Flakkeenieuws.nl streeft naar nieuws met hoog actualiteitsgehalte Giro 555 Prijsuitreiking bij $nacl(room Kruik l GEZOND WEL U Teken; vervelende lifters de slachtoffers in Darfur! Automobilisten, let op uw airco! trouwen? ''Het nieuws is soms zo klein dat het geen nieuws meer is SHO Den Haag eiiahdeii-iiieuws De hulporganisaties doen wat ze kunnen. Helpt u mee? Geef nu! Soda Club komt met coole zomerdrankjes EIIAt1DEI1-t1IEUW5 H H H H H H N H H H H H H H H H H H H H H H H H N H H H H H GERT VAN ENGELEN MENSEN IN NOOD/CORDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING VLUCHTELING, TEAR FUND, z: www.giro555.nl m 30 JO Gaan jullie binnenkort Lezers van weten het BETER. Doorgever van bacteriën Ziekte met verschillende stadia Teken-encefalitis Voorkomen... Controleren. ...en verwijderen n Vakantie in buitenland H Informatie n PAGINA 9 VRIJDAG 30 JULI 2004 Lange tijd had Eilandweb.nl onbe- dreigd het monopolie. De internetsite was de enige serieuze die nieuws over Goeree-Overflakkee bracht. Vorig jaar zomer doorbraak Arjan Huizer uit Dirksland de onaantastbaarheid. Hij plaatste Flakkeenieuws.nl op het internet, een minstens zo alerte nieuwswebsite. Ineens was er concur rentie. In dit tweede en afsluitende deel van een reportage over digitale nieuwsrubrieken op Goeree-Overflakkee, een interview met Arjan Huizer (1983), de jonge voorzitter van de Stichting Flakkeenieuws. Wat beoogt hij, wat zijn zijn ambities? In de Prins Bernhardlaan staat een donkerro de VW, die nogal opvalt door het logo dat aan weerszijden prijkt, 'www.flakkee nieuws.nl', luidt de tekst. Het is de reporta- gewagen van Arjan Huizer, die op nummer 39 woont. In de bescheiden woning staat een piano met de klep dicht, op het orgel staat een psalmenbundel. Hoorbaar knarst in een hoek een scanner - het onmisbare hulpmid del van de razende nieuwsgaarder die Huizer wil zijn. Hij zit aan de tafel, zijn een halfjaar oudere vrouw Fryda Huizer-van der Velde (1982) trekt zich terug op de bank verderop in de kamer. Waarmee niet de schijn gewekt mag zijn dat zij zich afzijdig houdt. Fryda Huizer speelt een voorname rol bij Flakkeenieuws: zij i.s de redactrice ervan. Schoolradio Arjan Huizer, geboren in Brielle, raakte er op de middelbare school in het Brabantse Hoogerheide al verslingerd aan: aan de moderne media, aan de schier eindeloze gebruiksmogelijkheden ervan. Het is dan ook nauwelijks verwonderlijk dat hij jaren later, als volleerd automatiseerder, Flakkee nieuws.nl zou starten, de site die zich erop beroept "Dagelijks het laatste nieuws" te bieden. Al op de havo in Hoogerheide begon hij de media te bespelen. Een jaar lang werkte hij mee aan de schoolradio, "die er was voor leerlingen die in de aula zaten". Het stelde volgens hem "niet zoveel voor", maar hij vond het "leuk om te doen". In het jaar daar op ichieei hij voor de schoolkrant. Door het werk van zijn vader, verhuist het gezin Hui zer nogal eens, en in 1997 was dat het geval. Herkingen werd de nieuwe woonplaats. Zijn ouders waren weer terug op het eiland waar zij vandaan komen. Het "mediagebeuren" liet Arjan Huizer niet los. "Ik dacht: 'Ik moet er hier ook wat mee doen; met de media bezig zijn is ontzettend leuk'Hij kwam terecht bij Radio Flakkee, gevestigd in een loods in Dirksland. Vier jaar achtereen was hij er de allround pro grammamaker die iedere medewerker hoort te zijn. Hij opereerde in de studio, hij fun geerde als verslaggever ter plaatse. Op het eind beheerste hij het radiovak volledig. In september 2002 trouwde hij en begon in Dirksland een eigen zaak in automatisering. "Werken met media kwam even stil te lig gen", zegt hij. "Ik moest eerst uitzoeken hoe al die automatisering in elkaar steekt." Maar het duurde niet lang of hij begon de media te missen. Later in hetzelfde jaar ontwierp hij een digitale krant. Het was 'een probeersel', een website die eens in de twee dagen werd ververst. "Meer tijd had ik er niet voor. Bovendien dacht ik dat ik die site er wel bij kon doen. Dat lukte dus niet; daarom stopte ik ermee." In de zomer van vorig jaar werd het idee van een nieuwswebsite weer opgepakt, serieuzer nu. Er werd een Stichting FlakkeeNieuws opgericht, die de website uitgeeft en onder houdt. En hij besteedde er samen met zijn vrouw meer tijd aan. In juni beleefde Flak keenieuws.nl de première op internet. Op de site is te lezen dat Flakkeenieuws het laatste nieuws levert over Goeree-Overflakkee, al valt er ook algemeen nieuws over Nederland te lezen. Er is een handvol rubrieken: Poli tieberichten, Sportuitslagen, Weerbericht, Religie, Links en Fotoboek. Wie geen zin heeft om de website zelf steeds te bekijken, kan zich gratis abonneren op een nieuws brief, die via e-mail het laatste nieuws door brieft. Iedereen kan persberichten naar Flakkee nieuws sturen. Die worden geplaatst, nadat zij door de redactie zijn "goedgekeurd". Daarmee wordt ook bedoeld: herschreven. Fryda, die alle teksten ijkt en redigeert, zegt Arjan en Fryda Huizer van Flakkeenieuws.nl dat "mensen soms de neiging hebben een ongestructureerd persbericht" toe te sturen. "Een heel verhaal met het nieuws onderin, of alleen een affiche. Zulke persberichten moet je herschrijven. Je moet een bericht niet vier keer hoeven lezen om te weten waar het over gaat." Vrijwel alle persberichten komen digitaal binnen, per e-mail, wat het ook mak kelijker maakt om ze te bewerken. "Anders moet je alles weer intikken." Per post of fax komen nog maar zelden persberichten bin nen. "Mensen vinden ons via internet en benaderen ons via internet." Scanner Arjan Huizer is meestal uithuizig. Hij doet thuis het "algemeen beheer van de site", maar is verder doorlopend op pad, in die opzichtige VW van hem. "Ik ben de reizen de reporter. Ik ga naar buiten toe en neem mijn fototoestel mee." Meer nog dan op eve nementen gaat Huizer af op auto-ongeluk ken, en andere voorvallen die hij oppikt via de scanner. Hij is buitengewoon tuk op poli- tienieuws, geeft hij zonder schroom toe. "Ik heb thuis een vaste scanner en een hand- scanner. Die gaat overal mee naar toe, óók naar bed." Fryda vult aan; "De politie geeft het nieuws pas de volgende dag door; daar wachten we niet op. Wat Arjan onderweg ziet, daar maak ik alvast een bericht van." Maar waarom al dat hijgerige jagen op poli- tienieuws? Het betreft toch dikwijls onbe nullige incidenten? "Politienieuws", zegt Arjan Huizer, 'heeft een hoog actualiteitsgehalte. Als er iets gebeurt, gaat de politie of de brandweer er naar toe, dus moet ik er ook naar toe - of het nu gaat om een kleine autobrand of een ern stig ongeluk op de N57. Het is ook een pas sie. Ik wil gewoon dat alles wat op het eiland gebeurt, snel op de website staat, zo volledig mogelijk. Je kunt nooit alles weten, maar er wél naar streven." Fryda: "We plaatsen overigens alleen maar echt nieuws. De brandweer die is uitgerukt voor vals alarm, daar hebben de mensen niets aan." Sowieso probeert Flakkeenieuws te selecte ren. "Wij zijn een vrijwillige stichting", ver klaart Arjan, "wij proberen nieuws zo onaf hankelijk mogelijk te brengen. Als er een beurs is die veel mensen trekt, maken we er een objectief verslag van; wij laten ons niets aanpraten door de organisatie of door spon sors." Zondag Flakkeenieuws is ook op zondag operatio neel. E-mails met nieuws over controles, een brandje of inbraak worden op die dag onge geneerd rondgestuurd. Arjan en Fryda Hui zer weten dat zulks "gevoelig ligt" op Goe ree-Overflakkee, maar redeneren: "Mensen die op zondag geen e-mails willen ontvan gen, gaan op zondag het internet niet op. Wij willen 't gewoon bieden. Nieuws op zondag is ook nieuws, al zullen we dan geen verha len schrijven. Op zondag gebeuren er ook ongelukken, waarvoor de vrijwillige brand weer moet uitrukken. Een krant op internet heeft nu eenmaal het voordeel dat het heel actueel is. Als je iets op zondag mist, is het niet actueel meer." Hun nieuwssite levert Arjan en Fryda Huizer nog geen toereikend inkomen op. "Al die tijd", zeggen zij, "hebben wij er zelf veel geld ingestopt. Dat kan zo niet doorgaan. Sinds kort zijn we daarom bezig adverteer ders en sponsors te werven. We willen dat de kosten die de stichting maakt, worden gedekt door advertenties en sponsoring." Ze laten zich door financiële krapte niet in hun ambities afremmen. Het echtpaar heeft allerlei plannen om de website te vervolma ken. Arjan: "Wij zijn continu bezig met ver nieuwing, met alleen maar het doel beter te worden." Hij geeft een voorbeeld. "In Oud- dorp hebben we nu een informatiepunt en daarvan willen we er meer creëren op het eiland. Daarmee bedoel ik tipgevers, mensen die dingen voor ons in de gaten houden en ons tips geven. Hoe meer tipgevers, hoe bre der de informatie, hoe vollediger de websi te." Een ander voornemen van Flakkeenieuws is om reportages te plaatsen. "Niet in de zin van lange verhalen; daar leent de site zich niet voor. We denken aan fotoreportages die je wekelijks up-datet. Zo kun je bijvoorbeeld de voorbereidingen van de Omloop volgen, met een artikeltje erbij. Nieuws hoeft niet altijd kort te zijn, nieuws kan ook weken gevolgd worden en daardoor diepgravender worden." Eilandgevoel Al hun dadendrang ten spijt, geven Arjan en Fryda Huizer toe dat nieuws over Goeree- Overflakkee nogal laagdrempelig is. 'Als er op het eiland iets gebeurt, is iedereen geïnte resseerd", zegt Fryda. "Nieuwsgieriger is men hier. In Rotterdam is het de gewoonste zaak van de wereld dat de brandweer of poli tie voorbijkomt. Daar haalt men de schou ders over op. Als hier de brandweer uitrukt, gaan er vaak auto's achteraan." "Het is ons- kent-ons", valt haar man bij. "Het nieuws is klein hier, soms zo klein dat het geen nieuws meer is. Een foto van twee lopende agenten of van een omgevallen kraam, zo wordt het wel erg lokaal." Flakkeenieuws bestrijkt het hele eiland, maar het is Arjan Huizer tijdens zijn nieuws- ritten opgevallen dat Goeree-Overflakkee niet als één geheel valt te beschouwen. "Het is een eiland, maar bepaalde gebieden vor men aparte kernen. De vier gemeenten op Goeree-Overflakkee zijn nogal op zichzelf. De politici hebben gezegd dat ze meer gaan samenwerken. Dat is positief en ik hoop dat ze zich aan hun woord houden. Want ik mis toch wel een beetje het echte eilandgevoel." co cc LU CC en o rvj co HELP m o m co co o m o m Wist u dat uw auto-airco een grote kans loopt om stuk te zijn of slecht te functioneren? Hoe dat komt? In de winter gebruikt u de auto-airco wei nig, in de zomer veel. Vaak komt u tot de ontdekking dat uw auto-airco niet functioneert op het moment dat u hem het meest nodig heeft. Laat u hem daarom tijdig controleren. Dan weet u of uw auto-airco nog in tip-top conditie is. Als u het uitstelt tot het te laat is, staat u gegarandeerd in de rij bij uw STEK-erkende auto-airco specialist! Of wat vervelender is, u bent op weg over de Route-du-Soleil, naar uw warme zomervakantiebestemming en i halverwege valt uw airco definitief uit. Natuurlijk ziet de plaatselijke garage u graag komen! Maar voor u betekent het dat u zomaar minimaal een dag van uw vakantie kwijt bent. En uiteraard gaat u weer op weg met minder vakantiegeld in uw zak dan u had gedacht. Deze tip is afkomstig van de STEK. STEK houdt namens VROM toezicht op de auto airco branche. Dit in het kader van het voor komen van onnodige milieuverontreiniging. Wat nog niet veel automobilisten weten is dat auto-airco onderhouds- en reparatiebe drijven STEK-erkend moeten zijn. Anders mogen zij geen onderhouds- of reparatie- werkzaamheden aan uw auto-airco verrich ten. Dit komt omdat auto-airco" s veel poten tieel schadelijk koudemiddel bevatten dat bij onoordeelkundig repareren of onderhoud in het milieu terecht kan komen. Daar zit natuurlijk niemand op te wachten. Vandaar dat er aan de branche strenge eisen worden gesteld. Controleer daarom vandaag nog of uw auto airco het wel goed doet. Zet uw schakelaar op de laagste stand. Binnen ongeveer vijf minuten moet uw auto een 'koelkastgevoel' geven. Zet daarna de schakelaar op de mid denstand, wacht weer vijf minuten of de airco het aan gename effect heeft dat u verwacht. Dit kunt u zelf controleren. Controleer in het onderhoudsboekje van uw auto of en wanneer er voor het laatst onder houd gepleegd is aan uw auto-airco. Is er langer dan een jaar geen onderhoud gepleegd, maak dan een afspraak met de specialist. Informeer vooraf even of uw eigen garage mogelijk STEK-erkend is. Als dat zo is, dan zal uw garage vaak de auto-airco tijdens een servicebeurt gecontroleerd en eventueel bij gevuld hebben. Is uw garage niet STEK- erkend, dan is er dus ook geen onderhoud gepleegd. Maak in dat geval direct een afspraak met een STEK-erkend bedrijf. Dit in uw eigen belang én in dat van het milieu! Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Hiek Kruik, van Snackroom Kruik, overhandigt de waardecheque van €400 tuin Mars, ha Meli.ssaiu. MIDDELHARNIS - Op vrijdag 23 juli werd bij Snackroom Kruik een prijs overhandigd. De prijs, een reischeque ter waarde van 400,- werd door eigenaresse Riek Kruik uitgereikt aan Marscha Mehssant uit Oude Tonge. Sinds maart 1997 zijn Han en Riek Kruik aangesloten bij de Big Snack formule. Big Snack is de grootste cafetariaformule van Nederland, met 150 aangesloten cafetaria's. De formule kenmerkt zich door de zelfstan digheid van de ondernemer. Daardoor is het voor Han en Riek al die jaren mogelijk geweest hun eigen producten aan te kunnen bieden aan de Want. Gevestigd aan de Secretaris Nijghstraat te Middelhamis, valt Snackroom Kruik direct op. Met de geel-rode Big Snack uitstraling is de snackroom opvallend aanwezig in de straat. Naast de kenmerkende kleuren onder scheiden Big Snack ondernemers zich ook door gebruik te maken van diverse promo tionele activiteiten. Dat doen Han en Riek dan ook enthousiast. Zo kunnen kinderen tot en met 12 jaar zich inschrijven in het kinder- verjaardagboek, zodat ze op hun verjaardag een presentje krijgen. Daarnaast kan met een spaarkaart gespaard worden voor 4 kor ting. De maandelijkse actie, waarbij over het algemeen een snack voor 1 wordt aange boden, maar soms ook een gezinszak friet met 4 kroketten of frikandellen naar keuze voor 5,95, valt in de smaak bij de klanten. Temeer daar deze acties regelmatig worden ondersteund met prijsvragen en loterijen. Zo ook in de maanden april en mei, waar bij aankoop van een blikje frisdrank kans werd gemaakt op een reischeque ter waarde van 400. Uit alle inzendingen werden 5 gelukki gen getrokken, waar Marscha Melissant er één van was. "Zoiets geloof je niet", zegt Marscha. "Ik dacht dat ze voor de gek gehouden was", zegt ook haar vriend. "We zijn een tijdje geleden verhuisd van Middel hamis naar Oude Tonge, maar komen zeker nog één maal per week iets eten bij Snack room Kruik. We zijn net op vakantie geweest, maar deze cheque geeft aanleiding om er nog eens lekker van te gaan genie ten!", zegt Marscha met een flinke glimlach! Soda-Club introduceert deze zomer drie nieuwe frisdranksmaken met een gezonde en eigentijdse 'bite': Cola Lemon Light, ACE multivitaminen met toegevoegd vita minen A, C en E, en Lemon Lime Light. De nieuwe smaken sluiten aan op de behoefte aan een andere, avontuurlijke smaakbeleving van jonge mensen. Behal ve lekker zijn de nieuwe smaakjes ook nog eens beter voor de gezondheid want ze bevatten maar liefst 60% minder suiker. Soda Club is de laatste jaren sterk in opmars en is nu bij ruim 1500 winkels in ons land verkrijgbaar. Met het speciale soda club apparaat maak je in een handom draai zelf de lekkerste frisdrank of heerlijk bruisend water. Water uit de kraan, bubbels erbij, siroop erin en klaar is je frisdrank. Naast voordelen zoals niet meer flessen sjouwen, het voordelige alternatief en het makkelijk meenemen biedt het Soda-Club siropenassortiment keuze uit 16 uiteenlo pende smaken. Soda-Club is onder andere verkrijgbaar bij Gall Gall, Mitra Slijterijen, Marskramer en Media Markt. Kijk voor het dichtstbij zijnde of één van de overige verkooppun ten op www.sodaclub.nl of bel 0800- 0223637. ii Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Met de komst van het mooie weer trekken heel veel mensen de natuur in. Kamperen in het bos en wande len op de heide kunnen een gevoel geven van tijd, ruimte en rust. Wie zich overgeeft aan deze prima manier van vrijetijdsbesteding moet er zich van bewust zijn dat ook veel insecten deze plaatsen bevolken. Daarnaast is er ook een reëel risico om door een teek gebeten te worden. Echt gevaarlijk hoeft een tekenbeet niet te zijn. Wie goed oplet en attent is op onverklaarbare ziektever schijnselen kan de meer ernstige gevolgen van een tekenbeet vóór zijn. Een teek is geen insect, maar behoort tot de spinachtigen. Teken zien er dan ook uit als bruinzwarte spinnetjes en zijn tussen de 1 en 3 millimeter groot. Het zijn para sieten. Dat betekent dat ze zich in de huid van een mens of dier vastbijten, om zich zo vol te kunnen zuigen met bloed. Op zichzelf vormt dit bloedzuigen geen pro bleem. De teek kan echter tijdens deze activiteit meerdere ziekteverwekkers over brengen. Meestal worden mensen niet ziek, maar in sommige gevallen kan een van deze bacteriën wel degelijk proble men veroorzaken. De ziekte van Lyme is daarbij het bekendst. Maar zeker niet min der vervelend is de teken-encefalitis. De ziekte van Lyme is een infectieziekte die verschillende stadia kent. De eerste klacht, meestal een rode ringvormige huiduitslag, ontstaat drie dagen tot dne weken na de beet. Daarnaast kunnen verschijnselen optreden die doen denken aan een griep: hoofdpijn, koorts en vermoeidheid. Herkenning van een van deze klachten is op zich al reden genoeg om de huisarts te raadplegen. Enkele weken na de tekenbeet kunnen de klachten verergeren. Gewrichtspijnen, al dan niet in combinatie met problemen aan hart- en zenuwstelsel kunnen het leven behoorlijk zwaar maken. In de derde fase spreekt men van chronische Lyme ziekte. Maanden tot zelfs jaren na de besmetting kan men met bijvoorbeeld loopstoornissen en ernstige huidaandoeningen geconfron teerd worden. Meestal komt het gelukkig niet zo ver. De ziekte kan goed behandeld worden met een antibioticakuur. Daarbij geldt natuur lijk ook: hoe eerder men erbij is. hoe beter. Teken-encefalitis is een virusinfectie die hersenvliesontsteking kan veroorzaken. Reeds 1 week na besmetting krijgt men last van koorts en een grieperig gevoel. Als gevolg van de infectie is de kans reëel dat een ernstige hersenontsteking zich openbaart. Hoewel ook deze gevolgen redelijk te behandelen zijn, houdt eender de van de encefalitis patiënten blijvende ongemakken aan de infectie over. Nog beter dan behandelen is natuurlijk om tekenbeten zoveel als mogelijk te voorko men. Op zich is dat zeker niet moeilijk. Teken zijn voornamelijk van maart tot november in dicht struikgewas en hoog gras te vinden. Het gemakkelijkst is dan ook om het contact hiermee te vermijden. Maar ook voor wie die niet mogelijk is, hgt een oplossing voordehand. Het dragen van sluitende, huidbedekkende kleding verkleint de kans op een tekenbeet immens. Voor kinderen is het dragen van een shirt met lange mouwen aan te beve len. Bescherm de evenmele onbedekte li chaamsdelen (ook gelaat en handen) met muggenwerende middelen. Er zijn diverse middelen op de markt. Voor gebruik op de huid zijn middelen met het bestanddeel DEET (diëthylholuamide) het meest ge schikt. Bij Idnderen onder de twee jaar worden concentraties boven de 30% afge raden. Smeer de niet bedekte delen van de huid gelijkmatig in. Als u sterk transpi reert, smeer dan iets vaker, want transpira- tievocht vermindert de werking van mug- U genwerende middelen met DEET. Indien n men zonnebrandcrème en DEET tegelij- U kertijd gebruikt, breng dan eerst de zonne- brandcrème aan en pas na 0,5 uur-1 uur H later het muggenwerende middel. l Ondanks alle genomen preventieve maat regelen blijft er altijd de mogelijkheid U bestaan dat zo'n teek toch op de huid terechtgekomen kan zijn en zich tegoed U doet aan uw bloed. Het is dan ook noodza- i keiijk om, als u in de natuur geweest bent, f\ het lichaam op mogelijke tekenbeten te u onderzoeken. Vooral op die plaatsen waar n de huid warm en vochtig is, zoals oksels U en knieholtes, is het risico het grootst. Wie onverhoopt toch een teek ontdekt moet deze zo snel mogelijk verwijderen. U In de winkel zijn speciale tekenpincets te n verkrijgen, waardoor vrij eenvoudig de U gehele teek uit de huid te verwijderen is. Natuurlijk kan ook de huisarts daarbij ïi behulpzaam zijn. Bij een verwijdering van j de teek binnen vierentwintig uur is de kans M op besmetting te verwaarlozen. Vóór het li verwijderen raag de teek beslist niet wor- f\ den verdoofd en ook op de huid mag niets U worden aangebracht. n Niet alleen in Nederland huizen teken, il Ook tijdens de vakantie in het buitenland is het noodzakelijk steeds alert te blijven. H Met FSME (Früh sommer meningo-ence- m falitis) besmette teken komen voor in gro- f\ te delen van met name Oost-Europa, maar il ook in Scandinavië, de Baltische Staten en n Siberië. De Russische variant, RSSE ii (Russian springersommer encefalitis), van het virus komt vooral voor in de voormali- W ge Sovjet Unie, China, Mongolië en Japan. Tenslotte.u Met het nemen van de goede voorzorgs- maatregelen is de kans op besmetting door U een tekenbeet vrij klein. Wie toch klachten krijgt, doet er goed aan om een afspraak met de huisarts te maken. Bij een spoedige m behandeling zijn de gevolgen minimaal te f\ noemen. U Voor meer informatie over teken en hun M gevolgen kunt u contact opnemen met de 11 afdeling Algemene Gezondheidszorg van f\ de GGD. Het telefoonnummer is (0181) W 652440. n

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9