Overdenking Woord Daad Krulstockt Haar LeMlMgrad uit de Heilige Schrift EiiAranai-tiiEuws HET r^^JKVENSTER ^^WÜr; VUERlNGBEUONEIli HïtmuGti HONDA. Meer kracht. .ga yooï een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Rioleringsservice - Camera-inspectie OROii Sommslsdljk b.v. Tel. 0187 - 483983 06 - 50201599 Door het geloof samen op weg FordFiesta FUTUBA \y.a €3B;8©Q:> €13.995,- Automobielbedrijf Witvliet B.V. uiaattOM oiE ouiUEKanii? MHE vattEU zuffiT nrzuiGEfi an HOGE eiOEMENPfiaCHT Werken met Natuurmonumenten op verborgen plekjes in het duin Goeree Overf lakkee Goeree A Overf lakkee •3?aiga.-<rilogie - deel 1 PAGINA 5 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2004 Blik op kerk en samenleving Cj - DeLPF - Ruzies - Achter een mens Wat we op het ogenblik van de LPF te zien en te horen krijgen is niet erg verheffend. Mensen van dezelfde politieke groepering en met dezelfde beginselen, die elkaar in woord en geschrift te lijf gaan en - zoals het beken de beeld zegt - met elkaar over de straat rol len... Overigens was het te voorzien dat dit gebeu ren zou. Pim Fortuyn sprak destijds vele Nederianders aan omdat hij op een simpele manier wist te verwoorden wat in vele harten leefde. Ondanks het feit dat hij vlak voor de verkiezingen van 2002 werd vermoord, wist zijn aanhang toch nog vele kamerzetels in de wacht te slepen. Ook in de gemeenteraden van de twee grote steden, Rotterdam en Den Haag, was zijn partij ruim vertegenwoor digd. Wat zich echter wreekte was dat de partij eigenlijk niet over kader beschikte. Er waren (te) weinig mensen met politieke ervaring. ook met politiek inzicht. En zo ontstond er na zijn dood een machtsstrijd in de partij. De één voor de ander beriep zich erop in de lijn van Pim Fortuyn te staan en zijn ideeën uit te dragen. Maar er kwam ruzie op ruzie en de ene scheuring na de andere. En zo is er van het gedachtegoed van Fortuyn niet veel over gebleven. Alleen maar splinterige politieke groepjes die elkaar bijna naar het leven staan. Een poging om de LPF failliet te verklaren en daarmee de schuldeisers te ontlopen werd door de rechter afgeblazen! Nu is er weer een onderzoek gaande naar mogelijke fraude. De recherche heeft beslag gelegd op de boek houding en moet het vermoeden bevestigen dat er in het financieel beheer onregelmatig heden hebben plaatsgevonden. Pessimisten beweren dat een en ander zal leiden tot een tekort van meer dan drie ton euro. We kunnen er in ieder geval uit leren hoe gevaarlijk het is achter een mens aan te lopen. Omdat Pim Fortuyn wakker riep wat bij veel mensen leefde was hij ineens hun man. Maar hij is weggevallen en blijkbaar zijn nu de mensen die achter hem stonden of achter hem aanliepen, stuurloos geworden. Dat is in de politiek zo, dat is in het maat schappelijk leven zo, dat is helaas ook het geval in de kerk(en). Hele groepen, hele ge meenten die doen wat hun voorganger doet en spreken zoals hun voorganger spreekt. Maar gevaarlijk is het, want Ss die voorgan ger valt, dan vallen zij méé. Waarnemer •o J'i Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eiianden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. In ons huis vonden we de bijgevoegde dier tjes. Wat zijn voor beestjes? Antwoord: Wat u vond zijn de larven (maden) van de huisvlieg. Een wijfjesvlieg kan zo'n 150 eitjes tegelijk leggen, er kan elke maand eert'ftiieuwe generatie geboren worden en dit vooral in onze centraal ver warmde huizen. De vlieg ondergaat een vol ledige gedaanteverwisseling van larve tot pop en tot volwassen vlieg. De maden zijn pootloos en houden zich vaak op vochtige plaatsen op, zoals de aarde in een bloempot. De volwassen exemplaren die zich in onze woningen beter thuisvoelen dan buiten, voe den zich met allerlei vloeibare, of d.m.v. speeksel vloeibaar te maken, plantaardige en dierlijke stoffen. Verwijder daarom alle afval, waaronder afgestorven planten en de overgebleven aarde uit oude bloempotten. Plaats horren in de open ramen en laat etens waren niet open en bloot staan. Een echte vliegenplaag kunt u met een licht insecticide bestrijden. Ik ben in het bezit van een Statenbijbel gedrukt bij Paulus Aertsz van Ravensteyn in 1636. Kunt u mij het één en ander vertellen over deze bijbel? Wat zou de waarde ervan zijn? Antwoord: In 1618 nam de Nationale Syno de (de Dordtse Synode) van de Nederlandse Hervormde Kerk het besluit dat er een nieu we vertaling van de Bijbel moest komen, rechtstreeks uit de oorspronkelijke talen. Er zouden kanttekeningen worden toegevoegd die onder meer duistere plaatsen moesten verklaren, maar er werden geen opmerkin gen van dogmatische aard toegelaten. Het duurde tot oktober 1635 voordat de vertaling geheel voltooid, herzien en goedgekeurd was. Al eerder waren er regelingen voor het drukken getroffen, dat in het voorjaar van 1635 was begonnen met de toen reeds goed gekeurde delen. Het drukken vond in Leiden plaats onder de ogen van de vertalers, die ook de proeven corrigeerden. De Amster damse drukker Paulus Aertsz van Ravesteyn werd voor dit werk aangetrokken, die daar voor in Leiden een drukkerij inrichtte. In de zomer van 1637 was de druk voltooid. Aan vankelijk verschenen er eerst nog enige Sta tenbijbels waarin (ondanks zorgvuldige cor rectie van de drukproeven) toch nog een aan tal fouten werd gevonden. De eerste uitgave waarin alle verbeteringen waren verwerkt, was die uit 1657. De naam Ravesteynbijbel heeft in de wereld een magische klank. Zo'n antieke Statenbijbel heeft een grote waarde voor de liefhebbers en verzamelaars. Er zijn wel eens duizenden euro's voor neergeteld. Zou u de Bijbel willen verkopen dan raden wij u aan hiermee naar een groot Amster dams veilinghuis te stappen, dat beschikt over een taxateur die tevoren al een mini mumprijs kan helpen vaststellen. Daar kopen veel kapitaalkrachtige verzamelaars uit binnen- en buitenland. Informeer wel gelijk naar de kosten alvorens u een afspraak maakt. De adressen zijn: Christie's Veiling huis, Cornells Schuytstreat 57, 1071 JG Amsterdam, tel. (020) 575 52 55 en Sotheby Mak van Waay, De Boelelaan 30, 1083 HJ Amsterdam, tel. (020) 550 22 00. Een zwager van mij emigreerde in 1955 naar Canada. Daarvoor werd door zijn werkgever gedurende bijna twee jaar 'rente zegels geplakt. Hebben deze zegels nog eni ge waarde, zo ja, tot welke instantie moet ik mij dan wenden? Antwoord: De Invaliditeitswet van destijds kende voor arbeiders tussen de 14 en de 65 jaar de verplichting rentezegels te plakken. De werkgever was hiervoor verantwoorde- The Power of Dreams Slagveld 19. 3231 AN BRIEIXE Telefoon 0181 - 41 37 77 lijk. De wet omvatte ouderdoms-, weduwen- wezen- en invaliditeitsrenten. De hoogte van de uiteindelijke rente was afhankelijk van de duur van de verzekering en de totale waarde van de geplakte zegels. De geplakte zegels waren waarde- noch welvaartsvast. De uit te betalen renten waren daardoor laag (ca. f 11 tot f 26 per maand in 1963). Mede vanwege het ontbreken van een indexering van opgebouwde rechten, is de Invaliditeits wet op I juli 1967 ingetrokken. In 1964 was al een begin gemaakt met de afkoop van opgebouwde rechten. De laatste rentezegels zijn in 1990 en 1991 afgekocht. Hebt u des tijds rentezegels geplakt, dan zou uw zwager al eerder een afkoopsom van de Sociale Ver zekeringsbank hebben moeten ontvangen. Meent uw zwager nog recht te hebben op een uitkering, dan kan hij of u contact opnemen met de Sociale Verzekeringbank tel. (076) 548 50 00. Waarom worden verlovings-, ondertrouw en trouwringen zowel links als rechts gedra gen? Antwoord: Het gebruik om ringen te dragen is ontstaan in Romeinse tijd, toen Romeinse machthebbers en zakenlieden belangrijke contracten 'bezegelden' door de lak daarop te voorzien van de afdruk van hun zegelring. En als het een huwelijkscontract betrof, schonk de man die zegelring aan zijn bruid als bewijs van vertrouwen. Zij deelde in zijn bezittingen en mocht dan ook contracten zegelen. De Romeinen regelden óók, welke ring men mocht dragen: eenvoudige lieden ringen van ijzer of been, hoger geplaatsten van zilver, slaven helemaal geen. Gezags dragers lieten later gouden ringen maken. Pas in 539 werden gouden ringen toegestaan aan ieder die zich die weelde kon veroorlo ven. De Romeinse vrouwen droegen de ring links, want dat was het dichtst bij het vol liefde kloppende hart en aan de ringvinger omdat men toen geloofde dat daar vandaan een ader rechtstreeks naar het hart voerde. Andere volken namen die gewoonten over. Bij de Germanen werden de ringen echter onderdeel van de huwelijksceremonie en daardoor trouwring, terwijl het bij de Romeinen een verlovingsring was, die bij het vooraf te sluiten contract werd overhan digd. En de Germanen gingen hun ringen aan de rechterhand dragen. Speciale goud en zilversmeden ontwierpen fraaie ringen voor de vrouwen van rijke koopUeden, hoge ambtenaren, de adel en de vorsten. Voor de mannen bleef het aanvankelijk bij mono gram of familiewapen in een grotere zegel ring. Pas tijdens het Concilie van Trente (1545-1563) ging de Kerk van Rome allerlei geloofspunten en ook de sacramenten nauw keuriger regelen en werd bepaald, dat de bruidegom tijdens het kerkelijk huweUjk de ring aan de linker ringvinger van zijn bruid moest schuiven. In diezelfde eeuw vond de Reformatie plaats, waaruit te verklaren valt 'Door het geloof heeft Abraham Izak geofferd' Wij lezen van Abraham en Izak: "en zij bei den gingen te zamen". Samen op weg, de berg op. God had gesproken. Het vreselijke bevel was eigenlijk niet uitvoerbaar: 'Neem nu uw zoon, uw enige, die gij lief- hebt, Izak, en ga heen naar het land Mon'a, en offer hem aldaar tot een brandoffer, op een van de bergen, dien Ik u zeggen zal" (Gen. 22:2). Welke vader kan zijn eigen zoon als slacht vee meenemen, vastbinden, slachten en ver branden? Abraham kon het, maar door het geloof. Welke jongen van 14 jaar kan zich als een lam ter slachting laten leiden, als een schaap dat stemmeloos is voor dien die hem scheert'? Izak kon het, maar door het geloof. Het is het geloof dat de wereld overwint. Het is het geloof dat vleselijke liefde overwint en onderwerpt aan de heilige wil van de Heer der Heeren. Zo gingen dan die beiden te zamen. In onze tekst lezen we dat God Abraham ver zocht. Met dit woord wordt hier geloofsbe- proeving bedoeld. Schijngeloof en historisch geloof worden niet beproefd. Vandaar dat de schijngelovigen altijd grote moeite hebben met mensen die God kwijt zijn. Zij hebben God in voorraad. Op hen wil ik toepassen het woord van Asaf: 'Er zijn geen banden tot hun dood toe, en hun kracht is fris. Zij zijn niet in de moeite als andere mensen, en worden niet geplaagd. Daarom omringt hen de hoovaardij als een keten'. (Ps. 73:4-6). In de geloofsbeproeving worden vlees en bloed niet gespaard. Dat geldt voor Abraham en Izak wel in de letterlijke zin van het woord. Ach, wat een bange dagen tijdens de reis naar het land Moria. Toch bleef door genade de mond van Abraham gesloten. Hij schreef de Heere niets ongerijmds toe. Onderwerping is een grote schat in bange dagen. Christus zegt: 'Zo iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf, en neme zijn kruis op, en volge Mij. - Want zo wie zijn leven zal willen behouden - die zal het verliezen (Matth. 16: 24 e.v.) - Dit geheim werd door Abraham en Izak beiden verstaan. Zo gingen dan die beiden te zamen. Als dit in de weg van wedergeboorte en waarachtige bekering meer werd beoefend in de kerken, dan zou er minder onheilig vuur op het altaar gebracht worden. Er zou minder bepraat en meer beleefd wor den. Er zou minder hoogmoed en meer oot moed zijn. De laagste plaats was voor ons dan goed genoeg. 'Ik hoef niet voorop te staan, als ik dan maar mee mag gaan'. Hoe groot is uw geloof Izak! Hoe heerlijk schittert het Beeld van het zwijgende Lam op uw weg naar het altaar! Laat uw licht alzo schijnen voor de mensen, opdat zij Uw Vader, die in de hemelen is, verheerlijken! Door dit geloof worden zielen van ouders en kinderen verenigd, wordt het generatiekon- flikt opgelost. Het is de Geest van Christus die wij nodig hebben! Niemand wil van nature de dood in. Niemand wil offeren, niemand bui gen onder Gods recht. Zodra echter die Geest opstaat en doorbreekt, buigen we het hoofd en schrijven Gode niets ongerijmds toe. Veni Creator, Spiritus Sanctus. Kom Schep per, Heilige Geest. ds. L. W. van der Meij Nu met €2.005,- voordeel bij de Ford dealer. ABS en 6 airbags Airconditioning 16" 7-spaai<;s lichtmetalen velgen Radio/CD-speler Elektrisch bedienbare voorportier- ramen en nog enorm veel meer. Koningin Jutianaweg 60 3241 XC Middelharnis Telefoon 0187 - 48 26 44 dat de protestanten hun trouwring hier rechts bleven dragen. Dat kon, omdat toen naast het kerkelijk huwelijk een burgerlijk huwelijk ingevoerd werd. Dat werd dan gesloten voor het gerecht op het platteland, of voor de magistraten in de steden. En men hield zich daarbij aan het oud-germaanse gebruik. De moderne gladde trouwringen in gelijke vorm voor man én vrouw danken wij aan de indus triële revolutie die het mogelijk maakte ze machinaal en dus veel voordeliger te ver vaardigen. In een Zaan.'i dorp kreeg ik een baksel te eten, dat ze daar duivekater noemden, en speciaal met Nieuwjaar op tafel komt. Het zag eruit, als een scheenbeen. Vanwaar die vreemde vorm en naam Antwoord: In sommige streken van Noord- Holland eet men dgl. zoet gebak al dan niet in broodvorm. De gelijkenis van een scheen been, soms met een paar knobbels aan de uit einden die halve gewrichten moeten voor stellen, dateert vermoedelijk uit de tijd van onze Germaanse voorouders, die hier en daar eetfestijnen hielden als ze hun heidense dierenoffers aan hun goden brachten. De naam kan duiden op katers, die dan werden gegeten en/of geofferd en de duivel die bezworen moest worden. De naam kan ook een verbastering zijn van 'deux quatres', Frans voot twee vierde delen, dus helften van een gebak, want banketbakkersrecepten kwamen vaak uit Frankrijk. Deuvekater kwam in 1450 voor als bijnaam van een bak ker in Leiden en daar bakte men lang een soort krentenbroodjes met die naam. Bij diamantbewerkers was een duivekater een onregelmatig gekristalliseerde steen, die enerzijds 2 en anderzijds 4 punten telde en dan zou de naam kunnen zijn afgeleid van de Franse aanduiding "deux et quatre'. In de literatuur komt 'de duivekater' ook wel voor als basterdvloek en als bijnaam voor een slimme knaap met trucjes. Hierbij enkele blaadjes van een varen met groene stippen op de pimten, die later bruin worden. Is dat een soort luis of wat anders? Antwoord: Deze jonge varen heeft last van de kiemplantenziekte. Die kwaal komt over wegend voor bij het voorkiemen en is zeld zaam bij volwassen varens. U kunt de aan tasting bestrijden door uitsluitend nieuwe zaaibakjes met zuivere aarde van een bloe mist te gebruiken. Ter voorkoming van besmetting moet u aangetaste planten zorg vuldig verbranden. Wij hebben wel een afzuigkap in de keuken, maar die werkt volgens mij niet best. We blijven met condens tobben. Antwoord: Uw afzuigkap kan niet alléén bij het koken al het vocht wegzuigen. Er ver dampen immers vele liters water. Ook in de loop van de dag ontstaat waterdamp tijdens het wassen en drogen, afwassen, koffie zet ten enz. Ook mensen, dieren, planten, natte vaat- en theedoeken scheiden damp af! Een afzuigkap met capaciteit van slechts 200 m3 lucht per uur moet daarom lang in werking blijven, of worden vervangen door een kap met capaciteit van 400 of 600 m3. Voorts moet u het filter, dat vuil en vet opvangt, regelmatig vervangen omdat anders de afvoer verstopt raakt. Door het vet boven het vuur ontstaat ook brandgevaar! Omdat u het geluid van de motor zo storend vindt, advi seren wij u een ventilator in het bovenraam te laten monteren. Er bestaan vrijwel onhoorbaar werkende keukenventilators. Als u de wieken regelmatig schoon houdt, hebt u er beslist nooit last van. In onze vakantie vonden we op 4200 meter hoogte zelfs nog witte en dieprode bloemen met bruinbehaarde kelken. Wat zijn dat? Antwoord: U vond daar boven op die ber gen de gletscherboterbloemen, dat zijn in Europa de hoogst bloeiende bloemen, die vooral in de Alpen veel voorkomen. De plantjes kunnen ca. 15 cm hoog worden en bloeien, ondanks de lage temperaturen, tus sen de sneeuwvelden en ijsvlakten in juli en augustus. De Latijnse naam is Ranunculus glacialis, dat betekent; ranonkel uit het ijs. Op zaterdag 4 september organiseert Natuurmonumenten in samenwer- Idng met vrijwilligers tussen 9.30 en 16.00 uur een werkdag in natuurge bied Voornes Duin. Met de handen uit de mouwen kunt u de dagelijkse beslommeringen eens achter u laten en levert u een bijdrage in dit unieke natuurgebied. Wilt u actief een dag in de natuur doorbrengen meldt u dan aan bij de boswachters van de beheereenheid Deltakust op telefoon nummer: 0187 49 92 81. Tijdens deze dag zal onder andere een poel- tje weer 'in het zonnetje' worden gezet. Door het ringen en rooien van bomen en struiken en het baggeren wordt deze natuur lijke vijver weer aantrekkelijker voor kleine en grote dieren. Een andere klus is het afzet ten van berkenopslag aan de rand van een valleitje. Door de opslag dreigt de vallei dicht te groeien en bijzondere plantensoor ten te verdwijnen. Ook het vrijsnoeien van een 'verdwenen pad' staat op de actielijst. Enthousiaste en de.skundige mensen bege leiden de deelnemers. Gereedschap en handschoenen zijn aanwezig. Bovendien wordt voor koffie en thee gezorgd. Om de zelf meegenomen boterhammetjes van de deelnemers nog beter te laten smaken is er .soep tijdens de lunch. Verzamelen om 9.30 uur op parkeerplaats Waterbos aan de Duinrand te Rockanje (achter Badhotel Rockanje). Na aanmel ding ontvangt u voor 4 september nog een uitnodiging met een routebeschrijving. Vooraf aanmelden is in verband met de groepsgrootte noodzakelijk. U kunt zich opgeven bij Natuurmonumenten, beheer eenheid Deltakust, telefoon (0187) 49 92 81, fax (0187) 49 92 82 of per mail: j .deroon natuurmonumenten.nl Graag uw adres en telefoonnummer vermelden. t-- PO -66- Karl steekt zijn duim omhoog, ten teken dat hij het heeft begrepen. 'Looppas', brult een van de SS-ofïïcieren. De pantser grenadiers zetten het op een lopen. Ook de groep die bij hen is toegevoegd, wordt tot spoed aangezet. 'Schnell... schnell', bruh één van de officieren. De jongens haasten zich om de SS bij te houden, maar dat blijkt niet mee te vallen. Tien minuten later duiken ze onder in de bosrand en met een omweg komen ze bij de tanks die met draai ende motoren wachten tot ze in de strijd geworpen zul len worden. 'We zullen hen terugdrijven met deze kisten tot achter de Oeral'bralt een tankcommandant en het is hem aan te zien dat hij het nog gelooft ook. Bevelen worden gegeven. De SS gaat mee op de tanks. De nieuw samengestelde pantsergrenadiers moeten de Russische infanterie uit de buurt houden. Karl-Heinz gniffelt: 'Je moet straks eens opletten hoe wij de Russen weg houden. Buurman zal ons vriende lijk ontvangen. Wat ik jullie zeg: Dit artillerievuur is nog maar de inleiding tot een groot offensief. Onze hoop is slechts deze tank; voor de rest is er niet veel meer om de Rus tegen te houden.' De SS-ers zijn op de tanks gekropen. Er zijn slechts twintig tanks. Verder nog een aantal oudere typen, plus een groot aantal van onbekende herkomst. Het wachten is op het moment dat de Russen hun artil lerievuur zullen staken. Dan komen de tanks uit hun schuilplaatsen te voorschijn rollen om ineens dwars door de vijandelijke stellingen heen te breken. De pantsergrenadiers worden aan de beide flanken van de tanks opgesteld. Tussen de bomen verscholen wachten allen tot het sein van de aanval zal worden gegeven. Voor hen ploegt een regen van vuur en staal de aarde om. Stellingen worden uit elkaar gerukt, men sen bedolven onder de instortende gevechtsposten. Plotseling valt een vreemde stilte over het front. Een dikke walm drijft op de noordenwind zachtjes in de richting van de Duitse linies. Hier en daar draaft een wild geworden paard naar onbekende bestemming en enkele gewonden die het artilleriebombarderaent heb ben overleefd, komen uit de frontzone kruipen. Langzaam drijft de stank weg en opent zich tot aan de Russische linies het land der verschroeide aarde. Over al staan brandende wrakken van tanks en voertuigen. Allerlei oorlogsmateriaal ligt kapot en uit elkaar gescheurd in het rond. Hier en daar steken de bevroren benen van paarden als een teken van zinloos geweld omhoog. Een rauwe, harde stem schreeuw bevelen. De tankmo- toren beginnen te brullen. En de mannen van de SS schreeuwen elkaar onverstaanbiu-e woorden toe. 'Hé, Fritz, over een paar uur kunnen we bij een vette Russin in bed kruipen!' 'Ach kerel, doe niet zo stoer; wat zou jij klaar kunnen maken.' Op de tanks klinkt rauw gelach. 'Wacht maar af, we zullen je straks eens wat laten zien, waarbij je met je oren staat te klapperen.' Weer een uitbundig gelach. Karl-Heinz laat zijn gedachten onder hoogspanning werken. Zo heeft hij zich de gang van zaken niet voor gesteld. Met de SS dicht in de buurt is het oppassen. Bij die kerels krijg je de kans niet om er tussenuit te knij pen en dat is het enige waarover hij zich zorgen maakt: Hoe kom ik hier zonder kleerscheuren uit. Vanuit hun schuilplaats kunnen ze een groot gedeelte van het front overzien. Plotseling komt de Russische infanterie in actie. Het lijkt of ineens heel het front begint te leven. Waar ze vandaan komen is een raadsel, maar plotseling wemelt de horizon van in witte gevechtskleding gehulde Rus sen. Een niet te schatten aantal rode soldaten stormt met gevelde bajonet op de Duitse stellingen aan. Echter, wie verwacht zou hebben dat in de voorste linies geen levend wezen meer over was na de Russi sche beschieting, vergist zich. Even plotseling als de Russen komen opdagen, rijzen uit gaten en kuilen grauwe gedaanten overeind die een moordend vuur op de aanvallers openen. 'Hoe is het ter wereld mogelijk dat er nog een mens is blijven leven daar vooraan', roept Franz verwonderd uit. Maar het is zo. Een aanhoudend mitrailleurvuur ont vangt de oprukkende Russen. Hun gelederen worden gedund, maar dadelijk weer opgevuld door anderen die blijven aanstormen. Ademloos zitten de mannen, die dadelijk in de aanval zullen gaan, te kijken. 'Daar is geen houden aan', weet Franz met zekerheid. 'En let maar op, dadelijk legt hun artillerie een vuur- scherm vlak voor de infanterie. We worden vermor zeld als koren onder een molensteen', roept Karl- Heinz tegen zijn vrienden. Franz knikt, hij voelt hoe er een prop in zijn keel schiet, waarvoor hij telkens moet slikken. 'Als we hier uitkomen, rnoet er wel een wonder gebeu ren', mompelt hij zacht voor zich heen. 'Ze breken door. Hier en ginder waarom gaan we er niet op af om die Russen hun hersens in te slaan', brult één van de SS-ers, die vanaf zijn zitplaats op de tank goed kan zien, hoe de Duitse linie onder het overwicht van de aanvallende Russen begint te wankelen. "Hou je bek kerel. Dacht je dat ze vooraan niet weten wat ze doen moeten', snauwt een ander. Onder de SS-ers ontstaat een opgewonden stemming. De kerels willen er met geweld op los, wat aan hun uit latingen goed te merken is. 'Die zijn helemaal op hol gedraaid', minacht Karl- Heinz. Ook Franz, die hen tekeer hoort gaan, snapt niet hoe het mogelijk is dat een mens zo verschrikkelijk fana tiek kan zijn. Dit zijn geen soldaten meer, maar een horde bloedhonden die moordlustig voor niets en nie mand zullen terugdeinzen. Franck vergeet van verbazing een ogenblik de toestand waarin hij verkeert. 'Die idioten zitten werkelijk te popelen om er op los te branden. Wat voor instincten worden er wakker om zo ver te komen?' Hij kan daar met zijn verstand niet bij. Intussen wordt het Duitse front meer en meer inge deukt. Onder de druk van de Russen is het niet moge lijk om terug te trekken. Waar de Russen doorbreken blijven slechts gesneuvelde Duitsers. Maar de verlie zen aan de andere kant zijn ontzettend, daar het slechts mogelijk is om over de üjken van de Duitse verdedi gers verder te komen. Het huilen van de automatische wapens is overgegaan in een monotoon gegrom; afzonderlijke schoten worden niet meer gehoord. De Duitse kanonnen leggen hun vuur vlak voor de stel lingen van de voorhoede, waardoor de Russische gele deren worden verscheurd. Maar als een niet tegen te houden golf stromen telkens nieuwe soldaten naar voren. Tegen zo'n overmacht is niet te vechten. Er wordt door de Duitse generaals overleg gepleegd. Ze zijn het er over eens dat de strijd die hier wordt gestreden zinloos is en onnodig opoffering betekent van de laatste goede soldaten van het Duitse rijk. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5