LI KIEVIT Nieuws aan de horizon Democratisch bepaalde zonsafstand bedraagt 143 miljoen km Giro 555 ARENSMAN Uitvaartverzorging (0187)60 11 66 Cor Wagemaker marmer GRAF - MONUMEMTEN „Jiüstdat Stukje--^ J extral Ouddorp Kinderen beter af met behandeling buiten de justitiële jeugdinrichting EiiAruDEn-niEU Drukwerk nodig? EIIAIIDBn-tllEUWS EIIAtlDEtl-niEUWS SHO Den Haag PAGINA 3 VRUDAG 16 JULI 2004 Jl. Vroegindezveij l en I Q. Vroegindezueij-Zzuerus i 'Wim'Keus 1 f i CoSiü<^iis-vcmLoon f I ^"J"- I .ij; Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven ij; ALIE KNAPE PIETER VERHAGE PIET VERHAGE PIET VERHAGE uitvaartverzorging Telefoon (0187) 491396 CORRIE HOPPENBROUWERS GUS POOL ANTHONIA MARINA JANSE WWW, kievit-uitvaart, nl Snelle levertijden' Jarenlange ervaring waarborgt kv/aliteit en deskundig advies DANKBETUIGING ELIZABETH MIJNDERS- VAN BEEK Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. De provincie Zuid-Holland en het ministerie van VWS trekken in 2005 gezamenlijk 1,1 miljoen euro uit om tien besloten plaatsen te bekostigen voor de intensieve behandeling van kinderen van 6 tot 13 jaar. Het gaat om kinderen met ernstige gedragsproblemen die bin nen het huidige aanbod niet kun nen worden geholpen. Deze groep verblijft daardoor steeds vaker tij- delyk in een justitiële jeugdinrich ting. Jeugdzorginstelling Horizon werkt in deze pilot nauw samen met de jeugdpsychiatrie. Landelijke werkgroep Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes FAMILIEBERICHTEN 'Dit weet ik, dat God met mij is' i Psalm 56:10b Met grote blijdschap en dankbaarheid aan de f I Heere delen wij u mee dat D.V. op 21 juli 2004 onze lieve ouders en grootouders -| hopen te herdenken dat zij 50 jaar in het huwelijk j zijn verbonden. ;I; Wij houden heel veel van jullie en wensen jullie I Gods onmisbare zegen toe voor de toekomst. :i; Wij hopen deze blijde dag in huiselijke kring te vieren. i|; Jullie liefhebbende kinderen en kleinkinderen; De Bilt: Gerard en Ljoeba Hanna Eva Rosa ji Biddinghuizen: Dammis en Margriet ii Sanne I Thijs ji; Achthuizen: André en Erna Joris Deborah Gijs i; Sommelsdijk: Janet en Johnson i; Jasper I Sommelsdijk; Thanh en Roel I Ame i Freek I Rembrandtlaan 142 I 3241 AL Middelhamis Onze lieve ouders en m f hopen D.V. zaterdag 17 juh 12M jaar getrouwd te l is onze wens en bede. ;1| Evert-Jan Pieter f i Juli 2004 I Gerbera 8 ;j; 3247 DR Dirksland DANKBETUIGING Voor u medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve zuster, schoonzuster en tante willen wij u hartelijk dank zeggen. De vele kaarten tijdens haar langdurig ziek zijn en het medeleven zijn haar en ons tot grote steun geweest. Onze dank gaat uit naar ds. P. den Butter en ker- kenraad voor de pastorale begeleiding en het lei den van de rouwdienst en in het bijzonder ouder ling M. Taaie. Medewerkers en vrijwilligers van Hospice 'Calan- do" voor de liefdevolle verpleging, alsmede dr. Van der Velde voor de medische begeleiding. De buren voor hun belangstelling en de vriendin nen voor hun bezoeken aan haar gebracht. Begrafenisverzorging J. van der Slik en medewer kers voor de respectvolle verzorging en begelei ding van de begrafenis. N. M. Kranenburg-Knape D. Maasdam-Knape G. Maasdam' Dirksland, juli 2004 En nu, wat verwacht ik, o HEERE.' Mijn hoop, die is op U. Psalm 39:8 Met diepe droefheid geven wij u kennis dat, na een langdurig en geduldig gedragen lijden, door de Heere van ons is weggenomen mijn innig geliefde man, onze lieve vader en opa echtgenoot van Johanna KIjjn in de leeftijd van 75 jaar. Sterke de Heere ons in dit voor ons zo grote ver lies. J. Verhage-Klijn Alie Roon-Verhage Jan Roon Johan en Corina Peter en Corianne, Julian Jan Willem en Jannelies Rinus Verhage Aleida Verhage-van Dieren Pieter en Lenny Annemarie en Henry Hanneke 14 juli 2004 Julianaweg 7 3253 BL Ouddorp Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen zaterdag 17 juli van 15.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in hervormd verenigingsge bouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. maandag 19 juli in 'Eben-Haëzer', aanvang 13.30 uur. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Dorpsweg te Oud dorp, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren in 'Eben-Haëzer'. Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Tot onze diepe droefheid heeft de Heere uit ons midden weggenomen onze geliefde jongste broer, zwager en oom Wij bidden en hopen dat Hanna en de kinderen de kracht mogen ontvangen om dit verlies te dragen. P.C. Hoek-Verhage G. Verhage-de Geus K. Sperling-Verhage M. Verhage P. Verhage-Moerkerk neven en nichten Ouddorp, 14juh2004 Woensdag ontvingen wij het droevige bericht van het overlijden van onze buurman Wij wensen buurvrouw Hanna en haar kinderen sterkte voor nu en de komende tijd. Jan en Maja Hakkenbrak Karoline en Leo Annette en Machiel Ouddorp, 14 juli 2004 m Voor uitvaartverzorging op geheel goeree-overflakkee Administratie-adres: Stoofweg 24 3253 MA Ouddorp Je handen hebben voor ons gewerkt, je hart heeft voor ons geklopt. Flink was je, je hele leven. Moedig ben je tot het eind gebleven. Flink wil je, dat ook wij zullen zijn, maar afscheid nemen doet zo 'n pijn. Bedroefd, maar dankbaar dat haar een verder Ujden bespaard is gebleven, geven wij u kennis dat zacht en kalm van ons is heengegaan mijn echtgenote, ma, schoonmoeder en oma echtgenote van Arnold van Vugt Oud Gastel, 18 juni 1941 t Oude Tonge, 13 juli 2004 Oude Tonge; Arnold van Vugt Oude Tonge: Anton en Miranda Arno en Tim Fam. Hoppenbrouwers Fam. Broos Voorstraat 30 3255 AX Oude Tonge Corrie is opgebaard in rouwcentrum 'Media Vita' te Middelhamis, alwaar geen gelegenheid tot afscheid nemen is. De afscheidsmis zal plaatsvinden op zaterdag 17 juli 2004 om 10.30 uur in de kerk van O.L.Vr. Hemelvaart, Nieuwstraat 8 te Oude Tonge. Samenkomst in de kerk. Schriftelijke condoleances voor aanvang van de H. Mis en persoonlijk na de H. Mis in de 'Grutters wei' aan de Willemstraat 14 te Oude Tonge, waar na de crematie om 15.30 uur zal plaatsvinden in het crematorium Zuylen, Tuinzigtlaan 11 te Breda. Heeft u onverhoopt geen rouwbrief ontvangen, wilt u deze advertentie dan als persoonlijk bericht beschouwen. Het is moeilijk afscheid te nemen, van degene die men liefheeft. Uw medeleven heeft ons zeer gesteund en óns doen beseffen dat onze broer, zwager, oom en vriend niet alleen voor ons, maar ook voor anderen veel heeft betekend. Wij willen u op deze manier bedanken voor het mooie afscheid van een bijzondere man. Amstelveen: J.C. Pool T, Pool-van Bemmel Johannesburg: J.H. Pool Bilthoven: A. Bast-Bonebakker neven en nichten Middelburg: Lenie van Oene Goedereede: Gerard Kaai, ex. test. Middelburg, juli 2004 Verdrietig, maar dankbaar wat zij voor ons en anderen gedaan en betekend heeft, laten wij u weten dat na een moedige strijd is overleden mijn innig geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder en oma Annie echtgenote van Jan Adriaan Breure in de leeftijd van 77 jaar. Nieuwe Tonge: J.A. Breure Goes: Frederick Stols-Breure Frans Stols Sean Achthuizen; Simon Breure Marja Breure-Kruik Britt Cars Nuenen: Marlies Bergman-Breure Tom Bergman Iza Luuk Daan 15juh2004 Burg. Overdorpstraat 17, 3244 XB Nieuwe Tonge De afscheidsdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op maandag 19 juU om 13.00 uur in de kerk van de Hervormde Exodus Gemeen te, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren tot 15.00 uur in de ontmoetingsruimte van bovenge noemde kerk. De begrafenis zal in besloten kring plaatsvinden. Dag en nacht bereikbaar Kijk ool< op internet: Meidoorn 4 3248 XE Melissant Tel. (0187) 60 11 P6 Burg. Letteweg 36 3233 AG Oostvoorne Tel. (0181)48 80 88 Rouwcentrum: Nieuweweg 2, Melissant 1 I Garantiecertificaat van de Alg, Bond van Natuursteenipedrijven, PASCAL 6 INDUSTRIETERREIN OOSTPLAAT MIDDELHARNIS TEL. 0187-489088 FAX 0187-485Ö88 wvv^.corwagemaker.nl lnfo@corwagemal<er.nl ''-f Voor de warme belangstelling en de vele blijken van vriendschap en medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder betuigen wij u onze welgemeende dank. Een bijzonder woord van dank gaat uit naar direc tie en personeel van zorgcentrum 'Geldershof en ziekenhuis Bethesda te Dirksland voor de liefde volle verzorging, dominee A. van Wijk en de ker- kenraad voor het leiden van de afscheidsdienst en begrafenis. Voorts de heer De Graaff van uitvaart verzorging Kievit voor de correcte verzorging van de begrafenis. Familie Mijnders Klein- en achterkleinkinderen Oude Tonge, 16 juli 2004 .j'' De modellenboeken voor Huwelijkskaarten geboortekaartjes of jubileumkaarten worden bij u thuis gebracht, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187)47 10 20 en vraag naar Plony Een steekproef onder Zuid-Hollandse jeug digen tot 18 jaar die onder behandeling staan van Bureau Jeugdzorg Haaglanden/Zuid- Holland, geeft de onderbouwing voor de opzet van dit nieuwe aanbod. Het onderzoek laat zien dat 14% van de populatie (ca. 560 jeugdigen) ernstig antisociaal en oppositio neel gedrag vertoont. Bij 10% (ca. 4()0 jeug digen) van de populatie is de problematiek zo ernstig dat een vorm van besloten of gesloten behandeling nodig is. Van de jeug digen jonger dan 12jaar blijkt 0,5% (20 kin deren) ernstig antisociaal en oppositioneel gedrag te vertonen. Ook de landelijke werkgroep 'Optimalise ring zorgaanbod voor jeugdigen met ernsti ge gedragsproblemen' is van mening dat de jeugdzorg voor de opdracht staat om alterna tieven te bieden voor jeugdigen met een civielrechtelijke maatregel die als crisis maatregel in een justitiële jeugdinrichting (JJI) worden geplaatst. Het rapport van deze werkgroep is op 1 juli besproken in het landelijke Bestuurlijk Overleg Jeugdzorg. Bij monde van Lennie Huizer, gedeputeerde Samenleving, heeft Zuid-Holland de lijn van het rapport onder steund: "Goede jeugdzorgaltematieven moeten voorkomen dat jeugdigen (nog vaker) in een JJI worden geplaatst. Het is daarom van belang dat vanuit het ministerie van Justitie geld vrijkomt om hen een ade quate behandeling te kunnen bieden." Om gesloten behandeling in de jeugdzorg moge lijk te maken, is aanpassing van de wet- en regelgeving nodig. Ook financieel voordeel Kinderen behandelen is beter dan ze in een opvanginrichting opvangen. Niet alleen is het beter voor de gezondheid van de jongere en neemt de kans op succesvolle participatie in de maatschappij toe, het is ook goedkoper. Als de optie van intensieve behandeling in besloten jeugdzorgplaatsen op bredere schaal navolging vindt, zal er minder geld SOMMELSDIJK nodig zijn om het aantal JJI's verder uit te breiden. Er vallen dan immers plaatsen vrij voor jongeren die op strafrechtelijke titel worden geplaatst worden. Op 30 juni 2004 besloten Provinciale Staten (PS) 1 miljoen euro extra te investeren in jeugdzorgaccommodaties. Als het aan Nederlandse waarnemers van de Venusovergang ligt, draait de aarde niet in ruim 365 maar in 341 dagen om de zon. Dat concludeert de website Venusvoordezon.nl aan de hand van een eerste bepaling van de zonsafstand. De Venusovergang, waarbij de planeet Venus als een gro te zwarte stip voor de zon te zien was, ondervond wereldwijd grote belang stelling van het publiek en sterren kundigen. "In Nederland trok de nationale website Venusvoordezon.nl ruim een half miljoen bezoekers," meldt Carl Koppeschaar, hoofdredacteur van Kennislink (www.kennishnk.nl) en een van de initia tiefnemers voor het doen van de waarne mingen, "Een deel daarvan gebruikte de website voor het op een veilige manier waarnemen van het hemelverschijnsel, anderen zochten naar informatie en lesma terialen over de Venusovergang. Op veel scholen en volkssterrenwachten hadden leraren zich gewapend met van speciale zonnefilters voorziene telescopen en ver richtten met scholieren serieuze tijdwaar- neniingen. Aan de hand daarvan kon de afstand van de aarde tot de zon worden berekend. Gecombineerd met waarnemin gen uit Australië, India, Iran, Afrika, Zuid-Amerika en de Verenigde Staten leverde dat een waarde op van 143 miljoen km. Dat is slechts 5% minder dan de echte waarde van 149,6 miljoen km." Hoe dichter een planeet bij de zon staat, des te sneller haar vaart is en des te korter haar omloopstijd. Bij de 'democratrisch' bepaal de zonsafstand van 143 miljoen km zou een omloopstijd horen van ruim 341 dagen. Ons jaar zou bijna 24 dagen korter duren dan in werkelijkheid. Bij een geringere zonsafstand hoort ook een grotere hoeveelheid opgevan gen zonnestraling en een hogere temperatuur op aarde. Educatief experiment 'Gelukkig is dat niet zo," vervolgt Koppe schaar. "Met radarwaamemingen is de gemiddelde afstand van de aarde tot de zon tegenwoordig zsei nauwkeurig bepaald op 149.597.870,691 kilometer. Puur weten schappelijk gezien had het dus geen enkele zin de zonsafstand opnieuw te meten. Maar het ging dit keer om een educatief experi ment, waarbij scholieren en andere belang stellenden via internet de beroemde Venus expedities uit het verleden konden herbele ven." In de zeventiende eeuw was de afstand van de aarde tot de zon nog allerminst bekend. De Britse astronoom Edmond Halley (naar wie de beroemde komeet is genoemd) reali seerde zich dat een Venusovergang kon wor den gebruikt om de 'immense afstand van de aarde tot de zon' te bepalen. In 1761 en 1769 organiseerden sterrenkundigen expedities naar de uiteinden van de aarde om zo'n 'driehoeksmeting van het zonnestelsel' te kunnen uitvoeren. De resultaten vielen tegen, vooral ook omdat wanneer Venus aan de zonsrand kleefde, een 'zwane-druppelef- fect' optrad dat de tijdwaamemingen ver stoorde. Expedities in 1874 en 1882, waar aan ook Nederlandse sterrenkundigen deel namen, gaven evenmin het gewenste resultaat. De zonsafstand kon niet nauwkeu riger worden bepaald dan tussen 148,1 en 149,7 miljoen kilometer. Naast de kleine honderd Nederlandse metin gen hebben ook duizenden waarnemers over de hele wereld hun observaties via internet gecombineerd. De centrale website www.vt- 2004.org van de Europese Zuidelijke Ster renwacht (ESO) ontving inmiddels 3700 bruikbare metingen. Uit dat grote aantal is een nog veel nauwkeuriger zonsafstand berekend van 149,608 miljoen kilometer. Die is slechts tienduizend kilometer groter dan de met radarwaamemingen bepaalde waarde. "Om de zonsafstand via de Venusovergang te bepalen, zijn gelijktijdige metingen nodig door twee waarnemers in verschillende delen van de wereld," legt Robert Wielinga, hoofd van Museum Sterrenwacht Sonnen- borgh, uit. "Bij meer dan twee waarnemers kan men tussen alle mogelijke paren een basislijn trekken die een nieuwe meting van de zonsafstand oplevert. Het is opmerkelijk dat de gemiddelde waarde op basis van die vele metingen zeer weinig afwijkt van de 'echte' waarde. De combinatie van een groot aantal basislijnen en amateurmetingen blijkt dus een veel beter resultaat op te leveren dan het kleine aantal metingen door professione le sterrenkundigen in de achttiende en negentiende eeuw, met de beste apparatuur die in die tijd voorhanden was. De conclusie is dan ook dat amateurastronomen en groe pen scholieren tegenwoordig in staat zijn tot geweldig nauwkeurige astronomische metingen!" 2 NOOD/CORDAID, NEDERLANDSE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 3