EIIAtlDEII-tllElJWS 0 Op 30 januari 1933 werd Hitler door de 84-jarige president Paul von Hin- denburg als rijkskanselier aangesteld. Deze machtsovername van de nazi's had meerdere oorzaken. Zo had je van november 1919 tot januari 1933 de Weimarrepubliek. Deze republiek dankte haar naam aan de stad waar ze was gesticht. Dat gebeurde in het Nationaal Theater na de neder laag in de Eerste Wereldoorlog. Aan deze oorlog was een eind gekomen doordat er onder de mariniers in Kiel muiterij was uitgebroken. De belangrijke politieke partij, de Sociaal Democraten, eiste toen het aftre den van Keizer Wilhelm II. Dat vond plaats op 9 november 1918. Duits land werd toen van een keizerrijk een republiek. Daarnaast tekende op 28 juni 1919 Duitsland de vernederende vrede van Versailles. Het raakte alle koloniën kwijt. Elzas Lotharingen kwam bij Frankrijk, West-Pruisen bij Polen, het Memelgebied bij Litouwen, Saarland kwam onder bestuur van de Volkenbond en Danzig werd een vrijstad. Een corridor scheidde Pruisen van Duitsland, Rijnland werd gedemilitariseerd en 'last hut not least': Duitsland moest een ongelofelijk bedrag aan herstelbetalingen opbrengen. Een enorme inflatie was daarvan het gevolg. Een postzegel verzamelaar kan nog wel postzegels laten zien waarop bedragen staan van een cijfer met vele nullen. Voor één dollar moest 4,2 miljard rijks- mark worden betaald. Het volk De chaos compleet De discriminatie van Joden Even lucht Heel veel Joden meer vH h PAGINA 6 VRWDAG 4 JUNI 2004 Om nooit te vere^eten Zo kreeg de Weimarrepubliek al vanaf haar geboorte te maken met vrijwel onoplosbare politieke problemen als gevolg van een ver loren oorlog. Tot overmaat van ramp werd in 1923 Rijnland door Frankrijk en België bezet, omdat Duitsland niet in staat was zijn oorlogsschulden te voldoen. En voor dit alles kregen de socialisten en hun Joodse bondgenoten de zwarte piet toegespeeld. Die uiterst moeilijke situatie heeft de rechtse partijen in de kaart gespeeld. Daaruit ont stond een politieke massabeweging die het woord 'volk' centraal stelde. Men maakte van het woord 'volk' een ideologie. Zo werd het woord 'Volksgemeinschaft' in de nazi- propaganda een gemeenschap van bloed, ras en bodem, een gemeenschap die volgens Hitler boven alles uitsteeg. Wie vanwege bloed of ras niet aan die gemeenschap kon deelnemen, werd uitgesloten of zelfs uitge roeid. Want dat waren de 'Volksschadlinge* (het volksongedierte). Het 'völkische' anti semitisme schilderde de Jood als een onmenselijke, ongermaanse indringer. Zijn slechte karakter als gevolg van verderfelijke innerlijke neigingen kwam tot uitdrukking in zijn uiterlijk. De nazi's stelden op posters en in het naziblad 'Der Stürmer' zijn gedegene reerde lichaamskenmerken - een gedrongen. verwrongen figuur met korte kromme been tjes, grote oren, dikke lippen en een typische Jodenneus - tegenover het Germaanse schoonheidsideaal: blond haar en blauwe ogen. Het onschuldige Duitse meisje werd angst ingeboezemd voor de donkere, inhali ge, sluwe, wellustige Jood. Een Jood werd voorgesteld als het toppunt van materialis me, van sluw rationalisme en van vulgaire sensualiteit. De protocollen van de Wijzen van Sion - afkomstig uit Rusland - beschuldigden de Joden ervan dat ze wereldwijd samenspan den met de bedoeling de wereld te overheer sen. Uitspraken in die Protocollen werden door Hitler en Alfred Rosenberg - een ideo loog van het nationaal socialisme - letterlijk overgenomen. Aan de Miinchener Beobachter, een antise- mitsch blad, gaf men de naam 'Völkische Beobachter'. Het werd de belangrijkste nationaal socialistische krant. Dan was er de 'Volkszom' (de volkswoede) die volgens de nazipropaganda ondermeer tot uitdrukking kwam in de Kristallnacht (november 1938). Toen de nazi's de macht kregen, kwamen de concentratiekampen. Zij dienden aanvanke lijk om tegenstanders van het regime uit te schakelen. Onder hen bevonden zich veel vakbondsleiders, academici, maar ook homoseksuelen, zigeuners en Joden. Synagoge in brand, Kristalnacht. Straatgevecht. Koop niet bij Joden. En dan had je de 'Volkswagen', de auto voor het volk, en de 'Volksempfanger', het nazi- radiotoestel. Hitler geloofde in de superiori teit van het ras. Hij zag de Jood als een para siet, een profiteur, van wie liegen en bedrie gen zijn tweede natuur zijn. Daarom achtte hij het zijn heilige opdracht om het gevaar van de cultuurverwoestende Jood af te wen den. Eind 1929 sloeg de internationale economi sche crisis ook in Duitsland toe. Ze bracht ellende, honger en werkloosheid. Kleine spaarders - die in rijen voor gesloten banken stonden - raakten hun geld kwijt. Antidemo cratische partijen van uiterst links en uiterst rechts, ontstaan als gevolg van de armoede die de inflatie teweeggebracht had, waren sterk in opkomst. Maar niet één partij sloeg zoveel munt uit de hopeloze situatie als Hit ler en zijn trawanten, de NSDAP. Het demo cratische systeem van de Weimarrepubliek reikte door haar tolerantie aan haar bitterste vijanden de wapens aan waarmee ze zichzelf ten val bracht (een les om van te leren!) Hitler had nog maar nauwelijks de macht in handen of hij begon al met het achterstellen van Joden, een discriminatie die steeds ingrijpender werd. Hij wilde de Joden duide lijk maken dat er voor hen binnen het Duitse rijk geen plaats was. Het begon met straatgevechten en terreurda den. Joden kregen economische beperkin gen opgelegd, ze werden geïsoleerd, rechten werden hen ontnomen en er werden pogin gen ondernomen om hen uit het land te ver drijven. Het eindigde met de moord op zes miljoen mannen, vrouwen en kinderen, ongeveer eenderde deel van het totale Joden dom. Honderden Joodse gemeenschappen werden gehquideerd. In de periode van 1933 tot 1939 werden maatregelen getroffen om Joden uit te slui ten van het openbare en sociale leven. Er ontstond een roddelcampagne. Joden wer den in antisemitische films belachelijk gemaakt en als 'Untermenschen' voorge steld. Ze werden gepest. De S.A. verjoeg hen uit openbare functies. Het ging daarbij om professoren, leerkrachten, rechters, advoca ten, medici. Er werd door geüniformeerde en soms gewapende naziwachten voor Joodse winkels gepost om de klanten buiten de deur te houden. Winkelruiten werden beschilderd met gele davidssterren en zo hier en daar ook ingegooid. Joodse huizen werden beklad en beschadigd. Joodse bezittingen werden gestolen. Al op 7 april 1933 kwam de wet 'professionele ambtenarenapparaat'. Deze wet was een instrument om de ambtenarij te zuiveren van politiek onbetrouwbare lieden en Joden. De wet had het ontslag van hon derden Joden uit openbare functies tot gevolg. Ook de toegang van Joodse studen ten tot de universiteiten werd geminimali seerd. Nog geen drie weken later werden alle Joodse artiesten aan de kant gezet. Al spoedig strekte de boycot zich uit tot de gehele Joodse cultuur. Er was geen plaats meer voor de gedichten van Heine, de muziek van Mendelssohn, de werken van Freud, de formules van Einstein en de schil derijen van Liebermann. Openbare bibliot heken werden gezuiverd van Joodse auteurs en hun boeken werden publiekelijk ver brand. Joden verdwenen uit de mediawereld. En bij de toegangen tot de dorpen en de ingang van winkels en restaurants kwamen steeds meer borden met het opschrift; 'Juden nicht erwünscht' (Joden niet gewenst). Veel Joden voelden zich door het vaderland waarvoor zij zich ten volle hadden ingezet, verraden. Hadden ook zij in de Eerste Wereldoorlog niet voor Duitsland gevoch ten? Hadden ook zij niet een belangrijk aan deel in de vooruitgang van maatschappij en cultuur? Wat hadden zij gedaan dat niet- Joodse vrienden hen in de steek lieten en een vijandige houding aannamen? Naarmate de macht van de nazi's toenam, werd ook het anti-Joodse beleid sterker, In september 1935 werden de Neuenberger- wetten afgekondigd. Daar werd per definitie vastgesteld wie Jood was, daar werd hun het staatsburgerschap ontnomen, daar werden ze van hun politieke rechten beroofd en daar werden ze van de Duitse bevolking apart gezet. Ze mochten zelfs de Duitse vlag niet meer uitsteken. Het was hun niet langer toe gestaan met Duitsers te trouwen. Joden wer den uitgesloten van het Duitse economische leven. De tegen de Joden gerichte agressie werd getemperd tijdens de Olympische Spelen Een Joodse winicel met opschrift: Duitsers! Pas op! Koop niet van Joden. Ruiten ingegi van 1936 in Berlijn. Antisemitische recla meborden werden verwijderd en de vervol ging van Joden werd afgeremd. Hitler slaagde erin de ware aard van het nazi-regi me voor vreemde ogen te verbergen. Maar in 1938 nam de agressie weer fel toe. Jood se zaken en andere eigendommen werden in beslag genomen, nadat men eerst ver plicht was deze te laten registreren. Ze wer den voor een fractie van de waarde aan Duitsers verkocht. Joodse mannen en vrou- wen die geen Joodse naam hadden, werden verplicht aan hun naam Israël of Sarah toe te voegen. Joden die het Poolse staatsbur gerschap bezaten, werden naar Polen uitge wezen, waar ze niet werden geaccepteerd. Ze verkeerden lange tijd in erbarmelijke omstandigheden ergens aan de Duits-Pool- se grens. Veel Joden wilden Duitsland uit, maar er was vrijwel geen land dat ze toeliet. Om voor dit probleem een oplossing te vinden. werd in juli 1938 in Evian (Frankrijk) een conferentie bijeengeroepen, echter zonder resultaat. Om de beurt legden de afgevaar digden van de 32 vertegenwoordigde landen uit hoe graag ze vluchtelingen zouden willen opnemen, maar dat ze daar om wat voor reden dan ook niet toe in staat waren. Golda Meir - de latere premier van Israël - was er als Joods waarnemer. Het was haar niet toe gestaan als afgevaardigde deel te nemen. Ze zat bij het publiek, ook al ging het over haar volk. Doordat de Joden nergens heen konden, namen de gewelddadigheden en terreurda den enorm toe. Op de Duitse ambassade in Parijs werkte de Jood Herschel Grynszpan. Deze man werd laaghartig vermoord. Dat lokte rellen uit, die leidden tot de zogenaam de Kristallnacht in november 1938. Ruiten van Joodse huizen en winkels werden inge gooid - vandaar de naam 'kristal', - Joodse eigendommen werden geplunderd en meer dan 250 synagogen werden in brand gesto ken. Duizenden Joden werden in elkaar geslagen, vernederd of vermoord. Meer dan 7500 zaken werden verwoest, 36.000 Joden werden naar concentratiekampen afgevoerd. En de Joden zelf moesten een miljard Rijks- mark vergoeding betalen voor de schade die was aangericht! Onmiddellijk werden alle Joodse rijbewijzen ongeldig verklaard en was het Joden niet langer toegestaan om par ken en openbare gelegenheden te bezoeken. Ze voelden zich geïsoleerd, vernederd, ver raden en in de steek gelaten. Velen pleegden zelfmoord. Na de Kristallnacht waren het vooral de Joden waartegen de concentratiekampen zich als dodehjk wapen richtten. Toen Duitsland in maart 1938 Oostenrijk annexeerde kwamen er opnieuw 180.000 Joden in het antisemitische web terecht en dat bleef zo doorgaan bij de inlijving van nog andere staten. Op 1 september 1939 vielen de Duitsers Polen binnen. In het door Duitsland bezette deel - Rusland had ook een deel bezet - woonden bijna twee mil joen Joden. Later werden in een Blitzkrieg (bliksemsnelle oorlog) ook Denemarken, Noorwegen, Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Joegoslavië en Grieken land aan het Duitse Rijk toegevoegd, en overal woonden Joden. Emigreren was niet meer mogelijk. Waar de Duitse troepen ook kwamen, binnen de kortste keren werd aan de Joden elk menselijk of burgerlijk recht ontnomen. Ze werden geïsoleerd en verne derd; hun eigendommen werden geroofd en elke economische activiteit werd hun ver boden. (wordt vervolgd) Joden moeten zich laten registreren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6