Diverse meubelen met honderden Euro's voordeel, profiteer NU Zuiveringsschap reikt eerste exemplaar tuinwijzer uit Zaterdag zevende Molendag Goeree-Overflakkee Nieuws GEZOND WEL Psychisch gezond in Rotterdam-Zuid uit de kerken EIIAIIDBI-raEUWS jeugdviswedstrijd bij HSV De Viscromte Lotgenotencontact MS vereniging PV De Combinatie Middeiiiamis Veel belangstelling voor touwpomp op Oeitgendag Opbrengst rommelmarkt Nieuwe Tonge H N H H H N H N H H N N H N H N H N H H H N H H H N H H De heer Arie van der Vlies, plaatsver vangend directeur van Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waar den, heeft bij NME-centrum Weizigt het eerste exemplaar van de tuinwij zer uitgereikt aan de heer Jan Schalk van het Sociaal Geografisch Bureau in Dordrecht. De tuinvdjzer bevat han dige tips voor de tuineigenaar die op milieuvriendelijke wijze aan de slag wil. Oppervlaktewater Den Bommel Achthuizen Oude Tonge Nieuwe Tonge: Stad a/h Haringvliet: Sommelsdijk: Dirksland: Herkingen: Stellendam: Goedereede: Ouddorp 1: Ouddorp 2: Uitslag jeugdviswedstrijd 3 juli: Uitslag seizoen 2004: Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Context en psychische gezondheid Voorkomen dat het erger wordt Uitbreiding naar andere wijken in Rotterdam-Zuid PAGINA 4 DINSDAG 6 JULI 2004 Struijk Meubelen ruimt op struijk Meubelen Melissant Jan Schalk voerde vorig jaar in opdracht van het zuiveringsschap een onderzoek uit naar het gebruik van bestrijdingsmiddelen door particulieren. Daaruit bleek dat bijna eender de van de tuinbezitters in Dordrecht deze middelen gebruikt. Ook werd duidelijk dat mensen vaak ten onrechte denken "groene" of milieuvriendelijke middelen te gebruiken. Veel tuinbezitters gaven aan behoefte te hebben aan duidelijke informatie over milieuvriendelijke alternatieven voor de aanpak van onkruid, ziekten en plagen in de tuin. Het zuiveringsschap heeft daarom het initiatief genomen om een tuinwijzer te ont wikkelen waarin de belangrijkste tips op een rijtje worden gezet. Het zuiveringsschap is in Zuid-Holland Zuid verantwoordelijk voor de kwaliteit van het oppervlaktewater. Om de kwaliteit van het water te verbeteren, zoekt het zuiverings schap samen met andere partijen voortdu rend naar manieren om vei-vuiling tegen te gaan. Op het gebied van bestrijdingsmidde len en meststoffen spannen agrariërs zich al jaren in, al dan niet op basis van regels. Er zijn ook met gemeenten afspraken gemaakt over middelengebruik bij onkruidbeheer. Het zuiveringsschap hoopt met de tuinwijzer weer een stap te zetten. Alle tuinen van par ticuliere (volks)tuinders samen vormen immers nog steeds een belangrijke bron van De heer Van der Vlies (links), plaatsvervangend directeur van Zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden, rechts de heer Schalk van het Sociaal Geografisch Bureau te Dordrecht met het eerste exemplaar van de Tuinwijzer. vervuiling door het gebruik van bestrijdings middelen en meststoffen. Gratis aanvragen Het zuiveringsschap benadrukt dat niet alleen tuinen langs het water de waterkwaU- teit kunnen beïnvloeden. Ook via grond- en regenwater en via het riool kunnen giftige stoffen het oppervlaktewater uiteindelijk bereiken. Mocht u interesse hebben in de tuinwijzer dan kunt u deze afhalen bij de bibliotheek of gemeentehuis. Ook is de fol der aan te vragen bij Zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden, Productgroep Communicatie, Antwoordnummer 3007, 3300 VB Dordrecht of 078-6397100. Voor de zevende keer wordt aanstaande zaterdag 10 juli weer Molendag Goeree- Overflakkee gehouden. De molenaars staan op deze dag van 10.00 tot 17.00 uur klaar om u te ontvangen. Tijdens deze dag is het mogelijk om met de molenaars te spreken over de specifieke onderdelen van de molens, het molenaarsvak, het malen van koren en de molenbiotoop. Op enkele molens worden er pannenkoeken gebakken en is er pannenkoekmeel te koop. Hieronder volgt een overzicht van de molens op Goeree-Overflakkee, die te bezichtigen zijn: Aan de Molendijk staat de grondzeiler met de naam "De Bommelaer" het bouwjaar van de molen is 1735. De molen bezit een koppel maalstenen. De molen heeft een gietijzeren bovenas, in het opschrift van deze bovenas valt op dat "Dordrecht" verkeert is gespeld, de ch is vervangen door een g en de t is ondersteboven geplaatst. De huidige mole naar is Jan Mulder. Op het erf van de firma van Reijen staat de uit 1852 gedateerde stellingmolen Wind- lust". De huidige molenaar is Koos Polle- mans. De eerste steen van de molen "de Koren bloem" is in 1748 gelegd door ene Abraham Comelisse Noorthoeve op 25 juni. Deze grondzeiler ligt aan de Molendijk. De molen bevat twee koppels maalstenen en de wieken zijn als fokwieken uitgevoerd. De huidige molenaar is Henk Star. Aan de Molendijk bevindt zich molen "d' Oranjeboom". In de romp van de molen bevindt zich een prachtige gevelsteen. Op dit moment is Martijn Kom de molenaar. Ook in dit dorp staat aan de Molendijk een grondzeiler met de naam "de Korenaer" In deze molen uit 1746 staat één koppel maal stenen. Het gaande werk van deze molen loopt zo goed, dat men wel eens zegt hij loopt als een naaimachine. In deze molen zijn ook nog de oude balken van de vorige standaard-molen te vinden. De molenaar is Co Campfens. Deze stellingmolen uit 1705 is de compleet ste molen van onze stichting. In de molen staat een mengketel, een buil, drie koppel stenen en een drijfwerk voor een motor. Tevens is de kist van de Pelsteen nog te zien. De molen aan de Westdijk heeft uiterlijk een stevige vorm. De molenaar is Marinus van Weenen. Deze stellingmolen met zijn prachtige vorm van romp staat aan de Vroonweg en is te bereiken via een lang toegangspad. Deze molen uit 1846 bevat twee koppels maalste nen. In deze molen zijn onderdelen terug te vinden van de molen uit Ooltgensplaat. De molenaar is Klaasjan Rentes. In 1990 is deze molen van de heer Coeleweij aangekocht. De molen is uitgevoerd met een lange spruit in het midden van de kap. De molen uit 1841 is nu weer geheel maal- vaardig. De molenaar is Jan van Damme, kleinzoon van Gilles Nipius. Hoog boven het dorp uit staat op de Molenkade de uit 1856 daterende witte stellingmolen.. Het in deze molen aanwezige kaïtmien op stavenluiwerk is uniek in de molenbouw. In deze molen zijn ook balken van de vorige standaardmolen te vinden. De molenaar is Wim Ziekman. Aan de Molenweg ligt op een kleine ver hoging naast de weg de molen 'Windvang". Het bouwjaar is 1791. Op de begane grond was vroeger een woning aangebracht waar door de maalvloer zich hier op de eerste zolder bevindt, ondanks het feit dat hij een grondzeiler is; deze zolder is echter van bin nenuit niet goed bereikbaar. Vandaar de typ ische opstelling van de twee trappen aan de buitenkant tegen de romp. De molenaar is de welbekende Wim de Vries. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Bellen (g.v. GGZ Drenthe), ds.A.C. Akkerman te Assen, die dit beroep heeft aangenomen; te Bodegraven (herv. wijkgem. 3), ds. A.P. Tack te Papendrecht (herv. deelgem. Bethlehemkerk); te Drach ten (herv. De Kapelgem.), ds. J. Noordam te Nieuwerkerk a/d. IJssel (pt); te Erica, ds. E. van der Meulen te Utrecht (buiteng. werkz. PKV); te Hardenberg-Heemse (geref.), ds. G.R. Offringa te Steenwijk, die dit beroep heeft aangenomen; te Harderwijk (herv. bui- tengew. wijkgem. Nieuwe Kerk), ds. L. Boot te Venray; te IJlst, ds. J.R.A. Vlasblom te Waal-Koog-Den Hoorn; iov GZB (tbv Egli- se Episcopale au Rwanda), ds. A. Verwijs te Rwanda (zendingspredikant GZB), die dit beroep heeft aangenomen; te Twello/Teiige, ds. L.M. van Prooyen Schuurman te Zutphen, die dit beroep heeft aangenomen; te Vollenhove, kandidaat R.D. Both te Zwol le, die dit beroep heeft aangenomen; te Vrie- zenveen (herv. wijk 4), ds. F.A.J. Heikoop te 's-Graveland; te Westerbork (geref.), ds. J. van Slooten te Zoutkamp, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Den Bommel (herv.), kandidaat C. Doomeweerd te 's-Gravenzan- de; naar Rijssen (geref Ontmoetingskerk), ds. J. de Jong te Oldebroek; naar Scherpen- zeel (herv.ger. - De Achthoek), ds. C.C.A: Melgers te Capelle aan den IJssel (g.v. va^ii pleeghuis Rijckehove); naar Sommelsdijk, ds. R.W. van Mourik te Huizen; naar Wier den (herv. wijkgem. 3 - Noord), ds. B.E. Weerd te Gouderak. Bedankt: voor Harderwijk en voor Veenen- daal (herv. Wijkgem. 2 - midden), ds. F. Wijnhorst te Ermelo; voor Vinkeveen (herv.), ds. J. Niesing te Kootwijk-Kootwij- kerbroek. Beroepbaar: kandidaat R.D. Both, Biltweg 3, 8043 PC Zwolle. Tel. 038-422209; kandidaat C.J.C. Elzinga, Herengracht 117, 1015 BE Amsterdam; kan didaat E.J. de Waard, Ie Atjeestraat 31 hs, 1094 KA Amsterdam. HERSTELD NED. HERV. KERK Beroepen: te Melissant, ds. P. Korteweg te IJzendoorn; te Ouddorp, ds. N.P.J.'Kleiberg te Veenendaal. GEREE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Beverwijk, kandidaat A. Koster te Den Haag; naar Oosterwolde i.c.m. Wijnjewoude, kandidaat W.B. van der Wal te Kampen. Bedankt: voor Alblasserdam i.c.m. Nieuw- Lekkerland, kandidaat W.B. van der Wal te Kampen; voor Dokkum, kandidaat W.B. van der Wal te Kampen; voor Kantens, kandi daat W.B. van der Wal te Kampen; voor Wetsinge-Sauwerd, kandidaat W.B. van der Wal te Kampen. NED. GEREE KERKEN Aangenomen: naar Bunschoten (3e predi- kantsplaats), ds. H. van der Velde te Hattem. CHR. GEREE KERKEN Beroepen: te Hilversum-Centrum, ds. W. van 't Spijker te Stadskanaal (missionaire dienst KwaNdebele), die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Den Haag-Rijswijk, ds. G.J.H. Vogel te Middelburg; voor Zwijnd- recht, ds. J. Breman te Doesburg, Doetin- chem en Nijmegen. GEREE GEMEENTEN Beroepen; te Tricht-Geldermalsen, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Kinderdijk, ds. D. Monster te Bameveld. Molen de Zwaan" is 1998 aangekocht van de firma Pape. De molen is te vinden aan de Dorpsweg. In deze molen is ook een klom penmuseum gevestigd. De molen is geheel compleet en bevat drie koppels maalstenen. Tevens is hij van fokwieken voorzien. Het bouwjaar is 1846. De molenaar is Krijn van Koppen. Deze molen met de naam de Hoop" is geen eigendom van onze stichting, maar is eigen dom van de firma P. Voogd en is nog in gebruik bij dit maaibedrijf. De molen is geheel compleet uitgerust. Deze stelling molen dateert uit 1845. De molenaars zijn Piet Voogd en Arjan Mackloet. Zaterdag 3 juli is de derde en tevens laatste jeugdviswedstrijd gevist. Er hadden zich 29 kinderen ingeschreven die hun geluk wilden gaan beproeven. Gepakt en gezakt gingen ze vol goede moed naar de waterkant waar om 1 uur het start schot viel. Het was moeilijk vissen vanwege de harde wind maar het is gelukkig droog gebleven. Als de wind even weg viel was het achter de bossen zelfs warm. De vangsten vielen een beetje tegen maar er was een uitschieter. Arjan Verhoek wist maar liefst 206 cm. vis te vangen en was de grote winnaar van de dag. Hij ving tevens de grootste vis van het seizoen 2004 een brasem van maar liefst 43 cm. en kreeg hiervoor een mooie wisselbeker en een waardebon die hij in kan leveren bij èèn van onze geweldige sponsors. Nadat om drie uur het eindschot viel gingen we allemaal terug naar de kantine waar iedereen een zakje chips en een bhkje limo nade kreeg. Vol spanning wachten ze op de uitslag want er konden er verschillende kampioen worden in hun groep. In groep B scheelde het maar èèn vis om kampioen te worden. Na het uitreiken van de mooie dag prijzen kregen de groepswinnaars 1 t/m 3 een mooie trofee, een waardebon en een mooie bos bloemen mee. Er werd ook weer een gratis verloting gehouden met prachtige prijzen. Voor de kinderen die geen visje wis ten te vangen was er een troostprijsje. De jeugdcommissie kijkt terug op een gezel lig visseizoen, bedanken al hun sponsors en zijn hu al Weer bezig rriét de voorbereidingen van het seizoen 2005. 5 t/m 7 jaar: 1. Bart Hoogerheide 50 cm. 8 t/m 12 jaar: 1. Marco Knops 39 cm/ 2. Tamara Nieuwlaat 22 cm; 3. Wouter Meiaard 18 cm; 4. Pieter J. van Nimwegen 18 cm; 5. Peter Hoogerheid 16 cm. 13 t/m 16 jaar: 1. Arjan Verhoek 206 cm; 2. Leendert Verhoek 32 cm; 3. Jaco Meiaard 25 cm; 4. Nick van Lochem 24 cm; 5. Martijn Meiaard 22 cm; 6. Rob Abrahamse 18 cm; 7. Martijn van Wageningen 18 cm. 5 t/m 7 jaar: 1. Bart Hoogerheid 168 cm; 2. Julian de Visser3 wedstr.; 3. Leon v. Wageningen 2 wedstr. De Multiple Sclerose Vereniging Neder land, afd. Goeree/Overflakkee (MSVN) heeft weer een Lotgenotencontact. Deze keer is het op donderdagmiddag 15 juli. Aanvang 14.00 uur. Locatie: Verpleeghuis De Samaritaan, te Sommelsdijk. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Voor inlichtingen; Karin Schippers tel. 499000 en /^nkie Posthuma tel. 486155. Chateauroux, 3 juli,- gelost: 07.00 uur; deelnemers 13; duiven 116; weer: zw. L. Barendrecht 1, 11, 13, 14, 15, 17; L Koe- se en Zn. 2, 7, 16, 22; A. Bestman 3, 4, 12, 23, 24, 28; J. Groenendijk 5, 6, 18; Com. Van Driel 8, 26; Andre v.d. Linde 9; Mevr. C. Dubbeld 10, 25; D. Vroegindeweij en Zn. 19; C. van de Weide 20, 27, 29; L. v.d. Baan 21. Weiteren, 3 juli; gelost: 12.00 uur; deel nemers 21; duiven 578; weer: zw. G. v.d. Berg 1, 2,18,19, 21, 39,111,114; D. Vroegindeweij Zn. 3,4, 14, 29, 30,45,47, 48, 49, 53, 60, 61, 89, 95, 135, 136; A. Bestamn 5, 7, 31, 32, 62, 71,112,113m 115, 125, 142, 144; mevr. C. Dubbeld 6, 17, 37, 44, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 105m 124m 126m 129; L. Barendrecht 8, 9, 33, 35, 36, 38, 40, 41, 43, 51, 65, 66, 72, 73, 74, 75, 122, 127, 128, 130, 131, 132, 138, 140; C. van de Weide 10, 20, 24, 34, 52, 56, 76, 92, 98, 103, 104, 106, 123, 137, 145; L. v.d. Baan 11,100,107; /^dre v.d. Linde 12, 25, 28, 50, 54, 55, 91, 93, 119, 121; Jan W. v.d. Linde 13, 59; I. Koese en Zn, 15, 22, 23, 26, 27; Cor en Eiic v. 't Veer 16, 101, 102, 118; J. Groenendijk 42, 64, 67, 68, 70, 88, 139; J. Horseling 46, 57, 63, 133, 134; Comb. Van Driel 58,69,117, 120; M. van de Sluis 77, 90, 94, 96, 97, 99, 108, 109, 110 141; B.W. Kalkman 116; Polder-Vroeginde weij 143. 8 t/m 12 jaar: Wouter Meiaard 108 cm; 2. Marco Knops 88 cm; 3. Justin Nieuwlaat 80 m. 13 t/m 16 jaar: Arjan Verhoek 274 cm; 2. Leendert Ver hoek 233 cm; 3. Rob Abrahamse 175 cm. Op de Evenementenmarkt van zaterdag 3 juli tijdens Oeitgendag in Ooltgensplaat was veel belangstelling voor de actie Touwpom- pen voor West Afrika. Met name de kinde ren draaiden naar hartelust aan de touwpomp die daar opgesteld stond. Met weinig moei te, en met veel plezier, werd het water in de emmer gepompt. De demonstratiepomp is hetzelfde model zoals ze vervaardigd worden in de West Afrikaanse landen Ghana en Togo. Voor de kinderen was er een mooie kleurplaat. De foto's van geplaatste touwpompen op waterputten in Togo en Ghana werden met interesse bekeken. Het bleef niet alleen bij kijken, praten en draaien aan de touwpomp. Er kon ook geld in een collectebus gedaan worden. De actie op de markt heeft 106,68 opgebracht. Har telijk dank! Van dit bedrag kan weer min stens één touwpomp gekocht worden. Deze pomp wordt op een open waterput geplaatst van mensen die zelf nooit zo een pomp zou den kunnen kopen. Met een pomp op de put verbetert hun levensomstandigheid maar ook hun gezond heid. Want elke put waar een touwpomp op komt wordt afgedekt met een stevig beton nen deksel waardoor het water schoon blijft. Ook werden veel informatiefolders meege nomen en toezeggingen gedaan van een bij drage. De Stichting Victorie Pompen uit Poortugaal laat weten heel blij met het resul taat te zijn en wil graag iedereen die op de braderie geld heeft gegeven en belangstel ling heeft getoond hiervoor hartelijk bedan ken. Inlichtingen: Stichting Victorie Pompen, Akkerstraat 3, 3171 AA Poortugaal, tele foon: 010-5014214. Gironummer 9683549. De rommelmarkt van de Hervormde Gemeente in Nieuwe Tonge van 26 juni jl. heeft het mooie bedrag opgeleverd van ruim 9.000,netto. De organisatie bedankt alle sponsors, bezoekers en mede werkers die aan dit resultaat hebben bijge dragen. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud aan de kerk. Voorkomen dat mensen psychische pro blemen krijgen is het belangrijkste doel van Context-Centrum voor GGZ preven tie. Daarom geven de medewerkers van Context voorlichting en advies. Zij organi seren ook cursussen over hoe om te gaan met werkstress, somberheid, verlies en rouw. De cursussen zijn o.a. bedoeld voor bepaalde groepen zoals kinderen van ouders met psychiatrische problemen, 55- plussers en migranten. Context heeft een ruim aanbod waarvan meer mensen gebruik kunnen maken. In de praktijk blijkt dat niet iedereen die het mogelijk nodig heeft ook gebruik maakt van dit aan bod. Reden voor Context om uit te zoeken wat mensen in Rotterdam zelf aangeven wat ze nodig hebben als het gaat om psy chische gezondheid. Veel mensen lopen risico om psychische problemen te ontwikkelen. Zij kunnen door allerlei redenen in de knel komen. Zo kunnen ze bijvoorbeeld het gevoel hebben overal alleen voor te staan waardoor ze zich eenzaam en somber gaan velen. Het kan ook zijn dat ze erg hard moeten werken en daardoor uitgeput raken. Wanneer men sen niet weten hoe ze met hun problemen om kunnen gaan en waar ze terechtkunnen voor hulp, kunnen deze problemen steeds erger worden. Praten helpt, maar schaamte kan een belangrijke reden zijn om juist niet over psychische problemen te praten. Mensen vinden het vaak al moeilijk genoeg om aan zichzelf toe te geven dat ze problemen hebben. Daardoor is het lastig deze mensen te bereiken en te motiveren om iets aan hun problemen te doen. Om deze mensen beter te bereiken, zijn mede werkers van Context de wijk ingegaan om rechtstreeks contact met hen te maken. Problemen van mensen in de wijk In de wijk Bloemhof zijn diverse bewo ners en mensen die daar werken geïnter viewd. Ze kregen vragen over hoe zij het vinden om in deze wijk te wonen of te werken en van welke problemen zij in de wijk het meeste last hebben. De drie be langrijkste problemen die genoemd wer den zijn: onveiligheid, overlast en gebrek aan betrokkenheid. In de vervolgbijeen- komsten met Hindoestaanse ouderen uit de wijk, hebben we gevraagd hoe zij met deze problemen omgaan. Uit hun ant woorden kwam naar voren dat onveilig heid, contacten leggen en vrijetijdsbeste ding, onderwerpen zijn waarover ze meer wilden weten. Context heeft daarna voor deze bewonersgroep twee bijeenkomsten georganiseerd, Er werden oefeningen gedaan en informatie gegeven over deze onderwerpen. Binnenkort zijn er twee nieuwe bewoners bijeenkomsten met Marokkaanse mannen en Nederlandse ouderen. Als duidelijk is wat zij graag willen weten, organiseren we aansluitend informatieve bijeenkomsten of een cursus. Ondersteuning en samenwerking Context wil ook de werkers van diverse organisaties in de wijk ondersteunen. Op die manier willen we bekendheid geven aan het werk dat we doen en de mogelijk heden die we hebben. Daarom is door medewerkers van Context contact gelegd met scholen en instanties die in de wijk Bloemhof actief zijn, In een bijeenkomst met meerdere organi saties hebben we de problemen die sociale werkers tegenkomen besproken. Deze werkers bleken behoefte te hebben aan manieren om beter voor zichzelf op te komen in hun werk en beter om te leren gaan met moeilijke situaties. In een vol gende bijeenkomst bespreken we hoe we elkaar daarin kunnen ondersteunen en maken we afspraken over samenwerking. Ondersteuning bij de uitvoering van hun werk is een manier om psychisch gezond te blijven. In de toekomst wil Context meer bewo ners en organisaties bereiken in andere wijken van Rotterdam-Zuid. De ervarin gen die we nu hebben opgedaan in de wijk Bloemhof gaan we dan gebruiken in deze wijken. De voordelen van het werken in de wijk zijn nu al zichtbaar. Door het directe contact met mensen, zowel bewo ners als werkers, leer je elkaar makkelijker kennen. Daardoor weten deze mensen nu beter wat Context doet en wat we voor hen kunnen betekenen. Bovendien kunnen we vanuit Context direct aansluiten op vragen en problemen die mensen hebben op het gebied van psychische gezondheid. Men sen hebben daardoor meer interesse en zijn gemotiveerd om mee te doen. Voor Context medewerkers betekent het ook dat ze meer creativiteit in hun werk nodig heb ben. Geen enkele bewonersgroep is im mers hetzelfde. Wilt u meer weten over Context centrum voor GGZ preventie, dan kunt u bellen naar (010) 49 33 555 of mailen naar info@context-ggzpreventie,nl. Onze web site is www.context-ggzpreventie.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4