TIen jaar 'Röderhaus' gevierd met expositie Nieuws Kantoorboekhandel De Luifel sluit winkel met rampdicht over Dirksland In juni wereldwijd extra aandacht voor vluchtelingen J. Heniy Dunant in Middelharnis De vluchteling, die woont onder ons uit de kerken Eiaa)ndelijk nieuws f,M0^ 'x,^. Opbrengst collecte Maag Lever Darm Stichting Om over na te denken J. WFNRY DUNANT Zomerserie beiaardconcerten Goedereede EIIAt1DBl.|1IEUW5 Morgen, zaterdag 26 juni, zal Dorien Kickert uit Oud- dorp de expositie van de landschapsscliilder Hendrik; van Veenendaal openen in het Röderhaus aan de Noordzijde Haven in Goedereede. Centrale Opbrengst collecte Maag- Lever-Darmstichting Vrijwilligers Ingezonden: jg^RAVENHAGE Biedt uw spullen ook te koop aan op Internet Piano onderwijs voor kleuters 'Oh Dirksland, wat is er met U gebeurd. Dubbele dank Teleurgesteld Zwaxxenzang tiiS-MSüÊÊMi'ÊiSMSi'i PAGINA 8 VRUDAG 25 JUNI 2004 w*"" "■iiimttt^' Een schilderij van Hendrik van Veenendaal. Volgens de eigenaar van het Röderhaus, Helmut Roder, is 2004 een bijzonder jaar voor het Röderhaus. Want al tien jaar lang heeft zijn galerie een bijzondere plaats in de samenleving van het sfeervolle stadje ingenomen. De eerste expositie die in '1994 in het Röderhaus werd gehouden was eveneens een expositie van Van Veenendaal: 'Tuinen van Spanje'En daarom leek het Roder gepast om deze kun stenaar in het jubileumjaar weer ruimte te bieden voor een expositie. Overigens heeft Van Veenendaal in de afgelopen tien jaar vijf maal in het Röderhaus geëxposeerd. Hendrik van Veenendaal is in 1942 geboren in Nederhorst den Berg. Hij woont en werkt nu in Rotterdam. Van 1965 tot 1968 volgde hij een opleiding als beeldend kunstenaar aan de Leeuwenburgh Acade mie in Amsterdam. Van 1974 tot 1979 studeerde hij aan de Acade mie van Beeldende Kunsten in Rotterdam. Het landschap speelt een centrale rol in het werk van Van Veenen daal. Soms is het duidelijk waarneembaar, andere keren is het sterk geformeerd. Er is echter nooit sprake van geïdealiseerde landschap pen gevuld met boompjes en huisjes. Van Veenendaal kiest voor de 'ruigheid van het oerlandschap'. Sfeer is belangrijker dan stoffage; waarbij hij bewust iedere vorm van detaillering weglaat. Jaren geleden raakte Hendrik in Spanje gefascineerd door de ruigheid van het landschap. Dit maakte een onuitwisbare indruk op hem. Die leegte is nog steeds aanwezig. Hendrik schildert zijn landschappen zonder menselijke elementen en toch heeft zijn werk niets desolaats, eerder roept het een gevoel van heimwee op, naar hoe het ooit geweest moet zijn. Maar ook een vaag verlangen naar zo'n land vol kleur waar men nog ontdekkingen kan doen. Alles draait om de beweging, de lichtval en het reliëf zonder ooit volledig abstract te worden en weet hij die sfeer te vangen en aan de toeschouwer over te brengen. De expositie, die 26 juni om 16.00 uur zal worden geopend en waar bij een ieder hartelijk welkom is, zal te bezichtigen zijn tot 14 augus tus in het Röderhaus, Noordzijde Haven 13 in Goedereede. De ope ningstijden zijn woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur en op afspraak via telefoon: 0187-493077. Tijdens de expositie zijn er stenen beelden en keramiek in de Beel den Tuin te zien van de Nederlandse beeldhouwer René Vaandrager en de Duitser Franz Maas. Meer dan twee keer zoveel mensen dan de hele Nederlandse bevolking telt, zijn op de vlucht. Dat zijn 36 tot 37 miljoen mensen. Op dit moment is dit cijfer aan het dalen, maar als er ergens op onze aardbol een brand haard ontstaat, kan zo'n cijfer zomaar weer omhoog schieten. Onge veer de helft van al deze mensen val len onder de UNHCR, de VN-organi- satie voor vluchtelingen. De andere helft kan daar niet onder vallen; zij verblijven namelijk na hun vlucht in eigen land. Dan heten ze ontheemden en horen ze niet onder de UNHCR. In Europa, de Verenigde Staten en Australië worden rond zeshonderdduizend mensen opgevangen. Dat is ongeveer 5 procent van alle vluchtelingen. Ongeveer 98,4 procent wordt in de eigen regio opgevangen. Logisch, want ze reizen meestal per voet. Blijven hangen is er ook niet bij. Ongeveer 95 procent keert weer terug naar het vader land. Dat het totale aantal niet afneemt, komt doordat er steeds nieuwe vluchtelingen bij kernen. Soedan De top tien landen van waaruit de meeste vluchtelingen komen zijn: Iran, Pakistan, Tanzania, Thailand, Kongo, Servië-Monte- negro, Soedan, Zambia, Oeganda en Guinee. Op dit moment is in Soedan het vluchteUn- genprobleem het meest schrijnend. Daar woedt de langst ononderbroken burgeroor log te wereld. Vier miljoen ontheemden en nog eens 600.000 vluchtelingen zijn het gevolg. De steeds oplaaiende strijd, ondanks STELLEND AM - De Maag Lever Darm Stichting heeft in de collecteweek van 13 t/m 19 juni in Stellendam 1.058,29 opge haald. De campagne rond de collecteweek stond in het teken van darmkanker, de meest voorkomende vorm van kanker en de tweede doodsoorzaak door kanker in Nederland. De Maag Lever Darm Stichting wil hierin verandering brengen en heeft daarom haar campagnejaar 2004-2005 in het teken van deze ziekte gesteld. Mocht u de collectant gemist hebben, dan kunt u uw bijdrage storten op giro 2737 t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwegein. HERKINGEN - De opbrengst van de col lecte van de Maag-Lever-Darmstichting bracht in Herkingen het mooie bedrag van 379,98 op. Iedereen hartelijk dank voor de medewerking. gesloten vredesverdragen, leiden tot drama's die hun weerga niet kennen. Vanuit Nederland werkt een aantal organisa ties wereldwijd voor vluchtelingen, o.a. Stichting Vluchtehng, ZOA Vluchtelingen zorg, Het Rode Kruis, Artsen zonder gren zen en Amnesty International. Vluchtelin gen binnen Nederland zijn vooral de zorg van VluchteUngenwerk Nederland. Goeree Overflakkee Op Goeree-Overflakkee verblijven onge veer 100 mensen die door Vluchtelingen werk Goeree-Overflakkee geholpen worden. Volwassenen en kinderen; hele gezinnen, alleenstaanden en gebroken gezinnen uit Irak, Afghanistan, Azerbajdzjan, Kosovo, voormalig Joegoslavië, Somalië, Burundi, Angola en Sri Lanka. Vluchten doe je niet zomaar. Niemand laat familie, vrienden en al zijn bezittingen ach ter. Dan ben je bang. Bang, dat je vervolgd wordt om je geloof, ras, je politieke overtui ging, je nationaliteit, of omdat je tot een bepaalde groep behoort. Vaak worden vluchtelingen verward met migranten die om economische motieven hierheen komen. Logisch want ze komen allen op dezelfde manier ons land binnen. Het grote verschil is dat de ene groep uit hun land verdreven is, terwijl de andere graag zelf hier naar toe wilde. Ook heeft de eerste groep meestal niet zelf de keus voor Neder land gemaakt; ze zijn gewoon gedropt waar mensensmokkelaars ze het makkelijkst heen konden brengen. Ook worden vluchtelingen met wantrouwen bezien. In Europa worden ze het liefst buiten de deur gehouden. Maar juist deze mensen zijn op de vlucht voor dezelfde terreur, waar wij ook bang voor zijn. Vluchtelingen zijn niet de daders van geweld, maar de slacht offers. Zij zijn juist gevlucht voor geweld. Mensen die op Goeree Overflakkee komen wonen, zijn nog volop aan het inburgeren. Vaak betrekken ze voor het eerst als familie een eigen woning. En mogen ze nu pas actief deelnemen aan taalcursussen. Ze moeten hun weg nog vinden in de nieuwe woon plaats. Hiervoor zijn mensen nodig, die hen wegwijs willen maken in het dorp, maar ook helpen onze taal zo snel mogelijk onder de knie te krijgen. Dat kan door gewoon een praatje te maken, of te helpen bij het invul len van formulieren, enz. Maar in het begin zeker ook helpen bij het inrichten van het huis. De meeste vluchtelingen komen uit een asielzoekerscentrum, hebben geen gereed schap en nog geen kennissen waar je iets over kunt gebruiken. Vluchtelingenwerk Goeree Overflakkee is op zoek naar vrijwilligers die iets voor vluchtelingen in de buurt willen doen. Er gaat werkelijk een wereld voor je open, als je met deze mensen aan de slag gaat! Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Vluchtelingenwerk Goeree Overflakkee, Langeweg 112 (gebouw 'De Sjem') te Mid- delhamis. Spreekuren: maandag, woensdag en donderdag van 11.00 tot 13.00 uur. Tele foon: (0187) 487249, e-mail: PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Almkerk (hervormd), ds. G.J. Wolters te Hoogeveen; te Kesteren (sow- gem. De Voorhof), ds. J.G. Offringa te Veenendaal, die dit beroep heeft aangeno men; te Rijsoord (herv.), ds. C. Hendriksen te Woudrichem; te Scherpenzeel (herv.ger. - De Achthoek), ds. C.C.A. Melgers te Capel- le aan den IJssel (g.v. verpleeghuis Rijcke- hove); te Uddel (herv.), ds. J. van Dijk te Ridderkerk; te Veenendaal (herv. Wijkgem. 2 - midden), ds. F. Wijnhorst te Ermelo; te Vinkeveen (herv.), ds. J. Niesing te Koot- wijk-Kootwijkerbroek; te Voorburg (geref. Fonteinkerk), ds. S.H. Lanser te Heerlen, die dit beroep heeft aangenomen; te Vrouwen polder, kandidaat H. de Ruiter te Nijverdal, die dit beroep heeft aangenomen; te Wilnis (hervormd), ds. A. van Vuuren te Baren- drecht; te Zaandam (Ev.Luth.), ds. K. I. Hagg te Midwoud herv. Thomasgem.), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Kierden (herv. Wijkgem. Dorp), ds. B.J. van de Kamp te Wageningen; naar Nieuwendijk (nb; herv.), ds P. de Boer te Surhuizum (herv.); naar Valthe-Valther- mond, ds. H. W. Thon te Lemmer; naar Wilp, kandidaat K.G.W. Roffel te Den Haag. Bedankt voor Aalburg (herv.), ds, A.D.L. Terlouw te Willige-Langerak; voor Urk (De Ark; herv. 2e pred.plaats), ds. D.M. Elsman te Opijnen en Tuil; voor Waarde (herv.), ds. T. Meijer te Dordrecht (g.v. Crablsehof). H5 GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Almkerk-Werkendam, kandi daat A. Koster te Den Haag; te Stadskanaal, kandidaat A, Koster te Den Haag. Aangenomen naar Zaandam (i.c.m. NGK), ds. E.J. van den Bos te Noordburgum. Beroepbaar: kandidaat G. Roorda, Kwint 4, 8265 SW Kampen. Tel. 038-3323668. E- mail: ervepe@hetnet.nl. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-Rijswijk, ds. G.J.H. Vogel te Middelburg; te Hoofddorp, ds. J.G. Brienen te Sassenheim. Bedankt voor Scherpenzeel, ds. D. Visser te Broeksterwoude; voor Veenendaal (Pniël- kerk), ds. L.A. den Butter te Culemborg; voor Winschoten, ds. D. Visser te Broekster woude. H; GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Grand Rapids (VS), ds. C.A. van Dieren te Rijssen-Noord. Beroepbaar: kandidaat L. Terlouw, Ouver tureweg 20, 2992 GD Barendrecht. Tel. 0180-623920; kandidaat J.M.D. de Heer, De Wierse 5, 7339 JK Ugchelen. Tel. 055- 5429268; kandidaat G. Beens, Jan van Arkelstraat 11, 8281 AA Genemuiden. Tel. 038-3854980; kandidaat E. Bakker, Gou- denregenstraat 15, 4043 LW Opheusden. Tel. 0488-442122. Beroepen te Hendrik-Ido-Ambacht en Urk, kand. J.M.S. de Heer te Ugchelen. Be.^te lezers. Het is al een hele tijd geleden dat u iets van mijn hand hebt kunnen lezen in dit week blad. Maar als u goed thuis bent in kerkelijk Nederland, bent u van alle kanten wel op de hoogte gesteld van de verdrietige dingen die hebben plaatsgevonden. 12 december en 1 mei zijn data die niet snel vergeten zullen worden. Ik wil hier dan eigenlijk ook niet op ingaan. Maar ik wil u allen, van welk kerkverband of geloofsovertuiging u ook lid bent, iets mee geven. Denk maar eens rustig over de vol gende uitspraken na en laat ze op u inwer ken. Doe er tevens uw winst mee in uw gang door dit leven. Ik las ergens de volgende kernachtige uit spraken die ik u door wil geven. Zeker in deze tijd van kerkstrijd en voetbalgekte (wat hebben die eigenlijk met elkaar te maken!?) van groot belang. Vreemd, dat 100 'Euro zo VedCij^ cdsje naar de. ^rl(£aat, Maarzo zDeiny, als je ermee gaat ïvinl(den. Vreemd, hot (ang het duurt Qodl uur te dienen, Maar hoe snel 90 minuten voetbcd omgaan! Vrezmd, hoe tang 1 uur in de /(erl(zijn duurt, "En hoe kort het is, adsje naar etnjibn fi^kt. Vreemd, dat we niet weten Wat we hidden moeten, Maar dat we onze irriend of kgmis altijd wel Wat te Vertellen hebben. Vreemd, hoe moedijkjiet isoml bladzij uit de. 'Bijbel te (ezen, Maar hoe mai^ijkZO bladzijden zijn Van een bestseller. Vreemd, hoe mensen bij een concert graag vooraan zitten, 'En zich in de l(erl(om een achterste rij Verdringen. Vreemd, dat we 2 weken nodig hebben om een kerkelijke aangelegenheid in ons p(an in te passen, 'Terwijleen uitje op het laatste moment nog schikt. Vreemd, hoe moedijkjiet is Voor de mensen om het QoeJe 'MïeuWs te Vertellen, Maar hoe makk^ijkfiet is om de laatste roddels Verder te Vertellen. Tja, het is inderdaad vreemd. Of toch niet'? M. VAN DER VALK Papendrecht Reacties? grava@kliksafe.nl ^"''•^^S** Stichting FlakkeeNieuws levert via de web site www.flakkeenieuws.nl het laatste nieuws van Goeree Overflakkee. Sinds kort is het mogelijk om op de website gratis spul len te koop aan te bieden/vragen. Zo bereikt u de inwoners van Goeree Overflakkee niet alleen via de gedrukte media maar ook via de digitale media. Maandagmiddag arriveerde de J. Henry Dunant in de haven van Middelharnis. Dit jaar is het de enige keer dat het vakantieschip van het Ned. Rode Kruis het dorp aandoet. Aan boord van dit prachtige varende vakantiehotel bevinden zich 68 gasten, 14 vaste beman ningsleden en 51 vrijwilligers. Het is een unieke gelegenheid voor mensen die niet meer zelfstandig op vakantie kunnen, om er eens uit te zijn. Een delegatie van het bestuur van het Rode ïCruis te Middelharnis verwelkomde de gas ten en vrijwilligers aan boord. Er werd ook een traktatie aangeboden. Door de ClOOO, waar nooit vergeefs een beroep op gedaan wordt, werd de gasten een heerlijk Flakkees advocaatje aangeboden. Ook bakker Koese liet zich niet onbetuigd: voor een geredu ceerde prijs schonk hij de gasten en de hele crew een vers gebakken kruukplaetje. Het werd allemaal erg op prijs gesteld. Dinsdag vertrok de boot, met opvarenden uit de provincie Zuid-Holland, richting Ant werpen, om via Temeuzen weer naar Gouda terug te keren. In de zomermaanden juli en augustus zal op zaterdagmiddagen tussen 16.00 en 17.00 uur weer als vanouds gespeeld worden op het carillon van de St. Catharinatoren te Goedereede. Ditmaal zullen beiaardiers uit Zuid-West Nederland werken laten klinken op één van de rijkste klokkenstoelen van Nederland. Jan Bezuijen, de Goereese stadsbeiaardier, neemt op 3 juli om 16.00 uur het eerste con cert voor zijn rekening. Daarna zullen nog vijf andere beiaardiers van naam en faam de heldere klokkentonen over de Kop van Goe ree laten klinken. De Stichting Vrienden van de Goereese Bei aard heeft voor deze concerten uitgenodigd: Boudewijn Zwart uit Schoonhoven, Sjoerd Tamminga uit Goes, Henk van Putten uit Nieuw Beijerland, Jos Vogel uit Middelburg en Bas de Vroome uit Delft. Het voorlaatste concert op 14 augustus wordt gegeven door het Koperblazerersen- semble o.l.v. Frans van der Wende. Het concertprogramma is voor elke bespe ling kosteloos te verkrijgen bij de kassa beneden in de toren. Schroom niet om dan ook een kaartje te kopen voor de beklim ming van de toren zelf. Want behalve een schitterend uitzicht helemaal boven, kan men dan op de tweede 'verdieping' de bei aardier aan het werk zien. Wie speelt wanneer? 3 juli. Jan Bezuijen uit Ouddorp 10 juh, Boudewijn Zwart uit Schoonhoven 17 juli, Sjoerd Tamminga uit Goes 24 juli, Henk van Putten uit Nieuw Beijer land 31 juli, Jos Vogel uit Middelburg 7 augustus. Bas de Vroome uit Delft 14 augustus, Koperblazersensemble 21 augustus, nog nader bekend te maken Na een zestal muzikale feestjes met Beet hoven beer en Mozart Muis start na de zomervakantie een unieke cursus voor kleuters. Deze is bedoeld voor kinderen van 4 iJm 6 jaar, duurt 45 minuten en wordt om de week gegeven van september tot mei. Spelenderwijs worden de kinderen ver trouwd gemaakt met muzikale begrippen. Met behulp van zang, dans en beweging, een kleur- en een werkboek wordt er op een dynamische wijze les gegeven. Bovendien bestaan er plannen om diverse locaties en voorstellingen te bezoeken. Wanneer u uw zoon/ dochter wilt opgeven voor deze unieke cursus dan kan dat nog tot 6 juh. Bij Pianoschool van Toor wordt er naast deze nieuwe methode zowel privé- als groepsles gegeven op piano en keyboard, een brochure of zich opgeven dan kunt u bellen naar Karin van Toor 493552. Sinds jaar en dag al kent Dirksland zijn eigen kantoorboekhandel: 'de Luifel', één van de weinige overgeble ven winkels uit het voorheen zo bloei ende middenstandshart. Maar mor gen, zaterdag 26 juni, komt ook aan het bestaan hiervan een eind. Diverse factoren, ontwikkelingen in de achter liggende ca. 20 jaar, liggen ten grond slag aan het besluit van Wilma en Adrie Tieleman om hun winkeldeuren deflnitief op slot te draaien. En dat laatste doen ze met pijn in hun hart, getuige ook wel de wijze waarop ze hun voorgenomen bedrijfssluiting aankondigen, compleet met een enke le coupletten tellend gedicht 'Oh Dirksland...' 'Aan de bewoners van het dorp Dirksland", zo kondigen Wilma en Adrie zich aan rich ting de dorpsbevolking. "Op 26 juni a.s. om 16.00 uur zien wij ons genoodzaakt om de deuren van onze winkel aan de Zomerstraat te Dirksland te sluiten. Middels dit schrijven willen wij u hiervan op de hoogte stellen. Tevens willen wij degenen die altijd onze winkel bezochten, danken voor de gegeven hartelijkheid en klandizie". En meteen daar op gevolgd door: "Diegenen die weinig tot niet onze winkel bezochten, willen wij bij deze danken dat zij niet kwamen". Een zekere hoeveelheid frustratie lijkt vervat te Uggen in die laatste zin. Maar teleurge steld zijn de Tielemannen ook waar het de ontwikkelingen van de laatste pakweg 20 jaar betreft op het gebied van de Dirkslandse middenstand. In een op 13 juni jl. aan het college van B&W gerichte brief beklagen ze zich onder andere over het ontbreken van een goed en voldoende eenduidig centrumbeleid in de gemeente Dirksland, te weinig en beperkt beleid ten aanzien van parkeergelegeiiheid bij en rond de winkels, en ze vinden dat de Jarenlang was Wilma het boegbeeld van Dirkslandse ondernemers te weinig worden gepromoot. Wat het centrumbeleid betreft, juist nu is dit actueel in de gemeentepoHtiek van Klein Parijs. Zowel de gemeenteraad als de dorpsraad zijn er de laatste tijd zeer mee bezig en de Tieleman nen adviseren hen in hun brief om eens op een goede en constructieve wijze te gaan debatteren over de middenstand in de dorpen van de gemeente Dirksland en om tot daadwerkelijk ondersteunend beleid te komen, "opdat in de kernen nog een bestaansrecht aanwezig is en blijft voor de meest essentiële ondememingen". 'Wat 'de Luifel' betreft is het doekjchtergevallen. 'De vJirdefgaat dicht, en 'Wdma enJAdrie 'Tieleman heffen de zwanenzang aan: Oh'Dirkstand, wat is er met Idgeèewd? 11 was eens een welvarend dorp. Met een eigen haven. 11 was eens een dorp, 'de Luifel' - na morgen verleden tijd. Met in ode sectoren een goede branche. Oh 'Dirksland, wat is er met Ugebeurd? 'Mgg maar enige jaren geleden, JiadU eengroot winJ^estand. ledere inwoner Van Dirksland dacht toen, Ikwoon op stand. Oh Dirksland, wat is er met ugebeurd? 9{ii, anno 2004, al enige jaren de haven is gesloten, het WinJ(etBestand er bijna bij in is geschoten, 't moet ons van het hart, dat 11, inwoners van ons mooie dorp, iets heeft verloren. "Ket was eengrote schat, 'Echter 11 bewaarde deze niet naar goed Behoren. Oh Dirksland, wat is er met Ugebeurd? Uw dorp is nu aan het slapen. 'Wij blijven ons er niet aan vergapen. Oiet doet ons veel verdriet, dat in Uw dorp, ons leven als winkelier is gestreden. 'Een deel Van ons leven is hiermee gegeven. Oh Dirksland, wat heeft uziehzdf aangedaan!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8