nog rook omhoog en het ligt bezaaid met lij ken; mensen die bij het inleidend artilleriebombarde ment het leven hebben verloren. De verwoestingen zijn wel zo grondig, dat hij zich scherp moet oriënteren om te weten waar hij zich bevindt. 'Hier hebben de grote bazen gehuisd', mompelt hij tevreden, 'daar moet nog wel wat voor mij te vinden zijn.' Hij stapt het overblijfsel van de hut binnen en gaat op zoek. Voetstappen in de sneeuw bewijzen dat hij niet de eerste is die hier rondsnuffelt. Het eerste wat hij vindt zijn een paar kisten munitie die hij onder de rom mel vandaan haalt. Dat is al vast wat. Deze spulletjes zijn nodig om de Russen bij Karl vandaan te houden. Met zijn ongekende kracht sjouwt hij enkele zware stammen opzij en kan zijn eerste buit pakken. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5