CSG Prins Maurits zet zich in voor met uitzetting bedreigde leerling Het tweede kunstrondje is in volle gang... perfect Clematissen leirozen innig verbonden Dagelijkse zomersoos voor jongeren in liet Diekhuus Km'stocfit Haar Leningrad VERVOLGVEHMAA^ EIUUMDBI-tllEUWS Voor iemand die christen is geworden bestaat geen genade in Iran Jeugdviswedstrijd HV Krammer Het jongerenwerk op Goeree-Overflakkee heeft deze zomer voor jongeren vanaf twaalf jaar haar deuren geopend in het Diekhuus. U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? •énHnMilft» Enkele bewezen perfecte combinaties Verzorging Tuintips voor juli 1^a.iga.-<rilogie deel 1 JOH. G. VEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 13 JULI 2004 Zoals het er nu naar uitziet zal de uit Iran afkomstige leerling Samira Mohie van de Christelijke Scholenge meenschap Prins Maurits in Middel- harnis haar examenjaar op de school niet af kunnen maken. Door het stren ger wordende asielbeleid van minister Verdonk zal de leerling met haar moe der binnen afzienbare tijd het land moeten verlaten. De rector van de school, de heer J. Boot, heeft aan de minister het verzoek gedaan om Sami ra in ieder geval gelegenheid te geven haar diploma te halen. In een brief aan de minister wijst de heer Boot erop dat Samira vier jaar geleden als een 'aardig, spontaan kind' de school is bin nengekomen. "ZQ spreekt vloeiend Neder lands, is intelligent en functioneert volstrekt als willekeurig welke andere Nederlandse leeriing dan ook". De familie woont al weer bijna zes jaar in Nederiand want op 5 okto ber 1998 kwam de moeder met twee doch ters in Nederland aan. Deze tijd was net vier maanden tekort voor het generaal pardon. In de afgelopen vier jaar heeft de schoollei ding Samira zien 'vereenzamen, versombe ren en verstillen'. Op het laatst namen ook haar schoolresultaten af. Boot wijt dit aan het feit dat de doem over haar leven ligt dat zij teruggestuurd zal worden naar Iran, "waar al je idealen vervlogen zijn en het erg ste wacht dat een jong leven kan overko men". De heer Boot verzekert de minister dat er binnen de school begrip bestaat voor een streng asiel- of vluchtelingenbeleid. "Maar van opvoeders kan niet gevraagd worden dat zij serieuze, goedwillende en hardwerkende jongen mensen, die al jaren in ons land zijn, geen enkel perspectief meer kunnen bie den". Daarom heeft de school twee vragen aan minister Verdonk: Ten eerste of de zeven tienjarige Samira Mohi haar diploma op de school kan halen. Ten tweede vraagt de schoolleiding of de minister kan voorkomen dat de moeder van Samira, mevrouw Masoe- me Wakieli uitgezet wordt. Aan het eind van zijn brief doet de heer Boot nog een dringend beroep op de minister met de vraag: "Kunt u het mogelijk maken dat wij, personeel van de Chr. S.G. 'Prins Mau rits' te Middelhamis met elan en vertrouwen onze pedagogische taak tegenover Samira kunnen uitoefenen, haar vertrouwen kunnen geven in een toekomst, haar idealen kunnen schenken, die ieder jong mens op die leeftijd moet en mag hebben?" Geschiedenis Het blijkt dat het gezin waartoe Samira behoort een veelbewogen geschiedenis ach ter de rug heeft, voordat de rechter in decem ber vorig jaar besUste dat de familie het land moet verlaten. Toch vind het gezin dat het niet meer terug kan naar Iran en daar zijn verschillende redenen voor. De moeder heeft de minister laten weten dat haar man, die in Iran is achtergebleven, inmiddels met een andere vrouw is getrouwd, waarbij hij inmiddels een kind heeft. "In feite ben ik verstoten door mijn man, maar niet officieel gescheiden". Het blijkt ook moeilijk voor mevrouw Wakieli om zich bij haar familie in Iran aan te sluiten omdat haar vader niet meer leeft en haar zussen haar eigen gezin hebben. Voor een vrouw met een minderja rige dochter in Iran is dit een vreselijke situ atie. Een andere omstandigheid, waardoor de terugkeer naar Iran een hachelijke situatie wordt, is het feit dat de moeder en haar twee dochters als christen door het leven willen gaan. Als een dergelijke bekering in het geheim plaatsvindt wil de regering dit nog wel eens door de vingers zien, maar de oud ste dochter is met haar bekering al verschil lende malen in Nederland in de openbaar heid getreden door haar optreden in televi sieprogramma's en in magazines. Gezien het feit dat de Iraanse regering middels haar ambassade zich goed op de hoogte houdt van wat haar (ex-) onderdanen doen in den vreemde, zal ze zeker ook op de hoogte zijn Het kunstrondje is een activiteit van Stich ting Beeldend Dirksland. Voor het geval u niet meer wist waar u terecht kunt: U bent welkom op 12 expositieadressen van 1 juli t/m 28 augustus 2004 binnen de gemeente Dirksland. Sinds vorig jaar zijn er een aantal nieuwe expositie adressen bijgekomen zoals Europatuin Hogchem, Interieurverzorging StruijkRaamkunst aan de Straatdijk o.a. bij juwelier Swemmer, bruidszaak Quispel en Restaurant 't Anker. Natuurlijk kunt u alles op uw gemak bezichtigen en een folder ophalen bij de diverse VVV kantoren. Het kunstrondje is financieel mogelijk gemaakt door Gemeente Dirksland en Stichting Podi um Goeree-Overflakkee. Namens de kunste naars wensen we u veel kijkplezier toe. Vol gende week kunt u iets meer lezen over de te verwachten exposities voor de rest van het jaar.Deze week geven we iets meer achter grondinformatie over de deelnemende kun stenaars. 1. Clarine Bemelmans woont in Dirksland, Emmalaan 4. Zij maakt sculpturen van zelf- hardende klei voor binnen en buiten. Ze houdt van mooie vormen en beweging in haar beelden. Haar werk is zeer uitgebreid en gevarieerd. In haar schilderijen, wordt abstract met figuratief gecombineerd. Ze schildert met acryl op paneel. 2. Cees Dirkzwager Julianaweg 1, Melis sant, oefent het vak met veel liefde en passie uit. Zoals hij leeft, zo schildert hij. Soms ingetogen en bescheiden, soms explosief maar met veel charme, dan weer met heel véél details. In zijn galerie houdt hij exposi ties van eigen and. Ook heeft hij een ruime collectie opgebouwd voor de kunstuitleen. 3. Ton Lohr, Molendijk 64, Herkingen, fotografeert al ruim zeventig jaar, eerst als amateur, na 1953 professioneel. Overwe gend vrij werk, documentair karakter. Voor keur voor landschappen/ stadsgezichten met mensen/portretten. Voor hem ligt de creati viteit in de fotografie in de keuzes bij de opnamen. 4. Niels Snoek, Boezemweg 34, Dirksland, schildert religieuze/spirituele kunst, maakt series schilderijen en (foto)-collages van onderwerpen als Engelen, Franciscus, Spiri tuele ruimten. De Bhagavad Gita, Mystiek, Kruizen, Bijbelse figuren e.d. Het gaat in zijn werk om verbinding te maken met dat wat achter de voorstelling aanwezig is. 5. Foke Stribos, Voorstraat 3, Dirksland, schildert met brede kwaststreken kleur, vorm en ritme. Thema's vindt hij in de bijbel, de natuur, het schilderplezier zelf en uiteraard in de reflectie daarop. 6. Wilma Langendoen woont sinds eind vorig jaar in de Emmalaan la, te Dirksland. Ze maakt pentekeningen. Haar voorkeur gaat uit naar het tekenen van gebouwen en havens vanaf oude ansichtkaarten. Dieren - en dan vooral poezen - zijn voor haar een dankbaar onderwerp. Tegenwoordig leeft ze zich helemaal uit in het schilderen van bloe men, vooral klaprozen zien we veel terug in haar werk. Ze schildert met acryl op doek en van de afvalligheid van de oudste dochter. "Een verstoten vrouw die zich ook nog eens openlijk met haar dochters van de Islam afgekeerd heeft, daarvoor bestaat in een Isla mitisch land geen genade", aldus mevrouw Wakieli in haar verzoekschrift aan de minis ter. In haar brief wijst de moeder van de leerling van de Prins Maurits erop dat haar dochter - die van haar elfde in Nederland is - zich vol ledig heeft geïntegreerd. "Ze kan haar eigen taal niet goed meer lezen en schrijven. Ze verwijt haar vader dat hij niet achter haar en haar moeder is aangereisd en zelfs een ande re vrouw heeft. Ze wil hem zelfs niet meer zien!" Tweede keer ontworteld Mevrouw Wakieli verklaart dat haar dochter Samira depressief is geworden door de ter gende onzekerheid. "Alleen al de vele over plaatsingen hebben haar situatie zichtbaar verslechterd. Hoe kan van haar verwacht worden om zelfs haar nieuwe 'vaderland' te verlaten? Hoe kan een tienerdochter voor de tweede keer ontworteld worden als men ons eerst ruim vijfjaar laat wortelen in één van de, volgens de pedagogie, belangrijkste levensfase van een meisje?" De famihe blijkt volledige te zijn ingebur gerd in de Nederlandse samenleving. De moeder studeert aan een hogeschool, waarna ze een HBO-studie mag doen in psychologi sche verzorging van bejaarden, to het verle den heeft ze ook de opleiding 'Bloemen- en tuincentrum branche' in Sommelsdijk gedaan. Deze opleiding moest ze vanwege overplaatsing naar een ander Asielzoekers centrum afbreken. Door vrijwilhgerswerk in een bejaardentehuis in Middelhamis en in Harderwijk heeft ze veel goede relaties met Nederlanders opgebouwd. Ook is ze lid geweest van het koor 'Vox Humana' in Sommelsdijk. De oudste dochter is getrouwd met een Nederlander en heeft inmiddels een kind. Mevrouw WakieU vraagt zich af of iemand in vijfjaar sneller kan integreren dan haar gezin. paneel. Ze maakt veel werk in opdracht. Mocht u meer van haar werk willen zien dan kan dat na een telefonische afspraak. Tel. Nr. 0187-602065 7. Wim Weeda, Wilg 9, Melissant, is foto graaf. Wim maakt zijn foto's vooral op Goe ree-Overflakkee. Zijn streven is het weerge ven van de sfeer die hij aantreft in landschap en omgeving. Zijn foto's zijn van opname tot en met afdrukken in eigen beheer gemaakt. 8. Gertjan de Zoete, Nieuweweg 69, Melis sant, is landschapsfotograaf en ondernemer en sinds 1973 actief in de natuurfotografie. Hij is eigenaar van Nature Photo Lease. De laatste jaren wordt steeds meer fotografie van hem verkocht/ verhuurd als een vol waardige kunstuiting. Aan huis is een goed geoutilleerd atelier met een professionele inlijststudio. 9. Jannet Ringelberg werkt als gast mee in het kunstrondje. Zij maakt naast haar werk als fysio/manueeltherapeut in Ouddorp, olieverfschilderijen. Ze heeft een jaar privé- les gehad van Suzan Offereins. 10. Jopie (Josina) van Prooijen is ook bevoorrecht om als gastkunstenaar mee te doen. Zij is geboren en getogen in Dirksland. Geboeid door kleuren en vormen is zij al zo'n 10 jaar bezig met schilderen. Aanvan kelijk met aquarel en olieverf, waarbij haar belangrijkste inspiratiebron het Flakkeese landschap was. De laatste jaren werkt zij voornamelijk met acryl. In haar recente werk probeert zij de zichtbare realiteit op een andere wijze vorm te geven wat leidt tot meer geabstraheerde mensfiguren. Wat u ook gaat bekijken, en op welke loca tie u ook biimenwandelt, de kunstenaars hopen dat u weer zult genieten en geïnspi reerd zult worden door wat zij hebben gemaakt. Morgen, woensdag 14 juli is er de derde van drie jeugdwedstrijden bij de HV Krammer. Alle jonge vissers (t/m 16 jaar) op Flakkee zijn welkom. Denk jij dat je de meeste vis gaat vangen, of wil je gewoon eens gezellig meevissen, het maakt niet uit, maar kom gewoon langs. Zorg dat je tussen 18.00 en 18.30 aanwezig bent bij de kreek aan de Baltenoordseweg (naast voetbalver. NTVV). We schrijven dan in op de parkeer plaats. Dat kost 1,50 en je krijg een plaats nummer. Als je tijd nodig hebt om je hengel in orde te maken, kom dan echt op tijd, want om 18:30 begint de wedstrijd en duurt 2 uur, dus tot 20:30. Heb je geen vergunning, neem dan geld mee voor een vergunning, want die heeft iedereen nodig, waar je ook vist 4,- t/m 14 jaar). Na afloop is er voor iedereen een prijsje. We maken een klassement van alle drie de jeugdwedstrijden. De nummers 1,2 en 3 van het klassement krijgen een aparte prijs. Tot slot, wij raden je aan een gewone vaste hengel mee te nemen (zonder molentje dus), met een niet te grote haak en niet te grote dobber. Lukt dat allemaal niet zo goed, bel dan gewoon even met je vragen naar Dieren speciaalzaak de V in Nieuwe Tonge: 652426. Ook aan de waterkant willen wij je helpen, maar dan moet je natuurlijk wel het goede materiaal bij je hebben. Zo hopen we te bereiken, dat iedereen wat zal vangen. Wij hebben er zin in, nu is het wachten op jullie! Komen dus! Voor meer info kunt u mailen naar hvkrammer@hotmail.com of u belt met 0187-603051. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeens gebr-dewaal.com Het tweepersoons voetbal toernooi op het Diekhuusplein. De Zomersoos van jongerenwerk GO biedt tijdens deze bijeenkomsten jongeren de mogelijkheid om te spelen op de playstation (5 stuks), een film te kijken, een muziekje te luisteren, gezellig te kletsen enz. Verder bieden wij diverse activiteiten aan zoals, elke donderdag, een Panna Knook Out (tweepersoons voetbal) toernooi. Lijkt het je leuk om ook eens te komen kijken, wij zijn geopend van maandag tot vrij dag van 16.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 12.00 t.m. 18.00 uur. Als je vragen hebt kun je contact opnemen met Ben van Stijn (06-20035128) of kijk even op www.jongerenwerkgo.nl Al heel lang bestaat er een gelukkig huwelijk tussen leiro zen (ook wel klimrozen genoemd) en clematissen. Ze kun nen elkaar in bloei opvolgen of juist tegelijk bloeien. Hun geuren harmoniëren geweldig. Ze zitten elkaar niet in de weg en snoei is geen probleem. Beide hebben een klimsteun nodig, waaraan rozen worden aange bonden en clematissen zich zelf vastgrijpen met hun klimtentakels. Wie een weelde aan kleur en geur zoekt is bij deze planten echt aan het goede adres. Dat wisten de tuinlieden op de Franse en Italiaanse buitens al eeuwen geleden. Toch is het eigenlijk heel bijzonder dat doorbloeiende, warmtemin- nende rozen zo goed samengaan met bosrandplanten als de clematis. Maar beide hebben graag warmte op hun bloeiende ranken. Daarin zijn ze gelijk en dat werd ontdekt. Met klein- en grootbloemige cle matissen en leirozen (meestal zijn het trosrozen) kunt u gemakkelijk muren, pergola's, bogen, hekken enzovoort laten begroeien. Klein- bloemige clematissen zijn over het algemeen iets sterker en ze groei en wilder uit dan de grootbloemige typen. Maar welke u ook kiest, ze maken altijd weer een geweldige indruk en ze passen in iedere tuin. En dan die geur! Clematis 'Paul Farges' (heerlijk geurend!) met Rosa 'Bantry Bay' (roomwit met dieproze), de Itahaanse clematis of Clematis viticella met Rosa 'New Dawn' (blauw met lichtroze). Clematis 'Madame Julia Correvon' met Rosa 'Kathleen Harrop' (rood met zachtroze). Clematis 'Etoile Rose' met Rosa 'Pink Cloud' (een lieflijk roze getinte combinatie). Clematis 'Multi Blue' met Rosa 'Golden Showers' (stralend blauw met kanariegeel). 'Golden Showers' heeft maar heel weinig stekels, wat een groot voordeel kan zijn als de plant over een rozenboog of prieeltje wordt geleid. Maar op dat punt wint de roze 'Zéphirine Drouhin', een al meer dan 100 jaar oude, geuren de, rijk bloeiende klimmer die iedere stekel mist. Hij staat dan ook bekend als de 'doomloze' roos. Zowel clematissen als leirozen groeien graag in de volle zon, hoewel veel clematissen (eigenlijk is 'bosrank' de juiste naam in onze taal) ook wel wat schaduw verdragen. In ieder geval moet de voet van een clematis altijd tegen felle zon worden beschermd. Bij rozen hoeft dat niet, maar die hebben er ook geen bezwaar tegen. Plant wat lagere struiken of dichte vaste planten aan de voet (uiteraard wel in een bij passende bloeikleur). De planten houden van humeuze en goed door- Deze Clematis en leiroos zoeken liet samen hogerop. (Foto: R. v/d Burg/PPH). latende grond. Clematissen die in de zomer bloeien kunnen in het voorjaar flink worden teruggeknipt. Voorjaarsbloeiende clematissen worden na de bloei gesnoeid. Leirozen worden in de winter en even tueel na de bloei gesnoeid. Het zijn rozen die lange, vrij slappe tak ken vormen, die moeten worden aangebonden omdat ze geen echte klimorganen hebben. Rozen met de oculatieplek (de verdikking boven de wortels) onder de grond planten en ook clematissen diep planten in ruime plantgaten. Verrijk de grond met veel organisch materiaal. Juh is vooral een maand om van de tuin te genieten. Knip uitge bloeide bloemen weg. Maai het gras bij heet weer niet te kort en ver geet dan ook niet te sproeien. Geef de rozen speciale rozenmest en knip Ln deze maand lavendelbloemen om te drogen. -54- 'Inderdaad, alles!' Kapitein Wellerhöffer staat op en strompelt naar de deur. Hij voelt zich op de meest afgrijselijke manier bedrogen. 'En kapitein, bent u wat wijzer geworden?' Luitenant Wollweber komt bij het venster vandaan waar hij al die tijd in diep gepeins heeft gestaan. 'Ja, ik ben veel wijzer geworden. Helaas wel, ja', voegt hij er veelbetekenend aan toe. Nauwehjks is de kapitein gaan zitten of hij noodt Wollweber uit om bij hem aan tafel plaats te nemen. Dan vliegt de deur open en hijgend van verontwaardi ging stormt Schreijer binnen. 'Nog niets gevonden. Ze zijn spoorloos verdwenen.' De kapitein kijkt hoogst verbaasd naar de compagnie- sergeant: 'Wat is spoorloos verdwenen? Kerel, wat doe je geïrriteerd. Vertel eens duidelijk wat er aan de hand is?' 'De Russen zijn weg kapitein.' 'De Russen zijn weg? Zo en waar heb je die dan gela ten?' De kapitein begrijpt de situatie niet helemaal. Ergens in zijn achterhoofd begint een vaag vermoeden te ont staan en wel dat de sergeant zich te buiten is gegaan en de vijf Russen dood geschoten heeft. Dit tegen zijn uit drukkelijk bevel in. Hoewel hij de sergeant door heeft, gaat dit hem te ver en hij zal hem dan ook hiervoor ter verantwoording roepen. 'Wat zegje, zijn de Russen weg?' Een dreigende rim pel komt op zijn voorhoofd. Schreijer, die merkt dat dit door de kapitein nogal hoog opgevat wordt, voelt zich alles behalve op zijn gemak. Als hij verantwoordelijk gesteld wordt voor het ver dwijnen van de Russen, kan dat weleens een kwalijke zaak voor hem worden. 'Waar zijn die Russen?' De kapitein is duidelijk kort aangebonden. 'Dat weet ik niet kapitein, ze zijn nergens te vinden. Alles in de omgeving heb ik afgezocht, maar van die kerels is geen spoor meer te bekennen.' 'U wilt dus beweren dat een stel Russen zomaar ineens weg zijn. Vind u zoiets zelf niet merkwaardig ser geant? Ik heb een ruime fantasie, maar dat er zomaar een stel kerels in het niets verdwijnt, komt mij toch wel wat ongeloofwaardig voor.' 'Ik snap het zelf ook niet kapitein. De ga hier het bureau uit en zie nergens een Rus. Ik heb hen nauwelijks twee minuten alleen gelaten.' Luitenant Wollweber mengt zich in het gesprek: 'Zeker kapitein, ik heb voor het raam staan kijken, toen de sergeant binnen kwam. Die is dadelijk weer naar buiten gegaan, in die tijd moeten de Russen er tussen uit geknepen zijn.' 'En je hebt alles afgezocht?' vraagt de kapitein, niet erg overtuigd. 'Ja zeker. Alles.' 'Dat is prachtig, we zullen wel zien wat er nog aan te doen is.' De Russen helpen gedwee met het lossen van de wagens. De meeste Duitsers leggen hen geen strobreed in de weg. Het zijn slovers, die tegen hun zin uit hun omgeving zijn gesleept om in de rampspoed van de oorlog terecht te komen. De strijdvaardigheid van de Duitsers is navenant aan hun moreel. Er zijn oude man nen en kinderen nog haast, die de stellingen bezetten aan het Leningradfront. De vijf Russen hebben hun ogen goed de kost gegeven en genoeg gezien, om de risico's van hun onderneming te rechtvaardigen. Ze weten dat Duitslands nieuwste tank, de koningstijger, aan het front is. Daarmee heb ben de Russen nog geen kennis gemaakt. Maar als het hun lukt om bij hun kameraden terug te komen, zullen ze dit bericht aan de troepen doorgeven, die er reke ning mee kunnen houden. Het meest kritische deel van hun opdracht komt nog als de wagens gelost zijn. Dan zullen de Duitsers zich gaan afvragen wat er met hun voerlui moet gebeuren. En omdat zij weten dat de Duitsers daar geen groot probleem van zullen maken, is het raadzaam om, voor het zover is, te verdwijnen. Wat hun opleiding betreft, deze biedt een redelijke kans van slagen. Eén ding is daarbij van belang: ze moeten even niet gezien wor den. Langs het pad waarop de wagens staan hebben tanks en andere voertuigen grote hopen sneeuw opgeworpen en deze zullen hun redding zijn. Nauwelijks is de laat ste Duitser met goederen beladen in een of ander onderkomen verdwenen, of op een hoofdknik van hun aanvoerder verdwijnen ze als mollen onder de sneeuw. Nog geen minuut later klinkt de schelle stem van ser geant Schreijer: 'Waar zijn de Russen? De Russen zijn weg!' Enkele soldaten die hebben gelost, komen kijken en kunnen niets anders doen dan constateren dat dit inder daad het geval is. Voor de gewone soldaat is dit geen ramp. Wat kan hen die arme sloebers schelen. Maar voor Schreijer zit dat anders. Hij wil in geen geval getuigen hebben van de toestanden aan het front. Die Russen hebben teveel gezien en moeten derhalve afge maakt worden. Ondanks alle moeite en inspanning van Schreijer wor den de Russen niet gevonden. Schreijer ondervindt de zwaarste dag van zijn leven. Nog nooit heeft iemand hem zo uitgekafferd als kapitein Wellerhöffer. Nu is de Russische nacht over het Leningradfront gedaald. De koude is om te snijden en de nevel hangt als een lijkwade dicht boven de aarde. De soldaten hui veren in hun dunne kleren en wie niet buiten hoeft te zijn zoekt een beschut plaatsje. In de meeste gevallen is dat een hol onder de aarde. Ongezien komen vijf silhouetten onder de sneeuw van daan. Vlug werpen ze een wit camouflagekleed over hun kleren en sluipen dan weg, in de richting van het bos dat zich op slechts een kwartier afstand bevindt. Ongehinderd weten ze het te bereiken en reeds de vol gende morgen hebben ze zich in verbinding gesteld met een groep partizanen die op hun komst heeft gewacht. Ze brengen verslag uit van hun reis met de Duitsers en de resultaten daarvan worden doorgeseind aan het Russische leger in Leningrad. Aan het front worden de wachtposten afgelost. 'Alles rustig?' 'Alles rustig kameraad.' Af en toe valt er wat storingsvuur of trekt lichtspoor- munitie zijn sporen langs de grond. In hun bunker, waar de ruimte schemerig wordt verlicht door een waxineUchtje, leunt Franz Fischer op de tafel en schrijft een brief. Franck en Karl-Heinz, die bij hem zijn ingedeeld, debatteren over de mogelijkheid, om als er een aantal van de Russen komt, zonder schade de plaat te poetsen, zoals Karl het uitdrukt. 'Zeg sergeant, wat denk je, zou de aanval spoedig komen of zou er een kans bestaan dat men ons nog aflost voor die tijd? Weetje, de Russen zijn in het zui den al bijna opgerukt tot de Poolse grens. Als die lui handig zijn, buigen ze af naar het noorden en sluiten ze ons allemaal in.' {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5