Nostalgie en humor in 'Oud en nieuw' van Pau en Piet Oeitgendag bijzonder geslaagd! Kruistocht naar LeMiMgrad EiuuraoBt-niEuws Geslaagden ^m. Muziekschool ''Goeree-Overflakkee'' Bingo's Nut en Genoegen Palingwedstrijd HV Krammer in het Haringvliet! P.V. 'De Rode Duif stad aan 't Haringvliet Uitslagen muziek- examens Hafabra-opleidingen "Gewoon doen, jezelf blijven en kwaliteit bieden" Politie controleert recreatievaart op het Haringvliet OLGVERHAAL •Ifaiga-frilogie - deel l J0H.G..YEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 6 JULI 2004 De zaterdag gehouden Oeitgendag is een bijzonder geslaagde dag geweest. Jong en oud lionden genieten van alles wat er te beleven viel. De spatjes regen die hier en daar vielen deden geen afbreuk aan het succes van deze dag. Fotografe Anita Storm maakte deze col lage van de Oeitgendag, waarin een goede impressie is verwerkt van de activiteiten en de soms dreigende wolkenformaties boven Ooltgensplaat. Aan het eind van het schooljaar 2003/2004 werden veel muziekexa- mens gedaan. Hieronder treft u een overzicht aan van alle geslaagden. Sopraanblokfluit A; Jo-Anne Besuyen, Ilse van den Boogert, Margreet de Bruyn, Jen nifer Laantjes, Laura van Maria, Lisanne van Oostenbrugge, Linda Schellevis, Anniek Strijdhorst (met lof), Hilda struik, Moniek Verweij, Annerieka Wessals en Marian Wolfert. Altblokfluit A: Geriëlle Baan, Corine van Eist, Anna Gaalhoed, Jacomijn de Geus, Alinda dan Hoed, Cynthia 't Jong, Anne Sanderson en Gwynath Wolfert. Sopraanblokfluit B: Jolina Buth, Charlotte Dogtarom, Annemarieke van Heiningen, Marina Markus an Bregja Schranders. Altblokfluit B: Marianne Bakker, Jobke Heij en Gerriëtte Nalis. Sopraan- en Altblokfluit C: Kitty van 't Geloof an Sifra van Asperen (aantekening Basblokfluit) Altblokfluit C: Jolina Bakker en Winke Huisman. Dwarsfluit A: Willamijn de Bruin, Kathin- ka van Dijk, Jolien de Gaast, Martha van dar Have, Nathalie van Heemst, Mariëlle Heer schap, Sanne Jordaan, Lizette Kamp, Mar jolein Maliepaard, Juliet Mourik, Marleen Mijs, Suzanne Roeland, Suzan Rottier, Sanne Stevens, Marija Weenink en Williena Wolfert. Dwarsfluit B: Jesse Fast, Janine Kieviet, Henrietta Klem, Marieke Ras, Ettake Roe- broeks en Elycia Sieliakus. Dwarsfluit C; Leny van Wijk. Gitaar A: Corné van den Boogart, Wilbart v;m den Boogert, Carolien Drooger, Anne Fase, Lennart van den Houten, Samantha Kieviet, Eveline Maliepaard, Marijn Pip ping, Ivar Schratlan, Stefan Trommel, De Ouddorpsa kt)nijnen en pluimveefok kers vereniging 'Nut en Genoegen'organi seert ook dit jaar weer zes bingo's op de vol gende data: 8, 15, 22 en 29 juli en 12 en 19 augustus. Voor jong en oud zijn er weer mooie prijzen te winnen in één van de acht ronden. Ook is er een prijs te winnen in de superrondan, met als hoofdprijs een boodschappenmand. De bingo start om 20.00 uur in MFG Dorp- stienden in Ouddorp. Iedereen is vanaf 19.15 uur welkom. Elianna Voogd en Eric Wolfert. Gitaar B: Jowan van Heemst, Josée Kamer ling en Annemiek Struik. Viool B: Charlotte de Haan en Jamie Nieuw- land. Keyboard A: Marijn Maan, Jan Pieter Rooij en Niak Verkerk. Keyboard B: Dennis Flikweert Keyboard C: Maurice Everaers. Orgel A: Jordy van Heemst. Piano A; Tim Boeter, Ashley Cook, Eline de Gast, Harm Huisman, Marieke Keegel, Joost Meijerink, Merel Roest en Chayenne Visser. Piano B: Gardina Buskoop, Rudy van Dis, Winka Huisman, Timo Lambregts, Diantha van Spronsen, Gerdine Struik, Judith Trom mel, Hanneke Verhage en Elene Vroegin- deweij. Hafa-afdeling: Bugel A: Roderik Kiewiet, Mies koopman, Femke Taaie en Jonathan Vroege. Bugel B: Wies Mourik. Euphonium Al Boaz Izelaar. Altsaxofoon A: Lisatta Dijkgraaf en Jantine de Man. Slagwerk A: Kimberley Koetsier an Jaap Schouls. Welgeteld hebben ar dit jaar niet minder dan 105 leerlingen mat goed gevolg examen gedaan. De docenten, het bestuur en de directie van de Muziekschool "Goeree- Ovarflakkea" willen iedereen van harte feliciteren met het behaalde resultaat! Aanstaande vrijdagavond, 9 juli, hopen wij de tweede paüngwedstrijd te vissen in het Haringvliet. Dit in tegenstelüng tot de plan ning die op het wedstrijd rooster staat. Als vereniging verwachten we zeker een beter resultaat dan de eerste wedstrijd, waar de vangsten erg tegen vielen. Konden we de vorige keer terugkijken op een prachtige zomeravond, met ideaal visweer en een gezellig groepje vissers, deze keer hopen we ook daadwerkelijk wat te gaan vangen. Omdat we nu in het Haringvliet willen gaan vissen gaan we inschrijven 2,50) in de Staver in Middelhamis. Dit kan vanaf 20.00 tot 20.30. De wedstrijd begint dan ongeveer om negen uur en duurt drie uur, dus tot mid dernacht. Daarna zuOen we kijken wie het hoogste gewicht gevangen heeft. Dus, pak vrijdagavond twee hengels, neem wat pieren mee, en kom naar de Staver. Wij verwachten u. Verder herinneren wij u nog even aan de 14e juli wanneer de derde jeugdviswedstijd zal zijn. Meer info a.s. vrijdag. Heeft u nog vragen, geef ze door via hvkrammerhotmailcom of u belt met 0187-603051. Weiteren 3 juli; los: 12.00 uur; deelne mers: 6; duiven:116; Weer: Zuid Westen Wind J.C. Wagner Zn. 1, 2, 3, 4, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19, 20, 21; I.J. van Zanten 5, 7, 8, 9, 16, 18, 23, 24, 25, 26, 27, 29; J.D. Mei aard 15; J.M. Visser 22 L. Oranje 28. Chateauroux3 juli; los: 7.00; deelnemers: 9; duiven: 103; Weer: Zuid Westen Wind J.C. Wagner Zn. 1, 10, 19, 21, 25; J.D. Meiaard 2, 5, 8, 14, 15, 17, 18, 22, 23; L. Oranje 3, 4, 6, 11; J.M. Visser 7, 9, 16, 20, 24; I.J. van Zanten 12, 13; Patrick Sprong JL26. Ruim 30 muzieklaarlingen van da 3 muziek scholen op Goeree-Overflakkee mochten zaterdag 12 juni hun muziekdiploma in ont vangst nemen. Zij deden dat in het druk gevulde Diensten centrum aan de Doetinchemsestraat in Mid delhamis. De leerlingen van Muziekschool De Daltastreek uit de gemeente Goedereede, de Regionale Muziekschool Goeree-Over flakkee en de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee ontvingen hun diploma uit de handen van wethouder Van Oosterom van o.a. kunst, cultaur welzijn uit de gemeen te Goedereede. Van Oosterom blikte in zijn openingswoord terug op de doopdienst van prinses Amalia waar het lied werd gezongen "Laat ons naar hartelust zingen en blij musiceren". Dit met je hart muziek maken en er zin in hebben, had hij vandaag ook waargenomen tijdens het examenconcertje wat hij mocht bijwonen. Op deze manier muziek maken is een verrijking en verdieping van je leven. Hij benadrukte dat hij blij was met de eilan- delijke samenwerking van de muziekscho len en ook van de gemeentes op dit gebied. In het applaus voor de geslaagde kandidaten mocht dan ook gerust de waardering door klinken voor de gemeentes die door hun sub- idiegelden er voor zorgden dat zovelen deze dag konden beleven. Na de uitreiking bedankte directeur/coördi nator Arie Stolk de aanwezigen en vooral de vrijwiUigers van de muziekscholen, die ook de hele dag hadden gezorgd voor een goede organisatie en voor de gastvrijheid van het personeel in het Dienstencentrum. Nadat Dominique Bovée zijn laatste exa menstuk, een suite, begeleid door Marjo Boom aan de piano, het horen werd deze examendag afgesloten. Het duo Pau Heerschap en Piet West hoeve in een vrijwel geheel gevulde Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp. ^'S^'HM Onder de titel 'Oud en nieuw' gaven Pau Heerschap in het Oud- dorps dialect en Piet Westhoeve op piano vorige week donderdag avond een voorstelling in de vrijwel geheel gevulde sfeervolle kerkzaal, die door de Doopsgezinde Gemeente van Ouddorp weer gastvrij ter beschikking was gesteld. Voor de pauze bracht het tweetal een selectie van de verhalen die op hun laatste CD "In 't voorbiegöön" uitgebracht zijn, ten gehore. Dit album is overigens nog verkrijgbaar. Hoe mooi de opnamen erop ook zijn, deze avond werd weer duidelijk dat een live-optreden toch een grote meerwaarde oplevert. De enthousiaste warmte van het publiek zorgde ervoor dat er een soort 'wij-gevoel' ontstond en dat stond garant voor een heerlijke voorstalling. Het al vaak vertelde verhaal 'De Stoomfiets' van Jan Meijer veroorzaakte ook nu weer veel hila riteit. 'Lieder ohne Worte' Na de pauze vertelde Pau twee verhalen van de eerste CD 'Tussen de haogten', die inmiddels geheel uitverkocht is. Piet ondersteunde ze mat twee 'Lieder ohne Worte' van Felix Mendelsohn Bartholdi. In verband met de Europese kampioenschappen was 'Netuurlak voew- bal op de Kluistee' gekozen. Westhoeve had er zelfs een kleine vro lijke variatie op het lied 'Hup Holland, hup' bij geschreven. Gelet op de laatste ontwikkelingen, Nederland had de avond ervoor namelijk verloren - speelde hij die nu in mineur. Speciaal voor deze voorstelling had Heerschap een nieuwe korte vier deliga cyclus 'Schoolidyllen' geschreven. Een verblijf op Rhodos in de meivakanties leverde hiervoor da inspiratie: elementen in het Griekse landschap wekten nostalgische herinneringen op aan zijn eigen schooltijd en lespraktijk, met de nodige humor doorspekt. Piet Westhoeve ondersteunde ze met de 'Gymnopedies' van Eric Satie. Het is trouwens opmerkelijk hoe harmonisch de muziek met de ver halen verweven is. Men kan duidelijk horen dat de beide uitvoeren den elkaar begrijpen. Tenslotte de oude toppeer over de kunstgebitten van 'Be'ie in Jaop'. Hoe vaak die ook al beluisterd is en sommigen zelfs de inhoud ervan uit het hoofd kennen, toch leverde dit verhaal weer vele spontane lachsalvo's op. Er kan alles bij elkaar gesproken worden van een zeer geslaagde voorstelling, die de uitvoerenden aan het slot een staande ovatie ople verde. Deze keer geen presentatie van een nieuwe CD, maar zomaar een voorstelling. Hat tweetal verwondert er zich elka keer weer over dat er zoveel mensen op af komen. Blijkbaar wordt met dit soort voordrachten in een behoefte voorzien en hoort het publiek in de ver halen veel herkenbaars. Gevraagd naar een verklaring voor het succes, zegt Pau: "Gewoon doen, altijd jezelf blijven." Piet voegt daaraan toe: "En natuurlijk kwaliteit bieden." We hopen het duo nog vele malen te horen. Volledige Uitslag: Regionale Muziekschool Goeree- Overflakkee: A-diploma: Kimberley Koetsier en Jaap Schouls, slagwerk ongastamd; Mies Koop man, Roderik Kiewiet, Femke Taaie, Mies Koopman, bugel; Jonathan Vroege, trompet; Jantine de Man en Lisette Dijkgraaf, alt saxofoon; Boaz Izelaar, euphonium; B-diploma: Wies Mourik, bugel; Stichting Muziekopleiding Oostflakkee: A-diploma: Denise Pietserse en Milou Maliepaard, alt-saxofoon; Dieuwke van Ours, sopraan-saxofoon; Dane Heijnsbroek, bugel; C-diploma: Dominique Bovée, euphonium; Muziekschool De Deltastreek: A-diploma: Sylvia den Eerzamen, Kees van Walraven en Lydia Witte, trompet; Mariska Meijer, althoom; Janneke de Vries, Ilona Meijer, cornet; Kathelijne van Walraven, bugel; Christoffel van Walraven, alt-saxo foon; Martijn Klein, bugel; B-diploma: Eline van Waarde, trompet; Jac queline Tanis, hoorn; (T-diploma: Jessica Troost, Redmar Hoeka- ma, trompet. De Waterpolitie van het Korps LandeUjke Politiediensten (KLPD) en de zeehavenpoli- tie van de politie Rotterdam- Rijnmond zijn ook deze zomer actief aanwe zig voor de orde en veiligheid op het Haring vliet. Om criminaliteit en onveilige situaties extra scherp aan te pakken is nu ook een samenwerking gestart met het wijkteam Hel- levoetsluis van het district De Eilanden. Zij zullen op de oever van het Haringvliet de nodige ondersteuning verlenen. De samen- werlüng moet leiden tot een betere slag kracht van de politie op en om het Haring vliet en tot het voorkomen en aanpakken van onveiligheid en criminaliteit. Overtredingen De meeste bekeuringen in zomer van 2003 werden uitgedeeld voor het niet hebben of het niet kunnen tonen van het (voor sommi ge schepen uitgeschreven) vaarbewijs. Daar naast waren vooral snelle motorboten vaak niet voorzien van de juiste uitrusting. Opval lend was het slechte gedrag van mensen bij hellingen; met een grote vaart van en naar de helling, het negeren van verbodstekens, te snel varen langs de oever en overlast veroor zaken door te veel golven te maken. De waterpolitie en zeehavenpolitie zijn op het Haringvliet onder meer alert op de vol gende zaken: Aanwezigheid en gebruik dodemansknop Voldoende zwemvesten Registratie van het vaartuig De verplichte uitkijk bij waterskien Houden aan vaarregels, met name de rood-wit-rood-tekens: snelheidsovertreding is het negeren van rood-wit-rood en toptekens wat staat voor doorvaarverbod Stroperij en visserij Voor informatie over de vaartegels (op het Haringvliet) verwijzen we u naar de brochu re van het Ministerie van Verkeer en Water staat: Regeling snelle motorboten Rijkswa teren, uitgave 2004. Deze kunt u verkrijgen bij Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland via telefoonnummer 010-4026666 en Oost- Nederland, telefoonnummer: 026-3688305. -52- Karl-Heinz scheldt en steunt: 'Hier en ginder, wat een zootje. Je kunt alleen nog met een tank vooruit komen. Hoe ver is het nog voor we op de plaats van bestem ming zijn?' 'Dat zal zover niet meer zijn', meent Franck, 'kijk maar, daar beginnen de loopgraven al.' Ze kunnen niet verder. Ongeveer een kilometer noord waarts is de hoofdverdedigingsgordel, waar vanaf de plaats waar ze zich bevinden, een stelsel loopgraven en stellingen naar toe voert. Er wordt halt gehouden. 'Mannen, afladen en onze spullen naar de steUingen brengen", beveelt de luitenant. De sergeanten zullen de leiding hebben als de spullen naar voren worden gebracht. Het antitankkanon zeulen ze met mankracht naar zijn opstelMng. Wapens en goe deren die voor direct gebruik nodig zijn, nemen ze op hun rug. Onder leiding van Karl-Heinz slepen de nieu welingen een zware Spandaumitrailleur en de daarbij behorende munitie door de sneeuw. Het is vrij rustig aan het front. Er zijn wat schermutse lingen en af en toe brult de artillerie. De jongens zijn al wat gewend, zodat ze zich van het granaatvuur dat hoog over hen heen giert, niets aantrekken. Hun positie is niet helemaal vooraan, maar in de gor del achter de voorste linie, die door hen ondersteund zal worden. Hun stellingen zijn in de aarde gegraven en bestaan slechts uit met bomen en balken bedekte schuilplaatsen. Het peloton van Franz heeft een stuk loopgraaf en twee bunkers die ze bezet moeten hou den. In de bunkers zijn slaapplaatsen gemaakt; er Ugt stro op de grond en het stinkt er naar vergane kool en zweet. In de achterhoede is de compagniestaf geïnstalleerd. Daar overleggen de kapitein en de luitenant wat ze nu verder moeten doen. Pas morgen gaat hun compagnie meedraaien in de frontdienst. Compagniesergeant Schreijer zoekt een stapel papieren uit en legt die op tafel. 'Zeg luit', het is de stem van kapitein Wellerhöffer: 'Wat moeten we in vredesnaam doen met de vijf Rus sen die ons hier naar toe hebben gebracht?' 'Kapitein, mag ik een voorstel doen?' Schreijer staat stram in de houding. 'Jawel, sergeant, zegt het maar.' 'We moeten die kerels doodschieten!' De kapitein en de luit kijken hem een ogenblik wei felend aan. Wat de sergeant zegt is moord en druist tegen hun opvattingen in. Wollweber krabt zich eens bedenkehjk achter zijn oor. Hij is een Pruisisch sol daat, fanatiek en trouw tot het uiterste. Maar moord, nee, dat heeft met zijn militaire opvattingen niets meer te maken. Bevel is bevel. Deze vreselijke oorlog heeft de charme van het soldaat zijn voor hem verloren. Hij heeft aan de Führer de eed van trouw afgelegd. Maar daar staat tegenover dat hij een opleiding als soldaat heeft gehad, niet als moordenaar. Zoals de Duitse troepen zich nu in Rusland gedragen, tart elke vorm van oorlogsrecht. Hij is de strijd moe. De omstandigheden zijn van dien aard, dat da zin om zich geheel voor het vaderland in te zetten geheel ver loren is gegaan. Deze oorlog is ontaard in een slacht partij, een hoop ten hemelschreiende ellende. Ineens wordt hem de waanzinnigheid van dit alles meer dan duidelijk. Eens heeft hij de uniform van de keizer gedragen. Het was een eer zich te mogen inzetten voor volk en vaderland. Maar nu weet hij dat ze vertaden en verkocht zijn door een stel fanatici, waarbij een kerel als Schreijer zich prima thuis voelt. Opgewonden klinkt de stem van Schreijer: 'We kun nen die kerels niet terug laten gaan. Ze hebben ons front gezien. Wie weet zijn het partizanen, die nu pre cies weten waar onze posities zijn. Ik zeg, doodschie ten. Zal ik dat onmiddellijk laten uitvoeren, kapitein?" De kapitein staat besluiteloos. Hij is verantwoordelijk, maar om een stal kerels zomaar te laten afmaken, stuit hem tegen de borst. Hij weet wel, er is niemand die hem daarvoor iets zal maken. Volgens de theorie van de Untermensch, een mens die zonder pardon geliqui deerd kan worden, is hij vrij man. Elke Rus is aan gevaar dat men zonder meer uit de weg ruimt. Ten minste volgens de begrippen van hen die deze verhe ven ideologie voorstaan. Hij, kapitein Wellerhöffer, moet een beslissing nemen die hij als mens niet ver antwoorden kan. De weg van de minste weerstand, het opruimen van allen die tegen ons zijn, zoals hier het geval is, kan hij niet voor zijn geweten verantwoorden. 'Zolang ik niet overtuigd ben dat deze kerels partiza nen zijn of op enige andere wijze zich tegen ons verzet hebben, worden ze in arrest gestald. Breng hen ergens onder, opdat we hen straks aan de tand kunnen voelen. Schreijer kijkt zijn commandant niet begrijpend aan. Dit gaat zijn verstand te boven. 'Je kunt je gang gaan sergeant.' 'Zu Befehl, Hert Hauptmann.' Schreijer staat als een paal in de houding. Op dat moment begrijpt hij de wereld om zich heen niet meer. Reeds had hij zich verlustigd in de terechtstelling van de vijf Russische moejiks. Stram verlaat hij de com mandopost om het gegeven bevel uit te voeren. De twee officieren kijken elkaar een ogenblik aan. 'Wat is er van ons leger overgebleven?' fluistert Woll weber voor zich heen, 'hoe diep is men gezonken om tot zulke beestachtige daden te komen. Wat is de moraal gezakt sinds de nazi-invloed de troepen geheel in haar macht heeft.' De miUtaire erecode is verdwenen. In de tijd dat hij beroepssoldaat is, heeft hij het hele proces kunnen vol gen. Eerst heeft hij ook alle vemieuwingen in het leger toegejuicht. Maar toen de politiek meer an meer zijn invloed ging uitoefenen en het nazisme zich meer en meer manifesteerde en de kreet werd gehoord: Beveel Führer, wij volgen u, toen doorzag hij de misleiding van een volk, dat aan de hoogmoed van zijn leiders ten onder zou gaan. Da Duitse troepen trokken Polen binnen. Nederland, België, Frankrijk, Noorwegen, Afrika en vele andere landen werden onder de voet gelopen. Operatie Barba- rossa: de inval van Rusland; een plan dat van te voren reeds gedoemd was te mislukken. Ook Napoleon had het denkbeeld gekoesterd om Rusland te overwinnen, maar was in zijn onmetelijkheid dood gelopen. Zeker in het begin van de oorlogsjaren waren oorlogs potentieel en manschappen superieur aan welk land of natie dan ook. Maar Duitsland en zijn zwakke bondge noten hadden de hele wereld tegen zich in het geweer geroepen. Dat daar een vreselijke afstraffing op zou volgen, kon hij, luitenant Wollweber, wel bekijken. Nu is het zover. Wat weten da halzen in Berlijn van strate gie. Vast blijven houden aan de laatste meter grond, tot de laatste man en de laatste kogel, is het devies van hun grote leider. Maar intussen sterven de Duitse soldaten bij tienduizenden en het tekort aan materieel is schrik barend. Niets hebben ze meer. De eens zo superieure Duitse soldaat is veranderd in een in lompen gehulde, van kou en honger kermende stakker, die de eer van het vaderland hoog moet houden. Wollweber schudt ver moeid het hoofd. Discipline en recht op ontbering, dat mag het deel van een soldaat zijn. Maar daar staat tegenover dat diezelfde soldaat alles moet hebben om zijn taak naar behoren te kunnen uitvoeren. Kapitein Wellerhöffer heeft nog een bespreking met de kolonel. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5