kaarten Overdenking uit de Heilige Schrift Veel geprezen Urker Mannen Ensemble concerteert in Zeeland KfuisPocht Maar LeMlngrad U zoekt iets speciaa voor uw drukwerk? IIMtfSI-tllEUWS HET .KUkVENSTER De Prinses Margriet er weer op uit Betaalt u te veel belasting? „Eilanden-nieuws" Bezwaren concurrentie tuincentrum tereclit VERVOLGVERHAAL ^'j"- Waarnemer omivitusn kikkers KlOKKlHGiiai milt RUMEN Feest is een reden voor nMOCaOOKVlEEK PRlli OE PRIIZEN Gebr. de Waai •3?a.iga-frilogie deel PAGINA 5 VRIJDAG 18 JUNI 2004 Blik op kerk ^-,y en samenleving tj - De doop van Amalia - Een klassieke dienst - Geen boodschap Of ik gekeken heb, zaterdag? Natuurlijk, een doop in de koninklijke familie komt niet zó vaak voor, en ook al weetje bijna met zeker heid hoe zo'n dienst in elkaar zal zitten, je wilt het toch niet missen. Laat ik vooropstellen dat we dankbaar mogen zijn dat Prinses Amalia het teken en zegel van het Verbond heeft ontvangen, en dat haar namen verbonden zijn met de Naam van de Drieënige God. Dankbaarheid raag er ook zijn voor het feit dat die Doop heeft plaatsgehad in een Hervormde dienst, ook al blijft de moeder (voorlopig?) rooms-katho liek. Weliswaar staat de geloofsbeleving van de huidige Oranjes vèr af van die van hun voorouders in de tijd van de Reformatie, van ouds is er toch de verbondenheid van het Oranjehuis met de Kerk die ongeveer tegelijk met de natie is ontstaan. Wanneer daarmee gebroken werd zou dat een historische breuk Wat ook gezegd mag worden is dat de dienst een zekere waardigheid uitstraalde. Helaas wordt in vele gevallen zo'n dienst verlaagd tot een gezellig onder-onsje, maar hier was de vorm in ieder geval nog klassiek. De ambiance van de Haagse Grote of St. Jacobs- kerk droeg daaraan bij, evenals de gezongen liederen en het taalgebruik van de voorgan ger. Ds. Carel ter Linden. Maar daarmee is dan ook alles wel gezegd. De Schriftlezing gaf al de teneur aan voor de preek die louter horizontaal was: de ene mens kan voor de andere mens veel beteke nen en daarmee de wet van God vervullen. Tussen haakjes: de preek bestond voor verre weg het grootste deel uit het navertellen van de legende van Christoforus. Wie regehnatig tot kanselarbeid wordt geroepen moet bijna jaloers geworden zijn dat men met zo weinig moeite z'n tijd kan vullen.Maar of het ook bediening van het Woord is, laat ik in het midden. Afgezien daarvan, de kansen bleven onbe nut. Nergens was een woord gewijd aan de centrale boodschap van het Evangelie: de verzoening van onze zonden door het bloed van het kruis. De heiliging en het doen van goede werken had de plaats ingenomen van de rechtvaardiging, wat onvermijdelijk leidt tot moralisme. Geheel daarmee in overeen stemming waren de wensen van de peters en de meters die niet hoger reikten dan hoe de kleine prinses straks in het leven moet staan. Kortom, bij alle vreugde over deze doop waren er vele vragen en zorgen. Maar, eerlijk is eerlijk, is dit niet het geluid dat de officië le kerken nog laten horen? En als de kerk niet meer de boodschap van zonde en genade ver kondigt, is het dan verwonderlijk dat ze in de samenleving nauwelijks meer serieus geno men wordt? ■'^""•7 Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. De beestje die ik hierbij opstuur komen in grote getal voor in gezaagde blokken over- jarigperenhout. Kunnen ze ook in het hout werk van ons huis komen? Antwoord: De nog springlevende beestjes, die u ons gelukkig goed verpakt opstuurde, zijn brandhoutbokken, oftewel Phymatodes testaceus. Ze zwermen bij zonsondergang en ontwikkelen zich in dood en stervend hout. Het is een vrij algemene soort in ons land en kunnen sterk verschillen wat de grootte en de kleur betreft. Zij komen vaak uit opgesla gen brandhout te voorschijn, hetgeen u ook gemerkt heeft. Binnenshuis kunnen ze soms schadelijk zijn aan houtwerk. Bestrijdings middelen kunt u bij de vakhandel verkrijgen. Aan te bevelen is om het brandhout zo ver mogelijk van uw woning te bewaren. Mijn tuin grenst aan een grote vijver. Er zit weliswaar een haag tussen, maar toch zitten er altijd kikkers in mijn tuin. Hoe kan ik er voor zorgen dat ze uit mijn tuin wegblijven? Antwoord: Dit zal u echt niet lukken tenzij u een volledig dichte afscheiding om uw tuin bouwt. U zult ze dus voor lief moeten nemen. Kikkers mogen trouwens niet bestre den worden omdat ze wettelijk beschermd zijn. dit geldt ook voor het kikkerdril. Waarom worden eigenlijk klokken geluid bij begrafenissen Op mijzelf komt dit occult over omdat er boze geesten mee weggejaagd zouden worden. Antwoord: Reeds Paulus spreekt in 1 Kor. 13:1 van de luidende schel. De hand- klok was er dus al vroeg! Sinds de 6e eeuw zijn ze bekend als middel om monniken in kloosters tot gebed op te roepen en vanaf de 8e eeuw kennen de kerken torens met luid- klokken. Het waren oorspronkelijk slechts tijdseinen, die aangaven dat een bepaalde kerkdienst weldra begon. Daarop volgde het begrafenisluiden en de Rooms-katholieke kerk kent een uitgebreide klokkenliturgie. De reformatie nam daarvan alleen het tijd sein over en vandaar dat luiden om 8, 12 en 20 uur, wat in vele streken afzakte tot uitge breid luiden om 12 uur. Maar verder geeft men toch het begin van de dienst aan, ook vaak de huwelijks- en begrafenisdienst. ledere streek heeft haar eigen gebruiken op dit gebied. Zelfs de toonzetting is verschil lend want als u de klokken in Italië of Span je hoort en u vergelijkt ze met de onze, dan is het verschil duidelijk. Maar kerkelijk gezien is de klok toch iets bijkomstigs en vandaar dat de afgescheiden kerken nooit getaald hebben naar klokgelui. Wij hopen dat het u nu duidelijk is dat het luiden niets met occultisme te maken heeft. Hoe komt het toch, dat de ramen soms dagenlang beslagen zijn, zelfs al staat de centrale verwarming aan en is het huis geï soleerd? Antwoord: In ons klimaat komen nu en dan natte perioden voor, waarin de relatieve vochtigheid van de lucht zowel buiten als binnen zeer hoog is. Velen merken dan, dat zelfs extra ventileren niet helpt, omdat er tel kens klamme lucht binnenkomt. Wordt die binnenshuis flink verwarmd, dan kan ze meer waterdamp opnemen dan koude lucht. Maar in de kamers en keuken circuleert ze. Boven de verwarmingsbronnen stijgt de Het is een paar weken erg rustig geweest voor de Stellendamse reddingboten van de KNRM, maar op woensdag 16 juni was er weer een actie. De kustwachtpost in de vuur toren van Ouddorp piepte de bemaiming op om ongeveer 16.00 uur voor het sportvis- sersschip Sinus, dat met 13 personen aan boord net buiten de haven van Stellendara te maken kreeg met motorpech. Binnen een kwartier was de Prinses Margriet ter plekke, maakte vast en bracht de Sinus naar de bui- tenhaven van Stellendam, waar het schip werd afgemeerd aan een steigers bij de vis- afslag, waarna de reddingboot weer naar haar eigen plekje bij het boothuis kon terug keren. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algenneenS gebr-dewaal.com warme lucht, met daarin veel waterdamp, omhoog. Bij de koudere ramen koeh ze af en zakt omlaag. Ze kan dan niet zoveel water damp bevatten, zodat die tegen het glas con denseert. Dat doet de ruiten beslaan en ook grotere druppels ontstaan. Bij dubbel glas zijn de binnenste ruiten niet zo koud als bij enkele ramen, maar bij hoge luchtvochtig heid kan men ook daarbij last krijgen van het euvel. U kunt de ramen met een droge spons en zeem afnemen en bijv. met een geconcen treerd afwasmiddel insmeren. Woont u in een vochtig huis, dan kan het bij- (of ver- )plaatsen van een kleine radiator of een gas- gevelkacheltje onder het vaak beslagen raam voor opstijgende warme en dus droge lucht zorgen. Er bestaat dan wel kans, dat het vocht op een koudere plaats elders conden seert. Verwijder zonodig een deel van de planten, droog geen nat wasgoed of regen jassen in de kamer en laat er geen spijzen uit- wasemen, maar gebruik dekschalen bij de maaltijd. Controleer de luchtvochtigheid in huis met een goed afgestelde klimaat of hygrometer en probeer de stand daarvan tus sen de 45 en 65% te houden. Wijst die meter te hoog, dan werkt de afzuigkap vaak onvol doende of is het filter daarvan verstopt. Laat in de zitkamer een flinke ventilator in een bovenraam monteren en houd de ventilatier- oosters in tegenover elkaar staande buiten muren dag en nacht open, of verwijder de tochtstrips als u alle deurkieren hebt geïso leerd. Ik heb een avocadopit geplant en daar komt nu een plantje uit omhoog. Hoe moet ik dat verder verzorgen, zodat het zijscheuten vormt? Antwoord: Pitten van de avocado kunnen lange tijd op water geteeld worden. Doet u de plant in een pot, dan zal ze snel groeien en het eerste jaar alleen de hoogte ingaan. Aan het eind van het jaar kunt u zo' n nieuweling verpotten en pas aan 't einde van het hierop volgend jaar mag u dan de top eruit snoeien om zijtakjes te verkrijgen. Dat deze kamer plant intussen een aanzienlijke hoogte bereikt, moet u voor lief nemen. Het is een tropische vrucht, die van vochtige warmte houdt. Ze eist voedzame grond, u moet haar elk jaar verpotten en tijdens de groei elke maand een (klein) beetje kamerplantenmest geven. Pas op voor bladverbranding die ach ter vensterglas kan optreden. Een oud man zei, dat de prijzen tegenwoor dig weer doen denken aan die van de zwarte handelaren tijdens de oorlog. Klopt dat? Antwoord: Welnee, in februari 1944 betaal de men grif f 7,50 voor een liter melk, f 15 voor een pak lucifers, f 40 voor 1 pakje slechte sigaretten, f 75 voor 1 paar dames- kousen, f 90 voor een fles raapohe, f 125 voor een pond boter, f 300 voor een mud aardappels, f 400 voor een paar schoenen en f 1200 voor een stel fietsbanden. En velen wilden nog meer betalen, maar konden ner gens iets kopen. A'og zeide hij: Dat toch de Heere niet ontste- ke dat ik alleenlijk ditmaal spreke; mis schien zullen er tien gevonden worden. En Hij zeide: Ik zal haar niet verderven om der tienen wil. (Genesis 18:32) Soms zie je het lang van tevoren aankomen. Zo kan het niet goed blijven gaan. Sodoms zonden roepen tot God om straf (zie ook vers 20). Abraham weet er meer van dan hem lief is. En hij weet dat de Heere het ook hoort en ziet. De schrik slaat de vader der gelovigen om het hart als hij van de HEERE hoort dat Hij op onderzoek wil uitgaan. Hij beseft: Dat wordt Sodoms einde. En dan? Dat is voor Abraham geen vraag. Hij begint te bidden, en hoe! Hij gaat tot het uiterste in een indringend smeekgebed. Pleitend voor zijn neef Lot die meer aan zichzelf dan aan hem wilde denken. Ondertussen denkt hij niet alleen aan zijn familie in Sodom. Abraham bidt voor de hele stad. Dat is heel wat beter dan alleen maar klagen en kreunen over het verval van de kerken en de goddeloosheid van Nederland en van de wereld, terwijl je ondertussen onbewogen je eigen gang blijft gaan. Bij de vader der gelovigen vinden we een andere geest. Als vrucht van de Heilige Geest. Sodoms goddeloosheid breekt Abra hams hart. Tegelijkertijd doet Gods toom hem huiveren. Nee, hij verheft zich niet boven een ander. Hij vernedert zich voor de Heere als stof en as (zie vers 27). Hij heeft geen enkel recht van spreken. Toch doet hij vasthoudend een beroep op Gods goedheid. Worstelend in het gebed. En dat voor Sodom! Waar is die Geest der gebeden onder ons? Naar zulk bidden wil de Hoorder der gebeden horen! Immers: Hij is het Zelf Die dit gebed heeft uitgelokt. De Hoorder is eerst de Bewerker van het gebed! Als Hij je een last op het hart legt, wil Hij dat het een gebédslast wordt. Een gebédslast waarvan Hij niets anders wil dan dat we die op Hem wentelen. Weet u wat zo onbegrijpelijk mooi is? De HEERE blijkt nog veel barnihartiger dan de voorbidder. Dat brengt een bidder tot ver wondering. Begrijpt u dat? Nee, de HEERE straft niet zomaar. Lankmoedig is de HEERE en zeer genadig. Niemand heeft zoveel geduld als Hij. Geen mens is zo vergevings gezind als Hij. Hij is niet uit op ons verderf, maar op onze bekering en ons leven. Zo maakt Hij Zich bekend, zelfs als Zijn oorde len tóch komen. Zijn teerste liefde toont Hij in de zending van Zijn Zoon. "Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe (Johannes 3:16)". Gelooft u dat? Gelooft u Hem? Wapenveld, J.B. ten Hove, v.d.m. Belastingen hebben vaak weerstand opge roepen en soms opstand uitgelokt. Regerin gen beweren daarentegen dat belastingen een noodzakelijk kwaad zijn: de prijs voor een beschaafde samenleving. Wat gebeurt er met het belastinggeld? Waarom is het sys teem vaak zo ingewikkeld? Is het raadzaam, vanwege belastingdruk, om te verhuizen? Zijn christenen verplicht aan de belasting wetten te voldoen? Deze en meer vragen worden op maandag 21 juni om 21.00 uur doorgenomen met een belastingadviseur in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overf/akkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! DEN HAAG/MIDDELHARNIS - Drie ondernemers in Middelharnis hebben zich in 2001 terecht verzet tegen de komst van een tuincentrum aan de Rottenburg- seweg in Middelharnis. Dit blijkt uit een uitspraak van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State die jl. woensdag bekend werd. In december 2001 verleende de gemeente Middelhamis aan Tuincentmm Vastgoed B.V. uit Dirksland een bouwvergunning voor een tuincentmm aan de Rottenburgse- weg. Het bedrijf kreeg van de gemeente ook een vrijstelling omdat het bouwplan in strijd was met het geldende bestemmingsplan. De beslissing van de gemeente lokte protes ten uit van de concurrentie, de firma Bloem- sierkunst Viskil uit Middelhamis en Tuin centmm Graka en Handelsonderneming Mastenbroek uit Sommelsdijk. In september 2002 verklaarde de gemeente de bezwaren van de drie ongegrond. In hun beroepszaak bij de voorzieningen- rechter in Rotterdam bleek dat de gemeente Middelhamis een fout had gemaakt. Toen het gemeentebestuur de beslissing op het bezwaarschrift nam, gold het voorberei- dingsbesluit niet meer. Dit voorbereidings- besluit was nodig om de strijdigheid met het bestemmingsplan op te heffen. De Rotter damse rechtbank bepaalde dan ook in het voordeel van de drie ondememers dat de beslissing op het bezwaarschrift niet geldig was. Deze maand vocht Tuincentmm Vastgoed in hoger beroep bij de Raad van State de uit spraak van de rechtbank aan. De Raad van State heeft afgelopen woensdag de uitspraak van de rechtbank bevestigd en het hoger beroep ongegrond verklaard. De 12 zangers van het Urker Mannen Ensemble o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink verzorgen in het kader van hun Zomertoernee ook drie concerten in Zeeland. Vrijdag 25 juni, aanvang 20.00 uur in de Ned. Herv. Kerk in Tholen, zaterdag 26 juni, aanvang 15.30 uur in de Grote- of Magdalena- kerk in Goes en op zaterdag 26 juni om 20.00 uur het slotconcert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Mede werking zal verlenen de befaamde organist Martin Mans. Op het eerste gezicht hebben de ziekenver zorger, visverwerker, tomatenkweker wei nig gemeen. Tot ze zich met nog acht ande re 'vogels van zeer divers pluimage' laten coachen door dirigent Pieter Jan Leusink. Elke week maken de twaalf mannen tijd vrij voor zanglessen. En hoewel het Urker Man nen Ensemble pas sinds 1997 een voldongen feit is, imponeert dit twaalftal door de ver zorgde, uitdrukkingsvaardige wijze waarop geestelijk repertoire gestalte krijgt. De slechts twaalf mannen zijn in staat om de prachtige kerken waar zij concerteren tot de nok te vullen. In diverse recensies werd het Urker Mannen Ensemble geprezen voor de overrompelende wijze waarop zij, in Urker dracht, de muzi kale spanning uitdragen, mede door een voortreffelijke tekstexpressie en de grote verstaanbaarheid. Het repertoire van de Urkers dat zij tijdens de zomerconcerten brengen, bestaat uit de bekende geestelijke liederen. Gezangen en Psalmen, maar ook beroemde klassieke wer ken, zoals het Hallelujah uit Handel's Mes siah en diverse spirituals worden vertolkt. Het geheel wordt muzikaal begeleid door de bekende organist Martin Mans, die tevens diverse improvisaties op de prachtige orgels zal laten horen. Een programma-opzet voor een breed publiek, waarbij ook de nieuwe CD 'Wonderbare Kracht' zal worden gepre senteerd. Op deze CD, die tijdens de concer ten verkrijgbaar is voor een speciale prijs, staat het repertoire wat tijdens de Zomercon certen zal worden gezongen. Een landelijk vakblad schreef: 'De Urkers laten hun uitzonderlijke klasse horen. Er spreekt fanatisme uit de interpretaties, de zuiverheidsfactor is verrassend hoog. Moei lijke nauwsluitende songs klinken puntgaaf. Koorsolisten presenteren zich bijzonder taakvolwassen. Een aantal beroepsensem bles zouden een voorbeeld kunnen nemen aan dit gezelschap'. Kaarten in de voorverkoop verkrijgbaar bij: Voor Tholen: VVV's in Sint Maartensdijk, Goes en bij Boekhandel Oostdijk, Kerkstraat 19 in Tholen. Voor Goes: VVV in Goes en Chr. Boekhan del Ramshoom, Lange Voorstraat 21 in Goes. Voor Middelburg: Tourist Shop, Markt 65c in Middelburg; De Dmkkerij, Markt 51 in Middelburg; Chr. Boekhandel Westevaer, Scheldestraat 60 in Vlissingen; VVV/ ANWB, Oude Markt 3 in Vlissingen. Het is mogelijk telefonisch kaarten te reser veren: (0525) 684819 of via intemet: www.urkermannenensemble.nl Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeen®gebr Drukkerij -47- 'Vijftig man voor iedere tent. Het zal een beetje inschikken worden, maar ik mag aannemen dat dit geen bezwaar zal zijn', valt de ander hem bij. De spullen die voor direct gebmik nodig zijn worden in de tenten gebracht, waarna ze zich verder installe ren. Karl-Heinz heeft een plekje gezocht bij z'n oude maats en maakt voor hen een paar slaapplaatsen klaar. 'Ik heb zo'n vermoeden dat we hier een feestje kuimen bou wen', fluistert hij zacht tegen Franz. 'Een feestje?' Franz kijkt hem nieuwsgierig aan. Het gelaat van Karl straalt van voldoening. Franz schudt meewarig zijn hoofd. 'Karl, jongen, ik geloof dat je last van sneeuwkolder hebt.' 'Daar zul je nog wel achterkomen', grijnst Karl-Heinz. 'Wat voor heuglijk feit is er te herdenken, dat we ons op een feest mogen verheugen?' 'Waarde vriend, mdien mijn voorgevoelens me niet bedriegen zijn de mogelijkheden daartoe hier in grote mate aanwezig. De zaak is alleen, je moet voor bepaal de zaken oog hebben. Wees daarom verheugd dat deze jongen', Karl-Heinz klopt zich veelbetekenend op z'n borst, 'wel het een en ander weet te versieren.' Franz kijkt hem doordringend aan. Hij begrijpt nu wat zijn vriend bedoeh. 'Karl, haal geen rare dingen uit. Je kunt beter je lange vingers in je zak houden. Als ze je betrappen, breng je het er slecht af, reken daar wel op.' Karl geeft hem een stevige klap op zijn schouder en lacht: 'Hij, die Karl-Heinz te grazen neemt, moet nog geboren worden.' 'Kijk maar uit.' Franz schudt bedenkeUjk zijn hoofd. Buiten heeft de SS de vijf Russen bij elkaar gedreven. Zonder eten of drinken moeten ze onder één van hun karren de nacht doorbrengen. 'Kameraad Serge Fillipowiisj, ik geloof dat we deze keer op het verkeerde paard hebben gewed, hier komen we nooit meer levend vandaan', fluistert één van de partizanen. De aangesprokene kijkt kwaad en bromt: 'Kapitein Igor Iwanowski heeft ons opdracht gegeven om het front te verkeimen en wij doen dat. Als het moet zullen we voor Stalin en het vaderland de dood tegemoet gaan. We zullen kijken hoe groot de troepensterkte van de Fritzen is aan het front, om daama naar onze eigen linies door te breken. Dat is alles. Als het niet lukt, weten we wat er gaat gebeuren.' Als de nacht over de Russische st'^ppe is gedaald, zakt de temperatuur tot mim twintig graden onder nul. De Russen hebben een sneeuwmuur rond hun wagen gemaakt, die hen tegen de hevige koude beschermt. Vanuit hun verbMjfplaats houden ze de SS-wacht nauwlettend in de gaten, als die stampvoetend heen en weer loopt om een beetje warm te büjven. De soldaat heeft het erbarmelijk koud. waardoor zijn aandacht voor de Russen een beetje verslapt. Eén van de parti zanen maakt voorzichtig een plank naast de wagenas los. In de dubbele bodem zitten noodrantsoenen van Amerikaans fabrikaat en een paar flessen gevuld met wodka, waarin opwekkende en verwarmende kraiden zijn opgelost. 'Drink kameraad', fluistert Serge Fillipowitsj en reikt daarbij de fles aan één van zijn kameraden. De sterke bittere drank mist zijn uitwerking niet; spoedig door stroomt hen een weldadige warmte. Ze eten wat nood rantsoenen, nemen nog een paar verkwikkende slok ken en vallen dan in een weldadige slaap. Nu de geluiden wat zijn verstomd, is het mmoer van het front in de verte goed te horen. Afweergeschut blaft, mortiergranaten slaan in en daarboven uit klinkt het zware dreunen van tankgeschut. Af en toe is er een kortstondig gedreun van talloze explosies als een Stalinorgel zijn dodenlied zingt. Buiten inspecteert een wachtcommandant de posten, die kleumend heen en weer stappen. 'Alles in orde?' 'Jawohl.' De wachtcommandant wisselt een paar woorden en vertrekt weer naar het warme wachtlokaal. Hoog in de lucht is gebrom van vliegtuigmotoren, dat richting Leningrad gaat. De wachtposten houden onwillekeurig hun passen in en staren naar de inkt zwarte lucht. 'Het zijn de onzen', merkt een van hen op, 'ze gaan de Iwans weer een opkikkertje geven.' 'Reken maar dat ze het ginds in hun broek doen'lacht de ander ontspannen, nu het gedreun van de vliegtui gen hun voorbij gaat. Immers, de angst voor luchtaan vallen zit er de laatste tijd flink in. De Russen gooien steeds meer oorlogstoestellen in de strijd. In de buurt van het front beginnen luchtdoelkanonnen te vuren. Met een vaste regelmaat worden de vuur- monden afgeschoten, waama onregelmatig de grana ten hoog in de lucht exploderen. Meteen dreunen bominslagen. Vijf minuten later keren de vliegtuigen weer temg. Andermaal blijven de wachtposten staan en turen naar de zwarte lucht. Achter de met sneeuw bezwangerde wolken koersen de machines temg naar hun basis ergens in de Russische vlakte. Plotseling beginnen de wolken lichte plekken te verto nen. Het lijkt of de maan pogingen doet om zijn stralen door het wolkendek te werpen. Het is werkelijk een prachtig gezicht, de donkere wolken met een Uchtkrans omfloerst te zien. 'Hé Emil, kijk eens, zou de maan opkomen?' 'Welnee kerel. Dat is een aangeschoten vliegtuig dat dadelijk naar beneden valt. Let op m'n woorden!' 'Zou het?' 'Zeker weten!" 'O, maar dan is het er eentje van ons.' Nu is ook het gestotter van een slecht lopende motor te horen. Het geluid dat snel naderbij komt doet angstig aan. Nu lijkt het een ogenblik of het wolkendek boven het tentenkamp in brand staat. Dan zakt een vurige bol met een lange staart naar omlaag en koerst knetterend westwaarts. 'Die klapt dadelijk tegen de grond', roept een schild wacht gejaagd. 'Laten we de wachtcommandant waarschuwen. Als dat ding op het kamp valt, verbranden er velen. Haast je!' schreeuwt een rauwe stem. De wachtconunandant behoeft niet geroepen te wor den. Hij staat buiten, heeft het gevaar al gezien. Even staat hij besluiteloos en holt dan naar binnen. 'Veldgendarmerie bellen. Er komt een toestel van ons naar beneden', hijgt hij. Een soldaat draait aan de slinger van het toestel en wacht tot de centrale zicht meldt. Echter voor de mel ding kan worden doorgegeven, is het brandende toestel in de verte verdwenen waar het neerstort. Dan is het weer msüg, te mstig. Morgen zal de compagnie in de nieuwe frontsector aankomen, om de stellingen te bezetten waamit hun kameraden naar andere bedreigde fronten zijn vertrok ken. Het is een plaats waar volgens de berichten van het OKW de Rus op sterven na dood is. De compagnie die na de lange mars oververmoeid is, ligt in de tenten rastig te slapen. Midden in de nacht gaat het zeil van één ervan zacht jes omhoog en verschijnt een forse gestalte, die even blijft staan om de omgeving op te nemen. In de sneeuw knerpen de voetstappen van de schildwachten die onafgebroken hun rondjes lopen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5