Voorstraat geblokkeerd door vrachtwagens Donatie: wie zwijgt stemt toe! Orchideeën bloeien in Kwade Hoek Inlevering rommelmarkt spullen Kruistocht Maar LeMingrad PvdA biedt Rode Taxi aan op verkiezingsdag EIIAftDBI-niEUWS Vaderdagcadeautje maken bij SWO Regionale uitwerking van Nationaal Bestuursakkoord Water: Honderd miljoen voor water VERVOLGVERHAAli Als het aan de politiek ligt, wordt de wetgeving rondom orgaandonatie drastisch herzien. Niet meer kiezen voor orgaandonatie, maar wie geen bezwaar maakt, is automatisch donor. De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) benadrukt dat goede informa tie over orgaandonatie nodig is, maar wijst ook op het belang van bezinning. Vrijwilligheid MEDDELHARNIS - Evenals voor gaande jaren, hoopt de Restaura tie- en Activiteitencommissie van de Hervormde gemeente (i.h.v.) te Middelharnis, haar jaarmarkt te houden, en wel op 11 september 2004. Donderdag 10 juni zijn de Europese verkiezingen. De PvdA wil zo veel mogelijk mensen in de gelegenheid stellen om te gaan stemmen. Daar om biedt de PvdA een Rode Taxi aan voor iedereen die slecht ter been, chronisch ziek of gehandicapt is. Mensen die fysiek niet in staat zijn om op eigen gelegenheid naar de stembus te gaan, kunnen de PvdA bellen (020-5512272) of mailen (rodetaxi@pvda.nl). De PvdA zorgt dan voor het vervoer. Kerkdiensten Ger. Gemeente Komende paar weken staan in de duinvalleien van natuurgebied De Kwade Hoek van Vereniging Natuurmonumenten de orchi deeën in volle bloei. De velden vol bloeiende orchideeën liggen direct langs de wandelpaden door het natuurgebied, en zijn dus prachtig te zien. Arme grond, rijke natuur Invloed van zee er-op-uit •3?aiga.-<rilogie deel 1 JOH G. VEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 8 JUNI 2004 Donderdagmiddag was liet op de Voorstraat van Dirksland een drukte van belang. De straat werd in het geheel geblokkeerd door een aantal vrachtwagens van afvalverwerker Sita. Deze keer moesten de vrachtwagens niet aantreden voor het ruimen van ver schillende zaken, maar collega Gerco Keijzer uit Stellendam was voornemens om zijn bruid Jolande Verhage uit Dirksland met zijn vrachtwagen naar het gemeentehuis in Dirksland te vervoeren. Zijn collega's lieten hem echter niet alleen gaan en tot ver rassing van het bruidspaar begeleidden zo'n tien vrachtwagens hen naar de Dirkslandse Voorstraat. Onze fotograaf moest de hoogte in om het bruidspaar en een deel van de begeleiders op de foto vast te leggen. (Foto: Persburo Flakkee) „Jaarlijks vinden zo"n 650 transplantaties plaats, waarvan driekwart niertransplanta ties. De tran.splantaiiegenee.skunde heeft zo zijn invloed op het beeld dat wij van mensen in het algemeen en van patiënten in het bij zonder hebben. Het iichaam wordt steeds meer gezien als een biologische machine, terwijl de identiteit van de mens in belang rijke mate mede wordt bepaald door zijn geest. De transplantatiegeneeskunde heeft daardoor een vervreemdend effect", aldus dr. R. Seldenrijk, directeur van de Neder landse Patiënten Vereniging. In de stervens fase kan een ongewenste en lastige tweede ling ontstaan, namelijk een vechten voor het leven van de stervende en daarnaast het bie den van organen aan andere patiënten. Het beslissysteem In Nederland is momenteel het zogenaamde beslissysteem van kracht. Elke (volwassen) Nederlander kan aangeven of hij of zij orga nen ter beschikking wil stellen voor orgaan donatie. Hierbij is het ook mogelijk om een meer gedifferentieerde opgave te doen, bij voorbeeld welke organen wel en welke orga nen niet getransplanteerd mogen worden. De beslissing voor orgaandonatie gaat hierbij dus altijd uit van de potentiële donor. Iemand die niet tot een beslissing komt of komen kan, of iemand die geen donor wil zijn, wordt niet zondermeer een donor. De laagste drempel is hierbij dus het niet ter beschikking stellen van organen. Het geen-bezwaarsysteem Van een hele andere orde is het geen- bezwaarsysteem. De politiek wenst dit sys teem op afzienbare termijn in te voeren. Indien u geen bezwaar kenbaar maakt, wordt u 'automatisch' een potentiële donor. Dege nen die dus geen organen willen afstaan. moeten dit expliciet aangeven. Zij zijn dus verplicht om uit te zoeken hoe zij bezwaar kunnen maken. De beslissing vóór orgaan donatie zou dan dus door de politiek geno men worden en dat is juist waartegen de Nederlandse Patiënten vereniging bezwaar maakt. De hoogste drempel zou dan zijn het niet doneren van organen. De belangrijkste bron van orgaandonaties komt voort uit dodelijke verkeersslacht offers. De afname van het aantal verkeersdo den is een positieve ontwikkeling. Toch is door deze afname ook een kleiner aantal organen beschikbaar voor transplantatie. Toch denkt de NPV dat het geen-bezwaar systeem niet zal beantwoorden aan de ver wachtingen van de politiek. In landen waar zo'n systeem in werking is, ;zoals België, Oostenrijk en Spanje, blijkt geen substan tieel hogere beschikbaarheid van organen ten opzichte van Nederland. Seldenrijk maakt kanttekeningen bij de wens van de politiek; "Een geen-bezwaarsysteem gaat voorbij aan de emoties van de familie die samenhangen met het niet afscheid kun nen nemen en het niet kunnen zien sterven van hun geliefde." De vanzelfsprekendheid van het doneren van organen maakt dat de vrijwilligheid in het geding komt. Het done ren wordt dan voorgesteld als een juridische en morele verplichting. "Van een daadwer kelijk schenken blijft dan niet veel heel." Tevens gaat het over principieel gevoelige keuzes. "Ook als wij van mening zijn dat meewerken aan orgaandonatie een goede zaak kan zijn of zelfs is - ik stel dit met nadruk - betekent dit nog niet dat ieder behoort mee te werken", aldus Seldenrijk. Een verplichting zou zelfs gezien kunnen worden als strijdig met de grondwet. De NPV benadrukt dat het menselijk lichaam niet gezien mag worden als een gemeenschappelijk bezit. De utilistische moraal, gericht op het nut, mag niet worden verheven als een verplichte norm. Een ver plichte donatie kan niet gezien worden als een geschenk aan de naaste. De Nederlandse Patiënten Vereniging roept in haar blad 'Zorg' op tot nadere bezinning omtrent orgaandonatie. OUDE TONGE - De afdeling Jeugdwerk van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee (SWO) organiseert voor de jeugd van Oude- Tonge op woensdag 16 juni a.s. een crea- middag in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude-Tonge Je kan dan een mooi vaderdagcadeau maken. Neem een leuk fotootje mee, die kan in het cadeau worden geplakt. De middag wordt gehouden van 13.15 tot ca 14.45 uur voor de kinderen van groep I t/m 3, en van 15.00 tot ca. 16.30 uur voor de kinderen van groep 4 t/m 8. Als je mee wilt doen, vul dan het strookje in dat je op school krijgt en lever dat daar weer in tot en met vrijdag 11 juni a.s. De deelnamekos ten iedragen 1,50 per kind. Voor meer informatie kun je de SWO bellen, tel: 641344. Daartoe kunt u op zaterdag 12 juni a.s. van 10.00-11.00 uur weer uw rommelmarktspul len inleveren bij de schuur aan de Vissers- dijk (het oude Meijer theater) te Middelhar nis. Als u zelf niet in de gelegenheid bent om uw spullen in te leveren, dan kunt u deze laten ophalen. In dat geval gaarne bellen naar J. de Waard, tel. (0187) 482858, T. Bom, tel. (0187) 484807 of M. PoUemans, tel. 06-51860675. Voor de ingeleverde rommelmarktspullen zegt de commissie u bij voorbaat dank. Het kabinet Balkenende zorgt er met de bezuinigingen op het zittend ziekenvervoer en de invoering van een nieuw systeem van kilometervergoedingen voor dat duizenden ouderen en gehandicapten ernstig beperkt worden in hun behoefte aan mobiliteit. Ondanks hevig protest van onder meer de Chronisch zieken en Gehandicaptenraad Nederland (CG-Raad) stemden CDA, VVD en LPF tegen een voorstel van onder meer de PvdA om de invoering van dit nieuwe sys teem te voorkomen. Daarnaast hebben veel gemeenten problemen met de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) mede als gevolg van de bezuinigin gen van het kabinet Balkenende. De PvdA vindt dat iedereen mee moet kun nen doen. Nu de PvdA in de Tweede Kamer een meerderheid tegenover zich heeft gezien op dit punt, wil de PvdA praktisch invulling geven aan haar filosofie. Vandaar dat de PvdA heeft besloten om iedereen in de gele genheid te stellen om te stemmen. In het hele land heeft de PvdA daarom op 10 juni, van 7.30 tot 21.00 uur, Rode Taxi's beschikbaar om mensen naar de stembus te brengen. De provincie Zuid-Holland, de water schappen en de gemeenten in Zuid-Hol land maken afspraken over de regiona le uitwerking van het Nationaal Bestuursakkoord Water. Op 3 juni 2004 ondertekenden de Vereniging van Zuid- Hollandse Gemeenten (VZHG), de Zuid-Hollandse Waterschapsbond (ZHWB) en de provincie Zuid-Holland daarom het procesconvenant 'Regiona le uitwerking Nationaal Bestuursak koord Water in Zuid-Holland'. Doel van het convenant is dat provincie, waterschappen en gemeenten intensief gaan samenwerken om de wateropgave in Zuid-Holland te realiseren. De basis voor dit initiatief ligt in het Natio naal Bestuursakkoord Water (NBW). In dit akkoord staan afspraken over onder andere veiligheid en wateroverlast, watertekorten, verdroging, verzilting en waterkwaliteit. In de deelstroomgebiedvisies Zuid-Holland Zuid en Midden-Holland is de koers uitgezet voor de wijze waarop de waterproblematiek in Zuid-Holland opgelost kan worden. De deelstroomgebiedvisies zijn het vertrekpunt voor de regionale uitwerking. HERKINGEN - De eerder aangekondigde kerkdienst voor vanavond, dinsdag 8 juni gaat niet door. De dienst is verplaatst naar woensdag 9 juni, 19.30 uur, voorganger is ds. A.A. Brugge. MIDDELHARNIS - Woensdag 9 juni, 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder. GOLTGENSPLAAT - Dinsdag 8 juni, 19.30 uur, ds. W. J. Karels, openbare geloofsbelijdenis. De VZHG en de ZHWB gaan bevorderen dat hun leden, al dan niet groepsgewijs, afspraken gaan maken over de maatregelen die genomen moeten worden om het water systeem in Zuid-Holland in 2015 op orde te hebben. In de Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek is al voortvarend van start gegaan. Vooruitlopend op het procesconve nant hebben de partijen in deze regio al op 25 mei 2004 de handen ineengeslagen door de Intentieverklaring 'Naar een regionaal bestuursakkoord Water" te ondertekenen en een Regionale Stuurgroep Water in te stel len. Over de ondertekening zei gedeputeer de Lenie Dwarshuis - van de Beek: "Water wacht niet, we moeten samen de vaart erin houden. Ik ben daarom erg tevreden dat de regionale ontwikkelingen zo snel gaan. Na het vaststellen van het Nationaal Bestuurs akkoord Water op 2 juli 2003 is vorige week al de eerste regionale uitwerking van de Deelstroomgebiedvisie Midden-Holland voor de Duin- en Bollenstreek en de Leidse Regio ondertekend. De partijen geven daar mee aan dat het noodzakelijk is op korte termijn een regionale uitwerking van het Bestuursakkoord Water klaar te hebben. Dat geeft vertrouwen voor de toekomst". Naast de regionale uitwerking vindt ook con crete uitvoering van projecten plaats. Dat blijkt uit de grote hoeveelheid projecten die in Zuid-Holland zijn ingediend in het kader van de 'Tijdelijke Regeling Eenmalige Uit kering Bestrijding Regionale Wateroverlast'. De staatssecretaris van Verkeer en Waters taat, mw. M.H. Schultz van Haegen, heeft 100 miljoen euro uitgetrokken voor het extra stimuleren van de aanpak van regionale wateroverlast. Door gemeenten en water schappen in Zuid-Holland zijn 68 projecten ingediend met een totale subsidievraag van 35 miljoen. Half juni wordt bekend gemaakt welke projecten op subsidie kunnen rekenen. De natuur in de Kwade Hoek mag van Natuurmonumenten ongestoord haar gang gaan. Op een aantal plekken zou het natuur lijke proces echter betekenen dat zeldzame planten verdwijnen. Om deze plantenrijk- dom op kleine plekken in stand te houden is beweiden of maaien en hooien nodig. Hier door blijft de begroeiing laag -vooral gras sen, bloemen en kruiden- en juist op deze plekken komen de waardevolle soorten voor. Een opvallende plantensoort die hier van profiteert is de orchidee. Orchideeën zijn vooral tijdens de bloei duidelijk zicht baar en spreken tot de verbeelding. In de Kwade Hoek komen vooral de Rietor chis en de Vleeskleurige orchis veel voor. Deze twee soorten zijn de meer algemene orchideeën van Nederland, maar door het massale voorkomen in de valleien is het beeld overweldigend. Een algemene orchi dee is echter nog steeds een bijzonderheid in Nederland. De naamgeving van deze planten is simpel: de Rietorchis groeit vaak in de nabijheid van riet en de bloemen van de Vleeskleurige orchis hebben de kleur van vlees (zacht roze). Voor behoud van deze orchideeën, maar ook voor andere waardevolle soorten, is beheer gewenst. Een beheer dat van oudsher door boeren uit de omgeving is gedaan. Door te hooien -maaien en na drogen afvoeren- oog sten de boeren bruikbaar voer voor de bees ten. Dat gebeurt vandaag de dag nog steeds, maar nu ook om de valleien schraal (arme grond) en open te houden. Juist op deze De orchidee in bloei op de Kwade Hoek. arme, vochtige gronden zijn er kansen voor orchideeën. De Kwade Hoek is een landelijk bekend natuurterrein van 380 hectare op de kop van Goeree. Het gebied vormt met zijn duinen, duinvalleien, strand en kwelders de over gang van het landbouwgebied naar de zee. Juist deze verschillende terreintypen maken het gebied waardevol. De Kwade Hoek is uniek als buitendijks gebied waar de invloed van de zee direct zichtbaar is. Het zoute zee water dringt geregeld via kreken diep door in het gebied. Bovendien is het is een van de weinige gebieden waar nog actief nieuw duinen ontstaan. De bestaande duinvalleien zijn een brongebied voor het jonge duin; de orchideeën en andere bijzondere planten zul len zich in de toekomst kunnen verspreiden naar nieuwe valleien in het jonge duin. Vereniging Natuurmonumenten beheert dagelijks haar natuurgebieden. Voor alle gebieden worden voor het beheer doelen vastgesteld. Dit kan de ontwikkeling van een gebied zijn, of het voorkomen van plant- of diersoorten. Na zes jaar evalueert de vereni ging het natuurbeheer. Medewerkers gaan samen met deskundigen (onder andere bio logen) het gebied in. Vragen tijdens deze zogenaamde kwahteitstoets zijn: 'Hoe gaat het met de natuur? Zijn de doelen gehaald? Moeten we het beheer veranderen?' Voor de namurgebieden op Goeree wordt momenteel hard gewerkt aan zo'n kwahteits toets. Een van de conclusies: het behouden van de kenmerkende planten in de Kwade Hoek blijft ook in de komende jaren belang rijk. Dit betekent dat het openhouden van de duinvalleien door te maaien in stand wordt gehouden. Natuurmonumenten heeft zich voorgenomen om voortaan ook de struiken langs de randen van de valleien mee te maai en. Zo wordt het leefgebied van de kenmer kende planten vergroot. De randen zijn boven dien vaak weer overgangen tussen een nat en een droog deel en dit uit zich weer in een afwijkende begroeiing. Zo blijft Natuurmonu menten zich inzetten voor natuur, ook dichtbij, in uw woonomgeving. Nieuwsgierig geworden? U kunt er zelf op uit (er zijn gemarkeerde wandelroutes) of onder leiding van een gids meelopen in een excursie (informeer bij de VVV). Langs het fietspad door de duinen heen, van af de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg richting Ouddorp, ziet u rechts af-en-toe paden naar de zee lopen. Langs deze paden bevinden zich de vochtige duinvalleien met namen als Pamassiavallei, Bunkervallei, Muntvallei en Zeerusvallei. De wandelrou tes gaan door de verschillende delen van het natuurgebied en komen uiteraard ook langs deze valleien. Uniek is het om vanaf de diverse wandelpaden tussen de orchideeën en andere bloeiende kruiden te wandelen. De Kwade Hoek is het hele jaar door mooi. Met storm en regen voelt u de elementen, met zonnig weer ruikt u de planten en hoort u van alles. Maar eind mei, begin juni is het gebied opgefleurd met een overweldigende wilde bloemenpracht en een bezoek meer dan waard. Tijdens het bezoek kunt u ook genie ten van onder andere Kluut, Tureluur en met een beetje geluk ook de Bruine Kiekendief Kijk ook eens op www.natuurmonumenten.nl -44- 'Ja sergeant, tijdens onze opleiding hebben we geoe fend met dat wapen.' 'Hoelang ben je in opleiding geweest?' 'Drie maanden sergeant, de rest zou men ons in Rus land wel bij brengen is ons verteld." 'Daar behoef je ook beslist niet aan te twijfelen. Wat jullie opleiding betreft is het al een goed ding dat jullie met een wapen kunnen omgaan. Wat er verder wordt verlangd leer je aan het front. Eén ding is noodzakelijk: onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. Jullie worden in drie groepen verdeeld en onder bevel geplaatst van deze twee éénpitters en mij. We zullen spoedig naar het front gaan. De tijd om jullie nog het één en ander bij te brengen is kort, te kort. Daarom, vanaf morgen wordt er geoefend zoals je van je leven nog nooit geoe fend hebt. Begrijp in ieder geval één ding: op de kazer ne werd je afgebeuld omdat men daar genoegen aan beleefde, hier wordt het bloed onder je nagels vandaan gehaald om te overleven; denk daaraan. Gezamenlijk gaan we naar het front en gezamenlijk moeten we weer in Duitsland terug komen. Leer datje elkaar altijd bij staat, laat een vriend nooit in de steek. Jullie zullen slechts de bevelen opvolgen die wij geven.' Hij kijkt de groep rond met een harde blik in zijn ogen. Zijn hart brandt echter nu hij zo spreekt. Hij, Franz Fischer, heeft nu de levens in zijn hand gekregen van een stel jongelingen die op de schoolbanken thuis horen, maar door de waanzin van de oorlog naar de slachtbank worden geleid. 'Nog één ding." Franz tracht de nodige hardheid in zijn stem te leggen. 'Wie van jullie de groep in de steek laat of er tussenuit tracht te knijpen, op die zal het stand- recht worden toegepast. Voor hen die mogelijk verge ten zijn wat dat betekent, wil ik dat duidelijkheidshal- ve even vaststellen: dit is de doodstraf, te voltrekken met de kogel.' Hij komt zichzelf op dat moment onwezenlijk voor. In zijn hoofd hamert het: Het moet, het moet! Meteen stelt hij zich de vraag of er voor hemzelf een kans is om te overleven en hoeveel van zijn jongens hij mee terug kan nemen. Vast staat dat dit er heel weinig zullen zijn. Hij krijgt het benauwd bij deze gedachten. Hij wil naar buiten, hij kan het wel uitschreeuwen. Zijn ogen dwalen langs de bleke gezichten, die hem uitdrukkingsloos aanstaren. Hij weet, dat ze hem niet begrijpen, niet kunnen begrijpen. Hun, in korte tijd afgestompte hersenen reageren nog slechts op bevel. Blindelings gehoorzamen, zoals dat er bij hen is inge pompt. Wandelende robotten, die men heeft voorge houden te sterven voor Führer en vaderland. Vanaf hun kinderjaren zijn hun zielen volgestampt met de nazi ideologie. Ze hebben gemarcheerd achter breeduit wapperende vanen, hun kelen schor gebruld tijdens de massabijeenkomsten, waar men hun voorhield hoe hun vaderland werd bedreigd door kapitalisme en commu nisme en dat hun grote leider hen naar de eindover winning zal voeren, waarna een duizendjarig rijk zal ontstaan, waarvan zij mede de grondleggers zullen zijn. Het grote bedrog dat daar achter schuih beseffen ze niet. De ontgoocheling zal stelhg komen, zodra hen de kogels om de oren fluiten. Dan zal hij de ontgoo- cheüng moeten opvangen, die hun ziel zal verscheu ren. Deze jongens zullen dan op slag hun wereld ineen zien storten en daarvoor de realiteit krijgen voorge schoteld. En die moet hij dan in de hand zien te hou den. Een onmogelijke taak, die niettemin volbracht moet worden. 'Hebben jullie mij begrepen?" 'Jawohir 'De éénpitters zullen julüe uitleggen wat er gaat gebeuren en wat er verder van jullie wordt verlangd.' Hij draait zich bruusk om en verlaat zonder een woord te zeggen de hut. Buiten leunt hij even tegen de houten wand en moet zich beheersen. 'Verschrikkelijk, hoe diep is de mens gezonken', mompelt hijDoor de donkere avond zoekt hij zijn weg naar z'n eigen onderkomen, daar laat hij zich uitgeput op zijn stroleger vallen. Zo vindt sergeant Schreijer hem. Deze kijkt hem wan trouwend aan. Er is iets aan het gezicht van Fischer dat hem niet bevalt en ware het niet dat ze in rang gelijk zijn, dan zou hij daaromtrent hartgrondig zijn mening hebben gezegd. Nu zwijgt hij, maar neemt zich voor om zijn collega in de gaten te houden. 'Fischer, direct naar het compagniebureau komen, stafbespreking.' Franz merkt dat 'het zwijn' duidelijk moeite heeft om hem, die tot gister zijn ondergeschikte was, gewoon aan te spreken. Hij krijgt een vieze smaak in zijn mond. Het liefst zou hij het uitgeschreeuwd hebben: De heb lak aan jullie vuiligheid, ik spuug er op en doe niet mee. Maar ook hij is slechts het slachtoffer van het sys teem dat door Schreijer zo luid bejubeld wordt. Even welt de gedachte in hem op: Ik hoop dat Karl-Heinz zijn voornemen eens ten uitvoer brengt. 'Ik ga mee", zegt Franz en staat op. Samen stappen ze door de sneeuw naar de commandantshut. 'Ik geloof dat er wat in de lucht hangt", zegt Schreijer. 'Zo, zouden we nog meer sneeuw krijgen?' antwoordt Franz dubbelzinnig. Schreijer kijkt hem van terzijde aan, niet wetend wat hij ervan denken moet. Zou die vent hem er tussen nemen of is hij zo onnozel dat hij hem niet begrijpt? In de commandohut zitten de meeste kaderleden met hun rug tegen de muur. Kapitein Wellerhöffer staat voor een kleine tafel en wacht tot allen er zijn. 'Mannen, er komen van het front heel positieve berich ten. Het schijnt dat de Russen aan het eind van hun krachten zijn en hun divisies weghalen om elders te worden ingezet. Dit is voor het OKW (Oberkomman- do der Wehrmacht) aanleiding geweest om onze pant- sergroepen daar weg te halen, om die elders voor bete re doeleinden in te kunnen zetten. Daar er in de sector Leningrad van de Russen niets te vrezen is, zullen wij morgen de bezetting aan het front gaan overnemen. Persoonlijk juich ik dit van harte toe, aangezien de nieuwelingen zo de kans krijgen wat te acclimatiseren. Er zullen zo nu en dan wat kleine schermutselingen voorkomen, een pracht situatie om onze nieuwelingen aan de frontsfeer te laten wennen. Wat betreft de aan vallen van de partizanen, die hebben plaatsgehad; vol gens onze inlichtingendienst zijn het noodmaatregelen geweest; de Russen zien zelf geen kans meer om hun guerillastrijders te ravitailleren. Buiten de weinige voorraden die de partizanen, jammer genoeg, op ons hebben buit gemaakt, hebben ze geen voedsel. Daarom kunnen we ervan uitgaan dat deze barbaren automa tisch worden uitgeschakeld en voor ons geen gewicht meer in de schaal leggen. Tot het voorjaar zullen we het aan het Leningradfront wel uithouden. Daarna zal het initiatief weer geheel aan ons zijn. Het rode leger is dan leeggebloed en met onze nieuwe geheime wajjens zal heel de wereld aan ons onderworpen worden." Eén voor één kijkt kapitein Wellerhöffer zijn onderge schikten aan. 'Zijn er nog vragen, mijne heren?' 'Jawohl, Herr kapitein.' Luitenant WoUweber vraagt het woord: 'Hoe gaan we er heen en waar worden we gestationeerd en wanneer moeten we operationeel zijn?' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5