EURO'S VOOR UREN e t J) i e k Potverteren Nieuws EGA (6) PREDIKBEURTEN Cursus sculpturen maken gaat weer van start Koffieochtend in Diricsiand uit de kerken lilAtlDEtl-niEUWS Door wie laat u uw waarden bepalen? Kite-surfer gewond EIIIVI1DEI1-I1IELW5 Extra kerkdiensten Ger. Gemeente Aangepaste kerkdienst Petra Veenswijk geeft laatste zomeravondconcert in Brielie Mannen als opvoeders? Binnen 4 maanden uit de gevarenzone met ^iS^Sü Over taakstraffen Een deal van gevangenen Druk op reclasseringsambtenaren Zondag 27 augustus 2004 Drukkerij Gebr. De Waal i PAGINA 2 S* VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2004 Het spijt me dat ik in deze rubriek opnieuw op een misstand in onze samenleving moet wijzen. Het is mijn bedoeling in de komende weken wat onderwerpen te kiezen, naar ik hoop, met een wat meer positieve strekking. Wel moet ik zeggen dat mijn intentie bij het schrijven van deze en de vorige columns positief is. De daarin geconstateerde feiten zijn echter negatief. Mijn bedoeling is, zoals de berichtgeving in kranten ook is, positief. Deze feiten kun je niet zo maar laten passe ren. Euro's voor uren zou kunnen zien op bet aling van werkuren. In dit geval gaat het om betaling voor niet-gewerkte uren. Het gaat om taakstraffen. Ze worden steeds vaker opgelegd. Sinds 2000 is het aantal taakstraf fen verdubbeld en opgelopen tot negenen twintigduizend. In plaats van gevangenisstraf kan een ver oordeelde ook een aantal uren verplicht wer ken als taakstraf opgelegd krijgen. Vroeger was dat alleen mogelijk in geval van winkel diefstal of na rijden onder invloed. Nu, enkele jaren later, krijgen ook plegers van zedendelicten en zware geweldsmisdrij ven taakstraffen. Deze straffen zijn een ver vanging voor opsluiting in de gevangenis. Eén dag werken staat voor vier dagen gevan genisstraf. Wat gaat er nu gebeuren? Bijna schreef ik: Wat zie je nu gebeuren? Maar het zien van wat gebeurt is niet zo gemakkelijk. Dan moet je achter de muren of op de bureaus kunnen kijken. Welnu, er is vanachter die muren gepraat in de samenleving. Daardoor weten we dat ver oordeelden een deal sluiten met werknemers in de gevangenis. Hetzij die deal onder bedreiging of door middel van omkoping wordt gesloten, een feit is dat managers van het arrondissement Utrecht melden dat taak- gestraften niet alleen vonnissen afkopen, maar ook openlijk drugs gebruiken en ver handelen. In deze context hoort de titel 'Euro's voor uren' thuis. Het is bekend dat ambtenaren van de reclas sering belast worden met uitvoering van de taakstraffen. Men bedenke hoe hiermee de oorspronkelijke bedoeling van de reclasse ring totaal van karakter wordt veranderd. Reclasseringsambtenaren worden belast met tenuitvoerlegging van de straf en met het toezicht houden op de naleving daarvan. Hun eigenlijke taak is echter gestraften te helpen in de maatschappij terug te keren, om daarin een plaats te vinden. Nu moeten deze reclasseringsambtenaren min of meer behulpzaam zijn bij het uitvoe ren van de (taak)straf. Dit betekent dat deze ambtenaren aan een geweldige druk van de zijde van de veroordeelden (kunnen) worden blootgesteld. Insiders melden dat een ambte naar wel heel stevig in zijn schoenen moet staan om aan die verzoeking van omkoping of van bedreiging niet toe te geven. Er zijn feiten naar buiten gebracht die duide lijk maken dat er fraude wordt gepleegd en dat taakstraffen worden afgekocht door het omkopen van ambtenaren; in dit geval van ambtenaren van de reclassering. Het is niet aan mij om voorstellen te doen tot verandering, dat wil zeggen tot effectiever uitvoeren van de straf. Ik constateer alleen dat ook de uitvoering van straffen onderhe vig is geworden aan omkoping. Met geld en dreigementen kunnen veroordeelden hun straf in aanzienlijke mate verminderen. Wie bovenstaande weergave (opgesteld aan de hand van wat kranten daarover melden) op zich laat inwerken, moet wel conclude ren: ook de uitvoering van de straf is voor een deel een handel geworden. Gestraften kunnen er vakantie- of snipperdagen voor opnemen. En dan zijn ze er vanaf. Uit de berichten blijkt dat bezuiniging en geldgebrek bij dit alles een grote rol speelt. Van een begeleiding tot terugkeer in de maatschappij valt, zeker bij de taakgestraf- ten, niet meer te spreken. Reclasseringsamb tenaren worden in dat toezicht op taakge- straften gebruikt als verlengstuk van de overheid, die moet straffen. Deze mensen komen in het bijzonder onder druk van drei ging en omkoping te staan. Het is voor mij onbegrijpelijk dat dit rustig in de krant geschreven kan worden, zonder dat er iets aan gedaan wordt. De overheid laat het begaan. Mocht dat niet zo zijn, dan zou men toch voorlichting moeten geven over de genomen of te nemen maatregelen. Daarmee zou de indruk van een softe overheid in relatie tot deze overtreders worden weggenomen. Dan zou ook het rechtsgevoel van de burgers bevredigd worden. En vooral dan zouden we als burgers het gevoel hebben dat de overheid wat doet aan de malaise in de samenleving. Dat dit gaat gebeuren lijkt mij dringend nodig. Het gaat niet om een incidenteel geval, maar om mis standen die we op allerlei terrein tegenko men. Vandaar dat ik twee weken achter elkaar hierop heb gewezen. Als men mij in mijn schrijven te pessimis tisch vindt, herinner ik nog aan het bericht in NRC Handelsblad van 23 juli 2004. Daar wordt gemeld dat veroordeelden die van ver lof niet terugkeren naar de gevangenis, lang niet altijd weer worden opgespoord. Het hangt af van het gevaar dat ze voor de samenleving opleveren of er een grote actie wordt gevoerd om hen terug te halen naar de gevangenis: als het gevaar niet duidelijk aanwezig is lopen ze, zo is het commentaar van de zijde van justitie, toch wel een keer tegen de lamp. En als ze teruggevonden worden krijgen ze geen taakverzwaring. Het niet komen opda gen na verlof is niet strafbaar. Ik zou zeggen: ze kunnen het altijd proberen. Dat is ook een aspect van het strafrechtstelsel in Nederland. W.H. VELEMA Wat zijn waardevolle doeleinden? Is het de moeite waard ons leven op te bouwen rond het vergaren van zoveel mogelijk materiele welvaart? Of is het zinvol te streven naar roem en aanzien? Sommigen halen zoveel mogelijk uit het leven door hun leven met zoveel mogelijk ontspanning te vullen. Wat zijn zinvolle doeleinden die ook op de lange termijn geen frustraties met zich brengen? Dit onderwerp wordt op maandag 30 augus tus om 21.00 uur besproken in het program ma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. OUDDORP - Woensdagavond kort na zeven uur liep een 25-jarige man uit Hellevoetsluis rugletsel op tijdens het kite-surfen. Het slachtoffer kwam tijdens het kite-surfen ongelukkig op het strand terecht en werd door personeel van de AmbulanceZorg Rot terdam-Rijnmond naar een ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Op woensdag 1 september zal mevr. R.C.van leperen uit Bergschenhoek een lezing houden over 'Toekomstperspectief, n.a.v. 2 Kor. 5. De koffieochtend wordt gehouden in Dirksland, in gebouw 'Onder de Wiek'. De aanvang is 9.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom! chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 1020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van "adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. R. Volk en 19.00 uur kand. H. Juffer uit Elspeet. Eben-Haë- zer: 9.30 uur kand. H. Juffer en 19.00 uur ds. J. R. Volk - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. L. Kruger - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur pfr. R. Tesche (duitstalig) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10,00 uur kand. L. Plug, Katwijk en 18.30 uur drs. L. Wüllschleger, Vlissingen - Herv. Gem. (ihv) Jongkoenstraat la 9.00 en 10.45 uur ds. A. Kot, Schoonrewoerd en 17.00 en 18.45 uur kand. B. M. Meule- man, Utrecht. STELLEND AM - Herv. Gem. 9.00 uur kand. L. W. de Boer, Oud-Beijerland en 17.00 uur kand. L. Plug, Katwijk - Herv. Gem. (ihv) 11.00 en 19.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. bediening Heilige Doop - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.30 uur ds. L. C. v. d. Eijk. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 en 18.00 uur kand. M. Aleman, Uddel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. K. Meijer - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. W. van Laar, Gouda - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis 14.30 uur ds. H. J. Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. A. A. Teeuw, dankzegging en nabetrachting Heilig Avondmaal - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Frisoschool' 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. L. Komaat, Strijen, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur dr. O. J. v. d. Ploeg, Rotterdam - Lukaska- pel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Ben- nekom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. A. in 't Veld - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 11.00 uur ds. J. den Boer, Grafhorst, bediening Hei lige Doop en 18.30 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht - Herv. Gem. (ihv) 8.45 uur ds. J. C. den Toom, bevestiging ambts dragers en 16.30 kand. B. D. Bouman uit Sommelsdijk - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. D. A. J. Sonneveld en 17.00 uur ds. T. T. van Leeuwen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) geen opgave. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Meijer, Yerseke, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. E. Hoogendoom, Waverveen - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur kand. M. Klaassen, Rhenen, voorberei ding Heilig Avondmaal en 16.30 uur kand. H. Juffer, Elspeet Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. L. Terlouw. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. F. J. M. van Veldhuizen, Delft en 18.00 uur ds. A. Vos, Wijk en Aalburg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Mui!wijk, Keste- ren en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. van Krimpen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Westerhout, Harderwijk, bevesti ging kand. C. Doomeweerd en 14.30 uur ds. C. Doomeweerd, intrede - Ger. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.00 uur gezamenlijke dienst in Ooltgens- plaat. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 De pot verteren. Een bekende uitdrukking die wordt gebruikt wanneer een groep mensen aan het eind van het zomerseizoen de fooi- enpot leegt om die vervolgens aan een uitje te besteden. Ook onze overheid wordt regel matig beschuldigd van potverteren. Minister Zalm. ook wel vrolijke Gerrit genoemd, moet op zulke momenten sterk in zijn financieel solide schoenen staan. Wie wil er potverte ren? Iedereen natuurlijk. De collega-ministers verdringen zich met hun lege geldbuidels op de stoep van het Ministerie van Financiën. Zijne Excellentie opent de schatkist en vraagt: hoeveel wil je hebben? Dat klinkt heel anders dan inleveren. Het feest kan begin nen. De pot verteren. Eten, drinken, zwieren en zwaaien. Niet lang daarna beginnen de taaie onderhandelingen over de tegenvallers. Er is te veel verteerd. De pot is leeg. Indrin gende vragen moeten worden beantwoord. Het financieringstekort omlaag? Of de staats schuld verder afgelost? Andere keuzes zijn er ook. Bezuinigen op onderwijs, criminaliteits- of armoedebestrijding, het openbaar vervoer, de Derde Wereld, land- en akkerbouw, visse rij, gezondheidszorg, kunst en cultuur, min derheden. (J zegt het maar. De ministers gooien er nog een aantal nachtelijke vergade ringen tegenaan. Potverteren, vergeet het maar. Integendeel, het is hard werken om de juiste keuzes te maken. Wie het weet, mag het zeggen, In onze tijd wordt potverteren ook gebruikt om politieke keuzes in een kwaad daglicht te stellen. Nu geld uitgeven voor iets wat pas later binnenkomt? Dat is potverteren. Wie haalt het zijn hoofd? Voor uitjes en andere frivole zaken is geen geld. En zo leidt een degelijk financieel beleid tot ongekende soberheid. Op een solide manier de pot ver teren kan niet. Je kunt bij een kleine groep rij ken nu eenmaal minder halen dan bij velen die minder draagkrachtig zijn. Natuurlijk moeten de overheid en het bedrijfsleven het goede voorbeeld geven. Kostbare verbou wingen van kantoren en andere onverant woorde uitgaven zijn uit den boze. Vermijdt de schijn des kwaads. Tenslotte nog dit. Hoe u de pot verteert, is uw zaak. Maar eigen financiële belangen onaantastbaar achten en tegelijk de hand op de knip houden waar het liefdadigheid betreft, is ongeloofwaardig. DIRKSLAND - Dinsdag 31 augustus, 19.30 uur, ds. C. van Krimpen. NIEUWE TONGE - Dinsdag 31 augustus, 19.30 uur, ds. J. Schipper. Op zondag 5 september is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaaf den' in de Gereformeerde Kerk te Middel hamis. In deze dienst hoopt ds. L.J. Lingen voor te gaan. De aanvang van de interker kelijke dienst is kwart voor drie. uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur dr. P. H. van Harten, Ridderkerk - Herv. Gem. (ihv) 't Centrum 11.00 uur ds. J. C. den Toom, Sommelsdijk en 16.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. van Krim pen - Ger. Kerk 9.30 uur drs. P. C. Kos ter en 18.00 uur de heer De Jong, geza menlijk met Den Bommel. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Hendrik Ido Ambacht (herv. wijkgem. Elim), ds. P.H. van Trigt te Ede; te Midden-Nederland (pred. doven en slechthorenden), ds. F.C. van Dijke te Woer den, die dit beroep heeft aangenomen. HERSTELD NED. HERV. KERK Beroepen: te Zuilichem-Nieuwaal, ds. C.M. Buijs te Nieuwleusen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Haamstede, ds. C.C. den Hertog te Boskoop. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Het laatste orgelconcert in de serie zomer avondconcerten 2004, vindt plaats op maan dagavond 30 augustus in de St. Catharijne- kerk, te Brielie. Het orgel wordt deze avond bespeeld door organiste Petra Veenswijk. Petra Veenswijk behaalde haar Docerend Musicus diploma orgel(1985) en Clavecim- bel( 1990) en haar diploma Uitvoerend Musi cus orgel (1989) aan het Rotterdams Conser vatorium. Zij is leerling van André Ver woerd, Bernard Winsemius en David Collyer. In 1985 won zij het Nationaal orgelconcours te Leiden. In 1990 behaalde zij de derde prijs en de publieksprijs op het intemationaal Rijnstreek Orgelconcours te Nijmegen. Na haar diplomering volgde zij eenjaar lang interpretatielessen bij Daniël Roth te Parijs. Petra vervolgde haar studie in Parijs aan het Conservatoire National de Region Paris bij Marie-Louise Jaquet en Jean Langlais. Deze studie bekroonde zij met de "Prix d'Excel- lence"(1991). In de jaren 1989-1991 volgde zij diverse interpretatiecursussen aan de Schola Cantorum te Parijs. Als concertorganiste geeft zij jaarlijks een groot aantal concerten zowel in het binnen als buitenland en als Claveciniste concer teerde zij naast Nederland o.a. in Japan en Duitsland. Ook verzorgt zij regelmatig orgelbespelingen voor de radio. Zo sloot zij in december 2001 een Jean Langlais project af in samenwerking met E.O.-Radio voor Radio- 4. Dit resulteerde in drie radio uit zendingen gewijd aan Jean Langlais opgeno men in Bretagne en Frankrijk. Petra is een veel gevraagd jurylid bij muziekconcoursen. Als dirigente/ organiste is Petra Veenswijk sinds 1987 verbonden aan de Maria van Jes- sekerk te Delft waar zij een monumentaal Maarschalkerweerd- orgel bespeelt uit 1893. In 1992 en 1997 verschenen van haar CD's met Frans symfonisch orgelrepertoire. In 1996 werd zij onderscheiden met de zilveren medaille van de Societé Academique "Arts- Sciences Lettres" te Parijs. Het orgelconcert begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 5 euro, inclusief kof fie. Voorafgaand aan dit orgelconcert vindt er om 19.00 uur een beiaardconcert plaats. Het beiaardconcert kunt u beluisteren op de luisterplaats bij het Merulahuis In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niette plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Hierbij wil ik reageren op het in uw krant geschreven stuk 'Jongens hebben mannen als opvoeders nodig' van vrijdag 20 augus tus 2004. Door deze kop wordt de suggestie gewekt dat jongens alleen tot volwaardige (lees sociaal aangepaste) burgers kunnen uitgroei en als ze door mannen opgevoed worden. U schrijft dat erfelijkheid en omgevingsfac toren grote invloed hebben op de ontwikke ling van een kind. U stelt echter: "afhankelijk van het tijds beeld zal men de aanleg dan wel de omge ving, de meeste invloed toekennen"; Dit is onjuist. De toeschrijving aan invloeden is gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek waaruit is gebleken wat erfelijk is en in wel ke hoedanigheid, niet het tijdsbeeld. Er is vast komen te staan dat erfelijkheid in gedrag voor meer dan 70% vast ligt, vooral voortkomend uit de factor temperament. Dus niet alleen de kleur van de ogen en bij voorbeeld kaalheid bij mannen, zeg maar het fysieke. Slechts het boven de 70% liggend gedeelte is beïnvloedbaar (30%) en dan nog beperkt. Na het twaalfde levensjaar loopt deze externe invloed sterk terug. Het kind gaat meer zijn eigen 'gevoel' achterop. In deze 30% leert het kind het meest door imitatie en te kijken hoe anderen reageren op zijn gedrag en op het gedrag van anderen onderling (monde ling). U stelt tevens dat in recent onderzoek onder tweelingen het belang van de omgeving. Natuurlijk is er belang, allen u noemt niet de invloed van dit belang. Hierdoor kan de sug gestie ontstaan dat dit heel groot is. U noemt ook niet of dit is onderzocht op eeneiige of twee-eiige tweelingen. Bij twee-eiige is de vergelijking in onder zoek naar gedrag hetzelfde als tussen broer en zus, dus erg afwijkend. Kijkt u maar eens hoeveel het gedrag van kinderen in hetzelfde gezin verschillen. Bij eeneiige is het gedrag veel identieker ook al is de gezinssituatie en de cultuur (omge ving) heel anders. Bij onderzoek is gebleken dat een eeneiige die opgroeit in bv een modaal gezin in Nederland en de andere eeneiige die op- Ik heb het hele cursusboekje doorgelezen! Ik zal niet zeggen dat ik alles al precies snap. Je moet er wel even 'inkomen' zoals ze dat noemen. Ik heb van mijn twee lijnvriendin- nen het telefoonnummer, en daarvan heb ik wel een keer gebruik gemaakt om iets te vra gen. 'Je mag mij ook altijd bellen als je iets niet snapt hoor', zegt Eef vriendelijk. 0187- 48 15 83 is mijn nummer. Haar blauwe ogen stralen als ze ziet dat ik de eerste week 19 ons ben afgevallen. "Zo te zien lukt het wel, is het niet?" vraagt ze lachend. "Leuk hè?" Ik kan niet anders dan het beamen. Eef geniet zichtbaar mee van je succes."Was het erg moeilijk?" Informeert ze voorzichtig. "Ik had deze weer drie verjaardagen, dus ik heb aardig kunnen oefenen in het afblijven groeit in een arm gezin in bv Bolivia bijna identiek gedrag vertoont... Hierom zou ik graag hel onderzoek waar u naar verwijst inzien. Ouders spelen natuuriijk een grote en eerste rol in kopiëren door het kind van gedrag. Later ook op ander manieren zoals eerder omschreven. In andere opvoedingssituaties buitenshuis zijn inderdaad meer vrouwen dan mannen werkzaam. 63% vrouw - 37% man. U stelt dat opvoeders, waarmee u waarschijnlijk professioneel sturende krachten bedoeld concluderen 'dat jongens niet aan hun trek ken komen' en dat jongens voor wat leer prestaties en gedrag, hen zorgen baart. Dit zou door een te vrouwelijke omgevmg komen Natuuriijk hebben jongens mannen nodig om zich te ontwikkelen en het gedrag wat in onze huidige maatschappij hoort na te boot sen om als jongen/man sociaal geaccepteerd te worden. Echter te stellen dat het zou komen dat door te veel vrouwelijke opvoeders jongens slechtere leerprestaties hebben en niet wen selijk gedrag vertonen is een wel zeer oubol lig standpunt. Leerprestaties en gedrag hangt in eerste instantie af van talent en temperament en de kwaliteit van onderwijzend personeel. De vrouwelijke leraressen die ik gehad heb op de School met de Bijbel in Sommelsdijk; met name juffrouw Verbrugge en juffrouw van der Slik, waren zeer capabele leraressen met een natuurlijk overwicht die veel heb ben bijgedragen aan de leerprestaties en bijsturing van gedrag naar zowel meisjes als jongens. De uitwerking van een vrouw of man voor de klas zoals in u schrijven wordt gesteld hangt veelal af van de kwaliteit van de per soon en niet van de genderrol (vrouwen of mannenrol). Als laatste wil ik stellen dat een compleet gezin waar u waarschijnlijk bedoeld de vrouw/man situatie het beste is voor het opgroeiende kind. Dat is zo, echter is dit ook weer afhankelijk van hoe er 'opgevoed' wordt. Een kind kan dikwijls in een twee-ouder gezin een stabiele persoonlijkheid opbou wen. Wel is het zo dat dit niet gespecificeerd is aan de sekse. Het is nooit bewezen dat bij twee mannen of twee vrouwen de kans groter is dat de opvoeding dan minder compleet zou zijn. Zoals u al schreef zit er een wereld van ver schil tussen 'denken dat' en 'het is zo'. Ook kan een kind heel goed volwassen wor den in een eenouder gezin, daar zijn veel voorbeelden van. Alleen zo'n eenoudergezin heeft het meestal moeilijker i.v.m. het ontbreken van emotio nele en instnimentele ondersteuning. Afrondend wil ik zeggen dat bezinning op de functie (rol) van het gezin altijd goed is maar dan wel met een wetenschappelijke onder bouwing en de juiste argumenten voor deze onderbouwing. J LODDER Middelhamis van wat niet in het eetplan staat", antwoord ik al even voorzichtig. Gebak eten als je wilt afvallen is uiteraard taboe, evenals allerlei hapjes die en verjaar dag zo gezellig maken. Dat is even 'slikken', maar als je van je omgeving een beetje begrip krijgt lukt het wel. Wat wel eens ver velend is, is het volgende: als je net aan het lijnen bent, gaan de gesprek ken binnen de kortste keren over lekker eten. En daar krijg je wel weer erg veel trek van... En toch, ik ben trots op mezelf. Want als ik al die dingen wel had genomen, was ik nu die 19 ons niet kwijt, o zo. Gelukkig had mijn gastvrouw ook wat rauw- kost op de schaal liggen, dus kon ik wel mee doen als de schaal langskwam. Wat wel eens lastig is, is dat je zo veel moet plassen door het vele drinken. Maar het gevoel dat je een soort reinigingskuur ondergaat, spreekt me toch ook wel weer aan. Ik voel me lang zaamaan 'schoon' worden van binnen en dat is een prettige ervaring. Op naar de volgen de weegbeurt! Binnenkort gaat de cursus sculpturen maken bij Clarine Bemelmans weer van start. Al velen gingen na zo'n cursus met een schitterend zelfgemaakt sculptuur naar huis. Wilt u ook de vreugde ervaren van de cursus én het kunstwerkje, dan bent u van harte welkom bij Clarine. Denk vooral niet dat u van nature creatief moet zijn om zoiets moois te maken; onder begeleiding van de kunstenares maakt iedereen een schitterend sculptuur van zelfhardende klei. Een cursus duurt maximaal vier weken, en wordt gegeven in het atelier bij Clarine thuis op de volgende tijden: maandag t/m donderdag in de avonduren van half acht tot half tien of dinsdag/ woensdag morgen tussen negen en elf uur. Voor info en opgaven kunt u terecht op het volgende telefoonnummer: 0187-603445. Clarine Bemelmans

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2