Zuiveringsschap zet wapenfeiten op een rij ^kr i^Hk Vandalisme teistert Dirksland Westhoofdvallei is nu op zijn mooist... Kruistocht Maar LeMiHgrad Wandelexcursie door de Preekhilpolder VERVOLGVERHAAL EiiAnDBrf-niEuws Musical Jong Apollo RV. De Rode Duif Inloop Marathon Bingo te Dirksland P.V. De Trekvogels Ouddorp 12 ^Bk te Stad a/h Haringvliet •J^a-iga-^rilogie deel 1 JOH. GVEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 22 JUNI 2004 1 1^ 1 i i De hter J. Boeve overhandigt het rapport aan de heer D. Monster, voorzitter van het overleg van de negen waterschappen. Op donderdag 17 juni heeft de heer J Boeve. voorzitter van Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waar den, het eerste exemplaar van het rap port "Een kwart eeuw waterkwali teitsbeheer in Zuid-Holland Zuid" uitgereikt aan de voorzitters van de acht waterschappen die samen met het zuiveringsschap per 1 januari 2005 drie nieuwe waterschappen gaan vormen. Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden heeft sinds 1981 de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater, zoals sloten, singels en meren, in het zuidelijk deel van Zuid-Holland. In verband met een reor ganisatie van het waterbeheer wordt de waterkwaliteitst'aak per 1 januari 2005 ver deeld over drie nieuwe waterbeheerders. In het rapport "Een kwart eeuw waterkwali teitsbeheer in Zuid-Holland Zuid" beschrijft het zuiveringsschap wat er sinds haar oprichting in 1981 gedaan en bereikt is voor de waterkwaliteit in Zuid-Holland Zuid en geeft hel een visie op het waterkwaliteitsbe heer in de toekomst. Het rapport is opgesteld om er mede voor te zorgen dat de kennis en kunde over het waterkwaliteitsbeheer goed wordt overgedragen. Verbetering waterkwaliteit Het rapport beschrijft op overzichtelijke wij ze hoe de waterkwaliteit zich sinds 1981 heeft ontwikkeld en wat de huidige situatie is. Het algemene beeld is dat de waterkwali teit duidelijk is verbeterd. Slechte situaties die overlast veroorzaken zijn tegenwoordig uitzonderingen. De gewenste goede omstan digheden komen echter nog te weinig voor. Matige situaties hebben de overhand. Ook de ontwikkelingen die hebben geleid tot de verbetering van de waterkwaliteit worden beschreven. Om de ontwikkeling en actuele kwaliteit van het oppervlaktewater te bepa len, verricht het zuiveringsschap regelmatig metingen. Daarnaast werkt het zuiverings schap op drie manieren aan een betere water kwaliteit: door het zuiveren van afvalwater, het reguleren van lozingen en door aanpas sing van de inrichting en het beheer van het oppervlaktewater. De samenwerking met andere partijen (zoals waterkwantiteitsbeheerders, gemeenten, agrariërs en natuurbeheerders) knjgt ook de nodige aandacht in het rapport. Juist door gezamenlijke inspanningen is veel bereikt. Daarnaast worden relevante, algemene maatschappelijke ontwikkelingen in beknopte zin beschreven. Toekomstvisie Ondanks de bereikte resultaten blijft het waterkwaliteitsbeheer ook de komende decennia van groot belang. Zonder continu ering van de huidige inspanningen kan de waterkwaliteit weer snel verslechteren. Extra inzet is nodig om de gewenste kwali teit te realiseren. Maatschappelijke ontwik kelingen leiden bovendien tot nieuwe aan dachtspunten. Landelijke en Europese regel geving zorgen voor een grotere druk op het tijdig realiseren van doelen. Het rapport geeft in een toekomstvisie aan op welke wij ze de waterkwaliteit in Zuid-Holland Zuid op een duurzame manier verder verbeterd kan worden. Het rapport of een samenvatting daarvan is aan te vragen via de productgroep Commu nicatie van Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, Postbus 469, 3300 AL Dordrecht, 078-6397100. Het is binnen kort ook te vinden op internet: www.zhew.nl. In de nanacht van afgelopen zaterdag op zondag, tegen het licht worden rond half vijf, is in Dirksland een spoor van vernielingen getrokken, met name in Dirksland-Zuid en het centrum. In talloze voortuinen werd een ravage aan gericht, mogelijk door enkele jongeren van rond de zestien jaar uit een naburige woon plaats. Staande vlaggenmasten werden van hun plaats gerukt en in andere voortuinen neergekwakt, brievenbussen werden van de muren gerukt, tuinverlichting werd vernield, tientallen bloempotten werden uit voortui nen genomen en op straat in stukken gesme ten zodat op diverse plaatsen de weg bezaaid was met scherven, grond en planten, tuinte- gels werden opgeraapt en in gruzelementen gegooid, tuinbeelden idem dito, vuilcontai ners werden omgeworpen en het afval op straat geslingerd, ergens lag een droogmolen op z'n kop op de openbare weg, enz., enz. Op dit moment kan over de daders nog niet veel worden gezegd. Wel hebben sommige omwonenden kort na het gebeurde enkele jongeren gesignaleerd. Ook over het motief van dit brute vandalisme op uitgebreide schaal is nog niet veel bekend. Het is niet onwaarschijnlijk dat het om een combinatie gaat van drankgebruik en een afreageren van voetbalfrustraties, nadat zaterdagavond het Nederlands elftal zijn EK-wedstrijd tegen Tsjechië heeft verloren. De gedupeerden in Dirksland, waaronder verscheidene ouderen en bejaarden, zullen in ieder geval aangifte doen bij de politie. Ook ooggetuigen kunnen signalementen doorgeven aan de politie, via het nummer 0900-8844. Het IVN Goeree Overflakkee, VVV Ouddorp en het Zuid-Hollands Land schap organiseren op zaterdag 3 juli om 14.00 uur een wandelexcursie in de bloemrijke Preekhilpolder bij Ouddop. Ga mee op zoek naar de kla vervreter! Het wordt genieten op de dijken, die een bloemenkrans rond de polder leggen. Een natuurgids voert u langs de grasdijken met een enorme plantenrijkdom, vogels en insecten. Eind veertiende eeuw werd de pol der Oudeland ingedijkt. In 1723 werd de Preekhilsedijk aangelegd in de zuidwest hoek van deze polder. In dit afgesphtste deel van de polder werd grond gewonnen voor de aanleg van een nieuwe binnendijk. Zou ont stond een 'inlaag': een afgegraven stuk nat, binnendijks land tussen de zeedijk en een nieuw aangelegde binnendijk. De Preekhil polder dankt haar naam aan de kapel die op een duin ten zuiden van de Westduinen heeft gestaan. Datum: zaterdag 3 juli Aanvang: 14.00 uur Verzamelen: Aan het einde van de Blomweg in Ouddorp. (Parallelweg naast N57. Te bereiken via Oudelandseweg, onder viaduct door en bij T-splitsing links. Parkeren aan het einde van de Blomweg). Deelnamekosten: gratis Aanmelden: opgave verplicht tot en met vrijdag 2 juli telefonisch tussen 10.00 en 17.30 uur bij VVV Ouddorp, telefoonnum mer (0187) 68 17 89 of via de natuuragenda op www.zuidhollandslandschap.nl. NIEUWE TONGE - Alweer voor de 28e keer brengt het kinderkoor Jong Apollo een musical. Deze inmiddels bekende musicals worden door vele belangstellenden bezocht. Ook deze wordt weer erg leuk. Het verhaal speelt zich af in een arm vissers dorp. Op een dag vangt de arme visser Klaas samen met Teuntje een zeemeermin en samen denken ze hiermee geld te gaan verdienen. Mar de vrouw van Klaas, Trijn tje, is verdrietig en boos dat Klaas met een vreemde vrouw komt aanzetten.. En Miran da de zeemeermin smeekt hem haar weer terug te brengen, want zonder water moet ze sterven. Om van al dat gezeur af te zijn brengen Klaas en Teuntje de zeemeermin terug naar zee. Als beloning krijgt Klaas van de zeemeermin een ring. Met deze ring kan Klaas drie wensen doen. Drie wensenen niet meer. Wat gaat Klaas allemaal wensen? Dat blijft natuur lijk een verrassing. Wel kunnen we zeggen dat er vele leuke momenten zijn die je niet verwacht. Een klein tipje van de sluier kun ne we op lichten. Vele personages komen te voorschijn. Er komen zowel Japanners, Tirolers, een heuse bruiloftspartij en nog veel meer voor het voetlicht. Zo'n 21 lied jes uit bekende musicals, 2 dansen en onge veer een 100 tal verschillende kostuumpjes. Beslist de moeite waard dit allemaal te gaan zien. Het is alleen al leuk om deze 33 jeugdige musicalsterren te zien optreden. Het is ook vooral leuk voor kinderen die misschien ook wel lid willen worden van het koor. Zij kunnen dan alvast kennis nemen van hoe het er naar toegaat bij zo'n musical De algehele leiding is in handen van Nelle- ke Bruggeman geassisteerd door Loes Gebraad en Karolien Jordaan. De grime is zoals vele jaren weer in deskundige handen van Cees Smit. Deze laatste heeft vele jaren ook musicals voor het voetlicht gebracht. Het decor wordt verzorgd door Robert Campfens. Deze musical, getiteld "De Drie Wensen" wordt opgevoerd in Ons Dorps huis te Nieuwe Tonge op vrijdag 25 juni. De avond begint om 19.30 uur en de zaal is open op 19.00 uur De entree is 2,50 Wilt u verzekerd zijn van een plaats dan kunt u kaarten bestellen en afhalen bij Nel- leke Bruggeman 0187-651748 of bij Karo lien Jordaan 0187-652092. Schoon kwelwater uit de duinen voedt de Westhoofdvallei. In de zomer zorgt de schone kwel voor bloei van bijzondere planten. In de winter (zie foto) zet ten kwel en regenwater delen van de vallei onder water. De ondiepe plassen zijn aantrekkelijk voor allerlei vogels. noodzakelijk om zeldzame soorten in stand te houden. De West- OUDDORP - De komende paar weken is de Westhoofd vallei op zijn mooist. Het natuurgebied van Natuurmo numenten, vlakbij de vuurtoren op de Kop van Goeree, kleurt nu paars en geel van de bloemen. De open vallei wordt vanaf deze tijd juni opzichtig 'in bezit geno men' door bloeiende planten. Zeldzame en kwetsbare planten boven dien. Voor de liefhebber is de bloemenpracht goed beleefbaar, 'gewoon' vanaf het fietspad naar de vuurtoren en het Westhoofddpad toe. Met het blote oog zijn planten als Grote tijm. Rietorchis, Spaan se ruiter en Grote ratelaar en vogels, vlinders en insecten zichtbaar. Een prachtig beeld van kleuren en levende natuur! Om de zeldzame planten te beschermen is betreden van de vallei niet toegestaan. Rijkdom De grote plantenrijkdom is landelijk bekend en plantenhefhebbers maken graag een omweg om het gebied te bekijken. De vallei staat bij Natuurmonumenten in de landelijke top-10, als het gaat om waarde volle duinvalleien. Deze plantenrijkdom is mogelijk door een samen loop van omstandigheden. Het gebied ligt op de overgang van zee naar polder met daarbij allerlei overgangen: zeewind-luwte, droog- nat, verschillen in de bodem, kwel. De vallei staat door regenwater en kwel in de winterperiode deels onder water. Deze ondiepe watervlakte is aantrekkelijk voor ver schillende vogelsoorten. Het levert bovendien een spectaculair beeld op voor fietsers en wandelaars. Ouderwets boerenbeheer Bovendien wordt de Westhoofdvallei al sinds mensenheugenis begraasd door koeien. Het is een van de weinige valleien in Neder land waar beweiding continu - ook in de Tweede Wereldoorlog - heeft plaatsgevonden. Juist dit extensieve agrarische beheer is hier hoofdvallei ontleent zijn waarde aan het eeuwenlange consequente beheer van beweiden. Niets doen zou in de Westhoofdvallei leiden tot verstruweling: met name duindooms vullen binnen enkele jaren de gehele vallei op. Juist van deze duindoomstruwelen is een aanzienlijk oppervlak aanwezig in het naastgelegen Springertduinen en Wester duinen en elders in het Nederlandse duinengebied. Kwaliteitstoets Vereniging Natuurmonumenten beheert haar natuurgebieden volgens een beheerplan of natuurvisie. Voor alle gebieden worden voor dit beheer doelen opgeschreven. Dit kan de ontwikkeling van een gebied zijn of het voorkomen van planten- of diersoorten. Na zes jaar evalu eert de vereniging deze doelen. Medewerkers gaan samen met des kundigen (onder andere biologen) het gebied in. Vragen tijdens zo'n kwaliteitstoets: 'Hoe gaat het met de natuur?" Zijn de doelen gehaald?', 'Moeten we het beheer veranderen?' Voor de natuurgebieden op Goeree wordt momenteel hard gewerkt aan een kwaliteitstoets. Het behouden van de kenmerkende planten in de Westhoofdvallei blijft ook in de komende jaren belangrijk. Dit betekent het openhouden van de vallei door begrazing en indien nodig maaien van duindoom en kruipwilg. In de loop der jaren zijn kleine stukjes van de Westhoofdvallei dicht gegroeid met duindoom en kruipwilg. De koeien en paarden begra- zen het hele gebied, maar hebben ook hun voorkeur en slaan af-en- toe stukjes over. Grote oppervlakten duindooms zijn in de winter van 2003/2004 in samenwerking met vrijwilligers van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree Overflakkee (VNLGO) gerooid, maar verspreid hebben de vrijwilligers bewust wat struiken laten staan. Zo blijft de vallei open, maar is er ook leef ruimte voor vogels en insecten. Solitaire duindooms zijn bijvoor beeld belangrijk als uitvalsbasis voor sprinkhanen. Uitslag wedvlucht St. Vincent De lyross 18-06-2004. Los: 12.00. Deelne mers: 8. Duiven: 29. Weer: Noord Wes ten Wind. C. Wagner; 1 2; B. Schuurman 3; Jan Me-laard 4; K. Klink 5; L. Oranje 6; Th. van Stralen 7. Uitslag Wedvlucht Bourges Gare 19-06- 2004. Los: 07.10. Deelnemers: 9. Dui ven: 74. Weer: Zuid Westen Wind J.C. Wagner Zn. 1 2 3 8 12 14; Patrick Sprong JL 4; J. D. Meiaard 5 9 17; L. Oranje 6 7 10 15 16 19; B. Schuurman 11; I.J. van Zanten 13 18. Net zoals in de voorgaande jaren sluit Stich ting Verenigd In Kracht (SVIK) het bingo seizoen weer af met een feestelijke Inloop Marathon Bingo. Voor de liefhebbers van het bingospel betekent dit dat het mogelijk is om op zaterdag 3 juli a.s. van 17.00 uur tot 23.30 uur bingo te spelen in de Victoriahal te Dirksland. Er worden op bij deze Marathon Bingo in totaal 3x9 rondes gespeeld en 3 superrondes. Dit festijn heet een Inloop Marathon Bingo omdat het gedurende de avond tevens mogelijk is om in te stappen en deel te nemen. Elk uur van de avond kunt u zich aanmelden en deelnemen. Omdat het een lange avond is, zal er ook goed voor de inwendige mens worden gezorgd: alle deel nemers kunnen gratis deelnemen aan een zeer uitgebreid feestelijk koud en warm buffet. Lekker eten dus en klinkende prijzen winnen, dat kan op de laatste Bingo avond van het seizoen 2003-2004 bij SVIK. Voor verdere informatie kunt u bellen met L. de Berg, tel. 0187-601850. Het nieuwe seizoen start begin september op donderdagavond 2 september. De Victoriahal opent haar deuren voor deze bijzondere Inloop Marathon Bin go op zaterdag 3 juli 2004 om 16.00 uur. St. Vincent de Tyross, 18-6,- gelost: 12.00 uur; deelnemers: 10; duiven: 49; weer: bewolkt noordwest 3. A. Klijn 1, 3, 4, 9; Comb. Grin wis 2; Comb. Akershoek 5; Comb. Pijl-Verhage 6, 13; J. Kievit sr. 7, 8, 12; A. Kievit 10; Comb. Wolhuis-Coster 11. -48- Karl-Heinz schraapt zijn keel, zoekt wat in zijn zakken en steekt en sigaret aan. 'Hé sufferd, doe die sigaret uit, de Russen kunnen dat op kilometers afstand zien.' Dreigend komt de schildwacht aanlopen, het geweer schietklaar in de hand. 'Je moet in de tent blijven, sufferd. Wil je voor je raap geschoten worden? Ga onmiddellijk naar bin nen.' De SS-er maakt een gebaar met het wapen, dat zoveel wil zeggen als: Wegwezen. Karl knijpt zijn sigaret uit en grijnst: 'Beste vriend, ik heb hoge nood, vertel jij me dan eens waar ik terecht kan. Bin nen zitten we als mieren op een hoop, je kunt van mij niet verwachten dat ik daar m'n boodschap kan doen.' 'Wat moet je dan?' vraagt de SS-er wantrouwend. 'Met de broek af en als je me niet snel laat gaat doe ik het in jouw laarzen.' De schildwacht weifelt: 'De latrine is achter de ten ten." 'Dank je vriend.' Karl-Heinz loopt argeloos in de richting die de soldaat hem wijst, recht toe recht aan langs de rijen tenten. 'Daar niet heen sufferd, overal lopen posten. Ben je soms levensmoe? Ze schieten je zo voor je raap.' 'Waar dan?' reageert hij argeloos.' 'Je moet achter de tenten langs, dan zien ze je niet." 'O, 't is goed hoor." Karl stapt weg in het donker en glimlacht voldaan; dat is precies wat hij hebben moet. Eenmaal uit het gezicht van de schildwacht sluipt hij onhoorbaar weg langs de tenten, blijft zo nu en dan even staan en luistert scherp. Van de schild wachten die de boel bewaken is niets meer te mer ken. 'Dat is de methode om zaken te doen," grimast hij en verdwijnt in een grote tent. Midden in de nacht schrikt Franz wakker. 'Hé vriend, wakker worden!' Zachtjes wordt er aan zijn arm geschud. Slaapdronken kijkt hij om zich heen en ontwaart bij het zwakke licht van een olie lampje het grijnzende gezicht van Karl-Heinz. 'Wat moet je? Ga slapen kerel; morgen moeten we weer kilometers lopen." 'Heb je nog honger, sergeant?' gnuift Karl. 'Heb je wat?" 'Ja, maar praat een beetje zacht, je brult het hele kamp wakker. Hier, kauwen makker. Eet niet te luidruchtig, anders zet je misschien de SS op m'n spoor.' Hij duwt Franck een stuk geurig gekruide worst in zijn handen en sluipt dan naar Franck die eveneens met een flinke portie wordt bedeeld. Ook krijgen ze nog een paar pakjes sigaretten met de mededeling dat ze de treurige moed niet moeten bezitten om z'n ding hier aan te steken. Al heel vroeg in de morgen worden ze gewekt. De mars naar het front wordt voortgezet. Buiten staat de lucht stijf van de kou. Ze huiveren en het lijkt of bij iedere ademhaling gloeiende spelden in hun longen worden geprikt. De Russen staan al naast hun wagens te wachten, gebogen figuren, die apathisch de dingen over zich heen laten gaan. Ze gaan naar het front. Het gedreun van het geschut komt steeds dichterbij. Hier en daar is een batterij ingegraven. Munitie en andere benodigdheden voor het front staan hoog opgestapeld. Een twintigtal tanks met hun bemanningen staan verdekt tussen de lage struiken te wachten. Aan het front lijkt het leven in winterslaap te zijn. Even voor de Poolse grens rijdt de trein op een zijspoor en stopt. De vrouwen moeten uitstap pen en worden naar een verzamelplaats gebracht op korte afstand van het spoor. Hier worden ze in groe pen van twintig gedeeld, die vervolgens, groep na groep, onder leiding van een leidster wegmarcheren. Na een half uurtje lopen komen ze in een bos, waar het wemelt van SS-troepen die zich gereed maken om naar het front te gaan. De vrouwen vragen zich af of hun aanwezigheid in verband moet worden gebracht met deze soldaten, waar ze het niet zo erg op hebben. 'Hé zonnetje', roept Gerda Holsmacher tegen de leid ster die naast hen loopt. 'Luister eens, beste meid! Is het de bedoeling dat wij hier die zwartjassen moeten vermaken?' De leidster, nog een vrij jong meisje, glimlacht verle gen: 'Nee hoor, maakt u zich maar niet bezorgd.' 'O, moet je die kerels eens zien kijken, ze eten je haast met hun ogen op.' Gerda wijst naar een stel SS-ers die op een tank gezeten met meer dan belangstelling de vrouwen opnemen. 'Houd toch je grote waffel eens dicht. Jij met je praat jes brengt ons nog eens allemaal in moeilijkheden', bijt Adelheid Bergmayer haar toe. 'Kind, houd je rustig, ik wil alleen maar graag van te voren weten, waar ik aan toe ben. Da's makkelijk, je kunt dan alvast met bepaalde dingen rekening houden." 'Gerda, je bent weer eens hoogst onmogelijk', mengt Hanna Fleischmann zich in het gesprek. Het bos wordt steeds dichter. De kruinen van de bomen groeien in elkaar, zodat de lucht niet meer te zien is. Onder het groene dak hangt een vreemd schemeriicht, dat de omgeving een sprookjesachtig aanzien schenkt. Plotseling doemt midden in de wildernis een station netje op. Het is aangelegd voor smalspoor en is vanuit de lucht onmogelijk te zien. Er staat een treintje. Lage platte wagentjes waarop banken zijn gemaakt. De vrouwen worden verzocht hierop plaats te nemen, daar hun verdere reis via dit vervoermiddel zal plaatsvin den. Met z'n drieën naast elkaar kunnen ze net op de banken zitten. Groep na groep wordt ingeladen, dan zet het treintje zich in beweging. Het duurt nog twintig minuten voor ze hun eindbe stemming bereiken: een barakkenkamp onder het geboomte verscholen. 'We zijn er", roept de leidster, 'allemaal uitstappen en hier opstellen. Met vieren naast elkaar.' Netjes, als waren ze soldaten, stellen ze zich in het gelid en worden afgemarcheerd. De leidster brengt de vrouwen op een kamer waar twintig bedden staan. 'Gaat u een ogenbUk zitten, dan zal ik u vertellen waar u bent, wat u gaat doen en wat er van u wordt ver langd.' Wat er verteld wordt hebben ze al vele malen moeten aanhoren. Verder zal hun taak bestaan uit het repareren van kleding die van de fronten komt. 'U kunt u op uw gemak installeren. Zoek allemaal een bed en een kast uit. Als uw spullen opgeborgen zijn kom ik weer langs." Ze kijkt op haar horloge: 'Over een half uurtje gaan we naar de kantine om gezamen lijk koffie te drinken. Daarbij zal ik u nog het een en ander vertellen over de gang van zaken hier." Ze loopt naar de deur waar ze zich omdraait: 'Voor ik het vergeet; ik heet Helga Richter, verdere bijzonder heden zal ik u later wel vertellen.' Deze bijzonderheden blijken te bestaan uit een tien- urige werkdag, vrije kost en inwoning en verder alle voordelen die het werken voor het Groot-Duitse rijk te bieden heeft. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5