15^ omloop Goeree-Overflakkee weer achter de rug Politieke fracties en nationale voorkeuren k Doorkomst Middelharnis op 'D^n Diek' bleek succes! Op de slikken was het weer afzien.,, Europa Lokaal (siot): Swim-in 2004 zwemclub 'De Schotejil' Braderie o.b.s. 'de Inktvis' Cursus speksteen bewerken voor beginners Martin Mans en Noortje van Middelkoop presenteren eerste DVD EIIAtlDEtl-niEUWS EIIAI1DEI1-I1IEIJW5 1ÉÉ 'W ^A|- W' Europees Parlement steeds machtiger Europees Parlement telt straks 732 leden MUZIKALE AANBIEDING VOOR DE LEZERS VAN 'EILANDEN NIEUWS' In de loop van de nacht regende en onweerde het flink en ondanks het vele vocht werd toch over de slikken van Flakkee getrokken. Hier was het afzien voor de vele wandelaars, want het lopen in de stromende regen bleek behoor lijk zwaar Uit de foto's, gemaakt door Persburo Flakkee, geven wij u een indruk van de 15^ omloop van Goeree-Overflakkee. Zie ook pagina 5 Wat 'Europa' besluit, bepaalt het leven van alledag. In het gemeente huis of op het politiebureau spelen Europese regels steeds nadrukkelij ker een rol. Voor deze krant onder zoekt Koos van Houdt wat wij merken van de besluiten uit Brussel en Straatsburg. Deze serie 'Europa Lokaal' komt tot stand in samenwer king met het Haags Bureau van het Europees Parlement. Feestelijk zomerconcert op panfluit en orgel in Dirksland Op zaterdag 28 augustus aanstaande verzorgt het Duo Gavotte, bestaande uit panfluitiste Noortje van Middel koop en organist Martin Mans, een bijzonder zomerconcert in de histori sche Hervormde Kerk van Dirksland. Tijdens het concert brengt dit ver maarde duo een feestelijk program ma, bestaande uit klassieke en geeste lijke muziek. Ook staan er populaire werken en volksmuziek op het pro gramma. Martin Mans zal het pro gramma afwisselen met enkele impro visaties op het orgel. Tijdens het con cert presenteren de musici hun nieuwe DVD die onlangs is opgeno men - de eerste DVD panfluit en orgel! Het concert vangt aan om 20.00 uur. Kaarten zijn vanaf 19.15 uur aan de kerk verkrijgbaar. De toegang bedraagt 7,00 (kinderen beneden de 12 jaar €3,00). Zaterdag 28 augustus, 20.00 uur, Hervormde Kerk DIRKSLAND CONCERT door DUO GAVOTTE: - Noortje van Middelkoop, panfluit - Martin Mans, orgel PAGINA 2 DINSDAG 24 AUGUSTUS J;^«)* Vrijdagavond en zaterdag werd weer de traditionele Omloop van Goeree-Overflakkee gehouden. Dit jaar was het de derde lus- trumtocht, want het was omloop nummer 15. Onder goede weersomstandigheden vertrokken vrijdagavond 738 individuele lopers en 35 teams. De deelnemers aan de monstertocht werden dit jaar 'weggeschotendoor de zanger Lee Towers. En tegen de tra ditie in: het startpistool weigerde niet! mmÊmmBi^ üBssssasaiyasSi S3lÖ^^?^S^fe^^^i5^^5isï^Éiïsèï^ïi^Éii^^fëSÏ®?ÉilfötSSSi^^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf vari redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9.50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Nieuw was dit jaar dat het eiland niet helemaal werd 'om'gelopen, want de door komst in Middelharnis liep niet langs de Haringvlietoever, maar over het winkelcen trum 'D'n Diek' en dit bleek voor wat betreft de publiciteit een goede greep van de organisatie. Veel belangstellenden namen de gelegenheid waar om vrijdagavond de wandelaars bij het licht van de etalages te begroeten en aan te moedigen. Een stem op het CDA tijdens de Europese verkiezingen betekende óók een stem op Forza Italia van premier Berlusconi en op de Britse conservatieven. Die partijen maken allemaal deel uit van de fractie van christen democraten en conservatieven in het Euro pees Parlement. Ze denken over een aantal belangrijke onderwerpen niet hetzelfde. Iets dergelijks is er aan de hand met de Par tij van de Arbeid. Die maakt deel uit van dezelfde fractie als waarin de leden van de Britse Labourpartij van premier Tony Blair zitten. Het beleid inzake Irak is een onder werp waarover men verschillend denkt. En denk niet dat de andere Nederlandse partijen en fracties wel eensgezind met geestverwan ten uit andere lidstaten kunnen optrekken. Deze verdeeldheid kwam op zondag 23 mei duidelijk naar voren tijdens het lijsttrekkers debat in het televisieprogramma 'Buiten hof'. Maar die verdeeldheid is niet van van daag of gisteren. En er zijn ook goede rede nen voor. Het is al meer dan vijftig jaar geleden dat de parlementaire vergadering van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal EGKS voor het eerst bijeen kwam. Die vergadering was de rechtstreekse voorloper van wat later het Europees Parlement werd. En al direct werd besloten dat de leden volgens hun par tijpolitieke voorkeuren zich in fracties zou den verenigen. Dat sprak niet vanzelf. Men had er ook voor kunnen kiezen zich te organiseren volgens het model van nationale delegaties. Maar ook dan was er geen sprake geweest van eensgezindheid. Want de Europese samen werking is nu eenmaal vooral nuttig omdat men de meningsverschillen tussen de lidsta ten nu langs vreedzame weg aan de verga dertafels van de Europese Unie oplost in plaats van op het slagveld met allerlei vaak verschrikkelijke militaire middelen. Die situatie vertaalt zich ook in het Europees Parlement. Soms zijn de leden uit dezelfde hdstaat het met elkaar eens, in andere geval len verlopen de stemmingen vooral langs partijpolitieke voorkeuren. En er zijn ook onderwerpen waar de nationale en de partij- pohtieke voorkeuren helemaal door elkaar heen lopen. Daardoor zijn stemmingen in het Europees Parlement vaak onvoorspelbaar. In de Tweede Kamer zijn de debatten soms leuk, maar de stemmingen saai en voorspel baar. De coalitie wint het vrijwel altijd en de fractiediscipline is vaak verstikkend, In het Europees Parlement ligt die situatie Het Europees Parlement is in de afgelopen tien jaar steeds machtiger geworden. Dat komt omdat in de verdragen van Maastricht (1992) en Amsterdam (1997) steeds meer wetge vende bevoegdheden aan het parlement zijn toebedeeld. Het Europees Parlement heeft nu beslissende bevoegdheden ten aanzien van alle onderwerpen die te maken hebben met eco nomie (de Europese interne markt met vrij verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal), met transport en met müieubeheer. Ook heeft het parlement grote invloed op de internationale handel. De Europese Commis sie onderhandelt namens alle lidstaten over een zo vrij mogelijke wereldhandel. Hetzelfde geldt voor delen van de ontwikkelingssamenwerking. Ten aanzien van de landbouw liggen de zaken voorlopig nog wat ingewikkelder. Het Europees Parlement heeft op dit terrein wel adviesrecht, maar nog geen beslissende stem. Dat zal de komende periode naar verwach ting veranderen. De Europese Unie behartigt ook een aantal onderdelen van het buitenlands beleid. Maar op dit onderwerp hebben de Europese Commissie en het Europees Parlement maar beperkte bevoegdheden. Er worden op dit gebied maar weinig wettelijke regelingen gemaakt. Het Europees Parlement probeert wel door allerlei politieke uitspraken invloed uit te oefenen op de ministers van buitenlandse zaken. Informeel kan de invloed soms aanzienlijk zijn, wanneer er in een vroeg stadium ideeën van hoge kwaliteit worden ontwikkeld. Ten aanzien van asielbeleid, burgerlijk recht en strafrecht is de invloed van het Europees Parlement nu nog beperkt. Alle wetgeving op dit gebied moet nu nog door de nationale par lementen worden goedgekeurd. Maar dat gaat de komende jaren langzaam maar zeker ver anderen. Ook op dit gebied krijgt het parlement dan steeds meer volledige wetgevende bevoegdheden, In 1999 is gebleken dat de politieke controle van het Europees Parlement op de Europese Coimnissie erg groot is. De Europese Commissie zag zich in maart 1999 genoodzaakt af te treden onder grote politieke druk van het Europees Parlement wegens gebleken fraude, waarvoor de toenmalige commissaris Edith Cresson uit Frankrijk verantwoordelijk werd gehouden. Nederiand en het Verenigd Koninkrijk stemden op 10 juni, Ierland en Tsjechië een dag later, Letland en Malta op zater dag 12 juni en alle andere lidstaten op zondag 13 juni. Het was de eerste keer dat er door meer dan 300 miljoen Europese kiesgerechtigden over vrijwel geheel Europa gestemd werd. Vijfjaar geleden waren er voor 15 lidsta ten 626 zetels beschikbaar. Dat aantal is na de uitbreiding op 1 mei tijdelijk omhoog gegaan tot 788, Na de verkiezin gen werd dit teruggebracht tot 732. Alle oude lidstaten behalve Duitsland moesten wat inschikken. Daarom kon Nederland op 10 juni slechts 27 zetels verdelen. Vijf jaar geleden ging het nog om 31 zetels. Het grootste aantal zetels is voor Duits land. Dat land had er 99 en behoudt dat aantal. Andere grote landen als Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk hadden in het oude parlement 87 zetels, maar moesten er 15 inleveren. De kleinste lid staten Malta en Luxemburg hadden vijf en zes zetels te verdelen. Het wordt nog verder inschikken bij de volgende verkiezingen in 2009. Dat komt omdat naar verwachting in de loop van de komende zittingsperiode Roemenië en Bulgarije lid zullen worden van de Euro pese Unie. Nederland zal in 2009 nog maar 25 zetels krijgen. heel anders. Daar zijn de debatten door de veeltaligheid noodgedwongen saai en de spreektijden kort tot zeer kort. Maar als het op stemmingen aankomt, is iedereen erbij. Want dan wordt het leuk en spannend. En na de stemmingen hebben veel parlementariërs wat aan de achterban uit te leggen. En dan blijkt hoe partijpolitieke en nationaal bepaal de verschillen van inzicht een rol hebben gespeeld. Veel van de vergadertijd binnen de partijpo litieke fracties wordt daarom besteed aan pogingen dit soort natior^al en cultureel bepaalde verschillen van inzicht te over bruggen. Dat is nuttig bestede tijd, want daardoor leren de volksvertegenwoordigers uit al die uiteenlopende lidstaten elkaar beter kennen. Het gevolg is dat de meningsver schillen daardoor toch vaak kunnen worden overbrugd. Zo worden alsnog meerderheden gesmeed voor belangrijke Europese wetge ving. Heb jij ook het gevoel dat zwemsport bij jou past? Dan is het nu je kans om tijdens de Swim-in van zwemclub 'De Schotejil' te ervaren hoe het is om met leeftijdsgenoten te trainen en wedstrijden te zwemmen. Het nieuwe zwemseizoen van 'De Schotejil' zal op zaterdag 28 augustus starten met de Swim-in, waarbij de basisschooljeugd gesti muleerd wordt voor de zwemsport in het algemeen en de zwemsport bij zwemclub 'De Schotejil' in het bijzonder. Belangstel lende jonge zwerrmiers en zwemsters krijgen tijdens deze Swim-in de gelegenheid om nader kennis te maken met de zwemsport. Degenen die in het bezit zijn van het basis zwemdiploma (A, B en/of C) en tevens jon ger zijn dan 11 jaar, kunnen dan mee zwem men met leeftijdsgenootjes. Ook de ouders van belangstellende kinderen worden uitge nodigd om dit alles van dichtbij gade te slaan. Het is tijdens de Swim-in de bedoe ling om een kleine training voor de belang stellende kinderen samen met een deel van de huidige Jeugdselectie, de wedstrijd- zwemmers tot II jaar, te verzorgen. Aan sluitend zullen de kinderen van de Jeugdse lectie, die al op wedstrijden actief zijn, demonstratiewedstrijdjes tegen elkaar zwemmen. Dus kom op zaterdag 28 augus tus naar Sportcomplex 'De Staver' te Mid delharnis, van 10,00 tot 12,00 uur, en ervaar hoe het is om wedstrijdzwenraier te zijn. DIRKSLAND - Op zaterdag 28 augustus wordt in het oude schoolgebouw van open bare basisschool 'De Inktvis' aan de Bea- trixlaan een braderie gehouden. Naast rom melmarktspullen zullen ook oude schoolpla- ten, boeken en schoohneubilair worden verkocht. Voor kinderen zullen er ook leuke activiteiten worden georganiseerd. De bra derie begint om 10.00 uur en wordt om 14.00 uur afgesloten. De opbrengst is voor een nieuw muziekinstrumentarium voor het nieuwe schoolgebouw aan de Hondsgalg- weg, De nieuwe school is op 16 augustus in gebruik genomen. Op 29 september zal de school officieel worden geopend worden. Op zaterdag 2 oktober is er een open dag, zodat alle belangstellenden zelf een kijkje kunnen nemen in het prachtig vormgegeven schoolgebouw. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert in samenwerking met Michaela Scholz een cursus speksteen bewerken voor beginners. Speksteen is een marmerachtige natuursteen soort die u op de cursus leert bewerken. Michaela geeft al 6 jaar les in steen bewerken. Haar motto is 'iedereen is creatief, dus iedereen kan meedoen. De cursus begin op maandagavond 13 september om 19.00 uur, in het Infocentrum in Oude Tonge. De cursus bestaat uit 4 lessen van elk 2 uur. De lessen kosten 35,- inclusief koffie, de te bewerken speksteen en het gereedschap kost ongeveer 40,-. U kunt zich tot uiterlijk 3 september opgeven bij de SWO, tel. 641344. Voor verdere informatie zie www.s-w-o.nl. Op het programma staan enkele beroemde klassiekers van Bach. U hoort onder andere zijn beroemde Badinerie en Arioso. Daar naast staat er lichtklassiek repertoire op het programma van Strauss (de Tritsch-Tratsch Polka) en eigen bewerkingen van de con certgevers over bekende geestelijke liede ren. Na de pauze brengen de musici veel vir tuoze volksmuziek uit Roemenië, het land van herkomst van de panfluit. Noortje zal daarbij gebruik maken van vijf verschillende panfluiten! Martin Mans zal het programma afwisselen met improvisaties op verzoek. U kunt voor aanvang van het concert verzoe ken indienen. Op de DVD zijn favoriete werken van Duo Gavotte opgenomen in beeld en geluid. Tevens kunt u uitgebreid achter de schermen van deze musici kijken. Er zijn diverse inter views opgenomen en er zijn ook delen van de repetitie, voorafgaande aan het concert, te zien. Bij aanschaf van de DVD ontvangt u gratis een CD! U bent hartelijk welkom tijdens het concert in Dirksland a.s. zaterdag. Om het voor lezers van Eilanden Nieuws nóg aantrekke lijker te maken om dit bijzondere concert bij te wonen, krijgt u - tegen inlevering van onderstaande bon - één euro korting op de toegangsprijs! Bij inlevering van deze kortingsbon ontvangt u 1 korting op de entree van dit concert 6 i.p.v. 7). Geldig voor max. 5 personen (entree voor kinderen beneden de 12 jaar bedraagt 3, hiervoor geldt geen verdere korting).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2