i cfe PREDIKBEURTEN Qrabbelton Struinen door duinen Waterbos Kandidaten voor waterschapsverkiezingen 2004 bekend EIUttlDBn-IHEUWS Weekmarkt Goedereede in een liistorisch decor EIIAnDEtl-niELWS WLTO-Actie Bouwasbest loopt nog tot 1 augustus ElUVnDEtl-tllEUWS Een nieuw woord Voor de televisie Schaamteloos Naaktheid in de Bijbel Zondag 11 juli 2004 Ger. Gem. Nieuwe Tonge Overpeinzingen van een pelgrim (1) Lezers van weten het BETER. Waterschap Hollandse Delta: eerste stap voor nieuw bestuur is gezet Per 1 januari 2005 ontstaat water schap Hollandse Delta als gevolg van de fusie van de waterschappen De Brielse Dijkring, De Groote Waard, Goeree-Overflakkee, IJsselmonde en (een deel van het) Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. De uitslag van de waterschapsverkiezin gen die in september oktober van dit jaar plaatsvinden, zal bepalen wie in het bestuur van dit nieuwe water schap zullen zitten. Ruim 650.000 stemgerechtigden kunnen tijdens de waterschapsverkiezingen hun stem uitbrengen op de kandidaat van hun keuze. Op 2 juli 2004 heeft het Stem bureau Hollandse Delta bekend gemaakt wie zich kandidaat heeft gesteld voor een plaats in het Alge meen Bestuur van waterschap Hol landse Delta. Eilandelij ke kandidaten PAGINA 2 VRIJDAG 9 JULI 2004 We hebben er in Nederland een nieuw woord bij, In de laatste druk van de grote Van Dale, het bekende uitgebreide Woor denboek van de Nederlandse taal komt het woord (nog) niet voor. Daar zijn wel tal van combinaties met naakt te vinden, maar naaktfietserij ontbreekt in dat rijtje. Sinds 12 juni van dit jaar is dit woord in Nederland in gebruik. Eigenlijk al enige tijd daarvoor, toen de tocht van de naaktfietsers over een deel van de Veluwe werd aange kondigd. Het geval wil dat een jeugdclub van reformatorische huize op diezelfde dag in ongeveer dat zelfde gebied een fietstocht organiseerde. Er is overleg geweest om bei de routes elkaar niet te doen kruisen maar op redelijke afstand van elkaar te doen plaats vinden. Het verzoek van de jongeren aan de organi satoren van de naaktfietstocht om die niet te laten doorgaan, vond geen gehoor. Het maximum dat bereikt werd, was dat men uit eikaars buurt zou blijven met het uitzetten van het parcours. Al eerder was vanuit de politiek getracht aan de naaktfietserij een verbod op te leggen. Daartoe was de burgemeester van Apel doorn niet bereid; ook niet om een voorstel daartoe aan de gemeenteraad voor te leggen. Het plan moest uitgevoerd kunnen worden. De naaktfietsers moesten hun gang kunnen gaan. En dat betekent in feite dat ze hun naaktfietserij aan medeburgers van Apel doorn en omgeving moesten kunnen demon streren, om niet te zeggen: opdringen. Wie had zich dit vijftig jaar geleden kunnen voorstellen. Toen koos onze voormalige Koningin Wilhelmina het Loo tot haar resi dentie in haar laatste levensfase. En uitgere kend dit grote dorp op de Veluwe staat num mer één in de lijst van de naaktfietserij. Els evier publiceerde in de week na dit provocatieve experiment een lijst van de 483 Nederlandse gemeenten. De gemeenten zijn onder allerlei gezichtspunten onderzocht, zoals wonen, voorzieningen, veiligheid, zorg en bereikbaarheid. In die lijst staat Apeldoorn op de vierenveertigste plaats. Intussen heeft Apeldoorn de eerste plaats bereikt onder het gezichtspunt van naaktfiet serij. Ik voeg aan het bovenstaande toe, dat radio Naaktfietserij en t.v.-Gelderland gedurende een aantal dagen beelden van de naaktfietserij heeft vertoond. Steeds dezelfde beelden, maar indringend herhaald. Er werd bij gezegd dat omwonenden aanstoot hadden genomen aan dit gebeuren. Daarom werd door de politie op bepaalde punten gevraagd om de kleren aan te trekken. Sommige fietsers deden dat, maar ontdeden zich al spoedig weer van de kleren; anderen gaven aan het verzoek geen gehoor. Wat een merkwaardige vertoning. De burge meester weigert de naaktfietsers te verbie den. De politie brengt de ergernis, de aan stoot van omwonenden over. De laatste zin van dit bericht luidde: De politie heeft geen bekeuringen uitgedeeld. Daarmee kon de naaktfietserij ongehinderd passeren. Ter loops vermeld ik nog dat aan sommige deel nemers gevraagd werd of het niet te fris was zonder kleren te fietsen. Ofschoon men kon zien dat de fietsers wel degelijk last hadden van de frisse temperatuur, werd dit in alle toonaarden ontkend. Misschien vraagt een lezer zich af waarom ik niet direct de knop van de televisie heb omgedraaid. Dat te doen was mijn eerste reactie. Ik kijk eens per dag naar het nieuws van Gelderland. Als burger, ook als chris tenburger, moet je op de hoogte zijn van wat in je omgeving dichtbij en ook verder af, gebeurt. Daarom kijk ik op gezette tijden. Ik zou dit artikel zo niet kunnen schrijven als ik die beelden en de daarbij behorende gesprekken niet had opgevangen. Tot zo ver het relaas over de feiten. Nu iets over de achtergrond - een poging tot een dieptepeiling. Laten we beginnen bij de constatering dat hier alle gevoel van schaamte ontbreekt. In zekere zin is dat al voorbereid door wat er op de foto's in weekbladen en voor de televisie wordt vertoond. Ik vind het gênant om daar over te schrijven. Kiosken op de stations en een groot aantal tankstations geven op dit punt slechte voorbeelden en hebben al gerui me tijd heel wat taboes doorbroken. Maar een tot in het buitenland aangekondig de naaktfietstocht was ons tot voor kort bespaard gebleven. Nu moest dat toch door gezet, onder protest van een deel van de bur gers, maar niet gehinderd door de overheid. De politie moest zich beperken tot het ver zoek om de kleren aan te trekken, teneinde medeburgers geen aanstoot te blijven geven. Kennelijk was dat voor (een deel van) de naaktfietsers geen reden om de kleren aan te trekken. Schaamteloos zijn de taferelen die dan ver toond worden. Het ontbreken van de schaamte, of liever het breken met het schaamtegevoel, is een teken van gebrek aan beschaving, aan goede omgangsvormen. Je stelt je in een beschaafde samenleving niet naakt te kijk aan de blik van een ander. Wie dat wel doet, heeft geen schaamtegevoel. Als hij (of zij) dat nog wel heeft, onderdrukt hij dat. Hij demonstreert een grote mate van onverschilligheid jegens de samenleving. Van de aanstoot die anderen er terecht aan nemen, trekt men zich niets aan. Vroeger hoorde ik wel spreken over de verruwing van de zeden. Dat is met naaktfietserij wel heel in het bijzonder het geval. Dieren zijn nog met haren bedekt. Als mensen in het openbaar hun kleren uittrekken, stellen zij hun blote vel en vormen te kijk aan ogen, weer en wind. Onbeschaamder kan niet. Wie de Bijbel er op naslaat, ziet dat schaam te over naaktheid samenhangt met de intrede van de zonde in de wereld. Vóór de zonde val, zo lezen we in Genesis 2:25, schamen Adam en Eva zich er niet voor dat ze naakt zijn. Na de zondeval, zo lezen we in Genesis 3:7, komt de schaamte over het naakt zijn. Adam en Eva maken zich schorten van vijgen boombladeren. De zonde maakt niet alleen de houding tot elkaar anders. Adam ziet ook zijn naaktheid voor God. Hij verbergt zich voor God. Hij durft God niet naakt onder ogen te komen. Ik zal geen ander bijbel plaatsen opsommen waaruit blijkt dat naakt zijn een schande is voor God en de mensen. Ik herinner alleen aan Openbaring 19:8, waar we lezen dat de bruid van het Lam bekleed is met rein en blinkend fijn lijn waad. Dus op de bruiloft van het Lam - het beeld voor het hemelleven - draagt Christus' bruid kleren, nog wel bruiloftskleren. Daarom is naaktloperij en in het bijzonder naaktfietserij het negeren van de orde en de stijl die God ons mensen heeft gegeven. Ik zeg zelfs: voorgeschreven. Naaktfietserij heeft alles in zich van verzet tegen de orde die God voor het samenleven heeft gegeven. Het is niet alleen schaamteloos en onbe schaafd (dat ook). Het is goddeloos. In dit moderne verschijnsel waarvan ons woordenboek nog niet eens melding maakt, blijkt hoezeer onze samenleving zich aan het gezag van het Woord van God onttrekt. Een teken des tijds. Let erop dat dit teken samen valt met het ontbreken van de naam van God in de Europese grondwet. Dit is nog maar het begin. Er staat ons nog meer te wachten. Laat de christenheid de tekenen van de tijd verstaan, en tegelijk de wacht waarnemen, zoals eenmaal de profeet Habakuk(2:l). W.H. Velema Vanaf 15 juli zal de weekmarkt in Goede reede zes weken lang worden uitgebreid met diverse kramen. Vis, groente en fruit, bloe men en diverse andere artikelen worden ver kocht in het prachtige decor van het histori sche stadje Goedereede. 15 juli zal de sei- zoensmarkt een feestelijk tintje hebben als opening van het seizoen. Wederom dit jaar een echte boekenmarkt die gedurende deze weken aanwezig zal zijn. Een uitgebreide collectie boeken met een grote diversiteit aan thema's zal op deze markt te vinden zijn. Tevens is er op de marktdagen de mogelijk heid om de geschiedenis van de prachtige gevels en patriciërshuizen te ontdekken door middel van een historische stadswandeling. Onder leiding van een gids ontdekt u het indrukwekkende verleden van dit stadje. De stadswandelingen beginnen om 10.00 uur bij Galerie 'het Röderhaus'. Het aantal deelne mers is echter wel aan een maximum gebon den en het is dus aan te bevelen om vooraf een kaartje te reserveren bij het VVV Oud- dorp aan Zee. ledere donderdag van 8.30 tot 16.00 sei- zoensmarkt (met boekenmarkt) in Goede reede, gezelUg voor inwoner en toerist. Want ook uw markt in Goedereede is van alle markten thuis! chr. streelsblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tiollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTIWTIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28: contracttarieven op aanvraag sluiangstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluiüngstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorps- kerk: 9.00 uur ds. J. den Boer uit Graf horst; 11.00 en 18.30 uur kand. H. Juffer uit Elspeet. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. H. Juffer uit Elspeet en 18.30 uur ds. J. den Boer uit Grafhorst - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P.J. Bakker en 18.30 uur br. K. Baas - Doopsgezin de Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.J. Sonneveld uit Lopik en 18.30 uur ds. C. van der Worp uit Ede - Herv. Gem. (ihv) Jongkoenstraat la 9.00, 10.45 uur ds. J. W. van Estrik; 17.00 en 18.45 uur ds. J. Koppelaar uit Abben- broek. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur niet bekend - Herv. Gem. (ihv) 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur br. K. Baas en 18.30 uur ds. P.J. Bakker. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 en 18.00 uur kand. J.K. Abbink uit Vriezenveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mevr. ds. E.J. Veldman - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. J. van Belzen uit Maassluis. Ziekenhuis 14.30 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. Mouw, v.m. bediening H. Doop. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder uit Nieuwe Tonge en 18.00 uur dhr. J. Moerkerk uit Ouddorp - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Friso- school' 10.00 uur ds. H.J. Boer uit Nieuwe Tonge en 18.30 uur ds. C. Oor schot uit Tholen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E.M. Bakker uit Bodegraven en 18.00 uur ds. J. Kooien uit IJsselstein - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Noordam - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur geen dienst - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. C. Balk - CAMA Chris tengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 11.00 uur ds. J.H. Adriaanse uit Dinteloord en 18.30 uur ds. A. P. Voets, bediening H. Doop - Herv. Gem. (ihv) 9.00 uur ds. C.J.P. v.d. Bas uit Woudenberg en 16.30 uur ds. P.C. Hoek uit Sint Annaland - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. J. Stam en 17.00 uur mevr. drs. T. Werner - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 18.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. van Ginkel uit Goes en 18.00 uur ds. W. Meijer uit Koot wij kerbroek - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur kand. B. Bouman uit Som melsdijk en 18.30 uur kand. J.K. Abbink uit Vriezenveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. de 'Wit - Herv. Gem. (ihv) 'Ebbe en Vloed' 15.00 uur kand. B. Bouman uit Sommelsdijk - Ger. Deze Actueel als opschrifl 'graaien' mee geven was wel zo toepasselijk geweest. Maar toch. Qraait u wel eens? Niet in een grabbelton, dat is voor kleine kinderen. Maar als zo velen. Eén kopietje van uw werkgever, of een paar. Wat maakt het uit? Het gaat toch van de grote hoop papier. Bij na iedereen doet het en hij merkt er niets van. Dat laatste is nog maar de vraag. Er kan meer gegraaid worden. De jaarlijkse belastingaangifte is (helaas) een oude bekende. Hier ligt stelen van de overheid op de loer. Dat geldt bijvoorbeeld ook bij wegenbelasting, hondenbelasting, een (blj- standjuitkering of studiefinanciering. Frau degevoelige zaken. Ook de kinderbijslag valt eronder. Wat dacht u van de aftrek bij de zgn. tweede hypotheek en consumptieve leningen? Wie loopt niet eens onbewust in de val van onoorbare renteaftrek? Blijf alert. De overheid, hoe verwerpelijk soms in haar beleid, heeft recht op het volle pond. 'Qeeft dan de keizer, dat des keizers is.Daarom mag de burger, ongeachte welke regering aan het bewind is, deze niet als een grab belton zien. Sjoemelen met geiuerkte uren, premies en andere afdrachten, 'gewoon' zwart werken, auto van de zaak (kilometerbijtell'mg). Er z'ijn voorbeelden van graaien genoeg. Van potlood en pap'ier tot dure uitjes op kosten van de zaak. Wie krijgt nooit te maken met de verleidingen van de een of andere grab belton? Probeer het zo zuiver mogelijk te houden. Qraaien heeft oude tot zeer oude pap'ieren. De ander, of dat nu de overheid of de werkgever is, benadelen of proberen dat te doen is van alle tijden en plaatsen. In fei te graaien de grabbelaars mee uit het zoge naamde vat van overvloed. En dat is in veel gevallen de overheid. U kunt de zaken ook anders bekijken. Veel Nederlanders hebben vandaag de dag een reële hoorn des over- vloeds onder handbere'ik. Niet in de vorm van een luxe jacht of een tweede huis, maar In het bezit van huis, caravan en auto. Gem. 10.00 uuren 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.J. Catsburg en 18.00 uur ds. L.D. Burger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. VoUmuller en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. v.d. Beukei uit Houten en 18.00 uur kand. L. de Kruif uit Sleeuw- ijk - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Westenbrugge. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T.E. van Spanje, bediening H. Doop, en 18.00 ds. A. Belder uit Nieu we Tonge- Herv. Gem. (ihv) 11.00 uur ds. J.C. den Toom uit Sommelsdijk en 15.00 uur ds. A. de Groot uit Numans- dorp - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. M. Jansen en 18.00 uur drs. J.F. Ezinga. LANGSTRAAT - Herv. Gem. ds. J. Koo ien uit IJsselstein. Op zaterdag 21 augustus wordt van 9.00 tot 15.00 uur weer de jaarlijkse rommelmarkt gehouden t.b.v. de aflossing van het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente in Nieuwe Tonge. Deze rommelmarkt vindt plaats op en rondom het kerkgebouw aan de Oranjesingel 15 te Nieuwe Tonge. Er is deze dag weer van alles te koop, zoals: mooie Babybomkleertjes, speelgoed, hou ten figuren, zelfgemaakte kaarten, fruit, groente, kaas, pinda's, brood, enz. Ook zijn er een heleboel mooie tweede handsspuUen. Voor fietsaccessoires kunt u ook op de rommelmarkt terecht. Op het terras kan er koffie worden gedron ken en gezellig bijgepraat. Bent u om 12.00 uur nog niet uitgekeken? Blijf dan gezellig eten, want ook daar is aan gedacht. U maakt er gewoon gezellig een dagje uit van! De organisatie heet u in ieder geval van harte welkom! Heeft u nog goede tweede handsspuUen lig gen? Bel dan naar William Hout, hij haalt ze zo spoedig mogelijk bij u op, zijn telefoon nummer is: 0187-652502. Zien in een zomers wandeling door een prachtig natuurgebied? Op woensdag 21 juli kunt u met de gis van Natuurmonu menten struinen door het halfopen duin landschap van het Waterbos. Om 14.00 uur vertrekt de gids voor een wandeling van ongeveer twee uur. Het Waterbos is een bijzonder vochtig bos, rond 1900 aange legd als hakhoutbos. Dit kunt u nog zijn aan de afgehakte stronken, die nu zijn uit gegroeid tot flinke bomen. Het grillige bos biedt een ideale leefomgeving aan allerlei soorten vogels en insecten. In dit zeer plan- tenrijke gebied zijn ook nog resten te zien van oude landerijtjes, waar vroeger met behulp van veel mest wat groente en bol gewassen werden verbouwd. De landerij tjes werden omzoomd met aarden walle tjes met daarop duindoor om de konijnen buiten te houden. Als u mee wilt met deze excursie is vooraf aatmielden noodzakelijk. U kunt dit doen bij VVV Voome, telefoon 0181 475475. Hier hoort u waar de excursie vertrekt. U wordt aangeraden om afhankelijk van het weer, wandelschoenen of laarzen te dra gen. Een vertekijker komt goed van pas. De kosten van de excursie bedragen voor leden van Natuurmonumenten 4,-. Voor niet-leden 7,- en voor kinderen t/m 12 jaar 2,-. Vorige week gaf ik iets weer uit een boekje dat "vijfentwintig miniaturen over reisgeno ten" bevat, korte impressies over personen die de schrijver, dr. ir. J. van der Graaf, in zijn leven had ontmoet. Een van hen was wijlen ds. J.T. Doomenbal [1909-1975]. Hij is vooral bekend geworden als dominee van Oene en de wekelijkse schrijver in de Her vormde Kerkbode van de classis Harder wijk. Het deed mij weer eens grijpen naar de bundels met zijn bijdragen in geheel eigen toonzetting. Zonder enige toelichting neem ik deze en de volgende week zo'n (willekeurig gekozen) pennenvrucht van de Oener dominee over. Ik nam ze uit 'Overpeinzingen van een pel grim'. Houd moed! [16 juni 1962] Er is nu geen tijd meer om veel te schrijven met nog drie Pinksterpreken en een begrafe nis in het vooruitzicht, terwijl de kopie dit maal voor de zondag bij de drukker moet zijn. Als de kerkbode verschijnt, is Pinkste ren achter de rug. Dan zullen we ook weten hoe de dagen geweest zijn. Ik kreeg deze week zulke goede wensen van verre vrienden. Een lange brief waarin mij toegewenst werd, dat ik de bediening en de bedeling van de Pinkstergeest mocht erva ren, geschreven met zovele hartelijkheid en liefde, dat ik er diep door getroffen werd. En dan was er een ansichtkaart van dominee Hegeman, helemaal uit Artesia, Califomië (dear little Artesia, waar ik zoveel herinne ringen aan heb over gehouden!) met alleen twee woorden: "Houd moed!" Hij dacht zeker dat ik 't nodig had. Misschien hebben we 't allemaal en altijd wel nodig. Daarom geef ik het maar door aan de lezers, die er mogelijk hun nut mee kunnen doen. Het is de raad en troost van een goede vriend. Vanavond las ik juist in een meditatie van Romano Guardini, wat een trooster is na-ar aanleiding van dat Pinksterwoord: "Ik zal de Vader bidden en Hij zal u een andere Troos ter geven." Wie troosten wil, moet liefheb ben, moet begrijpen kunnen, moet de wonde plek in ons hart benaderen kunnen, zich met ons verbinden kunnen, om zo onze innerlij ke levenskracht te doen herleven en ons alzo te troosten. Zulk een Vriend en zulk een Trooster is Gods Geest in al de onuitspreke lijke troosteloosheid en oneindige bitterheid van ons leven op aarde, in onze kleinmoe- digheid, eenzaamheid, hartepijn en onver vuld verlangen. Ik mag ook deze gedachte wel doorgeven voor wat ze is. En hiermee voor ditmaal besluiten, want ik moet proberen wat rust te vinden met het oog op de komende dagen. Het dorp met huizen en bomen stond deze avond scherp en fijn getekend tegen de lich te lucht. Daarboven de maansikkel en de avondster. Dan kan er heimwee =zijn in het hart en verlangen naar een volheid die er bij ons niet is. God is meer dan ons hart en Hij kent alle dingen. Hij troost het hart dat schreiend tot Hem vlucht door Zijn Geest. Hijzelf zendt Zijn trooster als Zijn gave van Pinksteren. Ik wens Hem mijn lezers, niet zo ontroerend als mijn ene vriend het mij deed en niet zo kort als de ander het kon, maar toch wel een beetje als vriend. N.a.v.: Ds. J.T. Doornenbal, Overpeinzin gen van een pelgrim. Gemeentenieiiws van Oene in de Hervormde Kerkbode in de clas sis Hardeiwijk, samengesteld door S. van Dijk. Uitgeverij De Banier, Utrecht. ISBN 90-336-0387-X. Gebonden. 428 pag. J.M.J. Kieviet Aanmelden voor de succesvolle WLTO- Actie Bouwasbest kan nog tot 1 augustus 2004. De VkO^TO-Actie, die in 2001 van start ging, heeft tot nu toe geresulteerd in de verwijdering van 150.000 m? a.sbest bij 320 bedrijven. Het veilig en tegen een scherpe prijs laten verwijderen én vervangen van het asbestdak, loopt nog tot en met oktober 2004. De WLTO hoopt met het verwijderen van het asbest, het gezondheidsrisico en de maatschappelijke kosten bij bijvoorbeeld brand terug te dringen. Uit onderzoek in 2000 bleek dat er op agrarische bedrijven aanzienlijke hoeveelheden asbest zijn te vinden. Om deze hoeveelheden binnen afzienbare tijd tegen een aantrekkelijke prijs te kunnen verwijderen, richtte de WLTO in mei 2001 de stichting Asbestver wijdering West-Nederland op. Deze stich ting wil op een maatschappelijk verant woorde en economisch haalbare manier de asbestproblematiek bij agrarische bedrijven helpen oplossen. Agrariërs die asbest van gebouwen willen laten verwijderen, kunnen in een aantal gemeenten hun voordeel doen met deelna me aan een collectieve sloopvergunning of aan een verzamelvergunning. Momenteel wordt onderzocht of en op wel ke manier de stichting Asbestverwijdering na 2004 nog een bijdrage kan leveren aan het asbestprobleem. WLTO-leden kunnen door deze actie het asbest volgens de regels en tegen een con- cunerende prijs uit hun stallen en schuren laten verwijderen en een nieuw dak laten plaatsen. Agrariërs die geen lid zijn van de WLTO en particulieren die gebouwen bezitten die oorspronkelijk een agrarische functie hadden, kunnen zich ook nog aan melden tot 1 augustus 2004. Er is een brochure beschikbaar met daarin informatie over de WLTO-Actie Bouwas best. financiering en aansprakelijkheid, wettelijke richtlijnen en de gezondheidsrisi co's van asbest. U kunt deze aanvragen bij het WLTO Informatiecentrum, tel. 023-51 62 360. De waterschapsverkiezingen worden in de periode van 24 september tot en met 6 okto ber georganiseerd. Inwoners en eigenaren van land en of gebouwen binnen het beheersgebied van waterschap Hollandse Delta kunnen dan schriftelijk stemmen op de bestuurskandidaat van hun keuze. In totaal gaat het om ruim 650.000 inwoners in het gebied die met elkaar ruim 870.000 stem men uitbrengen. Eigenaren van een woning hebben bijvoorbeeld twee stemmem, omdat ze én inwoner én eigenaar van een gebouw zijn. De afgelopen weken hebben 103 mensen zich verkiesbaar gesteld voor een plaats bin nen het Algemeen Bestuur van waterschap Hollandse Delta. Dit gebeurde tijdens de officiële dagen van kandidaatstelling. De komende maanden zullen de kandidaten hun verkiezingscampagnes voeren binnen de overkoepelende voorlichtingscampagne Het waterschap werkt. U bepaalt hoe! van water schap Hollandse Delta. Centraal in de voorlichtingscampagne van het waterschap staan de verschillende stand punten van de kandidaten over waterschaps thema' s als de aanleg en het onderhoud van duinen en dijken, het al dan niet bouwen in uiterwaarden, de manieren om een teveel aan water te verwijderen of op te vangen, het voorkomen van vervuiling door watertecre- atie, maatregelen om blauwalg en botulisme te bestrijden, het al dan niet aanleggen van meer recreatieve fietspaden en wandelroutes enz. Doelstelling van de voorlichtingscam pagne is ervoor te zorgen dat kiezers hun stem bewust op de bestuurskandidaat kun nen uitbrengen wiens denkbeelden het best passen bij die van henzelf. Op die manier bepaalt de kiezer indirect hoe het waterschap de komende jaren haar taken uitvoert: zorg voor waterkering, voor waterhuishouding en voor de kwaliteit van het oppervlaktewater en het beheer van (vaar)wegen. Op de kandidatenlijst zijn dertien personen van Goeree-Overflakkee geplaatst: in de categorie 'bedrijfsgebouwd', J. van Nieu- wenhuyzen uit Öoltgensplaat; in de catego rie 'gebouwd': J. Klepper uit Ouddorp, M.M.L. van Rossum-Gortzak uit Öoltgens plaat, T.C. Both-Verhoeven uit Dirksland; de categorie 'ingezetenen wordt vertegen woordigd door: J.H. Kalle uit Herkingen, A. Schrier uit Sommelsdijk, A. van der Wende en G. Moerkerk uit Ouddorp, J. v.d. Kraan uit Stellendam; in de categorie 'onge bouwd': W. Balde uit Nieuwe Tonge, Joh. A. van Nieuwenhuyzen en E.A. Struik uit Melissant en J. van der Wende uit Ouddorp. Op de website www.wshd.nl is naast infor matie over waterschap Hollandse Delta en de waterschapstaken een aparte website opgenomen die geheel gewijd is aan de waterschapsyerkiezingen. Deze website is ook direct te bereiken via verkiezingen.wshd.nl Kiezers met vragen kunnen ook terecht bij het gratis informatienummer 0800-6693335 0800-ONZEDELTA).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2