Hij is er weer. n^ VAKANTIE Grootschalige oefening in Oude-Tonge 24e Havendag Middelharnis Collecteweek Maag Lever Darm Stichting op 13 juni van start ix SCi^t: EiiAimei-iiiEuws ik ik ik i^ ik ik ik il Jin^en: 25.000 collectanten een week lang op de been voor 2 miljoen patiënten ^crn^^ctckt: Subsidie leefbaarheid kleine kernen toegekend Van 13 tot en met 19 juni zullen in heel Nederland zo'n 25.000 vrijwilligers collecteren voor de Maag Lever Darm Stichting (MLDS). Met het geld dat tijdens de collecte wordt opgehaald, financiert de MLDS voorlichting en onderzoek naar aandoening van het spijsverteringsstelsel, ter verbetering van de zorg aan twee miljoen patiën ten. De collectanten zullen meest ein de dag langs de deuren gaan. Over de MLDS Ptnt 'f Jannie Hoek (Ouddorp) is deze maal de winnares. Gefeliciteerd ermee. ^Hnl {X^^kdntlcTC^Hs) Vi "G Maaijke en Liesbeth Bos (Ooltgensplaat) ^T Vandaag is Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) jarig, Marinda Stroober (Nieuwe-Tonge) hoopt D.V. de zestiende te verjaren. Een gezegende rustdag gewenst en kracht toegewenst voor de komende week. De gemeentewerf aan de Tramweg in Oude-Tonge was donderdag het decor van een grote oefening van de geza menlijke blusploegen van het brand weerkorps van de gemeente Oostflak- kee. De combinatie van een ongeval met gevaarlijke stoffen en brand was voldoende om de drie blusgroepen van de gemeente te alarmeren. Oostflakkee PAGINA 11 VRIJDAG 11 JUNI 2004 Jan 7'ie/eman en Irana van den Nieiiwemlijkgenieten zichtbaar van Je matse maatjes (foto Persburo Flakkee). ...de nieuwe haring en daarmee ook gelijk de jaarlijkse Haringparty van Jan Tieleman en Frans van de Nieuwendijk. Bij de visafslag te Stellendam kwamen afgelopen woensdag weer de 'beste maatjes' bijeen om te genieten van de beste maatjes en een business to business gesprek, zoals de heren dit op hun uitnodiging hadden verwoord. Het was nog drukker dan andere jaren op de haringparty, maar de meningen over de haring bleven onveranderd: voor treffelijk. Onder het genot van een drankje en een haring- of ander hapje werden weer de nodi ge zakelijke of ontspannende gesprekken gevoerd, onderbroken door toespraken van de bei de heren of een genodigde. Van de keukenLIGA ontvingen de heren kaartjes voor een voet- balwed.strijd van het Nederlands elftal, waar de beide voetbalfanaten erg blij mee waren. Speerpunt: dikke darmkanker Dit jaar heeft de Maag Lever Darmstichting als speerpunt dikke darmkanker. Onder de slogan 'sommige dingen zijn niet te verte ren', vraagt de MLDS tijdens de collecte week aandacht voor deze ziekte die jaarlijks 7500 mensen treft en 4500 mensen doodt. 'Een deel van het geld dat wij ophalen in de collecteweek, stelt ons in staat een bijdrage te leveren aan de preventie en behandeling van dikke darmkanker. Door bijvoorbeeld onderzoek en voorlichting', aldus Suzanne Braat, Hoofd wetenschappelijk onderzoek en Voorlichting van de MLDS. 'ledere gift, hoe klein dan ook, is daarom welkom. Wij hopen dat onze collectanten kunnen rekenen op een grote bijdrage van het publiek." Hoewel dikke darmkanker het hoofdthema van dit jaar is, blijft de MLDS uiteraard de talloze andere maag-, lever-, en darmaan doeningen, waaraan twee miljoen Nederlan ders lijden, aandacht geven. Net zoals zij dat in de voorgaande 23 jaar heeft gedaan. De Maag Lever Darm Stichting zet zich op meerdere fronten in voor maag-, lever- en darmpatiënten. Zij financiert belangrijk, vaak levensreddend, onderzoek naar maag-, lever- en darmaandoeningen. Daarnaast ver spreidt de MLDS voorlichtingsmateriaal zoals brochures met belangrijke informatie en praktische tips over de verschillende aan doeningen. Dit doet zij in samenwerking met een groot aantal patiëntenorganisaties die specifrieke informatie tot hun beschikking hebben en lotgenotencontact kuimen bieden. De MLDS is actief sinds 1980. Haar werk wordt mogelijk gemaakt door vele giftge vers. Donaties zijn afkomstig uit het bedrijfsleven, fondsen en mensen die hun waardering voor het werk van de stichting uiten door een gift te schenken of donateur te worden. Daarnaast biedt de MLDS een platform voor wetenschappers, artsen en andere specialis ten, waar kennisdeling centraal staat. Voor meer informatie over de MLDS! surf naar www.mlds.nl of bel met de MLDS informa tielijn: 0900-2025625. Puzzelreglement 1. Stuur je oplo.ssingen aan het eind van de maand naar OomKo, p/a Ëilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Ga maar lekker aan de slag met de nieuwe opgaven. Lijkt me niet zo moeilijk, enfin ik hoor het wel. Vandaag vragen we de vogelnaam die ont slaat in de dikomlijnde hokjes. In het mid denveld zien jullie een schitterende tekening van Escher. Zwarte en witte vogels in dezelfde richting vliegend. Mooi hè? 1. Deze vogel bracht een olijfblad bij Noach (Gen. 8:11). 2. Dit dier kraaide terwijl Petrus de Heere verloochende. 3. Deze vogel maakt haar nest in de tempel en legt haar jongen neer bij Gods altaren (Ps. 84:4 onberijmd). 4. Welke vogels vielen er in de woestijn als voedsel voor de Israëlieten neer? (Num. 11:31). 5. Roofvogel uit Ps. 103:5 (onberijmd). 6. Soort duif om te offeren (Lukas 2:24). Arnette Vogelaar uit Rhoon wil dat wij de Engelse woorden zo bij elkaar zetten dat ze tegenstellingen vormen. Dus black-white enz. Kies uit: Black, old, yes, high, a lot, front, sun, up, male, perpetrators, cold, light, open, mis ter (mr), angry, hot, female, down, moon, no, low, vichims, back, white, new, close, miss (ms), dark, a less, happy. 'OJJy^ Arjo van Gils (Langstraat) Je meldt het einde van je puzzelmakerij. Toch is 't nog niet geheel uit tussen jou en mij. De rest van de familie blijft present. Aan jou verlies ik een trouwe vent. Het beste met het examen voor VMBO. De groeten van je ome Ko. Benno van Gils (Langstraat) Zo jij wilt geen t(hee) achter je naam. Koffie zul je ook wel niet begeren. Langstraat geniet niet zoveel faam. Achthuizen wil je niet verweren. Nu is het weer recht getrokken Ko was overigens niet zo geschrokken. 1Hoelang hopen jullie op vakantie te gaan? Het is de bedoeling van 2 weken. 2. Wat zal daar nu eens echt anders zijn dan thuis? Het huis. Andere kamers en indeling. Niet te vergeten het strand. 3. Welk eten komt er op tafel? Ik weet wel wat ik wil, of het doorgaat is vraag twee. Zuurkool, poffertjes, patat en pannenkoeken. 4. Allicht mis je dingen van thuis. Welke? Mijn kamer met spulletjes. De computer ook wel. 5. Zijn jullie van plan om daar bepaalde spelletjes te gaan doen met elkaar? Wat voor? Dabar bezoeken en meedoen met de spelletjes. Badmintonnen 6. Ga je er speciale dingen bekijken? Wat precies? Het strand en de toeristendag. 7. Wat doe je als het een paar dagen pijpenstelen regent? Toch naar Dabar en de binnenspelen daar gaan. Daarna een boekje lezen, tv-kijken of binnen een spelletje spelen. In Port Zelande zwemmen, bowlen, midgetgolven en daar eten. .4 --r Oefenen in chemicaliënpakken (foto Persburo Flakkee). Een auto van de gemeente Oostflakkee was - dit alles uiteraard geheel geënsceneerd - tegen de werkplaats van gemeentewerken aan gereden en daarna in brand gevlogen. De brand breidde zich uit in de werkplaats, waar meerdere voertuigen gestald stonden. Op de aanhanger stonden vaten met chemicaliën, die door de klap omvielen. Eén vat raakte lek, waarbij de vloeistof in het riool liep. Na melding bij de alarmcentrale riep deze de blusploeg van Oude-Tonge op, waarna nog meer meldingen volgen. Toen de eerste brandweerwagen ter plaatse kwam, werd de brand meteen opgeschaald, waarop de twee andere Oostflakkeese blusploegen werden gealarmeerd, alsmede de dienstdoende offi cier van dienst. Het bleek namelijk te gaan om een ongeval met gevaarlijke stoffen in combinatie met brand. Daarbij ontdekte men drie slachtoffers (leden van de EHBO van Achthuizen), waarvan er één in verwarde toestand achter het stuur van de auto zat. Het tweede slachtoffer was ogenschijnlijk van de aanhanger gevallen en lag gevaarlijke dicht bij de chemische vloeistof die uit het vat lek te. En op de zolder van de werkplaats, boven de zich uitbreidende brand, bevond zich het derde slachtoffer. Aan de ploegen was het dus de taak om te zorgen voor watertrans port, het voorkomen van uitbreiding en het blussen van de brand, maar ook het bestrij den van een ongeval met gevaarlijke stoffen. Het oogmerk van de oefening was onder meer dat de verschillende ploegen en de offi cier van dienst zich oefenden in het samen werken en in het werken met chemicaliën- overalls. Sinds vorig jaar is elke brandweerwagen uitgerust met twee chemi caliënpakken, waarmee nu dus ook regelma tig geoefend wordt. Als een blusploeg hulp moet verlenen met deze pakken, wordt meteen een tweede ploeg gealarmeerd, daar deze met hun pakken standby moet staan om bij zo nodig bij te kunnen springen. Verder was ook de alarmering en het oefenen van onderlinge verbinding een belangrijk oefen onderdeel. Na afloop kon worden geconclu deerd dat de oefening naar grote tevreden heid was verlopen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben 970.243 euro beschikbaar gesteld om de leefbaarheid in kleine kernen te bevorderen. Het bedrag vormt een bij drage aan maar liefst 26 ingediende pro jecten, verdeeld over de hele provincie. Van het geld worden leefbaarheidsonder- zoeken uitgevoerd, dorpshuizen opge knapt en uitbreiding van sociaal-maat- schappeUjke dienstverlening mogelijk gemaakt. Een overzicht van projecten is te vinden op de internetsite van de pro vincie: www.zuid-holland.nl thema Ruimtelijke Ordening. De provincie Zuid-Holland geeft projectsub sidie aan projecten gericht op versterking van de leefbaarheid en vitaliteit van kleine kernen. In 2004 is bijna anderhalf miljoen euro subsidie toegekend. Het gaat hierbij om projecten zonder winstoogmerk, die een effectieve bijdrage leveren aan de verbete ring van de leefbaarheid en het voorzienin genniveau in kleine kernen. Een belangrijke ontwikkeling voor het behoud van voorzieningen in kleine kernen is het combineren van voorzieningen in gemeenschappelijke huisvesting. Succesvolle voorbeelden hiervan zijn onder meer service- winkels, kulturhusen en multifunctionele dorpshuizen. Voor dergelijke oplossingen is overleg tussen meerdere kernen en gemeen ten noodzakelijk om te komen tot een regio naal dekkend aanbod van zorg, sociaal en cul turele voorzieningen. De provincie wil deze samenwerking stimuleren en stelt hiervoor ook in de toekomst subsidie beschikbaar. De gemeente Oostflakkee ontvangt voor verbetering van de speeltoestellen in ver schillende kernen 42.500,-. Een subsidie aanvraag moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo is er alleen geld beschikbaar voor projecten in kernen met minder als vijf duizend inwoners. Ook moet er sprake zijn van een effectieve bijdrage aan de verbete ring van de leefbaarheid binnen de kleine kernen. Daarbij is betrokkenheid en steun van de plaatseiïjke bevolking van groot belang. De maximale subsidie bedraagt 50% van de projectkosten. SPS^^Sfefcta-.,.,, Onder een stralende zomerzon vond afgelopen zaterdag de drukste Haven dag ooit plaats. Wordt Havendag vaak als regendag beschouwd, dit jaar was het tegendeel waar. Net iets te fris om naar het strand af te reizen, maar ideaal voor een dagje uit! De bezoe kers, evenals de deelnemers en de organisatie, zijn dan ook beslist aan hun trekken gekomen, zowel jong als oud. De organisatie - Stichting Evenementen Middelhamis - had aan iedereen gedacht. Voor de ouderen was er het hoofdthema 'Landbouw op Flakkee, van vroeger tot nu', een braderie op het Vingerling en de Kade, een concert van Koninklijke Fanfare 'Semp- re Crescendo', modelbouwdemonstraties, een rondvaart en allerlei vormen van muziek op een podiumwagen, terwijl er voor de jeugd een zweefmolen, een heus stoomtram- metje en ook het Flakkees kampioenschap balletjehooghouden waren. En tussendoor kon men zich natuurlijk laten voorzien van een natje en een droogje bij één van de vele horecagelegenheden rondom de haven. De avond werd traditiegetrouw besloten met een vuurwerk, dat door zeer velen werd gadegeslagen. Jammer was het echter dat aan het eind van de avond de politie handelend diende op te treden en enkele raddraaiers moest afvoeren. "Dit soort lieden beseffen niet dat zij zo'n mooie dag voor de organisatie, de politie en het aanwezige publiek verpesten", zo meent de organisatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11