'Echt'parentoernooi bij de Help Charlotte The Continentals tennisvereniging in Ooitgensplaat Geef wat van uw tijd komen naar Middeiharnis! f De Luchtbode Herkingen Uitslagen HSV Stellendam PIAIIDl^l-niEUWS 'Mijn vrouw (prinses Juliana) haar wereld was zeer klein geworden!'Prins Bernhard, 2002 De hoogbejaarde prinses Juliana had zich in 1999 definitief uit het openba re leven teruggetrokken en verdween daardoor ook van voor de schijnwer pers. Ze was 90 jaar lang het meest gefotografeerde en bij haar geboorte bezongen koningskind uit het geslacht der Oranje-Nassau's geworden. Wat in de loop der jaren en na haar dood over deze vorstin geschreven werd getuigt mijn inziens van weinig feiten kennis. Eigenlijk wist men niets van haar privéleven en dus ook niet van de hoed of de rand. Juliana is haar leven lang (als bijzonder stamhouder van het broze Koningshuis aan het begin van de 20ste eeuw) voor derden altijd als een gesloten boek geweest. Ze was ook zeer terughoudend als het over haar gezin of privéleven ging. Helaas: 'Haar laatste levensjaren werden gekenmerkt door een geheel terugge trokken bestaan, aldus haar een enke le jaren jongere echtgenoot prins Bernhard, die het in 2002 heel subtiel weergaf tijdens een gehouden tv- onderhoud. 1. De lang verwachte geboorteaan kondiging van prinses Juliana. Zaterdag 10 juli werd het inmiddels traditionele echtparentoernooi ge houden in het tennissportpark aan de Sportlaan te Ooitgensplaat met een grote gezamenlijke barbecue als afsluiting van de toernooidag. Geef kinderen met astma meer lucht 8 Continentals werken aan de toekomst En meer. PAGINA 4 VRIJDAG 16 JULI 2004 Het leven van Juliana 1 Door dr. Pieter Vis Het was naar aanleiding van de eerste Koninginnedagviering zonder Juliana's aan- weziglieid (1909-2004), het zou anders haar 95ste verjaardag zijn geweest, dat onderge tekende het interessant zo vinden om eens wat meer aandacht te besteden aan haar onbekende jeugdmomenten in plaats van al die bekende anekdotes die dikwijls worden aangehaald. Vele van deze gebeurtenissen zijn ons wèl bekend geworden door o.a. de roddelpers of de zich noemende Oranjedes kundigen Ook de Oranjeschrijvers wis ten het allemaal zó goed en beter! Maar, zoals prins Bernhard het terecht nog slechts enkele maanden geleden openlijk in de pers dit liet weten, zijn er enkele journalisten en Oranjekenners die hun poot stijf houden en denken dat zij het beter weten! Gelukkig verscheen er in de vloedgolf van herden kingsuitgaven een bijzonder aardig boek. Nog geen week na Juliana's overlijden, dat op de vroege stormachtige zaterdagmorgen van 20 maart 2004 plaatsvond, verscheen van haar plaatsgenoot, de Oranjebiograaf, Fred Lammers, een alleraardigste verzame ling van leuke verrassende momenten, gebundeld 'Juliana een leven in dienst van Nederland' afgewisseld met veel unieke foto's uit des schrijvers privé-collectie, (uit geverij De Fontein, Baarn). Lammers nam in zijn boek veel ruimte voor Juliana's jeugdja ren. Als lezer werd mij een moment gegund, mede door zijn eerlijke manier van journa listiek talent, om nieuwe feiten uit de kin derjaren van prinses Juliana te vernemen. Mijn eigen eerdere aantekeningen sloten goed aan bij Lammers verhalen en wat onze voormalige vorstin mij jaren eerder zelf had meegedeeld. De auteur zal voor de lezers van Eilanden Nieuws zo mogelijk bekende als wel onbe kende gebeurtenissen waaronder geboorte, peuter- en jeugdjaren van prinses Juliana ruime aandacht besteden. Hierdoor wordt er historisch hopelijk een beter Oranjedocu ment nagelaten aan een nieuwe en jonge generatie landgenoten! VOOR 'T KANTKUSSEN Vrouwkes komen vragen: Wie zal dat kantje dragen Het liefste kind, het Koningskind, Het liefste kind van 't land! (René De Clercq, 30 april 1909) Na het luisterrijke huwelijk aan het begin van een roerige 20ste eeuw, en wel op 7 februari 1901, van koningin Wilhelmina van Oranje-Nassau en hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, die hierdoor prins gemaal werd, waren er acht jaren verstreken, voordat in 1909 officieel een feestdag kon worden gevierd. Als er ooit een ogenblik is geweest, dat in het geheugen van het Nederlandse volk bleef voortleven, dan was het die vrijdagmorgen tien minuten voor zeven op de laatste dag van de grasmaand. Er was toen nog geen radio om het gehele volk onmiddellijk op de hoogte te brengen. Niettemin was in luttele minuten de residentie ontwaakt door klok kengelui en de Oud-vaderlandse driekleur wapperde die morgen op alle openbare gebouwen en kerktorens in ons land. 1) Dat .'''„-.^" De drie generaties, grootmoeder Ethma, moeder Wilhelmina en dochter Juliana, omhanden oud, 1909 was even doeltreffend en welsprekend als onze huidige media van radio en televisie. De dagbladen zorgden voor een spoedige verspreiding van het nieuws van de geboor te van het lang verwachte vorstenkind. 'Wij voelen, dat een liefdeband Oranje bindt aan Nederland! Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, schonk na een zeer ernstige ziekte in 1902, waar een viermaands miskraam op volgde naast verscheidene andere miskramen (daar werd toen nog slechts fluisterend over gesproken), eindelijk aan de Oranjestam, en daarmee ook aan haar trotse echtgenoot prins Hendrik en aan het Nederlandse volk een flinke gezonde dochter! Over het alge meen werd aan het voortbestaan van de Oranjedynastie al door velen getwijfeld. Als die zou uitsterven, na zeven stadhouders en vier soevereinen over een gedeelte van de Lage Landen te hebben voortgebracht, zou de nationale onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden op losse schroe ven komen te staan. In een Frans tijdschrift was de geïnteresseerde lezers a! voorgere kend dat er niet minder dan eenenveertig gegadigden voor de Nederlandse troon waren. Ze kwamen uit alle delen van Euro pa, maar het merendeel uit Duitsland. En daar regeerde sinds 1888 de onberekenbare en vaak agressieve Wilhelm II over een nog jong en expansief keizertijk. Maar het gevaar was gelukkig afgewend! Toen de minister-president mr. Th. Heems kerk prins Hendrik dan ook met dit heugelij ke feit wilde feliciteren, was hij nogal ver baasd met de volgende reactie van deze jon ge vader. 'Hartelijk gefeliciteerd met de geboorte van Uw dochter. Koninklijke Hoogheid.' De Prins antwoordde: 'Jammer dat het een meisje is.', waarop de minister zei: 'Na Koningin Emma en Koningin Wil helmina is iedereen in Nederland blij met een vrouwelijke troonopvolger.' Prins Hendrik reageerde hierop: 'Zo bedoelde ik het niet precies; ik dacht meer aan de arme stakker, die met haar zal moeten trouwen.' Het was de eerste Oranjegeboorte sinds bij na dertig jaar. Maar toch bleef Juliana jam mer genoeg voor het prinselijk echtpaar hun énig kind. Hierdoor bleef de instand houding van de dynastie jarenlang een dub beltje op zijn kant. Doch het volk wilde ein delijk feest en een uitbundige vreugde heer ste toen in het land. Overal feestvertoon met versierde straten, klokkenspel, optoch ten, gedans op straat en in vele huisgezin nen of kroegen vloeide rijkelijk een glaasje kandeel of oranjebitter. De vreugde in het land was zó algemeen, dat op die dag de deftige Amsterdamse Effectenbeursbezoe kers het zakendoen vergaten en vaderland se liederen met allen zongen. De eenenvijf tig kanonschoten dreunden over het Malie veld als een hulde voor deze jongste Oranjetelg. Mevrouw H.J. Duiker-Kremer uit Haarlem kon zich dit gebeuren, na zeventig jaar, nog goed herinneren. Zo schreef zij 'Juliana 75 een Nationaal fotoalbum' deze herinnering op bij de geboorte van Juliana. 'Toen ik 10 jaar was, leerden wij een versje zingen op de geboorte van prinses Juliana en dat speelde steeds door mijn hoofd en ik dacht dan: zou onze prinses dit ook geen lief versje hebben gevonden? Ik kon mij het wijsje nog goed herinneren maar het niet op muzieknoten zetten. De ouders van de musicus Rick van der Linden woonden naast mij, en zo heeft Rick het voor mij opgeschreven.' 2) ONS PRINSESJE In een sierlijk kostbaar wiegje Rijk met zij en kant bekleed. Ligt een allerliefst prinsesje Dat van niets ter wereld weet. (bis) Dat haar Vader Neêrlands Prins is En haar Moeder Koningin, Dat zij eens de kroon zal dragen. Dat beseft zij evenmin, (bis) Maar die tijd zal eenmaal komen dat zij wél dit alles weet. Haar ter eer de klokken luiden, Zij vorstin van Neêrland heet.(bis) 3) De geboorteaangifte en doop van prinses Juliaantje Op 1 mei vond de aangifte plaats bij de bur gerlijke stand. Prins Hendrik gaf op het paleis zelf zijn dochter aan in aanwezigheid van diverse ministers en burgerlijke ambte naren alsook een wethouder van Den Haag. Groot was de vertassing toen de naam van het erfprinsesje bekend werd: Juliana, Loui se, Emma, Marie, Wilhelmina, prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg en gravin van Buren. Het prinsesje werd ondermeer ter nagedachtenis naar de moe der van de stamvader prins Willem von Oranje-Nassau, gravin Juliana van Nassau, geboren gravin von Stolberg genoemd. Het hier volgende gedichtje gaf op treffende wijze de gevoelens van het Nederlandse volk weer. 'Gedoopt met d'aller schoonste naam uit haar geslachtshistorie Zien wij het lieve vorstelijke wicht Omstraald van hoger glorie. De zegen van 't Genaverbond dat d'eeuwen door Gods trouw verkondt Moge haar verdere leven Juliana, u nooit begeven.4) Dat moeder Wilhelmina er op stond haar kind zelf de borst te geven, was voor haar tijd heel modem te noemen. Meestal liet men dit over aan een vrouw die in dezelfde tijd een kind gekregen had (een voedster of min, en in de volksmond ook baker genoemd). Het gebeuren oogstte bij het Nederlandse volk en de Nederlandse kolo nies over zee als bij de andere Europese vor stenhuizen veel sympathie. Al in de jaren 1830/'31 schonk koning Wil lem in een aanzienlijk geldbedrag voor de bouw van de naar hem genoemde Willems- kerk te 's-Gravenhage. Hij legde ook de eer ste steen van dit gebouw en schonk aan de betrokken Nederlandse Hervormde Kerken- raad een zilveren doopbekken, een paar avondmaalschotels en kannen. Het bijna twee maanden oude prinsesje werd met een met zes paarden bespannen koets naar deze kerk gereden. Het was daarom voor Konin gin Wilhelmina een historische gebeurtenis om tijdens de doopplechtigheid op zaterdag 5 juni 1909 zelf haar dochtertje in de armen te kunnen houden in de kerk waar zij ook op 12 oktober 1880, bijna dertig jaar eerder door haar vader koning Willem III en haar jonge moeder koningin Emma ten doop werd gedragen. Opnieuw vond een feestelijk gebeuren plaats in deze barstensvolle kerk van de koninklij ke residentie. Onder de majestueuze orgel klanken van het Wilhelmus traden een stra lende Wilhelmina en een trotse vader Hend rik naar de doopvont toe. Het prinsesje droeg een lange wit satijnen doopjurk, terwijl het hoofdje op een satijnen kussen rustte. De waarnemende hofpredikant Dr. Gerret- sen sprak de dankzegging uit en liet vervol gens psalm 105 vers 24 zingen. Wilhelmina zat met een verhoogde blos op haar gezicht ondertussen op schoot haar kindje te wie gen en gaf het vervolgens weer aan de grootmeesteres. De plechtigheid was geëin digd. HET KIND Prinses! Dierbaar Godsgeschenk! Reeds van Uw eerste stonden Hebt Ge in elk warm Oranjehart Een ruime plaats gevonden; Dank zij de band, van ouds gelegd. Die aan Uw Huis op 't nauwst ons hecht. En duurzaam houdt verbonden. Betsy 5) 1) De aloude Nederlandse vlag, Oranje-Wit- Blau, of "Oranje, Blanje, Bleu" (in de zuide lijke nederlanden nog steeds de Prinsenvlag genoemd) ontstond als oorlogsvlam. Trou wens de oorsprong van bijna elke vlag ligt op het gevechtsterrein. De kleur Oranje was de wapenkleur van het vorstengeslacht, dat heerschappij verkreeg in het Zuiden van Frankrijk aan de boorden van de Rhone (de Stad 'Orange'). Wit deed hulde aan de Fran sen, die door de Hugenoten zo krachtig bij stand boden. Blauw was de overheersende kleur in het Nassause wapenschild van Prins Willem van Oranje-Nassau.) Deze gegevens zijn uit 1898-1948 buitenge woon nr. 'De kandelaar' ter gelegenheid van het 50-jarige regerinsjubileum van HM Koningin Wilhelmina; week 31augustus-6 september 1948, A.A. Mulder-Rupke) 2) Juliana 75, Nationaal fotoalbum' samen gesteld door Mies Bouwman, uitg. 1985. 3) Het Prinsesje. Maandblad voor meisjes en jongens, nr. 1 - Ie Jrg. 8 mei 1909. 4 en 5 Enkele vers fragmenten uit 'Onze Kroonprinses' voor jong Nederland op den achtiende verjaardag van HKH prinses Julia na (1909- 30 April - 1927) door Betsy, uitg. J. M. Bredée's uit Rotterdam (4e druk). Chantilly, 10 juli 2004; gelost 7.30 uur; deeluemers 9; duiven 107; weer: westen wind Uitslag Wedvlucht: A. Molenaar en Zn. 1, 4, 7, 10,11,17,21,24,26,27; A. Riedijk 2,13, 16,22,23; C. Logmans 3, 12, 14; J. den Boer 5, 9, 15, 18, 19, 20, 25; K. Kievit 6, 8. Oudenaarde, 10 juli 2004; gelost 8.30 uur; deelnemers 11; duiven 247; weer: westen wind Uitslag Wedvlucht: C. Logmans 1,2, 11, 14, 15, 16, 17, 20, 31, 32, 44, 52, 53; A. Mole naar en Zn. 3, 5, 7,18, 29, 38, 40; A. Riedijk 4, 6, 9, 19, 23, 33, 61; J. den Boer 8, 10, 13, 25, 26, 27, 37, 39, 41, 42, 43, 45, 46, 47, 49, 50, 55; A.M. Volaart 12, 28, 30, 51, 58, 60, 62; A. het Jonk 21, 22, 34, 36, 48, 56; P. Hogerwerf 24, 35, 59; M. v/d Ochtend 54; K. Kievit 57. Hieronder volgende uitslagen van de vis wedstrijd, georganiseerd door HSV Stellen- dam. De wedstrijd werd gehouden op het Havenhoofd. 1. J. Velthuis 4.300 kg; 2. H. Vink sr. 3.340; 3. J. Troost 2.720; 4. J. de Groot 2.140; 5. J. Hageman 19.00; 6. H. v. Heukelen 1.860; 7. D. Roest 1.600; 8. J. Boshoven 1.480; 9. H. Maan 720; 10. A. v. Heukelen 700; 11. H. Vink jr. 680; 12. J. Meijer 480; 13. R. San- difort 340; 14. P. v. Steenis 340; 15. R. Keijmel 220; 16. Th. Knol 110; 17. D. de Groot 0; 18. P. Troost 0. Het echtpaar Bert en Juliette Lening won de wisselbokaal. Om te beginnen met zo'n groot toernooi heb je een beetje geluk nodig met het weer. Wel nu, de organisatie had zelfs heel veel geluk deze dag want de zon scheen bij aanvang om 9 uur al volop. Bijna 40 van de seniorle den had ingeschreven voor dit toernooi. Het van oorsprong echtparentoernooi wordt de laatste jaren aangevuld met samengestel de paren om een groter aantal leden te laten tennissen met en tegen elkaar. De organisa tie, al jaren in de vertrouwde handen van Theo en Thea Kant, had dit jaar gekozen voor vier poules met echte paren en samen gestelde paren. Na de poule wedstrijden werd het kaf van het koren gescheiden en werden aparte finales gespeeld voor 'echte' en samengestelde paren. Zo kwamen Coby en Sam van der Welle in de finale uit tegen Bert en Juliette Lening en Koos van Dam met dochter Jessica tegen Marian Kortekaas met John Freen. Bert en Juliette veroverden opnieuw de wisselbokaal terwijl Koos en Jessica met de andere hoofdprijs aan de haal gingen. Al met al een enorm geslaagde dag mede dankzij het prachtige zomerweer waar iedereen van heeft genoten. Ook de barbecue na afloop was niet te versmaden en smaakte uitstekend in het avondzonnetje. m ij. Geef 90 minuten van uw tijd. Collecteer in de week van 10-15 mei voor Charlotte en al die lvÏAiS5#y andere kinderen met astma. Bel (033) 434 12 95 "*«»*- of iTiail naar ikcollecteerf5)astmafonds.nL Döi.uciuag 5 augustus komen 'The Continentals' naar Middeiharnis. Ze hopen dan een optreden te verzorgen in het Het Prieel van De Staven Het is nu 35 jaar geleden, dat The Continen tals begonnen met één christelijke jeugd groep, die eigentijdse christelijke en gospel muziek bracht. Daar ze dwars over het Ame rikaanse continent reisden al concerten gevend, noemden zij zichzelf: The Conti nental Singers. Dit bijzondere concept sloeg enorm aan. Spoedig waren er 2 Continental Singers groepen, toen waren er 3enz. Vandaag aan de dag zijn er over de 70 Con tinental groepen wereldwijd op pad. Ze zin gen in het Amerikaans, Engels. Frans, Duits, Nederlands, Koreaans, Japans, Spaans, Por tugees, Italiaans, Roemeens, Slowaaks, Hongaars, enz. The Continentals hebben opgetreden op ieder continent (behalve Ant arctica), ze hebben opgetreden in 83 naties; ze hebben sinds het begin meer dan 1500 toemees gedaan, dat zijn meer dan 25.000 concerten en dat betekent dat over de 10 mil- joen(!) bezoekers in zalen en kerken naar The Continentals geluisterd hebben. Ze maakten over de 100 verschillende LP/CD producties. Liederen van The Continentals zijn in tenminste 25 talen vertaald. Ze heb ben zelfs een Award geki'egen voor hun prestaties, ook waren ze in talloze nationale TV-uitzendingen te zien The Continentals hebben zo'n gigantisch succes, omdat zij ieder seizoen een fantas tisch concept aanbieden; een bijzonder the ma, ieder jaar de nieuwste eigentijdse chris telijk muziek, op reis gaan en zo bruggen tussen cuhuren bouwen, andere jeugd ont moeten, alle denominaties ondersteunen; The Continentals bieden zo persoonlijke ontwikkeling, karaktervorming, podiumer varing, inspiratie en zo een geweldig mooie ervaring. Na auditie, selectie, professionale training telt een groep Continentals ca. 30 personen van 16-33 jaar, die klaar zijn om op toernee te gaan. Zo zijn The Continentals een uitdaging voor het nieuwe, onbekende en het innoverende. Speciale bijdragen om een topprogramma te maken, komen van specialisten als choreografen, producers, pedagogen, liedschrijvers, componisten, licht- en geluidsdeskundigen. Een toonaan gevend magazine beschreef The Continen tals eens als "Pro Deo en Professio neel"....want met alle professionaliteit blijft toch het doel van The Continentals om plaat selijke groepen, kerken te inspireren. En voor velen blijkt dit dan ook zo te zijn. ■Reaching for a higher purpose' is het thema van The Continentals in 2004. Een CD met als titel Airborne met de meeste liederen van dit programma kwam uit in Amerika, Euro pa en Azië. Voor meer informatie: www.continentalart.org Het concert begint om 20.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt voor volwassenen: 7,50 en kinderen t/m 12 jaar 3,50. Info en resen'eringen: 0187 480172 of 0187 491537.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4