Overdenking Nieuws Jongerendienst Orgelconcert door jongeren Krulstocfft marLeMin0rad uit de Heilige Schrift uit de kerken Rommel ophalen voor jaarmarkt Dirksland VERVOLGVERHAAL EIIAtlDBI-IIIEUWS HET _ÖjkVENSTER WIIBNi MOLEN? etT-SET EN OaO-OUER ONKUaiO IN aaROSEIÊEO KELOEft-HmiUNG Anne Frank Alledaags Het levende bevyijs Goedereede luidt zomer in met verlialen in Ouddorp In de Gereformeerde Kerk te Oud dorp wordt op zondagmorgen 13 juni een jongerendienst gehouden. De praiseband 'eXalt' zorgt voor de muzikale inbreng en begelei ding. Het is iedere keer weer een belevenis om samen met hen mooie opwekkingsliederen te zingen. •3fa.iga-<rilogie d^el 1 J0M.G.VEENH0F PAGINA 5 VRIJDAG 11 JUNI 2004 Blik op kerk s/ en samenleving tj 't - Reagan overleden - Roem en eer betrekkelijk - Geen deel dan in dit leven Het bericht kwam niet als een verrassing. Hij was 93 jaar en al geruime tijd dementerend, hij leed aan de ziekte van Alzheimer. En daags tevoren hoorden we dat zijn toestand verslechterde en dat rekening moest worden gehouden met zijn overlijden. Jawel, ik heb het oog op Ronald Reagan, vanaf 1981 tot 1989 president van de Verenigde Staten. Zo gaat het, ook met de groten van deze aar de. Het is de mens gezet eenmaal te sterven. Ook al ben je president van Amerika geweest, en ook al heb je de leeftijd van de zeer sterken ruim overschreden, de dood spaart niemand. Hij was in zijn tijd erg populair, Ronald Reagan. Hij was de president die de Verenig de Staten weer wat zelfvertrouwen gaf, en die erom bekend stond dat hij de spanningen met de Sowjet-Unie wist te verminderen. Eigenlijk hadden vriend en vijand deze man daartoe niet in staat geacht. Hij was te weinig belezen, te weinig onderlegd, enzovoorts, om het op te nemen tegen Rusland. En de ver houding tussen de twee grootmachten was in die tijd nogal grimmig, zodat er echt gere kend werd met een kernoorlog. Maar wat bij vorige Russische leiders niet gelukt was, dat kreeg Reagan voor elkaar toen Gorbatsjow aan de macht kwam, die ineens grote conces sies moest doen inzake de kernbewape ning... De gevreesde Sowjet-Unie begon daarna steeds meer te verzwakken en ieder een kan weten waar dat uiteindelijk toe geleid heeft. Maar Reagan, van wie geen of weinig verwachting was, werd daarmee de grote held van de ontwapening. Intussen zien we hoe betrekkelijk roem en eer zijn. Na ruim tien jaar is Reagan, die alom werd bewonderd, bijna een vergeten man. En nu hij de weg van alle vlees is gegaan, bevatten de kranten enkele herden- kingsartikelen, straks komt er een verslag van zijn begrafenis en dan is het weer ge beurd. In de krant van vanmorgen, en trouwens ook in de uitzending van de radio-nieuwsdienst trof me één zinnetje, dat ik maar niet kwijt kan raken. Namelijk dat er bij Nancy Reagan, de weduwe van de president, grote droefheid is, maar ook een gevoel van opluchting omdat haar man nu niet meer hoeft te lijden. Laat ik dit opmerken dat Mevrouw Reagan waardering verdient omdat zij haar demente rende man, die haar meestal nieteens kende, tot het einde toe zo trouw heeft verzorgd. Maar de opmerking dat zijn dood ook een zekere opluchting betekent is typisch van deze tijd, waarin eeuwigheidsbesef totaal ontbreekt. De hele discussie die in ons land opnieuw wordt gevoerd rondom de euthana sie is daarvan een bewijs. Een leven dat zo ontluisterd is, heeft geen betekenis meer, heeft geen kwaliteit meer, en kan dan maar beter beëindigd worden. De psalmdichter wist er al van. Hij zong van mensen die 'geen deel dan in dit leven wachten' Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Lung voor de oorlog zongen wij al 'Daar bij die molenMaar van wie is dat lied? Van Louis Davids, Kees Pruis ofLou Bandy? Antwoord: Van geen van drieën. Het werd een succesnummer doordat Willy Derby het veel zong. Dat was de artiestennaam van Willem Dieben (1886-1944), die in de Eer ste Wereldoorlog een zangduo 'Bandy Boys' vormde met zijn broer Lodewijk. Maar broer Louis koos liever betere teksten dan de sentimentele liedjes die Wim uitkoos en ging algauw zijn eigen weg onder de (laam Lou Bandy. Willy Derby werd des tijds 'de grootste tranenuitperser' genoemd n.a.v. de navrante smartlappen als 'De wereld der blinden", 'Aan de muur van 't oude kerkhof en bijv. 'Werkloze handen', inaar boekte ook records bij de grammo foonplatenverkoop. Van zijn 'Kerstliedje' werden 150.000 platen verkocht en 'Het plekje bij die Molen' wordt nu nog gezon gen. Tekst en muziek daarvan zijn echter van Jan van Laar Sr. kunt u mij vertellen, welke aanduidingen er volgen voor onze voorouders na overgroot vader en bet-overgrootvader? Oer-oud-bet? Antwoord: De juiste volgorde van jong iiaar oud is: achterkleinzoon, kleinzoon, zoon, vader, grootvader, overgrootvader en dan bet-overgrootvader. Die heet in sommi ge streken van ons land oudovergrootvader. Diens ouders worden wel eens bet-oudover- grootouders genoemd. Mensen die het niet zo precies weten, of grappig willen zijn, spreken wel eens van betbet-overgrootou ders, maar dat dubbele bet is een nieuwvor ming die nergens officieel is vastgelegd. Het woordje 'bet' is trouwens volkomen verouderd. We vinden het verder alleen nog in termen als 'betweter'. In het Middel nederlands stond het voor 'meer dan', 'beter' enz. Het lijstje voorouders loopt dus niet verder door. Een 'oeroudbetovergroot vader' bestaat niet. Ik heb veel last van onkruid tussen de aard beien, maar kan er moeilijk bij door die nieuwe ranken. Weet u er iets tegen? Antwoord: Doordat dit onkruid evenals uw aardbeien tweezaadlobbig is, kunt u er moei lijk tegen spuiten. Daarom raden wij u plas tiek folie aan. Er is ondermeer p.v.c.-folie met plantgaten verkrijgbaar. De planten krij gen dan toch voldoende vocht, omdat deze afdekking de verdamping vanuit de grond tegengaat. Het regenwater spoelt over de kunststof heen en komt door de openingen op de juiste plaatsen terecht. Bij langdurige droogte beschermt de folie het aardbeienbed tegen uitdroging. Stro tussen de planten houdt in 't voorjaar de zonnewarmte tegen, terwijl pvc die juist doorlaat. Bij slecht weer en hoge grondwaterstand krijg ik kwelwater in mijn keldertje. Kan ik dat voorkomen? Antwoord: Slecht weer en hoog water De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Morgen is het 75 jaar geleden dat in Frankfurt am Main het joodse meisje Anne Frank werd geboren. Haar ouders vlucht ten in 1933 naar Nederland. Het gezin dook tijdens de Duitse bezetting onder. Over haar belevenissen tussen 12 juni 1942 en 1 augustus 1944 schreef Anne Frank een dagboek, dat eindigt op het moment dat de onderduikers werden ont dekt en weggevoerd naar Duitsland. Het pand waar zij tot de ontdekking met haar ouders, zus Margot en andere onderduikers verbleef is wereldwijd bekend als 'Het Ach terhuis. 'In 1957 werd de Anne Frank Stichting opgericht, met als doel de idealen uit te dragen waarvan het meisje heeft getuigd. Het 'Achterhuis' aan de Prinsen gracht 263 te Amsterdam, waar de stich ting haar documentatiecentrum heeft, is nu Anne Frank-museum. In het museum is te zien hoe de familie Frank als onderdui ker moest wonen. Bekend is de draaiende kast waarachter zich de trap bevindt die leidde naar de kleine behuizing op de zol der. Door verraad kwam er een einde aan de meer dan twee jaar durende periode van onderduiken. Alleen vader Otto Frank overleefde de ver schrikkingen van de Duitse concentratie kampen. Anne en Margot Frank stierven tengevolge van uitputting en t.b.c. in maart 1945 in het kamp Bergen-Belsen. Anne werd wereldberoemd door haar dag- boekbrieuen die ze schreef aan haar denk beeldige vriendin Kitty. Na de bevrijding werd het dagboek gevonden; het werd in 1946 voor het eerst uitgegeven onder de titel 'Het achterhuis'. Het boek werd wereld beroemd en is vertaald in ongeveer vijftig talen en verscheen in een oplage van circa tien miljoen exemplaren. In 1986 ver scheen een door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verzorgde weten schappelijke uitgave van alle dagboeken onder de naam 'De dagboeken van Anne Frank. 'De verschillende edities en tekstva rianten deden destijds enig stof opwaaien omdat vader Otto Frank enkele passages over de ontluikende seksualiteit van zijn dochter had achtergehouden. In Amerika doken losse fragmenten van het dagboek van Anne Frank op. Over Anne, officieel: Annelies Marie, is veel geschreven. Verschillende biografieën volgen haar levensgang en gaan uiteraard in op het bijzondere van het korte en veelbe wogen leven van de begaafde scholiere. Het jonge meisje schreef ook verhalen en sprook jes voor kinderen. Anne Frank spreekt nog altijd tot de verbeelding. Er is een boek over vrouwen die haar hebben gekend en er was een succesvol toneelstuk gebaseerd op Het Achterhuis'. De eigenzinnige en begaafde Anne Frank (1929-1945) leeft in veler gedachten voort als slachtoffer van een mis dadige politieke ideologie. helaas niet, maar het binnendringen van vocht in uw kelder wel. Een goede aannemer kan, zelfs als de muren nat zijn, een laklaag aanbrengen die water keert, en dat tegen de waterdruk in. De doe-het-zelver moet echter wachten tot de muren en ook de vloer geheel droog zijn, deze ruw bikken, en dan een pleisterlaag opbrengen. Een handel in bouw materialen kan u helpen aan de juiste specie daarvoor. En ziende de mens bij hen staan, die genezen was, hadden zij niets daartegen te zeggen. Petrus en Johannes hebben een verlamde genezen. Een man die jaar en dag bij de ingang van de tempel zat te bedelen. Daar staat hij nu, gezond en wel. Dat heeft de nodige opschudding gegeven! Vooral bij de leden van de Hoge Raad. Wat zal dé.éi nu weer uit groeien? Ze roepen Petrus en Johannes ter verant woording. Vertel ons maar eens, hoe hebben jullie dat gedaan? Op wiens gezag? Door welke kracht? Als het niet zo ernstig was, zou je een glim lach niet kuimen onderdrukken. Petrus wijst daar heel fijntjes op. Wij worden onder vraagd over de weldaad aan een ziek mens geschied! Is dat geen dwaasheid? Voor de rechter moet je je verantwoorden over een misdaad, niet over een weldaad! Maar Petrus wil wel kwijt hoe dat kon ge beuren. Hij zegt: dat hebben wij niet gedaan, dat heeft nu Jezus van Nazareth gedaan. Jul lie hebben Hem gekruisigd, maar God heeft Hem opgewekt. En door Zijn Naam en in Zijn kracht is deze zieke man gezond gewor den. Dat moet voor de heren van de Hoge Raad een bittere pil zijn! Jezus van Nazareth? Die Naam willen ze niet meer horen. Met Zijn invloed moet het nu maar eens uit zijn. Nieu we onrust kunnen ze in Jeruzalem niet gebruiken. Alleen - daar staat die man! Die was ver lamd; die kon niet lopen. Die man hoeft geen woord te zeggen. Er is aan hem een wonder gebeurd; dat kan niemand tegenspreken. Zijn aanwezigheid alleen is het tastbare bewijs van de macht van de opgestane Christus. Niets daartegen te zeggen. Ook vandaag doet God in Christus door Zijn Heihge Geest grote dingen. Worden er zie ken genezen? Doden opgewekt? In ieder geval wordt het Evangelie verkondigd. En door Woord en Geest worden dode zondaren opgewekt tot een nieuw leven. Dat kan niet verborgen blijven. En... het roept tegenstand op. Want de satan zou niets liever doen dan Gods werk ongedaan maken. Maar hij staat vrij machteloos. Want Gods werk bewijst zichzelf De omgeving ziet het, merkt het. Wat is er aan de hand met die man, die vrouw, die jongen, dat meisje? Hij of zij was vroeger zo anders. Dat is het werk van de Heilige Geest, Die mensen vernieuwt naar het Beeld van Chris tus. En Die de tegensprekers het zwijgen oplegt! Nu en straks. Want - zegt de profeet - alle instrument dat tegen u bereid wordt, zal niet gelukken, en alle tong die in het gericht tegen u opstaat, zult gij verdoemen. Dit is de erve der knechten des Heeren, en hun gerech tigheid is uit Mij, spreekt de Heere. W. van Gorsel PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen: te Delft (protest. Wijkgem. l.w. Vierhoven), ds. M. Visser te Rijswijk (ZH), die dit beroep heeft aangenomen; te Dordrecht (geref. kerk), ds. M.C. van der Zouwen te Sleeuwijk-Woudrichem, die dit beroep heeft aangenomen; te Emmen (g.v. verpleeghuis De Bleerinck), kandi daat mw. H.C. Knegt-De Boer te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Geer- tuidenberg en Made/Oud Drimmelen (herv.), ds. G.A. van de Weerd te Moord recht; te Geldermalsen (geref), ds. A. Haasnoot te 's Gravenmoer, die dit beroep heeft aangenomen; te Harenkarspel/War- menhuizen (herv.), kandidaat F.J.M, de Vries-Bouwstra te Amsterdam; te Scheve- ningen (Statenkwartier; herv.), ds. H.J. van Haarlem te Bellen; te Urk (De Ark), ds. D.M. Elsman te Opijnen en Tuil; te Valthe-Valthermond, ds. H.W. Thon te Lemmer; te Wilp, kandidaat K.G.W. Rof fel te Den Haag. Aangenomen: naar Alphen aan den Rijn, kandidaat M. Hof ma te Leiden; naar Bame- veld (wijk zuid; geref), ds. A.P. Spaa te Spijkenisse; naar Berkel en Rodenrijs (geref), ds. mw. A.A. van der Wel te Krim pen aan den IJssel; naar Pemis (herv. gem.), ds. CE. Lavooij te Poeldijk; naar Zwolle (ger. Oosterkerk), ds. W. Hortensius te Die- men; l HERSTELD NED. HERV. KERK Beroepen: te Zuilichem-Nieuwaal, kandi daat J. C. den Ouden te Nederhemert. Beroepbaar: ds. P. Korteweg, Dorpsstraat 28,4053 HN IJzendoom. Tel. 0344-643465; ds. U.R. Bijl, Kerklaan 2 A, 2841 XJ Moord recht. Tel. 0182-378339; drs. J. Joppe, Lage- weg 2, 4308 AH Sirjansland. Tel. 0111- 641251. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Uithuizen, ds. A.G. Bruijn te Stadskanaal; te Zaandam (i.c.m. NGK), ds. E.J. van den Bos te Noordburgum. Bedankt: voor Dronten, ds. P.K. Meijer te Hardenberg-Baalder; voor Hilversum, ds. G.H. Hutten te Franeker-Sexbierum; voor Lelystad, ds. B.C. Buitendijk te Steenwijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwijndrecht, ds. J. Breman te Doesburg. Aangenomen: naar Zaandam (predikant- herplanter), ds. P.J. den Hertog te Gronin gen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Grand Rapids (VS), ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord. Bedankt: voor Ridderkerk, ds. W.J. Karels te Hardinxveld-Giessendam. Op 11 september organiseert de Nederlands Hervormde kerk te Dirksland weer een jaar markt. Op deze jaarmarkt zal ook een rom melmarkt zijn. Hiervoor kan nog van alles gebruikt worden. In Dirksland worden op 23 juni de spullen voor de rommelmarkt vanaf 18.00 uur opgehaald. U kunt het aan de weg zetten. Wilt u het zelf brengen of een andere keer opgehaald hebben? Bel dan even met Henk van Putten, tel. 601509 of met Lucas Man demaker, tel. 603262. Let wel: geen grote artikelen (moet in kuub-kist) en het moet uiteraard verkoopbaar zijn. Na het succes van vorig jaar zal ook dit jaar de zomer in Goedereede ingeluid worden met de verhalen van Pau Heerschap. Op 19 juni, de langste zaterdag van het jaar, zal de verhalenverteller in het historische gedeelte van Goedereede oude tijden doen herleven. Vanaf 20.00 uur is iedereen welkom mee te luisteren en de sfeer te proeven van de zomeravonden van weleer. Dit evenement is georganiseerd door de Kunststichting Goe dereede in het kader van de Culturele kra- lenketting Goeree-Overflakkee. Veel jongeren geloven wel in het bestaan van God. Maar het is alsof iets je tegenhoudt om verder te komen in je geloof: moeilijke vragen, twijfel, al die verschillende kerken, je ervaart zo weinig van God, enz. En dus blijven veel jongeren het liefst maar een beetje op veilige afstand. Je gaat misschien nog wel af en toe naar de kerk, maar voor de rest liever niet teveel poespas. In deze jongerendienst hoopt ds. Kant uit te leggen dat je geloof altijd zwak en moeilijk blijft als je jezelf niet durft toe te vertrouwen aan de Heere God. Juist door je helemaal aan Hem over te geven en door Hem volledig te vertrouwen, word je geloof sterk en merk je datje van Hem kracht krijgt. Na de dienst is er de mogelijkheid om elkaar te ontmoeten bij een bakje koffie. Zondag 13 juni om 10.00 uur in de Gere formeerde Kerk te Ouddorp. Op D.V. zaterdag 19 juni, 's avonds om half acht, zal er in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk een bijzonder concert worden gegeven. Aan de kla vieren van het prachtige Meere-orgel zullen ongeveer twintig jonge organis ten plaatsnemen, in de leeftijd van tien tot achttien jaar. Met hun docent, Paul Kieviet, hebben ze intensief geoefend om op deze avond iets moois te kunnen laten horen. De deelnemers aan het concert hopen u te laten genieten van een gevarieerd program ma op dit fraaie orgel. Het leuke van zo'n avond is de afwisseling er in. Het maakt best verschil of je voor de eerste keer in het open baar aan een echt concert meedoet of dat je dat al vaker hebt gedaan, ervaring met con coursen hebt en al kerkorganist bent. Het programma bestaat uit zowel speelse meesterwerkjes uit de barok als grote wer ken uit diverse stijlperioden. Met het Meere orgel is er in elk geval een zeer inspirerend instrument voorhanden, zowel tijdens de wekelijkse orgellessen in deze kerk als tij dens het concert. Het is erg fijn dat er op Flakkee zo veel en vaak ook heel goed orgel wordt gespeeld door jonge mensen. U bent hartelijk welkom om daarvan getuige te zijn en op die manier de deelnemers een hart onder de riem te ste ken! -45- Wellerhöffer lacht heroïsch: 'De Duitse soldaat mar cheert. Deze vraag had u zich kunnen besparen. Wat de rest betreft: Onze plaats zal zijn in de voorste linies nabij de Polowoheuvels, die we dadelijk na aankomst bezetten en dat wil zeggen, we zijn ter plaatse meteen operationeel.' Franz, die met Schreijer wat achteraf staat, voelt zich meer dan gefrustreerd. Hij kijkt naar z'n buurman, die blijkbaar in hogere sferen leeft. De arrogantie straalt die smeerlap letterlijk van z'n gezicht, denkt hij. 'Hebben allen begrepen wat ik bedoel?' vraagt de kapitein zekerheidshalve. 'Jawohl, Herr Hauptmann.' 'Dan nog het volgende: Morgenvroeg om acht uur afmarcheren. Een ieder, dus ook het kader, draagt zijn volle gevechtsbepakking. Om zes uur is het appèl, waarna wapens en munitie worden uitgereikt. Wat niet op de man hoort, gaat met wagens, waarmee ook het verbandmateriaal, de keuken en de administratie zal worden vervoerd. Luitenant WoUweber zal het bevel verder op zich nemen en zorg dragen dat alles vlot wordt uitgevoerd. Hij instrueert de peletonscomman- danten, die belast zijn met het ten uitvoer brengen van dit bevel.' De volgende morgen blijkt toch dat de zaken anders lopen dan kapitein Wellerhöffer had voorzien. Nee, niet dat de nieuwbakken onderofficieren en officieren hebben gefaald. Niets van dat alles. De mannen heb ben precies en volgens de vastgestelde plannen gewerkt met Duitse nauwkeurigheid. De kwestie is, dat als de compagnie in volle bepakking gereed staat om af te marcheren, de wagens die het verdere trans port moeten verzorgen, ontbreken. Hiertegen kan zelfs een fanatiek kapitein als Wellerhöffer niets beginnen. Vloekend, met grote stappen, beent hij door de hut, grijpt de telefoon en draait driftig: 'Ja, hier kapitein Wellerhöffer. Transportcompagnie, schnell.' Dit alles mag niet baten. De wagens zijn plotseling dringend nodig om troepen naar het middenfront te verplaatsen. Teneinde raad belt hij de divisie om trans portmogelijkheden. Men belooft te zullen doen wat in het vermogen Hgt. Wie met de situatie op de hoogte is, zal meteen begrijpen dat dit bitter weinig is. De soldaten worden teruggestuurd naar hun hutten waar ze het zich, zover dat mogelijk is, gemakkelijk maken. Alles is ingepakt en de soldaten beginnen reeds opmerkingen te maken dat het tijd wordt voor de war me hap. Wellerhöffer wordt hier woedend om. Ook dit brengt geen oplossing, want met chagrijn vuh men geen soldatenmagen. En wat is een soldaat met een lege maag? Daar de kapitein dat in zijn machteloos heid ook ziet, stijgt zijn woede met de minuut. Zo zelfs, dat men verondersteh dat de goede man er in dreigt te stikken. Zelfs Schreijer, die in de meest bizarre omstandighe den nog wel een nieuwe verwensing weet te bedenken, komt nu woorden te kort. Machteloos kijkt hij door het kleine raampje naar buiten over de weg die in de Rus sische winterwereld schijnt te zijn opgelost. Met grote passen ijsbeert hij door de hut en vermijdt het om daar bij de kapitein aan te kijken. Telkens keert hij naar het raam terug en gluurt door het met krantenpapier dicht gestopte venster naar buiten. Bij de wie weet hoeveel ste maal, als hij opnieuw verbitterd naar buiten kijkt, worden zijn ogen groot van verbazing. Hij slikt zelfs een paar keer voor hij enig geluid kan voortbrengen: 'Sehen Sie mal.' Met moeite weet hij de woorden eruit te persen: 'Kijk daar eens.' Zijn schorre stem wekt meteen de aandacht van de aanwezigen in de hut. 'Wel, heb üc van mijn leven, daar komt onze redding!' Hij juicht van opwinding. In de verte nadert een vijftal boerenkarren waarvoor kleine, Russische paarden sjokken. 'In beslag nemen, dadelijk', gilt hij, een ogenblik ver getend dat hier het bevel wordt gevoerd door een kapi tein. Deze is als één der eersten bij het raam en laat van verbazing zijn ogen door zijn kassen rollen. 'OnmiddelUjk paarden en voerlui aanhouden; ze moe ten voor ons rijden, schnell.' Schreijer springt als een paal in de houding: 'Zu Befehl, Herr Hauptmann.' Hij holt naar buiten, roept enkele soldaten hem te vol gen en stormt dan de weg op, de boeren met hun wagens tegemoet. Het zijn een stel armzalige boeren, in lompen gehuld. Met het hoofd deemoedig gebogen naderen ze de Duit se post. De voorste boer gluurt met scherpe blik naar het groepje soldaten dat hen hardlopend tegemoet komt. Ze komen er aan. Denk er om wat onze opdracht is.' 'Ik weet het kameraad Serge Fillipowitsj, maar we begeven ons wel in het hol van de leeuw.' Schreijer is het troepje armoedzaaiers genaderd: 'Halt!' brult hij en zwaait dreigend met zijn pistool. 'Paarden en voerlui worden gevorderd, vooruit, gooi die rommel van de wagen en meekomen, schnell!' De Rus begint te jammeren en zwaait wanhopig met zijn armen door de lucht. 'Pomosjtsj... pomosjtsj! Help... help!', gilt hij met een van angst overslaande stem. 'Vlug die wagens leeg maken en mee komen.' De Rus wringt zich wanhopig in allerlei bochten en schreit bitter. 'Moj troika Gospodin, njet mamoesjka, pomosjsj! Mijn wagen mijnheer, nee, moedertje, help!' Schreijer, die van dat gejammer geen woord verstaat, maakt met armgebaren de man duidelijk dat hij zijn wagen moet leegmaken. Met open mond, het hoofd een beetje scheef kijkt de Rus hem aan. In zijn domme hersens begint het langzaam te dagen. Onder het uiten van vreemde klanken, knikt hij begrijpend, nochtans doet hij geen moeite om zijn vracht te lossen. Schreijer wint zich op en trapt de man met zijn zware laars in het onderlichaam. De Rus kreunt en zakt in elkaar. 'Pjoss Germansky, Duitse hond', sist één van de Rus sen trillend van woede, maar moet machteloos toezien dat Schreijer zijn kameraad mishandelt. De Russen gooien het hout van hun wagens en gaan dan gelaten met de soldaten mee. In het kamp worden de wagens geladen waarbij de Russen de zwaarste stukken moeten sjouwen. Als de wagens geladen zijn worden dp Russen met schoppen en trappen weggejaagd. Maar dan doet zich iets merkwaardigs voor: de Russische paarden blijken op Duits commando niet te willen lopen. Men trekt met geweld aan de teugels en ranselt er met stokken op los. De dieren sidderen van angst, lopen een paar stappen om vervolgens weer roerloos te blijven staan. Luitenant WoUweber, die met het transport is belast, ziet geen andere mogelijkheid, dan de Russen weer terug te halen en hen de paarden te laten leiden. Door zachte woorden aangespoord stappen de dieren weg de Russische vlakte in. Karl-Heinz heeft alles met leedvermaak gade gesla gen. 'Hier wordt het overtuigend bewijs geleverd, hoe afgestompt de Duitser is. Zelfs een Russische paard weet hij niet tot lopen te bewegen. Dit getuigt niet van zijn intelligentie. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5