Roemeniëcomité werkt aan lichamelijk en geestelijk welzijn van Roemenen Mr. J.M. Benschop benoemd tot notaris en volgt notariaat uit Oude Tonge op MEDISCHE DIENSTEN Kansen voor ^Ruimte voor Ruimte'- regeling in meer gebieden EIIAtlDHI^IEUVa Evangelisatiewerk zou best nog wat steun kunnen gebruiken Wie wil lielpen? I I Receptie van vrijdag 9 juli 2004 t/m zondag 11 juli 2004 Reconstructiegebieden PAGINA 6 *;gs*fli:*.aSö, VRIJDAG 9 JULI 2004 In Stellendam bestaat al zo'n zes jaar het Nederlands Hervormd Roemenië comité. Regelmatig worden de kolom men van deze krant gebruikt voor aankondigingen van verschillende activiteiten van het comité. Een reden om in Stellendam eens een kijkje te gaan nemen bij een vergadering van de evangelisatiegroep van het Roe meniëcomité waarbij we informatie kregen over de werkzaamheden van het comité. Uit het gesprek met enkele comitéleden blijkt dat het Stellendamse Roemeniëcomité bestaat uit twee 'poten'. Zo is er de afdeling hulpverlening die regelmatig met een trans port met hulpgoederen richting Roemenië vertrekt en de afdeling evangelisatie die in de zomer naar datzelfde land gaat en evan gelisatiewerk verricht onder kinderen. De heren Rodenhuis en Van Oostenbrugge geven toelichting over het hulpverlenings- werk en Bemadette Smelt, Albert van Ros- sum en Jenco van Rooijen uit Woerden zet ten zich in voor het evangelisatiewerk dat deze zomer georganiseerd wordt en zij hopen deze zomer voor twee weken te ver trekken naar Roemenië. De oorsprong van het Roemeniëcomité Stel lendam ligt ongeveer 4, 5 jaar geleden. Toen zond de toenmalige predikant van het dorp Kökös, ds. Incze, een brief naar Stellendam, met daarin de vraag of de Hervormde gemeente een project in Kökös wilde voort zetten, dat reeds was opgestart door een andere Hollandse gemeente. In Stellendam werden reeds op kleine schaal wat contacten gelegd tussen Stellendam en Roemenië Er werden toen regelmatig hulptransporten gehouden richting Roemenië. In Stellendam werd besloten om de beide activiteiten te bundelen en één comité op te richten. Der halve is het Roemeniëcomité opgericht. Hulpverlening Vanaf toen werd er volgens de comitéleden met wat meer structuur gewerkt. Er werd nu ook namens de kerkenraad van Stellendam gewerkt, waardoor er ook een vertegen woordiger van de kerkenraad zitting had in comité. Dit werken vanuit de kerk bleek voordelen te hebben omdat er hulp verleend werd namens een rechtspersoon wat de grenspassage vergemakkelijkte. Er worden jaarlijks twee hulptransporten naar Roemenië gereden in het voor- en najaar. Het eerstvolgende transport zal in september vertrekken. Er zijn verschillende plaatsen in Roemenië waar de goederen worden afgeleverd. Rodenhuis legt uit dat ze op hun hulptrans porten naar Roemenië in een kerkje kwamen waar een baby bevroren was. Dit maakte zoveel indruk op de hulpverleners dat ze besloten om het kerkje met Nederlandse hulp zodanig te verbouwen dat zo'n kind binnen die kerk niet meer kan bevriezen. Naast de hulp voor de verbouw van die kerk besloot men ook de nadruk te leggen op het transport van artikelen tegen de kou. Het gevolg was dat er vele honderden dekens vanuit Stellendam richting Roemenië wer den getransporteerd. "Ik verbaas me er over dat er zoveel dekens uit Stellendam konden komen", aldus Rodenhuis. De adressen waar de hulpverleners terecht kunnen liggen verspreid over geheel Roe menië. En vanaf die adressen worden de goederen gedistribueerd. Het Roemeniëco mité is ervan overtuigd dat alles goed terechtkomt. "Er worden door ons niet zomaar goederen op verschillende plaatsen gedumpt. Als een hulptransport per vracht wagen vertrekt, rijden wij er met een gewo ne auto achteraan en begeleiden het trans port zodanig dat we bij het uitdelen van de goederen er op toezien dat het materiaal goed terechtkomf' "Roemenië is een ontwikkelingsland, waar in je ziet dat de economische situatie heel langzaam verbetert", aldus de hulpverleners. Ondanks die lichte economische verbetering blijkt er nog veel hulp nodig is. Het comité heeft inmiddels in al die jaren al vrachtwa gens vol naar het oosten getransporteerd. De vrachtwagens herbergen een gevarieerde lading van schoeisel en kleding tot rolstoe len en soms ziekenhuisbedden. Ook aan fiet sen blijkt een schreeuwende behoefte te zijn omdat deze vervoermiddelen in Roemenië bijna niet te betalen zijn. Het comité geeft ook regelmatig informatieavonden in de plaatselijke Hervormde gemeenten. Ze vindt dergelijke bijeenkomsten heel belangrijk om de vele gevers in Stellendam en omgeving goed op de hoogte te houden van de activi teiten van het comité. Regelmatig wordt er Het Roemeniëcomité voor de Stellendamse kerk: v.l.n.r. Albert van Rossum, Jaap van Oostenbrugge, Jenco van Rooijen, Frans Rodenhuis en Bemadette Smelt. bij het uitdelen van de goederen een film gemaakt, die dan weer wordt vertoond tij dens een informatieavond. "De mensen zien een stukje herkenning als men een Roemeen in een kledingstuk ziet rondlopen die door de mensen van de gemeente zijn gegeven". Veel sponsors Opgetogen zijn de hulpverleners over de vele hulp en goederen die ze van personen en sponsors krijgen aangeboden. Veelal wordt door verschillende transportbedrijven een vrachtwagen en brandstof ter beschikking gesteld. Ook zijn er diverse chauffeurs die zich als vrijwilligers beschikbaar stellen. Ook blijkt het niet moeilijk om aan goederen te komen. Nadat er in mei een vrachtwagen naar Roemeiuë vertrok staan er nu weer al ongeveer 500 dozen met verschillende arti kelen gereed om met de vracht van septem ber mee te gaan. Toch is het niet alleen maar het overbrengen van goederen voor de eerste levensbehoefte wat het comité verzorgt. Er worden ook arti kelen geëxporteerd waarbij men de zelf werkzaamheid van de Roemenen stimuleert. Zo worden er zaad en 'boogkassen' aan de Roemenen geschonken, waarmee ze zelf in hun eerste levensbehoeften kunnen voor zien. Om hun voorraad spullen op te slaan zou het Roemeniëcomité graag nog wat meer opslagruimte voor hun spullen krijgen, want hoewel ze dankbaar zijn voor de huidi ge verschillende locaties, zou één grote ruimte meer dan welkom zijn. Evangelisatiewerk Een andere - minstens zo belangrijke - acti viteit van het Stellendamse comité is het werk onder de jongeren van de zusterge meente Kökös. Dit werk geschiedt samen met de zustergemeente van de Hervormde Kerk van Stellendam in de Hongaarse Her vormde gemeente. Hongaren vormen een grote bevolkingsgroep van dit Roemeense dorpje. In de zomer van 1997 was het aller eerste begin van het evenagelisatiewerk in Kökös, toen werd begonnen met evangelisa tiewerk voor de kinderen in Kökös. Er wer den voor de kinderen verschillende activitei ten georganiseerd. In latere jaren werd dit evangelisatiewerk uitgebreid met activitei- tenwerk voor jongeren en ouderen. Met als doel de jeugd in contact te brengen met het evangelie. Volgens de evangelisatiewerkers blijkt dat er vanuit de kerk in Kökös weinig wordt gedaan aan verenigingswerk vanwege de geschiedenis van het communisme en de armoede. Dus waren er ook geen activiteiten Vorige jaar werden 160 tandenborstels naarde kinderen in Kökös in Roemenië gebracht druk gebruik werd gemaakt. Het Roemeniëcomité Stellendam kan nog wel wat hulp gebruiken. Naast hulp Ivoor het evangelisatiewerk is er ook behoefte aan een kopieerapparaat en I materialen voor de kinderclubs. Ook heeft de gemeente van Kökös behoefte I aan veel christelijke lectuur omdat ze 1 zich graag willen verdiepen in het Woord van God. De inmiddels ontstane I verenigingen en kerkenraad kunnen I zich beter voorbereiden op de Bijbel- I studies. Daarom zijn ook giften welkom Iop bankrekeningnr.; 69.20.71.067 van 1 Diaconie Hervormd Stellendam, o.v.v. Roemenië. I Inlichtingen over het evangelisatiewerk bij B.E. Smelt: telefoon: 0187-491209 of e-mail: smeltbe@hotmail.com. I Inlichtingen over de hulpgoederen kun- nen worden ingewonnen bij: I De heren Rodenhuis tel. 0187-491938 ofvd.Nieuwendijk 0187-492070. voor kinderen, jongeren en ouderen. Met verschillende verwerkingsmethoden wordt geprobeerd om de kinderen teksten en ver halen uit de Bijbel te leren. De comitéleden wijzen erop dat alles in het Engels moet geschieden, wat dan weer in het Hongaars wordt vertaald door wat ouderen. Gelukkig neemt een groep jongeren in Kökös steeds meer het actief over! Het comité is dankbaar dat ze na zeven jaar evangelisatiewerk bemoedigende resultaten ziet onder de jeugd én de ouderen van Kökös. "Ze zijn zelfstan diger geworden en gaan nu ook zelf activi teiten voor de kinderen organiseren". Toch gaat er dit jaar nog een groep naar Kökös. Dit is door de gemeente gevraagd vanwege het vertrek van de oude predikant. Daarom heeft het comité besloten dit jaar opnieuw een evangelisatiegroep naar Roemenië uit te zenden. Op maandag 26 juli hopen Bemad ette, Albert en Jenco af te reizen naar Kökös. ledere ochtend wordt er vanuit de Hongaar se gemeente kinderclub gehouden voor de kinderen tot 13 jaar. Er zijn dan Bijbelver tellingen en er worden bijbelteksten uit het hoofd geleerd, 's Middags zijn er bijeen komsten voor de jeugd. "Er komen dan aller lei maatschappelijke thema's aan bod naar aanleiding van de Bijbelgedeelten. En dit is heel belangrijk omdat de jongeren vrijwel geen christelijk onderwijs hebben genoten. En ook van de ouders valt in deze niet altijd veel te verwachten, want ook hun Bijbelken nis is maar gebrekkig en dit kan ook niet anders in een land dat zoveel jaren heeft gezucht onder het communisme", aldus de comitéleden. De Stellendamse groep hoopt samen met de Roemeense jongeren in de avonduren de gemeenteleden bezoeken en hen goede christelijke lectuur geven want ook hier blijkt in Roemenië een grote behoefte aan te zijn. Door het evangelisatiewerk vanuit Stellen dam is er onder de jongeren grote kennis en belangstelling gekomen voor het christelijk geloof. Wat zich onder andere uit in het zelf standig werken en in de omgang met de Roemeense bevolkingsgroep want de Hon gaarse en Roemeense bevolking willen nog al eens vijandig tegenover elkaar staan. Voorlopig blijft er nog steun voor het evan gelisatiewerk vanuit Stellendam nodig want de Hervormde gemeente van Kökös heeft niet zelf de financiële ruimte om continu ering van het werk evangelisatiewerk te bekostigen. Met ingang van 1 juli is mr. Benschop benoemd tot notaris te Middelharnis. Hij is verbonden aan het notariskan toor Ter Braak en Schuring Netwerk Notarissen aan de Raadhuisstraat in Middelharnis. Met ingang van die datum krijgt hij officieel het notariaat van mevrouw mr. Van Lennep in Oude Tonge toegewezen. Donderdag 1 juh was het een feestelijke dag voor mr. Benschop. Na een periode van zeven jaar, waarin hij kandidaat-notaris was bij het notariskantoor Ter Braak en Schuring in Middelharnis mag Benschop zich offi cieel notaris noemen. Hij was voor deze tijd al waarnemer voor het notariskantoor van mevrouw Van Lennep in Oude Tonge. Met zijn benoeming wordt de praktijk in Oude Tonge beëindigd. Inwoners uit Oude Tonge en omgeving kunnen dan terecht in Middel harnis, want daar wordt het notariskantoor voortgezet. Mr. Benschop vindt het geen verschraling van het aanbod nu het kantoor in Oude Ton ge wordt opgeheven, want hij is er van over tuigd dat hij in het goed geoutilleerde kan toor in Middelharnis de mensen nog beter van dienst kan zijn, doordat alle knowhow in Middelharnis aanwezig is. Zeeuws-Vlaanderen De heer Benschop is afkomstig uit Sluis in Zeeuws-Vlaanderen, na zijn rechtenstudie in Leiden zocht hij wederom 'de eilanden' op en woont al weer enige tijd in Sommelsdijk. "Ik blijk toch een magneet te hebben voor het zuidwesten van het land omdat ik de bevolking en de sfeer in deze regio erg waar deer", zo verklaart Benschop. Na het afronden van zijn rechtenstudie koos Benschop voor het notariaat, dit betekent een wettelijk verplichte beroepsopleiding van drie jaar en een stageperiode van mini maal zes jaar vóór dat hij benoemd kon wor den tot notaris. Benschop verzekert dat het ambt van notaris er de laatste jaren niet een voudiger op geworden. Door verandering Mr. J.M. Benschop is beëdigd als notaris. van wetgeving is het zaak voor de notarissen om goed op de hoogte te blijven van wat er binnen die veelal complexe wetgeving speelt. Volgens Benschop is er voor het notariaat in Nederland veej veranderd. Een grote veran dering is bijvoorbeeld dat de notarissen nu vrije tarieven hanteren. "De grotere markt werking in het notariaat vergt meer onderne merschap dan vroeger, maar de nadruk blijft liggen op kwaliteit." Het notariskantoor in Middelharnis heeft ongeveer twintig man personeel in dienst, maar toch behoort dit kantoor nog tot de kleinere kantoren. Door samenwerking in de organisatie Netwerk Notarissen, krijgt het kantoor juridische ondersteuning bij de afwikkeling van ingewikkelde zaken, bij de ontwikkeling van de notariële teksten in de akten en de voorbereiding op het vorig jaar ingevoerde nieuwe erfrecht. Familierecht blijkt één van de specialiteiten te zijn van de kersverse notaris. Benschop verklaart het een uitdaging te vinden om zoveel mogelijk met de families mee te den ken als ze naar zijn kantoor komen voor bij voorbeeld het opstellen van een testament. In de keuken kijken Mochten de notarissen vroeger nogal eens vanuit 'de ivoren toren' opereren; bij de moderne notarissen is dit anders. "Wij doen er alles aan om de moeilijke zaken rondom bijvoorbeeld samenlevingscontracten en erf recht zo duidelijk mogelijk bij het publiek te brengen en gunnen daarom graag de belang stellenden een blik in de keuken van het notariskantoor". Vanwege die openheid komt notaris Benschop ook regelmatig voor de microfoon van Radio Flakkee om ver schillende zaken voor een breder publiek te behandelen. Ook houdt Benschop regelma tig lezingen voor verschillende gezelschap pen, waarin hij probeert de verschillende facetten van het notarisschap voor leken toe gankelijk te maken. In gesprek met notaris Benschop blijkt dat er voor het opmaken van een 'ogenschijnlijk' eenvoudige hypotheekakte nog behoorlijk veel werk moet worden verricht, volgens Benschop wordt er aan één akte ongeveer vier uur gewerkt. "Het is écht geen kopieer werk, want door de complexheid van veel hypotheken moet er zeer zorgvuldig worden gewerkt, want de belangen van de verschil lende partijen zijn groot". Als het kantoor later niet op fouten aangesproken wil wor den dient er zeer nauwgezet te werk worden gegaan. Ter gelegenheid van het feit dat mr. Ben schop zich notaris mag noemen is er volgen de week vrijdag 16 juli een receptie bij de buren van het notariskantoor: in het Rien Poortvlietmuseum staan de deuren van 16.30 tot 18.30 uur open om Benschop te feliciteren met zijn notarisschap. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag morgen acht uur heeft voor heel Goeree- Overflal<kee dienst de Centrale huisartsen post Goeree-Overflakkee, Langeweg 70, Middelharnis, tel. (0187) 480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen van 11.00 tot 11.30 uur. Op 10 en 11 juli tandarts Dogterom te Nieuwe Tonge, tel. 652325. Voor spoedgevallen buiten het spreekuur telefonisch contact opnemen. VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., WO., do, spreekuur volgens afspraak 9.00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel. (0187) 60 07 92 APOTHEKEN APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Op zaterdag van 10.00-12.00 uur APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Geopend op werkdagen: 8.30-17.30 uur. Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-17.30 uur. Apotheek St. Joris* St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 48 72 77. Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-18.00 uur. Op zaterdag van 10.30-11.30 uur. Buiten openingstijden van de apotheken kunt u bel len voor dringende spoedrecepten met tiet centrale dienstnummer apotheken Goeree- Overflakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek. De dienstdoende apotheek is op zon- en feestdagen extra geopend van 11.30-12.00 uur en 17.00-17.30 uur DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet-advi- sering, maatschappelijk werk, Gezondheid Service en uitleen van verpleeg- en hulpmiddelen: bereikbaar via Zorglijn ZHE, tel. (0181) 62 62 26 (alleen bij spoedgevallen 24 uur per dag). Thuiszorgwinkel, Goudenregenplein 9, Spijkenisse; ma.-vr. 9.00-17.00 uuren za. 10.00-12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 Lotgenotencontact, voor vrouwen die borstkanker of gynaecologische kanker hebben (gehad) en voor vrou wen die een miskraam of vroeggeboorte hebben gehad: Bel de Zorglijn ZHE via (0181) 62 62 26; u wordt dan zo snel mogelijk teruggebeld door een lotgenote. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE WAARDEN regio Hoeksche Waard Bezoekadres: De Vriesstraat 2, 3261 PC Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202, 3260 AE Oud-Beijerland. Tel. (0186) 61 20 55 Fax (0186) 62 09 68 Email: kzhw@planet.nl Website: www.kraamzorg.org Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. kraamzorg De Waarden geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud-Beijeriand. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand tel.nummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Hellevoetsluis. Tel. (0181) 391440 Fax (0181) 325898 Bevallingslijn (0181) 31000 (24 uur per dag bereikbaar) www.kraameiland.nl info@kraameiland.nl Al meer dan 50 jaar één van de grootste aanbieders in de regio. Kraamzorg de Eilanden, de eerste ISO 9Ü02/HKZ gecertificeerde kwaliteitskraamzorg-organi satie van Nederland, staat bekend om garantie van zorg en hoge kwaliteit. Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 64 13 44 BURO SUCHTDFFERHULP Tel, 48 4916; fax (010)436 94 09 e-mail: buro.rotterdam@slachtofferhulp.nl Geopend: dinsdag 9-12 uur en 14-16 uur. Slachtofferhulp biedt praktische, juridische en emotionele ondersteuning (kostenloos) aan slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken. NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Bergfiuis, 49 90 00. ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Oranjelaan 36,3247 AM Dirksland, tel.(0187)6516 61. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H. G. Snauw-v.d. Krol,6318 21 NEDERUNDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom het levenseinde: tel. (0318) 54 78 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP GOEREE-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder én kind (0900) 20210 88 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 460 50 70 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING Borstvoedingsorganisatie LLL, tel. 68 44 33 Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezondheids zorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KUCHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overtijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar voor aan vragen voor thuiszorg en verzorging- en verpleeghuis: tijdens spreekuur van 13,00-14.00 uur. Of tijdens kantooruren via de zorglijn: tel.(0181)626226, VRIJWILLIGE THUISHULPCENTRALE verleent hulp en ondersteuning aan thuiswonende men sen met dementie, aan mensen met handicap en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 STEUNPUNT MANTELZORG regio Zuid-Holland Zuid Ondersteuning voor mante/zorgers Tel. SPD Telezorg 0900-2020672 0,10 p/m) MEE ZUID-HOLLAND ZUID Kuipershaven 112, Postbus 780, 3300 AT Dordrecht Tel 0900-2020672 0,10 p/m), Fax 078-6483776 www.mee-zuidhollandzuid.nl.serviceDunt@meezhz.nl MEE is er voor iedereen met een beperking. MEE adviseert, ondersteunt en wijst de weg. ROPARUN-HOSPICE CALANDO Tel. nr 0187-609147 Faxnr. 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereii<baar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Inl.: N. Bernouw, tel. (0181) 661978. Landelijke help desk: (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet: www.ypsilon.org. E-mail: ypsilon@ypsilon.org. Jeugdhulpverlening Jeugdzorg ZHE Hulpverlening aan kinderen/jongeren en/of ouders. Tel. (0181) 625022 (tijdens kantooruren) voor een afspraak op het eiland. ASTMAFONDS AFD. GOEREE-OVERFUKKEE Overdag bereikbaar via tel. (0187) 632554 DIABETES INFORMATIE POST Hans Pijl, Azaleastraat 39, 3251 CA Stellendam Telefonisch spreekuur dagelijks van 20.00 tot 21,00 uur via telefoonnummer (0187) 491830. Via e-mail: iohaDiil@prettel.nl. Een 'Ruimte voor Ruimte'-regeling kan ook buiten reconstructiegebieden de kwaliteit van het landelijk gebied verbeteren. Dat con cluderen LEI en Alterra (onderdelen van Wageningen UR) op grond van een onder zoek dat werd uitgevoerd in opdracht van het Ministerie van LNV. De regeling maakt het mogelijk om stallen en andere bedrijfsge bouwen in het landelijk gebied, zoals ver spreide kassen, af te breken en de kosten daarvan te dekken door de bouw van wonin gen. Ze is speciaal ingesteld voor recon structiegebieden, maar LEI en Alterra zien bredere toepassingsmogelijkheden. Het onderzoek zet de voorwaarden daarvoor op een rij. De mogelijkheden om de 'Ruimte voor Ruimte'-regeling in te zetten als fman- cieringsinstrument voor verbetering van de kwaliteit van het landelijk gebied zijn groter naarmate de woningbouwmogelijkheden in een regio beperkter zijn. De 'Ruimte voor Ruimte'-regeling is oor spronkelijk ontworpen voor de reconstruc tiegebieden. Het slopen van leegstaande bedrijfsgebouwen in het landelijk gebied verbetert de landschappelijke kwaliteit zon der dat dit leidt tot uitgaven voor de over heid. De sloop wordt namelijk gefinancierd uit de verkoop van kavels voor woning bouw, bovenop de reeds toegewezen woningbouwcontingenten. Dit verhoogt voor gemeenten de aantrekkingskracht van de regeling. In het gebied van de voormahge regiodirecties Noord en Zuidwest van het Ministerie van LNV (thans Directie Regio nale Zaken West en Noord) liggen geen reconstructiegebieden. Toch wilden deze directies graag weten of de regeling ook in hun regio's een oplossing kan bieden voor ruimtelijke problemen. Dat vormde de aan leiding voor het onderzoek. Bouwen op de kavel? Als de overheid de regeling in een bepaald gebied wil toepassen, is het belangrijk om te starten vanuit de specifieke problemen van die regio. Daarna moet zij vaststellen wat ze met een 'Ruimte voor Ruimte'-regeling wil bereiken. Bij de verdere invulling komt onder meer de vraag aan de orde of de com pensatiewoningen alleen worden toegestaan aan de rand van een bestaande woonkern of ook op de kavel van het gesloopte bedrijfs gebouw. Laatstgenoemde optie vergroot de kans op succes van de regeling, maar is niet overal mogelijk, bijvoorbeeld niet binnen de Ecologische Hoofdstructuur. Wat betreft de regie bevelen de onderzoe kers aan om een onderscheid te maken tus sen kaderstellende en uitvoerende regie. De kaderstellende regie zou bij de provincie moeten Uggen, aansluitend op het algemene ruimtelijke ordeningsbeleid. De uitvoerende regie hoort bij de gemeenten. Zij moeten bestemmingsplannen aanpassen, bouw- en sloopvergunningen verstrekken en kavels aanleveren. Het succes van de regeling staat of valt met de schaarste aan woningen op het platteland. Als er al genoeg aanbod van woningen is, zullen de 'ruimte voor ruimte'- kavels min der snel verkocht worden en komt de finan ciering van de sloopkosten van bedrijfsge bouwen niet rond. Voor alle partijen is het dan minder aantrekkelijk om de regeling in te voeren. Eén van de beleidsmaatregelen uit de Nota Ruimte betreft het loslaten van het landelijke restrictieve woningbouwbeleid. Omdat hierdoor de schaarste aan woningen op het platteland vermindert, verkleint deze maatregel de toepassingsmogelijkheden van een 'Ruimte voor Ruimte'-regeling.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6