Aankondiging jongerendag Jeugdappèldag 2004 Op naar de bruidjuf Weemoedige terugblik op de RTM EIIAUDBI-niEUWS Visserijdag live op RGL Schouws Jeugdorkest in concert Expositie in 't Blaeuwe Huus Jeugdselectie Schotejil zeer succesvol op Speedo Kring Clubkampioenschappen bij TV Ooitgensplaat Uitreiking eerste kwaliteitskeurmerken high care hospices Weest in geen ding bezorgd; maar laat uw begeerten in alles, door bidden en smeken, met dankzegging bekend worden bij God (Filippenzen 4:6) 28e Nationale Zwemvierdaagse in SteJIendam P.V. De Rode Duif stad a/h Haringvliet Heren Recrea Les Deux Intermezzo plaatst zich voor Nederlands Kampioenschap Kampioenschappen 2004 Een tramlijn die het hart beroerde P.V. De Reisduif Sommelsdijk Ook 'Calando'valt eer te beurt PAGINA 4 DINSDAG 8 JUNI 2004 Ook dit jaar willen we jullie weer van harte uitnodigen voor de jeugdappèl dag. Een jongerendag waarbij alle jongeren van Goeree-Overflakke en omgeving welkom zijn. Deze zal gehouden worden op Deo volente zaterdag 19 juni a.s. Dit jaar staat de jeugdappèldag in het teken van het thema 'gebed'. Dat bidden van levensbelang is, dat weten we allemaal en hopelijk beseffen we het ook werkelijk. Immers, in de Bijbel worden we vele malen opgeroepen tot gebed. En bijbel- heiligen, zoals Abraham, David, Nehemia en Daniël leefden een biddend leven. En vooral de Heere Jezus zelf leidde een bid dend leven. Hij heeft ons daarmee onder andere laten zien dat voor de omgang met God het gebed niet gemist kan worden. Maar ook al weten we allemaal dat bidden van levensbelang is, toch is er veel op ons gebedsleven aan te merken en ook hebben we veel vragen bij het gebed. Daarom willen we op de komende jeugdappèldag met elkaar nadenken over het gebed, waarbij natuurlijk vragen als waarom, hoe en wat te bidden aan de orde zullen komen en nog veel meer. Middels deze dag willen we een drin gend appèl op je doen om een biddend leven te leiden, een leven waarin er dagelijks omgang met God is. En daarom ook is dit bericht een dringend appèl om naar de jeugdappèldag te komen! Programma 's Middags ben je vanaf 14.00 uur van harte welkom in het Herv. Verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer'Preekhillaan 3 te Ouddorp. Om 14.30 uur start het middagprogramma en dat zal onder andere bestaan uit een tweetal lezingen en workshops. De eerste lezing 'tot bidden geroepen' zal gehouden worden door drs. J. van Mourik (ouderling der Ger. Gem. te Kapelle-Biezelinge, docent Godsdienst aan het CalvijncoUege te Goes en docent Nieuwe Testament aan de Cursus Godsdienstonderwijs). Bij deze lezing staan we stil bij vragen als 'waarom gebed' en 'wat is eigenlijk bidden'De tweede lezing 'Christus bidt voor...' wordt uitgesproken door ds. P. den Butter (predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Middel- hamis). Deze lezing gaat over het biddende leven dat Jezus geleid heeft, maar ook over feit dat Hij nog steeds de grote Voorbidder is. Na deze twee lezingen zijn er twee works- hoprondes, waarbij je op een toegankelijke wijze met elkaar kunt doorspreken over de thematiek. Aansluitend op het middagpro gramma is er een broodmaaltijd. Het avondprogramma start om 19.30 uur. Dan zal de laatste lezing van deze dag wor den gehouden met als titel 'leer ons bidden' over de praktijk van het gebed. Deze lezing wordt door ds. M. van Kooten (Hervormd predikant te Montfoort) uitgesproken. Ver der zal er nog een forumdiscussie plaatsvin den. Zo omstreeks 21.30 uur hopen we een punt achter deze dag te zetten. Verder zullen de inhoudelijke gedeeltes worden afgewisseld met muziek, die wordt verzorgd door JV-leden uit Ouddorp. Ook is er op de jeugdappèldag natuurlijk volop gelegetiheid om vriendschappeUjke banden aan te gaan of aan te halen. Voor meer informatie over de jeugdappèl dag surf je naar qnze website: jvdaniel.filter net.nl/jeugdappeldag. Aanmelden Om deze dag in zijn geheel mee te kuimen maken, vragen we je een kleine bijdrage van 7,- (inclusief broodmaahijd) en als je alleen 's avonds komt dien je 3,- te betalen. In verband met de organisatie en de maaltijd weten we graag op hoeveel personen we kunnen rekenen. Daarom vragen we je om je voor 12 juni aan te melden. Je kunt je aanmelden bij Jantina Masten broek (k.c.mastenbroek@12move.nl of 0187-682736) of via de website. Wij zien uit naar je komst. En neem zoveel mogelijk vrienden en vriendinnen mee. Tot ziens op zaterdag 19 juni! Jantina en Pieter Van 28 juni tot en met 3 juli organiseert zwemclub 'de Stelle' uit Stellendam voor de 28e keer de Nationale Zwemvierdaagse. De zwemvierdaagse trekt ieder jaar weer velen naar het zwembad. Niet alleen in Stellendam, maar in het hele land wordt de Nationale Zwemvierdaagse gehouden. Niet allemaal in dezelfde periode, maar verspreid over het hele jaar. De zwemvierdaagse wordt uitslui tend gezwommen op maandag t/m vrijdag van 17.45-18.45 en van 20.30-21.30 en op zaterdag van 09.00-10.00 uur. De vierdaagse wordt naar keuze gezwommen in het buiten bad of in het wedstrijdbad van het binnenbad. De andere bassins zijn op dat moment voor iedereen gesloten. Dit geldt ook voor de speeltuin. Zoals bij alle evenementen §eldt ook bij de zwemvierdaagse een aantal spelre gels. De belangrijkste zijn; - alle deelnemers zwemmen op 4 verschil lende dagen iedere keer 500 meter (20 banen); - Kinderen tot en met 10 jaar mogen vol staan met de helft van de afstand; - de afstand hoeft niet zonder onderbreking te worden afgelegd, maar tussentijds het water verlaten is niet toegestaan; - na het zwemmen van de voorgeschreven afstand dient iedereen het water te verla ten. Men blijft dus niet langer in het water dan nodig; - voor elke start dient men zijn deelnemers- kaart in te leveren in 'het Stellehuus', waar men na het zwemmen de kaart afge stempeld mee kan nemen; - na de vierde keer zwemmen krijgt men een herinneringsmedaille; - kaarten met minder dan 4 stempels geven geen recht op een medaille; - er zijn 6 dagen beschikbaar, dus men kan er twee overslaan; - het inschrijfgeld bedraagt 5,00 per per soon; - voorinschrijven kan op' zaterdag 26 juni van 09.30-11.00 uur in 'het Stellehuus'. De kosten bedragen tijdens de voorin schrijving 4,00 p.p. Daarna is inschrij ven alleen mogelijk in 'het Stellehuus' voor aanvang van het zwemmen, op maandag en dinsdag vanaf 17.00 uur en vanaf 20.00 uur; - 'het Stellehuus' is bereikbaar vanaf de grote parkeerplaats van het zwembad en is herkenbaar aan het embleem van 'de Stelle'; - inschrijfformulieren zijn vanaf heden af te halen aan de kassa van het zwembad. Uitslag wedvlucht Tours 05-06-2004. Los: 08.45. Deelnemers: 9. Duiven: 90. Weer: Noordwesten wind. I. J. van Zanten 1 15 18 23; Th. van Stra len 2 22; J. M. Visser 3 4 7 9 10 11; J. C. Wagner Zn. 5 6 8 14 16; K. Klink 12; Jan Meiaard 13; L. Oranje 17 21; C. Wagner 19; J. D. Meiaard 20. Uitslag wedvlucht Peronne 05-06-2004. Los: 10.30. Deelnemers: 10. Duiven:154. Weer: Noordwesten wind. L. Oranje 1 3 10 14 19 22 24 28 33 39; J. C. Wagner Zn. 2 5 6 8 9 16 17 18;J.M. Visser 4 7 11 12 13 20 21 25 26 27 30 31 32 34 36; Joh. Kwistl5 35; J.D. Meiaard 23 29 37 38. In het Brabantse Wagenberg heeft het heren recreantenteam van volleybal vereniging Les Deux Intermezzo op het tournooi der kampioenen van regio Zuidwest, zich geplaatst voor het Nederlands Kampioenschap vol leybal voor recreantenteams. Les Deux Intermezzo, kampioen van de Eilandenpoule, kent veel geblesseerde spe lers: Gerard Rommens, Reinier van de Heu vel, aanvoerder Ruud de Beer en als laatste toegevoegd spelverdeler Wim Versaevel. Jeroen Witte, Chris van de Weele en Dies de Haan konden ook niet aanwezig zijn. Wel speelden Leonard van der Welle, Peter Oost, Jan Kastelein, Henk van Oostenbrugge, Aart Baars en Nicky Tuinenburg. Er waren twee tickets te verdienen voor de regiofinalisten. De eerste wedstrijd van twee sets speelde de Flakkeese ploeg tegen een goed spelend mixteam van Nivoc'72 uit Nieuwerkerk a/d IJssel (kampioen van de Heren Randstad- poule). Deze wedstrijd was spannend tot aan het eind en eindigde in 25-23 en 27-25 voor Les Deux Intermezzo. De tweede wedstrijd tegen het Tilburgse Gepidae, een team met een klasse apart, ging met twee keer 25-12 verloren. Nivoc verloor weer van Gepidae. Gepidae en Les Deux Intermezzo gaan op 18 september in Utrecht spelen om het Neder lands Kampioenschap! OUDDORP - Op zaterdag 12 juni word in het centrum van Ouddorp voor de eerste keer een visserijdag gehouden. Op deze dag kun nen bezoekers kennismaken met alle facet ten van de visserij. Radio Goeree Lokaal zal live aanwezig zijn en bij de stand van de lokale omroep word gebakken vis verkocht en kunt u zien hoe Uve radio wordt gemaakt. Het programma 'De Zomerexpress' word tussen 09.00 en 12.00 uur Uve uitgezonden vanuit de Ring van Ouddorp, waar diverse gasten aan de tafel zullen komen voor een interview en hoort u een reportage over de activiteiten die er deze dag plaatsvinden. Ook in het programma 'Aan de slag op Zaterdag' kunt tussen 12.00 en 14.00 uur u live verslagen horen. THOLEN - Op zaterdag 12 juni 2004 geeft het Schouws Jeugdorkest o.l.v. Marien Stouten een concert in de Gro te Kerk te Tholen. De 15-jarige orga nist Taco de Vries uit Opheusden ver zorgt daarbij de orgelimprovisatie's en begeleidt de samenzang. Het pro gramma bestaat uit bewerkingen van psalmen en gezangen en enkele beken de klassieke werken. Bijzonder is de wisselwerking tussen orgel en orkest, een bijzondere combinatie. Het Schouws Jeugdorkest is opgericht door mevrouw MaUepaard uit Nieuwerkerk. Het was bedoeld als vrijwilligersorkest voor een eenmalig kerstconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Vanwege de positieve reacties werd het orkest voorgezet. Marien Stouten nam toen, begin 2003, de leiding op zich. Regelmatig wordt er gestudeerd in de muziekkamer van de familie Stouten. Marien componeert en bewerkt zelf de muziek voor het orkest. Het orkest heeft een wisselende bezetting naar de instrumenten die er zijn. Momenteel zijn er violen, dwarsfluiten, trompetten en trombone. De orkestleden zijn vergevorderde amateur-musici die muziek als hobby hebben. Onder leiding van Marien, die zelf orgel speelt, is het een uniek gezel schap. Zijn broer Christiaan bespeelt de piano. Vorig jaar verscheen er een CD van het Schouws Jeugdorkest getiteld 'Orgel en Orkest'. Deze CD werd onder grote belang stelling gepresenteerd in Brouwershaven. Het progranmia van het concert in Tholen bestaat uit verschillende delen. Er worden verschillende bekende geestelijke liederen gespeeld zoals: 'Gij, Die alle sterren houdt' en 'Er komen stromen van zegen'. Ook spe len zij bekende klassieke werken zoals: 'Serenade' van J. Haydn en de Toccata uit 'Suite Gotique' van L. Boëllmann. Dit laat ste werk is van origine een orgelwerk, maar Marien heeft dit bewerkt voor orkest. Enke le orkestleden zullen hun instrument ook solistisch laten horen. Zo kunt u luisteren naar de combinatie van viool met orgel, trompet met orgel en dwarsfluit met orgel. Ook staat er samenzang op het programma van bekende psalmen onder de inspirerende leiding van Taco de Vries. Het concert begint om 19.30 uur. De toegang bedraagt 3, kinderen onder de 12 jaar gratis. Voor meer informatie kunt u kijken op website www.marienstouten.nl. OUDDORP - In de maand juni exposeert Cees Tanis uit Ouddorp met schilderijen in 't Blaeuwe Huus, het VVV-kantoor van Oud dorp aan Zee. Cees Tanis schildert al een jaar of zeven. Het materiaal waarmee hij werkt, is oUeverf, speciaal gemaakt voor de Bob Ross-techniek (nat op nat), waardoor Cees Tanis wordt geïnspireerd. Met deze techniek kun je het schilderij in een keer afmaken. Cees raadt iedereen aan om het zelf ook eens te gaan proberen. En wie vra gen heeft, kan hem altijd bellen: 06- 41545636. Zijn schilderijen zijn te bezichti gen tijdens openingstijden van VVV Oud dorp aan Zee, Bosweg 2 te Ouddorp aan Zee: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.30 uur en zaterdag van 8.30-16.00 uur. Het afgelopen weekend was voor zwemclub 'de Schotejil' uit Middel- harnis zeer succesvol. Tijdens de regionale Kringkampioenschappen 2004 voor zwemmers tot 12 jaar won nen de Schotejillers maar liefst 7 gou den, 3 zilveren en 1 bronzen medaille. Drie gouden medailles waren er voor de 11 jarige Melanie van Gemert, die op drie van haar vijf starts Kringkampioen 2004 werd. Zij won resp. de lOOm vrij in 1.10.49, de 50m vlinderslag in een tijd van 35.46 en de lOOm schoolslag in een tijd van 1.29.37. Mark Costeris (12) en Esmee Koedoot (12) wonnen allebei twee keer goud. Mark Coste ris won de lOOm rugslag in een clubrecord van 1.18.18 en de lOOm vhnderslag in 1.22.81. Esmee Koedoot won de lOOm vrij in 1.07.16 en eveneens de lOOm vlinderslag in 1.19.86. Van de zilveren medailles waren er ander maal twee voor Esmee Koedoot, namelijk op de 200m wisselslag in een clubrecord van 2.47.80 en op de lOOm rugslag m 1.20.21. Esmee Koedoot zwom op de lOOm school slag met een tijd van 1.24.48 verder nog naar een nieuw clubrecord en de bronzen medail le. Mark Costeris werd 2e op de lOOm vrij in een tijd van 1.09.27. De genoemde drie Scho tejillers wisten hun 14 gezamenlijke starts in maar liefst 11 ereplaatsen om te zetten. Behalve de ereplaatsen waren er in een aan tal gevallen zeker nog meer vermeldens waardige prestaties. Zo werd Miranda Osse- weijer (11) op de lOOm schoolslag net 4e in een p.r. tijd van 1.35.36. Ook moest Melanie van Gemert nog twee keer genoegen nemen met een 4e plaats en wel op de 200m wissel slag in een tijd van 3.00.09 en op de lOOm rugslag in 1.21.24. Zaterdag 5 juni zijn de clubkam pioenschappen singles weer van start gegaan bij de tennisvereniging in Ooitgensplaat. Twee weken lang wor den de individuele wedstrijden gespeeld in het tennispark van de club. Bij de heren is nu een 50+ ingevoerd en daar is veel belangsteUing voor. Deze groep liet voorheen nogal verstek gaan omdat het vaak een ongelijke strijd was tegen de groep jon geren. De wedstrijdcommissie heeft weer een leuk aantal pooltjes samen kunnen stel len waarna in de laatste week kruisfinales kunnen worden gespeeld. Ook zullen som mige jeugdspelers meedoen aan dit kam pioenschap om wedstrijdervaring op te doen. Vrijdag 18 juni en zaterdag 19 juni worden de halve finales en de finales gespeeld. De kantine is voor deze gelegen heid iedere avond open. De spelers en speel sters kunnen af en toe best wat aanmoedi gingen gebruiken, dus iedereen is van harte welkom in het sportpark aan de sportlaan in Ooitgensplaat. De dubbelkampioenschap pen zullen in september plaatsvinden. '*S> ,;J-''^'"'|5tÈM;:''| Bij het gemeentehuis van Middeïhamis waren jl. vrijdagmiddag weer heel wat blije gezichtjes te zien. En die hoorden bij de kin deren van groep 6 van de ds. J. Bogermanschool te Oosterland, waar juf (Jolijn) Admiraal uit Nieuwe Tonge voor de klas staat. De juf zou die dag gaan trouwen - met Willem Koomneef, ook uit Nieuwe Tonge - en dan weet u wat dat betekent: de kinderen wachten de bruid met haar bruidegom dan op om hen een feestelijke toegang te verschaffen tot de burgerlijke stand. Vandaar vrijdagmiddag die blije kinderen, met hun mooie erehaag bij het gemeentehuis. En na de kerkdienst, waarin het huwelijk werd ingezegend, waren de kinderen te gast tijdens een kinderreceptie in het Dorpshuis te Nieuwe Tonge. En als ze dan ook nog eens met de bruid en bruidegom in de krant komen, dan is het toch helemaal af... Het is maar goed dat er in het verle den genoeg tramspotters in de weer zijn geweest, anders was het slecht gesteld met de geschiedenis van de stoomtram in ons land. Niet alleen werd er flink gefotografeerd, ook bleek een aantal cineasten het rijden de tramwezen voor het nageslacht bewaard te hebben. Een aantal tram- en trelndeskundigen hebben deze nalatenschap doorzocht en op profes sionele wijze tot een fraaie documen taire gemaakt. De oorspronkelijke stomme films zijn van geluid en com mentaar voorzien. Een weemoedige terugblik over de RTM is het resul taat. De titel had niet passender kun nen zijn. De RTM, een echte eilanden tram. De RTM, zomaar drie letters. Daar lijkt het wel op. Maar op Tholen, Schouwen-Duiveland,Goeree-Over- flakkee, de Hoekse Waard, Voorne Putten en Rotterdam-Zuid weten ze wel beter. Niks zomaar drie letters. Voor die mensen zijn het drie 'magi sche' letters, die vele herinneringen oproepen. Klikklik-klakklak, nu met de RTM-tram van Rotterdam Ros- estraat naar de Eilanden. Er is een DVD en videoband uit over 'de Rot terdamse Tramweg Maatschappij, voor U en mij', kortweg de RTM, of misschien wel het trammetje van de Rosestraat, Direct vanaf het eerste beeld in kleur zit je er middenin. Klikklik-klakklak. Met een dieseltrammetje naar Oost voorne over de korte spoorstaven die voor het zo kenmer kende geluid zorgden. Door Rotterdam- Zuid, over de Spijkenisser Brug en via Den Briel naar Oostvoorne. Maar daar blijft het niet bij. Want na de eerste kleurbeelden uit de jaren zestig gaat u terug naar 1951, en naar zwart-wit. Een prachtige stoomtram rijdt station Rosestraat binnen. En dan ver trekt er een tram, zo bijzonder: een tweede handsje uit Zeeuws-Vlaanderen - voor de kenners de M73 - gaat met een aantal kolenwagens de kolenboeren op Voorne- Putten langs om hen te bevoorraden. Gedeeltelijk onberemd en dat dwars door Rotterdam-Zuid. Ook andere goederen- trams krijgt u te zien, zoals één enkele vol geladen bietenwagen bij Blaaksche Dijk. Getrokken door een drieassige stoomlok met slechts één man op de lok. Aan stokers deden ze niet bij de RTM. De vuurkist vol- stoppen met briketten en rijden maar. En vooral veel fluiten. Dat hoort u ook alle maal, Loks met een ééntonige fluit en loks met een drietonige fluit. Authentiek geluid dat de samenstellers er op kunstige en voor al onmerkbare wijze aan hebben toege voegd. Ook de diesels hebben zo hun eigen geluid. Soms een donkere harde toeter, dan weer eens een soort opoegeluid. Vooral dat dieseltje tussen Steenbergen en Anna-Jaco- ba, met een gezellig brommende motor, een zware toeter, een wagenvoerder en een con ducteur. En hoeveel reizigers? Hooguit twee. Maar daar gaat het hier niet om. Waar het wel om gaat is dat interessante tweede handsje dat de RTM van de Maasbuurt- spoorweg had overgenomen. En geloof het of niet: het rijtuig wordt richting Steenber gen geduwd! Voor de inwoners van de Hoekse Waard hebben de samenstellers eveneens iets bij zonders in petto. Een stoomritje Numans- dorp-Haven-Rotterdam visa versa met een echte ouderwetse RTM-stoomtram met alleen bruine, houten rijtuigen. Die door tocht door Klaaswaal. Zo mooi! En let vooral eens op de rit door Rotterdam-Zuid. Adembenemend. Dat dit goed ging... Ten minste, meestal... Bent u misschien in de jaren vijftig een bleekneusje uit de grote stad geweest? Dan begint voor u het feest der herkenning met een ritje naar het strand van Oostvoorne. Een stoomlok en 12 houten rijtuigen vol met stadskindjes die er eens uit moesten. U ziet vast wel een vriendje of vriendinnetje uit die goeie ouwe tijd. Ook de inwoners van Schouwen-Duiveland komen aan hun trekken tijdens een tocht van Zijpe naar Zierikzee, met motorwagen 1602 en een overtocht van datzelfde Zijpe per RTM-stoomschip naar Numansdorp-Haven, Klilklik-klakklak. Dat is het hoofdingrediënt van het laatste deel van deze imposante DVD of videoband. U staat op het voorbal kon naast de wagenvoerder en u rijdt mee naar Hellevoetsluis en Oostvoorne. Deze bijzondere film over een tijdperk dat alweer zo'n 50 jaar achter ons ligt, is op video en dvd verkrijgbaar bij de onderstaan de adressen. De VHS band kost 28,00 en de DVD 29,75. Meer informatie vindt u op de website www.groenendalvideogroep.nl. Regio Voorne Putten: Brielle: Bruna Voorstraat 28 Peronne, 5 juni, gelost: 10.30 uur; deelne mers: 13; duiven 215; weer: bewolkt noordwest 3. J.K. Hoekman 1,4, 5,6, 7, 12, 13,16,22, 24, 29, 35, 36, 37, 42, 4, 44; M.A. van Nimwe- gen 2, 21, 25, 30, 39; P. van Moort 3, 10,19, 20, 45; Comb. v.d. Sluys 8, 48; C. Kleijn jr. 9, 14, 15, 18, 26, 27, 28, 31, 40, 41, 47, 53, 54; A. v.d. Linde 11, 17, 23, 33, 34, 46, 52; Appel vis van Heemst 32, 38, 51; D. Mahep- aard 49, 50. Tours, 5 juni, gelost: 8.45 uur; deelne mers: 4; duiven 69; weer: bewolkt noord west 3. M.A. van Nimwegen 1, 5; C. Kleijn jr. 2, 3, 4,7, 8,9,10,11,12,14,15,16; P. van Moort 6; Appel Vis van Heemst 13. Hellevoetsluis: Edel b.v, Struytse Hoeck 42-43 Hoogvliet: Voskamp, Binnenban 97 Rockanje: Bruna, Dorpsplein 20 Spijkenisse Akkerhof: Winterakker 18-20 Spijkenisse Centrum: Uitstraat 82-84 Regio Goeree Overflakkee Middelharnis: Vroegindewei, Westdijk 48 Ouddorp: Vroegindewei, Hoenderdijk 19 Sommelsdijk: Van der Boom, Voorstraat 41 Regio Schouwen Duiveland Burgh-Haamstede: Goudzwaard, Noordstraat 31-39 Renesse: Delta, Hogezoom 194-200 Zierikzee: de Vries, Havenplein 14 Voortaan vindt u naast de voordeur van Roparun-hospice Calando in Dirksland een schildje met een kwali teitskeurmerk. Zoals uit het onder staande persbericht blijkt, heeft Calando dit verdiend door aan de kwaliteitscriteria te voldoen. Slechts 5 hospices viel deze eer te beurt en de Raad van Toezicht, medewerkers en vrijwilligers zijn blij u dit te kunnen mededelen. Tijdens de uitreiking werd ook het speerpunt van Calando benadrukt, namelijk de consultfunc tie naar de eerste lijn door het Mobiel Palliatief Team. Elke drie jaar zal er een hertoetsing plaatsvinden om te zien of de kwaliteit ook gehandhaafd blijft. Het belangrijkste is dat niet alleen aan de kwaliteitscriteria voor het keurmerk wordt voldaan, maar dat die zorg gegeven wordt waar iede re ongeneeslijk zieke om vraagt. Want niet het systeem, de regels, richtlijnen en protocollen staan centraal, maar de mens, die deze zorg nodig heeft. Op de landelijke kwaliteitsdag van het Net werk Palhatieve Zorg voor Terminale Patiënten Nederland (IS^N) op 2 juni a.s. werden de eerste kwaliteitskeurmerken voor high care hospices uitgereikt. Het keurmerk wordt uitgereikt aan 5 high care hospices: Kuria Amsterdam, Rozenheuvel in Rozen- daal (bij Arnhem), Johanneshospitium in Vleuten, Johanneshospitium in Wilnis, Calando in Dirksland. Hiermee is een belangrijke stap gezet in het bewaken van de kwaliteit van high care hospices en het voor komen van wildgroei, zo meldden de lande lijke dagbladen terzake. De afgelopen jaren is het aantal hospices in Nederland sterk toegenomen. Hierbij is sprake van een zekere wildgroei. Tot op heden bestond er geen kwaliteitskeurmerk die de kwaliteit van deze instellingen kon waarborgen. Daar is nu verandering in geko men. High Care Hospices kunnen getoetst worden en daarmee in aanmerking komen voor het Keurmerk Palliatieve Zorg. "Hier mee komt er de gewenste helderheid en waarborgen voor kwaliteit van zorg voor patiënten en naasten, maar ook voor andere zorgverlenende instanties" aldus professor dr. A.A. De Roo, voorzitter van het NPTN. De toetsing van high care hospices gebeurt aan de hand van het 'Kwahteitssysteem pal liatieve zorg high care hospices'Dit kwali teitssysteem, dat is ontwikkeld door de Associatie van High Care Hospices, is eigendom van het NPTN. Het NPTN wil kwaliteitstoetsingen in de palliatieve zorg op een onafhankelijke, deskundige wijze laten uitvoeren. Hiertoe hebben het NPTN en Perspekt, het instituut op het gebied van kwaliteitstoetsin gen in de zorgsector, onlangs een overeen komst gesloten. Perspekt zal de audits in high care hospices gaan uitvoeren. High care hospices die het audittraject met goed resultaat doorlopen, ontvangen het keurmerk Palliatieve Zorg. Deze high care hospices moeten voldoen aan een groot aan tal kwaliteitseisen, zoals kwaüteitseisen op het gebied van zorgveriening, huisvesting en attitude van hulpverleners. In de toekomst wil het NPTN het kwaliteits systeem verder uitbreiden, zodat ook andere instellingen op het gebied van palliatieve zorg, zoals palliatieve units bij verpleeg- en verzorgingshuizen en Bijna Thuis Huizen, hiermee getoetst kunnen worden. Wie meer informatie over Calando wil, kan bellen naar: 0187-609147, of e-mailen naar info@calando.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4