Strandloop Nieuws De Polen komen "^-É'^ Deze week mogelijk 'uit barsting' van meteoren Gemeente Oostflakkee presenteert voor tweede maal Burgerjaarverslag Daad uit de kerken Europa Lokaal (3): Heemst in bloei op Kwade Hoeii op vrijdag de 13e OmloopNieuwsRadio Vijfde palingwedstrijd 'de Viscromte' !IIAt1DEI1-l1IEUW5 Na hier vorig jaar mee te zijn gestart, heeft de gemeente Oostflakkee ook dit jaar weer een burgerjaarverslag opgemaakt. Een verslag nog over het vorige jaar, 2003 dus. Een 'burger jaarverslag', wat moet je daar nu mee? Wat kun je je daarbij voorstel len? Gaat het daarin over de burgers, de inwoners van de gemeente Oost flakkee? Suggereert zo'n verslag een opsomming van feiten die aan moeten geven hoe betrokken de burger wel is bij het besturen van de gemeente? En wat wil de gemeente eigenlijk met het uitgeven van een 'burgerjaarver slag'? Het zijn vragen die allemaal beantwoord worden zowel al in het begin als aan het eind van dit docu ment, én natuurlijk tijdens het lezen ervan. Doel Inhoud EIIAt1DEI1-l1IEUW5 Niet af OUDDORP - Nee, dit is geen grapje, de organisatie gaat ervan uit dat er niets mis kan gaan en dat alle lopers een fantastische tijd zullen neerzetten. Want 13 augustus is het weer zover: dan wordt voor de 20e keer de Oud- dorpse Semi-strandloop gehouden. Omdat het de 20e maal is, zullen alle lopers als aandenken een heel mooi t- shirt ontvangen. Jan Flohil, die al 20 jaar in de organisatie actief is, zal het startschot geven. Oud papier Mannenkoor 'Ons Koor' P.V. De Snelpost te Dirksland Wat 'Europa' besluit, bepaalt het leven van alledag. In het gemeente huis of op het politiebureau spelen Europese regels steeds nadrukkelij ker een rol. Voor deze krant onder zoekt Koos van Houdt wat wij merken van de besluiten uit Brussel en Straatsburg. Deze serie 'Europa Lokaal' komt tot stand in samenwer king met het Haags Bureau van het Europees Parlement. De interne marlet De uitbreiding Ongeveer een meter hoog is 'ie, en vol met roze tot witachtige bloemen. De Heemst is een prachtige opvallende plant, die profiteert van de natuurlij ke dynamiek op de Kwade Hoek. In natuurgebied de Kwade Hoek bloeit de Heemst nu uitbundig. Honingbijen en hommels gebruiken Heemst als nectarplant. Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Ieder Jaar is hij er opnieuw in juli/augustus: de Perseïden-meteo- renzwerm. Dit jaar is er geen sto rend maanlicht. En in de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 augustus staat ons misschien een verrassing te wachten. PAGINA 2 DINSDAG 10 AUGUSTUS 2004 Burgemeester Van Pelt begint er al mee, in de 'Inleiding'. Hij legt uit dat een burger- jaarverslag "een instrument is waarmee de burger meer invloed kan uitoefenen op het gevoerde beleid", samen met de andere in strumenten die dienstbaar moeten zijn aan versterking van de betrokkenheid van bur gers bij het besturen van de gemeente. Tot die instrumenten horen ook, zo verwoordt Van Pelt, de raadsvergaderingen, commis sievergaderingen, informatieavonden, voor lichtingsavonden en burgeravonden. Maar het opstellen en pubUceren van een burgerjaarverslag dient meerdere doelen, zo wordt in het 'Tot Slot' van dit rapport uitgelegd. En al lezend krijg je daar ook een indruk van. Rubrieks- gewijs passeren diverse zaken de revue waarmee het gemeentebestuur in de achter liggende tijd te maken heeft gehad en in de voorliggende tijd nog te maken heeft. Al lezend heb je zo nu en dan zelfs even het gevoel alsof je de Algemene Beschouwin gen doorneemt die raadsfracties jaarlijks opstellen en daarin terugblikken op wat er op welk terrein inmiddels is uitgevoerd. Inder daad, een soort terugblik, dat lijkt het bur gerjaarverslag het meest te willen zijn, om op die manier informatief te willen zijn zowel richting burgers, richting raadsleden én richting nieuwe burgers die zich in de gemeente Oostflakkee zouden willen vesti gen. "Het doel van het verslag is meervoudig", zo valt achterin dan ook te lezen. "Het dient als een vorm van verantwoording afleggen aan de Raad, met name op het gebied van de kwaliteit van de gemeentebestuurlijke dienstverlening en de kwaliteit van procedu res op het vlak van de burgerparticipatie. Maar het dient ook als informatie aan de bur gers, waarbij het zich vooral zou kunnen richten op de verbetering van de communi catie tussen het gemeentebestuur en de bur gers. Tot slot kan het ook fungeren als infor matiebron voor hen die zich in onze gemeen te zouden willen vestigen." Zelfs is als bijlage het collegeprogramma opgenomen, met daarbij aangegeven hóe op dit moment de stand van zaken is met betrekking tot het betreffende 'speerpunt'. Allereerst staat het Burgerjaarverslag 2003 nog even stil bij de herdenkingen van de 'Watersnoodramp van 1953: de Nationale herdenking op 1 februari, in aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin, en de ont- chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)4710 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing' van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18.50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 hulling van dank-jullie-wel-monument aan de Kolfweg, enkele maanden later. Verder wordt stilgestaan bij de mogelijkheid voor burgers om in te spreken tijdens raads- en commissievergaderingen. In 2003 werd daarvan alleen gebruik gemaakt bij commis sievergaderingen, in totaal door 16 perso nen; tijdens raadsvergaderingen werd van deze mogelijkheid in 't geheel geen gebruik gemaakt. Inspraak is echter ook mogelijk in WRO-procedures en tijdens informatie avonden. Tijdens controle en toetsing is gebleken dat de geautomatiseerde bevolkingsadministra tie van de gemeente Oostflakkee - officieel Gemeentelijke Basis Administratie geheten - hoog scoort, zowel qua inhoudelijke kwa liteit, het procesmatige gedeelte als het pri- vacygedeelte. En als het dat toch over auto matisering gaat, Oostflakkee is één van de eerste gemeenten in Nederland bij wie het mogelijk is om on-line, dus via internet, diverse uittreksels en vergunningen aan te vragen en te betalen. Met deze digitale servi ce, 24 uur per dag - waardoor burgers voor een aantal zaken niet meer persé naar het gemeentehuis hoeven - wil de gemeente tijd en moeite voor de inwoners besparen, zo legt het burgerjaarverslag uit. Veiligheid staat tegenwoordig meer dan ooit hoog op de politieke agenda's. Dus ook in het burgerjaarverslag. Daarin wordt aange geven dat in 2003 in totaal 26 gebruiksver gunningen zijn afgegeven voor allerlei gebouwen met een opbaar karakter. Dit jaar, 2004, zullen naar verwachting alle gebou wen, die daarvoor in aanmerking komen, een gebruiksvergunning hebben. Het totaal aantal uitrukken door de Oostflakkeese brandweer is in het verslag ook keurig aan gegeven, gespecificeerd per blusploeg en voor welk soort melding. Van de drie Oost flakkeese blusploegen spande die van Den Bommel de kroon met 26 uitrukken. En om de vaardigheden van de hulpverlenende dis ciplines 'scherp' te houden, werd in 2003 ook gezamenlijk geoefend. Verder worden in het burgerjaarverslag zaken ter sprake gebracht als het indienen van bezwaarschriften bij de gemeente, de verschillende samenwerkingsverbanden, uitgereikte onderscheidingen, e.d. Maar met dit alles, en ondanks dat het bur gerjaarverslag 2003 thans is uitgegeven, is het tóch nog niet af, zo besluit dit 9 pagina's tellende en overzichtelijk opgestelde docu ment. Immers, graag krijgt het gemeentebe stuur er reacties op die zouden kunnen leiden tot een verdere verbetering van het verslag als instrument, maar ook - een waarschijn lijk vooral - om tot een grotere betrokken heid te komen van de burgers bij het bestu ren van de gemeente. Een exemplaar van het burgerjaarverslag is dan ook kosteloos ver krijgbaar bij de gemeente. En natuurlijk kunt u het ook raadplegen via de website: www.oostflakkee.nl. De strandloop is een hardloopwedstrijd die wordt georganiseerd door de Ouddorpse Reddingsbrigade en M.S.V.&AV-Flakkee. Alle opbrengsten komen ten gunste van deze twee actieve vrijwilligers organisaties. Het parcours loopt gedeeltelijk over de ver harde duinpaden door het prachtige natuur gebied De Kwade Hoek en door het mulle zand van het Ouddorpse strand. Er zijn diverse categorieën namelijk; jeugd t/m 9 jr- 500 M, jeugd van 10 t/m 15 jr. 1.000 M, prestatieloop voor dames en heren alle leef tijden 4,5 of 10 KM en KNAU wedstrijdloop dames/heren vanaf A-junioren 10 KM. De start voor de jeugd is recht voor strand paviljoen De Zeester op het strand en deze is om 18.30 (500M) en 18.40 (lOOOM) uur. De start voor alle andere categorieën is vanaf het kleine parkeerplaatsje boven bij strand paviljoen l5e Zeester om 19.30 uur. Inschrij ven kunt u op De Zeester zelf vanaf 17.00 tot een half uur voor de start, daarna stoppen we echt met inschrijven! Het inschrijfgeld bedraagt voor de jeugd- 1,50, 4,5 KM- 2,50, 10 KM- 4,- en KNAU wedstrijd is 5,-. Als u zelf niet getraind heeft, kunt u deze sportievelingen natuurlijk wel komen aan moedigen vanaf het strand, of lekker met een bakje koffie op strandpaviljoen De Zeester. Het is na al deze jaren echt een gezellige happening geworden. Na de wedstrijden is er ook een grote verloting met prachtige spullen die geleverd zijn door diverse spon sors. Via deze weg wil de organisatie ook alle sponsors, groot en klein, bedanken voor hun bijdrage, want zonder hun steun zou dit evenement niet mogelijk zijn. U kunt de sponsors herkennen op de vlaggen en borden bij de start/finish en op de affiches. Ook de speaker die verslag doet van de wedstrijd vermeldt een aantal sponsors. De organisatie ziet u, hardloper of toeschouwer, graag op vrijdag 13 augustus op het Noordzeestrand te Ouddorp. Als u Ouddorp binnenkomt, volgt u de borden 'stranden' en gaat u niet linksaf de Vrijheidsweg op, maar direct het Radio Goeree Lokaal presenteert op 20 en 21 augustus OmloopNieuwsRadio. Zesen twintig uur lang volgt de lokale omroep uit Goedereede de lopers van de Omloop van Goeree-Overflakkee op de voet, zodat u als luisteraar geen stap hoeft te missen. Net als andere jaren bevat OmloopNieuwsRadio, naast de live verslagen vanuit het lopersveld, ook een aantal vaste items. Zo is er ieder uur het item 'Een loper Belicht', dat na het suc ces van een aantal jaar geleden ook nu weer weer toegevoegd is aan het uurformat van OmloopNieuwsRadio. Ook 'Van Start tot Finish' komt, evenals vorig jaar, weer voor bij in de radio-uitzending. Daarnaast is er kwart voor ieder heel uur een overzicht van de groetjes en verzoekjes die binnen geko men zijn in de studio van RGL. Hierin kunt u de lopers en de vrijwilligers tijdens de omloop ondersteunen met een groet of muzi kaal verzoek. Daarvoor stelt Radio Goeree Lokaal een speciale verzoeklijn open: 0187- 683530. Dit nummer is alleen tijdens de Omloop bereikbaar. Mailen kan natuurlijk ook: omloop@rgl.nl. En nieuw dit jaar is dat er ook SMS-berichtjes gestuurd kunnen worden naar het nummer 06-30842179. Ver der geeft RGL informatie over de goede doe len van dit jaar, medische tips, het actuele weerbericht en belangrijke actuele informa tie. OmloopNieuwsRadio is er vanaf 18.00 uur op vrijdagavond 22 augustus bij Radio Goeree Lokaal via Fm 105.6 en op de Kabel 105.9 Mhz. (in de gemeente Goedereede). Daarnaast heeft RGL vanaf 1 augustus, naast haar eigen home page, een speciale Omloop site op internet gelanceerd met daarop infor matie en actueel nieuws over de Omloop: www.rgl.nl/omloop. Op vrijdag 6 augustus organiseerde de hen gelsportvereniging 'de Viscromte' haar 5e palingwedstrijd van het seizoen. Er kwamen 22 deelnemers naar het Zuiderdiep, waar de wedstrijd werd gevist van 21.00 tot 24.00 uur. Er waren vijf vissers die geen paling wisten te verschalken.Onderstaand de uit slag. 1. J. Landman, 370 cm. 2. P. van der Groef, ...172 cm. 3.K. Straik, 90 cm. 4. L. Struik, 87 cm. 5. P. van Mourik, 75 cm. 6. T. Pijl 71 cm. 7. D. V. Kempe, 68 cm. 8. A. V. Heukelen,66 cm. 9. L. Bolier, 62 cm. 10. G. van Zielst,54 cm. 11. J. Janse, 47 cm. 11. N. Bazen, 47 cm. 12. J. Mastenbroek, .45 cm. 13. B. Jordaan,35 cm. 13. Baan, 35 cm. 13. R. Rijke,35 cm. 14. J. 'Wolfert,29 cm. De volgende wedstrijd wordt gehouden op vrijdag 13 augustus. Daarvoor is het om 20.00 uur verzamelen bij de Haringvliet blokken. Voor meer info kunt u bellen naar Kees Struik, tel.: 0187-601527. Op de eerste zaterdag van september doen de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' weer de oud papier ronde van Sommelsdijk. Ze komen zaterdag.4 september tussen 9 en 12 uur 's morgens overal, behalve in de West plaat. Gaarne het papier goed verpakt in een doos en/of met touw of plakband en goed gebundeld aan de weg zetten. Verpakkings materialen gelieve u te ontdoen van plastic bestanddelen en piepschuim. Tussentijds kunt u het papier altijd deponeren bij de con tainers van het Mannenkoor aan de Molen weg in Middelhamis. Ook dan graag goed verpakt om verwaaien van het papier te voorkomen. PROTEST. KERK IN NED. Bedankt; voor Papendrecht (herv. deel- gem. Bethlehemkerk), ds. M.M. van Cam- pen te Hedel. HERSTELD NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Sint Maartensdijk, ds. J. Joppe te Siijansland. Bedankt: voor Wijk bij Heusden, ds. A.den Hartog te Kesteren. Uitslag wedvlucht Pont St. Maxence 07- 08-2004. Los: 07.30. Deelnemers: 10. Dui ven: 486. Weer: Zuidoost. M. V. d. Baan 1, 2, 9, 11, 14, 16, 18, 12, 22, 23, 25, 35, 37, 41; P. C. van Alphen 3, 33, 36, 39, 60, 69, 81, 83, 90, 93, 96, 98, 100, 101; Mevr. N. Doom 4, 26, 27, 45, 46, 53, 61, 64, 72, 76, 102, 117, 128; Rien Doom 5, 7, 10, 12, 17, 24, 29, 34, 42, 51, 57, 74, 77, 78; J. C, Roodzant 6, 8, 13, 15, 20, 28, 30, 31, 32, 38,40, 49, 50, 54; L. S. van der Baan 19, 82, 104, 139; A. Zoon 43,47, 48, 55, 58, 108, 118, 159; L. Tijl 44, 63, 89, 110, 113, 119, 123, 129, 130, 133, 136, 140, 141, 143; P. Kagchelland 52, 65, 86,120; H. Klink 99, 109. eerste grote parkeerplaats op en loopt u via de duinpaden naar De Zeester. Voor meer informatie kunt u bellen naar VVV Ouddorp 0187-681789. Bollen pellen, asperges steken. Seizoenar beid is er volop in Nederland. En de Polen komen graag, werken hard en verdienen relatief weinig. Veel Nederlanders zien daarin een mogelijkheid hun huis voor rela tief weinig geld een opknapbeurtje te geven. Toch voedde dit ook de angst van veel Nederlanders bij de gedachte dat op I mei de uitbreiding van de Europese Unie met tien nieuwe lidstaten een feit is geworden. Wordt Nederland overspoeld door de Polen? En blijven er dan nog wel banen over voor de eigen burgers die zonder werk zitten? Een paar jaar geleden besliste het kabinet dat de uitbreiding van de Europese Unie zou worden geaccepteerd met alles erop en eraan. Als Polen en de andere toetreders uit Oost-Europa lid zijn geworden van de Euro pese Unie, dan zou voor hen dus ook het vrije verkeer van personen gaan gelden. En dus zouden ze, zoals alle EU-burgers er recht op hebben in een andere lidstaat te gaan werken. De Duitsers en de Oostenrijkers waren niet zo gul. Zij bedongen, toen het nog kon, een overgangsperiode van tussen de twee en zeven jaar. In die periode zouden bepaalde belemmeringen kunnen gelden voor de bur gers uit de nieuwe lidstaten. Steeds meer lid staten zagen vervolgens de bui hangen. En ook in ons land werd de druk steeds groter om alsnog voor een paar jaar beperkende maatregelen in te voeren. Toen het kabinet de afgelopen maanden daarop studeerde, kreeg het van alle kanten het advies daar niet aan te beginnen. Het Centraal Planbureau schreef een rapport. Strekking daarvan: het aantal Polen dat in ons land wil proberen werk te vinden zal niet noemenswaard stijgen ten opzichte van de afgelopen jaren. En bovendien, zo zeggen de vakbonden, kun je werkgevers verplichten arbeidskrachten uit Polen, Hongarije, Tsje chië of een andere nieuwe lidstaat te betalen volgens de regels van de Nederlandse cao. En dan wordt het alleen al daardoor voor die zelfde werkgevers minder aantrekkelijk om goedkope arbeidskrachten uit Oost-Europa over te laten komen. Het Centraal Planbureau schrijft dat uit alle studies blijkt dat er ongeveer 2,5 miljoen inwoners van de nieuwe lidstaten overwegen werk te zoeken in één van de 'oude' vijftien lidstaten. Dat komt neer op ongeveer 0,7% van de bevolking in die vijftien landen. In Nederland komen in de praktijk per jaar ongeveer 2.000 Oost-Europeanen voor lan gere tijd wonen. Het aantal seizoenarbeiders per jaar moet worden geschat op 5.000 tot 10.000 per jaar. Seizoenarbeiders blijven niet langer dan vier maanden in ons land en gaan dan temg naar huis. De Europese landen hebben er meer dan dertig jaar over gedaan. Maar eind 1992 was het zover. Toen werd de interne markt definitief. Daardoor verloren de buitengrenzen van de lidstaten veel van hun betekenis. Tussen de lidstaten van de Europese Unie werden in prin cipe alle belemmeringen voor onderlinge handel afgeschaft. Geen invoerrechten meer voor kaas en bloemen uit Nederland of voor wijn uit Frankrijk. In de praktijk bestaan een aantal belemmeringen nog steeds. Niettemin heeft de interne markt de burgers van de lidstaten geen windeieren gelegd. De economische groei in de jaren negentig was veel hoger dan het geval zou zijn geweest zon der Europese Unie. Bovendien leidde de interne markt tot andere ingrijpende gevolgen. Op de top van Maastricht (eind 1991) werd besloten de ene Europese munt in te voeren. Nu betaalt iedereen met de euro in plaats van met de gulden. Maar ook werd een andere basisregel yan kracht. Binnen de Europese Unie geldt het vrije verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal. Dat was een mooie regel, die nog lang veel uitzonderingen kende. Geld lenen bij een Schotse bank of een hypotheek regelen in Italië is nog maar sinds kort praktisch mogelijk. En het is voor de Polen wrang te mer ken dat ze nog lang niet overal als volwaardig EU-burger welkom zijn. Het kabinet heeft alsnog enige beperkingen geformuleerd voor de komst van Oost-Euro peanen naar Nederland. Er mogen per jaar niet meer dan 20.000 komen. Maar dat aan tal is sinds 1990 nooit gehaald. In dat jaar was het Ilzeren Gordijn net gevallen. Dus verandert er in de praktijk waarschijnlijk maar weinig. De uitbreiding op 1 mei van de Europese Unie is werkelijk historisch te noemen. Vanaf die datum zijn tien nieuwe landen lid van de Europese Unie. Het zijn Polen, Tsjechië, Hongarije, Slowakije, Slovenië, de drie Baltische staten Estland, Letland en Litouwen en de eilanden Cyprus en Malta. Het is de vijfde uitbreiding van de Europese Unie en ook de meest ingrijpen de tot nu toe. De politieke aanleiding voor deze belangrijke uitbreiding ligt in de omwenteling van november 1989, toen de Berlijnse Muur en het IJzeren Gordijn werden neergehaald. Die gebeurtenissen gelden als symbool van het einde van de communistische overheersing over de landen van Centraal- en Oost-Europa. De geschiedenis van de Europese samen werking ligt aan het begin van de jaren vijftig. Belangrijkste drijfveer was om de voormalige vijanden Duitsland (tot 1990 West-Duitsland) en Frankrijk met elkaar te verzoenen. Daarom werd als eerste de toen nog belangrijke oorlogsindustrie voor kolen en staal onder de werking van een Europees verdrag gebracht. Op de laatste Europese Raad van rege ringsleiders op 12 december 2003 in Brussel hebben de vijftien uitgesproken in januari 2007 Bulgarije en Roemenië wel kom te willen heten, wanneer deze landen daar klaar voor zijn. Eind dit jaar zal onder Nederlands voorzitterschap een nieuw politiek besluit worden genomen over de eventuele start van onderhande lingen met Turkije. Tijdens een rondwandeling op de Kwade Hoek (gemarkeerde routes vanaf de parkeer plaats of onder leiding van een gids) komt u de plant zeker tegen. Met een goed oog of een verrekijker kunt u vanaf het uitkijkpunt de velden vol bloeiende Heemst al zien lig gen. dankzij natuurlijke dynamiek Heemst is in Nederland een zeldzame plant geworden, omdat ook zijn groeiplaats steeds zeldzamer wordt. De plant doet het goed op zoute en brakke gronden die af en toe door de zee worden overspoeld. Deze dynamiek is langs de Nederlandse kust bijna overal verdwenen, door de aanleg van dijken en duinen. De Kwade Hoek is een terrein waar de natuurlijke dynamiek nog wel aanwezig is. Het unieke van de Kwade Hoek is dat het gebied buitendijks ligt; het achterliggende gebied ligt veilig achter een dijk op delta hoogte, in beheer bij het waterschap. Bij hoogwater kan de zee diep in het natuurge bied komen. Planten die zich aangepast heb ben aan deze specifieke omstandigheden krijgen hier een kans. Heemst is zo'n plant. Vroeger werden de wortels van de Heemst in salades gegeten; de vezels werden verwerkt tot papier en touw. Oudere mensen kunnen zich dit wellicht nog herinneren. Inmiddels zijn moderne alternatieven beschikbaar; de Heemst is nu strikt beschermd. kwaliteitstoets Vereniging Natuurmonumenten kijkt om de zes jaar hoe een gebied zich ontwikkelt. Tij dens deze zogenaamde kwaliteitstoets komt naar voren of de natuur vooruit of achteruit is gegaan en wat hiervan de oorzaak is. Plan ten- en diersoorten die in het terrein voorko men, geven vaak goed aan hoe het met een gebied gaat. Voor de Kwade hoek is Natuur monumenten momenteel dmk bezig met het afronden van deze kwaliteitstoets. Het voor komen van Heemst duidt aan dat de zoute invloed van de zee nog steeds in voldoende mate aanwezig is. En van deze dynamiek profiteren ook tientallen andere, minder opvallende, waardevolle plantensoorten. I FM De Perseïden zijn jaarlijks actief van onge veer 17 juli tot 24 augustus. In die periode kruist de aarde de baan van de periodieke komeet Swift-Tuttle en botst op kleine brok- stukjes die deze komeet tijdens zijn omlopen rond de zon heeft losgelaten. Deze komeet brokjes, meteoroïden genoemd, variëren in grootte van nietige stofjes die kleiner zijn dan zandkorrels, tot gruis met een diameter van enkele millimeters. Zolang zij verspreid langs de komeetbaan doOr de mimte bewe gen, gebeurt er niets. Er is immers niets dat hun beweging belemmert. Maar als zij op de aarde botsen en in onze atmosfeer terechtko men, ondergaan zij wrijving en worden ze sterk verhit. "De luchtweerstand van de aardse damp kring wordt al merkbaar op 200 kilometer hoogte," vertelt Carl Koppeschaar, sterren- deskundige en hoofdredacteur van de popu lair-wetenschappelijke website www.kennis link.nl. "Tegen de tijd dat de meteoroïde tot op ongeveer 110 kilometer hoogte is geval len, wordt hij door botsingen met luchtmole- culen zo heet dat hij begint te verdampen. Tenzij het gaat om een relatief groot rots blokje van minstens een halve centimeter in doorsnede, zal de verdamping volledig zijn op ongeveer 80 kilometer hoogte. In de tus sentijd doet zich een lichtverschijnsel voor dat meestal maar een onderdeel van een seconde duurt. Hierdoor wordt de indruk gewekt van een snel verschietende licht- sstreep langs de hemel. Deze lichtflits, ofwel meteoor, wordt in de volksmond ook wel een 'vallende ster' genoemd." De Perseïden, die vanaf de grond gezien weg lijken te schieten vanuit een vluchtpunt in het sterrenbeeld Perseus, vormen slechts één van de jaarlijks terugkerende meteorenzwer- men. In januari zijn bijvoorbeeld de Boöti- den actief In april zijn er de Lyriden, in oktober de Draconiden en Orioniden, in november de Leoniden en in december de Geminiden. De Perseïden zijn echter de rijk ste zwerm. Tijdens het maximum, rond 12 augustus, kunnen gewoonlijk wel honderd meteoren per uur worden waargenomen. Als de Perseïden elk jaar te zien zijn, waar om dan zoveel ophef? De afgelopen jaren werd een verandering in het activiteitsprofiel van de Perseïen ontdekt. In 1989 combineer de de International Meteor Organization tienduizenden amateurwaamemingen van de Perseïdenzwerm. Daaruit bleek dat het maximum rond 12 augustus niet bestond uit één, maar uit twee pieken. Die waren onge veer even scherp begrensd en waren opge bouwd uit even veel en even heldere meteo ren. In 1990 kon vanwege Volle Maan niet goed worden waargenomen. Maar in 1991 en 1992 deed de nieuwe piek zich opnieuw en telkens een paar uur eerder voor. Daarbij rees hij ook sterk boven de oude uit. in 1992 waren wel twee- tot driehonderd, vaak zeer heldere meteoren binnen een tijdsbestek van een uur te zien. Alles leek erop te wijzen dat de aarde zich dicht in de buurt van de komeet zelf bevond! En inderdaad: nog geen zes weken na het Perseïdenspektakel van 1992 vond de Japanner Tsuruhiko Kiuchi komeet Swift-Tuttle temg. Hoe moet de nieuwe, scherpe piek van de Perseïden worden verklaard? Klaarblijkelijk is zij nog niet zo lang geleden gevormd en volgt ze de baan die de komeet momenteel door het zonnestelsel volgt. Kometen wor den immers voortdurend in hun baanbewe- ging gestoord door de aantrekkingskrachten van de planeten. De oude piek, die veel min der scherp is begrensd, bestaat uit veel meer in de breedte verspreide deeltjes. Zij werd vermoedelijk al eeuwen geleden gevormd langs vroegere trajecten van de komeet. De omlooptijd van Swift-Tuttle, die in 1862 werd ontdekt, bedraagt ongeveer 130 jaar. Naar nu bekend is geworden, is deze komeet ook gezien in 68 v. Chr. en in de jaren 188 en 1737, De eerstvolgende verschijningen doen zich voor in 2126 en 2261. In 1863, het jaar na de verschijning van Swift-Tuttle in 1862, vertoonden de Perseï den zich als een echte 'sterremegen'. Per minuut kon wel een tiental heldere meteoren worden gezien. Van 1989 tot 1999 werd weliswaar een sterke toename in het aantal meteoren te zien, maar een echte 'sterrenre gen' deed zich niet voor. De laatste jaren zijn de Perseïden weer tot hun normale niveau gedaald. Maar daar lijkt nu verandering in te komen. Met name wordt waamemers over de hele wereld geadviseerd te kijken op woensdag 11 augustus. Volgens Bill Cooke van het NASA Marshall Space Flight Center is er kans dat dan een relatief nieuwe opeenho ping van in de baan achtergebleven komeet brokjes op de aarde botst. Deze opeenhoping ontstond in 1862 na de voorlaatste passage van de komeet rond de zon. De deeltjes zijn dus verser dan degene die al sinds duizenden jaren langs de komeetbaan zijn verspreid en liggen ook nog dicht op elkaar. Na verioop van tijd verspreiden de deeltjes van de opeenhoping zich ook over de hele komeet baan. Als de voorspellingen juist zijn, ploegt de aarde woensdag 11 augustus om 23 uur Nederlandse tijd door de opeenhoping. "Er zijn dan misschien wel 200 meteoren per uur te zien," zegt Cooke. Wel adviseert hij om zover mogelijk van hinderiijk stadslicht waar te nemen in een zo donker mogelijke omgeving. In Nederland - en meer naar het oosten toe in Europa en Azië - hebben waar nemers qua tijdstip dus de beste kans. Het oude maximum doet zich trouwens voor op 12 augustus omstreeks 14.00 uur. Dat is in de Verenigde Staten het best te zien. Maar ook bij ons, in de nacht van 12 op 13 augus tus, na middernacht, als de radiant hoog aan de hemel staat, zal onder gunstige omstan digheden nog elke paar minuten een Persëï- de te zien zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2