Onbegrijpelijk e tlj i ek PREDIKBEURTEN Dogmatisch Het tweede kunstrondje gemeente Dirksland meer dan de moeite waard EIIAtlDEtl-niEUWS Palmvissen in het groen Ophalen oud papier Ouddorp Zomeravondwandelingen door de Kwade Hoek In Ooltgensplaat kan straks niemand meer om stichting BOOG heen Met de huifkar naar Scheelhoek Oud papier Goedereede Een ontvoering De stem van een psychiater W. H. Velema Zondag 4 juli 2004 INGEZONDEN: OOLTGENSPLAAT - De stichting BOOG is er voor het behoud van monumentale en karakteristieke pan den in Ooltgensplaat. De stichting is op 20 februari jl. bij notariële acte opgericht. Veel inwoners van Oolt gensplaat weten al dat deze club actief is voor het verbeteren van het aan zicht van Ooltgensplaat, door zich ervoor in te zetten dat bepaalde karakteristieke panden niet zomaar verloren gaan. Ze hadden wat te zeggen Nu ik weer terug ben met deze rubriek, wil ik wat schade inhalen. Een onderwerp dat zeker aandacht verdient is de ontvoering van Wei Wei Hu uit Eibergen. Of eigenlijk niet zozeer haar ontvoering als wel het optreden van politie en justitie. Ik baseer mij voor de vermelding van de feiten op een bericht in NRC Handelsblad van 27 mei jongstleden. Ik hecht eraan mijn bron te noemen. De lezer kan mij aan de hand van die informatie controleren. Intussen heb ik ook in andere kranten van later datum deze feiten vermeld gevonden. Ik zet een aantal feiten op een rij. Na het bekend worden van de ontvoering is een zuster van de gijzelnemer met een foto van haar broer naar de politie gegaan. Zij vermoedde dat de man die als ontvoerder van Wei Wei Hu werd gezocht, haar broer was. De politie heeft naar buiten toe niets met deze foto gedaan. Op de televisie ver scheen wel een compositie-tekening, maar over de foto werd gezwegen. De famihe had reeds eerder aan de instan ties gemeld dat de man niet toe was aan onbegeleid verlof. Desondanks is hem dat wel verleend. Toen de man op 11 mei niet terugkeerde van (onbegeleid) verlof heeft men geen extra maatregelen genomen om hem op te sporen en hem weer op te nemen in de TBS-kliniek. Ik neem aan dat dit de Flevo Future-Kliniek is, waar hij reeds een eerdere keer niet was teruggekeerd. Goed, na 11 mei is er een bericht uitgegaan in de stroom van berichten, zonder dat een specia le zoekactie is gestart. Dat was toch zeker nodig geweest, omdat hij nu voor de tweede maal wegbleef. Een nuchter mens vraagt zich af of zo'n tbs-gedetineerde nog wel met onbegeleid proefverlof zou mogen (kunnen) gaan, als hij al een keer niet op tijd was teruggekomen. De politie had dus een tip foto van de familie gekregen, maar heeft daar op het hoogste niveau niets mee gedaan. Dat is voor mij besef de eerste blunder. i"iii De familie verbaast zich over deze hou ding van de politie; noem haar grove nala tigheid of ongeïnteresseerdheid. Een tweede blunder is dat de officiële instanties wel met de autoriteiten in Duits land contact hebben gezocht, maar geen melding hebben gemaakt van wat de familie (met foto en al) aan de politie had meege deeld. Wel de eigen compositiefoto van de mogelijke dader, maar in elk geval niet de foto, noch enige melding daarvan, doorgege ven naar Duitsland. Wat bewoog de Nederlandse autoriteiten om deze tip niet in het overleg in te brengen? Hebben zij dan niet beseft dat hun dit ver zwijgen van Duitse zijde in hoge mate kwa lijk genomen zou worden, als de man op de foto inderdaad de dader zou zijn? Zo is het ook gelopen. De Duitse autoriteiten begrijpen deze zwijgzaamheid van Nederlandse kant abso luut niet en zijn er ontstemd over. Samengevat in twee punten Ik vat het voorgaande samen in twee pun ten. Nederland negeert in de zoektocht naar de dader informatie die van essentieel belang zou kunnen zijn bij de opsporing. En in het verlengde van deze negatie ligt het feit dat aan de Duitse autoriteiten essentiële informatie wordt onthouden. Wat kan de reden zijn van deze wat ik noem nonchalante houding? Is dat het voor opstellen van de privacy van de dader? Een foto op de televisie zou immers zijn privacy kunnen aantasten! Alsof om het meisje op te sporen en een eventuele moord te voorko men, niet alle mogelijke middelen aange wend mogen worden. Een compositie-foto is wel geoorloofd, een echte foto niet? Gaat men als politie en justitie niet tot het uiterste om deze ontvoerder op te sporen? Ik stel de vragen en kan zelf het antwoord niet geven. Wel concludeer ik grove onacht zaamheid, om welke reden dan ook, bij de autoriteiten. Men neme het mij niet kwalijk dat ik deze speuractie belachelijk vind als zulke essentiële gegevens niet in het onder zoek betrokken worden. De familie is aler ter geweest dan de politie. Dat moet toch iets te zeggen hebben. Daar komt dan bij de begrijpelijke ontstemming, om niet te zeg gen boosheid van de zijde van de Duitse autoriteiten. Ik vind het onbegrijpelijk dat Nederland een dergelijke reactie niet voor zien heeft; en sterker nog, niet voorkomen heeft. Dan is er nog een punt. Op woensdag avond 26 mei zette ik - min of meer toeval lig - Nova aan. Ik viel midden in een gesprek over ontvoeringen door tbs-gestel- den. Het begin van het programma heb ik niet gezien. Er waren een advocaat en een vooraanstaand psychiater aan het woord. De laatste is hoogleraar in de forensische psy chiatrie. Hem werd de vraag voorgelegd of onbegeleid proefverlof niet een te groot risi co voor de samenleving meebrengt, met name van hen die zich aan seksuele delicten hebben schuldig gemaakt. Tot mijn grote verbazing be-weerde deze hoogleraar dat er aan dit verlof een risico voor de samenle ving verbonden is. Zeker 40% van de tbs-ers vallen in herhaling bij onbegeleid verlof. Niettemin moet, zo zei de hoogleraar, de samenleving dat risico maar nemen. Want deze mensen moeten ook weer een plaatsje krijgen. Van deze stelling zeg ik ook: onbegrijpe lijk. Veertig procent van hen die om ernsti ge seksuele delecten zijn veroordeeld, val len in herhaling. Dat weet men van tevoren. Niettemin zegt een psychiater, hoogleraar aan een van onze universiteiten: Het risico van herhaling moeten we er voor over heb ben. De volgende avond had ik een gesprek met iemand uit mijn directe omgeving. Deze dame had op dat moment - zo bleek mij - dezelfde gedachte als ik: Wat zou u zeggen als de herhaling van het misdrijf aan hun dochter onherstelbare schade zou hebben toegebracht? We zijn in Nederland soft geworden. De opvatting van de psychiater is daar een voor beeld van. De overheid is er om de burgers te be schermen. In deze zaak is wel de misdadiger beschermd, maar zijn slachtoffer niet. Een volgende dag hoorde ik in een gesprek met een politicus de opmerking dat seksuele delinquenten aan wie nu TBS wordt opgelegd, heel anders in elkaar zitten dan degenen voor wie deze maatregel dertig tot veertig jaar geleden is ontworpen. Hoe dan ook, de titel boven deze column is des te meer van kracht voor handelwijzen van hen die tot bescherming van de bevol king zijn geroepen! OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.00 uur ds. J.A. van de Berg uit Nieuw- Lekkeriand; 11.00 en 18.30 uur ds. W.J. op 't Hof uit Nederhemert. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. W.J. op 't Hof uit Nederhe mert en 18.30 uur ds. J.A. van de Berg uit Nieuw-Lekkerland - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C.G. Kant en 18.30 uur ds. L. Kruger - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. Hoekema en 18.30 uur ds. A.A. Rijken GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A-W, van der Plas uit Waddinxveen en 18.30 uur ds. J. den Hoed uit Slie- drecht - Herv. Gem. (ihv) Jongkoen- straat la 9.00, 10.45 uur ds. J. W. van Estrik; 17.00 en 18.45 uur kand. M. Klaassen uit Rhenen. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur niet bekend - Herv. Gem. (ihv) 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. Kruger en I8.30uurds, C.G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur ds. IJ.R. Bijl uit Moordrecht en 18.00 uur ds. P. Korteweg uit IJzendoom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mevr. ds. A. Worst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. J. van Belzen uit Maassluis. Ziekenhuis 14.30 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeveismaat- schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhturnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluittngstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermijn overlijdensbenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L.W. den Boer uit Oud-Beijerland en 18.00 uur ds. A. Goedvree uit Arne- muiden - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Frisoschool' 9.30 en 18.30uurds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur dr. O.J. van der Ploeg uit Rotterdam en 18.00 uur ds. T.W. van Bennekom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T.W. van Bennekom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J.F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M.R. Hoffenkamp, doopdienst - CAMA Christengemeen te, het Prieel, 10.00 uur J. Hemink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 11.00 en 18.30 uur ds. A. P. Voets, v.m. bediening H. Avondmaal, n.m. dankzegging - Herv. Gem. (ihv) 9.00 en 16.30 uur ds. J. C. den Toom - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L.J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. van Groos en 18.30 uur ds. A.J. Balk. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J.C. de Groot uit Dordrecht en 18.00 uur ds. G.C. Kunz uit Dordrecht - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur ds. Joh. Post uit Putten en 18.30 uur ds. J.C. den Toom, bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. C. den Otter uit Ridderkerk - Herv. Gem. (ihv) 'Ebbe en Vloed' 15.00 uur ds. Klopstra uit Nieuwland-Oosterwijk - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst - Evangehe Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10,00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Glas en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Kruimer uit Putten en 18.00 uur kand. C. Bok uit Poederoijen - Ger. Kerk 10.00 uur combidienst met Oolt- gensplaat en 18.00 uur ds. G.A. Trouw- borst. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur dr. T.E. van Spanje - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur kand. B. Bouman uit Sommelsdijk en 16.30 uur ds. A. van Wijk uit Herkingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. P.C. Koster, gecomb. met Den Bommel en 18.00 uur drs. A.S. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. ds. J. Wil- lemsen. Dinsdag was het zover en werd het kunst werk op 't Hoad (Middelhamis, prov. Zuid- Holland) officieel onthuld. De bijzondere palmboom heeft een alledaagse naam gekre gen. De komende en gaande man en vrouw zullen zich thuis voelen op deze plek. U kunt op 't Hoad een denkbeeldige reis maken, mijmeren over verre werelden en peinzen over het komen en gaan van schepen. Kort om, wind en water verbeeld in graniet en staal. Tropicana aan het Haringvliet. De hedendaagse recreant ontwaart ook hardnek kig laag groen, in de volksmond onkruid geheten. Maar de komst van de palmboom betekent dat het klinkerstrand smetteloos geel moet zijn. Als de omgeving van het kunstwerk op het havenhoofd in Menheerse niet een permanente kwaliteitscontrole krijgt komt de openbare kunst in de verdrukking. In het ergste geval geraakt het kunstwerk in dezelfde vergetelheid als die waarin zijn broertjes en zusjes elders in de gemeente verkeren. Kortom, een boom op het haven hoofd is een baken in zee. HARRY J. GOOSENS Stad aan 't Haringvliet Leerstellig dus en vaak verbonden met de kerk. In onze tijd maken we kennis met de nieuwe dogma's, de belerende en geen tegenspraak duldende uitspraken, vaak geuit op onderwijzende toon. De laatste tijd zien we een toename in mededelingen en opmerkingen die niet voor tegenspraak vatbaar zijn. De nieuwe dogmatici en in hun kielzog de starre uitdragers van dé boodschap besctiouwen hun standpunt ais het enig Juiste. De nieuwe zeloten dulden geen tegenspraak. In het dagelijks leven leidt de nieuwe dogmatiek tot een 'stellin genoorlog' waarbij het eigen standpunt de haan is die altijd koning moet kraaien en waarbij de mening van anderen langzaam maar zeker naar de achtergrond wordt gedrongen. In de praktijk leidt dit ertoe dat het uiten van kritiek of serieus debat teren over bepaalde kwesties nagenoeg onmogelijk wordt gemaakt. Iedereen maakt zich hieraan wel eens schuldig, maar de koplopers in het hanteren van neo-dogmatische opvattingen zijn de 'link se' zeloten die we altijd en overal ontmoe ten. De Huizingalezing van wijlen Renate Rubinstein: Links en rechts in de politiek en het leven (1983), is aan hen niet besteed. De zogenaamde linkse regiems en linkse politici werden door Rubinstein als (ultra) rechts aan de kaak gesteld. Het doet pijn als een (voormalige) heilstaat als onderdrukkend en reactionair aan de schandpaal wordt genageld. Vadertje Stalin als een rechtse despoot, wie had het kunnen bedenken. Dat is nog eens een omkering van waarden die verder gaat dan de kromme en a-historische vergelijking tussen bijv. Hitler en Stalin. We eindigen met een stukje oudem/etse dogmatiek. De nieuwe en de oude dogma tici moeten hun gescherm met 'de waar heid' staken want, zoals bekend ligt 'de waarheid' in het midden vertrapt door de beide strjjdende partijen. Morgen, zaterdag 3 juli, komt de Kon. Beat- rixschool in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles s.v.p. uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook Uw karton inleveren.Vriendelijk verzoek is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilo. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken deponeerden worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd. (Belt u dan: 682124, 683676 of 682490.) Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakelijk zijn als zich ongevallen voor doen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand april was 43.520 kg., 2.112,86. De opbrengst over de maand mei was bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. Op mooie zomeravonden is het heerlijk wandelen in natuurgebeid De Kwade Hoek. Dit afwisselende gebied op Goeree is de ideale omgeving voor een sfeervolle en ont spannen wandeling, waarbij u ook nog heel veel te weten kunt komen over de dieren en planten diie hier leven. Op de dinsdagavon den 6 juli, 13 juli, 20 juli en 27 juli kunt u met een ervaren gids mee op ontdekkings tocht. De gids vertrekt steeds om 19.00 uur voor een wandeling die ongeveer twee uur duurt. U wandelt door de oude duinen met gevarieerde begroeiing naar de nieuwere duinen dichter bij de kust. Daar is de invloed van de zee nog duidelijk merkbaar. Bij hoogwater lopen delen van het gebied onder water en hier groeien dan ook typische zout- planten. Veel vogels hebben in Kwade Hoek hun leefgebied, zoals u zult ontdekken tij dens de excursie. Als u mee wilt met de excursies is aanmelden verplicht. U kunt dat doen bij VVV Ouddorp, tel. (0187) 68 17 89. Hier hoort u waar de excursie vertrekt. De kosten van de excursie zijn voor leden van Natuurmonumenten 4,00, niet-leden beta len 7,00 en kinderen t/m 12 jaar 2,00. Goede wandelschoenen zijn aanbevolen en een verrekijker komt goed van pas. Het speerpunt is natuurlijk het raadhuis aan de Kaai, maar ook maken zij zich bezorgd om het voormalige Hotel Hobbel, de bakke rij van Hage (Visseren), de panden aan Voorstraat 33. Maar ook de diaconiehuisjes aan het Weespad moeten zeker behouden blijven. De Stichting zal zich op Oeltgendag breed presenteren. Een stand op de braderie tegen over de Gereformeerde kerk zal veel info bevatten. Tevens er in de Magneet een foto tentoonstelling. Maar een dergelijke stichting kan niet zon den steun van wie dan ook. Er zal ook een aanzet worden gedaan voor fondsvorming, want het stichtingsbestuur heeft begrepen dat van gemeentezijde geen bijdragen zijn te verwachten. Het aanvragen van subsidie bij zowel de provincie als bij Europese fondsen wordt door de gemeente ondersteund. De markt en het particulier initiatief zullen voor het behoud van de bedoelde panden moeten zorgen. Om zoveel mogelijk bekendheid bij de loka le bevolking te krijgen, is er een kleurwed- strijd uitgeschreven voor de kinderen van het basisonderwijs uit Ooltgensplaat. De kleurplaten kunnen bij de stand van de stich ting op Oeltgendag worden ingeleverd. Ook bestaat de mogelijkheid om Boog te schieten in de nabijheid van de stand. Een bus voor een vrijwillige bijdrage om het werk van de stichting te ondersteunen is ook op de braderie aanwezig en er wordt een fly er uitgedeeld waarin nogmaals wordt uitge legd wat de bedoeling is. Op deze flyer staat uiteraard het banknummer van de stichting vermeld en de namen van alle bestuursleden. Kortom, na Oeltgendag kan niemand meer om de Stichting Boog heen. Wie veel gereisd heeft, heeft veel te verhalen. Wie veel gereisd heeft, is ook veel reisgenoten op zijn pad tegengekomen. En hoe intensiever met hen verkeerde, des te meer is ook over die ontmoetingen te vertellen. Dat laatste gebeurt in het boek waarvan de ondertitel luidt: '25 miniaturen over reisgeno ten De schrijver, dr. ir. J. van der Graaf, is een 'bereisd' man. Hij bekleedde ruim dertig jaar de functie van algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. In die hoedanigheid, maar ook in andere verbanden, kruisten zijn wegen die van anderen. Velen van hen zijn van (gro te) betekenis geworden op zijn levensweg. Daarvan geeft dit boek het een en ander weer. Vijfentwintig 'miniaturen' dus, biografische schetsen. Elk van de personen aan wie aan dacht wordt gegeven, is al geruime tijd geleden overleden. Het is goed om op deze manier mee te werken aan het in herinnering houden van hen. Van der Graaf doet dat op een vertellende en heel persoonlijke manier, zodat het geschre vene misschien wel net zoveel over hemzelf zegt als over de besproken personen. Anekdo tes van ontmoetingen en citaten uit publicaties wisselen elkaar daarbij af Aan het slot van vrijwel elke schets noemt hij een Schriftwoord dat op of rond de begrafenis van de desbe treffende persoon betekenis had. Zij hadden wat te zeggen... Wie zijn het van wie ir. Van der Graaf meent dat dit het geval is? Te verwachten was dat een groot aantal pre dikers en theologen de revue passeert. Natuur lijk velen uit de kerk van Van der Graaf. Maar lang niet allemaal. Zo bijvoorbeeld drs. A. Vergunst (f 1981), in leven predikant van de Gereformeerde Gemeente van (o.a.) Rotter dam-Centrum en docent aan de Theologische School. Van der Graaf herinnert aan zijn arti kel 'Qiiis non fleret? - Wie zou niet wenen?' over de verscheurdheid van de gereformeerde gezindte. Een andere niet-hervormde is prof. C. Veenhof (t 1983), ooit gereformeerd, later vrijgemaakt gereformeerd, weer later neder- lands gereformeerd, een dienaar van het Woord die geleden heeft onder kerkelijke strijd en kerkelijke zelfgenoegzaamheid, tegelijker tijd een mens met een sociaal warm kloppend hart. Een prachtige miniatuur wijdt hij aan 'de legendarische dominee van Oene', ds. J.T. Doomenbal (t 1975), de schrijver van zijn wekeUjkse 'gemeenteberichten' in de Veluwse kerkbode. Diens literaire vaardigheden, zijn melancholieke stijl, zijn heel eigen humor, zijn gevoeligheid voor de stemmingen van de natuur, "zijn brede contacten, zijn authentieke bevinding - ze worden alle genoemd. Eeriijk gezegd; deze schets deed me weer grijpen naar de boeken waarin zijn kerkbodebijdragen gebundeld zijn. Ik denk dat ik er voorlopig niet los van kom... Een heel ander mens was wijlen ds. W.L. Tuk ker (t 1988), de voormalige voorzitter van de Gereformeerde Bond. Een man van stijl en waardigheid, van een deftige en tegelijkertijd innige vroomheid. Van der Graaf trekt een ver gelijking met zijn voorganger als voorzitter van de bond, ds. G. Boer (t 1973). "Boer was een man van gespierde taal, vaak polemisch, soms profetisch, altijd op het scherp van de snede als het ging om het belijden van de kerk. Tukker, niet minder verworteld in de belijdenis der kerk, was een irenisch man, priesterlijk vooral, altijd vervuld met hoop voor de hele kerk." Op dezelfde bladzijde kom ik nog een vergelijking tegen. Met ds. L. Vroegindeweij (t 1969). "De laatste kerkdienst die 'L.V.' bij woonde, was bij Tukker in de Nieuwe Kerk van Delft. Na afloop van de dienst kwam Vroe gindeweij de consistorie binnen en zei tegen Tukker: Zoals jij Christus hebt gepreekt, heb ik het nog nooit gekund. Waarop Tukker reageer de: Zoals jij het stuk van de ontdekking aan zonde en schuld hebt gepreekt, heb ik het nooit gekund..." Het zijn overigens niet alleen 'bonders' met wie er contacten waren. Ik noem nog enkele namen van anderen: prof A.A. van Ruler (t 1970), 'een volbloed en baanbrekend theo craat'. Ondanks zijn kritiek op de ultra-gere formeerden noemde hij het gereformeerde "de uiterste en schoonste toespitsing van het katho lieke". Verder prof. G.C. van Niftrik (t 1972), de barthiaan die aan het eind van zijn leven afstand nam van de maatschappij-kritische consequenties van de barthiaanse theologie. De voorlaatste bijdrage is gewijd aan 'Jan Rap en z'n maat'. Wie dat is? Dat is iedereen die nog wel enige band met de kerk heeft, maar met wie die lijn wel heel dun is. In de 19e eeuw was het dr. Abraham Kuyper die, naar zijn zeg gen, de Hervormde Kerk overgaf aan Jan Rap en z'n maat. Van der Graaf: Jan Rap is ook mijn maat.Een enkel citaat: "Bij alle worste ling om de rechte leer en de goede belijdenis ging de Geest Zijn ongekende gang onder het volk op plaatsen waar men het niet verwacht te." Enkele concrete voorbeelden getuigen ervan. De bundel opent met een schets over de 'onvergetelijke grootvader' van de schrijver, J. van der Graaf sr. (t 1960), geboortig uit de Alblasserwaard. Hij kerkte waar het goed was. Hij las en hij las.En hij zuchtte naar Boven. Met een toon van tere aanhankelijk is het laat ste hoofdstuk geschreven, over moeder Van der Graaf-Kok. (t 1985). Ze wordt getekend als een eenvoudige en vrome vrouw. Op haar grafsteen staat gebeiteld: "Want uw Maker is uw Man..." Het was me een genoegen - en meer dan dat dit boekje te lezen. N.a.v.: Dr. ir. J. van der Graaf, Ze hadden wat te zeggen. 25 miniaturen over reisgenoten. Uitgeverij Groen, Heerenveen. ISBN 90- 5829-439-0. Paperback. Geïllustreerd. 218 pag. Prijs 14,50. J.M.J. Kieviet De vele vogels van Scheelhoek ontdekken vanaf de huifkar. Dat kan als u meegaat met de huifkartochten die Natuurmonumenten op woensdag 14 juli organiseert. Om 10.00 uur en om 14.00 vertrekt de huifkar, getrok ken door een tractor, voor een tocht over de dijk over de dijk langs Scheelhoek. Vanaf de dijk heeft u een prachtig uitzicht over dit vogelrustgebied. Tijdens de tocht kunt u ver schillende bewoners van de Scheelhoek te zien krijgen, zoals lepelaars en zilverreigers. Ook zijn er veel ganzen met jongen te zien en honderden meeuwen die op de eilanden broeden. Met wat geluk valt er ook een ree te ontdekken. Een verrekijker bewijst hierbij goede dienst. Gedurende de excursies hoort u meer over het ontstaan van het gebied en De stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud-papier op in Goedereede, Havenhoofd. Wij verzoe ken u of u het oud-papier voor 8.30 uur goed gebundeld buiten wil zetten. In verband met de braderie verzoeken wij de bewoners van Bekaf, Markt, Noordzijde, Haven en Zuid zijde Haven hun oud papier elders in Goede reede neer te zetten of af te geven bij onze opslag op de Varkensmarkt. het gevoerde beheer. De tochten duren onge veer twee uur. Als u mee wilt is vooraf aan melden verplicht. U kunt zich opgeven bij VVV Ouddorp, tel. (0187) 68 17 89. Hier hoort u waar de tocht start. De huifkartocht kost voor leden van Natuurmonumenten 5,00, voor niet-leden 8,00 en voor kinde ren t/m 12 jaar 3,00. Vorige week zaterdag is het tweede kunstrondje officieel van start gegaan. Vanaf deze week is men op diverse loca ties welkom om te genieten van het werk van tien plaatselijke kunstenaars. Deze maand hebben zelfs bekende Neder landse maandbladen aandacht besteed aan het kunstrondje in de gemeente Dirksland. Het kunstrondje is finan cieel mogelijk gemaakt door de gemeen te Dirksland en de Stichting Podium Goeree-Overflakkee. Het kunstrondje is een activiteit van Stichting Beeldend Dirksland. Ditmaal aandacht voor de deelnemende locaties en openingstijden. U bent welkom op onderstaande expositie adressen van 1 juli t/m 28 augustus 2004 binnen de gemeente Dirksland. 1. Wachtkamer tandartspraktijk Buth en Ameling, Boezemweg 62 A, Dirksland; openingstijden: maandag t/m donderdag van 8.30-17.00 uur, vrijdag en zaterdag op afspraak, tel. (0187) 601183. 2. Gemeentehuis, Voorstraat 15, Dirksland; openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur. 3. Manege 'Stal de Poorte', Philipshoofjes- weg 9, Dirksland; openingstijden: dins dag t/m vrijdag van 10.00-12.00 uur, maandag t/m vrijdag van 15.30-21.00 uur, zaterdag van 11.00-17.00 uur. 4. Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, Polikli- niekingang Secretarieweg; openingstij den: maandag t/m vrijdag van 8.00-16.30 uur. 5. Zorgcentrum Geldershof, Poldersweegje 2, Dirksland; openingstijden: van 08.00-20.00 uur. 6. Raamkunst bij: juwelier M. Swemmer, Straatdijk 10, Dirks land Bruidszaak, Straatdijk 5 en 7, Dirksland fam. De Ruiter, Straatdijk 12, Dirksland 7. Theetuin 'de Bongerd", Molendijk 65, Herkingen; openingstijden: dagelijks van 10.30- 22.30 uur, behalve donderdag. 8. Interieurverzorging Struijk BV, Nieuwe weg 6, Melissant; openingstijden: dins dag t/m donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. 9. Cees Dirkzwager, Julianaweg 1, Melis sant; openingstijden: woensdag t/m vrijdag van 12.00 uur tot 17.00 uur, en na telefonische afspraak. 10. Europatuin Hogchem, Vroonweg 23, Dirksland, tel. (0187) 601354; openingstijden: maandag t/m woensdag van 9.00-18.00 uur, donderdag en vrijdag van 9.00-21.00 uur, zaterdag van 8.00-17.00 uur. 11. Restaurant "t Anker, Kaai 27, Dirksland, tel. (0187) 603650; openingstijden; woensdag t/m zondag van 17.00 uur tot sluitingstijd. De kunstenaars wensen u veel kijkplezier toe. Volgende week wat extra aandacht voor de deelnemende kunstenaars.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2