Overdenking Gezellig en druk op Boerenmarkt TPG Post opent in Middelharnis Business Point voor zalcelijke klanten uit de Heilige Schrift KfMi'stocht mmLeMingrad EIIAtlCei-tllEUWS HET KIJKVENSTER Nieuws van de eihnden Snelle service, goed bereikbaar en ruime openingstijden VERVOLGVERHAAL VOETUOLK ÊHmionGiinoEimspEi mUH VLUCHTTEN mflEmMiGEH moaviEPENiiOEN SCHaOEUIK SUIKER? Pesten: Wat is eraan te doen?" Tevreden klanten '3?aia;a.-<rilogie - deel l WH. o. VEENHOF PAGINA 5 VRIJDAG 25 JUNI 2004 Blik op kerk ^7/ en samenleving (_J - Subsidies - Een wegebbend wereldbeeld - De belastingbetaler De rijksoverheid is op het ogenblik bezig drastisch te snijden in allerlei subsidies. Dat is geen wonder wanneer we bedenken dat er op vele terreinen bezuinigd moet worden. Uiter aard zal het voor diverse instanties een tegen valler zijn wanneer de subsidiekraan wordt dichtgedraaid, en van verschillende kanten wordt dit gezien als willekeur en onrecht. Of een instelling nog langer gesubsidieëerd wordt, hangt af van de Raad van Cultuur, de organisatie die zich bezighoudt met het toe kennen van subsidies. Verschillende kerken krijgen niet langer subsidie voor het jeugd werk, en ook in de wereld van de muziek zijn er klappen gevallen. De motivatie van de Raad van Cultuur om niet langer subsidie toe te kennen, is soms vreemd. Zo las ik onder andere dat het Bij bels Museum te Amsterdam niet meer voor subsidie in aanmerking komt (een bedrag van 295.000,-), waarbij als reden werd opgege ven: 'Het Museum hoort bij een wegebbend wereldbeeld, dat door jongeren niet meer begrepen wordt.' Een wegebbend wereldbeeld... Die woor den moeten we eens op ons laten inwerken. De Bijbel, de kerk, het geloof, zij allen beho ren bij een wegebbend wereldbeeld. De jon geren hebben er geen antenne meer voor, dus de overheid moet er geen subsidie meer aan toekennen. Het verdwijnt toch, dus het is zonde om er nog overheidsgeld aan uit te gevenGoed geld naar kwaad geld gooien, noemen we dat... Onweerstaanbaar dringt zich de vergelijking op met de wereld van de klassieke muziek. De klassieke concerten staan volop in de belangstelling, maar niet van jongeren. Die kiezen liever voor de popmuziek. Moeten we dan de klassieke muziek maar indelen bij het 'wegebbend' wereldbeeld, dat door de jeugd toch niet meer begrepen wordt? Zo zien we de overheid, in dit geval de Raad van Cultuur, als een hond met de tong uit de bek, achter de ontwikkelingen aanhollen. Heeft de jeugd geen belangstelling meer, dan ook geen subsidie meer. Het sterft toch wel uit. Maar zolang er mensen zijn die de Bijbel serieus nemen, en meer van de Bijbel willen weten, zal het Bijbels Museum wel blijven bestaan. Dat zal de Raad van Cultuur niet tegenhouden, al kan hij wel de subsidiekraan dichtdraaien. Trouwens, dat geld dat uitge keerd wordt, waar komt dat vandaan? Juist, van de belastingbetaler. Dat wil zeggen van u en van inij... Waarnemer •<*i Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Ëilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mensen die zich vroeger pedicure noemden, hebhen nu Podohog, Chiropodist, Podothe- rapeut of zelfs Podokinaesioloog op hun naamkaartje staan. Zijn dat hetere voetver- zorgers, of betekent het heel wat anders? Antwoord: Toen zich onder de pedicuren veel beunhazerij ontwikkelde, omdat veel voetdeskundigen andermans likdoorns en misvormde nagels te lijf gingen, besloten de georganiseerde bonafide voetverzorgers zich chiropodist (voetheelkundige) te noe men. Andere leden van het voetvolk zochten toen ook naar mooiere namen. De term podoloog komt van podologie (voetkunde). Podokinaesiologie betekent voet-bewe gingsleer. Dat vak wordt voornamelijk beoe fend door voetfysiotherapeuten. De enige beschermde titel welke er binnen dit vakge bied bestaat, is die van podotherapeut (voet- verzorger). Ik zag laatst bij een kerk, hoe de ouders van een bruidspaar om de voorrang twistten. Wie komen er nu eerst, zijn oudersof haar ouders, en waar is de plaats van broers en zusters in de stoet? Antwoord: Met de samenstelling van de bruiloftsstoet wordt tegenwoordig erg gestoethaspeld, omdat menigeen zich niet meer aan de oude tradities houdt, of nog kent, maar vaak zijn eigen gang gaat. Onaf hankelijk van het vervoermiddel en ook als men te voet gaat, hoort de stoet van oudsher als volgt te zijn samengesteld: vooraf gaan (indien aanwezig) de bruidsmeisjes en de bruidsjonkers, zodat die desgewenst bloe men kunnen strooien op het pad van het bruidspaar en bij gemeentehuis en kerk al klaar staan om behulpzaam te zijn bij het uit stappen van de bruid, het dragen van een sleep en het plooien van haar japon als zij gaat zitten. Voor de huwelijkssluiting loopt en zit de bruid aan de rechterzijde van de bruidegom. Na afloop draaien beiden zich ter plekke om en is haar plaats links van hem, ook bij de fotograaf, tijdens receptie, bruiloftsmaal enz. Na het bruidspaar volgen nog niet de ouders, doch eenst de getuigen. Zij kunnen vergezeld gaan van hun eigen partner. Na hen volgen eerst de vader van de bruid met de moeder van de bruidegom en dan zijn vader met haar moeder, vervolgens de oudste en naaste familieleden zoals aan wezige grootouders, ooms en tantes van bruid en bruidegom naar rang en naar leef tijd. Aansluitend komen dan broers en zus ters en na de verdere familieleden de vrien den en andere genodigden naar rang en naar leeftijd. Jaren achtereen nestelden er koolmezen in onze tuin. Sinds ik het nestkastje schoon maakte en een nieuw verfje gaf komen ze alleen kijken. Ze bouwen er geen nest meer in. Wat mankeert er aan? Antwoord: Vermoedelijk hebt u het nest kastje ook van binnen geverfd, of een verf soort gebruikt die een sterke, voor dieren onaangename geur verspreidt. Sommige verven scheiden zelfs giftige dampen af. Geen wonder, dat vogels de vlucht nemen als ze bij of in dat huisje zo'n verflucht rui ken. Maak een nieuw nestkastje en hang dat op die plaats (op -het zuiden) op en gebruik ook geen geurende of bijtende schoonmaak middelen! Hond en kat verliezen geregeld haren. Hoe halen we die het gemakkelijkst van onze kle ren af als we uitgaan? Antwoord: Met een vochtige schuimplastic spons, of met plakband dat u met de kleven- Maar hij vertoefde; zo grepen dan die man nen zijn hand en de hand zijner vrouw en de hand zijner twee dochters, om de verscho ning des HEEREN over hem; en zij brachten hem uit en stelden hem buiten de stad. (Genesis 19; 16) Hoe zal het zijn als Gods engelen bij u op bezoek komen? Thuis in uw gezin, bij jou op school, of in de kerk? Hoe zal het zijn als God je onderzoekt? Je kunt de Heere niet om de tuin leiden met een vertrouwde naam of met een betrouw baar ogende buitenkant. Want Hij doorziet het binnenste ingewand. In Sodom blijkt het niet best. De bewoners van de stad zien de engelen aan voor reizen de mannen. Zij schromen niet om Lot te dwingen de bezoekers aan hen uit te leveren. Wat zij met hen van plan zijn, is te gruwelijk voor woorden. Nee, de Heere straft niet zomaar. Ondertussen moeten Zijn engelen Lot red den uit de moordzuchtige handen van zijn opgehitste stadsgenoten (vers 10). Zij zullen hem met zijn gezin straks ook redden uit het komende oordeel van God. Als een brand hout uit het vuur. Maar Lot laat zich niet zomaar redden. Hij kan niet wegkomen uit Sodom. Wat is dat onthutsend! Wat kun je vast zitten aan je geld en aan je huis. Wat kun je vast zitten aan al die schatten die je toch eens moet loslaten. Wat kun je vast zitten aan vrienden die geen vrienden zijn. Ja, u kunt wel schrikken van Lot, maar bent u al eens van uzelf geschrokken? Dan begrijpt u de les van deze geschiedenis. Als God op ons blijft wachten, worden wij nooit gered. Als Hij onze hand niet grijpt, dan blijven we in het verderf waarvoor wij zelf gekozen hebben. De Heere moet eigenhandig ingrijpen. Alleen zo wordt een verlorene gered. "Opdat het zij, gelijk geschreven is: Die roemt, roeme in de Heere". Wapenveld, J.B. ten Hove, v.d.m. de kant naar buiten om de hand of een rol(ler) wikkelt Krijgt een gescheiden vrouw ook nog wedu wepensioen als haar ex-man overlijdt? En hoe gaat het als die vrouw ook nog een baan heeft? Antwoord: In het algemeen heeft een gescheiden vrouw rechten op het pensioen van haar ex-man over dat deel dat opge bouwd is in de tijd toen men nog getrouwd was. De pensioenrechten van weduwen zijn in de loop der jaren echter nogal eens gewij zigd. Voor perioden voor 1970 gaat het er bijvoorbeeld om, of de vrouw bij de echt scheiding eiseres is geweest. Doch dit is niet alles. Het is in elk geval verstandig informa tie in te winnen bij het betrokken pensioen fonds. Vermeld in uw brief zo veel mogelijk gegevens, zoals geboortedatum en plaats, de data van uw huwelijk met plaatsnaam en de scheiding, de nummers en verdere gegevens die voorkwamen op het girobiljet bij de be talingen van de alimentatie en het nunmier met datum van de polis, als u daarvan een exemplaar bezit. In dit soort gevallen streeft men er wel naar uit eigen beweging een mogelijke rechthebbende een aanvraagfor mulier toe te sturen, doch men kan die niet altijd achterhalen en dan kunnen er mensen tussen wal en schip vallen. Welke suiker bevat de minst schadelijke stof fen: witte suiker, bruine suiker, nep of poe dersuiker of zoetjes? Antwoord: Bij verder onbewerkte suiker maakt de kleur niets uit. In tegenstelling tot een aantal in omloop zijnde geruchten is nu wel gebleken dat géén van de hier verkochte zoetstoffen bij normaal gebruik schadelijk is voor de gezondheid. Dat is aangetoond door diverse onderzoeken: de zoetstoffen kunnen dagelijks in plaats van suiker gebruikt wor den. Er is wel verschil tussen twee soorten: de energie leverende sorbitol, lactitol en xylitol en de energiearme of energievrije zoals aspartaara, sacharine, cyclamaat en acesulfaam. Sorbitol en lactitol worden meestal toegepast in producten die bestemd zijn voor diabeten, omdat ze het suikerge halte, in het bloed niet beïnvloeden. Er dient wel aan gedacht te worden dat deze twee zoetstoffen energie leveren en bij overmatig gebruik diarree kunnen veroorzaken. Die bijwerking is echter per individu verschil lend. Wie op de joules (kilocalorieën) moet letten, kan beter energievrije zoetstoffen kie zen. Die worden vanwege hun sterke zoete smaak ook wel 'intensieve zoetstoffen' genoemd. Sacharine is bijvoorbeeld 300x zoeter dan suiker. We mogen niet stellen dat één van de genoemde producten beter is dan een ander. De keuze is nu geheel afhankelijk van de toepassing. Er is ruime keuze uit goed doseerbare zoetjes, vloeibaar en poedervor- mig zoetmiddel. De smaak van de toegepas te doses is nauwelijks meer van die van sui ker te onderscheiden. Dat wordt eigenlijk al bewezen doordat de zoetstoffen steeds vaker de plaats van suiker in levensmiddelen als frisdranken, jams e.d. innemen. "Als je morgen op school komt maken we je af', luidde de telefonische bedreiging. Het grootste deel van haar schooltijd was zij het mikpunt van treiteraars. Op de basisschool plakten pestkoppen kauwgom in haar haar, plaagden haar met haar uiter lijk en dreigden haar in elkaar te slaan. Pesten op het werk is ook een van de oor zaken van klachten over geweld op het werk. Maar waarom pesten sommige men sen eigenlijk? En wat is eraan te doen? Dit onderwerp wordt maandag 28 juni om 21.00 uur behandeld in het programma Ontwaakt Radio op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur wordt het program ma herhaald. Vanaf 1 juli is Radio Flakkee De op zaterdag 12 juni gehouden boerenmarkt op het terrein van de CSG 'Prins Mau- rits' heeft netto 8.400 opgeleverd. Het was een gezellige en drukke dag, waarop het gelukkig hoofdzakelijk droog was. De organisatie wil alle bezoekers, standhouders en helpers op deze wijze bedanken. In het bijzonder wordt ook dank gezegd aan de sponsors, die deze dag mede moge lijk hebben gemaakt: Arjo de Graaf, Boeter Bouwbedrijf, Buysse Mode, Cl000, Col lege Style, Culi D'Or, Drukkerij Gebr.de Waal, Formido, Hubo, Interlas, Keuvelaar opticien. Kievit Warmte, Garage Knöps, Minnaard Vastgoed, MobiCom, Noorder glas, Aann. Kalle BV, Piet de Korte Zonwering, Plusmarkt Slingerland, Rabobank, SFA verpakkingen, 't Binnenhuys, Timmerbedrijf Klepper, v.Groningen sloopwer ken, van der Boom Boeken, van der Slik, Vermeer Eemhaven, van der Vinden Vast goed en Aannemer Wielhouwer. weer te ontvangen via de kabel op heel Goeree-Overflakkee op 107.1 MHz. Via de ether is dat nog steeds via 105.3 en 105.9 MHz. TPG Post heeft aan de Langeweg 10 in Middelharnis haar nieuwe Business Point geopend. Het TPG Post Business Point is bedoeld voor zakelijke klanten in het Midden en KJtein Bedrijf (MKB). Het Business Point is dan ook geheel afgestemd op de voor het bedrijfsleven belangrijke zaken zoals een snelle service, goed bereik bare locatie met parkeerruimte, ruime openingstijden en one-stop- shopping. TPG Post bouwt volgens dit concept door heel Nederland 250 vestigingen, ruim 200 daarvan zijn er inmiddels geopend. Vestigingsmanager Henk Hofkens vertelt ons over de achtergronden: "Uit een landelijk onderzoek blijkt dat onze MKB klanten zich min der thuis voelen op het postkantoor waar de wachttijd door de mix van particulieren en zakelijke klanten kan oplopen. Ook de opening stijden, die bereikbaarheid en de parkeermogelijkheden bleken onvoldoende aan te sluiten". Inmiddels is bij de reeds geopende Business Points vastgesteld dat de nieuwe formule in een behoefte voorziet, klanten blijken namelijk una niem tevreden. De verbeterde bereikbaarheid en service, de veel kortere wachttijden, de klantgerichte iiandacht en de deskundigheid van de mede werkers worden door hen gewaardeerd. Henk Hofkens vervolgt: "Ons TPG Post Business Point bestaat uit een verkoop- en informatiebalie, een postbussenruimte en een póstafgiftepunt met een lopende band, waarop klanten hun voorgefrankeerde post inclusief pakketten en partijenpost leggen". Nieuw is ook dat de klant in het Business Point terecht kan voor specifiek zakelijke postproducten zoals postzegelrolletjes, aangetekende snikken, het frankeren van een buitenlands pakket en het contant betalen van partijenpost. "Betalen kan overigens zowel contant als met een Pin of Chipknip van bank of giro", verduidelijkt Hofkens. Het TPG Post Business Point is met name bedoeld voor MKB klan ten die hun post niet in rolcontainers aanbieden. De openingstijden van de verkoopbalie van het TPG Post Business Point aan de Lange weg zijn afgestemd op deze doelgroep: op werkdagen van 7.30 tot 9.30 uur en van 16.00 tot 18.30 uur. De postbussenruimte is echter tussentijds ook geopend, er kan dan ook voorgefrankeerde post wor den afgegeven. f. -;> 4 Hv;-»*, s Hel Bii.siiu'.s.s J'iiint vim TPG Po.st aan de Langewe); in Miildetharnis. Op zaterdag is het Business Point geopend van 7.30 tot 9.30 uur en de postbussenruimte tot 12.00 uur. Meer informatie op www.tpgpostbusiness.nl. -49- Hun leidster, Helga Richter, blijkt mee te vallen, maar de hoofdleidster is er een die het gouden partij-insigne draagt en zeer fanatiek is. Met haar dient rekening gehouden te worden; ze is er één die over de rug van een ander omhoog kruipt. In de tijd dat de vrouwen in hun nieuwe lager werken, komen ze van anderen, die er al langer zijn, zo het een en ander te weten. Reeds na een paar weken worden ze geheel in het arbeidsproces opgenomen en draaien nachtdienst. Voor ze aan het werk gaan is het de gewoonte om in de kantine een kop koffie te gaan drinken. Meestal zitten ze aan dezelfde tafel, waar ze uit zware stenen koppen hun koffiesurrogaat drinken. Het meeste wat ze nodig hebben is op bonnen te krijgen. Vrouwen die niet roken zijn gelukkig, daar ze hun sigaretten tegen ande re dingen kunnen ruilen. Terwijl Gerda koffie gaat halen, merkt Adelheid glim lachend op: 'Hé, kijk eens, ze hebben weer nieuwe leu zen bedacht.' Op de grauwe muur achter in de kantine staat met sier lijke letters geschreven: 'Hitler bringt Brot, Stalin den Tod.' 'We mogen aannemen dat dit grotendeels waar is, alleen het brood moeten we niet al te serieus nemen', voegt ze er sarcastisch aan toe.' Gerda zet vier koppen koffie op tafel: 'Hier kinderen, geniet van de geneugten des levens. Het thuisfront krijgt dezelfde rantsoenen als de soldaten. Voor hen is het beste nog niet goed genoeg. Drink, het zal u ver kwikken, de beste kwaliteit en puur natuur: gebrande eikels, cichorei en geraspte paardehoeven.' De vrouwen lachen met sardonische galgenhumor. Met de ellebogen op tafel geleund, drinken ze hun kof fie en zijn een poosje in stilzwijgen gehuld. De oorlog is iets waarover ze weinig spreken, vooral nu de Rus sen de Duitse legers overal, behalve aan het Lenin- gradfront, van de kaart vegen. Ze weten dat Elsa zich grote zorgen maakt, temeer daar ze de laatste tijd van Franz geen bericht meer heeft ontvangen. 'Ik heb zowaar vergeten om de slagroompunten mee te brengen,' zegt Gerda en tracht een toon van humor in haar woorden te leggen. Dat lukt maar ten dele. Dan valt ze terug in een berustende gelatenheid. 'Eigenlijk is het nog een wonder dat ze mij hierin heb ben gestopt', laat ze zich ontvallen. 'Als ze mij een paar jaar eerder hadden gepakt, was ik spoorloos ver dwenen. Later heeft men ingezien dat men mij nog best kon gebmiken. Immers, wie niet loyaal met de nazi bende meedeed, werd opgeruimd. In het begin van de oorlog konden ze zich die weelde nog veroorloven. Nu is dat iets anders geworden. Niet dat ze er tegenop zien om je te vernietigen, maar zolang je nog geschikt bent om te werken, word je uitgebuit. Wel is het zaak om je mond dicht te houden. Praatjes kan op dit moment geen mens zich veroorloven. Daarom rommelen we maar met de troep mee en doen ons best. Met de bedoe ling om voor ons zelf de eindoverwinning te halen." 'Eigenlijk is het droevig dat ze een mens zo kleineren', zucht Adelheid. 'Voor een zakje aardappelen stoppen ze je in deze rommel; zouden ze wel beseffen wat het betekent om honger te lijden 'Jij bent in de arbeidscomniando's terecht gekomen omdat je een zakje aardappelen hebt gestolen, is het niet?' vraagt Hanna Fleischmann. 'Ja, ik heb een paar kilo aardappelen gejat. Thuis zat ik met vader, die honger had. \'aders politieke verleden was ook al verdacht en wel om de reden dat hij er geen had. Zodoende was ons bestaan niet om over te jui chen. De vind mijzelf geen dief; ik heb genomen van een overvloed en in een noodsituatie. Door de smeer- lapperij van de keukenchef ben ik er ingeluisd. De vent zat altijd achter de vrouwen aan, maar bij mij was voor hem niets te halen. Vanaf het begin dat ik er werkte. mocht ik hem niet. Ik vond hem een viezerik en hij wist dat. Toen hij mij betrapte met het zakje aardappelen, wist ik dat het met me gedaan was. Hij had mij lange tijd in de gaten gehouden en dat was niet zo moeilijk, want iedereen nam wat mee naar huis. Toen hij de aardappelen in m'n fietstas had ontdekt, kwam hij glimlachend naar me toe: 'Juffrouw Berg- mayer, je hebt iets gedaan wat niet door de beugel kan. Je weet dat daar beroerde consequenties aan verbon den zijn. Ik ben verplicht om je te melden maar je weet dat ik daar een hekel aan heb.' Hij legde ze hand op m'n schouder en fluisterde met hese stem: 'Adelheid, ik kan het wel begrijpen hoor, en 't is ook niet zo belangrijk, we kennen elkaar al zolang. Nu kennen we elkaar nog veel beter.' Hij grijnsde gemeen. Terwijl zijn vettige handen nog steeds op m'n schou der lagen, zei hij: 'Kom mee, hier kunnen we het niet uitpraten.' Ik vertrouwde hem voor geen cent, maar ik wilde nog zien te redden wat er te redden viel en ging met hem mee. Hij had een privékantoor waar hij me heenlood- ste. Aan dit kantoor was het magazijn verbonden, dat alleen via zijn kantoor bereikbaar was. Daar moest ik in. Ik ze nog: 'Kan het gesprek hier op jouw kantoor niet plaats vinden?' Maar nee, het moest lijken of v.e samen de voorraden controleerden. Nu gebeurde het wel vaker, zodat daar niets achter hoefde te steken, maar ik vertrouwde hem helemaal niet. Ik verzette niii hevig toen hij probeerde mij naar binnen te duwen. Daarbij gelukte het mij hem een stevige trap te geven. Ik was in alle staten en het kon me op dat moment niets meer schelen wat er met me zou gebeuren. Ik herinner me nog dat ik woest tegen hem schreeuwde: 'Eindelijk is er eens iemand die kou flink aanpakt. Een smeerlap ben je, een wellustige smeerlap! Doe jij maar wat je doen moet, maar vergeet niet dat ik ook wel het een en ander van jou gezien heb. De grootste oplichter, die hier in de keuken rondloopt, ben je zelf. Ik zou daar maar eens aan denken voor je mij gaat melden.' Een ogenblik keek hij mij aan met een blik of hij me aan stukken wilde scheuren, toen lachte hij: 'Weet je dat ik het helemaal met je eens ben?' 'Dus dat zijn we samen eens?' 'Zeker, ben ik dat met je eens.' 'Nou, als ik dan voor de bijl ga, dan gaan we samen, dat is meen ik duidelijk genoeg." De kerel schudde meewarig z'n vette kop. 'Nee, dat is het 'm juist; ze maken mij niks, helemaal niks, begrijp je dat niet?' 'Nee, als iemand steelt, wordt hij daar voor gestraft, dat is nou eenmaal nooit anders geweest.' Ik dacht met m'n argumenten sterk te staan, maar hij bleef geniepig glimlachen. 'Kijk, hier onder vier ogen kunnen we mekaar alles zeggen. Maar voor de groene tafel wordt dat effentjes anders. Dan kom jij als een domme meid die nergens anders voor deugt dan om piepers te schillen, maar ik ben door de partij in functie gesteld en heb het ver trouwen. Mij zullen ze geloven. Dacht je dat de woor den van een meid als jij zouden opwegen tegen een partijman, die overigens een goede staat van dienst heeft? Dacht jij dat werkelijk? Ben jij werkelijk van mening dat je tegen mij wat kunt beginnen? Jij zult hiervoor bloeden.' 'Jij zult nergens voor zorgen; ik kan bewijzen dat je een stuk vuil bent en als een raaf steelt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5