Bewoners Zuiddijk in Oude Tonge zien liun woonplezier verdwijnen Wijs op reis Keuken Van Weel-Bethesdaziekenhuis scoort goed in vaktest COOPCompact in de weer voor 'Calando' EiiAraiBrMniEuws SDOK voeii hulpactie voor Christenen in Soedan Kleding voor Oekraïne Start jongenskoor in Engelse stijl Geslaagden tweede tijdvak 'Prins Maurits' Treififing loten SJaloom Zorg Donatie voor speeltuin 'de Flipjes' H Berichten uit de Gezondheidswijzer Maandthema in de maanden juli en augustus 2004: PAGINA 11 HBa88W^»WS8^SWWB»MWWKWWWi VRIJDAG 2 JULI 2004 In het gebied Crispijn in Oude Tonge, achter de Zuiddijk verrijzen flinke bungalows. Bewoners van de Zuid dijk zijn niet erg te spreken over de bouwactiviteiten omdat ze er veel hin der van ondervinden. En ook voor de toekomst, als het plan gerealiseerd is, zien ze het somber in als de grote hui zen bijna in hun achtertuin staan. We spraken met een bewoner en legden de bezwaren voor aan de verantwoorde lijken bij de gemeente Oostflakkee, burgemeester T.C. van Pelt, die wet houder N.C.A. Andries vervangt en C.J. Slui, hoofd taakgebied Grond en Bedrijf. Eén van de families die veel hinder onder vinden van de bouw is het gezin Moog. We spraken met de familie in hun huis aan de Zuiddijk, waar de nieuw te bouwen huizen van het Crispijnterrein bijna in hun achter tuin verrijzen. De heer Moog verklaart dat de bewoners van de Zuiddijk alleen al van de bouwactivitei ten veel hinder ervaren en hij vindt dat de gemeente Oostflakkee de bewoners behoor lijk in de kou laat staan. Volgens Moog zijn er op het terrein sloten dichtgegooid, waarna de drainage te wensen over laat. Ook is het Crispijnterrein één meter opgehoogd. "Bij flinke regenval stroomt het water onze ach tertuin in en als dan ook het water van de dijk erbij komt staat alles blank", zo verzucht Moog. De kelder van de familie is altijd droog geweest, maar nadat men met bouw rijp maken van het terrein is begonnen komt het regelmatig voor dat de kelder blank staat en zelfs de tegeltjes in de kelder komen van de muur af. De vertegenwoordigers van de gemeente ontkennen dat het bouwterrein met één meter is opgehoogd. "De maaiveld hoogte van het Crispijnterrein was gemid deld 60 cm boven NAP en de nieuwe maai veldhoogte is 90 cm boven NAP. Van één meter hoogte is dus geen sprake, het terrein is maar dertig centimeter opgehoogd." Op het gemeentehuis wordt uitgelegd dat deze verhoging nodig is om de aangelegde drai- nageleidingen goed te laten functioneren. Want als een drainageleiding onder het grondwater ligt heeft deze geen functie. Door de gemeente en de projectontwikkelaar is er alles aan gedaan om wateroverlast te voorkomen. Er zijn op het terrein diverse greppels gedempt. Maar in plaats van de greppels is het terrein voorzien van draina ge- en een rioolstelsel. Schoon water van de daken van de woningen en van de aan te leg gen wegen wordt in de toekomst in de haven geloosd. "Slechts het vuile afvalwater gaat in de toekomst naar het gemeenteriool". Er blijkt in overleg met het Waterschap een ver nieuwd watersysteem gecreëerd te zijn dat niet afvoert via greppels, maar door afvoer- buizen. Aan aan de aansluiting op de tuinen langs de Zuiddijk wordt door de gemeente eveneens de nodige aandacht besteed en hierover wordt met de bewoners van de Zuiddijk het nodige overleg gevoerd. Dit geldt dan voor de ingesloten laagten waar de percelen langs de Zuiddijk aansluiten op de nieuwe tuinen. Het is de bedoeling dat de opvang van het water door middel van een extra afvoerlei- ding zal geschieden. De woordvoerders van de gemeente beloven dat - na overeenstem ming met de bewoners - de wateroverlast zal worden verholpen. De klachten van de familie Moog over de lekke kelder noemen de woordvoerders een 'wanvertoning'. "Direct na de melding van de waterschade is zowel de uitvoerder als de toezichthouder langs geweest. De 'water schade' ontstaan door een op één meter boven de grond afgezaagde regenpijp van de familie Moog, naast de deur van de kelder. Deze zorgt ervoor dat het regenwater recht streeks de kelder inloopt. Dit is gemeld aan de familie. Van schade door optrekkende vocht door het bouwplan was absoluut geen sprake. De voegen waren zelfs nog droog!" Heien Ook de heiwerkzaamheden leverden nogal wat overlast. "Het hele huis - wat niet op heipalen is gebouwd - stond te trillen en te schudden en de scheuren sprongen in de muur. Bij de buren kwam zelfs een kroon luchter naar beneden". Op klachten van de familie werd door de aannemer nauwelijks gereageerd. Ook klagen bij de gemeente bleek weinig op te leveren. "Uiteindelijk besloot de aannemer een 'stillere' manier van heien te gebruiken, wat de overlast van het heien verminderde. Maar hoe de ontsta ne schade zal worden opgelost is nog maar de vraag", aldus de familie.Moog. De gemeentelijke vertegenwoordigers vin den bovenstaande klacht van Moog niet op zijn plaats. "Voor aanvang van de bouw is een bouwkundige inspectie uitgevoerd bij alle aanliggende woningen langs de Zuid dijk. Vanzelfsprekend zijn de bewoners hiervan op de hoogte gesteld, want de inspectie geschiedde zowel binnen als buiten de woning". De inspectie werd vastgelegd in een zogenaamde O-registratie. Aan het eind van de heiwerkzaamheden wordt hierop weer gecontroleerd en wordt eventueel de geleden schade bepaald. "Dit bleek voor enkele bewoners niet helemaal duidelijk en daarom is onze toezichthouder bij de bewo ners langs geweest, zelfs met een voorbeeld brief hoen en bij wie eventuele schade gemeld dient te worden. Hierbij is benadrukt dat de bewoners zeker moeten zijn dat daad werkelijke schade is ontstaan en geen mis bruik moeten maken van de situatie door schade te claimen die al lang voor aanvang aanwezig was". De bewoners blijken veel geluidsov^last van de bouw te hebben. "Zelfs zondags wordt er hier gebouwd door Engelse bouw vakkers!" De gemeente verklaart hierover dat dit één keer is gebeurd en de aannemer heeft inmiddels maatregelen getroffen dat dit niet meer zal gebeuren, dit is overigens op basis van de Zondagswet verboden. Ook raken de bewoners een stukje grond van ruim een meter kwijt dat, volgens hen, door de gemeente aan hen werd beloofd. Het gevolg is dat de ruimte tussen hun tuintje en de percelen van de nieuwe te bouwen wonin gen wel erg krap wordt. "De huizen staan zo dicht bij dat de nieuwe bewoners vanuit hun slaapkamer zo bij ons in de kamer kijken. En ook omgekeerd: als wij op ons terras - op dijkhoogte - zitten kijken wij straks bij de achterburen naar buiten". De te bouwen hui zen zijn nog niet op hoogte, maar als straks de bovenste verdieping erop staat vreest een deel van de bewoners dat ze ook hun zon licht kwijt zullen raken. Dat de bewoners maar weinig ruimte over houden is een feit waar ook de gemeente niets aan kan doen. Maar dat de bewoners grond kwijtraken is niet waar, want de grond die sommige bewoners in gebruik hebben genomen is niet van hen, maar van de pro jectontwikkelaar en van beloften van de kant van de gemeente is niets bekend. Tegen het plan Crispijn zijn bezwaren inge diend, maar deze zijn, volgens de bewoners, allemaal afgewezen. "We zijn tijdens een informatieavond van de gemeente van de plannen op de hoogte gesteld en daarbij werd beloofd dat er ook met de bewoners van de Zuiddijk rekening zou worden geworden. Maar nu blijkt dat ze ons niks meer gunnen", aldus Moog. Volgens de bezwaarden zijn de woningen veel te dicht bij de huizen aan de Zuiddijk gebouwd. "Als ze vijf meter verder waren gebouwd zou de overlast veel minder zijn", zo verzucht de familie Moog, die het fraaie uitzicht over de polder achter het huis langzaam hebben zien verdwijnen. Het bevreemdt de gemeentelij ke woordvoerders dat er van de kant van de bewoners van de Zuiddijk nooit bezwaren of bedenkingen tegen de plaimen zijn inge diend. Op de informatieavond zijn er maar door enkele bewoners vragen gesteld en deze zijn, volgens de gemeente beantwoord. Kastje naar de muur De bewoners hebben het gevoel dat ze 'van het kastje naar de muur' worden gestuurd als zij bij de gemeente hun klachten deponeren. Ook is hun bezwaar dat ze helema^ niet op de hoogte worden gehouden. Hun gelijk halen via de rechter blijkt een kostbare zaak te zijn en daarom ziet de familie Moog hier maar vanaf. Duidelijk is in ieder geval dat de familie en andere bewoners aan de Zuiddijk ten einde raad zijn en een beetje verbitterd: "De nieu we bewoners van Crispijn krijgen straks alle plezier en ons woonplezier is verdwenen". Tenslotte merken de woordvoerders van de gemeente Oostflakkee nog op dat er wel degelijk met de bewoners wordt gesproken. "Op het moment dat er vragen zijn wordt de gemeente daarover gebeld en de gemeente heeft er steeds voor gezorgd dat deze vragen bij de juiste instanties binnen het project terecht zijn gekomen en dat er vervolgens ook een antwoord kwam. Vervolgens wordt er vanuit het project zelf ook regelmatig con tact gezocht met de bewoners van de Zuid dijk". Links de nieuwe woningen op het Crispijnterrein en op korte afstand rechts de tuinen van bewoners aan de Zuiddijk. Veel Nederlanders vieren vakantie in het buitenland, maar vakantie in eigen land is ook erg populair. In het buitenland, met name in (sub)tropische gebieden, zijn de omstandigheden vaak heel anders dan in Nederland. U kunt er te maken krijgen met een ander voedingspatroon, andere hygiëni sche omstandigheden en een ander klimaat dan thuis. Om tijdens een verre reis gezond heidsproblemen te voorkomen is het dus van belang dat u zich goed voorbereid. Natuur lijk geldt een goede voorbereiding ook voor een vakantie in Nederland. Voor mensen die meer willen weten over Gezond op vakantie, heeft de Gezondheids wijzer Zuidhollandse Eilanden een informa tiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het informatie pakketje bestaat uit folders met informatie over hygiëne, insecten, reizigersdiarree en ziekten als malaria en gele koorts. Hiernaast bevat het pakketje veel informatie en advie zen over verstandig zonnen. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uiu" telefonische aangevraagd of opge haald worden bij de Gezondheidswijzer in de GGD vestiging die het dichtst in de buurt is. Let op: De GGD in Middelhamis is open op: maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Het telefoonnummer van de Gezondheidswijzer is: (0181) 652404. De Gezondheidswijzer kunt u vinden in de: Van Hogendorpstraat 50 te Spijkenisse; Oostzanddijk 26 te Helle- voetsluis; Pad van Jongejan 3 te Oud-Beijer- land en Sportlaan 5 in Middelharnis. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilan den is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziekten, gezondheidsrecht, alternatieve geneeswij zen en adressen van patiëntenverenigingen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig- Veel fol ders kunnen gratis worden meegenomen. Aan de Chr. S.G. "Prins Maurits" te Middel hamis slaagden in het 2e tijdvak de volgen de leerlingen: VWO: Natuur en Gezondheid:Christine Verboon - Nieuwe Tonge. HAVO: Cultuur en Maatschappij: Marjan Heerschap - Sommelsdijk; Jolanda Lipman - Bruinis- se; Jeroen Maliepaard - Middelhamis. Natuur en Techniek: Willem van der Welle - Middelhamis VMBO - Theoretische Leerweg: Arjo van Gils - Achthuizen; Paul Korpers- hoek - Middelhamis. VMBO - Basisberoepsgerichte Leerweg: Harriet van Strien - Nieuwerkerk. De Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK) voert momenteel de hulpactie 'Overlevingspakketten voor Soedan'. In Soedan, het grootste en armste land van Afrika, heerst een enorme hongersnood! In het westen (Darfur) is een vreselijke situatie ontstaan. In het zuiden, dat zwaar te lijden heeft onder het moslimregime, wonen ook de meeste christenen. Kruisigingen, ophangingen en verdrinkin gen zijn enkele voorbeelden van de christen vervolging daar. Om deze christenen en vele anderen een dui delijke steun te bieden, is uw gebed zo ont zaglijk hard nodig. Verder is de SDOK bezig met overlevingspakketten, met de volgen-de inhoud: voedsel en graan, een plastic emmer van 40 liter, een emmer van 20 liter, water- reinigingstabletten, een kookpan, een schop om het land te bewerken, een bijl voor het kappen van hout en het slaan van putten, een muggennet voor in het regenseizoen, 4 bor den, 4 bekers en 4 lepels, een metalen opscheplepel, een deken, zeep, lucifers, en een Bijbel in het Soedanees. Per vliegtuig worden 1000 pakketten tege lijk het zuiden van Soedan ingebracht en via de plaatselijk kerken en autoriteiten ver deeld. Eén pakket is 35,euro (incl. transportkos ten). Wie helpt ons helpen om deze mensen en kinderen in nood te helpen? Met uw hulp kan deze hulp gegeven worden. Giften kunnen overgemaakt worden op Rabobanknummer 38.52.87.445 t.n.v. St. Ondergrondse Kerk te Gorinchem o.v.v. 'Overlevingspakketten Soedan'. Voor meer informatie kunt u bellen naar het SDOK-kantoor: tel.: 0183 - 561186 (dhr. Kruithof). In verband met de aankomende vakantie kunt u goed gedragen (kinder)kleding in dichtgehouden zakken/dozen inleveren tot en met dinsdag 6 juli bij famihe Saarloos aan de Weesmolenstraat 4 te Ooltgensplaat. Na die tijd wordt er tot nader bericht geen kle ding aangenomen dan alleen na telefonisch contact, dit specifiek voor hen die na een sterfgeval etc. een ruimte moeten leeg maken in een bejaarden- c.q verzorgingste huis en dit willen schenken aan de stichting Oost Europa Zending. Wij zijn telefonisch te bereiken op: 630099. Het achterliggende seizoen is er enorm veel gegeven aan kle ding, goederen etc. Tegenwoordig mag er elke 4 weken een transport vanuit Krimpen a/d Lek en Bedum in Groningen vertrekken naar Oekraïne en Roemië. De organisatoren zeggen iedereen heel hartelijk dank hier- Na de zomervakantie zal er gestart worden met een nieuw jongenskoor, een unieke gelegenheid voor jongens om met enthou siasme een begin te maken in de wereld van de zang. Het koor is in principe gestoeld op het voorbeeld van de engelse jongenskoren: toegankelijk voor alle jongens vanaf onge veer 7 jaar, totdat de stemmutatie plaats vindt (de baard in de keel krijgen) welke meestal plaatsvindt rond het I3e-14e jaar, (of soms nog wel later kan plaats vinden). Het koor zal onder leiding staan van dirigent Sietse van Wijgerden. Naast eenvoudige liederen zal ook al een begin worden gemaakt aan het 'Magnificat' van de zeer populaire engelse componist Rutter. Van dit stuk kan nu al een oefen-C.D. worden gevraagd. Het koor hoopt te starten in September, en oefent dan eens per week een uur. Er wordt momenteel gezocht naar een ruimte in Middelhamis, de dag waarop geoefend wordt staat nog niet vast. Sterke traditie Niet voor niets hebben jongenskoren in lan den zoals Engeland een bloeiende en sterke traditie: men wordt a.h.w. spelenderwijs ingeleid in de wereld van het zingen, en in die van de klassieke muziek. Het is tevens een buitengewoon goede scholing: men leert op jonge leeftijd, stapje bij stapje, maar uit eindelijk grondig het notenschrift kennen: het van blad leren zingen levert een uitste kende basis voor hen die ook een instrument (gaan) spelen. Niet alleen werkt het sterk samenbindend om met jongens alleen te zin gen, maar er zijn meerdere redenen om zon der meisjes een koor te vormen: de klank van een jongenskoor is wezenlijk anders, tevens zingen jongens met elkaar veelal meer ontspannen. Niet voor niets zijn bij de engelse jongenskoren felle voorstanders om deze zo te houden zoals ze zijn; meisjesko ren functioneren veelal zelfstandig. Ook leren ze langzaam maar zeker muziek te zingen in andere talen. Hoewel in het begin stadium ook zeker speelse bewerkingen van bekende kinderliederen worden gezongen, zullen er daamaast ook de allermooiste klas sieke melodieën op het programma staan. Het is de bedoeling om al vrij spoedig toe te werken naar een, kleine, uitvoering, hopehjk zijn dan de meeste jongens al zover om mee te doen. Ook kunnen ze soms, waarschijn lijk, meewerken aan concerten van anderen, bijvoorbeeld met leden van het jong kamer koor 'Fiori Musicali' o.l.v. dezelfde dirgent. Op deze manier kunnen de jongens al bij zondere ervaringen opdoen. Maar ook wan neer de stem van deze kinderen muteert kun nen ze blijven zingen: ze kuimen dan verder gaan als alt of als lagere stem bij het koor. Kosten: 10 euro per maand, men kan eerst een proefperiode meedoen circa van 2 maan den. Bij deekiame is wekelijkse aanwezig heid natuurUjk nodig! Voor opgave of informatie: Sietse van Wij gerden, tel. 0187-601605. Een trotse Jan du Pree (hoofd Voeding}, toont het certificaat met bijbehorende cijferlijst. DIRKSLAND - Recentelijk werd de keu ken van het ziekenhuis in Dirksland onder worpen aan de Catering Magazine-Keu- kentest. Dit horeca vakblad bezocht enkele maanden geleden het ziekenhuis, waar keurmeester mevrouw Nelleke Meinders in de keuken uitvoerig oordeel velde over uit eenlopende aspecten die met de voedsel voorziening vanuit het ziekenhuis te maken hebben. Niet alleen de patiënten in het hos pitaal eten uit de keuken van het Van Weel, maar ook de bewoners van serviceflat 'Vroonlande' en degenen die in 'Calando' verblijven - in totaal mim 270 maaltijden per dag. En de bevindingen van Nelleke Meinders verrasten haar - in positieve zin - best wel, zo gaf ze aan, ondanks dat instel- lingskeukens voor haar eigenlijk geen geheimen meer kennen. De keuken van het ziekenhuis voldoet op elk terrein aan de gestelde eisen, zowel voor wat betreft de Arbo, kostprijs, kwaliteit, smaak en presen tatie. En last but not least: "Een heerlijke, smaakvolle maaltijd" was Meinders' oor deel over het warme maal, dat ze natuurlijk ook aan het onderzoek onderwierp. Het hoofd voeding. Jan du Pree, mocht een cer tificaat in ontvangst nemen met daarop klinkende cijfers: Arbo 7, Kwaliteitszorg 8, Voedselveiligheid 8 en Presentatie 9. Op dit resultaat mogen Jan en zijn medewerkers dan ook meer dan trots zijn! Spitsuur in de keuken aan het eind van de ochtend, tijdens het portioneren van de maaltijden. Hieronder volgt de trekking van de win nende loten, die verkocht zijn voor de Stichting Sjaloom Zorg op zaterdag 12 juni. De prijzen die nog niet zijn afgehaald of opgestuurd kunnen worden opgehaald bij het kantoor van Sjaloom Zorg aan de Watertoren in Dirksland. 2004 - 3074 - 3956 - 5464 - 3786 - 2433 - 2735 - 2238 - 3059 - 5292 - 5873 - 3061 -2364-3984-3560-3516-2526-4541 - 5288 - 2875 - 4540 - 7546 - 2996 - 2941 - 3419 - 7536-4554 - 2025 - 2655 - 3502 - 3673 - 4903 - 2165 - 6309 - 4106 - 4962. MELISSANT - Op dinsdag 15 juni bracht O.B.S. Roxenisse een bezoek aan het strand, waarna aansluitend ook de Flipjes werden aangedaan. Er werd van de gele genheid gebmik gemaakt om een cheque ter waarde van 650 euro te overhandigen. Deze werd op het jaarlijkse paasfeest door de leerlingen bij elkaar gelopen. Ieder kind kon meedoen aan de sponsorloop die deze dag georganiseerd werd. Omdat de school elk jaar weer gebmik kan maken van de faciliteiten van de Flipjes werd er besloten om er dit jaar een schenking aan te doen. Natuurlijk was deze bij de heer Hollaar van speeltuin de Flipjes van harte welkom. De nieuwe COOPCompact Kool te MeUssant heeft zijn relaties en bekenden met de her opening verzocht om geen cadeaus te geven, maar een gift die bestemd zou worden voor het hospice 'Calando' te Dirksland. Ook bij de afbouw van de oude klantenkaart bleef er bij veel klanten een restant aan punten over, en dat mocht ook aan 'Calando' worden geschonken. Er waren zelfs klanten die hun hele puntensaldo als schenking afstonden. Dat dit uiteindelijk een goed doel was, bleek afgelopen zaterdag wel toen André Kool namens COOPCompact en zijn klanten aan mevrouw Koningswoud, algemeen directeur van 'Calando', een cheque kon overhandigen ter waarde van 2.200. Het was voor mevrouw Koningswoud een verrassing dat deze gift zo hoog was uitgevallen; ze prees de ondernemer en zijn personeel voor hun inzet om tot dit geweldige bedrag te komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11