II5G0 in beeldl 8 juni: Venus scliuift voor de zon Aftellen voor zeldzame Venusovergang Samenwerking Bedrijvenpark Oostf lakkee bezegeld 1^ Auto verkiest het sop... Beach Bingo in de Victorialial Everhard Zwart voor KWF Kankerbestrijding O.B.S. 'De Westhoek' sluit kunstproject af EiiAfiDBi-niÉuiAa OVERFLAKKEE VERKENNEN Orgelconcert Henk G. van Putten Jeugdviswedstrijden hengelaarsvereniging 'Stellendam' Eclipsbrilletje Venusexpedities Internet Unieke samenwerking .cS'i. - ^i- _C %5f**l PAGINA 9 VRUDAG 4 JUNI 2004 "f X In het kader van de gebiedsgerich- 4. te aanpak Goeree-Overflakkee is begin dit jaar een start gemaakt met het opzetten van een fiets- knooppuntenplan. Over het gehe- -;. Ie eiland zijn verschillende routes "r uitgestippeld. Middels zogenaam- T de knooppunten zijn de routes aan elkaar te knopen. Ieder rondje -> wordt zo tussen de 10 en 20 kilo- meter, maar kan ook worden uit- X gebreid. Het fletsknooppunten- 4 plan is het eerste project in het kader van het nog op te zetten j eilandbrede routenetwerk. Hier in bij gaat het niet alleen om routes voor fietsers, maar ook om te wan- J delen, paardrijden, kanoën en T skeeleren. Inmiddels zijn de fietsroutes op kaart ingetekend. Hierbij is zoveel mogelijk X gebruik gemaakt van de kennis die op ,4 Goeree-Overflakkee aanwezig is. Zo X heeft er intensief overleg plaatsgevon- .1 den met beide VVV's, het Waterschap, ondernemersvereniging VORTGO, de vier gemeenten, historische vereniging 'V De Motte en Natuur- en Landschapsbe- scherming Goeree-Overflakkee. Daar- ■f naast is er ondersteuning door Dopheide Toerisme Recreatie uit Arcen. De y^ heer Dopheide heeft veel ervaring met het opzetten van dergelijke systemen. ,5. Zo is het onlangs in gebruik genomen -> routenetwerk in de Hoeksche Waard -;- -j' -!" -ï" -ff--;»-<}► •i/' "j* -',- -tf 'f- <*.'i" ook door hem opgezet. In Limburg en Brabant maken veel fietsers gebruik van een zelfde systeem. Als uitgangspunt zijn reeds bestaande routes genomen. Daarnaast spelen rand voorwaarden zoals verkeersveiligheid, rustige fietspaden en de afwisseling van dorpen, cultuurhistorie, natuur en land schap een belangrijke rol bij het samen stellen van de routes. Ook is een lijst met allerlei interessante bezienswaar digheden samengesteld. Hierbij moet onder andere worden gedacht aan monumentale panden, musea, molens, monumenten en natuurgebieden. Om het plan te realiseren zal, naast een reeds toegezegde financiële bijdrage van de vier gemeenten en het water schap, subsidie via andere kanalen wor den aangevraagd. Zodra er meer duide lijkheid is over de exacte kosten, zal worden nagedacht over de lay-out van het kaartmateriaal, de manier van bewegwijzering en de bijbehorende toe ristische informatie. Hopelijk zullen de toeristen, maar ook de bewoners van Goeree-Overflakkee veel gebruik maken van het routenetwerk en genieten van de rust, de ruimte en de prachtige dorpen, die het eiland rijk is. Wilt u meer weten over het fietsknoop- puntensysteem dan kunt u contact opne men met Anne Marijke Elema, project coördinator recreatie toerisme, tel: 0187-488112 of: via ame.elema@isgo.nl. ^■^'♦-J i--'V'-rvv«'"V' Op zaterdag 5 juni geeft de organist Henk G. van Putten (geboren te Nieuw- Beijerland), een orgelconcert op het fraaie orgel in de Ned.Herv.Kerk te Mijnsheerenland. Dit orgel heeft veel oud pijpwerk van de beroemde orgelmaker Batz. Henk G. van Putten heeft een aantrekkelijk programma samengesteld; hij laat werken horen van de componisten Couperin, Krebs, Bach, Rhein- berger, Reger, en een improvisatie op een koraalthema. Het concert staat onder auspi ciën van de Muziekschool ToBe (Hoeksche Waard). De toegang is vrij en het concert begint om 20.00 uur. Na afloop is er gelegenheid om een consumptie te drinken. DIRKSLAND - Op donderdag avond 10 juni a.s. zal er een speciale Beach Bingo avond worden georganiseerd door de Stich ting 'Verenigd in Kracht'De Victoriahal zal ter gelegenheid hiervan volledig worden omgetoverd tot een zomers strandpaviljoen. Er zullen 9 ronden en 1 superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoof- jesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur, de bingo start om 20.00 uur. Stichting Verenigd In Kracht staat garant voor een klinkend prijzen pakket. Op vrijdagavond 11 juni en vrijdagavond 25 juni organiseert Hengelaarsvereniging 'Stel- lendam', evenals voorgaande jaren, viswed strijden voor de jeugd. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan 15 jaar. Deelname is wederom gratis en men hoeft ook geen lid te zijn van H.V. Stellendam. Aan alle deel nemers wordt gratis aas en lokvoer verstrekt. Er wordt vanaf 18.30 uur ingeschreven bij de Oude Haven van Stellendam (nabij de molen). Op deze locatie, langs het wandel pad, wordt ook de viswedstrijd gehouden. Deze begint om 19.00 uur en eindigt omstreeks 21.00 uur. Het einde van de wed strijd is afhankelijk van de weersomstandig heden. Er zijn vele mooie prijzen te winnen, in de vorm van hengelsportartikelen. Ook ouders zijn van harte welkom om te kijken en waar nodig hulp te bieden. Voor meer informatie kunt u bellen naar 06-41524003 of 06-10852209. U kunt ook mailen naar mario.nagtegaal@chello.nl. Meer informa tie, over H.V. 'Stellendam' kunt u vinden op website www.hvstellendam.nl. Op deze site staan straks ook de wedstrijdverslagen, inclusief foto's, van de jeugdwedstrijden. Op dinsdagochtend 8 juni schuift voor het eerst in 122 jaar de planeet Venus als een grote zwarte stip voor de zon. Zo'n 'Venusovergang' is een buitenge woon zeldzaam hemelverschijnsel. Niemand die nu leeft heeft ooit zo'n mini-zonsverduistering door Venus gezien. Op de website Venusvoordezon.nl zal het evenement live te volgen zijn, onder andere via de webcam van de Nederlandse zonnete- lescoop op La Palma. Elke bezoeker kan bovendien interactief meedoen aan een unie ke meting om de afstand tot de zon op te meten. 'Venusvoordezon' is een nationaal initiatief van diverse sterrenkundige organi saties en de informatieve website Kennislink. In Nederland en België begint het verschijn sel om 07.19 uur als aan de zonsrand links onder (ruwweg in '7-uurspositie') een piep klein indeukinikje aan de zonsrand is te zien. Dat deukje wordt in twintig minuten lang zaam groter, totdat omstreeks 07.39 uur een volledige zwarte stip tegen de zon afsteekt. Het donkere silhouet van Venus trekt steeds verder over de zonneschijf. Om 10.22 uur is de kortste afstand ten opzichte van het mid delpunt van de zon bereikt. Daarna vervolgt de donkere stip zijn weg naar de zonsrand 'rechtsonder' (ruwweg in '16-uurspositie'). Om 13.03 uur kleeft zij aan de zonsrand. Twintig minuten later is Venus van de zon neschijf verdwenen. Venus is ongeveer even groot als de aarde en staat op het moment dat zij tussen onze pla neet en de zon door trekt ook het dichtstbij. Op 8 juni bedraagt de afstand van Venus 'slechts' 43 miljoen kilometer. De schijnba re diameter van Venus is daardoor ook het grootst en bedraagt iets meer dan 3 procent van die van de zonneschijf. "Het donkere silhouet van Venus is zo groot, dat de 'minizonsverduistering' met het blote oog is te volgen," vertelt Carl Koppeschaar, hoofdredacteur van de informatieve website Kennislink en een van de initiatiefnemers van de speciale website www.venusvoorde- zon.nl. "Maar wie het verschijnsel wil waar nemen, heeft op z'n minst een 'officieel' eclipsbrilletje nodig om er geen ernstig oog letsel aan over te houden! Het licht van het omringende deel van de zon blijft namelijk even fel. Net als op iedere andere dag kan langdurig staren naar de zon dus levenslange blindheid veroorzaken! Op de website is daarom, naast algemene informatie over het verschijnsel, veel aandacht voor bescher mingsmaatregelen en wordt ook verwezen naar volkssterrenwachten en science centra waar de Venusovergang veilig en onder des kundige begeleiding kan worden waargeno men." Vroeger maakten astronomen verre reizen om Venusovergangen waar te nemen. Door vanaf de meest afgelegen plaatsen op aarde metingen te verrichten, konden zij voor het eerst de afstanden in ons zonnestelsel bere kenen. De vier contacttijden (de tijdstippen waarop Venus precies raakt aan de rand van de zonneschijf) verschillen namelijk voor elke plek op aarde. Dit komt doordat vanuit elke plaats op aarde de baan van Venus op een andere manier op de zon geprojecteerd wordt. Juist dit effect kan op een slimme manier gebruikt worden om de Astronomische Een heid gemiddelde afstand van de aarde tot de zon) te bepalen. Hiervoor is slechts een precieze meting van de contacttijden nodig op twee plaatsen die het liefst ver van elkaar afliggen. Zulke metingen waren de belang rijkste en meest omvangrijke die astronomen in de achttiende en negentiende eeuw uit voerden. Legendarisch zijn de Venusexpedi ties van de Franse sterrenkundige Le Gentil naar India (1761 en 1769) en van de Britse kapitein James Cook naar de Stille Zuidzee (1769). In de negentiende eeuw bleef ook Nederland niet achter. In 1874 reisde een groep astronomen af naar het eiland Reunion in de Indische Oceaan. De waarnemingen vielen door bewolking echter grotendeels in het water, zodat deze Nederlandse expeditie een teleurstellend resultaat opleverde. Nederlandse waarnemingen van de Venus overgang van 1882 in Curasao en Belgische waarnemingen in Chili waren daarentegen wel succesvol. Doordat Venus en de aarde slechts zelden in één lijn met de zon staan, zijn er in totaal tot nu toe slechts vijf overgangen (in 1639, 1761, 1769, 1874 en 1882) actief door de mensheid waargenomen. Met behulp van radar kan de Astronomische Eenheid tegen woordig veel nauwkeuriger worden bepaald dan met een Venusovergang mogelijk is. Tegenwoordig hoeven dus geen grote expe dities meer te worden ondernomen. Maar de overgang van 8 juni 2004 biedt echter een zeer grote hoeveelheid mensen over de hele wereld de unieke mogelijkheid om op een leuke en makkelijke manier de schaal van ons zonnestelsel opnieuw op te meten. "Dankzij internet is het fenomeen wereld wijd live te volgen," vervolgt Koppeschaar. "Op Venusvoordezon.nl tonen we live web casts vanuit de hele wereld, met name vanaf de 'Dutch Open Telescope', een Nederland se zonnetelescoop op La Palma. We kunnen razendsnel van continent naar continent schakelen om scholieren en andere belang stellenden met elkaar in contact te brengen. Zij kunnen hun waarnemingen dan via een 'on line calculator' verbinden om zo geza menlijk de afstand van de aarde tot de zon uit te laten rekenen. Voor Nederlandse en Vlaamse scholieren die met hun klas de bes te waarneming verrichten, stellen we enkele prijzen beschikbaar." Waarnemingen van de Venusovergang dra gen weliswaar niet meer bij aan een nauw keuriger afstandsbepaling, wél zijn er nog enkele onbegrepen effecten waarover astro nomen meer zouden willen weten. Zo treedt op het moment dat Venus de binnenste rand van de zon raakt het 'zwarte druppeleffect' op. Nog ongeveer een minuut nadat Venus moet zijn losgekomen of voordat zij de zons rand raakt, 'kleeft' de planeet al als een soort uitgerekte druppel vast aan de zonsrand. Dit verschijnsel werd wel toegeschreven aan het feit dat Venus een atmosfeer heeft. Maar het lijkt eerder te maken te hebben met waarne ming door een telescoop en het feit dat de rand van de zon donkerder is dan het midden van de zonneschijf. Een ander bijzonder effect is het 'aureool' dat rond de zwarte stip te zien kan zijn als zij de zonneschijf deels raakt of aan het verlaten Is. Dat wordt veroorzaakt door zonlicht dat door de dikke Venusatmosfeer word afgebo gen en zo als een ring om de planeet straalt. Het was de waarneming van deze hchtring aan de hand waarvan de Russische astro noom Mikhail Lomonósov in 1761 conclu deerde dat Venus een dampkring heeft. Venusvoordezon.nl is een unieke samen werking tussen de informatieve website Kennislink (www.kennislink.nl), de Neder landse Onderzoekschool voor Astronomie (NOVA), Museum Sterrenwacht Sonnen- borgh, Volksstertenwacht Copernicus in Haarlem, de Dutch Open Telescope (DOT) op de Canarische Eilanden, Steven van Roode van het Newman College in Breda, het Universiteitsmuseum Utrecht, Volks- stenenwacht Mira in Grimbergen (België), website Astronet en de Europese Zuidelijke Stertenwacht (ESO). De website bevat naast uitgebreide achtergrondinformatie en de on line calculator ook waameemtips, veilig heidsinstructies en een uitgebreide activitei tenagenda. Op 24 mei jongstleden hebben de gemeente Oostflakkee en het ontwik- keUngsbedrijf O.P.P. b.v. uit Den Haag de oprichtingsakten getekend van de Bedrijvenpark Oostflakkee Beheer B.V. en C.V.. Hiermee is de samenwerking, die al in oktober 2003 werd uitgesproken, om te komen tot een nieuw regionaal bedrijventerrein bij Oude-Tonge, formeel bekrachtigd. Beide partners in deze samenwerkingscon- structie hebben gelijke zeggenschap. "Het mag echter niet zo zijn", zegt wethouder Van der Valk van de gemeente Oostflakkee. "dat de gemeente haar bestuursrechtelijke taak naast zich neerlegt. De gemeente blijft het publieke belang bewaken. Zoals bijvoor beeld door toetsing van bouwaanvragen en milieuaanvragen aan de gemeentelijke beleidsplannen." Met de oprichting van de Bedrijvenpark Oostflakkee Beheer B.V. komt de realisatie van het regionaal bedrijventertein weer een stapje dichterbij. En daarmee ook de door de provincie Zuid-Holland zo gewenste ver sterking van de economische structuur op Goeree-Overflakkee. Inmiddels is circa 50 van de benodigde 60 hectare grond verworven. Als de verwerving van de resterende kavels meezit zullen naar verwachting in september 2004 de werk zaamheden voor het bouwrijp maken van het tertein worden gestart. Ook de verkoop van bedrijfskavels zal vanaf dat moment worden opgestart. Reeds meerdere bedrijven hebben mmiddels te kennen gegeven belangstelling te hebben voor een kavel op het Bedrijven park Oostflakkee. Het Bedrijvenpark Oostflakkee wordt opge zet als een hoogwaardig bedrijventertein met een zo breed mogelijk scala van bedrij ven die een relatief hoge arbeidsintensiteit met zich meebrengen, een geringe milieube lasting hebben en ruimtelijk goed inpasbaar zijn. Bij de invulling van het bedrijventer rein zal daarom aandacht worden geschon ken aan de mate waarin bedrijven kunnen bijdragen aan deze doelstellingen. Op basis van een marktonderzoek worden Burgemeester Van Peil en de heer Rodewijk van O.P.P. b.v. zijn vol vertrouwen over de samenwerking in de Bedrijvenpark Oostflakkee Beheer B. V. kansen gezien voor bedrijven uit de sectoren handel, dienstverlening, transport en distri butie en kleine industriële- en bouwbedrij ven. Belangstellenden kunnen zich nu al aanmelden bij mevrouw C. Buijs van het taakgebied 'Grond en bedrijf van de gemeente Oostflakkee. De wijze waarop het Bedrijvenpark Oost flakkee vorm gegeven zal worden, is ver werkt in het inmiddels onhertoepelijke bestemmingsplan Regionaal Bedrijventer rein Oude-Tonge. Daarnaast is in een beeld kwaliteitsplan de gewenste ruimtelijke kwa liteit nader vastgelegd. Zo worden in het beeldkwaliteitsplan eisen geformuleerd voor materiaal en kleurgebruik van de nieuw te bouwen panden en wordt het karakter van het openbaar gebied beschre ven, zoals materiaal en kleur wegverharding en type groen. Het beeldkwaliteitsplan is enerzijds een aanvulling op het bestemmingsplan en anti cipeert anderzijds op de wijziging van de Woningwet ten aanzien van het welstands- beleid. Op 20 april 2004 besprak de raads commissie voor Grondgebied en Economi sche Zaken het ontwerp beeldkwaliteits plan. Vanaf 8 juni tot en met 5 juli aanstaande ligt het ontwerp beeldkwaliteits plan ter inzage in het gemeentehuis. Hierbij bestaat de mogelijkheid om een schriftelijke inspraakreactie te richten aan het college van B&W. Na de zomer zal het beeldkwali teitsplan ter vaststelling aan de raad worden aangeboden. Belangstellenden worden uit genodigd om gebruik te maken van de ter inzage legging van het beeldkwaliteitsplan. Meer informatie over het Bedrijvenpark Oostflakkee kunt u vinden op de gemeente lijke website: www.oostflakkee.nl. Organist-dirigent Everhard Zwart Js dit jaar 25 jaar actief als con certorganist. Hij wil dit echter niet vieren met een groot jubileumcon cert, maar heeft er voor gekozen iedereen een concert aan te bieden waarvan de opbrengst gaat naar het Koningin Wilhelmina Fonds. Op vrijdag 18 juni gaat dit gebeuren, in de Bergsingelkerk te Rotterdam. Aanvang van het concert is 20.00 uur en de toegang is helemaal GRATIS. Natuurlijk wordt er wel een collecte gehouden dus wel geld meene men als u het concert komt bezoeken. Mede werking wordt verleend door vier van zijn eigen koren, het Mamix Gymnasium Schoolorkest en (soundmix) zangeres Glen- da Peters. Het zal een populair concert wor den. Everhard Zwart hoopt op een 'feestje' en natuurlijk op een goede opbrengst voor dit, voor hem zo belangrijke, goede doel. Everhard Zwart studeerde aan het Conserva torium te Rotterdam. In 1983 behaalde hij daar zijn diploma hoofdvak Orgel. Reeds in de zomer van 1979 mocht hij zijn allereerste orgelconcert geven. Er volgden er nog velen. Hij geniet inmiddels grote bekendheid in binnen- en buitenland. In het voorjaar van 2004 is hij al twee maal naar Amerika geweest voor een aantal orgelconcerten. Na 10 solo Cd's was hij, in 2003, de eerste Nederlandse organist die een DVD uit bracht. Naast de vele orgelconcerten is Everhard Zwart ook al jaren actief als dirigent. Hij leidt een aantal koren in de regio Rotterdam. Christelijk Gemengd koor 'Sanctus' uit Rotterdam; SUkkerveers Chr. Mannenkoor en uit Krimpen aan den IJssel: Gemengd koor 'River Voices' en Chr. Mannenkoor 'De Ijsselzangers' werken aan het concert op 18 juni mee. Zij worden begeleidt door Arie de Korte en Jan van der Hel die het orgel en de piano zul len bespelen. Everhard Zwart is sinds een aantal jaren ook de dirigent van het Mamix Gymnasium Schoolorkest, een groep jonge muzikanten die het heerlijk vinden om met elkaar leuk muziek te maken. Dit orkest deed in april jl. mee aan het Intergymnasiaal Orkestival in het Koninklijk Concertgebouw te Amster dam. Everhard is ook heel blij met de medewer king van Glenda Peters. Deze, altijd sponta ne, Rotterdamse zangeres werd op jeugdige leeftijd bekend als de eerste winnares van de beroemde Soundmixshow. Inmiddels is Glenda, moeder van twee geweldige jon gens, een all round zangeres geworden. Zij zal samen met de koren te horen zijn, maar krijgt ook de kans om solistisch op te treden. Everhard Zwart heeft de algehele leiding in handen en zal ook het orgel bespelen van de Bergsingelkerk, waar hij van 1979 tot 1987 de vaste organist was. De Bergsingelkerk behoeft veel onderhoud en daarom wordt het concert in deze kerk gegeven, want op deze manier wordt ook de Bergsingelkerk er een 'stukje' mee geholpen. De Bergsingelkerk bevindt zich op de hoek van de Bergsingel en de Bergselaan te Rot terdam. Het populaire concert begint vrijdag 18 juni a.s. om 20.00 uur. De toegang is helemaal GRATIS, maar er wordt wel een stevige collecte gehouden t.b.v. KWF Kan kerbestrijding. M r\m *"3fïriff-ti':i' Leerlingen van 'De Westhoek' met hun kunstwerk. Met het fotograferen van de leerlingen en hun kunstwerken, is er weer een kunsteduca tieproject van de kunststichting Goedereede met succes afgerond. Deze keer heeft de O.B.S. "De Westhoek' in Ouddorp deelge nomen aan het project voor actieve kunst zinnige vorming en kunstbeschouwing. Onder het motto: 'Kunst moetje doen', heb ben de 29 jongens en meisjes uit groep 7 onder de bezielende leiding van juf Lida van Elswijk en kunstenaar Harald Jean Jassoy letterlijk kunst ervaren. Door te kijken naar het werk van Jassoy er over te praten, het atelier te bezoeken, zijn techniek te bestude ren en zelf een werkstuk te maken in zijn stijl, is kunst toegankelijker gemaakt. Bovendien resulteerde dit alles ook nog eens in prachtige kunstwerken, die het pas verbouwde schoolgebouw nog mooier maken. HERKINGEN - Rond twaalf uur Tweede Pinksterdag had een inwoner van Herkin gen zijn auto vlakbij de haven van Herkingen geparkeerd, zónder de handrem aan te trekken... Het gevolg laat zich niet raden: het voertuig - een witte Renault Kangoo - verkoos het zilte nat. De Renault dreef nog ongeveer 20 meter de haven in, en kwam tegen een zeilboot stil te liggen. Nadat touwen aan de Renault waren vastge maakt, werd de wagen weer richting het droge getrokken. Vervolgens werd een Jeep te hulp geroepen, maar daarmee kreeg men de Renault niet het water uit; na enkele minuten begon de Jeep vervaarlijk te roken.Daarop werd een landbouwtrekker ingeschakeld, maar die trok verschillende touwen kapot. Uiteindelijk werd het met een ketting geprobeerd, en daarmee kreeg men het natte zaakje weer op het droge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9