r etl) eb Hulp aan probleemgezinnen in Zuid-Holland PREDIKBEURTEN Nat en droog Heropening bibliotheek 'Een impressionistisch verslag van de slil(l(en' door Cees Dirluwager ehahdeh-hieuws Orchideeën- en plantenexcursïe naar Westduinen EIIAHDEn-raEUWS Laatste Zomerzang- dienst Goedereede EIIAIIDEII-niEUWS Opiialen oud papier Herlüngen Zondag 1 augustus 2004 Drukkerij Gebr. De Waal PAGINA 2 VRUDAG 30 JULI 2004 Drie onbekenden in de titel Het lijkt een ingewikkelde titei. Driemaal een onbekende in één zin. Tweemaal wie en eenmaal wat; en het totaal voorzien van een vraagteken. Ik kwam tot deze formulering door het lezen van een artikel in Elsevier (12 juni 2004). Op de omslag staat aan de voorkant de volgende informatie over leden van het Kabinet en van de Tweede Kamer: 'Enquête; Hoofdrolspe lers vellen keihard oordeel over elkaar'. Op de voorkant van dit nummer worden de verschillende bewindslieden en Kamerleden aangekondigd als stijgers en dalers in Den Haag. Ik heb overwogen die titel voor mijn artikel te kiezen. Dan zou ik echter van pla giaat beschuldigd kunnen worden. Zo'n beschuldiging wil ik liever niet ontlopen. Vandaar een eigen formulering gezocht, zoals die nu hier boven staat. Ik kwam tot deze titel door een (sub)kopje op bladzijde 22. Dat luidt: 'Elsevier zet tra ditie voort: Welke politici stralen en welke falen? Balans van de macht geschraagd door hoofdrolspelers'. In het artikel wordt infor matie verstrekt over een flink aantal hoofd rolspelers. Uit het zojuist bedoelde sub-kop je blijkt dat de balans die in dit artikel wordt opgemaakt, gebaseerd is op ruim honderd schriftelijke antwoorden en tientallen gesprekken met ingewijden. Deze laatsten fungeren kennelijk als tipge vers, of wilt u als informatieverstrekkers. Op een niet onaardige manier wordt gezegd: Het is de hoogste tijd na de verkiezingen van mei 2002 en januari 2003, nu het 'tableau de troupe' te schetsen. Dat gebeurt dan ook op een sterk gevisualiseerde manier. Bij de foto's van bewindslieden en Kamerleden (de spraakmakende natuurlijk) zie je aan de pij len welke dames en heren stralen (dus stij gen op de ladder) en welke falen (dus dalen op de ladder). Je hoeft er alleen maar op te letten of de pijl naar boven of naar beneden wijst. Dan ken je de positie van de man of de vrouw en kun je je een voorstelling maken van zijn politieke toekomst. Wie zegt wat over wie? Wie de meeste macht heeft In aparte blokje (met foto's als kopjes) zie je in één oogopslag wie de meeste macht heeft in Den Haag en wie de meest overschatte politicus is. Daarnaast is er nog een rubriek: Wie trekken aan de touwtjes? Hierbij laat ik de informatie over de Els- evier-enquête. Zou ik verder gaan, dan komt het blad mij van plagiaat beschuldigen, Ik zou me kunnen voorstellen dat het de redac tie van Elsevier niet onwelkom is, dat ik de lezers van Eilanden Nieuws nieuwsgierig maak naar de inhoud van dit acht pagina's tellende artikel. De enige over wie ik nog iets vermeld, is het bijschrift bij de foto van Lodewijk de Waal: "Kan er beter mee ophouden. De politiek is helemaal klaar met de vakbondsvoorzitter. "Ga toch staken, joh." De lezer begrijp dat het deze veelprater niet gelukt is mijn sym pathie te winnen. Integendeel. Het voorgaande is een lange inleiding tot het eigenlijke wat ik onder mijn titel met de drie w-vragen wil schrijven. Het gaat mij name- Hjk niet om informatie over de geportretteer de personen. Daarvoor moet de lezer zelf naar het nummer van Elsevier. Neen, ik wil aan de orde stellen het feit dat collega's uit een redelijk beperkte kring informatie over anderen in diezelfde kring verschaffen. Dat is nog tot daaraan toe. Dat het echter anoniem gebeurt is eenvoor mijn besef, kwalijke zaak. Stel u voor: een vergadering van de minis terraad - zojuist afgelopen. Daar staan de top-joumalisten die het vertrouwen van de dames en de heren genieten. Ik zie ze al op minister Remkes toeschieten. Deze minister komt er niet zo goed af. Er worden zelfs al twee bekende politici als zijn mogelijke opvolger genoemd. Niet alleen Remkes moet aan het verhoor geloven, maar ook zijn collega's. Hoe lang zal hij het nog volhou den? Wie zal hem kunnen vervangen? Het antwoord moet komen van een collega die naast of tegenover Remkes aan de minis- tertafel zit. Zo wordt de man onderuitge haald door een collega die anonimiteit geniet. Is dat fair? In een kring van predikanten Ik heb me ingedacht hoe het zou klinken als men in een beperkte kring van predikanten of kerkenraadsleden een dergelijk enquête zou houden; en de resultaten - anoniem - zou publiceren. Dat zou niet alleen de broe derschap verstoren, maar ook de samenwer king onmogelijk maken. Hoort het dan niet bij de openheid van onze tijd dat dergelijk enquêtes worden ingesteld, en derzelver resultaten worden gepubli ceerd? Zult u vragen. In elk geval doet Els evier het al jaren. Het blad schrijft over de voortzetting van een traditie. Ik vind deze vorm van voorlichting, wilt u informatie, eigenlijk ongepast. Niet zozeer omdat er feiten worden vermeld. Dat is tot daaraan toe. Kan de lezer de informatie con troleren? Vooral wel omdat er oordelen worden geveld, beoordelingen worden uitgesproken. Daarin zit altijd een sterk persoonlijk ele ment. Ik kom terug op de drie woorden die in de titel met een w beginnen; Wie over wie met het bijna onheilspellende wat. Ik kan me voorstellen dat minister Remkes van tijd tot tijd in een vergadering van de ministerraad zit te denken; wat zou de buurvrouw die tegenover mij zit, als oordeel over deze opmerking naar buiten brengen? Natuurlijk anoniem, maar daarom niet minder onaange naam. Hoe interessant het acht pagina's tellende artikel ook is en hoezeer het de nieuwsgie righeid van bepaalde lezers bevredigd, ik acht het voor de loyale samenwerking van de ministers niet bevorderlijk. We zullen het ook in andere verbanden kun nen zeggen: moderne openheid werkt soms sfeerbedervend. Er zijn grenzen die in acht genomen moeten worden, in de politiek en in de kerken. Daar zal - gezien mijn vorige artikel - premier Balkenende het voor de politiek wel mee eens zijn. Laat ik het voor de omgang in het kerkelijk leven bepleiten. W.H. VELEMA Volgende week woensdag 4 augustus zal alweer de derde en hiermee de laatste zomerzangdienst voor dit zomerseizoen in de oude kerk van Goedereede worden gehouden. Tijdens deze avond zal dominee T.W. van Bennekom, Hervormd predikant uit Sommelsdijk zijn medewerking verle nen. De dominee hoopt te mediteren n.a.v. het thema: "Tentbewoner op weg naar de stad die fundamenten heeft!" nadat hij uit de Bijbel, Hebreeën 11; 1-16 heeft gelezen. Uw zangkwaliteiten zullen deze avond evenals de vorige zomerzangdienst op de proef worden gesteld er zal n.l. veel worden gezongen. Diverse psalmen en gezangen staan op het programma. De samenzang zal worden begeleid door Anton Weenink, organist uit Drrksland. Anton zal ook solis tisch op het aloude orgel te horen zijn. Hij hoopt namelijk samen met zijn dochter Marije, die de dwarsfluit bespeelt, enkele delen uit een fluitsonate van G.F. Handel ten gehore te brengen. Tijdens deze zangdienst zal mevr. C. van der Spaan een tweetal gedichten voordra gen. De aanvang van deze avond is 19:30 uur. De kerk is om 19:00 uur open. De toegang is gratis. Bij de uitgang zal er een collecte worden gehouden ter bestrij ding van de onkosten. Na afloop is er voor iedereen koffie, thee of limonade in "De ARK", om elkaar te ontmoeten en na te pra ten. Schroom niet en kom, de deuren van het mooie al oude kerkgebouw staan nodi gend voor u open. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel, (0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal,com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28: contraettarieven op aanvraag sluitingstermi/n zakelijke advertenttes: maandag en donderdag 14,00 uur slulüngstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld, Aduertentie-acquisitie; A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J,Villenus@gebr-dewaal,com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd, ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18.50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven, REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. (Ihv) Dorps- kerk: 9,00 uur ds. L. M. Jongejan uit Oldebroek en 11.00 en 19.00 uur ds. D. Zoet uit Loon op Zand. 'Eben-Haëzer': 9.00 uur ds. D. Zoet uit Loon op Zand en 19.00 uur ds. L. M. Jongejan uit Oldebroek. Woensdag 4 augustus, Dorpskerk: 14.30 uur ds. C. Oorschot uit Tholen, huwelijksbevestiging Marijn Nap en KJari Landman - Ger. Geni. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. G. Arens- man en 18.30 uur de heer J. A. van Lambalgen - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink, 11.15 uur (Duitstalige dienst) pfr. K. Berger en 18.30 uur ds. J. Smink en ds. J. van Otterloo. GOEDEREEDE - Herv. Getn. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.30 uur ds. W. van Weelden, Oud-Alblas - Herv. Gem. (ihv) 9.00 en 10.45 uur ds. H. Verheul, Amersfoort en 17.00 en 18.45 uur ds. R. van Kooten, Soest. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur nog niet bekend - Herv. Gem. (ihv) 11.00 en 18.00 uur ds. J. Harteman, Hilversum - Ger. Kerk 10.00 uur da. A. B. Worst-de Groot en 18.30 uur leesdienst. MELISSANT- Herv. Gem. (ihv) 10.00 en 18.00 uur kand. C. M. Klok, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. K. Bras. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater en 18.00 uur ds. E. K. Foppen, Bleiswijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Zieken huis: 14.30 uur de heer H. J. R Scheer- meijer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. Vis, Meerkerk - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Frisoschool' 10.00 uur ds. A. van Wijk, bevestiging ambtsdrager en 18,00 uur ds, J, Joppe, Sirjansland - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10,00 uur dsJVisMeerkerk enl8,00uurdeheer J, Moerkerk, Ouddorp - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. J. Wtenweerde - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp (H.A.) - CAMA gemeente 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. P Voets en 18.30 uur ds, W, Meijer, Yerseke - Herv. Gem. (ihv) 9.00 uur kand. W. M. v. d. Linden uit Ridderkerk en 16.30 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18,00 uur ds. R den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P Blok - Ger. Kerk 9.30 uur drs. C. Constandse en 17.00 uur kand. T. van der Griend - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 en 18.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. E. Kroon en 18.00 uur ds. J. Adri aans - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorps huis' 9.30 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster en 16.30 uur ds. L. M. Jonge jan, Oldebroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur de heer J. Moerkerk en 18.00 uur kand. B. Jongeneel, Alblasserdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evange lie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Janse, Middel burg en 18.00 uur ds. P. L. de Jong, Rot terdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. VoU-muUer en 18.00 uur ds. A. J. Krol. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. v. d. Beukei, Houten en 18.00 uur kand, C, G. Blok, Poederoijen - In het Westen hebben de meeste mensen hun natje en droogje. Hoe nat en hoe droog is verschillend. Op water en brood zitten is niet alleen van toepassing in de gevangenis. Zo valt er meer te bedenken. Al het water van de zee wast niet af dat wij slordig omgaan met water. Ook in hei klimaat zitten grote verschillen. Een zee- kiimaat laat niets aan duideigk te wensen over. Het weer wel. Maar gelukkig valt er niets te wensen, de Aiierhoogste zorgt voor regen en zonneschijn. Met echte droogte hebben we in ons land weinig van doen. Het tijdperk van de natte voeten is voorbij alhoewel lange regenperioden in deze contreien niet vreemd zijn. Het waterschap zorgt er voor dat dijken en andere waterkeringen, molens en sluizen in tact blijven. Waterafvoer. Komt er bin nen afzienbare tijd weer water naar bin nen, zij het via een kier? Het tij zorgt voor nat en droog. Het verschil tussen water en wind. Bij nat hoort natuurlijk een paraplu. Bij droog sjouwen we met een parasol. Natten is een werkwoord. Het heeft genat, zogezegd. Drogen doen we ook. De Flak- keese variant is bekend: draag. Van het bekende Stadje. Een droger maakt tegen woordig dienst uit van een menigte huis houdelijke apparaten. Om nat te worden gaan we in de (zure) regen staan of we springen met z'n allen in het diep. Met het a-b-c diploma in het dichtstbijzijnde zwemwater of het zilte nat. Lekker nat worden om daarna heerlijk op te drogen. Bij aardrijkskunde leerden we van natte en droge moesson. Van hete woestijnwinden en druipende grotten. We lazen van pas saatwinden en paardenbreedte. Van ijs vlakte en tropenhelm. Van bergen en dalen. Oceanen en meren passeerden de revue. Water stroomt van berg naar dal. Daar komt alle nattigheid uiteindelijk terecht. Inderdaad: alle rivieren stromen naar de zee. Delta. Wetlands. Nat en droog. Neerslag of zonnesteek. Rozengeur en maneschijn. In weer en wind. Bij nacht en ontij. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur (combi- dienst) ds. L J. Bijlsma. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. T. W. van Benne kom - Herv. Gem. (ihv) ver.gebouw 't Centrum 11.15 uur kand. W. van der Linden, Ridderkerk en 16.00 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer M. Jansen en 18.00 uur combidienst te Den Bommel. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Vanaf 3 augustus is de bibliotheek van Oude-Tonge -weer open op het nieuwe adres Eisenho'werlaan la.Wat is er zoal veranderd? Vooral de uitstraling! Van een oud, toch ook gezel lig, gebouw naar een mooie moderne locatie. En naast veel nieuwe boeken zijn er nu ook dvd's voor jong en oud, meer intemetplekken en een gezellige koffiecorner. Maar vooral belangrijk zijn de gewijzigde openingstijden: maandag gesloten, dinsdagmiddag geo pend van 14.00 tot 17,00(,uur, dinsdag avond geopend van 18,30 tot 20,30 uur, woensdag en donderdag doorlopend open van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag avond van 18.30 tot 20.30 uur. Boven dien is het binnenkort mogelijk om uw vakantie in de bibliotheek te boeken! Zoekt u een leuke uitdaging in uw vrije tijd? Kom dan werken in de bieb! Want de nieuwe bibliotheek in Oude-Tonge is op zoek naar vrijwillige medewerkers. Door ruimere openingstijden is er met name op de donderdag nog plaats voor enthousiaste collega's om het gezellige team te versterken. Wat wordt er van u verwacht? Liefde voor boeken en cul tuur, klantvriendelijkheid, enige compu terkennis,,, maar vooral enthousiasme en een goed humeur. Wilt u meer weten over het werk in de bibliotheek? Bel dan naar Marja van de Poll, telefoon (0187) 641057 of 605078. Mailen mag ook: biblioof@flakkee. Het nieuwe adres van de bi-bliotheek is Eisenhowerlaan la, 3255 VA Oude-Tonge, tel,:0187- 641057; fax: 0187-642863, e-m.ail:bibli- oof@flakkee,net, website: www,bibliotheeksite,nl/oudetonge of www.bibliotheeksitcni/ooltgensplaat. Het IVN Goeree Overflakkee, VVV Ouddorp en het Zuid-Hollands Land schap organiseren op zaterdag 21 en 28 augustus om 14.00 uur een wande lexcursie door de Westduinen, een uit gestrekt natuurgebied ten westen van Ouddorp. De natuurgids laat u de mooiste plekjes zien met de prachtige witbloeiende herfstschroeforchis. Een unieke kans om deze bijzondere orchideeën van dichtbij te bewonde ren. De Westduinen is een uitgestrekt gebied met golvende duingraslanden. Enkele droge, kale toppen worden afgewisseld met laagge legen vochtige duinvalleien. Al sinds de middeleeuwen graast er vee. Hierdoor krij gen struiken en bomen geen kans om te groeien en blijft het unieke voedseiarme grasland behouden. Dit grasland vormt een goede leefomgeving voor plantensoorten die op voedselrijkere plaatsen al lang zijn ver dwenen. U gaat ook door de knieën om aller lei andere kleine plantensoorten te bewonde ren. Datum: zaterdag 21 en 28 augustus Tijd: van 14.00 tot 16.00 uur Vertrek: bij de werkschuur aan de Westduin weg 37 in Ouddorp (hoek Klarebeekweg) Deelnamekosten: gratis Aanmelden: vooraf, telefonisch tussen 10.00 en 17.30 uur bij VVV Ouddorp (0187) 681789 of via de namuragenda op www.zuidhollandslandschap.nl. Door de akkers en weilanden loop ik richting Grevelingen. Voor mij zie ik in een rechte lijn een rij bomen, karig gebleven door de wind, wind en zout. Ze staan aan de voet van de Slaper- dijk. Tot midden vorige eeuw was het een Slaperdijk, toen kwam het water tot aan de voet en bij zwaar weer ook eroverheen. Na afsluiting van de Gre velingen is het eiland veilig en komt het water niet verder. De aarde is slechts de grond waarop de blauwe hemel rust. Door de wandelingen over de slikken van Goeree-Overflakkee ben ik in de loop der jaren gaan genieten van het gezoem van insecten zoals kleine wespen, dagpauwogen en koninginnen van aard- en steenhommels. De dijkjes achter de slikken zijn begroeid met paardebloemen, madeliefjes en vooral met lila pinksterbloemen. Als ik op de dijk voor het water van de Grevelingen sta, zie ik aan de overkant de huizen en het kerkje van Brouwershaven, een plaatje dat er al eeuwen zo uit moet zien. Aangekomen op de Slaperdijk kijk ik uit over een leeg land, de slikken. Modderland, gloeiend paai's/rood en vlekken okergeel in het ochtendlicht, witte pluizenboUen en spiegelende strepen water. Land in wording, je waant je op de derde dag van de schep ping. Met de verrekijker tuur ik over de kwelders en zie ik vogels, schapen en dan ineens een helgele vlek, een bewegend groepje Fjordenpaarden. Vanaf dat moment ben ik de Fjorden gaan volgen om ze te teke nen, een jaar lang. 's Morgens vroeg, 's mid dags of 's avonds laat. Nu, na bijna zes jaar, komen de herinnerin gen van elk jaargetij weer samen. De och- tendkleuren - paars/rood en vlekken oker- geel - of één van de vele middagluchten, die soms grijs en dreigend het water blauw/grijs kleurde. Het avondrood dat de pluizenboUen de ene keer gouden kroontjes gaf en een ander moment, na een onweersbui, donker blauw/paars liet schitteren. Dit, en nog veel andere indrukken van het landschap, heb ik jaren op mijn netvlies meegedragen om eens uit te werken tot een geheel. En dit jaar kwam het moment om al die indrukken van toen als een impressionistisch verslag vast te leggen. Ik koos voor olieverf schilderij en met een afmeting van 20x30 cm. Het moet een serie van twintig schilderijen worden, die in een lange rij naast elkaar op een wand elk hun eigen impressie gaan uitdragen. Nu ik hal verwege ben kan ik met het 'kunstrondje Dirksland' in het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis de eerste acht schilderijen laten zien. Ze hangen in de lange gang naar de hoofdingang. Vanzelfsprekend hangt er in mijn eigen ate lier ook een deel uit deze serie. Mijn atelier is open op woensdag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, of na telefonische afspraak. Iedereen is van harte -welkom, want er is daar nog veel meer kunst 'te bele- Morgen, zaterdag 31 juli, wordt vanaf 9.00 uur het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente van Herkingen. Wilt u het papier goed gebundeld tijdig aan de kant van de weg zetten? (S.v.p. geen plastic om tijdschriften laten zitten of drankkar tons, diepvriesverpakkingen en behangpa pier bij het oud papier stoppen.) Gedeputeerde Staten kiezen ervoor om vijf gemeenten te laten starten met onderzoek naar het inzetten van een gezinscoach. Dat zijn de gemeenten Gorinchem, Katwijk, Dordrecht, Gouda en Sliedrecht. Onderzocht wordt of er een zesde pilot op Goeree- Overflakkee kan worden opgezet. Daarnaast stelt de provincie Zuid- Holland middelen beschikbaar aan het bureau jeugdzorg, waarmee het bureau actief kan optreden in pro bleemgezinnen "waar sprake is van overlastgevende situaties zoals mis handeling en huiselijk geweld. Gezinscoaching Eind 2004 starten in Zuid-Holland in de vijf gemeenten experimenten, met het inzetten van een gezinscoach voor gezinnen met zware problematiek. Bij gezinscoaching gaat het om de coördinatie van zorg: het coördineren van hulp aan gezinnen met meervoudige problematiek. Gezinnen die de greep kwijt zijn op de eigen situatie en waar bij meerdere lokale hulpverleningsorganisa ties betrokken zijn, zoals maatschappelijk werk, schuldhulpverlening, verslavingszorg en thuiszorg. De gezinscoach is één van de hulpaanbieders en ondersteunt en begeleidt het gezin, zodat het weer de regie over de eigen situatie kan gaan voeren. Waar nodig fungeert de gezinscoach ook als schakel tus sen het gezin en de verschillende hulpverle ners. De gemeenten die mee willen doen aan de experimenten moeten voldoen aan een aan tal criteria. Er moet bijvoorbeeld voldoende draagvlak zijn, maar ook een redelijk tot goede sociale infrastructuur en actieve en goed samenwerkende welzijnsorganisaties. Daarnaast moeten er minimaal 15 gezinnen in de gemeente wonen die voor gezins coaching in aanmerking komen. Gorinchem, Katwijk, Dordrecht, Gouda en Sliedrecht voldoen aan deze criteria en gaan samen met lokale organisaties een aanmeldpunt voor gezinscoaching opzetten. Onderzocht wordt of op Goeree-Overflakkee een zesde aan meldpunt opgezet kan worden. Onderzoek naar invulling rol gezinscoach In het uitvoeringsprogramma 'Ruimte voor jongeren 2005' staat dat eind 2004 de expe rimenten gezinscoach starten, ondersteund door het expertisecentrum Jeugd, Samenle ving Opvoeding. Hiervoor stelt de provin cie Zuid-Holland een bedrag van 154.500 beschikbaar. Het expertisecentrum gaat met dit bedrag een manier ontwikkelen om een gezinscoach in te zetten voor probleemge zinnen. Tijdens de experimenten wordt onderzocht wat de taken en bevoegdheden van de gezinscoach moeten zijn. Ook moet onderzocht worden wie er verantwoordelijk moet zijn voor het inzetten van een gezins coach en wanneer deze moet worden inge zet. Voor 2005 is een bedrag van 200.000 beschikbaar gesteld voor de experimenten en de uitwerking van de werkwijze van de gezinscoach (methodiekontwikkeling). Totaal is er voor 2(X)4-2005 dus een bedrag beschikbaar van 354,500, De experimen ten en methodiekontwikkeling voor de gezinscoach lopen naar verwachting door tot 2006. Actief optreden in probleemgezinnen Naast het inzetten van een gezinscoach wil de provincie ook gezinnen helpen die te maken hebben met mishandeling of huiselijk geweld. De provincie Zuid-Holland geeft daarom de Stichting Bureau Jeugdzorg Zuid-Holland voor 2004 een bedrag van 27.142. Hiermee kan het bureau een start maken een methode te ontwikkelen om actief op te treden in probleemgezinnen, ter preventie van jeugdbescherming. Gezinnen waarbij sprake is van mishandeling, huise lijk geweld en andere overlastgevende situ aties, zijn niet gemotiveerd om een beroep te doen op de hulpveriening. Er moet daarom outreachend (actief naar de gezinnen toe) gehandeld worden. Het gezin wordt door een maatschappelijk werker of outreachend wer ker naar reguliere hulpverlening geleid of gemotiveerd om hulp in te schakelen. Hier door worden verdere escalaties voorkomen. Het doel is om, in samenwerking met lokale organisaties, jeugdzorg toegankelijk en laagdrempelig te houden voor gezinnen in belastende situaties.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2