Stot: Flakkeese dracht en pracht Kinderfietsje gewonnen bij 100-jarige Slagerij Buth EiiArmBi-niEuws X s X ^ctn^^ctlkt: "gunnen: T4\e-'i 12 (\J(ikmtU) }^(iUcf ^estc vnendeyt en vnendlnHCH/ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 JJ J_ O. _R T L_ E^ N G A A V D N W R E L A A E N M O O A M O M U T N O R D N C O D A A K E B E R O E K R T N Z E N M G^ Y_ P E H O F R E O E E LI D O L D M T E N E R A E E V A A N E D E M G A Y G K N E N E M O R K E G E W G E E K A A O N A R E E O E IJ N E L E C D N A A D' N L Y M A O D T R r R "O O T R B R A E Jeroen Poortvliet (Dirks- land), Gijsbert, Guido, Arjo en Benno van Gilst (Acht- huizen) Jullie kunnen de oplossingen weer op de post doen. Doe je best! Verder goede pinksterdagen gewenst. Dat de Heilige Geest ons zal laten bidden, smeken en danken, daar moeten we maar naar uitzien. Expositie Streekmuseum: In het Streekmuseum Goeree- Overflakkee in Sommelsdijk wordt dit seizoen een selectie tentoongesteld van voorwer pen van de Flakkeese dracht en pracht. Het is een aantrek kelijke, kleine expositie, samengesteld uit de eigen col lectie van het museum. Kleding en opsmuk van twee eeuwen Dracht en pracht PAGINA H VRUDAG 28 MEI 2004 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieaws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuuraf en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Eigenlijk had ik jullie nog een treffend ver haal door willen geven wat ik eens op een receptie hoorde, maar het is te laat. De wij zers van de klok gaan al naar half 12. Je kunt nu eenmaal niet alles op één avond doen: lui zen spuiten, schaap behandelen voor maden. geultjes graven voor stroomvoorzieningen enz. Nietteinin hoop ik dat jullie weer met plezier aan deze hoek werken. Streep de woorden horizontaal, verticaal en diagonaal weg. Oom Ko denkt dat er één foutje in zit, maar die herstellen jullie wel. Woordzoeker Hemelvaart en Pinksteren Pinksterfeest Trooster Tongen Galileeërs Mesopotamië Asia Hemelvaart Duif Discipelen Talen Toespraak Windvlaag Vuur Heilige Geest Parten Meden Elamieten Judea Kapadocië Pontus Frygië Pamfylië Uitstorting God Joel Wijn Apostelen Arabier Eer Jood Romeinen Libië Kretenzen Egypte Als je alle woorden hebt gehad blijven er nog letters over, vul die hieronder in: a««s««««««ca«a«««««*«*««««*«c««a«««««««««a««««i*«««««««««i»««««««<k«««»«*«»*««««*«<(**«*'**«**<*«««4*««***«««***««'**< Jantine Mans (Ooltgensplaat) Zo, zo, je bent dus in Limburg op vakantie geweest. Zelfs doken jullie nog de grotten in. Lijkt me echt spannend joh. Hartelijk bedankt voor je tiieuwe raadsel. Alinda den Hoed (Middelharnis) Fijn dat we er achter zijn dat de brief van jou was. Het blijkt datje de krant met de oproep erin goed gelezen hebt. Nu is de zaak weer rechtgetrokken. Arianne Stroober (Nieuwe-Tonge) hoopt morgen 12 te worden, Coen v.d. Wekken (Dirksland) ook 12 en wel op 30 mei bij leven en gezondheid, tenslotte zal Jantine Mans (Ooltgens plaat) D.V. 31 mei 7 worden. Alle drie een gezegende dag gewenst hoor. 1. 1. A4-B3-C2, 2. A7-B8-C7, 3. Al- B1-C8, 4. A5-B7-C3, 5. A3-B2-C3, 6. A2-B4-C4, 7. A8-B5-C7, 8. A6- B6-C5. 2. 1. Abigail, 2. Andreas, 3. Ahinóam, 4. Adullam, 5. Aholiab, 6. Askelon, 7. Agrippa, 8. Asschur. 3. Cavia. 4. Van Gabbatha naar Golgotha is nog geen Pasen! 5. 1. God-Mozes; 2. Samuël-De Heere; 3. Esther-Koning Ahasveros; 4. Dui- velen-Heere Jezus; 5. 2 blinden- Heere Jezus; 6. Johaimes-menigte; 7. Ruth-Naomi, 8. Petrus-Heere Jezus; 9. Nathan-Davis; 10. Maria-Heere Jezus. 6. Bijbelboeken. 7. 1. Israël; 2. Hiskia; 3. Filippi; 4. Abel; 5. Adam; 6. Abraham; 7. Arthasastha; 8. Maher-Schalal-Chazbaz. 8. 1. Schotel; 2. Vork; 3. Tennisballetje; 4. Wielen; 5. Kaars; 6. Tekst; 7. Steel; 8. Ogen; 9. Deksel; 10. Poten. 9. Horizontaal: Kameleon-wonen-pit- saté-nou-dor-verkeerd; verticaal: lawine-oen-genade-engerd-les-tor- uk. 10. Abrahamanasselisachabehthlehe- manninnezauriabelazarusaraaronat- hanaomisraelevizakalebileamoaben- jamin. 11. Op 30 april is het koninginnedag. c)t53(?cJ\s Zoek de tien verschillen van tekenaar Bertus. 't Is wat hè als je zo bang van de tandarts bent? Voor de inrichting van 'Flakkeese dracht en pracht' hebben de heer Jaap Jelier en de dames Nel Verhoef en Corry Kersten van alles uit de kast gehaald. De heer Jelier is de suppoost, mevrouw Verhoef en mevrouw Kersten zijn bestuursleden van het museum. Veel is door hun handen gegaan en schoon gemaakt. Met de hulp van een klein groepje vrijwilli gers worden door Corry Kersten vitrines ingericht met kledingstukken en sieraden, die tussen ca 1750 en 1950 op Goeree-Over- flakkee werden gedragen. "Het gaat vooral om de sfeer", zegt mevrouw Kersten, terwijl ze kijkt welke keuvelkruUen bij welke keuvel passen. "De ruimte en de middelen voor een expositie zijn beperkt, maar we willen graag een beeld geven van wat we van de streekdracht in huis hebben. Nel en ik hebben affiniteit met oude kleding en wat daarbij hoort. Het museum heeft zoveel mogelijk verzameld en nu zijn we bezig een samenhangend geheel van de verzameling te maken". Ze zijn het er over eens dat dit nog niet zo eenvoudig is. Over de geschiedenis van de streekdracht van Goeree-Overflakkee was tot voor kort maar weinig bekend. Zeker over de periode vóór 1900 is nog niet veel geschreven. Collectie "Meer gespecialiseerde kennis is nodig om een verantwoorde collectie samen te stel len", gaat mevrouw Kersten verder. "De geschiedenis van de dracht van Goeree- Overflakkee is iets waar de streekdracht- groep 'Ensemble Eeuwkant' aandacht aan besteedt. Door mijn bezigheden bij Eeuw- kant heb ik al heel wat opgestoken over de ontwikkeling van de Flakkeese dracht. Als je je in de kleding en sieraden gaat verdiepen, ga je heel anders naar de voorwerpen kijken. Je gaat ontdekken welke dingen bij elkaar horen. En je gaat natuurlijk ook ontdekken welke dingen we nog in de collectie mis sen". Wijzend op een prachtige achttiende- eeuwse hemdrok - een soort mannenover- hemd - in de 'vroege' vitrine: "De hemdrok hebben we wel, maar de bijbehorende rits zilveren knopen niet". Wat het museum op het gebied van de streekeigen dracht wél heeft, is een mooie collectie sluiermutsen, die op Goeree-Over flakkee van oudsher keuvels worden genoemd. Corry heeft alle keuvels van het museum gewassen en opgeknapt. Met mede bestuurslid Jan Both heeft ze de keuvels gedocumenteerd. "Het was even een werk, maar het is een rustig idee dat ze goed gere gistreerd zijn en dat ze in zuurvrije dozen opgeborgen zijn. Want keuvels zijn kwets baar. Als ze niet goed bewaard worden, blijft er niets van over". De keuvel is historisch gezien heel waarde vol. Want de keuvel met de sier die erbij hoorde, is hét kenmerk van de Flakkeese dracht. De kleding op Goeree-Overflakkee was niet streekgebonden. maar volgde de algemene stadsmode. Het was de keuvel die de streekdracht een eigen gezicht gaf. In de vitrines zien we 'vroege' en 'late' keu vels. Er zijn eenvoudige exemplaren en keu vels met een brede kant, die welstand en rijk dom weerspiegelen. Stemmig zijn de rouw keuvels, die 'blinde' keuvels werden genoemd. Welstand spreekt ook uit de tabaksdozen, snuifdozen, odeurflesjes en andere voorwer pen van luxe materiaal. Halskettingen en zakhorloges geven de status van de bemid delde dames en heren uit het verleden weer. "Het waren echt statussymbolen waarmee de maatschappelijke bovenlaag zich aan de wereld kenbaar maakte", aldus mevrouw Kersten. "Er was een duidelijk verschil tus sen de dracht van de welgestelde en die van de gewone man. Voor het museum is het allemaal historisch gezien even waardevol. Sliklappen zijn net zo interessant als signet ten. Een snoer granaatkleurige glazen kralen is even veelzeggend als een echte granaten ketting. Een witte gehaakte muts is niet min der belangrijk dan een keuvel". Kom kijken Wat vindt mevrouw Kersten het mooiste, leukste of meest aansprekende voorwerp van de expositie? Daar moet ze even over den ken: "Dat vind ik moeilijk te zeggen. Het is een bescheiden tentoonstelling, maar er lig gen toch veel voorwerpen. Het ene stuk komt door plaats en belichting misschien wat beter xiit dan het andere. Het mooiste, het leukste, het meest aansprekende.Als ik toch moet kiezen, dan vind ik het meest aan sprekend de kleur van de vroege dracht. Dat is echt verrassend, want over het algemeen wordt gedacht dat de dracht hier heel donker was. Daarom vind ik de oudste jakjes en mutsjes ook zo mooi. Maar dat zal voor iedereen heel verschillend zijn. De hoop dat veel mensen komen kijken naar onze expositie van Flakkeese 5 dracht en pracht". tsA Openstelling De expositie 'Flak keese dracht en pracht' is tot 1 november 2004 te zien in Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Kerkstraat 4, Som melsdijk, telefoon: 0187-483778. Ope ningstijden: dinsdag t/m zaterdag van 14.00-1700 uur, woensdag tevens van 10.00-12.00 uur. Rondleiding voor groepen op af.spraak. Tijdens een van de consumentenacties vanwege het honderdjarige jubileum van Sla gerij Buth in Ooltgensplaat, heeft de familie Duim-de Vos een kinderfietsje gewon nen. Het fietsje werd uitgereikt en overhandigd aan een kleindochter

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9