NieUvrS XLXt l^icrcnStee 'Nacht van Gebed' brengt christenen uit verschillende kerken samen OpenDoors •i Waar wonit de 'Nacht van Gebed' gehouden? hun geweldige inzet Op drie plaatsen op Goeree-Overflakkee Vervolgde christenen centraal EIIAHDEn-tHEUWS Waarom nacht? Na Pinksteren Voorjaarconcertserie 2004 'One More Voice' Vier schoolkinderen de lucht in als dank voor Omstreden kleding... f.'^^.*..'^\f* t K' K' 1' *j' *-' STICHTING DIERENBELANG Jammerhjk De omgekomenen De brandweer Contact P.S. ■ymiMiiMH.j-UHM:!. PAGINA 7 Volgende week, in de nacht van vrij dag 4 juni op zaterdag 5 juni komen in het hele land veel christenen uit ver schillende kerken samen om de nacht biddend door te brengen. Op zo'n tweehonderd plaatsen in Nederland komen mensen dan bijeen voor de 'Nacht van Gebed'. Op Goeree-Over flakkee zijn Ouddorp, Stellendam en Middelharnis de plaatsen van samen komst. Met twee organisatoren, Rini Hameeteman en Ruud Kuijer spra ken we over het doel en de invulling van deze 'Nacht van Gebed'. VRUDAG 28 MEI 2004 Voor de zestiende keer op rij wordt er dit jaar in Nederland op verschillende plaatsen een 'Nacht van Gebed' gehouden. Vorig jaar namen ongeveer 3.000 mensen deel aan de gebedsnacht. De initiatiefnemer tot het hou den van deze 'gebedsnachten' is de stichting Open Doors uit Ermelo. Deze stichting is al jaren actief om vervolgde christenen in de gehele wereld bijstand te verlenen. Ook heeft Open Doors zich ten doel gesteld om de kerken in de vrije wereld betrokken te maken bij die 'lijdende kerk'. En om deze laatste reden worden de 'Nachten van Gebed' georganiseerd. Wie in de veronderstelling verkeert dat het met de vervolging van christenen wel gedaan zou zijn nu enkele jaren geleden het Uzeren Gordijn is gevallen en het commu nisme - wat toch in veel gevallen anti-chris telijk was - niet zo veel meer voorstelt, blijkt zich te vergissen. Volgens de stichting Open Doors zijn er in de wereld nog zéker vijftig landen waar christenen te kampen hebben met discriminatie, vervolging, gevangen schap, martelingen, verdrukkingen, en tekort aan lectuur. In sommige landen wor den er zelfs christenen om hun geloof ver moord. In veel moslimlanden, China, Noord-Korea, De Malediven en andere lan den is het niet vanzelfsprekend dat de chris tenen de vrijheid hebben die in Nederland ervaren wordt. In het overgrote deel van het land komt men in de nacht bijeen om te bidden, zo ook in Middelharnis. In Ouddorp en Stellendam komen belangstellenden op vrijdagavond bijeen. Waarom komt men volgende week ook in de nacht bij elkaar? Zo vroegen we de organisatoren. Zij leggen uit dat in de nacht, als in ons land alles rustig is, er meer gele genheid tot concentratie en verbondenheid is met de vervolgde broeders en zusters in de wereld. Ze verzekeren dat juist in de nachten gevangengenomen christenen het zwaar hebben. Overdag wordt er veelal - onder dwang - gewerkt, maar 's nachts is het meestal tijd voor de verhoren en die zijn heel zwaar! "Voor jezelf geldt dat juist in de nachtelijke uren veel dingen op je af komen en dit is ook zo bij de vervolgde christenen. Het in de nacht samenkomen is dus een soort verbondenheid tonen met de verdrukte broe ders en zusters", aldus de initiatiefnemers. Het met elkaar in de nachtelijke uren bezig zijn met gebed beschouwen ze als een vorm van vasten. Er wordt door de organisatoren op gewezen dat juist in de Bijbel veel 's nachts wordt gebeden: In de gevangenis baden Paulus en Silas omstreeks midder nacht en ook de Heere Jezus bracht nachten door in gebed. In Stellendam en Ouddorp wordt er - om praktische redenen - op de vrijdagavond gelegenheid gegeven om met elkaar te bid den. De organisatoren verklaren dat het niet alleen gaat om de verbondenheid met geloofsgenoten 'ver weg' te beleven, maar ook de verbondenheid met elkaar, want de ervaring is dat er mensen bij elkaar komen vanuit verschillende geloofsgemeenschap pen. "Dat geeft heel veel positieve reacties van de bezoekers van de bijeenkomsten in het verleden. Veelal horen we de opmerking 'dat zouden we veel meer moeten doen!'", zo wordt verzekerd. Want de samenkomsten zijn niet gebonden aan een kerkgenootschap. Natuurlijk bestaat niet de gehele bijeen komst uit het met elkaar bidden, want er wordt ook veel informatie gegeven over de 'Lijdende Kerk'. In grote lijnen ziet de 'gebedsnacht' er als volgt uit. Er wordt een videoband van de Stichting Open Doors gedraaid, waar het leven van een vervolgde christen of een land waar de vervolging heerst centraal staat, ver volgens wordt er voor die christen of dat land gebeden. Ook wordt er samen gezongen en is er gelegenheid om met elkaar kennis te maken tijdens de pauzes, die er zijn ingelast. Verder worden er getuigenissen van geloofs genoten voorgelezen die moeten lijden onder de vervolgingen. Voor de duidelijk heid wordt er met nadruk op gewezen dat niemand verplicht is om de hele nacht of avond aanwezig te zijn. Als iemand om praktische redenen niet in staat is de hele bij eenkomst bij te wonen, kan hij of zij eerder vertrekken of later binnenkomen. Het is voor de organisatoren moeilijk om 'resultaten te meten' van de gebedsnachten. Wel weten ze uit reacties van vervolgde geloofsgenoten dat ze stand kunnen houden, doordat ze weten dat er elders voor hen gebeden wordt. Er is door Open Doors bewust gekozen om de 'Nacht van Gebed' in het weekend na Pinksteren te laten plaatsvinden. "In het boek Handelingen lezen we dat meteen na de Pinksterdag Petrus en Johannes gevangen worden gezet. Stefanus wordt gestenigd en Saulus zet christenen gevangen. Direct na de Pinksterdag moesten de christenen lijden voor hun geloof. Dit is de reden om meteen na Pinksteren deze nacht te houden", aldus Open Doors. Graag vermelden de organisatoren nog dat in de zondag die op de 'Nacht van Gebed' volgt in veel plaatsen de 'Zondag voor de Lijdende Kerk' wordt gehouden, waarin door de kerken op verschillende plaatsen aandacht geschonken wordt aan de vervolg de broeders en zusters. Wie deel wil nemen aan één van de bijeenkomsten kan op de volgende adressen terecht: MIDDELHARNIS - In 'De Hoeksteen', bij de Hervormde Kerk, ïling 13 kan men voor de 'Nacht van Gebed' terecht op vrijdagavond 4 juni. De aanvang is 22.00 uur en de nacht duurt tot 06.00 uur. Inlichtingen: 0187-640840. STELLENDAM - De gebedsavond op vrijdagavond 4 juni wordt gehouden in 't Forum, het verenigingsgebouw bij de Gereformeerde Kerk. De aanvang is 20.00 uur en de avond duurt tot 22.30 uur. Inlichtingen: 0187-682862. OUDDORP - De plaats van samenkomst in deze plaats is in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3. Ook op vrijdagavond 4 juni is de aanvang 21.00 uur, de zaal is open om 20.30 uur). De bijeenkomst duurt tot 24.00 uur. Inlich tingen: 0187-687120. Op zaterdag 5 juni hoopt het Christelijk vocaal ensemble 'One More Voice' in de Voorjaarsconcertserie een concert te verzor gen in de R.K. Parochiekerk H. Martelaren van Gorcum te Brielle (Nobelstraat 22). Aanvang 20.30 uur. Het programma bevat onder andere Geisthcheslied van Johaimes Brahms en de Psalmen van Edvard Grieg, voorts het bekende Ave Verum Corpus van W.A. Mozart en het overweldigende Magni- cat van George Dyson. De uitvoering van deze prachtige muziek door de negen geta lenteerde zangers van het Christelijk vocaal ensemble 'One More Voice' staat onder lei ding van dirigent Willem Christiaan Mey- boom. Organist Andries Stam zal naast het begeleiden van de koorzang enkele solower- ken ten gehore brengen aan het eveneens prachtige Maarschalkerweerd-orgel. Vanaf 20.15 uur zullen de deuren van de kerk voor u geopend zijn. U bent van harte welkom! De entree bedraagt 4,- inclusief consump tie. Het waren zaterdag 15 mei vier zenuwachti ge kinderen, die gratis mee mochten met een heUkoptervlucht boven Goeree-Overflak kee. Dit als dank voor hun bewezen dien sten, omdat zij voor hun school het meeste geld op wisten te halen voor een actie die georganiseerd werd door de Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Het gaat over Anne van der Linden, Harmen Kot, Jan van Dam en Reinoud Zorge. Dankzij deze vier, maar ook door hun vele klasgenoten van de Groen van Prinstererschool te Middelharnis en de School met de Bijbel te Sommelsdijk werd het prachtige bedrag van 2.500 bij eengebracht. Maar ook mede dankzij hun leerkrachten, de juffen Slootweg en Van der Sluis en meester van der Baan werd de actie een groot succes. De kinderen hebben alle maal erg hun best gedaan. Daarom wil de werkgroep al die kindereji hartelijk bedan ken. En eigenlijk doet de werkgroep dit namens al die arme mensen in Oost Europa. Want zij krijgen via dit geld voedselpakket ten aangeboden. De mensen zelf kutmen daar hun eten niet meer kopen en krijgen veel van hun wat rijkere dorpelingen. Maar juist dankzij deze actie kan weer eens wat extra's op hun boterham worden gedaan. Anne van der Linden en Harmen Kot van de School met de Bijbel en Jan van Dam en Reinoud Zorge van de Groen van Prinsterer mochten zaterdag 15 mei mee voor een heU koptervlucht, gratis, dankzij een gift van Fixet Mastenbroek te Sommelsdijk. Dit bedrijf vond de actie zo leuk dat zij spontaan voor vier kinderen een gratis vlucht boven Flakkee aanbood! Ook de firma Fabert mag hierbij worden genoemd, omdat die op een geheel eigen wijze heeft bijgedragen in de feestvreugde. De Oost Europa Werkgroep Middelharnis wil dus iedereen hartelijk bedanken voor hun bijdrage aan deze actie, vooral namens de arme mensen in Oost Europa. Uw gift en daden zullen niet onopgemerkt voorbijgaan in de gezinnen die hierdoor eens iets extra's kunnen eten. De wekgroep hoopt bij leven en welzijn volgend jaar weer een actie te houden. Tijdens de Roparun wil de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Oostflakkee de aandacht vestigen op het volgende. De arbeidsomstandigheden van kinderen en vrouwen in veel ontwikkelingslanden is erg slecht. De sportkleding van bekende merkar tikelen wordt voor een heel klein 'salaris' gemaakt. Door bekende instanties, waaron der de Novib, wordt dan ook actie gevoerd om de fabrikanten op deze wantoestanden opmerkzaam te maken. Langs het parcours van de Roparun zal een waslijn met de oms treden kleding te zien zijn. s» ffi Wij hebbn weer veel leuke honden te logeren, en zij hebben allemaal dezelfde vraag,- wie wordt mijn nieuwe baas? Hieronder stellen we ze aan u voor en vertellen we zoveel mogelijk over deze dieren. Robbie is een Hollandse Herder, een reu van 10 jaar. Rob is een keu rige oudere baas, die goed luistert en alleen pluspunten heeft, hef voor kinderen, voor katten, kan alleen thuisblijven, gaat graag mee in de auto. Kortom, hij past eigenlijk in ieder gezin. Wie geeft deze oudere hond nog een lief tehuis? Wiskey is een blonde chow-chow, een gecastreerde reu van 3 jaar, halflang harig, een vriendelijke hond. Hij is bij ons gebracht en wij kunnen u maar weinig over deze hond vertellen. Snoopy is een grijs-witte Husky van 3 jaar, een dame. Zij is vriende lijk voor kinderen, maar kan beslist niet bij katten en houdt niet van soortgenoten. Snoopy kan alleen thuisblijven, gaat graag mee in de auto, maar wij adviseren haar nieuwe baas om haar niet los te laten, want dan gaat ze stropen en komt beslist niet terug als u haar roept. Snoopy is waaks. Xena is een blonde kortharige hond en lijkt veel op een viszla of pointer. Zij is 3 jaar en heeft niet zo'n leuke tijd achter de rug, maar ondanks alles is zij een lieve hond. Dan hebben wij ook nog Pipin, een poden- ko pecuena portuges, een moeilijke naam HOEKSCHE voor een kleine hond, een teefje, 10 maan- WAARD 'Isn O"'*' chocolade bruin met witte tenen PINKSTEREN 28 mei 1944 In de nacht van zaterdag 27 op zondag 28 mei 1944, Ie Pinksterdag, vlogen vele formaties bommenwerpers over ons eiland heen. Zo'n 20 tot 25 toestel len van deze formaties behoorden toe aan het 101 squadron en waren opge stegen van de basis Ludford Magna te Lincolnshire. Van de 331 toestellen die aan deze vlucht deelnamen waren: 267 Halifaxes 56 Lancasters 8 Mosquitos Hun doel lag in Leopoldsburg in België om daar de spoorwegverbindingen en een mili tair kamp te gaan bombarderen. De Britse Lancaster LM459 SR-K van het 101 squadron was het enige toestel, voor zover het de Lancasters betrof, dat van die vlucht niet terugkeerde. Van de Halifaxes gingen negen toestellen verloren, een relatief gering verUes. De betreffende Lancaster werd aan vankelijk als vermist opgegeven. Dit toestel was boven het luchtruim van Sommelsdijk in grote moeilijkheden geraakt. Het viermotorige vliegtuig werd door nachtjagers achtervolgd en beschoten. Het raakte in brand. Nadat het reeds bran dende vliegtuig enkele malen boven de gemeente Sommelsdijk gecirkeld had, stort te het plotseling neer. Het was terecht geko men op het achtererf van het schilderachtige boerderijtje van de weduwe Van der Meide, gelegen in de hoek Molenweg-Oudelandse- dijk. Mevrouw Van der Meide woonde daar met haar twee zoons en een dochter. De gevolgen waren desastreus. De oudste zoon is nog door de schuur gegaan en heeft aan de achterkant door een deur het toestel zien staan. Hij is, zonder zich te realiseren welk enorm risico hij had gelopen, direct terug gegaan naar de woning. De geweldige dreun waarmee het vliegtuig op de aarde was neergeploft was nog niets in vergelijking met de enorme knal die enige minuten later volgde, toen een bom van 500 lbs, die ken nelijk nog in het vUegtuig was gelegen, ont plofte. Op de basis waren 18 van dit kaliber ingeladen. Door de luchtddruk ontstond er grote schade aan woonhuizen en schuren in de omgeving. In totaal liepen 12 woonhuizen en 5 schuren belangrijke schade op. Dakpannen, ramen en ruiten werden vernield en de voorgevels van enkele schuren werden ingedrukt. Een bewoner van het perceel Oudelandsedijk B427 te Sommelsdijk, de heer W. Troost Pzn. die in zijn woning nabij dejramen stond, werd door wegspringend glas zodanig aan zijn rechteroog verwond dat opname in het oogziekenhuis te Rotterdam noodzakelijk werd geacht. De brandweer van Sonunels- en een witte vlek op haar borst. Dit hondje heeft in haar korte leventje al veel meegemaakt. Zij is in de achterbuurt van Malaga gevonden, is in België terecht gekomen bij een opvangcentrum dat gesloten moest wor den en is daarna in Nederland terechtgeko men. Zij is nog wat bang voor mensen, daarom woont ze nog bij haar pleegmoeder. Het is een apart hondje. Heeft u belangstelling voor Pip pin, belt u dan eerst even met De Dierenstee. Dan hebben wij nog een mooie Duitse Herder, een reus van 2 jaar. Dit is een grote forse hond die niet geschikt is voor een gezin. Deze hond past het beste bij een baas die er voor hem alleen is en die veel ervaring heeft met honden. Als u met veel liefde en geduld het ver trouwen wint van deze hond, heeft u er een fantastische huisgenoot aan. U vindt deze honden bij De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. (0186) 655150. Website: wvyw.dierenstee.nl. openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. dijk die spoedig ter plaatse was, heeft het brandende vliegtuig alsmede een in brand geraakte klamp stro geblust. In de onmiddel lijke omgeving van het toestel werden de lichamen aangetroffen van vier inzittenden, gedeeltelijk verbrand en zwaar verminkt, terwijl in de verdere omgeving nog verschil lende delen van menselijke lichamen werden gevonden. Niet minder macaber maar zeker zo dra matisch was het afzonderlijk geval van de neergevallen oorlogsvheger die wellicht in een vertwijfelde poging zijn leven heeft willen redden door uit het brandende vliegtuig te springen. Dit slachtoffer werd door Joh. Groenendijk recht voor zijn woning Dijkstraat 22, in die verschrikke lijke nacht levenloos in het gras aangetrof fen. Samen met zijn buurman Job Troost hebben zij het zwaar verminkte lichaam op een ladder gelegd en de schuur binnenge dragen. Volgens nadere gegevens is het stoffelijk overschot eerst nog overge bracht naar de praktijk van dokter P. Knöps. Het zou hebben gegaan over een Canadese oorlogsvlieger. Op last van de Duitse weermacht werd de omgekomen bemanning van de Britse bom menwerper overgebracht naar de aula (toen nog koetshuis) van de Algemene Begraaf plaats aan de Molenweg te Sommelsdijk. De stoffelijke resten zijn op 30 mei 1944 op die zelfde begraafplaats ter aarde besteld. Hemelsbreed op nog geen 400 meter van de plaats waar hun toestel was neergestort. Zij waren: 1. T. A. Allen, Engelsman, 21 jaar, pilot- officer. 2. J. E. Benson, Engelsman, 23 jaar, engi neer. 3. R. J. Evans, Engelsman, 23 jaar, airgun- ner. 4. R. J. Newens, Engelsman, 21 jaar, air- bomber. 5. K. J. Power, Engelsman, 22 jaar, radio operator. 6. G. Reid, Engelsman, 20 jaar, airgunner. 7. J. Frieddt, Canadees, 20 jaar, navigator. 8. J. O. Harris, AustraUër, 19 jaar. In het verslag van 1944 van de brandweer vereniging 'Sommelsdijk' staat te lezen dat door blussingswerkzaamheden het woon huis van de weduwe Van der Meide ge spaard is gebleven. De schuur kon echter niet behouden blijven. Er werd geblust door Abraham Peekstok met een motorspuit van de luchtbeschermingsdienst. De eigen brand spuit was door de bezetter gevorderd en Repro-vleugelpunt. Rechts Fred Allen, broer van de gezagvoerder. Lancaster bommenwerper. werd aan het strand van Ouddorp gebruikt om gaten te spuiten voor het plaatsen van palen waarop mijnen werden bevestigd. De palen werden zodanig geplaatst dat ze met de laagste stand van het water nog onder ble ven staan teneinde een eventuele invasie vanuit zee te voorkomen. Voor het verrich ten van die gedwongen werkzaamheden waren A. Peekstok en Izak van den Nieu- wendijk ook gevorderd. Piet de Blok uit Middelharnis was voor hetzelfde karwei eveneens gevorderd. De brandspuiten van alle Flakkeese dorpen werden daarbij inge zet. Die van Herkingen hield het het langst vol! Het brandweermateriaal was na het gebruik door het zoute zeewater en het zand onbruikbaar geworden. Na de oorlog heeft gemeentesecretaris J. Knape Mzn. contact gelegd met de familie T. A. Allen in Engeland. Het was de zesde vlucht van Allen toen hij met zeven van zijn vrienden in Sommelsdijk de dood vond. Later heeft F. H. Allen, een broer van de piloot-gezagvoerder, contact opgenomen met ondergetekende. Via deze man, die vorig jaar is overleden, werden verschillen de Flakkeese crashes in Engeland geveri fieerd. Mijn vrouw en ik hebben de contac ten uitgebreid naar een zuster van K. J. Power en met een neef van R. J. Newens. Zij hebben met hun respectievelijke echtgeno ten hier gelogeerd en uiteraard een bezoek gebracht aan de graven van hun dierbare familieleden. Zij waren onder de indruk van de eenvoudig aangelegde Begraafplaats en vonden de verzorging naar hun tevreden heid. De omgekomen oorlogsvliegeniers liggen naast elkaar begraven in een collectief-graf 29-32. Voor elk bemanningslid is een graf steen geplaatst waarop zijn personalia staan vermeld. Een copie van een vleugelpunt, gemaakt door leerlingen van de Technische School te Middelharnis, is bij de ingang van de Begraafplaats als aandenken geplaatst. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen in totaal 35 vliegtuigen op Flakkeese bodem terecht. De bemanning van sommige toestel len wisten een geslaagde of gedeeltelijk geslaagde noodlanding te maken. De andere stortten neer met alle gevolgen van dien. Eén keer vond er in de lucht boven Achthuizen een collision botsing) plaats. Dat was op 6 oktober 1944. Verder zijn er enige tientallen vliegtuigen in de omgeving van Ouddorp in zee gestort. Er zijn dan ook vele oorlogsvliegers op het strand van Ouddorp aangespoeld. Voor meer informatie raadplege men hoofd stuk 25 van het boek 'Blijvend Gedenken', de Tweede Wereldoorlog op Goeree-Over flakkee. Hoogachtend, D. Hoogzand Het sleetje van Van der Meide.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5