Om nooit te vergeten (6) Geen tijd voor ons Jongens en vaders samen op kamp EIIAtlDBn-tllEIJWS 'Ouddorp goes Tropicar tijdens Toeristendagen voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie Spullen voor Rommel markt Woord en Daad Oud papier Stellendam Wijziging kerkdienst Ger. Gem. Informatiedag Doelgerichte Gemeente n^ 4* *i» 4* f» 4* c* 4* tfi •f. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD De Joden die bleven Orgelbespeling in de Brielse Parochiekerk Uitslag HSV Stellendam Hoe is onze houding? Waar gaat het heen PAGINA 7 VRIJDAG 9 JULI 2004 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van v/at lezers schrijven. Graag wil ik reageren op het stukje 'Laffe Daad in Dirksland', wat in uw krant werd vermeid. Het ging over de vele vernielingen die onlangs en regelmatig gebeuren door een stel onverlaten en waar niets door wordt ontzien. De betreffende eigenaar van het prachtige vogelhuis, wat ook door de vemielzucht is gesneuveld, vroeg of meer gedupeerden aangifte willen doen bij de politie. Zelf ben ik ook bij de gedupeerden, want er zijn stukken uit de schutting gebroken. Dik ke houten palen werden compleet afgebro ken van vijf meter afrastering aan stukken geknipt. Dit alles werd in de tuin op de bloemen en planten gegooid. Na dit gebeurden de politie gebeld. Je krijgt dan Rijnmond, alles doorgegeven voor wat betreft de schade. Ik vroeg of ik die puin hoop moest laten liggen zodat de politie een overzicht kon krijgen wat de heren hadden aangericht. Ik kreeg als antwoord dat de politie hier niet voor langskomt. Alleen werd gevraagd of ik wist wie het gedaan had. Ja, als ik dit zou weten dan zou het al een stuk gemakkelijker zijn, maar dat is het nou net. Dus alles wat de politie voor je kan doen is een formulier invullen. Dit krijg je toege stuurd en als je dat hebt ingevuld is dit iets voor de verzekering. Maar ook die zal lang niet alles vergoeden. Dus waar je de politie voor in moet lichten, zou ik niet weten. Zelfs de buurtpolitie heeft geen minuutje tijd om even langs te komen om de schade te overzien en je het idee te geven dat de politie helpt. Het is toch zijn rayon? Dit doet wel pijn als je een dag later in de krant leest, dat er een grote verkeerscontro le heeft plaatsgevonden, waar 200 politie mensen aan meewerkten. Dus als er geld te verdienen valt, dan trekt men wel even een paar blikken agenten op (1.300 bekeuring. Dus kassa). iDan moet de politie toch wel wat begrip hebben, dat het voor ons gewone burgers wel eens moeilijk is te geloven dat de poli tie je vriend is. A. DE BLOK sr. Dirksland Op de woensdagen 21 juli en 11 augustus zullen wederom in en rondom het centrum van Ouddorp de jaarlijkse Toeristendagen gehouden worden. Vanaf 08.30 tot 18.00 uur een braderie met 165 kramen en stand plaatsen waaronder verschillende oude ambachten, diverse bekende standwerkers en kinderactiviteiten. Op 21 juli zal er 's avonds om 20.00 uur tegenover Hotel Akershoek, traditioneel na de Ie toeristendag, een groots spektakel plaatsvinden. Dit jaar iets geheel nieuws te weten "Ouddorp goes Tropical". Wie klimt het snelst 7 meter in een palm boom en bezorgt zijn tegenstander een nat pak, wie bouwt het snelst een zandkasteel, en wie danst het soepelst onder de Limbo door? Inschrijven kan vanaf heden in teams van 2 personen vanaf 8 jaar bij VVV Ouddorp aan Zee. De organisatie is in han den van St.Prom.Kop van Goeree. www.janvandijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 Indien u nog iets heeft voor de rommelmarkt van Woord en Daad, die op zaterdag 17 juli wordt gehouden, kunt u dit brengen bij bloemenhandel Griij- wis aan de Dijkstelweg 28 in Ouddorp. U steunt hiermede het goede doel voor de ver re naaste. Breng ook een bezoek aan onze rommelmarkt waar van alles te koop is met om 11.00 uur een speciale veiling. Morgen, zaterdag 10 juli 2004 hoopt de Financiële commissie van het open Her vormd Jeugdwerk oud papier (ook karton) op te halen. Er wordt om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en de School straat begonnen. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? VOORTHUIZEN/DOORN - Een weekend samen grenzen verleggen, zweten, avonturen beleven en praten als mannen onder elkaar. Zo'n week end is er van 15-17 oktober 2004 voor vaders en zonen, georganiseerd door Discovery. De activiteiten zijn nog een beetje een ver rassing, maar reken op de volgende ingre diënten: een hike maken met je adventure- rugzak op; slapen (meestal doe je dat op een bed, maar het kan ook anders...); quad rijden op een speciale quadbaan; chillen rondom een kampvuurtje; zou je in oktober nóg dur ven zwemmen? Echte bikkels wel! Het wordt dus een uitdagend weekend. Maar moet je nu een echte held of sportman zijn? Nee, dat hoeft niet. Je moet wel wat lef heb ben, niet al te veel hoogtevrees of bang zijn voor koud water en zeker niet bang voor een zoektocht naar geestelijk overleven. Zonen, jonge mannen van 13 t/m 17 jaar: wij dagen je uit om dit weekend met een 20-tal andere jongeren en hun vaders door te bren gen in Voorthuizen en omgeving. Vaders: deel je ervaringen met opvoeden eens met eUcaar. Neem tijd, investeer tijd in je zoon en gun jezelf een ander weekendje door even uit de dagelijks beslommeringen te stappen. Discovery heeft opnieuw grote verwachtin gen van dit weekend. Bij de regelmatig terugkerende moeder-dochter weekenden zien we dat relaties verbeteren en dat is geweldig om te zien! Overigens wordt dit najaar ook voor het eerst een vader-dochter weekend georganiseerd. Voor meer informatie: Discovery, tel. 0342 - 474738 of via e-mail Gerritvw@disco- very.nl (Tijdens de zomer kan beantwoor ding in verband met onze zomerkampen wat langer op zich laten wachten). Of vraag de folder aan bij Agapè, tel. 0343 - 41 57 41. Opgeven kan ook via www.agape.nl/disco- very. Discovery is een van de jongerentakken van de interkerkelijke stichting Agapè. Jaarlijks verzorgt Discovery vele kampen en weeken den voor jongeren van 11-25 jaar. De aangekondigde dienst in de Ger Gemeente van Middelhamis, van zondag 11 juli, waar ds. Verschuure zou voorgaan, gaat wegens ziekte niet door. In plaats van die dienst zal leesdienst worden gehouden. DOORN/GIESSENBURG - Duizenden gemeenten over de hele wereld zijn aan de slag gegaan met de actie "4Ö Doelgerichte Dagen" (naar aanleiding van de boeken Doelgerichte Gemeente en Doelgericht Leven van Rick Warren). Zij hebben ontdekt dat het een enorm hulpmiddel is voor gemeenteopbouw, verdieping en evangelisa tie. Ook in Nederland zullen dit najaar de eerste kerken met het 40 dagen-programma starten, te beginnen met 22 kerken, gevolgd door naar verwachting 150-500 in het daar opvolgende jaar. Reden voor Purpose Dri ven Nederland om een informatiedag over "40 dagen" te organiseren, die zal plaatsvin den op 18 september 2004 te Driebergen. Nog nimmer in de boekengeschiedenis van christelijk Nederland zijn in korte tijd zoveel herdrukken verschenen van een nieuw boek. "Doelgericht Leven" mag zich verheugen in zes herdrukken in zes maanden tijd. Wereld wijd zal dit boek weiïicht alle verkoopcijfers gaan overtreffen. Maar ook het aan het boek gekoppelde programma van 40 Doelgerichte Dagen mag zich in een snel groeiende belangstelling verheugen. In Nederland staan nu 22 kerken in de startblokken om deze herfst te gaan beginnen met dit pro gramma dat gericht is op verdieping van het geestelijke leven in een gemeente en waar jong en oud bij wordt betrokken. In andere landen, die eerder met de vertaling gestart zijn, loopt het programma al in meer dan 23.000 kerken. In sommige kerken zelfs al voor de derde keer. De zichtbare resultaten, die zich uiten in grotere aantallen bezoekers in de erediensten en vaak een ver(drie)dub- beling van het aantal deelnemers op de krin gen, doen velen verbaasd staan. Waarom werkt God zo krachtig door dit concept? Ervaren mensen wijzen naar de simpele doeltreffende opzet, de gedegen gebeds voorbereiding en de betrokkenheid van de hele gemeente. Of zoals een predikant van de Christian Reformed Church in Canada het verwoordde: "Gods Geest is aan het werk en maakt van dit programma een kerk- motor!" Ook in ons land bereiden steeds meer kerken en gemeenten zich voor om mee te doen. Naar verwachting zullen er 150 in januari aanhaken en zo'n 500 in september 2005. Voor hen die willen kennismaken of over wegen aan te haken is er op D.V. 18 septem ber een landelijke infodag in Driebergen. In deze bijeenkomst staat de inhoud, opzet en werkwijze van 40 Doelgerichte Dagen cen traal en zullen verschillende sprekers hun ervaringen delen. De bijeenkomst is speciaal bedoeld voor voorgangers, raadsleden, gemeenteopbouw-, en evangelisatiecom missies. Een informatie- en opgaveformulier kunt u aanvragen bij info@purposedriven.nl of bel met 0184-65 34 12. Tijdens mijn vakantie heeft beheerster Wendy ervoor gezorgd dat u toch op de hoogte bleef van het wel en wee in De Dierenstee, maar nu gaan we er weer met frisse moed zelf voor zorgen en het is vakantietijd dus is De Dierenstee goed gevuld. In de hondenkennels verblijven o.a. twee Shar pei's, dat zijn honden met een ingebouwde kreukelzone. Het is een oud Chinees ras en de honden werden voor allerlei doeleinden gebruikt, als lasthond, waakhond, vechthond en als maaltijd als dat nodig was. Het is een middelmaat, maar wel vierkant gebouwd en wij vinden zelfde hond niet geschikt voor iedereen. Het zijn honden die veel aandacht vra gen. Diego is een reu, bijna 2 jaar, grijs, luistert goed, is lief voor kinde ren, niet bekend met katten en kan alleen thuis blijven. Joy is eeii teeije, bruin, ruim 4 jaar oud, kan ook goed bij kinderen, vindt het niet leuk om alleen te zijn en vraagt veel aandacht. Dan verblijven er nog de nodige andere honden zoals een Golden Retriever van 3 jaar, een reu, een mooie hond die gewoon in ieder gezin past, kan bij kin deren, katten, andere honden, alleen thuisblijven. Gewoon de ideale gezins hond. Ook de kittenafdeüng is goed gevuld, ze zijn er in allerlei kleuren, poesjes, kater tjes. Komt u gewoon eens met de kinde ren kijken. De kattenafdeling is ook aardig vol. Sim is een Britse korthaar, licht beige, 5 jaar. Het is een ech te schootkat, groot, lief voor kinderen, is vriendelijk voor andere katten, niet gewend aan honden en gewend om met mooi weer aan een lijntje buiten te lopen. Ook graag uw specia le aandacht voor Murphy, een cypers- witte kat van bijna 8 jaar. Murphy is al een tijdje bij ons en hij valt eigenlijk niet op als er mensen voor een kat komen. Hij heeft graag rust om zich heen en hij heeft speci aal voer nodig. Hij komt niet graag buiten, alleen als het lekker weer is en wil op schoot als hij daar zin heeft. Ons adres: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186-655150. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. De Joden zijn een bijzonder volk. Dat zit hem niet alleen in hun godsdienst, hun invloed op allerlei gebied en hun ongekende prestaties op het terrein van kunst en wetenschap, maar ook in het diep tragische van hun bestaan. Ze zijn als geen ander een lijdend volk. De geschiedenis van 1933-1945 heeft dat nog eens overduidelijk aange toond. De hoop die er was dat het daarna beter zou gaan, is ijdel geble ken. Nog steeds vind je datzelfde gif, die afkeer, die jodenhaat. Het antisemitisme is eigenlijk al zo oud als de Joden zelf. Het is bij de Egyptische Farao in Mozes' tijd al begonnen. Er zijn meer volken die een lijdensweg zijn gegaan, maar de lang durigheid en de hevigheid van het lij den van het Joodse volk kent zijn weerga in de geschiedenis niet, zelfs niet bij benadering. En opnieuw heeft een geest van antisemitis me de wereld in zijn greep. In de wereldpo litiek wordt Israël tot zondebok gemaakt. Dat gebeurt bij gezellige diners, op universi teiten, binnen de Verenigde Naties, onder regeringen en in tv-programma's. Vaak door laster, zoals de nazi's dat deden. Islamitische leiders stellen de Joden herhaaldelijk als var kens en apen voor. De door de VN gespon sorde conferentie te Durban, gericht tegen racisme, discriminatie en vreemdelingen haat, was een duidelijk voorbeeld van anti semitisme. De negatieve aandacht die Israël daar kreeg was voor de Verenigde Staten aanleiding om de vergadering te verlaten. 'Hoe sterk het antisemitisme is, bleek ook uit een onlangs gehouden enquête die de Euro pese Unie liet uitvoeren onder 7500 perso nen uit vijftien verschillende landen. Daarbij moesten de geënquêteerden op een aantal suggestief gestelde vragen antwoord geven. Eén van de vragen luidde: Welk land vormt de grootste bedreiging voor de wereldvrede? Meer dan 56 procent van de ondervraagden antwoordde: Israël. En wat denkt U? Neder land spande de kroon met 74 procent. Dat betekent dat men Israël bedreigender vindt dan landen als Noord-Korea, Iran, Syrië, Afghanistan, die op allerlei wijze het ter rorisme steunen. Voor de Joden die na de oorlog niet naar Israël teruggegaan zijn, wordt het klimaat ook in het westen steeds bedreigender. Weer worden Joodse graven met hakenkruisen en anti-joodse leuzen besmeurd en moeten synagogen het ontgelden. Joodse kinderen moeten naar school gebracht en van school gehaald worden. Joden die kenbaar zijn aan een keppel, hoed of baard zijn steeds vaker het doelwit van verbaal of fysiek geweld. Ze Op zaterdagmiddag 17 juli om 15.00 uur zal er een orgelbespeling zijn in de Parochiekerk H.H. Martelaren van Gorcum te Brielle aan de Nobelstraat. Het is een inloopconcert met vrije toe gang. De bespeling wordt gegeven door Bas Rij- keboer, vaste organist van de Dorpskerk te Vierpolders en gastorganist van de Parochiekerk te Brielle en de protestantse kerken te Hellevoetsluis en Nieuwenhoom. Mogelijk zal Marjoke Berendsen (blokfluit) ook aan dit programma haar medewerking verlenen. Op het prachtig gerestaureerde Maarschal- kerweerdorgel uit 1877 kunt u als opening luisteren naar de vijf Preludes van J.S. Bach (1685-1750) in C-d-e-F-g. Hierna staat een Partita voor Blokfluit en orgel van G. Ph.Telemann op het program ma. Mocht de medewerking van Marjoke Berendsen niet door kunnen gaan, dan wordt dit werk vervangen door een Fantasie uit de klavecimbelwerken van G. Ph. Tele- mann (1681-1767). Na dit werk is er een Engels blokje met wer ken van W. Boyce (1710-1779), J. Bennett (1735-1784), J. James (overieden in 1745) en M. Camidge (1758-1844). Het vierde blok is een blok met werken uit het gehele kerkelijke jaar. Van advent t/m Pinksteren. U kunt luisteren naar koraal- voorspelen van verschillende componisten van de Barokperiode tot en met de heden daagse componisten. Het laatste blokje is een Frans blokje. Het programma wordt feestelijk afgesloten met de Prelude uit het Te Deum van M. A. Char- pentier (1634-1704). De Neoclassicistische zaalkerk uit 1831 (gebouvd naar het ontwerp van de stadsar chitect van Dordrecht P. Plukhooy) is open vanaf ongeveer 14:00 uur tot 16:30 uur en u bent van harte welkom. Op zaterdag 3 juli was er een viswedstrijd in de Oude Haven van Stellendam, bij de Molenkade. Hieronder volgende uitslagen: 1. R. Sandifort 12980 gram, 2. J. de Groot 12020, 3. Th. Knol 10540, 4. W. Breen 9440, 5. D. Roest 7160, 6. P. van Steenis 6500, 7. J. Velthuis 4680, 8. J. Meijer 4250, 9. H. Maan 4200, 10. J. Troost 3900, 11H. Vink sr. 3280,12. C. ter Hoeve 3260, 13. R. Fonk 2400, 14. J. Boshoven 2320, 15. D. de Groot 2280, 16. P. Tanis 1540, 17. A. Carle- bur 1500, 18. L. Meersman 1460, 19. H. Vink jr. 880, 20, R. Keijmel 500, 21. P. Troost 200, 22. H. v. Heukelen 180. worden net als in de dertiger jaren aangeval len en gemolesteerd. Demonstranten torsen swastika's en nazieleuzen mee van Amster dam tot San Francisco. Opnieuw klinken leuzen als; 'kankerjood' en 'Harnas, hamas, alle Joden aan het gas". Overvallen op Joden zijn in Frankrijk routine geworden. Er is sprake van een explosie van antisemitisch geweld. Via de Arabische satelhettelevisie worden de vijf miljoen moslims in Frankrijk opgezweept. Veel van de 1.2 miljoen Joden in de landen van de Europese Unie zijn bang. Heel wat incidenten worden veroorzaakt door moslimjongeren uit Noord-Afrikaanse en Aziatische landen. Veel Joden zien geen hoop meer op verbetering. Het aantal dat in 2003 naar Israël emigreerde is verdubbeld ten opzichte van 2002. Bij dit alles rijst de vraag: Hoe staan wij tegenover Israël? Kijken wij vanuit onze comfortabele loge - misschien wel met de Bijbel in de hand - geboeid toe hoe Israël worstelt voor z'n behoud? Misschien met enige sympathie, maar verder zonder enige bewogenheid? Of zijn er onder ons nog Aarons en Hurs? Herhaaldelijk sprak God: "Ik zal zegenen, die U zegenen en vervloeken, die U vloekt" (o.a. Genesis 12:3). Het oude volk is moe. Het verlangt naar rust, naar rust die het niet gegund wordt. Het is echter onmogelijk dat een volk dat de moed bij zoveel ellende nooit verloren heeft, nu zó moe is dat het z'n toekomst zou prijs geven, nu er een overvloed van koren is op het land en de toppen der bergen ruisen als de Libanon. Als we alles overzien, vragen we ons af: Wat moet er van dat landje, veel kleiner dan Nederland, terechtkomen? Naar de mens gesproken staat het er allemaal even hopeloos voor. Maar God regeert. Dat zagen we ook bij de val van de Berlijnse muur. Zelfs de beste Oost-Europakenner zag het niet zitten. God haalde hem in 24 uur neer. Er is toekomst Als we naast de geschiedenis onze Bijbel laten spreken, komen we tot een andere con clusie. Israël bestaat niet bij de gratie van de Verenigde Naties, ook niet bij de gratie van Amerika of Europa, maar bij de gratie van God. Op grond van een eeuwig verbond (o.a. Genesisl3:15). En daarom is er - ook al haalt Israël vrijwel dagelijks alleen maar in negatieve zin de krant - toekomst voor de Jood. De heidenen mogen woeden en de vol ken ijdelheid bedenken. God waakt over Zijn volk. Nu zijn er nog spanningen, bom aanslagen en terreurdaden. Maar het zal door lijden tot heerlijkheid gaan. Daar kunnen Hezbollah, Hamas, El Fatah en Al Qaida niets aan veranderen. God heeft Zijn beloften van een nationaal herstel van Israël door alle wereldweeën heen vervuld. Er komt ook een geestelijk herstel (Psalm 130:8, Ezechiël 36:22-28, Zacharia 12:10, Romeinen 11: 26). Maar voor het zover is, zal satan in een uiterste machtsontplooiing proberen te bereiken wat hem in de loop der eeuwen en vooral ook tij dens de Tweede Wereldoorlog slechts ten dele gelukt is: de definitieve "Endlösung" van het Joodse volk. Een geallieerde leger macht zal zich - volgens Zacharia - op Jeru zalem storten. Maar wie stormloopt tegen de stad van God, tegen het volk van God, tegen God zelf, pleegt zelfmoord. Jeruzalem zal blijken een lastige steen te zijn, waaraan de naties zich zullen vertillen (Zacharia 12:2 en 4). Hoe actueel is dit beeld. De achterliggen de oorlogen hebben al aangetoond hoe gevaarlijk het is die steen ook maar met de vinger aan te raken. Straks, als Israël op het punt staat aan de ver nietiging te worden prijsgegeven, grijpt Christus in. Dan volgt de totale ondergang van de heidense wereldmachten. De afgrij selijke plaag die de legers van de volken dan treffen zal, doet ons in haar beschrijving denken aan de verschijnselen die optraden bij de atoomaanval op Hirosjima en Nagasa ki (Zacharia 14:12). De strijd mag voor Israël hopeloos schijnen, maar de uitkomst is niet onzeker. We horen de overwinningsroep al: Jeruzalem zal nog blijven in haar plaats te Jeruzalem (Zacharia 12.6). De duivel die achter dit alles schuil gaat, zal ervaren dat geen onheil de stad zal verstoren, waar God Zijn woning heeft verkoren. Hij zal haar redden uit de nood (Psalm 46). Na de vemietiging van Israels vijanden komt er een eind aan de heerschappij van de vol ken (Zacharia 12:4-9) en dan zal Israël Hem, Die zij doorstoken hebben, aanschouwen De afschuwelijke Jodenhater Adolf Hitler een 'Hainan van de nieuwe tijd. Ook Yasser Arafat slaagt er niet in om liet Jood se volk ten onder te brengen. (Zacharia 12:10-14). De Joden zullen Chris tus als de Messias aanvaarden. Paulus verge lijkt dat met een leven uit de doden (Romei nen 11:15). In die bekering zullen ook de heidenen delen. En zo is er toekomst voor Jeruzalem. Er komt een dag dat Israël centraal komt te staan. De tempel zal v/orden herbouwd. Eze chiël geeft er in vijf hoofdstukken een gede tailleerde beschrijving van. De heerlijkheid van God komt er weer wonen. De wolkko lom (de sjechina) zal weer staan boven het Heilige der heiligen ten teken van Gods tegenwoordigheid temidden van Zijn volk (Ezechiël 43:2). En zo zal het verachte volk schitteren aan het hoofd der naties. Dan zal de wet van Sion uitgaan en des Heeren Woord vanuit Jeruza lem. Dan zullen de volken zich verheugen in vrede en gerechtigheid. Zelfs de dieren zul len daarin delen (Jesaja 11:6-8). Wat een tijd zal dat zijn. God is bezig om het volk uit Abraham gesproten te herstellen, ook al gaat het door de beproeving heen. Laten we ons niet aan dat volk vergrijpen. Haman kwam ervoor aan de galg. Eens zal het bloed, dat het volk over zich inriep over haar en hPTr kinderen komen tot rechtvaardigmaking. Daarom slaagde Hitler er niet in het te ver nietigen, daarom falen Yasser Arafat en zijn trawanten telkens weer het ten onder te bren gen. Nu ligt er nog een deksel op het aangezicht van het volk, maar als het deksel zal zijn weggenomen dan zullen de Joden zien, dat Christus als de Gekruisigde en de Opgestane de spil is, waarom de eeuwen zich wentelen. vH P.S. In een volgend artikel willen we nog kort ingaan op een paar reacties van lezers. In vier talen talen staat op de muur van het museum in Daciiau dat de jodenvervolgingen niet meer zullen gebeuren. Dit is in strijd met de Jodenhaat die overal weer de kop op steekt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7