EIIAI1DB1.t«EtlWS Voor meer informatie Werk aan het Flaauwe Werk U bent arte welköinl Bestrijding blauwalgen in haven van Ooitgenspiaat Fietspad West-Nieuwlandsedijk Jaarrekening Restauratie Dirkslandse Sas dit jaar van start Aanpassing Stuwen PAGINA 6 DINSDAG 15 JXJNI 2004 Wy nodigen uit om als publiek aanwea-ig te zi|« op by de Venshigde Vergadering. Deze ïs op 18 juni 2004 om 15.00 «lir In tièt waterschapshuls aan de Dwarsweg 40in Middelharnis. Heeft u vragen over onderwerpen als waterkering, waterbeheersing en wegenbeheer onderiioud, dan kunt u contact opnemen met het waterschap. Wij zijn op werkdagen bereikbaar op telefoonnummer 0187-488888, per post via: postbus 67, 3240 AB in Middelharnis en per e-mail op info@wsgo.nl U kunt ook persoonlijk langs komen; wij zijn te vinden aan de Dwarsweg 40 in Middelharnis. Voor een algemene indruk van ons waterschap kunt u ons ook op internet vinden onder: wv^Av.wsgo.nl Vorig jaar onderzocht het waterschap de sterkte van het Flaauwe Werk, de asfaltdijk tussen de duinen bij Ouddorp. Uit het onderzoek bleek dat de dijk, bij een superstorm, te laag is en deze aangepakt moet worden. Eind augustus 2004 wordt met hulp van het Rijk een zandsupple- tie uitgevoerd bij het Flaauwe Werk. Dit is een tijdelijke maatregel om de veiligheid snel weer op orde te brengen. Onlangs is een planstudie gestart om de veiligheid ook voor de toekomst te waar borgen. De dijk van Flaauwe Werk is bij een superstorm te laag. De golven lopen ver tegen de dijk op en er komt dan water over de dijk heen. Dit probleem geldt vooral voor het centrale deel van de dijk, aan de zijkanten waar de duinen liggen, loopt dit gevaar niet. Het zand voor de dijk zorgt ervoor dat de golven de kruin van de dijk niet bereiken. Om het veiligheidsprobleem op te lossen is gezocht naar een maatregel die vlot uit te voeren is en die de mogelijkheden voor diverse vormen van definitieve versterking open laat. Aan de zeekant van het Flaauwe Werk wordt een grote hoeveelheid zand op het strand gespoten en zal tegen de dijk een kunstmatig duin worden aangelegd. Rijkswaterstaat Dienstkring Haringvliet combineert het werk met een onderhoudssuppletie meer oostelijk van het Flaauwe Werk. In totaal wordt 800.000 m^ zand aangebracht. Deze maatregel geeft de tijd om zorgvuldig te bekijken hoe het Flaauwe Werk voor langere tijd veilig te houden is. In de planstudie wordt onderzocht welke versterkingsvariant voor de toekomst de beste oplossing biedt. Daarbij staat de veilig heid voorop. Veel aandacht gaat uit naar de mogelijkheid om de ruimtelijke kwaliteit rondom het Flaauwe Werk te versterken. Het verplaatsingsgebied en de ecologische zones spelen daarin een belangrijke rol. Het waterschap is trekker van de planstudie, maar ook de Provincie, Rijkswaterstaat en de gemeente Goedereede nemen deel aan het projectteam. Volgens de planning starten de suppletiewerkzaamheden eind augustus dit jaar en momenteel voert Rijkswaterstaat Dienstkring Haringvliet overleg met alle betrokken partijen. De dienstkring organiseert begin juli een voorlichtingsavond in Ouddorp voor belanghebbenden en geïnteresseerden. Nadere aankondiging van tijd een plaats volgt in de plaatselijke pers. Vergaderonderwerpen De Verenigde Vergadering bespreekt verschillende onderwer pen die ook voor u van belang kunnen zijn. Op de agenda van 18 juni staat onder andere: de stand van zaken rond het waterschap Hollandse Delta, de jaarrekening 2003 en het jaar verslag kwantiteit 2003 Goeree-Overflakkee. Wilt u meer weten over deze onderwerpen of gewoon eens kennis komen maken, dan bent u welkom tijdens deze verga dering. De agenda kunt u afhalen of opvragen via tel. 0187- 488888. De agendastukken kunt u inzien in het waterschaps- huis, Dwarsweg 40 in Middelharnis. Het waterschap heeft voor aankomende zomer, samen met de gemeente Oostflakkee en Rijkswater staat, de bestrijding van de blauwalgenoverlast hoog in het vaandel staan. Een volledig pakket van maatregelen is vorig jaar zomer ingezet om eerdere overlast zoveel mogelijk te voorkomen. Voor de bestrijding van dit jaar worden er nog meer maatregelen uit de kast getrokken. Het pakket uit 2003 bestaat uit drijvende schermen, welke voor de haven worden geplaatst, en het doorspoelen van de haven zelf met het gemaal dat op de haven loost. Ook worden bij een oos tenwind de sluisdeuren gesloten om het instromen van blauwal gen te voorkomen. Een probleem bleef echter de verbinding tus sen de haven en het oude Spui bij Ooitgenspiaat. Het duikertje tussen beide wateren verkeerde in een zeer slechte staat. De klei ne sluisdeuren en de toldeur waren geheel verteerd. Met subsidie van de provincie Zuid-Holland en een bijdrage van de gemeente Oostflakkee heeft het waterschap in december 2003 opdracht ver leend aan een aannemingsbedrijf voor een gehele restauratie van dit sluisje. Momenteel nadert deze restauratie zijn voltooiing. En dat is goed te zien ook. Door de nieuwe deuren is er nu ook een goede afslui ting beschikbaar tussen de haven en het Spui. Hierdoor kunnen de blauwalgen niet snel meer in het doodlopende Spui. Boven dien heeft het waterschap voor de extra doorspoeling van dit Spui en de havenkom een doorspoelwatergang aangelegd met een speciale aanvoerpomp. Wanneer er volgens plan ook nog een bel- lenscherm voor de sluisdeuren van de keersluis wordt geplaatst, is het pakket noodmaatregelen nog beter inzetbaar dan vorig jaar Overigens werkt het waterschap hard aan een oplossing waarbij we voor de landbouw niet meer afhankelijk zijn van het water uit het Volkerak-Zoommeer Onlangs is door alle betrokken partijen een intentieverklaring ondertekend om een studie uit te voeren naar een definitieve lange termijnoplossing voor het Volkerak- Zoommeer De studie is nog vol in proces en hiervoor worden momenteel drie kansrijke varianten bestudeerd. Door intensieve samenwerking is het voor het waterschap mogelijk geweest om in het afgelopen jaar een geheel nieuwe fietsverbinding, over de West-Nieuwlandsedijk op de Kop van Goeree te realiseren. Langs de zuidzijde van de West-Nieuwlandsedijk is een verbinding gemaakt die met een verkeersveilige verhoogde oversteek aansluit op de fietsverbinding langs de Groeneweg. Dit pad is een belang rijke schakel in de vrij liggende fietsroutes op de Kop van Goeree. Dit kwartaal is de aanleg van het fietspad langs de West-Nieuw landsedijk afgerond. Het fietspad is mede mogelijk gemaakt door medefinanciering uit het EOGFL, afdeling Garantie en bijdragen van de Stichting Landelijk Fietsplatform en de Landinrichtingscom missie voor de Herinrichting Ouddorp-West. In de aanstaande Verenigde Vergadering wordt de jaarreKening van het waterschap over 2003 behandeld. De jaarrekening is een financiële verslaglegging waarbij naast de cijfers de verantwoording van het gevoerde beleid en beheer in 2003 aan de orde komt. Het totaal van de uitgaven (omzet) is 10,7 miljoen. Het resultaat is 33.000,- positief. Inmiddels heeft een accountantskan toor een officiële verklaring gegeven dat de financiële huishouding van het waterschap een correct beeld geeft. Nog dit jaar wordt het monumentale Dirkslandse Sas gerestaureerd en ieder die met het Sas bekend is, zal ervan overtuigd zijn dat dit geen overbodige luxe is. Volgens de planning starten de werkzaam heden in juni dit jaar. Tot voor kort was er echter onvoldoende geld beschikbaar om deze kostbare klus te klaren. Na veel overleg zijn de benodigde bedragen bijeengebracht. Deelnemers zijn de Europese Unie (die in het kader van POP subsidie zelfs 50% betaald), de provincie Zuid-Holland, de gemeente Dirksland en uiteraard het waterschap zelf. De restauratie behelst het herstel van de sluisdeuren, waarvan er 6 nieuw worden geleverd, het herstellen van al het metselwerk en de natuurstenen constructies en het herstel van de onderdelen die dienen voor de bediening van de sluisdeuren. De bediening van sluisdeuren wordt echter beperkt tot de buitenste sluisdeuren. Die zijn namelijk onderdeel van de secundaire waterkering en moeten gesloten kunnen worden als dat voor de veiligheid nodig is. Daarnaast wordt voorzien in de aanleg van enkele recreatieve faciliteiten; zoals een fietspad langs het Zuiderdiep vanaf het Sas. Overigens blijft de fietsverbinding die nu over het Sas loopt ook tij dens de restauratiewerkzaamheden beschikbaar Op 18 juni wordt tijdens een officiële bijeenkomst de start gemaakt voor de restaura tie. Iedereen die de restauratieplannen zelf wil inzien kan op 17 en 18 juni van 13.00 tot 16.00 uur op het waterscinapshuis terecht. Dit voorjaar startte het waterschap met het om- vangrgk project voor de aanpassing van 42 stuwen, in de toekomst moeten de stuwen automatisch kun nen reageren op wijzigingen in de waterpeilen en zij moeten het water hoger kunnen tegenhouden dan nu het geval is. Voor de duidelijkheid: een stuw is een kunstwerk dat het water peil regelt waardoor het mogelijk is om verschillende waterpeilen in de polders in te stellen. Om dit te kunnen realiseren worden er aanpassingen aan bestaande stuwen gedaan, worden (delen van) stuwen vervangen door andere constructies en worden nieuwe stuwen geplaatst. Doel van het project is een verbetering van de waterbeheersing in het gehele beheersgebied van het waterschap en het project is een onderdeel van het totale pakket aan maatre gelen waartoe het waterschap na de wateroveriast van 1998 heeft besloten. Het aanpassen van 42 stuwen is mede mogelijk door medefinanciering van het EOGFL, afdeling garantiefonds. Tekst en foto's: Waterschap Goeree-Overflakkee Lay-out: Drukkerij Gebr. de Waal, Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6