Overdenking Eicia^ndelijk nieuw^s Positie Nederlandse agribusiness in EU staat onder druk Kruistocht Maar LeMiMgrad uit de Heilige Schrift Orgelmuziek in Brouwersiiaven EIIAtlDBI-tllEUWS Opening gemeente huis en bibliotlieek Oude Tonge VERVOLGVtrt HET KIJKVENSTER Blik op kerk en samenleving - Werk en rust - Aangepraat - Zo vèr mogelijk ffUf7ENT/l/l( omimmii PiidPim HO]\rDA. Extra ruimte,.. .ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk ZUlttNGCit Ot LUeUT IN? iOEP ONTioanN Rioleringsservice - Camera-inspectie M §@mmiisdijK d,v. Tel. 0187 - 483983 06 - 50201599 Half werk... [1] De Nederlandse agribusiness pres teert binnen Europa nog steeds bovengemiddeld, maar het concurre rend vermogen ten opzichte van ande re landen wordt minder. Sinds het midden van de jaren negentig liep ons aandeel op de markten voor aardap pelen, groente, zuivel, varkensvlees, pluimvee en eieren iets terug. In de sierteelt bleef Nederland de onbetwis te aanvoerder, onder meer door onze centrale handelsfunctie. Door de intensieve vorm van landbouw is de druk op het milieu in Nederland rela tief hoog. Ook op het gebied van die renwelzijn hebben sommige andere landen een voorsprong. Dat blijkt uit een rapport over de positie van de Nederlandse landbouw in de EU, dat het LEI (onderdeel van Wageningen UR) opstelde in opdracht van het Ministerie van LNV. M^aiga-^rilogie deel l JOH. G. YEENHOF PAGINA 5 VRUDAG 16 JULI 2004 Er is de laatste tijd in politiek Nederland nogal wat te doen geweest over het zoge naamde prepensioen. De regering wilde het afschaffen, althans nogal drastisch het mes erin zetten, maar vele werkenden waren in alle staten! Enkele jaren geleden moest vrij viel iedereen vervroegd stoppen met werken, bij het 62e jaar gingen alle mensen in de VUT, sommigen zelfs nog vroeger, maar de verslechterde economische toestand maakte duidelijk dat een en ander wel erg luxe was en er gingen stemmen op om weer langer te werken. Maar toen bleek dat het niet een voudig was een eenmaal verworden 'recht" weer ongedaan te maken... Je zal toch maar uitgezien hebben naar het getal 60 of 62 en dan te horen krijgen dat het minstens 65 moet worden... Ik ben bang dat hier de kneep zit. Vele men sen, die aan het arbeidsproces deelnemen, hebben weinig vreugde in hun werk; doen dat werk in feite alleen om hun brood te ver dienen, leven van vakantie naar vakantie en tellen de jaren af die hen nog scheiden van hun pensioen. Wat uiteraard onverlet laat dat vele anderen plezier hebben in hun werk, Denk alleen maar aan de velen die wegens reorganisatie of door ziekte langdurig zon der werk zijn en graag zouden willen wer ken! Naar de radio luisterend viel het me op dat het hijgen naar het einde vaak van bovenaf wordt aangepraat. Vooral mensen die hun leven lang zwaar lichamelijk of geestdodend werk hebben verricht zouden eerder aan hun pensioen toe zijn dan anderen... Zoals van daag (we levens tenslotte in de zomertijd) ook wordt aangepraat dat we aan vakantie toe zijn en nodig tot rust moeten komen. Eerlijk gezegd vind ik dat een beetje merk waardig. Ons voorgeslacht werkte zomer en winter, maakte lange dagen, en vakantie was alleen het voorrecht van de elite. In de zomer een dagje met het hele gezin naar bos of strand was zo ongeveer het hoogste wat er te bereiken viel. En ze hielden het vol, tot hun zeventigste, soms tot hun tachtigste jaar.Ik zeg niet dat het goed was, maar zo waren de feiten. Nu is het werk minder zwaar, de werktijden zijn veel korter geworden, en nu zijn we toe aan een drukke periode van rust. Want ieder een heeft het 'druk, druk, druk', om maar niet te denken aan de vele vormen van over- werktheid, stress en zelfs bornput. Wat ook wordt aangepraat en dan vooral door familie en kennissen, is dat je de nodi ge rust zo ver mogelijk moet zoeken. Je durft toch zeker op een verjaardag in september niet te zeggen dat je in de Ardennen of in Luxemburg bent geweest, laat staan datje in eigen land bent gebleven... Enige jaren geleden stond ik in de Kathedraal van Can terbury opeens tegenover iemand die ik in jaren niet had gezien... Maar dat kan toch geen nieuws zijn? Watje ver haalt is lekker, zeiden we vroeger. Dat betekent wel dat veel mensen in landen komen waar ze de taal niet verstaan, het eten niet lusten, en ongemakken voor lief nemen die ze thuis niet zouden 'pikken'. Let wel, het kan zonder meer verrijkend zijn, vreem de landen te bezoeken, tijdelijk in een ande re cultuur te leven. Daar wil ik geen kwaad woord over zeggen. Maar dat het allemaal zo nodig móet, dat wil er bij mij niet in. In vele gevallen gaat men zo ver omdat de buurman daar ook geweest is en omdat men anders uit de toon valt. Ik hoorde dezer dagen dat een jongere tegen z'n oude vader had verteld vèr in het buiten land te zijn geweest en daar een nogal primi tief onderkomen had gevonden. De reactie van de oude man was: "Jongen, heb je hier dan geen huis van alle gemakken voorzien?" Een nuchtere opmerking die tot nadenken stemt... WAARNEMER .>r Deze vraag- en antwoordrubriek .staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. We zoi'ken een nieuw huis. maar stuiten in advertenties en makelaarskrantjes op aller lei onbegrijpelijke termen. Wat zijn maison nettes':' Wal is een schakelhun)>alow. een drive-in woning, splitlevel of HAT? Antwoord: Maisonnette is Frans voor klein huis, maar staat hier voor een woning op enkele verdiepingen in één flatgebouw. Je vindt er ook kamers boven elkaar i.p.v. alle maal naast elkaar zoals in andere flats. Omdat de bungalow een vrijstaand huis is zonder trappen, .spreekt men van schakel- bungalows als er toch dgl. lage woningen tegen elkaiU" aan gebouwd zijn. En een semi- bungalow is een villa die er als lage bunga low uitziet, maar waarin toch een verdieping met kamer(s) onder het dak schuilt. Een patiobungalow is laagbouw rondom een bin nenplaats. Drive-in betekent: rijd binnen, dus daar kan de auto gestald worden in (niet naast) de benedenverdieping. Van splitlevel wordt gesproken als sommige vloeren zich op verschillend niveau bevinden. Je moet dan telkens trapje-op trapje-af van en naar keuken, zitkamer en slaapvertrekken. H.A.T. is een nieuwe afkorting van Huisves ting voor Alleenstaanden en Tweepersoons huishoudens, dat wil zeggen een één- of tweekamerwoning met vaak gemeenschap pelijk gebruik met anderen van keuken en/of sanitair in een gebouw, waarin alle bewoners van één voordeur en één trappenhuis gebruik moeten maken. Een appartement is daaren tegen een volledige gezinswoning op één verdieping in een flatgebouw (de zgn. hori zontale eigendom als het een koopwoning betreft). Waarom sterven mijn aardappelen af, als er aardheienplanten in de buurt staan? Als er geplukte aardbeien of weggeworpen plant jes hij liggen, wordt het nog erger. Antwoord: Bepaalde gewassen kunnen elkaar 'niet zien of luchten' en reageren op de aanwezigheid van dgl. planten met slech te groei, weinig vrucht of met afsterven. Het omgekeerde komt ook voor. Het verschijn sel is nog niet tot de bodem uitgezocht, maar u doet er goed aan, er de juiste conclusies uit te trekken en de aardbeien zo ver mogelijk van uw piepers en ook van de bonen van daan te houden en vooral geen resten te laten liggen. Er is sprake van natuurlijke afweer. The Power of Dreams "■'^'■'''■'"--'■^"-i-i- Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE Telefoon 0181 -41 37 77 Ongeveer eenjaar na aanvang van de bouw werkzaamheden worden het gemeentehuis en de bibliotheek in Oude-Tonge officieel geopend. De officiële opening op vrijdag 13 augustus vindt om 15.00 uur plaats door burgemeester A.J.C, van Pelt. Op zaterdag 14 augustus is er een open dag voor de inwoners van de gemeente Oostflak- kee en overige belangstellenden.Van 10.00 tot 15.00 uur is er gelegenheid het gemeen tehuis en de bibliotheek te bezichtigen. De uitbreiding van het gemeentehuis was noodzakelijk om in een raads- en trouwzaal te voorzien. In de cirkelvormige uitbreiding is de raads- en trouwzaal gesitueerd op de bovenverdieping. Ook zijn hier de wer kruimten voor de burgemeester, de wethou ders, de raadsgriffier, de gemeentesecretaris en de adjunct-secretaris. De benedenverdie ping van de cirkelvormige uitbreiding is vol ledig voor de gemeenschappelijke biblio theek. Aan de noordoostzijde heeft een uit breiding plaats gevonden ten behoeve de ambtelijke organisatie. Wij hebben een vakantie naar Griekenland gehoekt, maar als we het goed uitgerekend hebben, hen ik dan 25 a 28 weken in ver wachting. Kan ik dan nog veilig zo 'n vlieg reis maken? Antwoord: Als er bij eerdere bevallingen geen complicaties zijn opgetreden en er geen enkel kind te vroeg geboren is, kan een a.s. moeder wel tot de 34ste week van haar zwangerschap een vliegreis maken, aldus een gynaecoloog. Daarna zou hij het zijn eigen vrouw niet meer toestaan. Voor alle zekerheid kunt u kort voor de vakantie even de behandelende arts raadplegen, of het wel of niet raadzaam is, de geboekte reis te maken. Als de zwangerschap geheel nor maal verloopt, zal er geen enkel bezwaar tegen zijn. Als ik soep maak van een pakje is ze te zout, maar doe ik er water bij, dan is ze me te dun. Wat raadt u mij aan? Antwoord: De meeste pakjes en zakjes bevatten teveel zout. Voeg daarom gerust een halve liter meer water toe, maar doe er dan tevens extra macaroni, vermicelli en/of bami bij, alvorens u de oplossing aan de kook brengt. Zo'n extra dik soepje is trou wens veel lekkerder. Het vlees dat u erin wilt doen, behoeft u in zo'n geval ook niet te zou ten. "Efraïm is een koek die niet is omgekeerd... (Hosea 78b) Dat is niet een compliment, als je wordt ver geleken met een koek. En zeker niet als er dan nog wordt bij gezegd: een koek die niet is omgekeerd. De profeet Hosea vergelijkt het volk van Israël hier met een koek, een broodkoek, die aan twee zijden gebakken moest worden. Dat bakken gebeurde meest al als volgt. Men legde het platte deeg, in de vorm van een pannenkoek, op een steen die vooraf gloeiend gemaakt was in het vuur. Om die broodkoek helemaal te doorbakken, moest de koek op een gegeven moment wor den omgekeerd. Een koek die niet was omgekeerd, die was aan de ene kant ver brand en aan de andere kant nog ongaar. En nu wordt Israël met zo'n koek vergele ken. Een koek die niet is omgekeerd. Een halfgare, een halfgebakken koek, een mis baksel. Aan de ene kant zwartgeblakerd en aan de andere kant nog bleek en wit. Een koek die de bakker niet verkopen kan en die niet opgegeten kan worden. Dat is de boodschap van de Heere aan het volk. "Efraïm is een koek die niet is omge keerd..." U begrijpt: geen vleiende bood schap. Wat het betekent? Wat de Heere bedoelde te zeggen van Efraïm, van het volk Israël? Wel, dat het misschien hier en daar nog wel wat lijkt. Dat het deeg van hun leven nog wel op het vuur is gelegd. Maar dat het toch uiteindelijk niets is. En dat het voor de Heere niet kan bestaan. Eerder heeft Hosea, in opdracht van de Heere, scherpe en aangrijpende woorden moeten spreken. Het volk had zich van de Heere afgekeerd en het had zich gewend tot de afgoden. Maar kennelijk zijn er toch nog wel wat goede dingen in Israël. Zoals dat brooddeeg toch op het vuur ligt, zo zijn er nog wat aanzetten in Israels volksbestaan die enige verwachting wekken. We lezen daar ook wel over in de omgeving van deze tekst. Zo lezen we dat het volk met hun schapen en hun runderen op pad gaat - misschien wel naar Jeruzalem, of naar een of andere offer- plaats - om ze aan de Heere te offeren. Het lijkt wel of ze de Heere zoeken. Maar het is ijdel en leeg, het heeft geen inhoud. De Heere laat Zich door deze mensen niet vinden. En op een andere plaats lijkt het wel of ze zich tot de Heere bekeren. We lezen: "Ze keren zich..." Maar wat blijkt: niet tot de Aller hoogste. Ze zijn als een bedrieglijke boog..." De pijl van hun leven gaat de verkeerde kant op. Ze zijn niet echt op de Heere en op Zijn dienst gericht. En elders lezen we dat ze roe pen tot de Heere. Ze belijden zelfs: "mijn God". Maar het is niet met hun hart! Het is maar een mondbelijdenis. Dit oude woord, diep uit het Oude Testa ment, wil functioneren als een spiegel voor ons leven, zoveel eeuwen later. Opdat we zouden zien of het inisschien ook van ons zou kunnen gelden, dat we zijn als "een koek die niet is omgekeerd..." Laat ik nu eerst maar dicht bij dat beeld blij ven. Heel letterlijk. Zoals die koek twee zij den heeft, zo heeft ook ons leven twee zijden. We hebben enerzijds onze verantwoordelijk heid voor de aardse kant van ons leven - voor de dingen van wat we moeten eten en drin ken, waarmee we ons zullen kleden, hoe het gaat op school en op ons werk, hoe en wat we zullen doen in onze vakantie. Laten we zeg gen: dat is de ene kant. Dat is de kant van de koek die naar beneden ligt. Maar we hebben aan de andere kant onze verantwoordelijk heid voor onze eeuwige, onze geestelijke belangen. Waarheen we reizen in ons leven, wat onze bestemming is, hoe onze ziel gered moet worden, of ons leven tot eer van onze Schepper is. Dat is de kant van de koek die naar boven is gericht. En wat zien we nu zo dikwijls? Dat velen maar één kant van hun leven laten 'verwar men". Dat ze zich alleen met dat aardse en met dat benedenste bezig houden. Terwijl de Heere Jezus heeft gezegd: "Zoek eerst het Koninkrijk van God. En die andere dingen? Die behoefje niet te veronachtzamen. Maar die mag je in Gods handen leggen. Al die dingen zullen je toegeworpen worden." Zou dat nu bij u ook zo kunnen zijn? Dat u zo dikwijls, misschien wel de meeste tijd die u ontvangt, zo eenzijdig bezigt bent. Dat u zich alleen aan de onderste kant, de zijde die naar het aardse is gericht, laat 'opwarmen'. Dan is je leven als "een koek die niet is omgekeerd". Het kan ook zijn dat het misschien wel lijkt wel alsof u zich terdege bekommert om uw zielenheil. Want u bent keurig kerkelijk. U leest regelmatig in de Bijbel en op gezette tij den zoekt u de Heere in het gebed. En u bent ijverig in de dingen die samenhangen met de dienst van de Heere. Maar als u zich nu eens eerlijk afvraagt, of het ook echt uw hart heeft - dan moet u zeggen: nee, dat niet echt. De andere dingen blijken uiteindelijk veel belangrijker te zijn in je leven. Half werk! "Een koek die niet is omgekeerd..." Er kan heel wat zijn in het leven van een mens.Er kan veel zijn wat er op lijkt, maar wat het toch niet is.Het begin is misschien nog wel aardig. En naar het uiterlijk beoor deeld - de ene kant van de koek - is er reden tot verwachting. Maar het is niet het echte werk. Het is maar half werk. Nieuw-testa- mentisch gezegd: Christus is er niet in! Het is een koek die niet is omgekeerd. Bedenk: zo'n koek zal worden weggegooid! Pas op om niet een koek te zijn die niet is omgekeerd! J.M.J. Kieviet Ook deze zomer valt er orgelmuziek in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven te beluisteren. In dit schitterende gebouw waar dit seizoen reeds symfoni sche en jazzmuziek heeft geklonken wordt een serie van vier orgelconcerten op de woensdagavond gegeven. Het eerste van deze concerten wordt gegeven op woensdag 21 juli om 20.00 uur door de Canadese organist Jonathan Oldengarm. Deze thans in Stuttgart (Duitsland) woon achtige organist speelt in Brouwershaven een programma met werken van Duitse, Nederlandse en Engelse componisten die met elkaar gemeen hebben dat zij geïnspi reerd werden door de muziekkunst in Ita lië. Van Handel wordt dienst orgelconcert in Bes uitgevoerd terwijl men daarna kan luisteren naar de variaties van Sweelinck over het studentendrinklied More Palati ne. Oldengarm speelt van Stanley een 4- delige Voluntary waarna van de Zuidduit- se componist Muffat een Toccata uit diens Apparatus musico-organisticus wordt gespeeld En na de Ciacona in F van Pachelbel sluit Oldengarm af met de vir tuoze voor klavecimbel geschreven Toc cata in d. Jonathan Oldengarm concerteerde in Noord-Amerika, Europa en Azië. Hij won diverse prestigieuze concoursen en prij zen. Hij voltooit momenteel zijn docto raalstudie aan de Universiteit van Montre al en studeert tevens bij Ludger Lohman aan de Hochschule für Musik in Stuttgart. Na het concert is er volop gelegenheid om met de concertgever in het Engels of in het Duits van gedachtente wisselen onder het genot van koffie, thee of iets fris. Op zaterdagmiddag 17 juli geeft de orga- niste Marjanne Day, cantor-organiste in Kloetinge, om 14.00 en 15.30 uur een kor te orgelbespeling in de Grote of Sint Nico laaskerk te Brouwershaven. De Nederlandse voedings- en genotmiddele nindustrie hield sinds het midden van de jaren negentig in toegevoegde waarde gelij ke tred met het EU-gemiddelde, maar secto ren als zuivel en vlees bleven daarbij achter. De agrarische export vanuit Nederland over treft de import met zo'n 20 miljard euro. Nederland staat daarmee binnen de EU nog duidelijk aan de top. De Nederlandse export groeide de afgelopen 10 jaar even hard als het gemiddelde van de EU, maar in Duits land, Italië en Spanje lag het tempo hoger. De internationale oriëntatie van de Neder landse voedingsindustrie is groot, niet alleen via de handel maar ook via investeringen in buitenlandse vestigingen. De agrarische productie in ons land groeide met 0,7% per jaar, dat is minder dan het EU- gemiddelde van 1,5% en vooral minder dan in landen als Spanje, Frankrijk en Duitsland. Daar staat tegenover dat de agrarische werk gelegenheid hier de afgelopen 10 jaar min der daalde dan in elk van de andere EU-lan- den. Het aantal werknemers groeide zelfs als gevolg van de expansie van de glastuin bouw. Het reële inkomen per hoofd op Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven daalde sinds 1995 met een vijfde. Hetzelfde gebeurde in Denemarken en het Verenigd Koninkrijk. In België, Italië en Spanje steeg het inkomen in dezelfde tijd met meer dan 10%. Het gebruik van gewasbeschermingsmidde len ligt in Nederland en België per hectare nog steeds het hoogst van alle landen in de EU, al vertoonde het in Nederland (samen met Denemarken) over de jaren negentig ook de sterkste afname. De Nederlandse landbouw gebruikt ook relatief veel energie: van het totale energiegebruik in de EU neemt ons land 6% voor zijn rekening, van het gebruik in de EU-landbouw is dat 18%. Dit heeft vooral te maken met de belangrijke rol van de glastuinbouw. Maar ook het beleid om de efficiency van het energiege bruik te vergroten is hier sterker ontwikkeld dan in andere landen zoals België en Dene marken. De omvang van de productie en afzet van biologische producten blijft in Nederland achter bij het EU-gemiddelde. De uitbreiding van de EU is inmiddels een feit en op landbouwgebied staan verdere hervormingen en nieuwe afspraken in het kader van de WTO op stapel. Voor het toe komstperspectief van de Nederlandse agri business is een gezond vestigingsklimaat voor de hele keten van groot belang; dat wil zeggen zowel voor land- en tuinbouwbedrij ven als voor verwerkende bedrijven. Over heid en bedrijfsleven zullen daarom vooral aandacht moeten besteden aan kosten, ruim telijke ordening, innovatie en ketensamen- werking. ■55- 'Ik heb daar ook zo mijn gedachten over Karl, we weten dat de generale staf er bij het OKW al meerdere malen op aangedrongen heeft om het front te verkor ten, door een rechte lijn van noord naar zuid te maken. Het voordeel daarvan is, dat de aanvoer minder kwets baar wordt en door frontverkorting komen er tientallen divisies vrij, die op de bedreigde plaatsen kunnen wor den ingezet. Maar zoals jullie wel bekend zal zijn heeft onze Führer anders beslist. Er mag geen duimbreed grond worden prijs gegeven. We moeten vechten tot de laatste man en de laatste kogel.' Karl-Heinz lacht sarcastisch: 'Tot de laatste kogel is best, maar tot de laatste man wens ik te bestrijden. Als het eventjes kan, zal ik die laatste man niet zijn. Hoe ik dat aanpak zien we tegen die tijd wel, maar deze jon gen wil graag naar huis terug, daar heb ik meer belang bij, dan bij de heldendood die ons waarschijnlijk te wachten staat.' 'In feite is het krankzinnig wat hier gebeurt', mengt Franck zich in het gesprek. 'We weten allemaal dat we door de Beriijnse kliek bedrogen worden, maar toch laten we ons gedwee als kanonnenvlees gebruiken. De een of andere dwaas zegt: Aanvallen, en wij strompe len naar voren. Dat noemt men heldendom. In feite is het de grootste onzin die men bedenken kan. Voor één man kruipen honderdduizenden. Als we naar ons ver stand te werk gingen, zouden we allemaal moeten zeg gen: Bekijk het maar, knap de vuiligheid zelf maar op. Maar nee, als de Führer beveelt gaan we, hoe dwaas zo'n bevel in feite ook is. We laten ons aan moten hak ken en er is niemand die zegt: Ik doe het niet. Hoe dom en dwaas is toch in wezen de mens. Vandaag of morgen beginnen hier de poppen te dan sen, dan komen de Russen, die we stuk voor stuk een rond gaatje in hun hersens moeten schieten. Het idee is op zichzelf al onbegrijpelijk. Op een mens schieten die jou nog nooit iets misdaan heeft! Huisvaders die ach ter het vee vandaan komen en die niets liever willen dan hun koetjes melken, veel van moeder houden en zorgen voor het nageslacht. Omdat zo'n kerel nou toe vallig Rus is moet ik hem dood schieten. Doe ik dat niet, omdat heel mijn mens-zijn daar tegen in opstand komt, dan schiet hij mij neer. Hij doet dat omdat ik nou weer toevallig een Duitser ben. Mijn wens is om gelukkig te leven: orgelspelen, een gezin, levensgeluk in een wereld waar vrede heerst en waar mijn kinderen opgroeien zonder angst. Het lijkt allemaal zo simpel. Maar omdat we elkaar het licht in de ogen niet gunnen is er oorlog. Ik geloof dat wij Duitsers het nooit zullen leren. We hebben een oorlog achter de rug. Je zou veronderstellen dat we er wat van opgestoken hadden. Maar nee, we zijn amper twintig jaar verder of men brult zich de strot hees, dat er bloed op de plank moet komen. Als deze oorlog afgelopen is. zal er van ons en Duits land wel geen stuk meer over zijn. Dan gaan ze het her bouwen, stampen een machtige industrie uit de grond en er zal brood en werk zijn. tot de markt oververza digd is en dan begint men opnieuw. Het begint met werkloosheid, de centjes raken op en men begint te mopperen. Dan zal er uit de massa weer een of andere Adolf Hitler opstaan die de horde achter zich weet te krijgen. Een slachtoffer, waar men zijn haat op kan botvieren is ook spoedig gevonden en dan, vooruit maar jongens, daar gaan we weer. Als er op de wereld weer enkele tientallen-iniljoenen zijn opgeruimd, kun nen we weer wat ruimer ademhalen, de industrie kan weer produceren, werk is er in overvloed. En zolang het duurt is het vrijheid, blijheid. Het eind van het liedje is, dat de mens met al zijn prachtige idealen het nooit leert. Omdat hij het groot ste roofdier is dat op aarde losloopt, zullen er altijd oorlogen zijn en zal men elkaar altijd te vuur en te zwaard bestrijden.' Franz is het met de redenering van zijn vriend wel eens, maar Karl-Heinz heeft zoals gewoonlijk een weerwoord. 'Franck, jongen, wat jij zegt kan allemaal waar zijn, maar wat doe je ér tegen? In feite niets, helemaal niets. Daarom geloof mij: Als je in deze wereld wat wilt bereiken, moet je je nergens iets van aantrekken en gewoon je gang gaan. Ik heb deze oorlog niet gewild. Het interesseert mij ook geen bal wie hem wint. Ik ben hier tegen mijn wil gekomen en zal er van zien te maken wat er van te maken valt. Eén ding zeg ik jullie: Wat een ander van mij denkt, lap ik aan m'n laars. Karl zegt: Ieder voor zich. Ik zal geen held zijn. De laat mij niet voor m'n raap blazen door een Rus. Als er vuilig heid komt, pakt deze jongen z'n biezen en gaat er tus senuit. Wie me lief heeft die kan volgen, maar hier blij ven zitten, nooit, nee nooit! Ik heb mezelf beloofd om over niet al te lange tijd in ons oude vaderland een lek ker glas bier te drinken met brood en braadworst. Jon gens, als ik daar aan denk, loopt het water mij tussen m'n tanden.' Franz zit aandachtig te luisteren. Hoe kritiek hun situ atie ook is, ergens gelooft hij dat Karl z'n woorden zal waarmaken. Het is een kerel die, hoe ernstig de toe stand ook mag zijn, altijd zijn positieven bij elkaar houdt. Als er één kans maakt om deze oorlog te over leven, zal het Karl zijn. 'Karl, jongen, je optimisme is wel een beetje groot. Hoe denk jij hier weg te komen als de Russen aanval len? Vergeet niet dat alles wat we tot nog toe van de oorlog hebben meegemaakt maar kinderspel is bij de aanvallen die zullen komen. Heb jij enig idee wat voor materieel en manschappen aan de ander kant van de frontlijn gereed staan om ons op de hals te springen? Het zal duizendmaal erger zijn dan de aanvallen van de partizanen die we tot nog toe hebben gehad. Als je goed hebt geluisterd, weet je dat de Russen er niet tegenop zien om zo'n honderd kilometer per dag op te rukken. Dat wil zeggen, dat tijdens zo'n opmars alle weerstand moet zijn gebroken. Dat daarbij veel krijgsgevangenen worden gemaakt lijkt me twijfelachtig. Het Russische leger stoot door, dwars door de Duitse troepen heen. Achter het gere gelde leger zijn het de partizanen, die het zuiverings- werk verrichten, als je begrijpt wat ik bedoel. Partiza nen maken geen krijgsgevangenen. Er zit bij die broe ders nog wat oud zeer; ze hebben met ons nog een paar rekeningen te vereffenen. En dat doen ze dan ook met veel genoegen. Als je krijgsgevangen wordt gemaakt, is er maar een heel kleine kans dat je Duitsland terug ziet. Val je in handen van de partizanen, dan kun je gerust alle hoop laten varen. Overigens, hoe stel jij je voor, om als de Russen mas saal aanvallen, hier weg te komen? Ze zullen een gor dijn van granaten leggen en de infanterie veegt met z'n automatische wapens alles weg wat boven de grond komt. Nee jongen, ik wou dat ik je kon geloven. Voor mij staat het vast: Als de aanval komt, gaan we er aan. Als we geluk hebben, worden we krijgsgevangen gemaakt. Maar of dat te wensen is, daarover heb ik ook zo m'n twijfels.' 'Franz, je hebt een plank voor je kop en daarbij ben je gruwelijk eigenwijs. Als de een of andere geleerde broeder jou wat vertelt, neem je het zonder er over na te denken aan. Als ik iets beweer, dan is dat altijd oimiogelijk. En waarom? Gewoon omdat ik het zeg. Ik, Karl-Heinz, die in jullie ogen nog altijd een sufferd ben. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5