nieuwe Solexen KIEVIT VAN DIS LLÜJ reünie I 93 GRATIS* Gerhard Tersteegen (0187) 60 11 66 Adverteren mag geen gokje zijn! (1697-1769) Ouddorp ARENSMAN Uitvaartverzorging arbeidsongeschiktheid? Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt www.vandis.nl H. van der Veer ANNETTE Ongetwijfeld EIIAIIDBI-IIIEtJWS Do uwe C. Meijer M. Meijer-Zeedijl(^ Wij hebben voor u in voorraad We zijn niet de grootste, maar wel de goedkoopste! Telefoon 63 13 31 BEVALT BETER uitvaartverzorging Telefoon (0187) 491396 WWW, kievit-uitvaart, nl Wie betaalt de hypotheek bij J.A. KOOij huisarts De praktijk van Dr. Kooij is i.v.m. vakantie van 23 juli t/m 15 augustus Adverteren in 'Eilanden-Nieuws' brengt groter omzet op zaterdag 18 september 2004 Bouw- en Timmerwerken Nu bij Annette IEDER 2e KLEDINGSTUK (dames) Geboorte en arbeid In de stilte Uit de stilte Zielszorger Geboorte/caarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Briefpapier Broctiures Fakturen Boeken Folders Posters Gebr. de Waal Drukkerij Voor de inwoners van ^t^ PAGINA 3 VRUDAG 23 JULI 2004 FAMILIEBERICHTEN Met grote blijdschap delen wij u mede dat God ons oy 20 juli 2004 opnieuw een zoon en broertje heeft geschonken Douwe Jan Casper Hij is geboren om 13.04 uur en weegt 4160 gram. Paan en Bartha Moerkerk-de Bakker Jorg en Jaap Braamstove 19, 3253 EK Ouddorp Telefoon (0167) 664486 D.V. vrijdag 30 juli 2004 hopen onze ouders en if grootouders en de dag te gedenken dat zij 50 jaar getrouwd zijn. Dat de Heere hen nog lang voor elkaar en ons mag sparen is onze diepe wens. Klarie en Piet Martijn, Leon Gerie en Emiel Zeebrekersweg 41 t 3253 VS Ouddorp Maar de Heer zal uitkomst geven Psalm 42 vers 5 (berijmd) Na enkele jaren van afnemende gezondheid heeft de Heere, kalm en zacht, tot Zich genomen mijn lieve man, onze lieve papa en opa PETER ADRIANUS SCHULLER in de leeftijd van 81 jaar. Sliedrecht: C J. Schuller-Vogelaar Nieuw-Vennep: Corrie en Dick Epe: Jannie en Leen Oud-Beijerland: Leendert en Nelleke Sliedrecht: Hanny en Willem klein- en achterkleinkinderen 21 juli 2004 'Deltaborgh' Lekstraat 63 3363 CH Sliedrecht Geen bloemen Er is gelegenheid tot condoleren in het uitvaart centrum 'De Drechtstreek*, aula 1, Jan Steenstraat 71 te Sliedrecht op zaterdag 24 juli van 16.00 tot 16.45 uur en na de begrafenis. De rouwdienst zal gehouden worden op D.V. maandag 26 juli om 11.30 uur in het eerder ver melde uitvaartcentrum, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats te Sliedrecht. DANKBETUIGING Het was voor ons een grote troost en steun zovele persoonlijke en hartverwarmende blijken van medeleven en deelneming te ontvangen tijdens het ziek zijn en na het overlijden van mijn geliefde man, vader en opa JOHANNIS GROENENDUK Wij willen u hiervoor hartelijk bedanken. In het bijzonder dank aan het verplegend personeel van ziekenhuis Dirksland, Wijkverpleging, Thuis- zorg.Ds. Gielen en dhr. J. van der Slik voor de cor recte wijze waarop de begrafenis is verzorgd. C. Groenendijk-Breeman Kinderen en kleinkind Middelhamis, juli 2004 Bij het BP-benzinestation in Ooltgensplaat Ie Waarden bevalt beter Schrijf nu in voor kraamzorg en ontvang een handig fotomapjel Voor meer informatie en inschrijvingen: Telefoon: (0900) 572 26 46 Kraamzorg de Wunten R«gio Hoeksdie Waard e.o. B.V E-mail: mfoffkraam20rg.org j\ iOv /S\ www.iiraamior^öewaaróen.n\ 'HtczX \.,jh -«-- ^jh Heden behaagde het de Heere, tot onze diepe droefheid, voor ons nog onverwacht van onze zij de weg te nemen, mijn geliefde man, onze broer, zwager en oom GERRIT BAKELAAR echtgenoot van Pietertje Jannetje Witte in de leeftijd van 67 jaar. P.J. Bakelaar-Witte en verdere familie 22juU2004 Rustburg 7 3253 VK Ouddorp Gelegenheid tot condoleren maandag 26 juli van 15.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in hervormd verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. De rouwdienst voor famiUe en belangstellenden zal gehouden worden D.V. dinsdag 27 juli in 'Eben Haëzer', aanvang 14.00 uur. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de algemene begraafplaats te Ouddorp, omstreeks 15.00 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren in 'Eben Haëzer'. Geen bloemen Met droefheid geven wij kennis dat na enkele spannende dagen is overleden onze neef GERT BAKELAAR in de leeftijd van 67 jaar. Wij wensen Pietje en familie veel sterkte toe. E.J. Witte S. Witte-Knape Joh. Aleman K. Aleman-Sperling Klaas en Sjaan en kinderen Mien en Kees en kinderen Ouddorp, 22 juU 2004 DANKBETUIGING Een kaart... Een gebaar. Een handdruk. Een woord... hebben ons erg goed gedaan en hiervoor zijn we u dankbaar. Ook zijn we heel dankbaar voor de genegenheid, de liefde en de vriendschap waarmee u ons heeft omringd tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa WILLEM MALIEPAARD Zij waren en zijn ons tot grote steun en troost. In het bijzonder gaat onze dank uit naar de dokto ren en het personeel van 'De Samaritaan', afdeling Vluchtburg voor de liefdevolle verzorging. Ds. Van Bennekom voor de pastorale begeleiding en Ds. De Wit voor het leiden van de rouwdienst. Begrafenisverzorging Van Wageningen voor de goede verzorging van de begrafenis. M. Maliepaard-Stoutjesdijk Kinderen en kleinkinderen Oude Tonge, juli 2004 m Voor uitvaartverzorging op geheel goeree-overflakkee Administratie-adres: Stoofweg 24 3253 MA Ouddorp Dag en nacht bereikbaar Kijk ook op internet: Meidoorn 4 3248 XE Mellssant Tel. (0187)60 11 66 Burg. Letteweg 36 3233 AG Oostvoorne Tel. (0181)48 80 88 Rouwcentrum: Nieuweweg 2, Melissant wmmmmmmmm^m Oan krijgt u te maken met een forse inkomstendaling. Zonder aanvullende verzekering (ACV) loopt u het gevaar niet meer aan uw verplichtingen te kunnen voldoen. Praat er eens over met assurantiën - finanderingen - hypotheken Ring 54 - 56, 3241 CS MIDDELHARNIS Telefoon: 0187 - 48 55 37 Fax: 48 66 28 nbïT DANKBETUIGING De bemoedigende woorden, de hartverwarmende bewijzen van vriendschap en deelneming die wij hebben ontvangen tijdens haar ziekte en na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze lieve moe der en oma FLORA JETSKE ADMIRAAL-DE VRIES hebben ons diep getroffen. Wij zijn u zeer dankbaar dat wij hebben mogen ervaren hoe groot de kring van mensen is die met liefde en respect aan haar terugdenken. In het bijzonder gaat onze dank uit naar Ds. De Jongste voor het leiden van de rouwdienst. Dokter De Jager, de dames van de Thuiszorg en de Gou- wezorg voor de goede verzorging en de medische begeleiding. D.C, Admiraal Kinderen en kleinkinderen Nieuwe Tonge, juli 2004 Korteweegje 32, 3247 BJ Dirksland Tel. praktijk (0187)60 12 62 Tel. spoed (0187)60 55 52 A t/m L Dr, A. Baelde tel. 60 17 52 M t/m Z Dr. H.C. Graafland tel. 60 12 27 Vooralsnog is er tijdens de vakanties van de praktijk, voor e-mail herhaalrecepten nog geen aparte regeling. Aangevraagde t)ertiaalrecepten via e-mail worden na 22 juli 10 uur niet meer verwerkt. Vanaf maandag 16 augustus worden de e-mailherhaal- recepten weer dagelijks verwerkt. Wilt u eerder een herhaalrecept dan geldt ook voor U het onderstaande: MEDICIJNEN TIJDENS DE VAKANTIE DOKTER KOOIJ Tijdens de vakantie van de praktijk van dokter Kooij kunt u voor het opnieuw vullen van de medicijndoosjes die u altijd gebruikt {de zogenaamde chronische medi catie) gewoon uw doosjes inleveren in de gebruikelijke bak op naam van dokter Kooij in Melissant en Herkin gen op de gebruikelijke tijden. Tevens kunt u uw doosje inleveren bij de apotheek in Dirksland. Indien u de doosjes inlevert vóór 10.00 uur 's morgens bij de apotheek in Dirksland, kunt u de medicijnen ophalen na 16.00 uur bij de apotheek. U kunt niet uw doosje inleveren aan de balie van apotheek en direct de medicijnen mee terug nemen!!! Volg de zekere v/eg. Via 'Eiianden-Nieuws' bereikt U een koopkractitigpubliel<, dat 'zijn' krant leest met de intense belangstelling, kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote belangstelling als liet nieuvi/s. Want een verkoopboodsctiap is voor de lezers van 'Eilanden-Nieuws' even belangvi/ekkend als een plaatselijke vergadering of gebeurtenis. ZIEKENHUIS DIRKSLAND Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland nodigt alle oud-medewerkers uit voor een Het thema van deze dag is "Vroeger en nu". U kunt zich voor deze dag aanmelden bij mevrouw M. van Sliedregt, secretaresse Raad van Bestuur, telefoon (0187) 60 76 43, of via de e-mail: m.vsliedregt@2hsdirksland.nl. Wanneer u vragen heeft, kunt u ook met haar contact opnemen. Kijk voor meer informatie op de website van het ziekenhuis: www.zhsdirksland.nl De kosten bedragen 10,00 per persoon. Tel. (0187)683759 Zandpad 90 Middelharnis Tel. (0187)48 24 31 m.u.v. zwart, marine, topjes en wintermode; duurste artikel wordt afgerekend. (1) Men heeft Tersteegen genoemd een 'gereformeerd piëtist', met een sterlie neiging naar de mystiek. Zelfs heeft W. Nigg in zijn boeli 'Grote heiligen' ook Tersteegen als heilige opgeno men. Een protestantse heilige! Maar het Protestantisme kent geen heiligen. Hoogstens 'onheilige' heiligen. In zichzelf onheilig, maar geheiligd door de heiligheid van Christus. Naar een woord van Kohlbrugge 'Ik ben niet heilig, maar mijn Heiland is heilig'. Maar al was Tersteegen geen heilige zoals de Roomse Kerk die kent en vereert, hij had wel grote belangstelling voor die roomse heiligen. Over een periode van twintig jaar, heeft hij van 25 van die heiligen, het leven beschreven. Het werd een lijvig boekwerk, uitgegeven in drie folianten. Het kreeg als titel mee; 'Auserleisenen Lebensbeschreibungen Hei liger Seele'. ('Keus uit de levensbeschrijvin gen van heilige zielen'). Zozeer sprak hun leven van onthouding en hun mystieke erva ringen hem aan, dat hij zonder enige terug houdendheid over hen schreef. Zelfs de meest zonderünge verhalen die over die hei ligen in omloop waren, gaf hij zonder enige kntiek door. Over kritiek gesproken, hij kreeg dat wel op zijn boek. Onder de critici was ook de bio graaf Goebels, die Tersteegen overigens welgezind was, maar die het boek over de heiligen 'een ongezond en bedenkelijk ge schrift' noemde. Gerhard Tersteegen werd op 25 november 1697 in Moers geboren. Het stadje Moers lag in Duitsland, aan de Neder-Rijn, niet ver van Nederland. Zijn vader Heinrich Terstee gen, was daar koopman. Gerhard bezocht de Latijnse school. Behal ve Grieks en Hebreeuws, leerde hij daar ook de Latijnse en Franse taal. Later beheerste hij ook de Nederlandse taal en maakte hij zich bovendien vertrouwd met het Spaans en Italiaans. Deze uitgebreide talenkennis maakte voor Tersteegen de omgang moge lijk met Nederlandse en Franse vrienden. Hij was nog maar 6 jaar, toen zijn vader stierf. Een zware slag voor diens vrouw en de vele kinderen. Het greep Gerhard erg aan. Het heengaan van zijn vader had ook gevol gen voor zijn verdere studie. De middelen ontbraken om een studie aan de Universiteit te betalen. Zijn moeder vond dat hij in het voetspoor van zijn vader, koopman moest worden. Een zwager, die koopman was in Mühiheim, zou Gerhard daar voor opleiden. In Mühiheim hield een zekere Wilhelm Hof fman, een theologisch student, Bijbellezin gen. In hoge mate geneigd tot mystiek, gaf deze leiding aan een piëtistische kring. Tersteegen ging er heen, werd er door geze gend en raakte onder de invloed van de radi cale mystiek. De gezondheid van Tersteegen was niet zo goed. In verband daarmee, maar ook omdat de drukte van het winkelbedrijf hem tegen stond, liet hij het koopmanschap voor wat het was, en koos het handwerk van lint- of bandwever. Niet alleen was dit beter voor zijn lichamelijke gesteldheid, maar boven dien gaf het hem de gelegenheid om zich af te zonderen zoals hij graag wilde. Hij was toen 22 jaar oud. Gerhard was niet lang wever. Na enkele jaren stopte hij ermee om zich terug te trek ken uit het alledaagse, drukke leven. Jaren lang leefde hij in volledige afzondering. 'Hij wendde zich van de wereld af, om te luiste ren naar dat, wat God tot hem zei'. Zijn levensbehoefte beperkte hij tot wat beslist noodzakelijk was. Pover was zijn kleding, sober waren zijn maaltijden. Wat meel, melk en water waren de bestanddelen van wat hij at. Koffie en thee dronk hij niet. Die rekende hij tot overbodige genotmiddelen. Deze streng ascetische manier van leven ging te koste van zijn toch al zwakke gezondheid. Zijn uiterlijke verschijning wordt dan ook omschreven als mager van gestalte met een bleek gelaat. Een biografie was al evenmin aan hem besteed. Hij was er afkering van. Hij 'hoop te, van ganser harte, dat de naam Gerhard Tersteegen door alle mensen zou worden vergeten.' Zoals gezegd, Tersteegen zocht de stilte. Hij vond het noodzakelijk, dat de christen dikwijls tot een heilige stilte in zich zelf inkeert. Alleen dan kan Gods stem wor den gehoord. Slechts de mens die zich in de stilte van het hart begeeft, kan God innerlijk ontmoeten. Het diepste verlangen van Ter steegen was, om in de aanwezigheid van God te verblijven, zonder iets te zeggen of te doen, alleen maar Hem nabij te zijn. De christen is niet voor de aarde geschapen en heeft evenmin de taak om er als een mol in rond te wroeten. Dat eenzame leven was niet zonder verzoeking. Tersteegen zag het onge huwd blijven als het meest begerenswaar dige. Maar hij moest erkennen, dat 'vlees en bloed hem in dat opzicht veel last hebben veroorzaakt.' Dan, na vijftien jaar in de stilte te hebben ge woond, gebeurt er iets bijzonders. Iets dat een mijlpaal in zijn religieuze ontwikkeling zou betekenen. Op Witte Donderdag van het jaar 1724, nam Tersteege een pen, doopte deze niet in inkt, maar in zijn eigen bloed en schreef een verklaring. In bloedrode letters was te lezen: 'Ik verklaar mij schriftelijk tot Uw volle dig en eeuwig eigendom, mijn Heiland en Bruidegom Jezus Christus. Ik verzaak van harte alle recht en macht, die de Satan mij ten onrechte over mijzelf mocht hebben gegeven, vanaf deze avond waarop Gij, mijn Bloedbruidegom, mijn Goël, door Uw doodsstrijd, Uw worsteling en bloed- zweten in de hof van Gethsémané, mij als Uw eigendom en bruid hebt gekocht, de poorten van de hel hebt verbroken en mij toegang hebt gegeven tot het liefdevolle hart Uws Vaders; vanaf deze avond wor de mijn hart en al mijn liefde U voor eeu wig in verschuldigde dank toegewijd en geofferd. Van nu tot in der eeuwigheid geschiede niet mijn, maar Uw wil! Beveel, heers en zegen mij! Het schrijven van deze 'bloedbrief heeft zijn verdere leven gestempeld. Voortaan nam Christus in zijn leven de eerste plaats in. Ook ging hij de stilte uit en het openbare leven in. In verband hiermee schreef hij; 'Onze Jezus heef dertig jaar gezwegen en in verborgenheid geleefd, opdat Hij ons liefde tot het waarlijk afgescheiden leven mocht leren en heeft daarna nauwelijks vier jaar in het openbare leven doorgebracht. Zijn eerste activiteit was, godsdienstig on derwijs geven aan de kinderen van zijn broer. Ook zijn huiselijk leven veranderde, toen hij Heinrich Sommer, een geestverwant van hem en evenals hij vrijgezel, in zijn huis nam. Het betekende minder eenzaamheid en wat meer aandacht aan zijn lichamelijk wel zijn. Maar er was meer. Tersteegen ging zich wij den aan zielszorg. Hij kreeg op dit terrein grote bekendheid. Hij had voor dit werk van God bijzondere gaven gekregen. Zijn stre ven was om mensen uit hun psychische moe deloosheid de weg naar God te wijzen. Velen kwamen met hun zorgen en proble men tot hem. In een oude levensbeschrijving van Terstee gen wordt verklaard, dat; 'een bedrukt hart slechts zelden ongetroost en ongesterkt van hem heenging'. Het was zijn overtuiging, dat de mens ziek wordt door naar zichzelf te zien, maar dat hij genezen wordt door op God te zien. Naast zorg voor de ziel, had Tersteegen ook aandacht voor de lichamelijke toestand van de mensen. En ook daar deed hij goed werk. Hij had verstand van medicijneim. Hij had; 'een goed inzicht in de artsenijkunde.' Hij maakte pillen, poeders en extracten. Een tijdrovende bezigheid. In voorkomende gevallen wees hij naar een echte dokter. Velen kwamen met hun klachten bij hem. Tersteegen kreeg het er zó druk mee, dat hulp van een assistente dringend nodig was. Zijn zorg voor zijn evennaaste bracht hem vaak ver van huis. En ondanks zijn zwakke gezondheid, legde hij soms grote afstanden af; te voet, te paard, of in een schommelende reiswagen en dat door weer en wind. H.H. B. Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)4710 20 Fax (0187) 48 57 36 slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! doen wij graag een stapje extra, De modellenboeken voor Huwelijkskaarten geboortekaartjes of jubileumkaarten worden bij u thuis gebracht, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel; (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 3