Overdenking De Viscromte uit de Heilige Schrift mar LeMlMgrad Bouw huttendorp Ooitgensplaat Park en Poëzie in Middelburg EIIAIIDBI-IIIEUWJÏ IK VENSTER - Terrorisme - Waarschuwingen - Kritiek POiTeOOEÜEHKUKKEU eauRMttN viiL QoamN nimiü ais pwsmt manoM ot ooitvmm? Palingwedstrijd HSV eiiTBNO mm ouoi icmimns opponnn 6BUERF0E 8L0EmN Half werk... [2] Extra ruimte.., .ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brielie Zuid-Afrjkaanse Leisteen, Tegels en dakbedekking www.groennatuursteen.tk Myra Terpstra exposeert in VW-kantoor 't Blaeuwe Huus. Autopuzzeltocht Adullam •3fa.iga.-^rilogie - deel 1 JOH. G. VEENHOF 14 PAGINA 5 VRIJDAG 23 JULI 2004 ijiikiip k^ik ■■•Il s,.lln(.llli.'. Ill; JarenJang hebben we geleefd met de vrees voor een Derde Wereldoorlog. Maar, wat niemand had verwacht, binnen de kortste keren stortte het communisme ineen en sindsdien is de dreiging behoorlijk afgeno men. Inmiddels is een nieuwe dreiging ont staan, die van het wereldwijde terrorisme. Hoe serieus die dreiging genomen moet worden, bleek wel op 11 september 2001, toen twee vliegtuigen zich boorden in de Twin Towers en opnieuw in maart van dit jaar, toen Madrid het slachtoffer werd van een terreuraanval. De bedreiging met terreur is daarom zo gevaarlijk, omdat het eigenlijk niet mogelijk is zich er tegen te wapenen. Elk land kan op elk willekeurig ogenblik object van terreur worden. Kennelijk zijn over de hele wereld kleine groepen terroristen aan het werk en hun activiteiten onttrekken zich aan iedere controle. Desondanks is het verwonderlijk dat de autoriteiten dikwijls van tevoren op de hoogte zijn van hun plannen. Zo werd vorige week bekend dat Nederiand en vooral het westen en het zuiden van ons land, met een terreuraanval werd bedreigd. Waar dat precies zou zijn was niet bekend, of werd niet bekend gemaakt. Maar gedacht werd aan grote, kwetsbare objecten of aan plaatsen waar op dat moment veel mensen bij elkaar zouden zijn. Er werd dus aange drongen op waakzaamheid. Burgers moes ten eventuele verdachte handelingen ter stond melden. Nederland zou Nederland niet zijn wanneer er op deze bekendmaking geen kritiek was gevolgd.De waarschuwing voor een terro ristische aanval zou immers kunnen leiden tot paniek onder de bevolking? Maar als we niet waren gewaarschuwd en er zou iets gebeuren, dan zouden deze zelfde mensen ook kritiek hebben! Dan zou er - terecht - gezegd zijn: "Waarom heeft de regering ons daarvoor niet gewaarschuwd?" Van de andere kant was te horen dat de waarschuwing niet gedetailleerd genoeg was. De regering wist kennelijk méér, maar de informatie was uiterst summier. Zelfs de politie wist niet goed waar ze eventueel moest zijn en hoe ze in dat geval behoorde te handelen... Ik geloof best dat het voor de regering niet eenvoudig is. Ze draagt de verantwoorde lijkheid voor het leven van de burgers en moet derhalve waarschuwen voor eventuele gevaren. Maar zou de regering alles zeggen wat zij weet en zou zij die informatie publiek maken, dan zou dat zeker de terroristen in de kaart spelen. En dat laatste is nu juist niet de bedoeling. WAARNEMER Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Ëilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Kunt u me zeggen onder welke omstandighe den de zee 'licht'? Antwoord: Dit fluorescerende blauwe schijnsel wordt veroorzaakt door het plank ton. Dit bestaat uit kleine organismen, die in het zeewater zweven en die veel vissen tot voedsel dienen. Bepaalde stoffen daarin nemen stralingsenergie op uit het ultraviolet te deel van het zonlicht en kunnen dit gedeeltelijk als een zwak schijnsel van blau we kleur terugzenden. Verder kan bewegend water het schaarse licht van maan en sterren of de heklichten van een schip weerkaatsen. En ook een flinterdun olielaagje kan bij een bepaalde belichting al een enigszins blauw schijnsel vertonen. Vaak loop ik naar mijn buitenbrievenbus en merk dan dat de postbode nog niet langs geweest is. Hoe kan ik zien of hij geweest is? Antwoord: Er zijn brievenbussen in de han del die kenbaar maken dat de postbode langs is geweest d.m.v. bijvoorbeeld een houten of kunststof rood vaantje dat omhoog komt als de postbode of iemands anders iets in de brievenbusbus heeft gedaan. Zelfs zijn er tegenwoordig al brievenbussen die een elek tronisch signaaltje afgeven in uw woning. Deze bussen zijn te koop bij de betere doe- het-zelf zaken. Onze buurman wil een huis bouwen op een stuk grond naast ons huis. Volgens het bestemmingsplan is dit een moes- of heem- tuin. Mag hij daar zomaar gaan bouwen? Moet er eerst een schone grondverklaring worden afgegeven, hebben wij ook inspraak, en kunnen we evt. bestemmingsplanschade eisen? Antwoord: Niemand raag zonder meer ergens gaan bouwen, dus ook uw buurman niet! Hij zal eerst een bouwvergunning moe ten aanvragen, waartegen belanghebbenden - zoals u - eventueel bezwaar kunnen maken. Op deze manier heeft u dus inspraak. In de regel moet er ook een schone grondverkla ring worden afgegeven, of u voor bestem mingsplanschade in aanmerking kunt komen? Daar kunnen wij niet over oordelen daarvoor moet u verder bij uw gemeente informeren. In oude scheepsjournalen stuitte ik al enkele malen op het gebruik van zeewier, als de schepelingen uit de Gouden Eeuw snel een wond moesten verzorgen aan boord. Wat zit daar voor werkzame stof in? Antwoord: De actieve stof in die bruine zeewier is calcium alginaat, die zich snel vermengt met de j odium in het bloed en dan een gelei vormt die desinfecterend werkt, maar bovendien de wond ook goed afsluit en beschermt. Het beschadigde weefsel van de huid eronder krijgt dan bij regelmatige ver versing gelegenheid zich te herstellen. Hoe kwamen onze grootouders er eigenlijk toe om hun kinderen wijs te maken, dat de kleine kindertjes door de ooievaar werden thuisbezorgd? Een kangoeroe met buidel of een soort Zwarte Piet met grote zak zou toch veel logischer zijn geweest? Antwoord: Volgens de taalkundigen noem den onze voorouders de ooievaar in het Mid delnederlands (de taal die hier van de 12de Op vrijdag 16 juli 2004 organiseerde de HSV de Viscromte een palingwedstrijd in het Zuiderdiep. De opkomst was iets beter dan de vorige keer, er waren nu 20 vissers die hun geluk wilden gaar beproeven. Het weer was in iedere geval beter dan vorige week, het was bladstil en een heldere lucht, geen kans op regen dus, dat is wel zo fijn. De mist kwam wel opzetten met de sche mering en zo werd alles wel een beetje nat. De vangsten waren nogal wisselend er waren deelnemers die zeer mooie explaren op de kant wisten te toveren. Met name N. Bazen een van 68 cm en C. Pijl een van 66 cm spanden de kroon, zij waren ook de nr. 1 en nr. 2 van deze avond. De uitslag 1. T. Pijl345 cm. 2. N. Bazen 263 cm. 3. R.Rijke246 cm. 4. A.v Heukelen .162 cm. 5. L. Bolier 127 cm. 6. J. Janse87 cm. 7. J. Landman 86 cm. 8. K. Westdijk77 cm. 9. J. Wolfert77 cm. 10. J. Mastenbroek .40 cm. Er zijn in totaal 34 palingen gevangen met een totale lengte van 1510 cm. De volgen de wedstrijd is op 23 juli in het Haringvliet op de blokken bij Hellevoetsluis. Inschrij ven van 20.30 tot 21.00 uur. En vissen van 21.30 tot 00.30. tot de 16de eeuw gesproken werd) 'odevare' en dat moet komen van 'ode baar', hetgeen schatbrenger betekent. Ode komt namelijk van het oudsaksische ód bezit, of schat, en baar is afgeleid van baren, dat oorspronke lijk dragen betekent. Van schat dragen tot baren is dus een enkele stap. Zo werd in de volksmond de ooievaar de kind-drager, en later (ook) de geluksbrenger. Ooievaars kwamen in ons (toen nog erg waterrijke) land veel voor, omdat er zoveel kikkers huis den. Kangoeroes en zwarte pieten zag men destijds nog helemaal niet in ons land. Ons jonge poesje van 11 maanden is erg vals geworden. Als we ons aan- of uitkleden, vliegt het ons naar de benen, bijt flink en ver nielt m'n panty's. Is zo'n dier nog te gene zen? Antwoord: Dit is geen valsheid. Jonge kat jes zijn lang speels en moeten zich oefenen in het vechten. Met uw schoenen kunnen ze moeilijk overweg, maar in kousen en blote voeten kunnen ^e wel hun kleine kaken zet ten. Trek handschoenen aan als u met ze gaat stoeien. Als u daar te weinig tijd voor wilt of kunt nemen, zorg dan voor een (tijdelijke) speelmakker, bijvoorbeeld een ongeveer even oud poesje van buren, zodat die twee samen kunnen ravotten en rollebollen. U zult daar met plezier naar kijken en als uw kat wat ouder is, hebt u er verder weinig last van. Hoe krijg ik een vuil geworden perkamenten boekband weer netjes? Antwoord: Boekjes met huishoudelijke tips geven daar sterke middeltjes voor, maar archivarissen en uitgevers zijn zo verstandig een schoon zacht lapje met heel weinig lauw water en wat zadelzeep te gebruiken voor dit doel. Voor die zadelzeep moet u een winkel in paardensportartikelen, zoals zadels, leren tuigen, teugels en zwepen opzoeken. Ze staan vermeld in de Gouden Gids. Bij de Aalsmeerse bloemenveiling zag ik zwarte tulpen, groene rozen en roze varens. Zijn die echt zo gekweekt, of van plastic? Antwoord: Nee, dat zijn echte bloemen, maar die kunnen tegenwoordig bij enkele veilingen door een gespecialiseerd bedrijf bij aanvoer worden geverfd. Dat kan in elke kleur die de handelaar wenst of voor cliënten nodig heeft. "Efraïm is een koek die niet is omge keerd..." (Hosea 78b) De profeet Hosea vergelijkt het volk van Israël met een koek, een broodkoek. Een koek die weliswaar op het vuur is gelegd om te gebakken te worden, maar die niet is omgekeerd. Zodoende was hij nu aan de ene kant zwartgeblakerd en aan de andere kant nog bleek en niet gaar. Een koek die voor consumptie niet geschikt is. Een koek die zijn bestemming missen zal en die afgedankt en weggegooid zal worden. Wat is de reden van die misprijzende verge lijking? Het was ook met dat volk ten tijde van Hosea maar half werk. Uiterlijk leek het er nog wel op dat ze de Heere, hun God, dienden. Maar hun binnenste keerde zich tegen Hem. Zelfs werden de afgoden gediend. En dat door Israël, het volk van Gods verbond! Daarom klinkt het: "Efraïm is een koek die niet is omgekeerd..." Half werk! Is soms de Heere iets te verwijten? Is het toch eigenlijk niet de schuld van de Heere dat het zo laag afloopt met dit volk? Laat ik u zeggen dat Hosea's profetie er geen aan leiding toe geeft om te denken, dat de Heere er de hand in heeft, dat ze zich niet bekeren. En dat het blijft steken bij half werk. Alsof dat alles Zijn schuld zou zijn. Integendeel! Israël, het verbondsvolk, is als een deeg dat uit Zijn handen is voortgekomen. Hij heeft het bereid. Hij heeft er alles aan gedaan dat ze een goed doorbakken koek zouden wor den. Dat ze aan hun doel zouden beantwoor den. Wat heeft de Heere ai niet aan dat volk gedaan... Hij heeft het uit Egypte geleid. Hij heeft het bewaard door de woestijn heen en het volk doen ingaan in het land der belofte. Hij heeft Zijn verbond met haar opgericht. Hij heeft Zijn wet haar gegeven. Hij heeft profeten gegeven die het volk herinnerden aan de heilzame geboden van de Heere. Wat een bemoeienissen al niet allemaal. En heeft de Heere dat alles maar gedaan met een kil afstandelijk hart? Alsof Hij uitein delijk helemaal niet het heil van dat volk op het oog had, maar eerder haar ondergang? Is het soms alleen maar voor de vorm dat de Heere Zijn aanhankelijkheid aan dat volk toonde? Let er eens op hoe de Heere dat volk hier noemt. Efraïm, de naam van de lievelings kleinzoon van Jakob. Die in plaats van zijn oudere broer Manasse de eerstgeboortezegen ontving. Efraïm, het is een naam waarin een bijzondere liefde van de Heere tot uitdruk king kwam. En met die naam wordt nu het hele volk genoemd. Het is alsof we hier iets horen van dat woord van Jeremia, een woord vol van tere goddelijke liefde: "Is niet Efraïm Mij een dierbare zoon, is hij Mij niet een troetelkind? Sinds Ik tegen hem gesproken heb, denk De nog ernstig aan hem. Daarom rommelt Mijn ingewand over hem". Het hart van de Heere is zo vol van liefde en ontfer ming, ja juist voor dat Efraïm, juist voor dat Israel. Straks horen we uit de mond van Hosea ook nog zo'n uitroep van de Heere: "Efraim, wat heb De meer met de afgoden te doen?" Het is alsof de Heere zeggen wil, in een aangrijpend ontroerend appèl: "Efraim, tussen u Mij mag toch niets in zijn? Daar mogen toch geen afgoden in zijn?" De Heere de schuld, in uw of jouw leven? Lezer, laat het duidelijk zijn: God wil uw ondergang niet. Hij heeft geen behagen in uw verderf: "Zou Ik enigszins lust hebben aan de dood van de goddeloze, spreekt de Heere Heere? Weet toch: ik heb daar geen lust in. Ik ben daar niet op uit! Daarin heb Ik lust, zegt de Heere, dat de goddeloze zich bekeert van zijn boze wegen en dat hij leeft!" Durft u het anders te zeggen? Durft u de beschuldi gende vinger uit te steken naar de Heere? Moet die vinger daarentegen niet naar uzelf? En hoe moet het nu? Wat moet er nu gebeu ren? Beseft u de ernst van dit woord? Wat gebeurt er met zo'n koek die niet is omge keerd, zo'n mis-baksel? Wat er mee gebeurt? Dat is duidelijk. Zo'n mislukte koek deugt nergens meer toe. Ik denk aan het woord van de Heere Jezus: "Indien het zout smakeloos wordt, waarmee zal het gezouten worden? Het deugt nergens meer toe dan om buiten geworpen en door de mensen vertreden te worden..." Zo was dat met dat zout. En zo is het met die koek... Weg ermee! En zo zal ooit de Heere doen. Een leven lang heeft Hij geduld gehad. En een leven lang heeft Hij Zijn Woord laten horen, ook mis schien in uw leven. Opdat het tot bekering, tot om-kering komen zou. "Wendt u naar Mij toe wordt behouden! Zoek Mij toch leef!" Maar eens komt daaraan een eind. Dan zullen we voor Hem staan. Voor Zijn rech terstoel. En als het dan eens zou gelden: "Gaat weg van Mij... Ik heb u nooit gekend..." - Dat is de ernst van dit woord. Maar juist met het oog op die bezinning moest Hosea dit woord prediken. Opdat het volk zich zou bekeren tot de Heere. Zo geldt het ook ons. Opdat de koek van ons leven zou worden omgekeerd, of zo u wilt: bekeerd... Er is doen aan! De Heere wil zondaren ont vangen. Hij wacht om genadig te zijn. Er is in Christus heil en zaligheid voor verlorenen. De volsta nu met de slotwoorden uit Hosea's profetenboek. Ze luiden als volgt: "Wie is wijs? Die versta deze dingen. Wie is verstan dig? Die bekenne ze. Want des Heeren wegen zijn recht. De rechtvaardigen zullen daarin wandelen, maar de overtreders zullen daarin vallen." J.M.J. KIEVIET The Power of Dreams wvi/w.janvandijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 Van 10-8 t/m 13-8 kan er meegedaan wor den met de bouw van een huttendorp in Ooitgensplaat. Alle kinderen van de basis school van Ooitgensplaat en omgeving kun nen zich aanmelden. Het huttendorp wordt gebouwd op het terrein achter het park De Ventjager. Het bouwen begint op dinsdag 10-8 om 9.00 uur. Neem een conservenblik mee voor het bewaren van de spijkers en een bord voor het eten. Op vrijdagavond om 19.00 uur is er een groot vreugdevuur. Op maandag 2-8 zijn er van 19.00 uur tot 20.00 uur 4dagen kaarten te verkrijgen bij W. de Bonte, Weespad 19. De kosten van de 4dagen kaart zijn 6,-. Dagkaarten zijn ver krijgbaar bij de ingang en kosten 2,- per dag. diverse kleuren, ook zwart, te zien op: Tel. 0187 - 483983 06 - 25063232 Als voorloper op het poëzie-evenement Park Poëzie, een initiatief van stads dichter Chawwa Wijnberg, is in de Zeeuw se Bibliotheek van maandag 2 augustus tot en met zaterdag 25 september de expositie 'Park Poëzie, Dichters Natuurlijk!' te zien. De tentoonstelling is te bezichtigen op de tweede verdieping, in het Zeeuws Documentatiecentrum. Speciaal voor de expositie brengen inter nationale en nationale dichters tuingedich- ten bijeen. Alle gedichten zijn geïllus treerd met foto's van Middelburgse stads tuinen. Fotograaf Frank Viergever geeft een impressie van de onbekende tuinen. De expositie bestaat onder andere uit gedichten van Jan Beranova, Anneke Brassinga, Al Galidi, Marie Cécile Moer dijk en Hans Tentije. Deze en andere dich ters dragen tijdens Park Poëzie 2004 in september, werk voor in de tentoongestel de tuinen. De kaartverkoop voor het eve nement start half augustus. Gedurende de maand juli en augustus is er in het VVV-kantoor van Ouddorp aan Zee een bijzondere expositie te zien door Myra Terp stra. Sinds een paar jaar is zij woonachtig in Stellendam. Creativiteit heeft haar hele leven al een grote rol gespeeld. Het geeft volgens haar de mogelijkheid iets van jezelf neer te zetten in materie, creativiteit leert je niet alleen dingen van meerdere kanten te bekijken, maar ook oplossingen te bedenken die je kunnen verder helpen in het dagelijks leven. In Stellendam heeft zij'haar eigen werkruim te waar zij kinder- en volwassenenworks- hops geeft. Volwassenen willen vaak gewoon iets 'maken' terwijl kinderen het leuk vinden om gewoon lekker 'bezig' te zijn. Die mogelijkheid biedt Myra hen in haar knutselschuur: niets moet alles mag! Zelf vindt zij het leuk om met allerlei mate- rialen bezig te zijn, vooral met materialen die je met zou verwachten, zoals bijvoor- beeld 'lampsieraden'. Myra houdt van gekke en kleurrijke dingen. Haar inspiratie haalt zij uit het leven zelf en de natuur. Nieuwsgierig geworden naar deze bijzondere expositie? Kom dan gauw eens een kijkje nemen! De expositie is te bezichtigen t/m eind augustus tijdens openingstijden van VVV Ouddorp aan Zee, Bosweg 2, Ouddorp: ma t/m vr: 8.30-17.30 uur en za: 8.30-16.00 uur Het comité Ouddorp van de Stichting Adul lam organiseert op dinsdagavond 27 juli een autopuzzeltocht. Er wordt gestart bij Eben Haëzer, Preekhil- laan 3 in Ouddorp. De starttijd zal tussen 19.00 en 20.00 uur zijn. De kosten: 3,40 per auto. Het comité hoopt veel eilandbewoners en toeristen te ontmoeten want de opbrengst gaat naar de gehandicapte medemens. -57- 'Nee joh, 'k ga wel even de loopgraaf in, er zal best iemand zijn die me kan helpen.' Hij voegt de daad bij het woord en glipt naar buiten. In de loopgraaf staan de mitrailleurschutters klappertan dend achter hun wapens. Franck loopt naar de stelling waar het stuk antitankgeschut staat opgesteld. De bemanning, een stel jongens van de laatste lichting, is bijna apathisch door de kou. Het vriest meer dan vijf endertig graden. 'Hoe gaat het jongens?' 'Vreselijk, je handen zouden aan het kanon vastvrie zen. Hoe is het, hebben jullie al iets gehoord of we win- terkleding krijgen? Het is niet meer te harden. Ik geloof dat mijn voeten bevriezen. Ze zijn helemaal dood.' 'Nee, ik heb er nog niets van gehoord. Maar weet je watje moet doen om warm te blijven? Kniebuigingen maken en daarbij de armen om je lichaam slaan, dat helpt. Ik heb dat van de Russen gezien.' Als Franck in de bunker terugkomt, ligt Karl-Heinz te slapen. Franz is zijn brief wegbrengen, voor in de loop graaf. Op tafel ligt een pakje sigaretten. Karl-Heinz snurkt. Leningrad. Eens één van Ruslands mooiste ste den. Met zijn parken en tuinen, paleizen aan de Newa, een stad rijk aan cultuur en een bewogen historie. Nu is de stad veranderd in een gigantisch sterfhuis. Door zinloos geweld van de aardbodem weggevaagd door duizenden bommen en granaten. Naast het uit moorden door oorlogsgeweld, heeft de honger vele inwoners van deze stad de dood ingedreven. En nog ligt de klauw van de Duitse legers met een wurgende greep om de stad, in een belegering die al bijna negen honderd dagen duurt. Ergens in één van de zwaar getroffen wijken, zitten enige figuren rond de tafel gebogen, die door het licht van een walmende olielamp wordt beschenen. Enkele van Ruslands beroemde en door de Duitsers zeer gevreesde maarschalken en generaals zijn door Stalin naar de stad gezonden. Hun opdracht luidt: Het samen stellen van een operatieplan, waarmee de Duitsers voorgoed van het Leningradfront zullen worden ver dreven. Bloedig is de strijd om de stad reeds geweest; de ver hezen van Duitse en Russi.sche troepen waren ver schrikkelijk. De Russen hebben koste wat het kost getracht de Duitse ring rond de stad te doorbreken. Met enorme verliezen aan mensenlevens en materieel is het hun in de loop van 1943 gelukt om de spoorweg Wolchow-Leningrad te heroveren, zodat er weer voed- seltransporten via deze spoorlijn de stad binnen kun nen komen. De Duitsers zitten echter nog altijd zo dicht bij, dat deze spoorlijn in de loop van enkele maanden honderden keren kapot wordt geschoten. Elders in Rusland zijn de Duitse legers, na hun neder laag bij Stalingrad teruggedreven, maar nog lang niet verslagen. De gebalde vuist die tegen de Russen is opgestoken, heeft voorlopig zijn kracht nog niet verlo ren. In Leningrad wordt het plan uitgewerkt voor de totale vernietiging van de Duitsers. Een gigantisch plan, waarvan met de voorbereiding op 5 november 1943 wordt begonnen. Onopgemerkt brengen schepen van de Baltische vloot 's nachts enorme hoeveelheden manschappen en materieel naar het Leningradfront. Duizenden tonnen granaten en ander oorlogstuig wor den met auto's en paardentractie naar de uitgangsstel lingen gebracht. Vanuit drie fronten zullen de Russen aanvallen: Poel- kowoheuvels, Oraniembaum en Wolchowtront. Als ze voor de aanval klaar staan, hebben ze tegenover de Duitsers 21.600 kanonnen, 600 stuks luchtdoelge schut, 1500 Katoesjaraketkanonnen (de door de Duit sers zo gevreesde Stalinorgels), 1475 tanks, 1500 vliegtuigen, 1.241.000 manschappen staan. Een ver pletterende overmacht! Veertien januari 1944. Aan het front is het rustig. De temperatuur is gedaald tot onder de dertig graden en boven het slagveld hangt een ondoordringbare mist. De soldaten, die in de loop graven staan, kunnen zich bijna niet warm houden. Hun adem slaat hen in het gelaat en bevriest meteen tot een ijskorst. De eerste bevriezingen van ledematen doen zich voor. Slechts hier en daar valt een schot of ratelt even een mitrailleur. Een frontsituatie zoals bij na de hele oorlog nog niet is voorgekomen. De Duit sers lijden meer van de kou dan van de Russen, die naar ze menen zijn ingevroren. Maar het is een be drieglijke stilte. Vanuit het Russische hoofdkwartier worden bevelen gegeven aan de divisies en vandaar uit gaan berichten naar de bataljons die op hun beurt de compagnieën instrueren. Na Stalingrad komt een van de grootste Russische offensieven op gang, totaal onopgemerkt door de Duitsers. Onder dekking van de mist kruipen, in dikke gewat- teerde pakken gestoken, donkere gestalten in de vroe ge morgenschemer naar voren. Russische pioniers die de prikkeldraadversperringen opruunen en de mijnen velden schonen. Zwaar geschut, houwitsers en de gevreesde Stalinorgels worden in stelling gebracht. Vrachten munitie staan klaar, tankbemanningen heb ben hun plaatsen ingenomen, granaten worden door het torenluik naar binnen gebracht. Op de vliegvelden staan de vliegers bij hun toestellen, de bommenrekken zijn gevuld, het boordgeschut met antitankgranaten geladen. Het wachten is tot de mist optrekt, dan kun nen ze zich in de strijd storten. Als de dag aanbreekt zijn duizenden granaten in de vuurmonden gestopt, het wachten is nog slechts op het teken: Vuur!!! Aan de Duitse kant lopen de wachtposten te schelden en te kermen op de kou die hen bijna de adem afsnijdt. Als de dag aanbreekt worden de wachtposten afgelost; iets wat bij deze strenge vorst elk uur gebeurt. Stam pend in hun met lappen omwikkelde laarzen komen de aflossers door de loopgraven. Ze kunnen nu gerust rechtop lopen, de Russen kunnen hen met deze mist toch niet zien. Anders hoeven ze dat niet te proberen, scherpschutters nemen alles op de korrel wat er beweegt. De mannen die uit hun posten worden gehaald, zijn blij dat ze een poosje naar hun schuilplaats kunnen, een hol in de grond waar ze voorlopig een beetje beschutting vinden tegen het barre winterklimaat. 'Morgen kameraad, heb je een bak warme koffie of soep meegebracht?' 'Nee, maar dadelijk komt de fourier warme punch, spiegeleieren en braadworst rondbrengen.' 'Dank je Emil, ik zal wat bewaren voor straks als jij weer terug komt. Zoek jij het voorlopig hier maar uit achter die blaaspijp', waarmee de zware mitraiUeur wordt bedoeld die dreigend in het niets staat gericht. 'Nou kerel, hou je taai.' 'Vertrek maar vlug en zorg dat de kachel warm staat als wij terugkomen.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5