Ontdek je plekje KIEVIT Verdeedegiengswearken uut vroeger tied Aardappeldemodag uitgegroeid tot internationaal lietenevenement Uitvaartverzorging (0187)60 11 66 GRAF MONUMENTEN ARENSMAN Op zun Ouddurps èschreeve: EIIAra»1-t1IEUW5 (Job. 5:18) I Timotfieüs Jonathan W[irJamJ4driana'De5orafi l Mirjam Snelle levertijden Jarenlange ervaring waarborgt kwaliteit en deskundig advies Adverteert in Eilanden-Nieuws ANNIGJE SMITSHOEK KRUNNUU Vertederende geboortekaartjes Langeweg 13 - SOMMELSDIJK Tel. {0187) 471020 CORNELIA PIETERTJE FELSBOURG maandag 2 augustus GESLOTEN. Fa. Melissant CORNELLS PIETERTJE FELSBOURG Begrafenisverzorging Op 11 augustus kunt u weer mee met de bustour Ontdek je plekje'. Onder dit motto organiseert de VW Zuid-Hollandse Eilan den een bustoer voor toeristen, maar ook voor de eigen inwoners, naar bezienswaar digheden op Voorne-Putten en Goeree-Over- flakkee, want naast strand, zee en duinen heeft deze regio nog veel meer te bieden. Deze dag ziet er als volgt uit. Vanaf opstapplaatsen op diverse campings gaat de bus naar het Droogdok Jan Blanken in Helle- voetsluis. De rondleiding door dit uit 1806 daterende bouw werk gaat o.a. langs de aquaducten die rond het Droogdok lopen. Vervolgens brengt de bus u naar de veerpont aan het Haringvliet, waar u overvaart naar Middelhamis. Daar staat de bus al weer klaar om u naar het centrum te brengen, waar u een bezoek brengt aan het Rien Poortvlietmuseum. Daarna is er nog gelegenheid om te winkelen in winkelcentrum D'n Diek of een terrasje te pikken bij de haven. Tot slot van deze dag wordt u weer teruggebracht naar de camping. Dankzij de medewerking van de volgende campings, 't Weer- gors, de Meeuw, de Krabbeplaat, Ketjil, de Waterboscamping en Bungalowpark Resort Citta Romana is dit complete dagje- uit bijzonder scherp geprijsd, met bovendien voor kinderen tot 12 jaar kinderkorting. Meer informatie over deze dagtocht kunt u löijgen bij de camping of de VVV kantoren in Hellevoetsluis, Rockanje, Oostvoome, Brielle en Middelhamis, of via de tele foonnummers 0181-401600 en 0187-484870. WENDY BEVALT BETEf uitvaartverzorging Telefoon (0187) 491396 WWW, kievit-uitvaart, nl PAGINA 3 VSUDAG 30 JULI 2004 FAMILIEBERICHTEN Want Hij doet smart aan, en Hij verbindt; jj Hij doorwondt, en Zijn handen helen. -:| Nadat de Heere, in Wiens hand ons aller leven is, jj op 20 december 2003 onze lieve Christian tot jj Zich nam, ontvingen wij 7 maanden later met ij grote dankbaarheid uit Zijn Vaderlijke hand Ij We noemen hem StCpfian J. Joppe I P. Joppe-de Waard jl Hanneke, Gerhard, Matthijs, Elsbeth, Jacomijn en Bartjan Ij 27 juli 2004 i Hervormde pastorie 1 Lageweg 2 4308 AH Sirjansland Tel. (0111)64 12 51 Een nieuw leven, een geschenk uit Gods Hand. ;- Blij en verwonderd ontvingen wij in ons gezin i een dochtertje en zusje 27 juli 2004 Jaap Koert Anne-Marie Koert-de Visser Willem-Jan Daniël Annelijn Hannerieke Hobbemastraat 37 3241 AC Middelhamis Wij willen iedereen bedanken voor de vele bloe men, kaarten en attenties, in welke vorm dan ook, die wij hebben ontvangen bij ons 50-jarig huwe- Hjk. Jac. Grinwis L. Grinwis-van Splunder kinderen en kleinkinderen Goedereede-Havenhoofd Garantiecertificaat van de Alg. Bond van Natuursteenbedrljven. PASCAL 6 INDUSTRIETERREIN OOSTPLAAT MIDDELHARNiS TEL. 0187-489088 FAX0187-485Ö88 wvv/vi/.corwageitraker.nl lnfo@corwagemaker.nl Bedroefd geven wij u kennis dat de Heere uit ons midden heeft weggenomen onze lieve, zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgroot moeder weduwe van Johannes Christianus van der Velden in de leeftijd van 85 jaar. Zij werd de laatste tien jaar liefdevol verpleegd op afdeling Kleyburg van 'De Samaritaan Jan en Ciska van der Velden-de Laat Jolanda Patricia en Robin Jaap van der Velden (in liefdevolle herinnering) Ria van der Velden-Hoek John en Karin Robert Hans en Gerrie van der Velden-Koote Arjan en Carla Ron en Madeleine en achterkleinkinderen 28 juli 2004 Verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sonmielsdijk Correspondentie-adres: J. C. van der Velden, Steneweg 116, 3241 XH Middelhamis De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaatsvinden op D.V. zaterdag 31 juh a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats 'Vrederust' te Middelhamis, vanuit de Lukaskapel van 'De Samaritaan', Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk, waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Aan vang 10.00 uur. Gelegenheid tot condoleren: na de begrafenis in de rouwkamer van 'De Samaritaan*. Geen bloemen Mochten wij u vergeten zijn een rouwbrief te stu ren, dan kunt u deze advertentie als zodanig be schouwen. Daar het ons niet mogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de vele blijken van medeleven en deelneming die wij mochten ontvangen na het zo plotsehng overlijden van mijn geliefde man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa zeggen wij u langs deze weg hartelijk dank. In het bijzonder dank aan ds. Van Estrik en de ker- kenraad voor de geestelijke begeleiding en het lei den van de rouwdienst. Plaatselijke artsen, cardioloog dr. De Weerd en verpleegkundige mw. Corbijn van het Van Weel- Beüiesda ziekenhuis te Dirksland, dank voor de medische behandeling. Familie, buren en vrienden dank voor hun hulp en steun in de moeilijke dagen na het overlijden. Dank aan de dragers van het Rode Kruis voor het getoonde laatste eerbewijs. Eveneens dank aan familie Grinwis en medewer kers van 'Eben-Haëzer' Medewerkers van Arensman Uitvaartverzorging, in het bijzonder Krijn Breen, voor de wijze waarop de begrafenis is verzorgd. G. Nuy-Meyer kinderen en kleinkinderen Ouddorp, juli 2004 U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Praktijkonderzoek Plant Omge ving B.V. (PPO), onderdeel van Wage- ningen UR, en de Nederlandse Aard appel Organisatie (NAO) organiseren op 25 augustus van 10.00 tot 20.00 uur een grootschalige Aardappeldemodag op de PPO-locatie in Westmaas (Z-H). Ruim 120 bedrijven presenteren de nieuwste ontwikkelingen van produc ten en diensten in de aardappelsector. Het centrale thema van de dag is 'Waar ligt de grens van schaalvergroting' en 'Wat is de meerwaarde voor mijn afnemer.' Schaalvergroting staat niet op zichzelf, maar is een continu proces om de plaats in de keten veilig te stellen. Gezamenlijke ini tiatieven om de keten efficiënter te laten functioneren en de consument tevreden te stellen maken de meerwaarde van individu ele bedrijven duidelijk. Ieder bedrijf in de aardappelketen moet zich dan ook de vraag stellen welkek schaalgrootte noodzakelijk is om een plaats te kunnen claimen in de aardappelketen. Bestaansrecht in de keten wordt niet gegarandeerd door de laagste kostprijs, maar door duidelijk te maken wat men toevoegt in het proces van maximaal inspelen op de wensen van de consument. Wat is uiteindelijk de meerwaarde voor mijn afnemer? Dit vraagstuk is essentieel voor alle partijen in de keten, van produ cent tot supermarkt. De NAO heeft het initiatief genomen om de gevolgen van de hervormingen van het Ge meenschappelijk Landbouwbeleid voor de Europese en Nederlandse aardappelsector te laten doorrekenen door een onafhankelijk instituut. De conclusies van dit onderzoek worden op de Aardappeldemodag aan de sector gepresenteerd. Op het buitenterrein presenteren ruim 20 fabrikanten, importeurs en mechanisatiebe- drijven de nieuwste ontwikkelingen op rae- chanisatiegebied. Gedurende de dag worden binnen en buiten doorlopend demonstraties verzorgd op het gebied van oogsten, trans port, maatscheiden, inschuren, wassen, ver laden, inpakken, opzakken en palettiseren. Dit gebeurt in samenwerking met diverse fabrikanten. 's Middags wordt in verschillende lezingen stilgestaan bij het thema van de dag. Ook is er een lezing waarin de actualiteiten rondom bacterieziek worden gepresenteerd. Vanuit diverse onderdelen van de aardappelketen van producent tot en met de supermarkt wordt een visie gegeven. Elke lezing wordt afgesloten met een forumdiscussie. In een 'The Wall of Potatoes' wordt een compleet rassenoverzicht van alle handels huizen tentoongesteld. In het Paviljoen van de Toekomst wordt de bezoeker een kijkje geboden in de toekomst. Allerlei ontwikke lingen, ideeën en systemen die mogelijk het beeld bepalen op aardappelgebied in 2010 worden hier getoond. Bezoek aan de Aardappeldemodag kan mee tellen voor de spuitlicentieverienging. Heel verdrietig geven wij u kennis dat de Heere tot Zich heeft genomen mijn innig geliefde en zeer zorgzame vrouw, onze zeer geüefde en zorgzame mama en oma echtgenote van Comelis Melissant in de gezegende ouderdom van 92 jaar. Hij, Die alles bestuurt en regeert kent degenen die de Zijne zijn. Hij is recht in al zijn weg en werk. Nieuwe Tonge: C. Meüssant Jany en Piet Mimi en Cor Dick en Lenie klein- en achterkleinkinderen 28 juli 2004 Burg. Overdorpstraat 45, 3244 XB Nieuwe Tonge Gelegenheid tot condoleren zaterdag 31 juli van 19.30 tot 20.30 uur in het Hervormd Centrum 'Elim', Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge. De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op D.V. maandag 2 augustus om 13.15 uur in 'Elim'. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Nieuwe Tonge. Geen bezoek aan huis Mocht u geen rouwkaart hebben ontvangen dan kunt u deze advertentie als zodanig beschouwen. In verband met bovenstaande advertentie is onze zaak in Ouddorp Wij zijn heel verdrietig dat onze lieve zeer zorgza me oma door de Heere is weggenomen. We zullen haar erg missen. Leer ons alzo onze dagen tellen dat wij een wijs hart bekomen. Henk en Dora Piet en Rhode Johanneke en Jasper Henk Jan en Antoinette ;^abine Come Willeke en Jaap Julia Co en Wanda Corina en Leo Sjaak Mare Nieuwe Tonge, 28 juli 2004 ^Poo/^eentoaarc^e^e/in^te^óe^fTQ/en^, UHUU^lOOo/l uwo/it. Gespecialiseerd in thuis opbaring. Geheel naar uw wens en persoonlijke begeleiding. Dag en nacht bereikbaar. Jan van der Slik Nicolaas Beetsstraat 213245 RD Sommelsdijk Tel. (0187) 48 63 53 - 48 34 65 - 48 39 42 DANKBETUIGING Het geluk is van glas Juist als het eindelijk glan.n Breekt het stuk. Wij vonden het fijn dat u bij het afscheid van mijn vriendin, onze dochter en zusje aanwezig was of dat u op één of andere wijze ons uw medeleven hebt laten blijken. U was voor ons een steun in deze dagen. Wij danken u daarvoor oprecht. Michel Kuiper Jaap en Marja de Blok Danielle de Blok Andre Hakkenbrak Sommelsdijk, juli 2004 de Waarden bevalt beter Schrijf nu in voor kraamzorg... en ontvang een handig fotomapje! Voor meer informatie en inschrijvingen: Telefoon: (0900) 572 26 46 Kraamzorg de Waarden Regio Hoekscbe WaanI e.o. B.V. E-mail: infoe'kraainzorg.org y\ fff\ C^ ff\ www.kraamzorgdewaaldcn.nl 0"i^\ V.]» ~a2- V«^ m Voor uitvaartverzorging op geheel goeree-overflakkee Administratie-adres: Stoofweg 24 3253 MA Ouddorp Dag en nacht bereikbaar Kijk ook op internet: Meidoorn 4 3248 XE Melissant Tel. (0187)60 11 66 Burg. Letteweg 36 3233 AG Oostuoorne Tel. (0181)48 80 88 Rouwcentrum: Nieuweweg 2, Melissant Oorlog voere kost haon vol mit geld, mar hut herstel van un kepotèschoote in gebombarbeerd land kost schoppen vol mit geld. Om dan nog mar niejt te spreeken cover de ellende in angst van de getroffe burgerbevolkieng van z'oeon land. Mar oak mit de voorbereidiengen van de verdeedegiengswearken van un land om dat dan teegen un vijandelukke anval te beschearemun, is oak nog al wat geld èmoejd, wat oak nog al us de mist in góót. Dichte eigeluk nuttloe- os uutègeeve geld omdat de gebouwde verdeedegie- ngsweark(en) noeojt gebruukt èweest is. Van de zeu- mere waere we in Muiden. Vandêêr uut kan je mit un boaotje naar hut vestingeiland 'Pampus', om dêêr dan uus rond te kieken. Je komt dan letterluk voor Pampus te liggen, want de uutdrukking die nog al uus èzeit woordt hieroover beteekent dan oak; dat je fie- nael uutèserveerd bint, of oak wel wannéér je te die pe in hut glaesje èkeeke heit. Pampus is un groeote stearke vesting op un eilandje in de voormaelege Zuuderziee, voor de monding van de Amstel ter ver- dedigieng van de Oranjesluuzen in Amsterdam. Amsterdam wier al verdedigd deur un rienk van zoo'n mum veertug forten. Hut fort Pampus was hut sluutstik, want dit most Amsterdam verdeedege tee gen de vijandege oorlogsscheepen die via de Zuujer- ziee naer de stad konne vaere. Je mot dienke: de Ofs- luutdiek was ur in dien tied nog niejt. Anvankeluk dochte ze dat de Zuujerziee te ondiepe was voor vij andelukke oorlogscheepen, zoeodat hut onmeugeluk was dat die via deeze vaerwegt naer Amsterdam zou- we kunne komme. Dus docht mun veilug te weezen. Mar op hut ende van de 19e ieeuw wist un kammenetslid op un zeeker moment 'uut zeer betrouwbaere bronnen' te melden dat de Duutsers un oorlogsschip an hut ontwikkelen waere mit un gerienge diepgank, zonger moejte de Zuujerziee zouw kunne bevaere. Paniek! Hut land c.q. Amsterdam most verdeedugd kunne woore! In de jaeren 1890 wier un vesting ontwurpe die de vij andige oorlogscheepen teegen moste houwe. Hut fort zouw twiee geschutskoepels mit ielk twiee zwaere kenonnen kriege die de vijandelukke oorlogsschee pen de grond in moste boore. Mar..., de vijand mit zun oorlogsscheepen die un gerienge diepgank zou- we hewwe, kwam noejt. Alius was èbaaseerd op un gerucht. In ja, je weet hut spreekwoord: hoeore zeage is hoeore liege. Laeter bleek dat ur wel us zoeo'n oor logsschip ontwurpe was mar onbruukbaer was, want deur zun geringe diepgank was hut niejt zieewaer- dug. Zoeodoende gaf Nederland un kaptaol uut om un noejt gebruukte vesting te bouwen op grond van hoeore zeage. Noe is hut un museum. In zoeo binne dur nog wel un stik of wat van die forten in verdee- degiengswaerken die eigeluk noeojt un schot èlost, laet stöó un gevecht mit un vijand oeojt èleeverd hewwe. Hut binne noe natte, hoomege in sombere ongerkomraens die ieens per jaer op de monemente- dag in september te beziclitegen biime. Un inkelt fort heit nog wel un publieke functie èkreege, zoeoas hut fort 'Prins Frederik' in de Plaete. In bie Den Briel is oak nog un fort, om de voormaelege Brielse-Maas te kunne verdeedege: 'De Meeuw'. In de begin van de jaeren zestug bin'k dêêr mit de Griffermeerde jeud- verieenigingen van hieel Flakkiee in uut Westmaas onger leidieng van de Griffermeerde Stadse Doom- eni Van dur Zwaag un weekend èweest. Oak hier was hut toe earg vochtug in hoomug, mar wel harstikke gezellug. Nae de ieerste Weareldoorlog waere Duuts- land in Frankriek zoeo benauwd voor mekaore dat ze ieder an dur kant van de grens in enorme fortlinie anleije. Mit geschutskoepels in ongergrondse kazer- nus in alius wat ze dochte noeodug te hewwen om mekaore teegen te houwen. De Duutse Siegfriedlinie in de Franse Maginotlinie, zoeo as die ènoemd wier deur de betreffende landen, binne dan oak noeojt gebruukt as verdeedegiengsweark! In 1940 trokke de Duutse legers van Hitler via Luxemburg in België ten Noorden om de linies heene in viele de Franse ver- deeigieng in dur rik an. In wat te dienken van de Atlantikwal die de Duutsers van 1942-1944 onger leiding in uutvoeorieng van de Organisation-Todt van de Pyreneën toet an Noorwegen liete bouwe, om un geallieerde invaosie teegen te houwen. Op hut Oudurpse strange waere nog jaeren nae dun oorlog hiervan de restanten zichtbaer, in heeden ten daege stóó dur hier in dêêr nog zat van die betonne paelen mit an de boove- in ongerkant un hoek van z'oeon 60 graeden as paele voor de ofrasterieng van un weije. Deeze paelen wiere in dien tied gebruukt as opstae- kel in de ziee. Die bestonge dan uut driej paelen op de grond liggend in drieje dêêr booven op, van dêêr de schuine booven in ongerkant. Hut gehieel wier mit iezerdraed an mekaore vurbonge in dur boovenop wier dan nog un zieemiene bevestugd. Ze wier zoeodaenug in ziee èplaetst dat ze mit lieeg- water net nog onger water stonge. Hierbie wiere dan oak nog al wat Oudurpers deur de Duutsers te weark èsteld. Teevens wiere dur nog al wat brandweervoer- tuugen èvorderd om houte paelen, die an de vloewd- lijn moste kommen te stóón, in de grond te spuiten, leerst wiere de brandweerspuiten van hut eiland èvorderd, laeter de brandspuiten van de ooverkant. Want ja, of in toe bleef ur welus ieen vast zitte. Wan néér dan de vloewd op kwam in dur oover heene gie- ng, was hut voertuug niejt bruukbaer méér. Oak wie re dur 'k weet niejt hoeveel bunkers in de duunen èbouwd. Om dan nog mar niejt oover de bunkers te spreeken die in dun Oeostdiek in op Oudurp veelvul- dug èbouw wiere (in nog hier in dêér zichtbaer bin ne), hoofdzaekeluk as ongerkommen voor de Duutse soldaoten. Dur waere nog al wat annemers die hieran un goeoje snee broad in mit nog wat ur op oak ver diend hewwe. Toch waere dur oak wel bie die de boel dee saboteren in méér zand dan cement gebruukende zoeodat de boel al spoeowdug uut mekaore viel. Dat kon je oak zieje toe Jan van Crissi Grirmewis nae de ramp de bunkers gieng sloope, die deur de of slag van de klingen op strange terechte ékommen waere. Want die wel goewd èbouwd waere was hut un hieel kar wei om ze op te blaezen. As schooljongens gienge wiele dur bie kieke toe ze dêêr mit bezug waere. Trouwens, dat paelevurhael op strange uut dun oor log hew'k van mun vaoder èhoeord. Nog un anek- doote uut dien tied die'k oak van vaoder èhoeord hewwe: op un kêêr moste ze mit un dieel Oudurpers an de kaoje un schip mit baelen cement losse. Marja, wie wouw noe graeg onger dwang wearke? Dus wae re ze liever lui dan ongelokkug. Ze deeje dan oak piano an in leije mar ieen baeltie cement op de kruuj- waegen, die dan oovere de laopplanke de kant op èree wier. Nae vurloap van tied kwam ur un Duutse Feldwebel kieke hoe of hut weark vurliep. Hut ieer ste wat un zei was: "Sabotieren! Warum nur ein Bahl auf der K£UTe,bei uns in Deutschland machen sie zwei Bahle auf der Karre Das kann hier auch!Ieen uut die losploeg zei teegen die Duutser; "Doewt hut dan mar us voor." Noe stong ur un kruuwaegen an de kant wêêrvan un boam èborste was, mar dat zag je niejt. Die kruuwaegen wier netjes néêr èzet voor de Duutser mit twiee baelen cement ur op. Hie pakt de kruuwaegen beet in hout dun boam in zun hand. Toe zei un: "Eine ist genug!", in netug vertrok de Feld webel. Oak wêêr zoeo iets, want nae dun oorlog lag de iimiiddels vurstieende baelen cement nog op de kaoje. Uuteindeluk is ur toe un paer jaer deur 'k weet niejt hoeveel meansen an die Atlantikwal in meerde re landen èbouwd. In allieene un dieel an de Nor- mandische kust heit dan toe nog wel wat dienst èdae as opstaekel, voor de geallieerden troepenmacht. Mar dat hiew de geallieerden op 6 juni 1944 toch niejt teegen, want binnen un dag kwamme ze dur toch deur de linies heene in begon de bevrijding van de deur de Duutsers bezette gebieden wêêr onger uus eige Nederland. Zoeo zie je mar wêêr dat al die bunkers in opstaekels toch oak wêêr voor niks èweest binne. Noe ja, nae dun oorlog konne deur wêêr annemers an verdienne om de boel op te ruumen. Zoeo zieje mar wêêr dat ur eigeluk niks nieuws onger de zunne is. Vroeger wier dur mit geld ègoeojd, vandaege an dun dag, lees hut mar nae in de kranten, is hut nog zoeo in zoeo zal hut wel bluuve oak! Dienke joele dat oak niejt? Hellevoewtsluus, voorjaer 2004 De groewten van Job van Klaos van Job Gerda van Koos van Gurp

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 3