Watersnoodmuseum krijgt politie Award uitgereiict Kinderomloop Kruistocht mar Leningrad Fototentoonstelling in Het Diekhuus Eilandenkoor Viswedstrijd H.VL Krammer 0 0 0 Orgelbarok in Brouwershaven Vil¥ÖÏ6VlWKAAL EIIAtlDBn-niEUWS Uniek concert in Lam- bertuskerk te Strijen Het Christelijk Gemengd gaat weer zingen! Zingt u mee? Bij de finish in Ooltgensplaat bleek dat uiteindelijk 272 individuele lopers en 3 teamlopers de eindstreep niet hebben gehaald. Ongeveer veertig uitvallers meer dan het vorige jaar. •nfaiga-^rilogie deel 1 JORG. VEEN HOF PAGINA 5 DINSDAG 24 AUGUSTUS 2004 OUWERKERK - Op 17 augustus heeft het bestuur van het Watersnood- museum te Ouwerkerk een Award ontvangen: een bronzen wachtmees ter. De Award werd in 1988 ingesteld als symbool voor politiemensen die zich hebben ingezet tijdens de water snoodramp van 1953, en werd toen uitgereikt aan de Commissaris van de Koningin de heer Boertien. Hierna werden nog vier Awards uitgereikt, waarvan er nu dus één in het Water snoodmuseum staat, nadat deze werd uitgereikt tijdens een speciaal daar voor belegde bijeenkomst. Voorzitter Jaap Schoof van het Watersnood museum heette daarbij een aantal genodig den welkom, waaronder vertegenwoordigers van de politie en de gemeente, alsmede Inspecteur-Generaal b.d. de heer Frackers met zijn echtgenote. In zijn welkomstwoord noemde Schoof de taken die de politie had direct na de ramp: het bergen en identifice ren van slachtoffers, het begeleiden van nabestaanden en thet-bewaken van eigen dommen. Uit TOt gehele land kwam politie personeel om hierbij te helpen, f Eén van "de sprekers was burgemeester Asselbergs van de gemeente Schouwen- Duiveland. Hij memoreerde aan de rol van de politiemensen tijdens de ramp. Hij noem de het grote aantal gemeenten dat er toen was, en elke gemeente had zijn eigen poli tieman. Die kende daar iedereen, wat van belang was bij de identificatie van de slacht offers. Coördinatie tussen de gemeenten en/of politiemensen ontbrak echter geheel. Veel minder dan andere groepen die hulp verleenden, kregen zij pas achteraf de aan dacht en waardering die ze hadden verdiend. De heer Frackers kon zich helemaal vinden in Asselbergs woorden. Ook hij vond dat de politie ondergewaardeerd was, hetgeen de reden werd van het instellen van de Award en het verbinden daarvan met het rampge bied. Dit heeft mede zijn beroepskeuze tot politieman bepaald. Door de uitreiking van dit beeldje komt in ieder geval de politie positief in beeld. Frackers onderstreepte de plaats waar het beeldje komt te staan als een plaats waar de herinnering ook voor de toe komst zichtbaar blijft. Voorzitter Schoof dankte de sprekers voor hun goede woorden en zei trots te zijn dat het museum de Award gekregen heeft Het beeldt volgens hem de politieman van toen uit, zoals hij hem telkens tegenkomt in het fotobestand van het museum: met de lange jas en de platte pet. Schoof plaatste het beeldje in de vitrinekast, geflaiikeerd door de oorkonde die elke politieagent kreeg, en een fotocollage van politiemensen tijdens de ramp. Hij liet de aanwezigen weten dat in de toe komst zeker een wisseltentoon-stelling zal worden gehouden over de rol van de politie tijdens en na de rampdagen. Tenslotte overhandigde Inspecteur-generaal b.d. Frackers aan de aanwezigen een door hem in 1953 geschreven gedicht als herinne ring: Ook nu weer stuit ik op gebeuren Dat vaag en ondoordringbaar is Starend over stormend water sta ik stil En droom verlaten Over wat een elk van ons gegeven is En wat wij daarvan maken. Op zaterdag 11 september staat de Grote of Sint-Lambertuskerk van Strijen weer bol van de activiteiten. In het kader van de Nationale Monumentendag is de kerk van 10.30 uur - 16.00 uur geopend en kan een ieder - gratis - het monumentale kerkge bouw bezoeken. 's Avonds om 20.00 uur is er een uniek con cert door een aantal zeer bekende musici die allen zeer bekend zijn van radio en TV. We noemen u: André van Vliet. Deze rasmu- zikant bespeelt het bekende Van Oeckelen Van den Heuvelorgel én een digitaal (elek tronisch) kerkorgel. Jan Lenselink, zeer bekend pianist bespeelt tijdens dit concert de vleugel. Samen met André van Vliet zal hij één van beide orgels bespelen zodat het 'echte' kerkorgel en de elektronische imitatie gelijk tijdig klinken. Aan de luisteraars het oor deel wat het best klinkt. Verder werkt mee de fluitist Jacques Mar cus. Deze fluitist, met een zeer brede belangstelling van klassiek tot hedendaagse muziek bespeelt niet allen de Dwarsfluit maar ook de Panfluit. Tenslotte werkt mee het trompettisten echt paar Arjan en Edith Post. Een echtpaar dat samen veelvuldig optreedt voor radio en TV en verschillende CD's heeft opgenomen. Deze vijf muzikanten hebben als overeen komst: ten eerste dat ze allen een voltooide conservatoriumopleiding achter de rug heb ben en ten tweede: hun liefde voor mooie muziek. Men wil dat op 11 september in Strijen laten horen in een avondvullend pro gramma. Het vijftal treedt op onder de naam; Friendship Selection. Wij, het Christelijk Gemengd Eilandenkoor, zijn weer helemaal uitgerust van onze vakantie, de kelen zijn gesmeerd, kortom: we hebben weer veel zin om te gaan zingen! Op 30 augustus starten we weer met repete ren in de Nieuwe kerk van Zierikzee. We organiseren dan tevens een open repetitie avond, evenals op 6 september. Tijdens de open repetities in maart was er al veel belangstelling, mede daardoor kwam het ledenaantal boven de 100 leden. Daarom leek het ons een goed idee om dit aan het begin van een nieuw seizoen nogmaals te doen. We nodigen u en jou dan ook van harte uit om op 30 augustus en/of 6 september met ons mee te komen zingen, de sfeer te proe ven..., en wedden dat u en jij ook enthou siast zijn! Sinds de oprichting in 1998 repeteert het interkerkelijke koor, o.l.v. musicus Peter Wildeman uit Tholen, trouw iedere maan dagvond in de Nieuwe kerk van Zierikzee met zijn fantastische akoestiek. De leden met allerlei verschillenden achtergronden, ook op kerkelijk gebied, vinden elkaar geza menlijk in de muziek. Samen zingen geeft toch altijd een gevoel van saamhorigheid. Het brede muziekrepertoire bestaat vooral uit psalmen, gezangen, geestelijke liederen, soms klassiek alsook vaderlands liederen. Ook dit jaar staan er weer leuke dingen op het programma. Nieuwsgierig geworden? Schroom dan niet en kom naar de open repe tities in Zierikzee, in de kerk bij de dikke toren. Iedereen, van jong tot oud, is welkom; de enige voorwaarde is dat u of jij graag zingt! Voor meer informatie kunt u ook kij ken op website www.eilandenkoor.nl. P.R. Chr. Gemengd Eilandenkoor Eén van de foto 's uit de tentoonstelling, gemaakt door Annette Witvliet. De Volksuniversiteit Middelhamis organi seert al tien jaar fotocursussen voor begin ners en gevorderden. Theo Mastenbroek verzorgde er ook dit jaar weer een drukbe zette cursus. Bij de beginnergroep wordt de basiskennis behandeld en krijgen de cursis ten opdrachten om de compositie te verbete ren en de techniek te leren beheersen. De gevorderden gaan ook een met de camera op pad en bespreken op de cursusavonden de gemaakte foto's. Een selectie van de gemaakte foto's van beide groepen is tot eind september te zien in 'Het Diekhuus' te Middelhamis. Dit najaar zal er geen fotocursus worden gegeven. De volgende gaat in januari van start, en bij voldoende belangstelling komt er ook een cursusprogramma voor digitale fotografie. Voor nadere informatie kunt u bellen naar 0187-487096. Opgeven kunt u zich bij 'Het Diekhuus', tel. 0187-482400. Nu voor de meesten de vakantie er weer op zit, is dat misschien wel een mooie gelegen heid om een mee te vissen met ons, komen de zaterdag in het zuiderdiep. We hopen daar te beginnen met een serie van vijf zoet waterwedstrijden in de volgende maanden, meestel om de twee weken. Naast het mee tellen voor het klassement zijn er ook elke wedstrijd aparte prijzen. Het gezellig met elkaar een ochtendje vissen staat echter voorop. Zaterdag 28 augustus is het inschrij ven vanaf 7.45 uur tot 8.15 uur in de Staver te Middelhamis. Inschrijfkosten zijn 2,50. We vissen van 9:00 uur tot 12:00 uur, zodat u met het eten weer thuis kunt zijn. Voor al uw vragen, beh u naar 0187-603051 of u stuurt even een mailtje naar: hvkrammer@hotmail.com. Graag tot ziens aan de waterkant. In de serie orgelconcerten op de woensdag avond in de zomer, die afwisselend in de Nieuwe Kerk te Zierikzee en in de Grote Kerk te Brouwershaven is op 1 september al weer het laatste concert in Brouwershaven. Door deze serie op twee geheel verschillen de instrumenten kan men kennis maken met muziek uit een groot aantal eeuwen die uit stekend klinkt op een daarvoor geëigend ins trument. Is het orgel te Zierikzee het ideale medium voor muziek uit de 19de en 20ste eeuw, het frisse instrument in Brouwersha ven is door zijn samenstelling en intonatie bij uitstek geschikt voor de vertolking van muziek uit de 17de en I8de eeuw. Pieter Dirksen uit Wadenoyen zal dat demonstreren in een concert dat om 20.00 uur begint door werken van drie grote com ponisten ten gehore te brengen: Dietrich Buxtehude, Johann Caspar Kerll en Johann Sebastian Bach. Van Buxtehude worden gespeeld het Praeludium in G, de Canzone in G en de Passacaglia in d afgewisseld met een tweetal koraalvoorspelen. Daarna van KerI een Toccata in F, een Canzone in d en een Cappricio in G. Tenslotte van Bach het trio in d, de Fuga over Jesus Christus unser Hei land en de vierdelige Pastorale in F. De in 1961 geboren Pieter Dirksen geeft concerten op orgel en klavecimbel en speelt continuo in diverse ensembles. Hij studeerde muziekwetenschappen en publiceerde veel op het gebed van de barokke muziek. Voor al zijn studie over de klaviermuziek van J.P. Sweelinck heeft sterk de aandacht getrok ken. Dirksen is organist van de Martinuskerk te Cuijk. Na het concert is er gelegenheid om onder het genot van koffie e.d. met de concertgever of met andere bezoekers van gedachten te wisselen. Nieuw in de vijftiende omloop was ook de kinderloop: 240 kinderen liepen hun eigen tocht. Gezien de belangstelling lijkt dit zeker het herhalen waard bij de volgende editie van de Omloop van Goeree-Overjlakkee. -65- In hun schuilplaats lijkt de grond zacht te trillen. Nu en dan ritselt zand en sneeuw naar beneden en valt op de rustende soldaten. Er komen nieuwe troepen aan. Gebukte figuren sluipen naar het front waar de strijd weer in hevigheid schijnt te zijn losgebarsten. In het flakkerend licht van de inslaande granaten kunnen ze de gezichten zien van hen die nu naar voren worden gestuurd. Maskers zijn het, waarin angstige ogen glin steren. Tegen de morgenstond luwt de strijd een beetje. Weer komen aanvullingstroepen aan, die straks ook aan de strijd zullen deelnemen. Een deel van hen behoort tot een pantserdivisie. Ze vertellen dat over enkele uren Duitslands nieuwste tank aan de gevechten zal deelnemen. Dit wapen dat superieur is aan alles wat de Russen hebben, zal de strijd weer in het voordeel van de Duitsers doen keren. Bij velen ontwaakt weer een sprankje hoop. Zouden deze nieuwe stalen monsters het presteren om de Rus sen, die in de afgelopen dag een wig van vijf kilome ter in het Duitse front hebben gedreven, te verjagen? Karl-Heinz, die wakker geworden is, mengt zich in het gesprek: 'Als het waar is dat het geheime wapen aan het front is gekomen, moeten wij zorgen daar zover mogelijk uit de buurt te blijven.' 'Zo, en waarom dan wel?' wil één van de laatste lich ting weten. 'Da's nogal logisch. Die tanks krijgen een krachtproef te doorstaan. De Russen zullen alles doen om hen tot oud ijzer te verwerken. Dat gaat niet vanzelf, daarom zal het er in de buurt van die dingen wel warm aan toe gaan, en wie verstandig is, blijft daar uit de buurt.' De soldaat die de vraag gesteld heeft, kijkt verwon derd, maar er is geen speld tussen Karls redenering te krijgen. Het blijkt inderdaad waar te zijn dat er een nieuw type tank aan het front is. Overal doen de geruchten daar omtrent de ronde. Voor de afgematte Duitse soldaten geeft het bericht een vleugje hoop. Wie weet zijn de krijgskansen nog te keren. De morgen van de zestiende januari 1944 is koud. Zeer koud. De soldaten die aan het Leningradfront staan, kunnen zich bijna niet meer warm houden. Ledematen bevrie zen, de vorst vraagt naast de oorlog vele slachtoffers. Er wordt geschreeuwd om winterkleding, maar vol gens de officiële berichten zijn die allang in de front- sectoren aangekomen. Volgens de Duitse precisie kan de uitdeling pas plaatsvinden als alle papieren kloppen. Maar getallen wisselen met de dag, wat op het vers trekken van winterkleding grote gevolgen heeft. De soldaten in de voorste linies dragen zomeruniformen, hebben lappen om hun voeten gewikkeld en als ze een Russisch lijk vinden, wordt dat ontdooid om het zijn warme gewatteerde kleding uit te trekken. Met moeite weet de zon zijn stralen door de morgen schemer te dringen. Boven het kilometerslange front hangt een zwarte woUc van rook, waamit aanhoudend vlammen oplaaien. Nu de dag aanbreekt, wordt het front weer levendig. Duizenden en duizenden soldaten liggen klaar, met de vinger a;m de trekker. Ergens waar het land nog in nevels gehuld is, klinkt het knerpen van mpsbanden. Tanks kruipen naar voren om zich dadehjk in een orgie van vuur en staal te storten. Als mieren kruipen de soldaten over de grond. Russen in hun witte sneeuwpakken. De Duitsers in een men geling van kleuren. Paard en wagens geladen met munitie rammelen over de met gaten en kuilen omwoelde grond op weg naar het front. Tractoren sle pen zware kanonnen in hun stellingen en koks delen hard bevroren kuch uit aan troepen die naar de vuurli nie gaan. Langzaam sluipen twee machtige oorlogsmachines in eikaars richting. In hun gevechtsopstellingen turen hoofdofficieren door sterke kijkers naar elkanders troepenbewegingen. Bevelen worden gegeven aan de artillerie, die dadelijk zijn dodelijke granaten de mor- genlucht in zal slingeren. Stapels granaten liggen rond de mortieren, die met geopende muil naar de hemel staren. Het bataljon voor speciale diensten bestaat niet meer. De enkele overlevenden worden ingedeeld bij de pant sergrenadiers. Achter de nieuwe tanks zullen ze straks meegaan, om de Russen naar Leningrad temg te drij ven. De pantsergrenadiers zijn een bijeengeraapt stelletje kerels afkomstig van verschillende wapens, met een kem van geharde SS-mannen. 'We gaan naar de bosrand, daar staan tanks', weet een SS-man te vertellen. Franz ziet het dichte woud, dat zich op ongeveer een kilometer afstand bevindt. In het donker hebben de Duitsers daar hun nieuwe wapens opgesteld. Nog onzichtbaar voor de Russen zullen ze over korte tijd uit hun schuilplaats te voorschijn rollen. De Russische kanonnen hebben het vuur geopend. Een gordel van vuur en staal rolt over de Duitse stellingen. 'De morgensymfonie van Stalin', scherts Karl-Heinz, die naast Franck loopt. 'Ik kan mij een beter soort muziek voorstellen', ant woordt die, terwijl zijn blik angstig is gericht op de fonteinen vuur en rook die in de verte omhoogspuiten. 'Als ze dadelijk de tanks in de gaten krijgen, dan zul je de poppen aan het dansen hebben', gromt Karl-Heinz met een blik op de bosrand waar het 'nieuwe wapen' verborgen is. Op een heuveltje is een waamemingspost van de artil lerie. Tussen een paar struiken zitten enkele officieren, die hun meldingen aan de kanoimiers doorgeven. 'Ze zullen ons met hun geschut ondersteunen als we dadelijk met de tanks naar voren gaan', veronderstelt Franck aan wie duidelijk te zien is dat hij zich bezorgd maakt over de afloop van het gevecht om Leningrad. Ze mogen halt houden. Eén van de aanwezige officie ren loopt het heuveltje op en spreekt een ogenblik met de artilleriewaamemers. 'Zie je wel, we krijgen dekking. Ze willen ons kostba re nieuwe wapen zoveel mogelijk bescherming geven.' 'Prachtig, maar hoe beschermen we onszelf, moppert Karl-Heinz. Franz is er bij komen staan en ook enkele jongens van de laatste lichting sluiten zich bij hen aan. 'Wat denkt u sergeant, gaan we dadelijk op de tanks mee naar voren?' Eén van de nieuwe lichting, Kurt Schenck, stelt deze vraag op angstige toon. Hij vindt dit idee in het geheel niet aantrekkelijk. 'Ik zou er maar op rekenen. Houd je in ieder geval zoveel mogelijk gedekt. Als de Russen door krijgen dat we met een nieuwe tank komen, zul je wat beleven. En blijf als je kunt uit de buurt van de SS. Die zullen het nieuwe wapen verdedigen tot hun laatste adem tocht.' 'In de buiut van oom Karl blijven kinderen, dan zal het wel goed komen', stelt die hen gerust. De officier komt bij de waamemingspost vandaan en spreekt een paar woorden met zijn collega's. Dan gaan ze verder. De Russische granaten vallen nu op een afstand van nog geen tweehonderd meter. 'Het begint warm te worden', roept Franz gejaagd boven het gerommel van het front uit tegen zijn vrien den, {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5