GEZOND WEL Ondervoeding: een zaak van gewicht Waarom u bij de Opel Dealer méér voor uw geld krijgt Maak kennis met tennis voor de halve prijs EIIAtlDEtl-niEyMS De Opel Dealer: perfect onderhoud met gratis specialisme N N N H H N N N N N H H N N N H N N N N N N H N N N N N N N N N N N N N N N N N De voordelen van de Opel Dealer zijn niet te tellen op de 'Vïngers van één hand. Voor een onderhoÉdsbéürt aan uw Opel bent u bij de Opel Dedlér altijd beter uit. Daar krijgt u namelijk méér voor uw geld. Boven dien krijgt u het specialisme van de Opel Dealer er GRATIS bij! Voor meer informatie bel Opel Direct: 0800-1410. Opel Service €305r 392,- Sommelsdijk, Langeweg I 13, (0187) 47 67 67. Poortvliet, Stoofstraat 52, (0166) 61 24 35. AKKERDAAS Noordgouwe, Kloosterweg 2, (O I I I40 13 47. DE JONGE Zomeravondconcert Sempre Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Afvallen zonder te lijnen Gevaar Behandeling Let op gewicht fj Diëtist (5) Toen de geallieerden de kampen binnenkwamen, stolde bij wij ze van spreken het bloed in hun aderen. Wat ze zagen was met geen pen te beschrijven: galgen, ranselblokken, crematoria, magazijnen vol schoenen, kleren, brillen en mensenhaar en kasten vol trouwringen en uitgerukte gouden kiezen. En het zou wellicht nog erger geweest zijn als de snelle opmars van de verbonden troepen de nazi's niet had verhinderd hun uitroei ingsprogramma tot het eind toe uit te voeren. Kwam er nu echt een keer? Ismaé'l tegenover Izak De islam duldt Israël niet In de steek gelaten vH PAGINA 6 W^M W^^^^M^W^^M VRIJDAG 25 JUNI 2004 Opel. Fresh thinking - better cars. 1Wij maken altijd gebruik van originele onderdelen met Iminimaal twee jaar garantie '0.. Er wordt aan uw Opel gewerkt s^ door specialisten die getraind zijn door de importeur 3. De monteurs maken uitsluitend gebruik van gereedschap dat speciaal voor Opel is ontwikkeld j 4. Wij gebruiken altijd volsynthetische olie ^5. Prijzen voor een onderhoudsbeurt zijn inclusief milieutoeslag, microfilter, bougies, remolie (indien voorgeschreven) én al vanaf 142,- 6. Na uitvoering van een onderhouds beurt aan uw auto, krijgt u de Opel Master Service Mobiliteitsgarantie die 1 jaar geldig is Wtótiet;:" Adviesprijzen voor onderhoud incl. Opel Master Service Garantie en APK* Agila (t/m 8-'03) 142,- Corsa (v/a 9-'92) I Tigra Combo 157,- Astra (t/m 3-'04) 157,- Vectra (tot 9-'95) Calibra 157,- Vectra (v/a 9-'95 t/m 4-'02) Zafira 181,- Omega (v/a 9-'93) €204,- Frontera285,- 244,- €252,- 264,- €264,- 289,- *Excl. 10,80 ofmeld-Zodminisfratiekosten en evt. toeslagen i.v.m. 4-gQstest€ 19,50 en roetmeting 43,50. "Toeslag dieselmotoren 30,- (Vectro 70,-). Toneven zijn incl. BTW Voor niet genoemde modellen, roodpleeg uw Service Adviseur. Onder dit motto wil de tennisvereniging in Ooltgensplaat een groot aantal jeugdleden en seni oren op een voordelige manier aan het tennissen krijgen dit seizoen. Een seizoen dat nog doorgaat tot half november en waarin nog tal van activiteiten gepland staan voor Junioren en senioren waaraan iedereen gratis kan deelnemen. Voor de jeugd een junior-seniortoernooi, de FJTK, uitwisseling met Oude Tonge, clubkampioenschappen, een jeugdkamp en een afsluit- toernooi. Voor senioren het mixtoernooi, een partnertoernooi, clubkampioenschappen dub bels en een snerttoemooi. Daarnaast nog de vaste avonden zoals Ladies Night op de dinsda gen, de clubavonden op alle vrijdagen voor iedereen en op de maandagen zijn de heren sin gelaars flink bezig. Junioren betalen nu slechts 17,50 i.p.v. 35,00 en senioren gaan de rest van het seizoen met 40,00 korting op een gezonde manier aan de slag. Inschrijfformulieren en een informatie brochure kunt u aanvragen bij Richard de Vos, telefoon: 0187-631455, John Freen, telefoon: 0187-631164 of Ingrid Verharen, telefoon: 0187-631162. Op dinsdagavond 29 juni geeft de Koninklijke Muziekvereniging Sempre Crescendo uit Middelhamis-Sommels- dijk een zomeravondconcert op het Vin- gerling te Middelhamis. De bootjes in de haven, mooi weer en uw aanwezigheid zullen bijdragen aan een sfeervolle ambiance. Sempre zorgt voor de vrolijke fanfareklanken. Het concert begint om 19.30 uur. Voedsel is noodzakelijk voor de instandhouding van het lichaam. Voed sel levert energie die nodig is voor het functioneren van Uchaam en geest. Een teveel aan voedsel, overgewicht is een probleem dat in de westerse samenle ving veel voorkomt en dat in de media dan ook ruim aandacht krijgt. Minder bekend is het feit dat ondervoeding, een verschijnsel waarbij men vooral aan de Derde Wereld denkt, ook in Nederland een groot probleem vormt. Ondervoe ding is een omvangrijk probleem voor met name ouderen, chronisch zieken en operatiepatiënten. Ongeveer 40% van de patiënten die in het ziekenhuis opge nomen worden blijken ondervoed te zijn. Als gevolg van een ziekte hebben deze mensen een verhoogde behoefte aan voedingsstoffen en soms beperkte eetlust, een combinatie die niet goed samengaat. Wie lijnt valt af. Het lichaam breekt daar bij vetweefsel af waardoor de overtollige pondjes verdwijnen. Anders is het bij ziekte. Minder eten is daarbij geen bewus te keuze. Een ziekte verstoort vaak het eetpatroon. De opname van voedingsstof fen door het lichaam kan bij ziekte of na een operatie verminderen. Ook wordt er eiwit afgebroken dat noodzakelijk is voor het goed functioneren van spieren en orga nen. De combinatie van verminderde inna me, verminderde opname en verhoogde behoefte aan voedingsstoffen zorgt ervoor dat patiënten verzwakt worden, waardoor de weerstand afneemt. Ondervoeding heeft verschillende nadeli ge effecten. Door het afnemen van de weerstand is de kans op infecties na een operatie groter en de wonden helen minder snel. Bij mensen die langdurig moeten lig gen is de kans op doorliggen (decubitus) vergroot. Ondervoeding is dan ook een risicofactor waar terdege rekening mee gehouden moet worden. Om dit risico te vemiijden is het belangrijk om zo snel als mogelijk weer een goede balans in de voe ding te krijgen. Voor een patiënt kan de juiste voeding in een aantal gevallen het verschil tussen leven en dood betekenen. Wie ziek is moet dan ook extra op de voeding letten. Het tegengaan van ondervoeding is in principe U niet zo moeilijk. De normale, dagelijkse M voeding is niet genoeg meer om voldoen- Li de aan te sterken. Met advies en begelei- ding van een diëtiste kan een persoonlijk H voedingsplan worden samengesteld. Soms zijn aanvullende drinkvoeding, voedings- H preparaten en eventueel sondevoedingen u nodig als tijdelijke aanvulling. In het ziekenhuis, waar artsen, verpleeg kundigen en diëtisten nauwlettend de con ditie van de patiënt in de gaten houden is de eventuele diagnose ondervoeding snel gesteld. Wie niet in het ziekenhuis ligt zal zelf goed moeten opletten of het lichaam voldoende voedingsstoffen tot zich krijgt. Een simpele, maar handige manier om zelf vast te kunnen stellen of er een dreigende ondervoeding plaatsvindt, is het lichaams gewicht. Bij een ongewenst verlies van meer dan 3 kilo in 1 maand of 6 kilo in 6 maanden is een bezoek aan de huisarts noodzakelijk. Ook wie tijdens ziekte te veel gewicht ver liest zonder duidelijke oorzaak doet er goed aan even contact met de huisarts op te nemen. Als er een speciaal voedingsad vies nodig is zal de huisarts doorverwijzen naar de diëtist. Voor behandeling door een diëtist is er altijd een verwijzing door huisarts of spe cialist nodig. Afspraken met diëtisten van de Zorg en Welzijn groep worden gemaakt via de Zorglijn, tel. (0181) 626226. Hebt u vragen dan kunnen die ook telefonisch via de Zorglijn worden gesteld. Om nooit te vei|!eten Mei 1945. De jaren van verschrikking waren voorbij. Aan stampende laarzen en krijsende bevelen was een eind gekomen. De barakken die eens tot de nok gevuld waren met menselijke nood en ellende, kwamen leeg te staan. De gaskamers en de crematoria die dag en nacht hun wur gende stank hadden uitgebraakt, werden opgeblazen. Het heeft nog lang geduurd voordat tot de wereld was doorgedrongen welke ramp de Joden getroffen had. Toen de foto's van stapels lijken en uitgeteerde gevangenen vanuit de concentratiekampen duidelijk hadden gemaakt aan welke systematische verdelging het Joodse volk had blootge- staan, kwamen de Verenigde Naties met een verdelingsplan voor Palestina. Daarin werd het land onder Joden en Palestijnen verdeeld. Dit plan werd door de lidstaten met grote meerderheid aangenomen. Daarmee dachten ze de bestaande Ara- bisch-Joodse perikelen op te lossen. Dat het ooit tot een verdeling van Palesti na is gekomen, dankt Israël aan het col lectieve schuldgevoel van Amerika, Rus land en Engeland met betrekking tot de zes miljoen vermoorde Joden. Het suste het geweten van deze landen die geen raad wisten met de misdaad die nazi- Duitsland had begaan, een misdaad waar van ze hebben geweten. Het jaar 1947 was voor de verdeling van het land in een Joodse en Palestijnse staat het juiste moment. Later zou het menselijkerwijs gesproken niet meer gelukt zijn. God bereikt Zijn doel langs wegen die door ons niet na te rekenen zijn. Op 1947 volgde 1948: de onafhankelijk heidsverklaring van Israël. Wie had dat verwacht? "Want zie, de dagen komen, spreekt de Heere, dat Ik de gevangenis van Mijn volk, Israël en Juda, wenden zal; en Ik zal hen wederbrengen in het land, dat Ik hun vaderen gegeven heb, en zij zullen het erfelijk bezitten" (Jeremia 30:3). Een golf van nieuwe hoop ging door de wereld. Het menselijk geweten had plaats gemaakt voor de brute kracht van het nationaal socialisme. De jodenhaat zou na al die gruwelijkhe den nu toch wel voorgoed uit de wereld verdwenen zijn?! Zo leek het. De ellende die de Joden hadden ondervon den, was voor velen van hen aanleiding naar het land der vaderen terug te keren. Hitler had er alles aan gedaan om aan het bestaan van het jodendom een eind te maken. Hij heeft het tegendeel bereikt. Joden die aan de massavernietiging ontko men waren, gingen op weg. Ze vonden een tehuis - vaak op illegale wijze, omdat Engeland hen niet wilde toelaten - in het land door God hun gegeven; in het land dat woest, eenzaam en ontvolkt terneder lag; in het land waar de Turken de eens zo vruchtbare hellingen tot uitgeputte terrei nen hadden gemaakt. Drie jaar nadat nog een restje uitgemer gelde Joden waggelend uit de concentra tiekampen tevoorschijn was gekomen, begon op 14 mei 1948 de staat Israël opnieuw. God gedacht aan het verbond dat Hij voor eeuwig met Abraham, Izak en Jakob gesloten had: "Ik zal de gevan genis van Mijn volk Israël wenden, en zij zullen de verwoeste steden herbouwen en bewonen, en wijngaarden planten, en de wijn daarvan drinken; en zij zullen hoven maken, en de vrucht daarvan eten. En ik zal ze in het land planten en zij zullen niet meer worden uitgerukt uit hun land, dat Ik hun gegeven heb, zegt de Heere" (Amos 9:14 en 15). Maar de Heere had ook gezegd: "De zoon van de dienstmaagd (Hagar) zal geenszins erven met de zoon van de vrije (Sara)" (Galaten 4:30). En daarmee zitten we tegelijk bij de bron van het conflict tussen de Joden en Arabieren. Het land dat God aan Abraham en zijn nageslacht gegeven had, werd opgeëist door de nakomelingen van Ismaël. Nog geen 24 uur na de onafhankelijk heidsverklaring vielen vijf Arabische legers Israël binnen. Een klein aantal slecht bewapende Joodse strijders, veelal afkomstig uit de concentratiekampen, stond tegenover goed uitgeruste Arabische legers. De beroemde Engelse generaal uit de Tweede Wereldoorlog, Montgomery, gaf de nieuwe staat niet meer dan veertien dagen. Maar God rekent anders. Het is dan ook een Godswonder dat de Joden niet de zee in gedreven zijn. Ondertussen laaide de haat van de Arabie ren tegen de binnenstromende Joden steeds feller op. Voor Israël was en is geen plaats in het rijk van de islam. En zo lijdt het land nu al bijna 60 jaar onder het meedogenloze terrorisme van die godsdienst. Daarbij komt nog dat het belaagde volk, dat redelijkerwijs op steun en sympathie van de wereld zou moeten kunnen rekenen, steeds meer alleen komt te staan. Ook dat was voorspeld: "Dit volk zal alleen wonen en het zal onder de hei denen niet gerekend worden", had Bileam 3000 jaar geleden al gezegd (Numeri 23:9). Heel de Arabische en islamitische wereld is een verklaarde vijand van alles wat Jood is. En ook in ons land gaat men steeds meer meezingen in het anti-IsraëJ koor. Eigenlijk verkeert het land in een voortdurende oorlogssituatie. Het kreunt eronder. Het wordt van alle zijden bedreigd door chemische en biologische wapens. De situatie spitst zich op een dra matische wijze toe. Zestig jaar geleden werden soortgelijke bedreigingen als die zich vandaag voordoen, genegeerd. We doen er goed aan te bedenken dat dit toen tot de vernietiging van het overgrote deel van het Europese Jodendom heeft geleid. Ook nu weer zijn de vijanden van Israël bezig heimelijke aanslagen tegen Gods volk voor te bereiden. Je hoort het hen zeggen: "Komt, laat ons hen uitroeien, dat zij geen volk meer zijn; dat aan de naam van Israël niet meer gedacht worde" (Psalm 83:5). De Arabische wereld schreeuwt om Joods bloed. Elke winkel, elk café, elke supermarkt, elke autobus, elk station, elke plek waar mensen samen komen, moet worden bewaakt. Zandzak ken, afrasteringen, prikkeldraad, barrières moeten het volk beschermen. De Arabi sche wereld vertoont een antisemitisme dat voor dat van nazi-Duitsland niet onder doet. Er was voor de Joden in 'de nieuwe orde' van Hitler geen plaats. Dat is even min het geval in het rijk van de islam. Ara fat en zijn PLO hebben maar één doel: de totale vernietiging van Israël Veel mensen in Israël beleven weer dezelfde trauma's en angsten, die de Joden kenden tijdens de holocaust. En de wereld kijkt de andere kant op. Aan de zelfmoordacties, waarbij zelfs jonge meisjes, opgezweept door de fanatieke Jihad, zichzelf aan de Moloch opofferen, schenkt men nauwelijks aan dacht. Ze hebben al aan honderden totaal onschuldige mensen het leven gekost en een veelvoud van dit aantal levenslang verminkt. Maar worden door Israël een Ismail Abu Shanab, AhmedYassin of een Abdel Aziz al-Tantsini uitgeschakeld - een stelletje verblinde fanaten en massamoor denaars, die gedreven werden door een dodelijke haat tegen Israël - dan roept heel de wereld - inclusief Nederland - ach en wee. Men bekritiseert het optreden van Israël, maar men ziet voorbij aan de wijze waarop de Palestijnen de Israëlische maat schappij terroriseren. De vrijdagpreken in de moskeeën spreken over oorlog. Wee de islamiet die niet gelooft dat al het land tus- De gedode terroristenleiders Rantsuni (links) en Yassin. Ben Go sen de Jordaan en de Middellandse Zee islamitisch land is. Palestijnen worden van hun jeugd af aan opgevoed met het idee dat Palestina in zijn geheel aan hen toebehoort en dat Jeruzalem hun hoofdstad is. De legitimi teit van Israël wordt in niet één Palestijns leerboek erkend. De naam Israël komt op geen enkele kaan voor. Het hele land wordt Palestina genoemd. De haat wordt de kinderen met de paplepel ingegeven door middel van verhaaltjes, films en schoolboeken. Palestijnse kinderen leren de jihad verheerlijken. Uit elke opiniepeiling, politieke toespraak en moskeepreek blijkt dat de grote meer derheid \an het Palestijnse volk de geweldcampagne tegen Israël enthousiast ondersteunt. Daarbij draait alles om Allah en .Mohammed. Wie kennis neemt van de anti-Joodse pro paganda in de islamitische landen weet niet wat hij hoort en ziet. Het is te verge lijken met de antisemitische propaganda in de dertiger jaren. "Laat alle Joden maar naar Israël komen", zei laatst een imam, "dan kunnen we ze aJlemaai in een keer uitroeien". De Egyptische tv zond met ramadan een tv-serie uit van de oeroude antisemitische legende van de Wijzen van Sion. Hierin worden Joden afgeschilderd als geheime samenzweerders, die overal verwarring stichten, alle regeringen pogen omver te werpen en de wereldmacht wil len veroveren. Voor Hitler was dit geschrift de opperste wijsheid en voor de Arabische wereld is het dat nog. Tot vijfmaal toe - in 1948, 1956, 1967, 1973 en 1982 - werden de Joden tot nu toe gedwongen naar de wapens te grijpen. Niet minder dan 16.000 jonge soldaten verloren daarbij het leven. En nog steeds eist een golf van geweld en terrorisme honderden slachtoffers. Er is haast geen gezin waarin geen doden te betreuren zijn. Eigenlijk heeft Israël vanaf het ogenblik van zijn onafhankelijkheid geen rustig ogenblik gekend. Het land is geen moment buiten gevaar. En de media kie zen overwegend de Palestijnse kant. Is het een wonder dat de Joden zich opnieuw door de Europeanen in de steek gelaten voelen? De dood van zes miljoen Joden heeft in de houding van politici, politieke commenta toren en kerkleiders geen enkele verande ring gebracht. Nu blijkt dat de Joden méér kunnen dan alleen maar wegkruipen, zwerven en lijden, nu ze zich verdedigen en terugslaan, vindt men dat lastig. Van Israël wordt terughoudendheid geëist. En toch... Israël is niet agressief. Het enige wat het land doet, is reageren op terroristi sche aanslagen. Ieder land heeft het recht zichzelf en het leven van zijn burgers te verdedigen, behalve Israël. Keer op keer meent men Israël als een lastige agressor te moeten aanwijzen als het louter uit zelfverdediging El Fatah-nesten aanvah of Hamas-kopstukken probeert uit te schake len, die bezig zijn zelfmoordaanvallen voor te bereiden op onschuldige Israëli sche burgers die in een restaurant eten of met een bus reizen. Vijf regeringen hebben met Arafat over vrede gesproken: Rabin, Peres, Netanya- hoe. Barak en Sharon. Elke bereidheid van Israël om vrede te sluiten, wordt door de Palestijnen beantwoord met bloedige aan slagen. Is het een wonder dat de Joden zich steeds weer vertwijfeld afvragen of ze nu in het grootste getto aller tijden leven? Het wordt tijd dat het westen zich eens ern stig gaat afvragen wat voor een soort Pale stijnse staat er moet worden gesticht met een bevolking die zo vertrouwd geraakt is met het zaaien van dood en verderf. Maar liefst 71,9 procent van het Palestijnse volk steunt de zelfmoord-aanvallen waaronder Israël gebukt gaat en die in de afgelopen driejaar aan bijna 1000 onschuldige bur gers het leven heeft gekost. Het probleem is niet dat Israël geen Pale stijnse staat naast zich wil, maar dat de Arabische wereld Israël niet duldt. Israël is zelfs bereid het meest wezenlijke deel van het land - Judea, Samaria, Jeruzalem - af te staan! Dat zijn volgens Jeremia 31:5 en Zacharia nu juist de gebieden die bij Israël horen. (Slot volgt)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6