De sciioolkinderen werden weer prima beziggeliouden, de laatste vaitantieweiien Aanrijding met drie gewonden Dirkslandse schilder maaict serie rond 'de namen van Jezus' 'Soli Deo Gloria' gaat weer repeteren ENECO compenseert systeemstoring Cursus 'Kijken naar weer en sterren' Cursus- en Cultuurmarkt op Diekhuusplein Orgelconcert door Everhard Zwart Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten EIIAtlDBN-niEUVrS Slapen achter stuur: Samen zingen in Ouddorp Martin Mans en André Knevel Holland/Canadaconcert op twee orgels in Breepleinkerk Kunt u iets doen voor de Zonnebloem? Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. Namens onze passagiers: iiartelijl< dank PAGINA9 VRUDAG 20 AUGUSTUS 2004 Woensdagmiddag omstreeks half drie ontstond op de Staverseweg te Sommelsdijk een aanrijding tussen drie auto's, waarbij drie personen gewond raakten. Een achttienjarige automobilist uit Sint Maartensdijk was achter het stuur in slaap gevallen. Toen hij wak ker werd, bemerkte hij dat hij op de andere weghelft reed. De 18-jarige man kon een aan rijding niet meer voorkomen en reed tegen de auto van een 59-jarige man uit Melissant aan, die vervolgens tegen de auto van een 51-jarige vrouw uit Dirksland botste. Van twee bij het ongeval betrokken auto's raakten drie inzittenden gewond. De slachtoffers werden voor onderzoek naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. De Technische Ongevallen Dienst stelt een nader onderzoek in. (foto Persburo Flakkee) De Chr. Gem. Zangver. 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet, hervat haar repetities op dinsdagavond, 31 augustus van 19.45 tot 21.45 uur. Het bestuur hoopt alle leden weer op deze avond te verwelkomen. De vereniging bestaat uit ongeveer 40 leden, maar het bestuur zou graag ook nieuwe leden verwel komen. Daarom roept ze belangstellenden op om eens te komen luisteren. Er wordt gerepeteerd o.l.v. Paul Kieviet in het vereni gingsgebouw 'Het Trefpunt', Oranjelaan 14 in Stad aan 't Haringvliet. DIRKSLAND - Maandag 23 augustus, 14.00 uur, ds. A.J. Gunst, huwelijksbe vestiging. OUDDORP-^insdag 24 augustus, 19.30 uur, ds. A.B. van der Heiden uit Bent- huizen. MELISSANT - Donderdag 26 augustus, 19.30 uur, ds. W. van Silfhout. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 25 augustus, 19.30 uur, ds. D.W. Tuinier. Zaterdagavond 21 augustus kan er weer 'samen gezongen' worden in de Doopsge zinde Kerk van Ouddorp aan de Dorpstien- den. De avond duurt van half 8 tot half 9. Een ieder van harte welkom. Op vrijdag 27 augustus 2004 geven de organisten Martin Mans en André Kne vel (Canada) traditioneel een concert op twee orgels in de Breepleinkerk in Rot terdam. Het hoofdorgel wordt bespeeld in combinatie met een drieklaviers elek tronisch orgel. André Knevel is een legende op de Nederlandse orgelbanken. Jaarlijks komt hij op tournee naar Nederland en geeft concerten in het hele land. Hij is geboren in Nederland pn sinds 1975 woonachtig in St. Catherines en Ontario, Canada. Hij heeft daar een lespraktijk en geeft concerten in eigen land. Het programma voor het concert in de Breepleinkerk bestaat uit werken als Prelude in Classic Style en delen uit de Cathedral Suite van G. Young, Koekoek en Nachtegaalconcert van Handel, Toc cata uit de 5e Symfonie van Widor en Concerto in Bes van Lucchinetti. Daar naast improviseren beide organisten op verzoek van het publiek; vóór aanvang kan men daartoe verzoeken noteren. Tenslotte brengen ze vierhandige wer ken ten gehore. Een programma met veel afwisseling dus. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 7, kinderen onder de twaalf jaar mogen voor 3 naar binnen. Van maandag 6 tot en met maandag 13 sep tember zal op Goeree-Overflakkee geduren de alle uren elektriciteit tegen laag (nacht)tarief geleverd worden aan de ener gieklanten met een dubbeltariefmeter. Nor maal geldt voor deze klanten op werkdagen van 7.00 uur tot 23.00 uur het hogere dagta- rief. Met de extra uren waarop het lage tarief geldt, geeft het energieconcem ENECO vol ledige compensatie voor het niet inschakelen van het lage tarief in de 3 weekenden van 10, 17en24juüjl. In de 3 weekenden in juli heeft het systeem dat moet zorgen voor de omschakeling van dag- naar nachttarief niet goed gewerkt. ENECO's netbeheerder heeft aan het begin van de zomer een nieuw besturingssysteem voor het omschakelen geïnstalleerd, waar mee het schakelen van met name de openba re verlichting fors verbetert. Na de inge bruikname bleek dat de dubbeltariefmeters op Goeree-Overflakkee in het weekend op het dagtarief bleven doormeten. Na 24 juU is deze fout verholpen en werken de dubbelta riefmeters, ook in de weekenden, weer nor maal. DIRKSLAND - Op dit moment is kunst schilder Niels Snoek bezig met het maken van een serie schilderijen rond 'De namen van Jezus'. Er zijn heel veel namen, bekende en minder bekende, die aan Jezus worden gegeven. Veel mensen die Hem volgen, noe men Hem in de verschillende perioden in hun leven ook met andere namen, bijvoor beeld 'Heiland', 'Verlosser', 'Meester', enz. Getroffen werd Niels door het grote aantal namen dat aan Jezus wordt toegekend. Ooit begon Niels Snoek zijn schildersloopbaan met een serie portretjes van Jezus. De serie was te zien in de Rooras-katholieke kerken te Middelhamis en Oude-Tonge, in de Gere formeerde kerk te Middelhamis en in de Remonstrantse kerk te Sommelsdijk. Na verloop van tijd kwamen daar nieuwe wer ken bij en werd de serie groter. De eerste serie verdween in het archief; een nieuwe serie, waaraan hij momenteel bezig is, bevat werken vanaf 2000. Nu ontstond bij hem het idee om aan elk werk in deze serie één van de namen van Jezus te verbinden. Daartoe veranderde hij de werktitels. Van 'Jezus in ■V/W.< Siioeks schilüi'rij 'De giJs de woestijn' maakte hij bijvoorbeeld 'de hei lige', en de titel 'de bergrede' veranderde hij in 'de leraar'. Om de serie schilderijen enigszins te beperken, heeft Snoek uiteinde lijk voor 33 namen gekozen. Bij bestaande werken koos hij een naam die hij bij het werk vond passen; er zijn ook namen die hem geïnspireerd hebben om een bijpassend werk te maken. Deze schilderijenserie bestaat dus uit ongeveer 30 werken. Daarbij zijn Bijbelteksten gekozen over de namen van Jezus, wat ze betekenen, waar ze in de Bijbel worden genoemd en wie er iets bij zonders over heeft gezegd. Ook maakte Niels er enkele gedichten over. Het is de bedoehng dat in de komende tijd al dit werk (op aanvraag, tel.: 0187-601793) in kerken zal worden geëxposeerd. Ook tijdens het kunstrondje in Dirksland is in het gemeente huis van Dirksland één van deze werken - 'De gids' - te zien. Ongeveer 10 afbeeldin gen uit de serie vindt u ook op de website van Niels Snoek: www.religieuze-spirituele- kunst.nl. De vallende sterren van augustus vielen dit jaar in het water, maar rond 12 december a.s. hebben we weer hemels vuurwerk. Ideaal was het weer tijdens de Venusovergang van 8 juni jl.: op de Kaai in Oude-Tonge zagen zo'n 150 mensen het zwarte bolletje van de planeet over de gouden zonneschijf bewe gen. In de vroege uurtjes van 28 oktober a.s. is er een totale maansverduistering. De ster renbeelden kunt u altijd zien. Daarvoor zijn op ons eiland nog genoeg donkere plekken. Ook deze zomer konden we genieten van Hollandse luchten, zoals onze schilders uit de Gouden Eeuw die hebben uitgebeeld. Sommige plensbuien gingen vergezeld van spectaculaire rolwolken. Voor wie regelmatig naar de lucht kijkt, is er aan interessante hemelverschijnselen ge noeg te zien. In Nederland en in het buiten land. Misschien was u met vakantie in Zuid- Afrika of Australië: maan en sterrenbeelden staan daar op hun kop. In de tropen ligt de maansikkel als een nijlbootje plat op zijn rug. Zon, maan en sterren gaan daar snel op en onder. In de Alpen kunt u wolken rond bergtoppen zien uitgroeien tot vliegende schotels. De introductiecursus 'Kijken naar weer en sterren' leert u de sterrenbeelden van het sei zoen te vinden. Daarmee kunt u zich ieder jaar aan de hemel oriënteren. Ook wordt uit gelegd hoe bepaalde hemelverschijnselen ontstaan, zoals het schijnbaar ronddraaien van de sterren, de schijngestalten van de maan, de gang van de planeten, het ontstaan van wolken, de rode kleur van de zon bij op en ondergang. IJs en weder dienende is er gelegenheid om te kijken met een sterrenkij ker. Natuurlijk mag u ook uw eigen verrekij ker of sterrenkijker meenemen. De introduc tiecursus is niet te technisch, maar ook niet oppervlakkig. Bijzondere voorkennis is niet vereist. U weet meer dan u denkt! De docent hoort ook graag uw ervaringen en waarne mingen. De cursus bestaat uit vier maandagavonden, te weten 6, 13, 20 en 27 september 2004 en duurt van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur. Docent is de heer Hans Prinse, uit Oude Tonge. Bij voldoende belangstelling komt er een vervolg. U kunt zich voor de cursus aan melden bij het Diekhuus in Middelhamis, tel. 0187 - 482400 (hissen 9.00 en 12.00 uur), e-mail: diekhuus@tref.nl. Na een lange zomervakantie zijn deze week de basisscholen weer begonnen. "Gelukkig...", hoor je menig moeder- mond verzuchten, "het werd hoog tijd." Nee, het vah voor veel kinderen lang niet altijd mee om zich wekenlang te vermaken. En om ze bezig te houden dikwijls ook al niet, vooral als de 'gro te vakantie' naar het einde neigt. Daar om wordt in die laatste vakantieweken op diverse plaatsen een en ander voor de schoolkinderen georganiseerd. De Vakantie Spelweek, 1 1 dagen. Bijbel Tentdagen, Kinderspeldagen en huttendorpen zijn fenomenen waar kinderen reikhalzend naar uit kunnen zien als ze niet meer weten "wat ze nu eens moeten gaan doen. ■Vandaar bijvoorbeeld dat vorige week dinsdag tot en met vrijdag het hutten- dorp in Ooltgensplaat weer een ware trekpleister vormde aan de Steigerdijk, met zo'n honderd twintig enthousiaste deelnemers die al op jonge leeftijd hamer en zaag hanteerden. En vandaar ook dat vorige week donderdag in Dirksland zo'n honderd dertig basis schoolkinderen zich prima wisten te vermaken tijdens de Knutsel- en spel- dag van de Gereformeerde Gemeente aldaar, en dat in Sommelsdijk weer een heleboel andere kinderen het reuze naar hun zin hadden in de tent bij wijk- gebouw 'De Zwaluw' aan de Sperwer, uitgaande van de plaatselijke Ned. Herv. Kerk. Aldus zorgden al deze organisaties ervoor dat én de kinderen op 't laatst van de vakantie op een goe de manier werden beziggehouden én.dat ze weer een beetje in 't gareel konden komen voor als ze deze week de klas weer in moesten. MITOELHARNIS - Op het Diek huusplein wordt zaterdag 21 augus tus de jaarlijkse informatiemarkt gehouden over het eilandelijke aan bod voor vrije tijd, cursussen en cul tuur. Van 10.00-16.00 uur wordt aan diverse kramen informatie verstrekt. Stichting Podium Goeree-Overflak kee De kraam van stichting Podium Goeree- Overflakkee verschaft informatie over het nieuwe scholenproject waarin vrijwilligers worden getraind voor culturele activiteiten op school. Podium zoekt contact met belang stellenden die in het voorjaar 2005 enige dagdelen beschikbaar zijn om scholen te bezoeken. Het scholenproject draagt de naam 'de Mare gaat'. Het Diekhuus Hoewel er onzekerheden zijn over de cultu rele programmering in het Diekhuus in 2005, is in de kraam van het Diekhuus infor matie verkrijgbaar over het programma in het najaar 2004. Voor de samenstelling van een jubileumboekje '1954-2004, vijftig jaar Diekhuus' is men op zoek naar herinnerin gen aan en fotomateriaal van de geschiede nis van het sociaal cultureel werk in Middel hamis, zoals dat van 1954 tot 2004 is ont wikkeld. Dit najaar zal er geen cursus fotografie wor den gegeven. Wel is er een expositie met werk uit de voorafgaande cursussen. Bij voldoende belangstelling verzorgt de heer Prinse wel een cursus 'Weer en ster ren', hij is op de cursusmarkt ook aanwezig. Cultuurplein Goeree-Overflakkee Vanaf 21 augustus zal de site www.cultour pleingo.nl actief zijn met de eilandelijke cul turele agenda en veel wetenswaardigheden over het culturele aanbod op Goeree-Over flakkee. Al veel regionale kunstenaars en aanbieders van cultuur hebben al een digi taal visitekaartje, en elke week wordt infor matie aan de site toegevoegd. Orkestproject muziekschool Als vanouds speelt het grote projectorkest van de muziekschool weer haar programma op het plein. Onder leiding van Piet West hoeve spelen vijftig muzikanten om 11.00 uur een gevarieerd programma. Kunstuitleen Middelharnis De kunstuitleen (onderdeel van Stichting Beeldende Kunst ZH-eilanden) betrekt een ruimer lokaal in het Diekhuus. Zij viert deze verhuizing met een expositie van werken van de kunstenaar Jeroen Hermkens (litho's en olieverfschilderijen). Deze expositie wordt zaterdagmiddag om 15.00 uur door Jan Trompper geopend. Bureau Acacia Bureau Acacia verzorgt psychosociale trai ningen, cursussen en hulpverlening, en par ticuliere thuiszorg. Op de markt wordt infor matie verstrekt. Creatief Centrum Elzelien Creatief Centrum Elzelien verzorgt works hops met gaas, lood, mos en andere groen decoraties. Ook voor bloemschikcursussen en kinderfeestjes kunt u bij Elzelien terecht onder het motto 'Elzelien, voor een aparte groene ervaring". Atelier Galathea Atelier Galathea ver zorgt teken- en schildercursussen, creatieve kinderfeestjes en creatieve workshops voor volwassenen en bedrijven. De bekende organist Everhard Zwart geeft a.s. maandag 23 augustus alweer het vierde concert in de serie van vijf maandagavond orgelbespelingen in de Ned.Herv. Nieuwe Westerkerk te Capelle aan den IJssel. Ook nu weer een programma met veel gevarieer de en welluidende orgelklanken, populaire en klassieke composities van grote compo nisten. De verrichtingen van Everhard Zwart, de eerste organist in Nederland die met zijn spel op DVD is vastgelegd, zijn ook tijdens deze concerten via een beeldscherm te zien. De Nieuwe Westerkerk is gelegen aan het Valeriusrondeel in Capelle aan den IJs sel, de aanvang van het concert is 20.00 uur. Atelier de Scherf Bij Atelier de Scherf gaat klei op verschil lende manieren door uw handen. In de kera miek Combinatiecursus maakt u werkstuk ken met de ring- of plaattechniek. De bege leiding bij deze cursussen is individugericht, zodat zowel beginners als gevorderden er terecht kunnen. Harpiste Ghislaine Maclaine Pont De docente verzorgt met haar harpensemble een demonstratieconcert. Aquariumclub De aquariumclub Voome zal aanwezig zijn met informatie over deze bijzondere hobby. De club verzorgt regelmatig contact- en informatieavonden over het leven in een gla zen bak. Voor meer informatie kunt u kijken op web site www.hetdiekhuus.nl. Voor last minute aanmeldingen voor deelname aan de markt belt u met de receptie van het Diekhuus 0187-482400 of maih u naar receptie@hetdiekhuus.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9