SBK kunstuitleen langer open in grotere ruimte Met Wie??? Fleuren en de Stankoverlast Lagere prijzen medicijnen door nieuwe Europese wetgeving Kruistocht mar LeMingrad Europa Lokaal (5): Fietspuzzeltocht Langstraat Ingezonden: VERVOLGVERHAAL 15 EIIAIIDen-IIIElJWS Extra kerkdiensten Gereform. Gemeenten De 15e ''Omloopradio" Zesde palingwedstrijd van HSV De Viscromte Over de grens naar ziekenhuis of apotheek Europese Gezond- heidskaart op 1 juni 2004 Natte lïchtjesfietstoer teOuddorp... •3fa.iga.-<rilogie deel l JOH. G. VEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 17 AUGUSTUS 2004 De SBK kunstuitleen in Middelhamis zit alweer enige jaren in het cultureel centrum het Diekhuus. Elke zaterdag kan iederéén daar kunstwerken lenen, ruilen, kopen. Veel mensen maken hier inmiddels gebruik van. SBK kunstuitleen is blij dat ze nu de beschikking hebben gekregen over een gro tere ruimte binnen het Diekhuus. "Meer ruimte dus meer kunst voor u!" Enlan ger open voortaan kunt u iedere zaterdag van 9.30 uur tot 15.00 uur bij ons binnen lopen. Dit wordt gevierd met een expositie van het werk van Jeroen Hermkens. Jeroen Hermkens 1960) heeft zijn opleiding gevolgd aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Utrecht en Atelier lithografique Champfleury te Parijs. Wie met de litho's en schilderijen van Jeroen wordt geconfron teerd, bezwijkt voor de kracht van de expres sie, de doelbewuste, krachtige veeg en de subtiele kleurkeuze. Het valt op dat mensen op de stadsbeelden meestal ontbreken. "Ik vind zelf dat ik de wereld afbeeld zoals die door de mens wordt gemaakt en bewoond. Zet je daar mensen tussen, dan wordt het al gauw anekdotisch en dat doet afbreuk aan de zeggingskracht. Ik werk expressief, maak er mijn eigen werkelijkheid van", aldus Herm kens. Jeroen doet zijn inspiratie niet alleen in Nederland op. Drie of vier keer per jaar reist hij naar het buitenland o.a. Italië, Zuid Frankrijk, Jemen en Amerika. In Nederland trekt hij er regelmatig op uit om in de natuur nieuwe motieven te vinden: oude spoorbrug gen, leegstaande fabrieken en verlaten steen groeven. De wisselwerking tussen zijn schil derijen en zijn grafiek wordt steeds duidelij ker. Jeroen ontving in 1996 voor zijn grote litho's de Nederlandse Grafiekprijs. Zaterdagmiddag 21 augustus wordt om 15.00 uur de expositie in het bijzijn van de kunstenaar geopend door Jan Trompper van het Diekhuus. Reacties uit het publiek, op de publicatie en de interviews met RTV-Rijnmond be treffende de voorgenomen vergunningverle ning aan Fleuren BV, vragen om verduide lijking. Fleuren BV geeft in haar vergunnin gaanvraag aan dat zij bereid is een nieuwe luchtzuiveringstechniek toe te passen. Hier bij hoort ook de bouw van een 80 meter hoge schoorsteen. Dat zou volgens berekeningen betekenen dat voor een groot deel van de bebouwing van Middelhamis de situatie zou verbeteren van een ernstige hindersituatie naar een verwaarloosbare hindersituatie. Voor het Park Nieuw Zeeland en Hemesser- oord zou in de plaats van een ernstige hin dersituatie een zeer lichte hindersituatie overblijven. Op grond van deze toezeggin gen is de provincie bereid Fleuren een milieuvergunning te verlenen voor de tijd van 10 jaar. De Commissie Bestrijding Stankoverlast is van mening dat een verlenging van de loop tijd van de vergunning met 10 jaar te lang is. Ook de huidige vergunning, die in 1994 werd verstrekt, had een looptijd van 10 jaar. In die 10 jaar is gebleken dat de stankover last groter was dan men berekend had. Ondanks allerlei maatregelen kon Fleuren de bewoners van Middelhamis niet beschermen tegen de stankoverlast. Een nieuwe vergun ning met een looptijd van 10 jaar biedt de bewoners te weinig garantie dat het met de stankoveriast gedaan zal zijn. De commissie stelt voor dat de nieuwe milieuvergunning verleend wordt voor een proefperiode van een halfjaar. Zijn er na een halfjaar nog klachten, dan wordt de periode met een half jaar verlengd. Is er dan nog sprake van een hinderlijke situatie, dan is het einde verhaal. Als er na de totale proefperio de van een jaar geen problemen meer zijn, üdat kan de looptijd van de vergunning tot 10 jaar worden verlengd. De commissie is tevens van mening dat de provincie een onderzoek moet laten instellen naar de gevolgen van de stank voor de gezondheid van de bevolking. De vraag is wat voor de gezondheid van de burgers de gevolgen zijn van de stank die de bedrijven Fleuren, van Genugten en Kunst Ecoservice gezamenlijk veroorzaken. De commissie heeft reeds in een eerder stadium om zo'n onderzoek verzocht. Dat verzoek werd afge wezen omdat het volgens de GGD te duur zou zijn. Voor de juridische aspecten van de vergunningverlening wordt de commissie ondersteund door een deskundig juriste. Tot en met 6 september kunnen ongeruste burgers hun bedenkingen indienen bij Gede puteerde Staten van Zuid-Holland (DWGM 2004/11976), Postbus 90602, 2509 LP Den Haag. De Commissie Bestrijding Stankoverlast, J. Bosma HERKINGEN - dinsdag (heden), 19.30 uur, kand. L. Terlouw OUDDORP- dinsdag (heden), 19.30 uur, ds, J. Driessen MELISSANT - woensdag 18 augustus, 19.30uur, ds. P. Melis Gewoontegetrouw is ook de 15e Omloop weer via Radio Flakkee te volgen. Dat gebeurt nog steeds onder de naam "Omloop radio", hoewel het de laatste jaren alleen door de medewerkers van Radio Flakkee wordt verzorgd omdat de andere lokale omroepen een eigen verslag willen brengen en niet aan de "Omloopradio" willen mee werken. Drie teams van de "Omloopradio" zijn vrij dag en zaterdag op pad om u op de hoogte te brengen van het wel en wee van de wande laars. In de studio in Dirksland zit ook een team die het geheel aan elkaar praat en die natuurlijk weer de groeten van de luisteraars overbrengt aan de lopers. Natuurlijk ver wacht men in de studio van Radio Flakkee weer een heleboel telefoontjes en ondersteu ningen voor de lopers. Het telefoonnummer is 0187-603736. Het faxnummer is 0187- 603784. TV-Flakkee zorgt weer voor de bewegende beelden. Vorige jaren was er één opname team. Dit jaar zetten twee camerateams de wandelaars op de band. Het ene team werkt vanaf de grond. Maar, omdat het de 15e Omloop is, worden deze keer ook beelden vanuit de lucht gemaakt. Het andere team gaat daarvoor met een helikopter de lucht in. De opnamen worden uitgezonden via het kanaal van de Kabelkrant Goeree-Overflak- kee. De marathonuitzending begint op vrij dag 20 augustus om 17.00 uur en eindigt op zaterdag 21 augustus om 19.00 uur. Mocht er aanleiding zijn om langer in de lucht te blijven dan gebeurt dat ook. Omloopradio is te ontvangen via de frequenties van Radio Flakkee: 105.3 MHz en 105.9 MHz via de ether. Op heel Goeree-Overflakkee op de kabel op 1071 MHz en via het kanaal van de Kabelkrant Goeree-Overflakkee. Op dinsdag 17 augustus om 18.00 uur zijn de heren Reyntjes en Maas te gast in het pro gramma 'Met Wie???" op Radio Flakkee. De heer Reyntjes weet veel van de Culturele Kralenketting en culturele activiteiten op het eiland Goeree-Overflakkee. Denkt u maar aan 'Mare', dat is zo'n cultureel gebeuren. Hij vertelt alles over de Culturele Kralenket ting en 'Mare' en wat hij er allemaal voor doet. De heer Maas vertelt e.e.a. over de stichting Podium. 'Met Wie???' is een pro gramma van Carla en Jan Hersbach. De her haling is op woensdag om 18.00 uur. Op vrijdag 13 augustus organiseerde de HSV de Viscromte haar 6e en laatste paling wedstrijd van dit seizoen. De deelnemers waren uitgenodigd om te verzamelen bij de blokken aan het Haringvliet, maar de weer somstandigheden maakten het noodzakelijk dat we uitweken naar het Zuiderdiep. De wind blies een flinke partij mee en de golven op het Haringvliet maakten het vissen daar onmogelijk. Nadat een ieder op de hoogte was gebracht van de veranderde locatie kon er toch met 19 deelnemers aan deze paling wedstrijd worden begonnen. Grote wolken hadden zich samengepakt en het water viel lange tijd met emmers uit lucht. Verscholen achter paraplu's en andere regen bescher ming probeerden de deelnemers toch hun visje te vangen. De duisternis kwam ook snel na het beginsignaal, dus het was schui len voor de regen geflankeerd door het kunstlicht. Ondanks de bizarre weersge steldheid bleek dat er toch 14 deelnemers hun paling konden vangen en helaas 5 deel nemers het slechte weer voor niets hadden getrotseerd. Uitslag wedstrijd: 1. Niek Bazen 160 cm 2. Teun Pijl 155 cm 3. Jan Landman 119 cm 4. Gerrit van Zielst 118 cm 5. L. Struik 103 cm 6. Ruud Rijke 99 cm 7. Kees Stmik 86 cm 8. Leo Bolier 77 cm Europa Lokaal (5):Wat 'Europa' besluit, bepaalt het leven van alledag. In het gemeentehuis of op het politie bureau spelen Europese regels steeds nadrukkelijker een rol. Voor deze krant onderzoekt Koos van Houdt wat wij merken van de besluiten uit Brussel en Straatsburg. Deze serie 'Europa Lokaal' komt tot stand in samenwerking met het Haags Bureau van het Europees Parlement. Verzekeringen tegen ziektekosten worden ieder jaar duurder. De premies stegen de afgelopen jaren veel harder dan de inflatie. Onze gezondheid kost ons ieder jaar meer geld. Grootste boosdoener: de medicijnen. Officieel gaat de Europese Unie niet over de prijsvorming van medicijnen. Dat is nog steeds voorbehouden aan de afzonderlijke lidstaten. Maar de hele wetgeving is sinds eind december vorig jaar op Europese leest geschoeid. De Europese Unie vormt nu in principe ook ten aanzien van de productie en distributie van medicijnen één grote interne markt. "De concurrentie op die markt is nu veel gro ter dan de concurrentie binnen een afzonder lijke lidstaat. Daardoor zal er toch een dmk ontstaan op de hoogte van de prijzen voor medicijnen. Die prijzen zullen dalen. Hoe veel en hoe snel, dat weet ik niet". Dat zei Europees coiimiissaris Erkki Liikanen (industriebeleid) daarover op een persconfe rentie vlak voor de kerstvakantie in Brussel. Het Europees Parlement had toen net een complete nieuwe Europese wetgeving inza ke medicijnen aangenomen. Door de nieuwe wetgeving is het Europees Geneesmiddelenbureau EMEA in Londen nu definitief de verantwoordelijke instantie geworden voor het toelaten van medicijnen op de gehele Europese markt. Het bureau is rechtstreeks belast met het toezicht op de ontwikkeling van nieuwe medicijnen voor belangrijke ziekten als HIV/AIDS, kanker, diabetes en ouderdomsziekten ('neurodege- neratieve ziekten') als Parkinson en Alzhei mer. Voor nieuwe medicijnen tegen andere ziek ten kan soms via een nationale procedure toelating worden geregeld. Maar ook dan geldt het beginsel dat toelating op de markt in de ene lidstaat automatisch zal leiden tot toelating in alle andere lidstaten. Ook deze procedure loopt daarom langs het Europese Geneesmiddelenbureau. Het voordeel van de decentrale procedure is dat het kleinere industrieën in staat stelt goedkoper en dich ter bij huis medicijnen goedgekeurd te krij gen. Er is de afgelopen twee jaar tussen de lidsta ten hard onderhandeld over de periode van gegevensbescherming die de farmaceutische bedrijven in staat stellen de hoge kosten terug te verdienen van het ontwikkelen van nieuwe medicijnen. De belangen van grote lidstaten met sterke en grote bedrijven in deze sector stonden hier tegenover de belan gen van vooral de nieuwe lidstaten in Cen- Officieel wordt de volksgezondheid in Den Haag geregeld. Maar dat wordt steeds meer schone schijn. Vooral Nederlanders die vlak bij de Duitse of Belgische grens wonen heb ben er baat bij aan de overkant van de grens naar het ziekenhuis of naar de apotheek te kun nen. Maar is men dan nog wel goed verzekerd? Als de eigen ziektekostenverzekeraar toe stemming had gegeven, was dat meestal wel het geval. Maar wat te doen als er snel hulp van een huisarts, een polikliniek of een apotheker nodig was? In mei vorig jaar heeft het Europese Hof van Justitie in Luxemburg (een instelling van de Europese Unie) twee baanbrekende arresten hierover gewezen. Mevrouw MüUer-Fauré was tijdens een vakantie in Duitsland in oktober en november 1994 behandeld door een tandarts zonder voorafgaande toestemming van haar ziekenfonds. Na terugkeer in Neder land verzocht zij het ziekenfonds te Zwijndrecht om vergoeding van de behandeling, die plaatsing van zes kronen en een frameprothese omvatte. Mevrouw Van Riet, die sinds 1985 last had van haar rechterpols, verzocht het ziekenfonds te Amsterdam om vergoeding van een artroscopie en een ulnaverkorting, die zij in mei 1993 in België had ondergaan zonder voorafgaande toestemming. De voorbereiding, uit voering en nabehandeling van de ingrepen, die op veel kortere termijn konden worden uit gevoerd dan in Nederland, hadden deels in een ziekenhuis plaats en voor een ander deel daarbuiten. In beide gevallen heeft het ziekenfonds vergoeding van de medische kosten geweigerd op grond dat de nodige en passende behandeling binnen een redelijke termijn in Nederland beschikbaar was. Onjuist, zo oordeelde de Europese rechter. Voorzover het niet gaat om de dure zorg in het ziekenhuis, staat het niet vast dat het schrappen van het vereiste van voor afgaande toestemming de wezenlijke kenmerken van het Nederlandse stelsel van ziekte kostenverzekeringen zou aanpassen. Daarom weegt het Europese beginsel van het vrije verkeer van dienstverlening op de inter ne markt zwaarder. En dus is geen voorafgaande toesterrmiing van ziekenfonds of particu liere verzekering meer vereist voor dergelijke eenvoudige ingrepen. traal- en Oost-Europa. Die laatste moeten het hebben van de productie van generieke medicijnen. Zij kennen nu nog vaak een periode van gegevensbescherming die niet meer bedraagt dan zes jaar. In het Europees Parlement is uiteindelijk een compromis afgedwongen. Generieke medi cijnen kunnen acht jaar na het op de markt brengen van innovatieve medicijnen in pro ductie genomen worden. En na tien jaar kun nen deze medicijnen ook daadwerkelijk in de handel worden gebracht. Het maakt daar bij niet uit of het om de dure medicijnen gaat, die via de centrale procedure zijn goed gekeurd of om de medicijnen die via de decentrale procedure op de markt komen. De Europese gezondheidskaart komt er. Invoering is in negen lidstaten voorzien voor 1 juni 2004. Nederland is nog niet zover. Maar ook alle Nederlanders krijgen biBnen afzienbare tijd zo'n kaart in de portefeuille. Met de kaart kunnen de burgers uit alle lidstaten van de Europese Unie de nood zakelijke medische zorg vragen op de plaats waar ze verblijven. Voor de zorg verlener geldt dan andersom dat men op vertoon van de Europese kaart dezelfde diensten moet verlenen als nu het geval is bij het tonen van een nationaal gezond- heidspasje. Op zichzelf veranderen de rechten en plichten voor het verlenen van gezond heidsdiensten binnen de Europese Unie niet. Wie tijdelijk voor werk of vakantie in een andere lidstaat verblijft, kan gewoon bij de huisarts, de apotheek of het ziekenhuis terecht. Maar er is wel een heleboel papierwerk nodig om de betalin gen en vergoedingen te regelen. Daarvoor bestaan nu nog allerlei ingewikkelde for mulieren die moeten worden ingevuld. De Europese Gezondheidskaart komt in de plaats van al die formulieren. Aanvan kelijk alleen als bewijsmiddel bij de zorg verlener, dat de hulpvrager inderdaad ver zekerd is. Over een paar jaar wordt de kaart zodanig aangepast ('smart card'), dat in de hele Europese Unie de benodig de geautomatiseerde systemen bereikbaar zijn. 9. H. Wolfert 56 cm 10. A. van Mourik 49 cm 11. P. van Mourik 42 cm 12. Jaap Mastenbroek 38 cm 13. J.de Jong 31 cm 14. Andre v. Heukelen 28 cm De prijsuitreiking van de avond kon geluk kig op een droog moment worden gehouden. Als vereniging kunnen we weer terugzien op een serie zeer geslaagde palingwedstrijden. De opkomst was redelijk tot goed, de vang sten vielen over het geheel niet tegen maar het blijvende enthousiasme van de komende deelnemers maakt dat het leuk is en blijft om zoiets te organiseren.. Een mooie vrije tijds besteding op echte Hollandse zomeravon den, die zich laten zien met zeer verschillen de weertypen. Van zwoel zomers tot bijna herfst in een tijd.spanne van 6 weken. De totaal uitslag van alle palingwedstrijden zal door de wedstrijdcommissie aan de deelne mers bekend worden gemaakt. Vragen over deelname aan deze avonden, maar ook over onze zeevis wedstrijden, kunt U stellen aan Kees Struik, tel. nr. 0187-601527 Met harde wind en heel veel regen, viel het weer voor de lichtjesfietstoer tegen Slechts 84 deelnemers durfden de uitdaging aan, en zijn na de toer schoongewassen weer naar huis gegaan... De opbrengst voor 'De Flipjes' was met 175 dus maar klein, maar daarom zullen zij ook volgend jaar weer het goede doel van de lichtjesfietstoer zijn. Wij danken de inwoners van Ouddorp, mede middels dit gedicht, dat zij ook met slecht weer hun tuinen zo mooi hebben verlicht. Een klein applaus ook voor de fietsers met dmipend haar. De overige niet-fietsers zien wij - met droog weer - graag weer volgend jaar. VW Oiuldorp aan Zee Zaterdagmorgen 28 augustus is het zover. De stuurgroep restauratie en onderhoud van de Ned. Herv. kerk Langstraat organiseert dan een fietspuzzeltocht van circa 25 km. door het mooie landschap van Goeree-Over flakkee, waarvan de opbrengst bestemd is voor het onderhoud van de kerk. Graag tot uiterlijk zaterdag 21 augustus opgeven bij een van de stuurgroepleden B. Bakelaar, tel. 631801, W. Blijleven, tel. 631624, C. de Bruin tel. 632567 of G.H. van Gils tel. 631716. De start is tussen 9.00 en 9.30 uur vanaf het kerkgebouw, Langstraat 12. Halverwege is er een koffiestop. De aankomst is ongeveer 11.45 uur bij het kerkgebouw, waar soep en broodjes worden aangeboden. Deelnemers betalen voor dit alles bij elkaar 3,50 euro per persoon met een maximum van 12 euro per gezin. Voor de winnaar is een taart beschikbaar. We rekenen op uw deelname -63- Voorzichtig, plat op hun buik, kruipen ze enkele tien tallen meters terug naar hun oude stellingen, die zijn veranderd in diepe kraters, maar die niettemin vol doende dekking bieden voor de steeds in heftigheid toenemende Russische beschietingen. Dan komt de artilleriebeschieting. Naast elkaar, op korte afstand slaan de projectielen in. Als het vuur wat verder naar achter wordt gelegd, gaan Franz en zijn mannen er achteraan. Zo trekken ze terug. Voor hen de inslaande granaten. Achter hen de infanterie die door het mijnenveld is gebroken. Meter voor meter wordt door raketten en granaten omgeploegd. Lichamen vliegen aan stukken, oorlogs materiaal spat uit elkaar. Een vreselijke stank hangt over de Duitse linies, weeïg zoet van verkoolde licha men. Als een rollend tapijt ploegt de Russische artillerie het land om. In een tijd van anderhalf uur dalen 220.000 granaten en raketten op de Duitsers neer. De uitwer king van dit bombardement is vreselijk. Bijna alle stel lingen met de daarin aanwezige manschappen gaan verloren. Als de beschieting is geëindigd, begint de Russische infanterie storm te lopen. Luid hoeréé roepend komen ze uit de mist te voorschijn. Gevangenen worden er niet gemaakt. De enkele Duitser die de artilleriebe schieting heeft overleefd, wordt aan de bajonet gere gen of krijgt een gaatje in het voorhoofd. De Duitsers trachten zich te herstellen en er ontbrandt een hevig gevecht op leven en dood. Alle reserves worden uit het achterland gehaald en tegen de aanval lende Russen ingezet. De temperatuur daalt tot vijfen dertig graden onder nul. Langzaam rolt de Russische vuurwals verder. De Duitse opperbevelhebber aan het Leningradfront seint naar het hoofdkwartier: 'Sterke Russische eenhe den hebben een aanval op al onze stellingen ingezet, vooraf gegaan door artilleriebeschieting. Bijna al ons geschut is verloren gegaan, reserves zijn onvoldoende om aanval af te slaan. Verzoek te mogen terugtrek ken.' Het antwoord laat niet lang op zich wachten. Het ant woord van de Führer luidt: 'De Duitse soldaat zal geen centimeter grond prijs geven. U moet stand houden tot de laatste man of ter plaatse sneuvelen.' Maar de Russen vallen aan met en overweldigende meerderheid en ondanks zeer hardnekkige tegenstand van de Duitsers kunnen die het rode leger niet meer tot staan brengen. Als de avond valt is er in het Leningradfront een bres van vijf kilometer geslagen. Hierin stroomt een golf tanks, artillerie en duizenden infanteristen, die zich klaar maken om zodra de dag aanbreekt de aanval voort te zetten. De mist is opgetrokken en nu kan de luchtmacht aan de strijd gaan deelnemen. Wat er aan Duitse zware wapens en tanks is overgebleven wordt genadeloos beschoten en gebombardeerd. Alle troepenbewegin gen worden door de vliegtuigen gemitrailleerd, de eigen vliegtuigen zijn ver in de minderheid en voor zover ze in de buurt van het front komen, worden ze onderschept en neergeschoten. De Duitse nederiaag bij Leningrad is definitief! Het leger dat tot nog toe alleen maar het bevel: Voorwaarts, heeft gekend, is veran derd in een ordeloze, kleumende massa, die zijn heil slechts ziet in een haastige terugtocht. Naast het sneu velen door de Russische aanvallers, sterven er min stens zoveel aan bevriezing. Het eens zo trotse Duitse leger schrompelt ineen tot een armzalige troep honge rende en half bevroren schepsels. Er is zelfs geen kans meer om achterhoedegevechten te leveren die de Rus sische opmars zouden vertragen opdat de rest van het terugtrekkende leger zich elders weer bij de geregelde troepen kan aansluiten. De rode vloedgolf spoelt over hen heen, verpletterend, alles in zijn onstuimige vaart meenemend. Ook na de eerste doorbraak van de Russen zijn de gevechten aan het front nog verschrikkelijk. De Duitsers trachten hen met de moed der wan hoop tegen te houden. Maar de hoeveelheid aan wapens en manschappen lijkt bij de Russen onuitput telijk. Uit de grauwe nevel van mist en rook blijven de infanteristen opduiken. De aarde is omgewoeld door het granaatvuur. Overal zijn metersdiepe kraters, die de temgtrekkende troepen dekking bieden. De temperatuur is nog verder gedaald, zodat de bevro ren grond de zwaarste tanks kan dragen. In de verte horen ze het ratelen en knarsen van de stalen rupsket tingen. Een geluid dat, als de dood zelf, komt aanslui- pen. Met sprongen komen de Russische infanteristen naar voren, gooien hun handgranaten en duiken weg in een granaattrechter. Franz en Karl-Heinz, die naast elkaar in een gat liggen, vuren met korte tussenpozen op de naderende vijan den. Velen sneuvelen er, maar steeds weer golven nieuwe lichtingen aan. 'We moeten terug; ze zijn niet tegen te houden', schreeuwt Franz tegen Karl. Die neemt op dat moment een paar tegenstanders op de korrel. Een korte vuurstoot en de mannen zakken voor over op de opengescheurde aarde. 'Ja, geef het bevel maar. Ik zal jullie dekken!' Voorzichtig gluurt Franz over de rand en als het even veilig is, bralt hij luidkeels zijn commando: 'Terug in linie!' Met een armbeweging onderstreept hij zijn bevel. Naast hem in een kuil liggen enkele mitrailleurschut ters; jongens van de laatste lichting, die nu hun vuur doop krijgen. 'Houd je hoofd naar beneden', hoort hij Karl tegen enkele soldaten van de laatste lichting roepen. Deze scholieren, die men de werkelijkheid van het front heeft voorgesteld als iets heroïsch, als ware het een zeer ambachtelijk beroep, bemerken dat de realiteit wel heel anders is dan het frontheldendom waarvan men in het vaderland vertelde. De mitrailleur ratelt. De jongens zitten vastgekluisterd aan de grond. Hun angst om op te staan is zo groot dat ze hun plekje, dat hen een gevoel van veiligheid ver schaft, niet durven verlaten. Zenuwachtig schieten ze op alles wat beweegt. In hun onderbewustzijn hebben ze het gevoel dat ze daarmee het gevaar van zich af kunnen houden. Ze hebben ervaren frontsoldaten tegenover zich, die met deze jongens wel raad weten. Met sprongen komen de Russen naderbij, lokken het vuur van de mitrailleur naar zich toe. Maar zodra die zijn salvo afgeeft, liggen ze buiten schot in een gra naattrechter. Zo komen enkele groepen naderbij. Tel kens als de mitrailleur vuurt, gaat een andere groep naar voren. Ze vorderen slechts meter voor meter, maar dadelijk zijn ze zo dicht bij, dat ze de mitrailleur met een handgranaat kunnen uitschakelen. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5