Voewdzaem in Gezond? Drukwerk nodig? EllAraBI-raEtJWS Op zun Oudurps èschreeve: GOEDEREEDE GEMEENTE DIRKSLAND m ■^^EDEM^^ÊaMsmxmstMmst^ Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Geef gehoor aan de roep van de lepelaar -^;^- PAGINA 8 VRIJDAG 30 JULI 2004 .|l,-^L.»..»JJJi.»-J..-,»-l GEMEENTE Bekendmaking Burgemeester en wethouders van de gemeente Goe- dereede maken op grond van het bepaalde in artikel 6a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend het voornemen te hebben om met toepassing van artikel 19, lid 1, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrij- steiiing te verlenen van het bestemmingsplan 'Oude- iand en Oude Nieuwiand' teneinde het realiseren van een nieuwe verbindingsweg met bijbehorende werken, alsmede het realiseren van een gecombineerd fiets en voetpad eveneens met bijkomende werken tussen de Vrijheidsweg en de Oude Nieuwlandseweg, ter hoogte van de op de Vrijheidsweg aanwezige ver keerslichten en voetgangersoversteekplaats, In piano- logisch opzicht mogelijk te maken. De desbetreffende bescheiden liggen met ingang van 2 augustus 2004 gedurende een periode van vier weken in het kader van de inspraak tijdens kantooru ren voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie van Goedereede, sector Grondgebied (Cluster VROM). Gedurende deze periode kunt u schriftelijke inspraak reacties richten aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Goedereede, Tramlijn weg 2,3252 BR Goedereede. Ingekomen bouwaanvragen Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet delen wij u mede dat een aanvraag om lichte bouwvergunning is ontvangen op 19 juli 2004 voor: - het plaatsen van een erfafscheiding op het perceel Oude Nieuwlandseweg 8 te Ouddorp; op 20 juli 2004 voor: - het plaatsen van een overkapping op het perceel Oudelandseweg 86 te Ouddorp; op 21 juli 2004 voor: - het plaatsen van een carport op het perceel Oost- dijkseweg 15 te Ouddorp; - het wijzigen van de voorgevel op het perceel Een- drachtsweg 9 te Steliendam; - het plaatsen van een erfafscheiding op het perceel Tramlijnweg 9 te Goedereede; op 22 juli 2004 voor: - het plaatsen van een blokhut op het perceel Haring vliet 7 te Ouddorp; Tevens delen wij u mede dat een aanvraag om een reguliere bouvirvergunning is ontvangen op 16 juli 2004 voor: - het gedeeltelijk veranderen van de open ruimte op het perceel Boompjes 7-9 te Ouddorp; - het bouwen van een recreatiewoning op het perceel Jonkerstee 26 te Ouddorp; Tevens delen wij u mede dat een aanvraag om een reguliere bouwvergunning eerste fase is ontvangen op 19 juli 2004 voor: - het bouwen van een woning met schuur en het gedeeltelijk vernieuwen van een schuur; Deze publicatie is bedoeld om het publiek te informe ren. Tegen de ingekomen bouwaanvragen kunnen geen bezwaren worden ingediend. Welstandscommissies Tevens delen wij u mee dat de eerstvolgende verga dering van de welstandscommissie (gemandateerde behandeling) plaatsvindt op 3 augustus 2004 in het gemeentehuis te Goedereede. Deze vergadering is openbaar. De eerstvolgende openbare regionale welstandscom missie is op 11 augustus 2004 in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. De agenda's van deze vergaderingen liggen ter inza ge in het gemeentehuis te Goedereede. Beleidslijn vrijkomende agrarische bebouwing Jaarlijks beëindigt 2 tot 3% van de agrarische onder nemers het bedrijf. Vanwege de huidige en te ver wachten maatregelen op landelijk en Europees niveöu, zuilen de komende jaren nog steeds agrari sche bedrijven beëindigd moeten) worden. Wanneer het bedrijf niet in z'n totaliteit wordt verkocht, worden de gronden die vrijkomen bij bedrijfsbeëindiging veel al overgenomen door andere agrarische bedrijven, die daarmee de noodzakelijke schaalvergroting kunnen realiseren. De agrarische bedrijfsgebouwen worden veelal over genomen door of verhuurd aan niet-agrarische bedrij ven. Deze krijgen dan een andere functie. Bij de voor malige bedrijfswoning blijft veelal de woonfunctie behouden (burgera/oning). Vrijkomende agrarische gebouwen zijn gewild voor vestiging van niet-agrarische bedrijvigheid. Redenen voor vestiging van bedrijven in vrijkomende agrarische bebouwing zijn bijvoorbeeld de (relatief lage) kosten van het vrijkomende pand in vergelijking met een bedrijventerrein of relatief weinig hindergevoelige func ties in de omgeving. In agrarische bedrijfsgebouwen kan zich, ook bij con tinuering van het agrarische bedrijf, tevens een niet- agrarische of agrarisch verwante nevenactiviteit ves tigen. Voorbeelden van een dergelijke neventak zijn bijvoorbeeld kleinschalige recreatie (bed breakfast, kamperen bij de boer, vertiuur van fietsen/kano's), een zorgtaak (kinderopvang, resocialisatie, ouderenop- vang) of stalling en opslag in overbodige bedrijfsge bouwen. De inkomsten die door deze neventak wor den gegenereerd, dragen bij aan het voortbestaan van de agrarische hoofdtak en leveren een bijdrage aan het noodzakelijke onderhoud van de gelsouwen en aan de instandhouding van een leefbaar platteland. De uitbreiding van het agrarisch bedrijf met niet-agra rische activiteiten wordt ook wel 'verbrede landbouw' genoemd. Gesignaleerd is dat binnen het grondgebied van de gemeente Goedereede steeds meer agrarische bedrijfsbebouwing vrijkomt. Door ruimtelijk beleid voor neven- en vervolgfuncties te ontwikkelen kan een positieve bijdrage geleverd worden aan het behoud van de agrarisclïe sector van het landelijk gebied. In verband hiermee heeft het gemeentebestuur in overleg met de stedenbouwkundige een beleidslijn genaamd 'Vrijkomende agrarische bebouwing' opge steld. Deze beleidsregel die gebaseerd is op artikel 4:81 van de Algemene wet bestuursrecht geeft een handreiking voor het te ontwikkelen ruimtelijk beleid met betrekking tot vrijkomende agrarische bebouwing in de gemeente Goedereede. Nadat deze beleidsregel de procedure dooriopen heeft is deze beleidslijn door de gemeenteraad behandeld. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 3:42 juncto artikel 4:83 van de Algemene wet bestuursrecht geven wij hierbij kennis van het feit dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 24 juni 2004 besloten heeft tot vaststelling van de beleidslijn 'Vrijkomende agrarische bebouwing'. Deze beleidslijn ligt met ingang van 2 augustus 2004 tijdens kantooruren ter inzage in het gemeentehuis van Goedereede, sector Grondgebied (Cluster VROM). Beleidsregel Aanvullend gehandicaptenbeleid In het kader van het aanvullend gehandicaptenbeleid heeft het college van burgemeester en wethouders van Goedereede in haar vergadering van 20 juli 2004 besloten de navolgende beleidsregel vast te stellen. Aanvullend Gehandicaptenbeleid Het bevorderen van de maatschappelijke participatie van gehandicapte inwoners van de gemeente door het stimuleren van algemene, niet op het individu gerich te: - investeringen op het grondgebied van de gemeente om gebouwen met een openbaar karakter of daarin geboden voorzieningen voor gehandicapten (beter) toegankelijk te maken; - nieuwbouw- of renovatieprojecten op het grondge bied van de gemeente waarbij extra investeringen worden gedaan om woningen voor gehandicapten toegankelijk te maken. Specifieke voorschriften Voor de jaren 2004-2006 (WJP 2003-2006) geldt een subsidieplafond als bedoeld in artikel 5 van de Alge mene subsidieverordening 2000 gemeente Goede reede. De na subsidieveriening ingediende declaratie wordt aangemerkt als aanvraag van subsidievaststelling als bedoeld in artikel 17 van de Algemene subsidieveror dening 2000 gemeente Goedereede. Er bestaat geen recht op subsidie voor zover de aan vrager een wettelijke plicht heeft tot het realiseren van de voorziening. Er bestaat geen recht op subsidie indien de aanvra ger een beroep kan doen op een voorliggende voor ziening. Er bestaat geen recht op subsidie indien de aanvraag bedoeld is voor aanpassing van gebouwen met com merciële doeleinden. Subsidieberekening De subsidie bedraagt 50% van de daadwerkelijk gemaakte kosten. Zij bedraagt ten hoogste 5000,— indien de aanvraag betrekking heeft op een gebouw met een openbaar karakter waarbinnen niet-commer- ciële activiteiten worden ondernomen. Indien de aanvrager binnen een tijdvak van een jaar meerdere aanvragen indient voor aanpassingen die naar het oordeel van burgemeester en wethouders tot Vrijstelling bestemmingsplan Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij voornemens zijn om met toepassing van artikel 19, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (verlenen vrijstelling van de bepalingen van het bestemmings plan) bouwvergunning te verlenen voor: - het realiseren van een bergbezinkbassin aan de Eisenhoweriaan (ongenummerd) te Oude-Tonge. De bijbehorende stukken liggen met ingang van 2 augustus 2004 gedurende vier weken voor een ieder tijdens kantooruren ter inzage in het gemeentehuis. lIJ GEMEENTE AfiDDELHARNIS Beslissingen Algemene wet bestuursrecht verleende vergunningen/ontheffingen: - C. Nobel, Kerkstraat 10 te Nieuw-Beijerland - het innemen van een standplaats met een verkoopwa- gen t.b.v. verkoop van vis en visproducten op de dinsdag van 10.00 uur tot 14.00 uur aan de Doetin- chemsestraat te Middelharnis (210704); - RA. Hokke, Dorpsweg 82 te Sommelsdijk - het ver wijderen van drie asbesthoudende golfplaten van de schuur (210704); - W.L. Horselenberg, Dorpsweg 24 te Sommelsdijk - het plaatsen van een erfafscheiding (190704); - Esselink Beheer BV, postbus 51 te Middelharnis - het plaatsen van een stalen hekwerk met gemetsel de poortpalen aan de Industrieweg 31 te Middelhar nis (200704); - L. Bogert, Nieuwstraat 41 te Stad aan't Haringvliet - het plaatsen van een tuinafscheiding (200704); - J.P. de Jong, Jan van Halfwassenaarstraat 16 te Stad aan't Haringvliet - het plaatsen van een tuin huisje (200704); - A. van der Made, Marietjespad 19 te Middelharnis - het vernieuwen van de voorgevel (210704); - P.M.M. Brooshoofd, Gen. Snijdersstraat 2 te Nieuwe- Tonge - het verbouwen en uitbreiden van de woning (210704); - J.L. Arensman, Vrouwtjesweg 41 te Stad aan't Haringvliet- het uitbreiden van de woning (210704); - Stichting Zuidwester, Oosthavendijk 30 te Middel harnis - het plaatsen van een unit met een tijdelijke instandhouding van drie jaar (230704). Verleende bouwvergunningen en In relatie daarmee verleende vrijstellingen: D.D.H, van Es, Langeweg 1 te Nieuwe-Tonge - het oprichten van een overkapping en twee poortpalen met hekwerk (210704); - Dnjkkerij Gebr. de Waal, Langeweg 13 te Sommels dijk - uitbreiden van het bedrijfspand (230704); een zelfde project behoren of in één onroerende zaak plaatsvinden geldt het maximum van 5000,— voor deze aanvragen gezamenlijk. Nadere informatie over bovenstaand aanvullend gehandicaptenbeleid kunt u verkrijgen bij onze beleidsmedewerker Welzijn, de heer A.C. Oosterlaan, onder telefoonnummer 0187 - 497772 Burgerjaarverslag 2003 De burgemeester heeft onlangs het Burgerjaarverslag 2003 uitgebracht. Hierin wordt inzicht gegeven in de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening en die van de procedures op het vlak van burgerparticipatie. Het Burgerjaarverslag 2003 is kosteloos ter secreta rie verkrijgbaar en te raadplegen op de gemeentelijke website (www.goedereede.nl). Tramtijfiweg 2, Goecjereea'e, Postbus 38, 3253 ZG Oüddofp. IntHnst: www,gMtie»eaie,nl U. jOl 87) 4* 15 00 fox 49 29 24 E-moil: gwi8entetiiJ(t@gi»Sate«49.nl QpBiiitigstijdm; mo t/ro w 08,00- I2.00erii3.OO.17.0Ómf.((fatof?9.O0oüri Eisenhoweriaan 1 te Oude-Tonge. Het gemeentehuis is ook elke eerste en derde dinsdagavond van de maand geopend tussen 18:00 en 19:30 uur. Een ieder wordt gedurende de termijn van de terinza- gelegging in de gelegenheid gesteld schriftelijke zienswijzen naar voren te brengen bij het college van burgemeester en wethouders, Eisenhoweriaan 1, 3255 VA Oude-Tonge. Degene die een zienswijze heeft ingebracht, zal op een nader te bepalen datum tijdens een hoorzitting in de gelegeniieid worden gesteld deze mondeling nader toe te lichten. E^laww&ïl.'PoijusTÏ, 3255 ZH Oidéfeigs, ihterW: wynM6s«olte.n!, W. |0187) M 71 00 'fe^^^ fruiöit iiil6@oostflottee|nl Opsningsftjiien; mo t/m vrOê^OO tot 12.00 fift ,13,00 tot,,17.O0,ütir, elke serste en tierde /dinsdag Von de moono ,'s'!tói!di geogeiid:wïi;1U06,fot 4ft3Ó oiij'»^^^ Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen (derden)belanghebbenden tegen deze beslissingen binnen zes weken na bekendmaking (datum bekend making staat tussen haakjes achter de desbetreffen de beslissing) een bezwaarschrift indienen bij burge meester en wethouders van Middelharnis, Postbus 1 3240 AA Middelharnis. Nadere informatie is verkrijg baar ter secretarie, tel. 0187-475555. Ontvangen bouwplannen Een aanvraag om een reguliere bouwvergunning eerste fase is ontvangen van: - Woongoed Flakkee voor het oprichten van 59 huur woningen, 7 koopwoningen en kantoorruimtes op een perceel aan de Antoon Coolenstraat te Middel harnis (160704). Een aanvraag om een reguliere bouwvergunning is ontvangen van: - W.P. van Winssen voor het verbouwen van een woning op het perceel Westhavendijk 14 te Middel harnis (160704); - Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden voor het veranderen van een rioolgemaal op een perceel aan de Boudewijnstraat te Stad aan 't Haringvliet (210704). Een aanvraag om een lichte bouwvergunning is ont vangen van: - S. Karels voor het oprichten van een overkapping op het perceel Voorstraat 43 te Sommelsdijk (230704). Deze publicaties hebben een informatief karakter. De vermelde bouwplannen zijn niet getoetst en zijn daar om nog niet voor inzage beschikbaar. Voorgenomen bouwvergunning Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om met toepassing van artikel 19, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bouwvergunning te verienen aan: - CA. Bom voor het oprichten van een berging op het perceel Oost Voorgors 41 te Middelharnis. Deze bouwaanvraag ligt met ingang van 2 augustus 2004 gedurende vier weken voor iedereen ter inzage. Gedurende deze termijn kan iedereen schriftelijk bedenkingen tegen het bouwplan naar voren brengen bij Burgemeester en Wethouders van Middelharnis, Postbus 1,3240 AA Middelharnis. Ontvangen sloopplan Een aanvraag om sloopvergunning is ontvangen van: Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden Voornemen verlenen bouvfvergunning Burgemeester en wethouders van Dirksland maken hun voornemen bekend om met toepassing van de vrijstellingsbepaling als omschreven in artikel 19, lid 3, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening reguliere bouwvergunning te vertenen aan: M. van Kempen voor het vergroten van de woning op het perceel Oost Havendijk 10, Dirksland. De op deze bouwplannen/dit bouwplan betrekking hebbende stukken liggen van 2 tot en met 30 augus tus 2004 op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage en gedurende deze termijn kan een ieder tegen dit plan schriftelijk zijn zienswijze naar voren brengen bij het college van Bur gemeester en Wethouders, Postbus 10, 3247 ZG Dirksland. Verzoeken om bouwvergunning Burgemeester en wethouders van Dirksland maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend: dat een aanvraag om lichte bouwvergunning is bin nengekomen van Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Éw Goeree-Overflakkee Mededeling -namens burgemeester en wethouders van de hier genoemde gemeenten- van het dagelijks bestuur van het ISGO. Wet milieubeheer Melding 8.19, lid 2 Wm Op 28 juli 2004 (verzonden d.d. 29 juli 2004) is het besluit genomen de volgende melding te accepteren: 1De Boed B.V., Plulmveebedrijf, Krommeweegje 6 te Nieuwe Tonge: de melding heeft betrekking op het plaatsen van drie 40 ft. zeecontainers voor de opslag van lege fust. Wij zijn van mening dat voornoemde verandering niet zal leiden tot andere of grotere nadelige gevolgen voor het milieu dan die de inrichtingen ingevolge de ver leende vergunningen en de daaraan verbonden beperkingen en voorschriften mogen veroorzaken en niet leiden tot het ontstaan van een andere inrichting dan waarvoor vergunning is verieend. Het besluit en de bijbehorende melding liggen ter inza ge vanaf 2 augustus 2004 gedurende zes weken op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur op het gemeentekantoor van Middelharnis (nr. 1). Tegen dit besluit kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de verzenddatum een gemotiveerd be zwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Middelharnis, p/a postbus 313,3240 AH te Mid delharnis. Daarnaast kan de Voorzitter van de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag, worden verzocht een voorlopige voorziening te treffen. Zo'n verzoek kan overigens alleen worden gedaan als tevens een bezwaarschrift is ingediend. Het besluit treedt in werking met ingang van de dag na de dag waarop de termijn afloopt voor het indienen van een bezwaarschrift. Indien geduren de die termijn bij de Voorzitter van de Afdeling voor het slopen van het bovengrondse deel van een rioolgemaal op een perceel aan de Boudewijnstraat te Stad aan 't Haringvliet (21 -07-2004). mams' tetaiwhvnw.middBlIwmil.nl. fcl. (0187) 47 55 55 fox 4755 47 Mioit: infoemiddeOwmis.iJ: Openingslijifen: ma l/m w 08.30 Wl 2.00 w 13.00 tot 16.30 b - J.M. van der Griend voor het vergroten van een dak kapel op het perceel Lariks 14, Melissant. dat een aanvraag om reguliere bouwvergunning is binnengekomen van: - E. van der Velde voor het oprichten van een loods op het perceel Peuterdijk 59, Herkingen. dat een aanvraag om sloopvergunning is binnen gekomen van - C.J. van der Velde voor het slopen van een loods op het perceel Zuiddijk 15, Heri<ingen. Deze publicatie is bedoeld om het publiek te informe ren. Tegen een ontvangen bouwaanvraag kan geen bezwaar worden gemaakt. Vergaderingen welstandscommissies De eerstvolgende openbare vergadering van de wel standscommissie (gemandateerde behandeling) vindt plaats op dinsdag 3 augustus 2004 om 10:30 uur in het gemeentehuis te Dirksland. De eerstvolgende openbare vergadering van de regio nale welstandscommissie vindt plaats op woensdag 11 augustus 2004 om 13:30 uur in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1 -5 te Sint Maartensdijk. 'j^0(Mffêm 10,3247ZGDiitetóï<i. l(*m*'Www,dirk«loninl p|318/^:tó8080/bx«379?/«Mil:infc@difl<sl(iiid.n! '«niitgsBjdeii: mo l/«i vr 09.00 lot 12 00 en 13.30 lot 16,00 ouf. bestuursrechtspraak een verzoek om een vooriopige voorziening is gedaan, treedt het besluit niet in wer king voordat op dat verzoek is beslist. Ontwerp-beslult intrekking ex artikel 8.26 Wm Op 15 juni 2004 hebben wij een verzoek tot intrekking van de vergunning ingevolge artikel 8.26 Wm ontvan gen van: 2. Mast Landbouwproducten B.V. betreffende de op richtingsvergunning d.d. 27 januari 1999 voor de inrichting aan de Bosland 40 te Den Bommel. Wij zijn voornemens om namens burgemeester en wethouders van de desbetreffende gemeente dit ver zoek in te willigen. Het ontwerp-besluit en de overige relevante stukken liggen ter inzage vanaf 2 augustus 2004 gedurende twee weken elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur op het gemeentehuis van Oostflakkee te Oude-Tonge. Degene die niet in de gelegenheid is om de stukken overdag in te zien, kan dit doen tijdens genoemde termijn op dinsdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Hiervoor moet een telefoni sche afspraak worden gemaakt met het ISGO (tel: 0187-48 81 11). Schriftelijke bedenkingen tegen het ontwerp-besluit kunnen door een ieder vanaf 3 augustus 2004 gedu rende twee weken worden ingebracht bij de burge meester en wethouders van Oostflakkee, p/a ISGO, postbus 313, 3240 AH te Middelharnis. Als daarom wordt gevraagd, blijven persoonlijke gegevens geheim. Voor nadere inlichtingen en voor kopieën van de ter inzage gelegde stukken (dit laatste tegen betaling), kan contact opgenomen worden met het ISGO (tel. 0187-48 81 11). MilietrllcKlUsn; (0187)48 81 31 of mitauklocMeneisgo.pil :0[ienti)jsltj<ieit: ma l/tn vr 08.30 tot 12,00 en 13.00 tol 16.30 iw, pYeSog*li«Jbfem«!pcHBSweg 19,Middell«mii,lel.|0187|4868ï0 |y|S|tfi*Avr0S.30-ll 45efi 13,00.14.45 jo JOOO-12.00, Joele weete zoeo zachiesan wel dat mun vaoder naest hut depot van de veiling, oak nog dee boere in tuune (witlof). Dêêrun- teegen was mun moewder un dochter van Krien in Sien Speè, die veirever in wien- kelier was. Mar hoe dan oak, 'k hewwe dan toch oak nog wel wat boere in tuun- ders DNA in mun lief zitte, al is dat dan niejt van earg langen duur èweest. Mar un kenmaerk van de mêêste ouwerwesse Oudurpse meansen was wel dat ze dan oak voewdzaem in gezond deeje eete. Meschien voor de meansen van vandaege soms wel us wat an de vette kant, mar ja, in dien tied wistte ze niejt beeter. Mar in die periode hao de meansen dan oak veel mêêr beweeging: veel loape, flet se, in ze moste dan oak veel harder in lan ger wearke. Want ja, hut vaerke wat èslacht wier, most minstens zoeo rond de vuuf a zeshonderd pond weege, aors was hut niejt goewd. Deur de loap van dun tied vuranderde dat van Uevurlee. Want un vleisvaerke van 250 pond was toch wel un stik minder vet in smaekelukker dan un vaerke dat zoeo'n vuufhonderd pond woog. Dêêr most ik ongerlestend an dienke toe ik mit Gerda in Rotterdam bie de Blaak in achter de Sint Lauwrenskearke oover de mart de liep. We zeije zoeo teegen mekao- re: "mot je us kieke, de dikste meansen eete de vetste happen". Je kan hut haest niejt geloave, mar je ziet ze dêêr al loapend eete uut de bekende witte plastik bakkies mit petat in un dotte mayonaise dur op, fricandellen, hamburgers in nog mêêr van dat lekkere vette spul. Niejt dat ik dêêr wat op teegen hewwe, want as hut eetenstied is, in we binne hier of dêêr ongerweege, dan neemen we oak wel us un petatje of zoeo voor de flauwte. Mar dan is dat mêêr uut behoefte om datje trek in eeten èkreege heit. Zoeo zagge we op de mart bie de bekend ste petatkraem van Rotterdam (we zulle mar gêên reklame maeke), dêêr stong un groeote dikke veint, hie bestellende: "Un hamburger Exstra, un dubbele petat mit un bearg mayonaise in ketchup, plus un groe ote cola". Hie liep de Hoagstraete op mit de petat in zun ieene hand, de beker mit cola tussen zun ongeraerm in zun buuk èklemd, de extra hamburger in zun aore hand, hiervan liep un dan te bieten. Mar ongerhand spoot de roeoje saus die dur op zat, alle kanten op (je zal dur mar naest loape). Dan dienk je toch bie je eige, wannéér je zoeo iets ziet: "Man lieve, je kan toch 's middugs om driej uure niejt zoeo'n honger hewwe datje dat allemaele opeet?" Hie bliekbaer wel. Dat je om dien tied un kroketje of zoeo neemt voor de flaowwegheid of dun lekkeren trek, dêêr kan 'k nog wel in kom- me. Mar van de eetgeweunten zoeoas hier booven beschreeve, woore de mêêste meansen toch wel dikke in vet van. Ze noeme dat teegenwoordug mit un moeoj woord 'oovergewicht'.Dat binne zachie san Amerekaanse leefgeweunten, want dienkt ur om dat dêêr nogal wat te dikke meansen rondloape. Je zouw haest dienke dat die eetgeweunten un halve ieeuw èlee, anpersant mit de Cola uut Amereka mee oover èwaojd binne uus land. Ongerlestend stong ur in de krante dat un kwart van de Amerekaanse kinders groeot èbrocht woore mit petat in hoegenaemd gêên groente of fruit kriege te eeten. Of hut echt waer is weet 'k niejt, mar dur stong oak nog bie dat zuugelingen zelfs Cola frisdrank in dur zuugflesse kreege. Wat dienke joele van de gebitsontwikke ling deur deeze verkeerde drienkgeweun- ten bie die kinders? Mar wat ze dêêr in Amereka doewe, motte ze zelf mar weete, kwaelukker is hut dat un dieel van de Hollanders dur leefge weunten ooverènome hewwe. As somme- ge kinders op de lieegereschóole al te dik ke binne, wat mot dat dan wel niejt woore as ze dertug of veertug jaer binne? Hut spreekwoord 'ieder pondje goot deur hut mondje' is dan oak nog steeds van kracht, want hut smoesje van 'ja, ik woore van waeter dikke' geloave joele toch zeeker oak niejt. Dat geloavende dr. Jessurun in zun tied dat un in hut Dirkslandse zieken- huus internist was oak niejt. Want die dat zaege, zitte 's aevunds mit un groeote zak sjips, stikken kaese of neuten voor de tee- leviezi. Om dan nog mar te zwiegen oover de ijscoo's uut de huusdiepvries, die toch oak wel flink wat oftrek hewwe bie dien in geenen. Dat zag je toch vroeger niejt (laet stóó dat je hut bestoön ur van ofwist) toe de mean sen nog vaerkes van z'oeon vuuf of zes honderd pond deeje slachtte. Sommege meansen atte voor dat ze naer beade gie- nge nog wel un bord haevermoutpap. Wat je soms wel us kreeg, zaeterdagsaevunds, was un handje vol pellombokkers of un schiefje van de droage hamme die in un wit z^je achter de kachel hieng. Jammer dat deeze geweunten van droage hamme in worste niejt mêêr bestóó, want dêêr kan gêên sjippie teegen op! Hut waeter loap noe nog uut je mond as je an die droage hamme in worste dienkt! Hellevoetsluus winter 2004. De groewten van Job van Klaos van Job Padmos Gerda van Koos van Gurp. SOIVIMELSDIJK Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelljl< vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de lepelaar, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor€_ (minimaal 22,50 p,j,) ii\ ïïuiu nu VUUl r;VIIiiaai u.-ivj p,j,/ Q Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven j j j i van mijn bank/girorekening, I I I I I I I I uil iilljll U<llll^/gllUICf\C5, I II--------1 1 CJ Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Postcode: I Handtekening; Deze bon kunt u in een on gefrankeerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Vnaplhp«phpnnineT Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 neder la nd^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8