Reuzentaart voor Mare repetitie Tien jaar Röderhaus in Goedereede; familie voelt zicli thuis bij de Goereeërs Geslaagden Groene School Vakantie en de naaste in nood EIIAIIDBn-IIIEUWS Acties Stellendamse reddingboot Eilanden-nieuws" Angst om te stotteren Inleveren rommelmarktspullen Albert Heijn blijft ook deze zomer op de kleintjes letten! c« if c« c« iC* 1& i& i& i& i& «r <r ^V> STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Een galerie waar mensen zich op hun gemak voelen Wandelen naar de Schapenwei PAGINA 7 VRIJDAG 2 JULI 2004 Tijdens de generale repetitie van 'MARE, als de zee spreekt' bezorgde Banketbakkerij Van Helden in opdracht van de gezamenlijke Rabobanken op Goeree-Overflakkee een enorme taart op het Diekhuusplein. De Rabobanken, hoofdspon sor van het openlucht muziektheaterstuk, wilden op deze wijze alle medewerkers van het evenement een smakelijk com pliment geven en hen succes wensen met de voorstellingen. Onder toeziend oog van Jan Trompper (rechts op de foto) van de Stichting Podium stortten Rien Gielbert (op de foto links en in het stuk te zien als Dammes van Dijk) en Herman Maas van de MARE-decorploeg (midden) zich op de taak om de taart snel aan de 150 aanwezigen uit te delen! Het personeel van de Groene School Sommelsdijk feliciteert de volgende leerlingen met het behalen van hun diploma: Middelhamis: Michel de Blok, Corenda Oudzegel, Stephanie Tuinman, Roxanne Slootweg, Frank Buth, Angela Visser, Kevin Vos, Niels V. Ziels, Mariëlle Peeman, Ange- line V. Brussel. Stad a/h Haringvliet: Rachel Rocha, Danielle Verhoeven, Prisca de Jeu. Nieuwe Tonge: Mandy Vlaar, Jacoline v. Ours, Natasja Bouwer, Carola Schultz, Chris Buurman, Jolize Klepper, Gideon Colijn, Carlijn v.d. Berg. Sommelsdijk: Remco Kie vit, Janine Durinck, Roy Bienefelt, Peter v.d. Sluijs, Thijs de Beer, Chantal v.d. Ende, Marjoleine Westdorp, Hilke Meijers, Michel v. Soelen, Elise v.d. Linde, Dennie Buskop, Marjolijn Donker, Michiel Mastenbroek, Natasja Bos. Dirksland: Marieke Kengen, Wendy Snoek, Carmen de Ruiter, Chantal Noteboom, Linda Siebel. Melissant: Jojan- neke Struik, Simone Blok, Sander Struik, Mariëlle Peekstok, Maaike de Vogel, Chris tian Tieleman. Herkingen: Bennie v.d. Veer, Jaco Melissant, Robin v.d. Beek, Joost v. Putten, Andrea Kagchelland, Mario v.d. Ochtend. Stellendam: Mariëlle Helder. Goe- dereede:Rik Lugtenburg, Rosalie Komtte- bed. Ouddorp: Karl Hameeteman, Bas Mets- ke, Astrid Sperling, Melanie Jongejan, Leo- nie Mierop, Marieke Tieleman, Ingrid Mastenbroek, José Tanis. Oude Tonge: Come Buijs, Esther de Jong, Fanny Lucas, Martijn v.d. Wende, Monica Buijs, Remco v. Dijk, Harm Ketelaar. Achthuizen: Marjo lein Pollemans. Ooltgensplaat: George Poll, Adriaan v. Gurp. Den Bommel: Erwin Eppenga, Jeffrey Schillemans, Nadja Kroon, Plonia Lugtenburg. Hellevoetsluis: Ana v. Ast. Klaaswaal: Lydia Bikker. Nieuwerkerk: Mark Huige, Lennart den Otter, Jolanda Bolijn, Wendy Niemandsverdriet. Ooster- land: Adriaan v. Snippenberg, Wilco Dooge, Nikita de Jonge, Come Stouten. Sirjansland: Jessica Goijaars. Bruinisse: Teun Verkam man, Hendrika de Bruine, Jessica Verhagen, Ronny Schults, Martien Mol, Marinka Feijtel. Zonnemaire: Nathalie v.d. Bijl. Hulpverlening aan visserij Dinsdagmorgen 22 juni rond halfzeven alar meerde de Kustwachtpost van Ouddorp de bemanning van de 'Prinses Margriet' voor de kotter SL42 Jan Cornells HI. Dit vaartuig, met zes personen aan boord en waar zeer recent een nieuwe motor werd ingebouwd, kreeg te maken met storing in de schakelkast en stoomde daarom naar de thuishaven. Bij de boei P8 raakte er bovendien drijvende rommel in de schroef, waardoor de motor stil viel. De reddingboot was zeer snel ter plaatse, maakte een sleepverbinding en bracht de SL 42 in de Stellendamse schut sluis. Een sleepbootje van Maaskant haalde het schip daar op en bracht het verder in de binnenhaven naar de werf. De reddingboot kon weer terug naar de steiger bij het bopthuis. Diezelfde ochtend om elf uur was er vveer een actie ten behoeve van de visserij. Eén van de opvarenden aan boord van de GO 41 Wouter Senior moest wegens privé-omstan- digheden direct naar de wal. De 'Prinses Margriet' voer naar deze kotter toe, die zich ruim 20 mijl van de haven van Stellendam bevond, nam de man over en bracht hem naar de buitenhaven van Stellendam, waar hij werd opgehaald. Met deze klus was men ca. 2,5 uur in de weer. Wereldreiziger heeft al snel pech Dinsdagmiddag 29 juni rond kwart over twee piepte de kustwachtpost van Ouddorp de bemanning van de Stellendamse redding boot op. Zij moesten zich aan boord van de 'Prinses Margriet' begeven om een jacht te begeleiden. Het jacht met de naam 'Oxy' was vanuit Scheveningen vertrokken om een wereldreis te gaan maken, maar bemerkte voor de kust van Goeree dat de motor wei gerde. De enige opvarende aan boord diufde Kerkwerve: Joop v.d. Velde. Sint Philips- land: Charlotte Verwijs, Kimberley Seel- bach, Roy v. Splunter, Leonie Wagemaker. Tholen: Carolien de Rijke. Poortvliet: Ralf V. Ommeren. Scherpenisse: Peter v.d. Berg. Oud Vossemeer: ftiscilla Leutscher, Bart Beurskens, Ben v. Beusichem. niet op de zeilen het Goereese Gat in te varen en vroeg assistentie aan de reddingboot om hem naar binnen te geleiden. De 'Prinses Margriet' spoedde zich naar het vaartuig, nam het op sleeptouw en bracht het naar de buitenhaven van Stellendam, waar het werd afgemeerd aan de drijvende steiger. Grey Hound verliest roer Woensdag 30 juni bevond het jacht Grey Hound zich met twee personen aan boord nabij het lichteiland Goeree toen het zijn roer verloor. Aan Den Helder Rescue werd assistentie van een reddingboot gevraagd. Via de kustwachtpost te Ouddorp werd rond 10.30 uur de bemanning van de Stellendam se reddingboot gealarmeerd. De 'Prinses Margriet' nam het jacht op sleeptouw en bracht het naar de buitenhaven van Stellen dam. Daar werd het in het begin van de mid dag afgeleverd en kon de reddingboot weer terug naar zijn eigen aanlegplaats. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Komt u gemakkelijk uit uw woorden? Zo ja, dan vindt u de angst om te gaan stotteren wellicht moeilijk te begrijpen. Omdat spre ken niet iets is waar de meesten van ons zich zorgen over maken. Wanneer wij honger hebben, gaan we een restaurant binnen en bestellen een maaltijd. Als wij een cadeautje willen kopen, vragen wij eenvoudig de win kelbediende om hulp. Als de telefoon gaat nemen wij hem zonder aarzelen aan. Maar voor personen die stotteren, kunnen dergelij ke alledaagse voorvallen een complete nachtmerrie worden. Dit onderwerp wordt maandag 5 juh om 21.00 uur behandeld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Radio Flakkee is weer op heel Goeree-Overflakkee te ontvangen via de kabel op 107.1 MHz. Via de ether op 105.3 en 105.9 MHz. •^.jj 9fi tfi fjt Sfi gfi yt Sji tfi gjt tfi gfi si f.* K' K' Het zijn rustige weken bij 'De Dierenstee'. Maar we hebben weer veel leuke dieren: Daisy en Zoe, 2 Jack Russel terriërs van 2 jaar, die alweer een tijdje bij ons zijn en die toch een goed plekje verdienen. Deze dames kun nen goed bij kinderen en houden van veel wandelen en spelen; kat ten, honden en klein vee zijn geen optie voor deze meiden. Alleen zijn kunnen ze niet zo goed. Dus wie heeft er een plekje voor allebei? Whiskey, een kruising Chow-Chow van 3? jaar, een leuke vent die wel een baasje nodig heeft die stevig in zijn schoenen staat. Whiskey heeft bij 2 andere honden gezeten, maar of deze pluizenbol bij katten kan, is niet bekend. Anka, een bastaard van ongeveer 40 cm. hoog. Deze ranke dame is mooi om te zien, waarschijnlijk heeft zij iets van een windhondje in zich. Ze is sociaal met andere honden. Omdat ze gevonden is, weten we niet of ze sociaal is met katten. Anka is een jonge dame, wie geeft haar een goed tehuis? Snoopy is een kruising Husky van 3 jaar, is erg lief voor mensen, maar heeft wel een gebruiksaanwijzing. Dit bijzondere ras is niet voor iedereen aan te raden. Snoopy is niet zo gecharmeerd van soortgenoten en andere dieren. Maar zij houdt wel van lange wandelingen en is ook in voor een spelletje met de baas. Alleen thuis blijven is ook wat moeilijk. Dit moet met tijd en geduld aangeleerd worden. Heeft u veel tijd en valt u voor deze mooie bijzondere hond, komt u dan eens naar haar kijken in 'De Dierenstee'. Bengel en Mickey, 2 dames die graag samen een nieuw huis willen. Bengel is een zwart-witte poes van 11 jaar die graag op schoot zit. Ook is zij nog wel in voor een spelletje. Mickey is een cypers-bruine poes, zij is wat minder vrij als Bengel, maar deze poes heeft dan ook een stalen pin in haar achterpootje. Zij is 9 jaar oud. Shady is ook een poes, bijna 2 jaar oud, ze komt graag op schoot en is ook erg speels. Zij is zwart-wit van kleur, matig met kinderen, maar wel goed met soortgenoten, ook maakt zij graag een onmietje buiten. Wie komt haar halen? Renzo en Joey, 2 zwart-witte katers van ca. 2 jaar oud. Zij zijn goed met kinderen en soortgenoten, maar ze blijven liever samen birmen en komen uit zichzelf op schoot. Wie heeft er een warm mandje voor hen? Mindy is een cypers-witte poes van 6 jaar oud. Zij past in ieder gezin en komt graag op schoot, zij vindt eigenlijk alles wel goed en gezel lig. Alleen met haar soortgenoten is zij kieskeurig. Die vindt ze niet allemaal even aardig en kan dan best wat fel uit de hoek komen. Morik is ook een poes, cypers, van 6 jaar oud. Zij kan niet met soort genoten overweg, maar wel met honden, zij komt graag op schoot en eet alleen blikvoer. Wie heeft er een plekje voor haar? Ook hebben wij weer een aantal konijntjes in diverse kleiuljes, zowel maimeUjk als vrouwelijk. Helaas weten wij niet zo erg veel van deze diertjes, daar zij alleen gevonden zijn. Beste mensen, even een oproep: heeft u een konijn en weet u niet meer wat u er mee moet, zet hem dan niet zo maar buiten, maar bel even een opvangcentrum bij u in de buurt. Dit bespaart onnodig dierenleed! U kunt bovengenoem de dieren komen bekijken in 'De Dierenstee', Groene Kruisweg 14a, Numansdorp. Onze openingstijden zijn van maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Het is weer al tien jaar geleden dat Helmut en Christel Roder hun galerie en atelier het Röderhaus in Goederee de openden. De eerste expositie was van de schilder Hendrik van Veenen- daal en vorige week zaterdag werd er weer een expositie van de zelfde schil der geopend. We spraken met Helmut Roder over 'tien jaar Röderhaus'. In 1992 vestigde de uit Wuppertal afkomsti ge, kunstenaarsfamilie Roder zich aan de Noordzijde Haven in het stadje Goedereede. Toch waren dit niet hun eerste stappen op de kop van het eiland, want ze brachten al vele jaren hun vakanties door op camping De Jonkerstee in Ouddorp. Op het stadje Goe dereede waren ze al vlug verliefd geworden èn die liefde is gebleven, want Helmut ver klaart nog steeds verliefd te zijn op Goede reede en daarom heeft hij nog nooit spijt gehad van de keus om zich in Nederland te vestigen. "Als we nog op bezoek gaan in Duitsland, zeggen we altijd als we Goede reede weer zien dat we thuis zijn". Galerie Twee jaar heeft de familie nodig gehad om hun ruime huis in Goedereede geschikt te maken als galerie en in 1994 was het zover dat het Röderhaus kon worden geopend. De heer Roder is zelf landschapschilder en ook maakt hij wandkleden met als onderwerp het landschap. In al die jaren heeft de familie Roder veel contact opgebouwd met de bewoners van het stadje. Helmut erkent dat in het begin het even wennen was voor de Goereeërs en het duurde daarom nog even voordat ze de eer ste stap over de drempel van het Röderhaus zetten. Maar inmiddels is de belangstelling voor de galerie behoorlijk gegroeid. "Van de zeven a achthonderd mensen die hier een expositie bezoeken bestaat de helft uit inwo ners van Goedereede", zo verzekert Roder. Niet alleen het Röderhaus is de tastbare band tussen Goedereede en de kunstenaarsfami lie. Het bekendste pand uit Goedereede Hotel Restaurant De Gouden Leeuw aan de Markt te Goedereede is van de zoon van Hel mut en Christel: Christoph. De andere zoon is Daniël en woont in München en werkt als verkeersvlieger. Christel en Helmut hebben er alles aan gedaan om de Nederlandse taal machtig te worden. Helmut verklaart dat dit bij zijn vrouw het beste is gelukt. Twee jaar heeft het echtpaar een cursus Nederlandse taal gevolgd aan het Albeda College in Middel hamis. En Christel heeft dit met een diploma afgesloten. Juist het leren van de taal is nodig om de cojltacten met de mensen in Nederland te verstevigen. Helmut werd eens in een café in Goedereede de raad gegeven om Goerees te gaan praten "want dan ben je een van ons". Dat Goerees is nog niet zo best gelukt, maar Hehnul en Christel Roder voor het Röderhaus in Goedereede. dat hij één van de Goereeërs is lijkt beter te lukken, want wie langs de galerie loopt weet dat zowel Helmut als Christel allebei 'in' zijn voor een praatje. En zodoende wordt ook de stap om de galerie te betreden klei ner. Want gastvrij is de familie. Roder herin nert zich nog dat toen de galerie pas geopend was er een oudere Goereese vrouw binnen kwam. Zij vroeg of zij in de keuken mocht kijken, "want vroeger mochten wij nooit in de keuken komen". Roder leest ook heel veel over de regionale geschiedenis en dat niet alleen omdat dit hem interesseert, maar ook omdat hij zich realiseert dat kennis van de geschiedenis er toe bijdraagt om de bewo ners beter te kunnen begrijpen. Vijandschap heeft de familie maar weinig ondervonden van de bewoners van Goede reede. "In het begin werden onze kinderen wel eens uitgescholden voor 'moffen'. Ik wist niet wat dit betekende en heb er navraag naar gedaan. Toen ik begreep dat dit een scheldwoord was. Heb ik de betreffende jon gen aangesproken en een praatje met hem gemaakt. Daarna heeft hij en ook anderen nooit meer dat scheldwoord gebruikt". Roder is ervan overtuigd dat er met praten veel problemen op vallen te lossen. Hij was zich van geen kwaad bewust toen hij in de begintijd van het Röderhaus de galerie ook op zondag open stelde. "Op een zondagoch tend kwamen er drie heren in zwart pak langs die mij er op wezen dat de zondagsrust nog een grote plaats in Goedereede innam en dat ze zich er aan stoorden dat de galerie op zondag was geopend. Ik haalde het bordje weg, maar ik zit wel op zondag voor mijn deur in het zonnetje en als dan iemand bin- Heiidnk van Veeiiendaal en Dorien Kiikert ni gesprek voor één van de schilderijen van de kunstenaar. nen wil kijken kan ik hem toch niet tegen houden?" Kunststadje Tot zijn plezier heeft Roder Goedereede langzamerhand zien uitgroeien tot een 'kunststadje'. Hij is blij met de verschillen de kunstenaars in Goedereede. Met Harald Jean Jassoy heeft Roder een goede band. Hij was samen met Jassoy initiatiefnemer van de Goereese Kunstdagen die dit jaar eind augustus al weer voor de zesde keer worden gehouden. Roder verklaart ook goede con tacten te hebben met de andere kunstenaars in het stadje. In dit verband spreekt hij de hoop uit dat Matthijs Mijnders zijn huis aan de markt nooit zal verkopen, zodat hij niet naar Zuid-Europa kan vertrekken. "Matthijs kan met zijn schilderijen en de bouw van klavecimbels niet gemist worden in Goede reede". Van Veenendaal Vorige week zaterdag was er in de exposi tieruimte de opening van de 'jubileumexpo- sitie' met werk van Hendrik van Veenen daal. Aan Dorien Kickert uit Ouddorp was de eer om de expositie 'open te praten'. De reden dat Kickert door Roder gevraagd werd om de openingshandeling te verrichten lag in het feit dat zij tien jaar geleden als journalist van de Zierikzeesche Nieuwsbode Extra gevraagd werd om een aankondiging te schrijven van de eerste expositie in het Röderhaus: 'De Tuinen van Spanje' door Hendrik van Veenendaal. De schilderijen van Van Veenendaal en het Röderhaus maakten de verslaggeefster 'razend enthou siast'. Ondanks haar lichte kleurenblindheid was zij toch onder de indruk van het veel kleurige werk van Van Veenendaal. Ook latere exposities van de schilder - er zijn er imiddels vier in het Röderhaus te bezichten geweest - bleven haar trekken en wel in zo'n mate dat er inmiddels zes schilderijen van Hendrik in huize Kickert prijken. Kickert vindt dat de stijl van de schilder 'zeer herkenbaar' is. "Warme kleuren geven een indruk van zon en warmte. Net als in zijn vorige olieverfschilderijen, zijn het abstracte vormen, waar een ieder zijn eigen fantasie op kan loslaten", aldus de inmiddels kunst kenner geworden Dorien Kickert. De expositie van Van Veenendaal heeft als titel 'De erotiek van het landschap'. De schrijver bedoelt met deze titel dat "je de natuur, of een landschap op je kunt laten inwerken, zodanig dat het de zinnen streelt en je het als het ware ook ondergaat". Bezoekers van het Röderhaus, kunnen tot 14 augustus de kleurrijke expositie bewonderen op het adres Noordzijde Haven 13 in Goede reede. De openingstijden zijn: woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 en van 16.00 tot 18.00 uur en verder op afspraak: telefoon: 0187-493077. Deze week zijn de zomervakanties weer begoimen. Velen hebben er naar uit geke ken. De schooljeugd heeft het jaar er op zit ten en ook de leerkrachten kunnen gaan genieten van een welverdiende rust. We gaan inpakken en vertrekken naar onze vakantiebestemming. Een ieder van harte gegund. Ook als we (moeten) thuisblijven kan het goed zijn. Toch zijn er miljoenen mensen op de wereld, die geen vakantie hebben. Mensen, die lijden onder honger, oorlog, ziekten en vervolging. Tweehonderd miljoen christe nen wereldwijd worden momenteel ver volgd. Ondergaan soms de wreedste marte lingen. Terwijl wij hier in het vrije en toch rijke westen in vrijheid kunnen leven, ons geloof kunnen belijden en... met vakantie kunnen gaan. Daarom roept de Stichting De Ondergrond se Kerk (SDOK) iedereen op, om ook in de vakantie aan al deze miljoenen mensen te denken. In de eerste plaats in het gebed. Neem als vaste regel op in uw gebed: 'Gedenk de gevangenen.... (Hebr. 13 3). Daarnaast roept de SDOK ook een ieder op, om van uw vakantiegeld iets apart te zetten oor de hulp aan deze miljoenen mensen. U kunt uw gift storten op Rabobanknummer 38.52.87.445 van de Stichting De Onder grondse Kerk te Gorinchem o.v.v. 'hulp in de vakantie'. Dit geld hopen we dan te gebruiken daar waar het meest nodig is. Voor inlichtingen kunt u bellen met dhr. T.W. Kruithof, Hoofd Voorlichting van de SDOK: telefoonnummer: 0183-561186. Genieten van prachtige bloeiende planten tijdens een zomerse ontdekkeningstocht door de duinen! Op woensdag 7 juli kunt u mee met de gids van Natuurmonumenten voor een wandeling door Voomes Duin met als bestemming de Schapenwei. Dit is een kalkrijke vochtige duinvallei, waar een gro te variatie aan planten groeit. De gids vertelt u over het ontstaan van deze vallei en wijst u op de bijzondere planten, zoals duingenti aan, pamassia en diverse orchideeën. De gids vertrekt om 14.00 uur en de exursie duurt ongeveer twee uur. Als u mee wilt, is aanelden verplicht. Dit kunt u doen bij VVV Voome, telefoon (018147 54 75Hier hoort u waar de exursie vertrekt. U wordt aangera den om stevige wandelschoenen te dragen. Een verrekijker komt goed van pas. De kos ten voor de excursie bedragen voor leden van Natuurmonumenten 4,00, voor niet- leden 7,00 en voor kinderen t/m 12 jaar 2,00. MIDDELHARNIS - De Restauratie- en Activiteitencommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk (ihv) te Middelhamis houdt op a.s. zaterdag 3 juli van 10.00 tot 11.00 uur weer inzameling van rommel markt spullen. De plaats waar u deze spullen kunt inleveren is aan het Vissersdijk (het oude Meijer theater) te Middelhamis. Als u niet in de gelegenheid bent om de spullen te komen brengen, dan kunt u voor het ophalen contact opnemen met J. de Waard (0187- 482858), T. Bom (0187-484807) of M. Pol lemans (0651860675). De Albert Heijn filialen op Goeree-Over flakkee starten deze week met een kortings actie voor de kinderen. Bij elke besteding ontvangt de consument een kortingskaart van 1,50. Met deze kortingskaarten biedt Albert Heijn de mogelijkheid voor alle kin deren om een bezoek te brengen aan Kids- PlayWorld, die van maandag 5 juli t/m vrij dag 13 augustus 2004 wordt gehouden in het Sportcentrom 'De Eendraght" te Hellevoet sluis. Bij inlevering van de kortingskaart aan de kassa bij KidsPlayWorid betaalt u geen 8,50 maar 7,00. Wat is er zoal te doen in het Sportcentmm: Springkussens, survivalbaan, piratenschip, spring-Kiepauto, allerlei spelen zoals: even- wichtspel, 4 op een rij, koppen mikken, kegelspel, doolhofspel, roetjsbaan, videoga mes, midgetgolfbanen, mini-skelters voor de kleintjes, videohoek, intemet, klimhuisjes, glijbanen, reuzen sjoelbakken, dartspel, gro te ballenbak, tafeltennis, jeu de boulesbaan, kleuterboek met allerlei spelen, kindercar rousel, kleurtafels, springkussen, poppen huis, enz. Kortom: pret voor het hele gezin. Ouders en verzorgers mogen gewoon mee doen! Overigens hebben ouders en verzor gers in KidsPlayWorid gratis toegang, met uitzondering van het subtropisch zwempara dijs. De openingstijden zijn van maandag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur. Kijk voor meer infomiatie op: www.ah-ouddorp.nl. www.ah-middelhamis.nl. www .ah-oudetonge.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7