Waarnemend burgemeester Goedereede nu officieel in functie Diekhuus ''Ik hou van consequent handelen'' Buitenbrandje in Sommelsdijk Rabobank Spaarvarken als glijbaan Slotfeest obs d'n Tuun Middelharnis ONGETWIJFELD EIIAtlDEII-lilEUWS EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Uitslagen dressuur Oostmoer Orgelconcert Aart Bergwerff in Brielle nog Cultureel Centrum in 2005? WWZ cd verkoop, 292,- voor ''Calando" PV De Rode Duif stad aan 't Haringvliet Marathon Bingo SVIK groot succes GOEDEREEDE - De gemeente Goe dereede heeft tijdelijk weer een bur gemeester in de persoon van drs. John de Prieëlle. Een waarnemend burge- n^eester weliswaar, die in afwachting van een door de kroon benoemde bur gemeester in maart volgend jaar tot dat tijdstip de bestuurlijke zaken in Goedereede in goede banen zal gaan leiden. Bestuurlijke genen Waarnemingen Consequent zijn Companen zegt noodgedwon gen huur Diekhuus op Er pakken zich donkere wolken samen boven het Diekhuus in Mid delharnis. In haar nieuwsbrief van juli laat het Diekhuus weten dat de Stichting Companen met ingang van 2005 de huur van het Diekhuus heeft opgezegd. Budget cultuur verminderd slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! ^Slïff PAGINA 2 DINSDAG 13 JULI 2004 Het was even afwachten wie de Commissa ris van de Koningin in gedachten had, toen deze na de crisis rond de vermogensverkla ring de gemeenteraad meedeelde dat er bin nen korte tijd zou worden voorzien in een voorlopige invulling van de burgemeesters vacature. Het bleek John de Prieëlle te zijn die - zo blijkt uit diens lange staat van dienst - wel vaker met dit bijltje gehakt heeft. Het wordt namelijk al de achtste maal dat De Prieëlle een gemeente leidt, hetzij als burge meester, hetzij als waarnemend burgemees ter. Een man, wie het besturen in het bloed lijkt te zitten en die niet opziet tegen de uit daging om zaken op orde te stellen. Nog maar 28 jaar oud solliciteerde hij in 1974 naar het ambt van burgemeester van Hedel, een gemeente in de buurt van Den Bosch van toen vierduizend inwoners. Dat was het begin van een lange carrière als CDA-burge meester. De Prieëlle werd op 13 september 1944 geboren in Vlaardingen en opgevoed in een gezin dat leefde in de sfeer van de Gerefor meerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. „Die strenge opvoeding heeft mij de nodige bagage meegegeven die ik nu als zeer plezierig ondervind. Het maakt dat ik de achtergronden en het gedachtegoed van de mensen hier in Goedereede goed begrijp," zo kijkt hij terug op zijn jeugd. Zelf is hij na verloop van tijd wat ruimer gaan denken. "Nu ben ik lid van de hervormde wijkge- meente dorpskerk in Pijnacker evenals mijn vrouw Thera. Zij is in Pijnacker al jarenlang lid van het kerkbestuur (ouderling) en ver vult die functie voortreffelijk. Zij is daar echt op haar plaats." Zowel John als Thera groeiden op in een gezin waar maatschappe lijk meeleven in de vorm van zitting nemen in besturen een doodgewone zaak is. "Zoiets krijg je van huis uit mee. Mijn schoonvader was Hervormd predikant van de Oude Kerk in Delft, mijn schoonmoeder is 18 jaar raadslid in Delft geweest en ook mijn eigen vader vervulde vele bestuurlijke functies." Deze bestuurlijke genen zijn duidelijk door gegeven aan de volgende generatie, want ook hun zoon is inmiddels gemeenteraadslid voor het CDA in Pijnacker. Na zijn studie bestuurskunde en rechten, later aangevuld met de studie bedrijfskunde, werkte John De Prieëlle eerst enige tijd als coördinator Veiligheidsbeleid op de luchtha ven Schiphol waardoor hij veel ervaring opdeed met zaken als openbare orde en vei ligheid. Toen kwam de mogelijkheid om te solliciteren naar de burgemeesterspost in Hedel. Die gelegenheid pakte hij met beide handen aan. „Er was toen nog geen vertrou wenscommissie. De Commissaris van de Koningin droeg mij voor en het was min of meer een uitgemaakte zaak dat ik het zou worden. Inspraak bestond nog niet in die tijd. Ik werd direct in het diepe gegooid." Na zijn benoeming in Hedel kwam ook de eer ste waarneming. In Maurik was een plotse linge vacature ontstaan. Daar nam De Prieël le een jaar waar totdat de definitieve burge meester benoemd werd. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 1020 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA MiddelliaTnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28: contracttarieven op aanvraag slmtingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmtingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Burgemeester De Priëlle, nu officieel burgemeester i In 1979 solliciteerde hij naar de vrijgekomen burgemeesterspost in Middelharnis. De toenmalige Commissaris van de Koningin had echter andere plannen met Middelhar nis. Daar moest van kleur veranderd worden: van CDA naar PvdA, dus er kwam geen CDA-er op die plek. Een CDA-burgemees ter was in 1981 echter wel welkom in Pij nacker, waar De Prieëlle vervolgens twintig jaar de eerste burger zou zijn. In de periode dat John de Prieëlle het ambt van burgemeester van Pijnacker vervulde heeft hij deze gemeente zien groeien van een inwonersaantal van 14.000 naar meer dan het dubbele. De groei had niet alleen voor delen. De sociale structuur is naar zijn mening in die jaren veel veranderd. Toen Pijnacker onderdeel ging uitmaken van de gemeentelijke herindeling Haaglanden en daarin een vrijwillige fusie met Nootdorp aanging vond hij het tijd om naar iets anders om te zien. "Ik vond zelf dat ik teveel het gezicht was geworden van Pijnacker. Aan gezien ik inmiddels ervaring had opgedaan met vele bestuurlijke processen, waaronder het fuseren van gemeentes (en het verzet daartegen) leek het mij interessant om mijn verdere loopbaan daarop te richten." Zijn wens werd vervuld. Na 2000 werd hij ach tereenvolgens waarnemend burgemeester van Heerjansdam, Maasland, Schipluiden en Midden-Delfland. Hij maakte in die tijd diverse gemeentelijke fusies mee. Overigens ziet De Prieëlle geen toekomst in een fusie van de vier gemeentes op Goeree-Overflak- kee. "Als je een gemeente wilt hebben die zelf alles alleen kan regelen dan moetje den ken aan een gemeente ter grootte van de Hoekse Waard, Voorne-Putten en Goeree- Overflakkee van samen tenminste 250.000 inwoners. Zoiets als de stad Utrecht dus. Dan pas heeft het zin. Anders lost het niets op. Maar dat wil toch niemand!" In de korte tijd dat hij nu in functie is heeft de burgemeester al bijzonder positieve indrukken gekregen van Goedereede. "Een mooie, schone en goed verzorgde gemeente met drie totaal verschillende kernen. Goede reede is wérkelijk een juweel van een stadje, Ouddorp is volop in beweging door de recre atie en Stellendam is echt een vissers- en forensendorp. Ik probeer me de komende tijd goed te oriënteren over wat hier gebeurt." "Als waarnemend burgemeester worden andere eisen aan je gesteld," meent De Prieëlle."Je moetje in korte tijd kunnen inle zen en inleven in wat er in de gemeente gebeurt. Ook snel proberen je de problemen eigen te maken en vooral: de mensen leren kennen. De bestuurlijke technieken zijn overal hetzelfde, dat moge duidelijk zijn. Ik heb de indruk dat de gemeenteraad van Goe dereede niet echt verschilt van die van ande re gemeentes. Wat mijn werk betreft: ik kan hoogstens zaken afronden die burgemeester Sinke begonnen is of iets opstarten dat men vindt dat opgestart moet worden. Ik ben maar een voorbijganger: niet in café Rustwat maar in café Actie. Een periode van 9 maan den, zoals nu in Goedereede, is redelijk kort om iets te bereiken. Dat klopt, ik kan hoog uit zaken op touw zetten maar niet afmaken. Maar dat lukt soms zelfs niet in een raadspe- Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven Fl, F3, F5, F7 en F9, gehouden op zaterdag 10 juU jl.in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proeven dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef Fl. Nadja v.d. Groef, Karine, 232 pnt; Rachel Vrijhof, Daisy, 229 pnt; Esmee Jon ker, Sterre, 226 pnt; Pieter Jan v. Halum, Diamond, 225 pnt; Kyra Konijnenburg, Dai sy, 225 pnt; Lysanne den Haan, Karine, 223 pnt; Jasmijn Kindt, Lilly, 221 pnt; Lucretia v.d. Windt, Rosalie, 220 pnt; Corine Ketting, Bennie, 216 pnt; Lynn Krijgsman, Bobbie, 215 pnt; Isabelle Mansueti, Mickey Boy, 214 pnt; Peter Witvliet, Tazz, 207 pnt. Proef F3. Malou Wenders, Tazz, 235 pnt; Pascalle Valstar, Bessie, 229 pnt; Sander Mierop, Tazz, 227 pnt; Esmee Keizer, Snoopy, 224 pnt; Nelleke de Ruijter, Rosa lie, 223 pnt; Jasper Mierop, Tazz, 222 pnt; riode. Besturen is een voortdurend proces, een gemeente is nooit af." De burgemeester vindt dat niet jammer, want dat is naar zijn mening de consequentie van dit werk. "Nee, daar kies je voor. Ik vind het een verrijking van mijn leven. Je kijkt in de keuken van diverse gemeentes, je leert veel mensen ken nen en omgaan met allerlei situaties. Het is een groot voorrecht om zulk werk te mogen doen. Wel vergt het erg veel energie. Ik aan vaard dat echter met alle consequenties van dien. Ik houd van consequent handelen." Niet alleen een voorkeur voor consequentie, maar ook andere eigenschappen, zoals door tastendheid, een hekel hebben aan stroperig heid in de besluitvorming en niet te vergeten enig ongeduld, lijken het karakter van John De Prieëlle te tekenen als het gaat om de uit voering van zijn ambt. "Voor het overige moet je mijn vrouw maar bellen," grapt hij. Waarnemers hebben naar zijn mening wel één ding gemeen: het zijn allen mensen die over een langdurige bestuurüjke ervaring beschikken. Verder zijn het mensen van ver schillend pluimage: oud-staatssecretarissen, oud-gedeputeerden, oud-kamerleden. "Zij gaan graag een uitdaging aan. Het is ook geen baan van 9 tot 5. Veel stukken bestude ren in je vrije tijd. Dat hoort er allemaal bij." Een waarnemend burgemeestersch-ap bete kent niet alleen op de winkel passen, dat is De Prieëlle te gemakkelijk. Er moeten ook zaken geïnitieerd worden, zoals het sluitend maken van de begroting. "Hiermee worste len dit jaar heel veel gemeentes. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje. Er zullen dan ook onorthodoxe maatregelen moeten wor den getroffen. Leuke dingen, leuke verlan gens kunnen even niet meer. Belangrijk vind ik ook dat de gemeenteraadsleden weten wat ze willen met hun gemeente. Hoe ga je om met de recreatie? Wat gebeurt er met de Vis- afslag? Wat voor gevolgen heeft het streek- planbeleid? Kun je voldoende voor de jeugd bouwen of trekt de jeugd weg? Het is belangrijk dat je je profileert én positioneert als gemeente. De hand aan het stuur houden: ageren in plaats van reageren!" Prima college Gezien de relatief korte tijd dat hij in Goe dereede voorziet te werken heeft de burge meester niet de portefeuille Visserij op zich genomen. Wel de portefeuilles Personeel en Organisatie, algemene coördinatie en natuurlijk de onvervreemdbaar bij een bur gemeesterschap behorende portefeuille Openbare Orde en Veiligheid. Wat deze laatste portefeuille betreft neemt wethouder Lokker deze in de weekeinden waar, voor het geval er zich dan grote calamiteiten zou den voordoen. "Dat zal ongetwijfeld prima verlopen. Ik heb een groot vertrouwen in dit college. Het zijn mensen met een zeer ruime ervaring, die uitstekend samenwerken. Ze kennen bovendien elke vierkante meter grond en zo ongeveer iedere inwoner. Het is een grote zegen als je als burgemeester in zo'n college kan functioneren." In het verle den heeft John de Prieëlle dat in een andere gemeente beslist anders meegemaakt. Daar maakte men elkaar het leven flink zuur. "Dat is niet leuk. Het zijn soms maar een paar mensen die de (negatieve) smaakmakers zijn. Maar ook dat hoort erbij. Als ik dat niet wil moet ik maar achter de geraniums gaan zitten." Gaby Simons, Lady, 217 pnt; Bodine Leer- touwer, Lilly, 212 pnt; Sharon Hazelhoff, Zipora, 211 pnt. Proef F5. Miranda Bazen, Tazz, 235 pnt; Chayenne Beijer, Tazz, 229 pnt; Arine Krijgsman, Mickey Boy, 222 pnt; Adriaan Hoek, Karine, 218 pnt; Stacey Kalf, Quint, 217 pnt; Fleur Jonker, Cesar, 214 pnt; Tama ra Bakelaar, Pam, 213 pnt; Diedrik Hoek, Tirza, 213 pnt. Proef F7. Ester Verhoeff, Gwynt, 217 pnt; Kathalien v. Leenen, My Guy, 214 pnt. Proef F9. Juliette Kamp, Amber, 210 pnt. Het derde zomeravondconcert van dit seizoen vindt plaats op maandag 19 juli in de St. Catharijnekerk, te Brielle. Het 150 jaar oude Kamor- gel wordt deze avond bespeeld door Aart Bergvyerff. Aart Bergwerff studeerde orgel, koordirectie en kerkmuziek aan het Rotterdams Conser vatorium. Hij zette zijn orgelstudie voort bij Harald Vogel in Bunde (Did) en bij Marie- Claire Alain in Parijs. Hij sloot deze studie af met het behalen van de Prix de Vrrtuosité. Aan het koninklijk Conservatorium in Den Haag studeerde Aart Bergwerff improvisatie bij Bert Matter en behaalde hij de aanteke ning Improvisatie Orgel. In 1990 werd Aart Bergwerff benoemd tot organist van de Lutherse Kerk in Den Haag en hij werd daarmee de vaste bespeler van het beroemde Batz-orgel uit 1762. In maart 1993 gaf hij met het Brabants Orkest de wereldpremière van het Concerto for Organ and Orchestra van Jo van den Booren, ter gelegenheid van de in gebruik name van het orgel in het Muziekcentrum Frits Philips te Eindhoven. Aart Bergwerff werd in 1994 benoemd tot docent hoofdvak orgel aan het Rotterdams Conservatorium. Daarnaast doceert hij aan het instituut ook orgelbouw en historische ontwikkeling. Hij is orgeladviseur bij restau ratie en nieuwbouw van orgels in samenwer king met de Orgelcommissie van de Neder lands Hervormde Kerk en de Rijksdienst voor Monumentenzorg. In die hoedanigheid is hij tevens betrokken bij een tal van restau raties van historische orgels. Als continuospeler op orgel en klavecimbel maakt Aart Bergwerff onder meer deel uit van het Concertgebouw Kamorkest te Amsterdam waarmee hij optrad bij het koninklijk huwelijk van Willem Alexander en Maxima Zorreguieta. Voor het label Cygnus maakt hij drie Cd's met orgelwerken van J.S. Bach en F. Men delssohn. OP het eigen label Art Unorgani zed startte hij een nieuwe serie Cd's met opnamen van gerestaureerde orgels onder de titel Organum Renovatum Het orgelconcert begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 5 euro, inclusief kof fie. Aansluitend aan dit orgelconcert vindt er een (midzomemacht) beiaardconcert plaats. Het beiaardconcert kunt u beluisteren op de luisterplaats bij het Merulahuis. Companen, waarvan ook het Diekhuus deel uit maakt, ziet, binnen het door de gemeente in het vooruitzicht gestelde subsidiebudget voor 2005 en volgende jaren, geen mogelijk heden meer voor een gezonde bedrijfsvoe ring. De Stichting Companen heeft de gemeente verzocht om alleen ten behoeve van haar eigen sociaal culturele activiteiten de benodigde ruimte in het Diekhuus te mogen huren. Companen ziet geen moge lijkheden meer om als exploitant van het Diekhuus als geheel (inclusief de Muziek school en verhuur aan andere organisaties) op te blijven treden. De gemeente Middelhamis heeft in een brief duidelijk gemaakt dat zij de prioriteit legt bij de doelgroepen: jongeren, ouderen en vrij willigerswerk, zonodig ten koste van de functies cultuur, educatie en evenementen in het Diekhuus. In hoeverre men zich heeft gerealiseerd welke doelgroepen van die acti viteiten gebruik maken is onduidelijk. "Ver der heeft ook multifunctioneel gebruik haar prijs en de gemeente Ujkt die niet te kunnen betalen", aldus de nieuwsbrief. In het licht van de noodzakelijke bezuinigin gen is verder het budget voor het culturele activiteitenprogramma verminderd. De pro grammering van jazz zal worden geminima liseerd naar eenmaal in het seizoen en de overige activiteiten zullen eveneens worden verminderd. Uit personele en kostenoverwegingen wordt deze zomer 2004 al afgezien van het pro grammering van braderieconcerten. "Geen romantische muziek op het plein dus. Het spijt ons", aldus de sociaal cultureel werker Jan Trompper en directeur/bestuurder van Companen Ruut Engelman. Donderdag 16 september zal er een informa tiebijeenkomst voor gebruikers van het Diekhuus zijn over de ontstane situatie. Deze bijeenkomst zal om 19.30 uur in het Diekhuus worden gehouden. De samenstellers van de nieuwsbrief ver wachten dat in september of oktober duide lijk zal worden welke consequenties de opzegging van het Diekhuus zal hebben voor het voortbestaan van een Cultureel Centrum. De onlangs gehouden cd-verkoop tijdens de verkoping in manege stal 'De Poorte' en de zomermarkt in Stellendam, door de Stichting 'Wereld Wijde Zending'- Concerten heeft het prachtige nettobedrag opgebracht van 292,-. Naast de verkoop van cd's werden er ook diverse giften gegeven en dat resulteerde in het mooie bedrag. Namens WWZ en 'Calando' wordt een ieder die hier aan heeft mee gewerkt hartelijk dank gezegd. Ook tijdens de 'Diekdagen' hoopt de WWZ aanwezig te zijn met een CD-verkoop dus loopt u eens langs en steun het 'Wereld Wijde Zending- en Evangelisatie werk'. SOMMELSDIJK - De brandweer van Sommelsdijk werd woensdagmorgen opge roepen voor een buitenbrand aan de Molenlaan. Een hoop tuinafval en hout wat bij de volkstuinen lag was gaan brandden. Omdat de brand vlak naast een paar bomen en een heg woedde, moest de brand snel worden geblust om te voorkomen dat ook deze verloren zouden gaan. (Foto; Persburo Flakkee) Een springkussen. Dat doet het altijd goed bij kinderen. Maar een enorm roze Rabobank spaarvarken waar je in zijn bek moet klimmen om vervolgens dwars door de buik van het varken er weer uit te glijden: dat is toch veel leuker! Zeker als je nog snel moet klimmen, anders is de bek van het varken alweer gesloten. Het was dan ook een enorme drukte bij het Rabobank spaarvarken dat afgelopen vrijdag tijdens de Diekdagen onderaan d'n Diek stond. Over twee weken, op vrijdag 23 juli staat hij er weer! Oudenaarde, 10 juli; gelost: 08.30 uur; Deelnemers: 7; Duiven:121; Weer: zuid westen wind J.C. Wagner Zn. 1,2,3,6,11,14, 15,16, 21, 22, 23, 25; L. Oranje 4, 17 J.M. Visser 5, 18; I.J. van Zanten 7, 8,10, 12, 19, 20, 27, 28; J.D. Meiaard 9, 24, 26; Patrick Sprong jl 13;C. Wagner 29, 30. Chantilly, 10-07-2004, gelost: 07.30 uur; Deelnemers: 8; Duiven: 135; Weer: Zuid westen wind J.M. Visser 1, 10, 11, 12, 13, 14, 21, 23, 33 J.C. Wagner Zn. 2, 4, 6, 7, 9, 20, 24, 27, 32; L. Oranje 3, 5, 8, 15, 25, 34; C. Wagner 16; Joh. Kwist 17, 22, 29, 30; K. Klink 18, 19, 28; Th. van Stralen 26, 31. Stichting Verenigd In Kracht heeft het bin go seizoen weer afgesloten met een feestelij ke Inloop Marathon Bingo. In een volle Vic- toriahal in Dirksland konden de liefhebbers van het bingospel op zaterdag 3 juli een hele avond bingo spelen. De sfeer was uitstekend en de prijzen waren talrijk. Er zijn op deze bingo maar liefst 27 rondes en 3 superron- des gespeeld, en dat alles kon iedereen goed volhouden omdat er ook aan de inwendige mens was gedacht. Zo was er een uitstekend koud en warm buffet, waaraan alle deelnemers gratis kon den deelnemen en waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Rond half twaalf werd deze laatste bingo avond voor de zomervakantie afgesloten. Op donderdag 2 september start SVIK opnieuw met haar bingo avonden. De Victoriaha aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland opent dan haar deuren weer om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Een optreden van de activiteitencommissie en de leerkrachten bij het slotfeest van d'n Tuun. Traditioneel wordt het schooljaar op d'n Tuun afgesloten met een feest, dat dit jaar hele maal in het teken stond van 'Ridders en kastelen'. Het hele schoolplein was omgetoverd tot een kasteel waar vele ridders, jonkvrouwen en narren rondliepen. Voor de kinderen waren er 15 oud-hollandse spelletjes klaargezet en was er een springkussen in de vorm van een kasteel. De ouders konden zich ondertussen tegoed doen aan hapjes en drankjes. Later was er op de avond een open podium waar veel kinderen optraden en waar natuurlijk ook een optreden van de activiteitencommissie en de leerkrachten niet mocht ontbreken!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2