'We moeten leren leven met die rups' Mark van Putten blijft schaakkampioenschap G-O leiden Tastbare herinneringen in Normandië en Zeeland EiiAnDEn-niEuws Voorjaarsverkoping zendingsver. 'De hand aan de Ploeg' Maurice Jansen, 'beestjesexpert' van de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen: De bastaardsatijnrups heerst in de duinen op de Kop van Goeree. De toe ristische industrie zal er ongetwijfeld hinder van ondervinden, anders zeker de badgasten wel. De brandhaartjes van het beestje kunnen bij gevoelige mensen ondraaglijke jeuk veroorzaken en ontsteking van de ogen en de slijmvliezen. Vorige week openbaarde Eilanden-Nieuws het bestaan van de rupsenplaag. Gemeld werd dat de gemeente Goedereede, het waterschap Goeree-Overflakkee en Natuurmonumenten vooralsnog niet meer kunnen doen dan de recreanten attenderen op de rups en de mogelijke gezondheidsrisico's. Bij de ingangen van duinpaden worden ijzeren bordjes geplaatst met een indringende, waarschuwende tekst. Pas in de winter volgen ingrijpender maatregelen: de winternesten ('spin sels') van de bastaardsatijnrups, die tot 300 kleine rupsjes kunnen her bergen, worden weggeknipt. Maar hoe kon de rups ineens zo explosief aanwezig zijn in het duingebied bij Ouddorp? Hoe is effectief te voorko men dat zij volgend jaar verder oprukken? Zijn er dan geen natuurlijke vijanden? Komt de rups elders in Nederland ook zo massaal voor of alleen op Goeree-Overflakkee? Eilanden-Nieuws raadpleegde de Plan tenziektenkundige Dienst in Wageningen, in deze de meest aangewezen instantie. Een achtergrondverhaal over de eigenaardigheden van een uiterst irritant mormel. Al eeuwen Kratertjes Arbeidsintensief Blindheid Recreatiecentrum 'De Staver' te Som- melsdijk was het decor voor de 4e ron de van het schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 2004. Nu we over de helft van het toernooi zijn, is voor de toppers een kwestie van aanhaken of afliaken. Het toernooi duurt 7 ron den, dus een misstap is bijna fataah Er stonden weer enkele topduels op het programma. Mark van Putten, de koploper, moest het opnemen tegen Ronald Sparreboom. Jacques Hen- nekes speelde tegen Jaap Santifort, en Michael van der Waal tegen Willem- Jan Tanis. Maar het zou de andere deelnemers tekort doen als alleen naar de bovenkant van de ranglijst werd gekeken. Zoals een wedstrijdlei der als eens zei: "Zonder verliezers zijn er geen winnaars". - - - - - - - In Museum Watersnood 1953: OUWERKERK - Op 6 juni, D-day, is het zestig jaar geleden dat er een begin is gemaakt met de landing van de geallieerden in Normandië, van de bevrijding van Europa. Nadat de eer ste troepen geland waren hebben in de dagen daarna Caissons een rol gespeeld in het aanleggen van de havens, van bijzonder belang voor de bevoorrading van de troepen. Hon derd zeven en veertig van deze kolos sen, samen met ander materiaal, zorg den voor een beschutting tegen de golfslag van de Atlantische Oceaan, die het lossen bemoeilijkte. In ruim een half jaar waren deze caissons op werven en docks in Zuid-Engeland tot in de monding van de Thames gebouwd. PAGINA 6 VRIJDAG 28 MEI 2004 Gert van Engelen Hoe toevallig: Maurice Jansen is afkomstig uit het Deltagebied. Hij is geboren in Hulst en was zes jaar leraar biologie op Pontes Scholen Gemeenschap (voorheen RSG Prof. Zeeman) in Zierikzee, onderwijl wonend in Zonnemaire. Van zijn 'hobby', zoals hij het zelf noemt, heeft hij inmiddels zijn beroep gemaakt: Maurice Jansen is entomologisch taxonomiseh specialist bij de Plantenziek tenkundige Dienst (PD) in Wageningen, een gezaghebbend, maar tamelijk onbekend agentschap van het ministerie van LNV. In gewoon Nederlands is Jansen zeg maar een beestjesexpert. Dagelijks worden in Nederland planten en bloemen geïmporteerd: potplanten, perk- planten, snijbloemen, bomen, struiken en bonsais. Het is de taak van de Plantenziek tenkundige Dienst te voorkomen dat mét al dat groen niet ook insecten, aaltjes, virussen, bacteriën en schimmels binnensluipen. Medewerkers van de buitendienst, zetelend in elf kantoren in bijvoorbeeld Aalsmeer, Lisse, Boskoop en Poeldijk, voeren daartoe inspecties uit. In het zogeheten fytosanitair handboek staat verordonneerd waarnaar gekeken en wat bemonsterd moet worden. Treffen de inspecteurs tussen of op het plan- tenmateriaal 'verdachte' beestjes aan, dan worden die in potjes en buisjes, gestoken in dozen, enveloppen of grote pakketten, naar de PD gestuurd. Op de diagnostische afde lingen daar worden de inzendingen onder zocht. '"Wij", zegt Jansen, "determineren de beestjes, we brengen ze op naam. En daarna bepalen wij op basis van internationale wet en regelgeving of er al dan niet maatregelen moeten worden genomen." Prominent staat op zijn bureau het instrument waarmee Jan sen zijn werk doet: een stereomicroscoop. Ook over rupsen is bij de Plantenziekten- kundige Dienst veel kennis voorhanden. Dat spreekt nogal voor zich, zegt Jansen. "Rup sen zijn het larvale stadium van vlinders. Ze leven van planten. Dat maakt alle vlinder- soorten interessant voor onze dienst. Want afhankelijk van de soort kunnen zij in poten tie planten aantasten." Om Eilanden-Nieuws ter wille te kunnen zijn, heeft Jansen zich voorbereid. Om hem heen liggen opgeslagen boeken met feiten over de bastaardsatijn rups, de bron van fysiek ongemak op Goe ree-Overflakkee. De bastaardsatijnrups bestrijkt niet de hele wereld. Zijn verspreidingsgebied beperkt zich grotendeels tot Europa. Om preciezer te zijn: de grenzen lopen van (alléén) Zuid- Engeland tot Zuid-Zweden, tot Midden- Azië, tot Libanon en Marokko. In Nederland komt de vlinder al eeuwen voor, althans: hij wordt al beschreven in de eerste publicatie over vlinders, en die dateert van de 18de eeuw. Maar zijn aanwezigheid concentreer de zich tot voor enkele jaren geleden in de duinstreken en in de provincies Noord-Bra- bant en Limburg. Op Goeree-Overflakkee viel de bastaardsa tijnrups twintig jaar terug alleen op de Brou- wersdam waar te nemen, en dan nog in geringe mate. Vhegende vlinders hebben de populatie in Nederland de laatste jaren sterk vanuit het zuiden uitgebreid, en ook dat rijmt met de ontwikkelingen op Goeree-Overflak kee: twee, drie jaar geleden bleek de rups plots opgerukt tot de duinen bij Ouddorp, kilometers oostelijker. Volgens Maurice Jansen is de bastaardsa tijnrups geen bijzondere vlinder, althans niet in de zin van zeldzaam. "Het is wel een soort die in grote aantallen kan voorkomen. Dat valt in de winter op door de wintemesten in de duindoorn; je ziet overal die kenmerken de spinsels. En in het voorjaar zie je ze door de duinen en over de duinpaden kruipen, op zoek naar voedsel. Als vlinder zie je ze over dag juist weer niet. Het zijn nachtvlinders." Js de bastaardsatijnvlinder een vervelend mormel of valt er ook ademloos van te genie ten? "Misschien wel beide", vindt Jansen. "Als mensen afdoende beschermd zouden zijn tegen de brandbaren van deze vlinder, zou den zij ze misschien adembenemend kunnen vinden. Het is moeilijk om aan een ander te vertellen waarom iets mooi is. Dat is een kwestie van oog hebben voor." Maar schadelijk is de bastaardsatijnvlinder onloo chenbaar, om twee redenen. Hij legt eerst uit dat de rupsen zich voor voedsel niet eenken- nig tonen. Ze doen zich te goed aan een lan ge reeks (loof)bomen en struiken: de popu lier, haagbeuk, hazelaar, berk, eik, iep, spi rea, appel- en perenbomen, meidoom, braam, pimpernel, rozen, kersen, rode bes. aardbei, duindoorn, veldesdoorn, sleedoorn, vogelkers, kornoelje en es. "De rups kan grote schade aan planten ver oorzaken. Ze eten ze helemaal kaal, en daar door zouden die planten kunnen afsterven, al heb ik dat bij deze soort eigenlijk nooit mee gemaakt. Iepen of eiken kunnen gerust een keer ontbladerd worden; dat kunnen ze heb ben." De tweede reden waarop de rups schadelijk is, zijn die beruchte brandbaren. "De bastaardsatijnrups", licht Jansen toe, "maakt enkele vervellingen door. Tijdens die vervelling ondergaan ze een complete gedaanteverwisseling. De oude huid met brandbaren wordt afgestroopt en vervangen door een nieuwe. Die 'oude' brandbaren zijn eigenlijk een soort stiletto's met een punt, die de neiging hebben steeds verder in de huid te dringen door de aanwezigheid van weerhaakjes. Daardoor ontstaan kleine beschadigingen. Bovendien zit er een gif in dat vrijkomt na het binnendringen in de huid. Dat geeft een effect zoals bij brandne tels. Die haren gaan in de lucht zweven. Mensen die een rups aanraken of die haren inademen, kunnen daar behoorlijk last van krijgen. "Maar de mate waarin ze er last van hebben, verschilt enorm. Gevoelige mensen krijgen een allergische reactie. Ontsteking aan de ogen, ontsteking van de slijmvliezen, huidir ritatie die gepaard gaat met een hevige jeuk, in de vorm van met vocht gevulde blaasjes. En dat kan wel veertien dagen aanhouden. Anderen krijgen geen problemen. Zelf heb ik er gelukkig weinig last van." Minstens zo irritant is hun massale aanwezig heid. In de koude maanden, van begin oktober tot begin april, blijven de jonge rupsen in en bij de spinsels. Ze overwinteren. Bij zonnig weer zonnen ze op het nest, "s nachts keren zij terug in het nest. "Begin april komen ze te voorschijn. Ze verlaten het nest en laten het voor wat het is. Ze gaan de hort op. Het zijn nu volwassen rupsen, zo'n 35 millemeter langs, met lange, goudbruine haren. Je her kent ze door de twee oranjerode kratertjes op het negende en tiende segment, met witte, dunne onderbroken zijlijnen op de rugzijde." Een massale migratie ontstaat, die duurt tot bijna eind juli, en die slipgevaar kan opleve ren. "Ze gaan op zoek naar voedsel en dan kom je ze letterlijk overal tegen." Dit is de periode waarvoor op Goeree-Overflakkee wordt gewaarschuwd: Blijf uit de buurt van die beestjes. Hierna worden de rupsen pop pen. Ze spinnen een cocon tussen wat blade ren, en daaruit verschijnen tussen eind juni en half augustus witte vlinders, met een spanwijdte van 35 millimeter. In die tijd paren de vlinders. De eitjes, die worden afgezet aan de onderkant van duindoombla- deren, komen na tien dagen uit. Die eihoop wordt bedekt door de bruine achterlij f sha- ren. Daarna begint de cyclus opnieuw. Gerard van den Nieuwendijk, opzichter kust van het waterschap Goeree-Overflakkee, vertelde dat de rupsenplaag het waterschap heeft overvallen. Hij kon niet verklaren waarom de rups zo explosief was gegroeid. Kunt u de oorzaak aangeven "Niet zomaar", reageert lansen. "Het is meestal een combinatie van oorzaken. Maar wat zeker meespeelt is of je de spinsels regelmatig wegknipt. Daarmee kun je de grootte van de populatie be'invloeden. Vroe ger was het in Nederland de gewoonte om de spinsels te verwijderen; ik heb de indruk dat dit minder is geworden. Tja, en dan geef je een grote hoeveelheid rupjes de kans om volwassen te worden." (Hoe handelde het waterschap de afgelopen jaren? Werd er stevig geknipt of met mate? Gerard van den Nieuwendijk, om een reactie gevraagd: "In voorgaande jaren zijn op klei ne schaal de spinsels zoveel mogelijk weg- geknipt. In die jaren is er dan ook in het betreffende duingebied nog nooit een derge lijke hoeveelheid rupsen waargenomen. Het is voor het eerst dat nu overlast wordt gecon stateerd. Wel zagen we afgelopen winter dat er veel meer spinsels waren dan in voor gaande jaren. Dit zal dus rigoureuzer moeten worden aangepakt,") Spinsels wegknippen, zegt Maurice Jansen, is in natuurgebieden "de enige methode om, zonder het gebruik van gif, de rupsenpopula tie in toom te houden". "Maar dan moet je knippen in de winterperiode, tussen novem ber en maart. Begin je pas in april, dan ben je te laat. Dan zijn ze al uit de nesten vertroï:- ken." Knippen heeft één overheersend nadeel," vervolgt hij. "Het is vreselijk arbeidsintensief. Het is een enorme opgave om die nesten te verwijderen. Duindooms- truiken kunnen wel twintig meter breed zijn; ga daar maar eens doorheen. Je moet met lange stokken werken. Maar dan nog: je bent lang bezig. Je kunt nooit kilometer duin op die manier afwerken. Het kan wel, maar dan kost het enorm veel geld." Duindoomstruiken zijn vrijwel ondoor dringbaar. En er hangen duizenden spinsels in. Het waterschap heeft ervoor gekozen ze desondanks weg te knippen. Is dat verstan dig? "Het is zeker verstandig, maar ook bijna ondoenlijk. Hopeloos bijna. Ik wens ze veel succes." De andere optie was een sproeivliegtuigje inzetten. Daar is vanaf gezien, lansen: "Welk middel hadden ze dan willen gebruiken? Daar ben ik wel heel benieuwd naar. Eén van de middelen is Dirailin. Dat beïnvloedt de vervelling van de rups. Maar wat je voor de ene soort doet, doe je ook voor de andere. Je doodt dus misschien vlin ders die wel zeldzaam zijn. Bovendien is sproeien niet toegelaten in natuurgebieden." Heeft de bastaardsatijnrups een natuurlijke vijand? "In z'n algemeenheid kan gezegd worden dat rupsen door aaltjes, schimmels, bacteriën en andere insecten zoals sluipwespen en kevers kunnen worden aangevallen. De meeste vogels houden niet van harige rup sen, alleen de koekoek juist weer wel." Vogels hebben op de Kop van Goeree in ieder geval de plaag niet kunnen voorkomen. En het wegknippen van de spinsels is niet alleen moeizaam, maar moet nog aanvan gen. Eigenlijk, besluit Maurice Jansen, moe ten badgasten de aanwezigheid van de bas taardsatijnrups maar voor lief nemen. "We moeten leren leven met die rups. De bas taardsatijnrups is een heel oud probleem, dat nog vele malen zal terugkomen. Het kan best zijn dat de overlast volgend jaar alweer wat minder is. Want de natuurlijke gang van zaken is dat er altijd een golfbeweging zit in de populatie. Dat heeft niets met menselijk ingrijpen van doen, vermoedelijk heeft dat een combinatie van oorzaken, waaronder de aanwezigheid van parasieten en klimaats of weersfactoren." Hij wijst erop dat vooral voor ogen moet worden gehouden dat de lichamelijke over last van de bastaardsatijnrups 'minder dra matisch' is dan bij de eikenprocessierups, die ook oprukt, vanuit Oost-Brabant, maar die een reëel probleem voor de gezondheid kan betekenen: koorts, blindheid en duize ligheid. "Van de bastaardsatijnrups hebben alleen gevoelige mensen behoorlijke hinder, en die kunnen afwegen of ze deze zomer wel de duinen ingaan. Maar van de eikenproces sierups krijgt bijna iedereen lichamelijke problemen." Cruciaal is volgens Jansen doeltreffende voorlichting aan het pubUek, althans bij de aanwezigheid van grote populaties. "De bas taardsatijnrups is altijd in de duinen te vin den, ook in jaren dat men nauwelijks een wintemest vindt. Maar is er massale aanwe zigheid: attendeer de recreanten erop; dat is heel belangrijk. Schakel dan alle regionale en lokale media in, zelfs TV-Rijnmond. Alle beetjes helpen. Nee, de nationale pers hoeft niet te worden ingeseind. Want dan lijkt het weer alsof de bastaardsatijnrups overal heerst, en dat is niet zo. Ik was afgelopen weekeinde op 't Zwin: niets aan de hand. Bij nationale publiciteit wordt de overlast al gauw overtrokken. De overlast is altijd hooguit een lokaal probleem, meer niet." Een laatste suggestie van Jansen is: open een loket. "Zodat mensen die vragen hebben, daar naar toe kunnen." toren van Ouddorp. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze In dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht mor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Geachte Redactie, Jongstleden vrijdag stond in uw krant een artikel, geschreven door Prof. Dr. W.H. Velema: "Een geschenk voor hospice 'Kuria'". Met veel genoegen heb ik daar kennis van genomen. Zeker over de waarde ring die de schrijver uitspreekt voor de inzet van de vrouwen van een niet nader genoemd kerkverband. Toch vind ik dat ik niet kan nalaten om hierop te reageren. In Dirksland, op Goeree-Overflakkee, bestaat nu reeds 6 jaar Roparun-hospice Calando. Al die tijd hebben de bevolking, het bedrijfsleven, het verenigingsleven en de kerken ervoor gezorgd dat Calando kon blij ven bestaan. Als die steun, moreel en finan cieel, er niet geweest was, dan waren de deu ren van Calando dicht gegaan. Ik wil daarom graag, als vervolg op het artikel, mijn waar dering uitspreken over alles dat gedaan is om het werk in Calando mogelijk te maken. Daarbij wil ik ook graag de inzet van de vrij willigers noemen. Elke dag wordt er door meerdere vrijwilligers belangeloos mini maal 16 uur inzet geleverd, samen met de dienstdoende verpleegkundige. Daarnaast zijn er mensen die voor transport, de tuin, de klusjes en de PR zorgen. Kortom, er is zoveel wat genoemd kan worden waar zoveel mensen hun bijdrage aan leveren. En dan hebben we het nog niet gehad over alle kaarten, die gemaakt worden, verkopingen, markten en zangavonden, die georganiseerd worden en de duizenden kilometers, die gelopen of gefietst worden..., alles met het doel een financiële bijdrage voor Calando. Het artikel "Een geschenk voor hospice 'Kuria'" staat onder de rubriek ETHIEK?! Ik voel me MOREEL verplicht om in de regionale pers daarop te reageren. Omdat hospice Kuria een collega-instelling is en de directeur, mevrouw C. van Tol, één van mijn beste vriendinnen is, heb ik eerst overleg met haar gehad over de inhoud van mijn reactie. Mijn gevoelen dat ik naar de bevolking van Goeree-Overflakkee graag mijn erkentelijk heid uit wil spreken voor alles wat zij doet voor Calando herkende zij. Het wil niet zeg gen dat ik het niet eens was met de inhoud van het artikel van de heer Velema, rriaar dat ik het niet zo gepast vond dat de redactie dit in ons streekblad plaatst. Diverse keren is er aandacht geschonken aan de activiteiten die door Calando zijn en worden georganiseerd. Nu lijkt het alsof het heel bijzonder is (en eigenlijk is het dat ook) wat er in Kuria gebeurt en wat vrouwen er voor doen. Mis schien zijn wij als nuchtere Flakkeënaars gewend om deze dingen gewoon te vinden. Pas als anderen zoiets kenmerken als bijzon der, sta je erbij stil dat onze bevolking ook zoiets doet. Dan pas waardeer je opnieuw de vanzelfsprekendheid waarmee alle inwoners van Goere-Overflakkee hun betrokkenheid tonen. Vanuit Calando vinden wij alles wat U doet niet vanzelfsprekend. Daarom geldt voor iedereen die zich erbij betroHcen weet: Flakkee, bedankt! Janneke Koningswoud-ten Hove Dirksland Eén van de spelers die ieder jaar meedoet zonder zelf kans te maken op een hoge posi tie is Bart Loosjes. Hij is een goede clubspe- ler die nog verder kan groeien omdat hij nog jong is. Eerder dit toernooi verloor hij echter al tweemaal binnen een half uur spelen. Dat is een kwestie van snel spelen, zonder ook goed te kijken naar de bedoeling van de zet ten van zijn tegenstander. Hem werd dan ook moed ingesproken voor de aanvang van deze 4e ronde: "Bart, doe het rustig aan", en "Bart, niet proberen om voor half negen thuis te zijn". En...: het werkte! Bart was één van de laatste spelers die nog bezig was. Pas in het verre eindspel werd hij overrom peld. Schaken is soms een kwestie van de juiste instelling, dat bleek ook nu maar weer. Bart, volgende week wordt een overwinning van je verwacht! Terug naar de top. Mark van Putten had een klein voordeel met wit, wat hij steeds meer uitbouwde. Lijdzaam moest zijn opponent toezien hoe Mark gewonnen kwam te staan. Hiermee behoudt Mark de 100% score en doet hij aanspraak op de titel Kampioen van Goeree-Overflakkee 2004. Zijn concurtentie komt o.a. van Jacques Hennekes, die het met de witte kleur mocht opnemen tegen Jaap Santifort uit Goedereede. En Jacques speel de goed. Zijn tegenstander. Jaap, had de keu ze om steeds meer achteruit te gaan met zijn stukken óf een 'alles of niets aanval' te lan ceren. Hij koos voor het laatste. Met een dame. toren en paard belaagde hij de vijan delijke koning. En met succes, Jacques moest secuur verdedigen om niet direct groot materiaal te veriiezen. Dit was zuur voor hem omdat hij een volle toren voor stond. Die toren had Jaap geofferd voor zijn aanval. Jacques kreeg het steeds moeilijker en tijdens een bezoek aan het toilet werd hij onderweg hoofdschuddend aangekeken... Men gaf geen cent meer voor hem. Jaap kreeg het voor elkaar om het punt naar zich toe te trekken. Hij maakte het mooi af door met een pion te promoveren tot dame en een zet later een nog mooiere zet te produceren, wat de tegenstander hem de hand deed rei ken. De laatste partij van die avond ging tussen Michael van der Waal en Willem-Jan Tanis, ook uit Goedereede. Deze woonplaats wordt speciaal genoemd omdat dit mooie stadje een echt schaakbolwerk aan het worden is; steeds meer schaaktalent is hier te vinden! Willem-Jan en Michael speelden scherp spel. Eigenlijk is de enige manier om de partij te beslissen de tijd. ledere speler krijgt name lijk anderhalf uur bedenktijd per partij. Na het behalen van 35 zetten krijgt een speler eenmalig nog 15 minuten bedenktijd erbij. Dus een partij die om acht uur begint, kan tot maximaal half twaalf duren; dan is de bedenktijd van de spelers op. Degene die als eerste zijn tijd verbruikt (de vlag valt), heeft automatisch verioren. De zetten werden steeds sneller gezet, dit onder druk van de klok. Het getik klonk steeds luider. Alle kij kers volgden immers ademloos het spekta kel: wie z'n vlag zou als eerste vallen? Wil lem-Jan had nog twee minuten en Michael nog één schamele minuut. Wat nu? Er werd snel gezet zonder goed op te letten. Willem- Jan deed door de spanning zelfs een verbo den zet. Hij werd hierop gewezen omdat deze zet onreglementair is. Willem-Ian raak te zo van zijn apropos dat hij pardoes opgaf. Doorspelen had hem waarschijnlijk nog de winst gebracht, omdat zijn tegenstander eer der door zijn tijd zou zijn geweest. Onder staand de uitslagen. Bord Witspeler - Zwartspeler 1 Mark van Putten Ronald Sparrebooni 1-0 2 Jacques Hennekes Jaap Santifort 0-1 3 Michael van der Waal WiUem-Jan Tams 1-0 4 Lcndert van den Ouden Martin Verohne remise 5 WilkoBreen„, Reraon Huysmans 1 -0 6 Cees f?an den Nieuwendijk Maart van der Waal rennse 7 Joost Boeter Cees Smit 1-0 8 Frans Troost Leon Struik remise 9 Gert-Jan Zonneveld Berend-Jan Bruggeman remise 10 Jan van Genderen Cees Bakelaar remise 11 Marinus Bom Louis Bengsch 1-0 12 Henk van Gils Jan Velzijden 0-1 13 Bart Loosjes Reinier van der Wende 0-1 14 Jan-Leendert Minnaar Cesar van Prooyen 0-1 15 Hans Becker Wim van der Staay I -0 16 Mark Lagendijk Leen Neleman 0-1 17 Jos Bosch Daniel Mulder 1-0 18 Jan de Haan Koert Wijnands remise De stand aan kop na 4 ronden is: 1. Mark van Putten, 4 punten; 2. Michael van der Waal, 3,5 punt; 3. Jaap Santifort, 3,5 punt; 4. Martin Verolme, 3 punt; 5. Wilko Breen, 3 punt. Twintig duizend man hebben deze klus geklaard. Op 7 juni arriveerden de eerste caissons als onderdeel van de Mulberty B, de haven bij Arromanches, die werd inge richt door de Engelsen, enkele dagen later volgde Mulberty A in de Amerikaanse zone bij het, na een zware strijd veroverde, Oma- ha-beach. Niet alleen caissons, maar ook een vijftig tal schepen werd afgezonken om de landingsschepen te beschermen tegen de golfslag. Op 18 juni werd door een storm veel schade aangericht, maar de havens bleven tot in oktober dienst doen. Toen waren er genoeg havens en haventjes beschikbaar om de aan voer van materiaal en manschappen goed te laten verlopen. Na D-day is men verder gegaan met het bou wen van caissons om ze eventueel beschik baar te hebben voor een landing bij Oosten de, als de haven van Antwerpen niet of teveel beschadigd in handen zou vallen. Dit bleek niet nodig zodat deze caissons over bleven, afgezonken voor de Engelse kust. Na het beëindigen van de oorlog kwamen ze alsnog van pas. Voor de eerste maal werden ze gebruikt voor het herstel van de door de geallieerden gebombardeerde dijken van Walcheren. Onder andere bij Westkapelle en Vlissingen (fort Rammekens en de NoUedijk) werd het dichten geklaard dank zij de caissons. Later werden ook caissons gebruikt bij het afslui ten van de Brielse Maas en de Braakman. Tenslotte konden in 1953 dankzij de Phoe nix caissons de grootste dijkgaten worden gesloten. In Kruiningen (1 stuks), de Schelp- hoek (1 St.) en tenslotte in Ouwerkerk (4 stuks) zorgden de grootste van het type Phoenix AX 60 x 20 x 20) dat ook deze gaten werden gedicht. Honderden in Neder land gemaakte kleinere caissons, al dan niet gekoppeld tot grotere eenheden, waren gebruikt bij andere dichtingen of ter onder steuning van deze grote caissons. Het Museum Watersnood 1953, gevestigd in één van de vier sluitingscaissons in het laat ste dijkgat van Ouwerkerk, zal, ter herden king van D-day op komend weekend éénma lig de vierde caisson openstellen voor bezoek. Men is dan in de gelegenheid om een volkomen leeg caisson, slechts gevuld met het zand gebruikt bij het afzinken, te bekijken. Tevens wordt een videofilm vertoond van het afzinken van de caissons in Frankrijk tij dens de landing van de geallieerden en zal door middel van een aantal foto's de geschiedenis van de caissons worden getoond van de constructie in Engeland tot de laatste in Ouwerkerk. Daarnaast zal elk uur iemand met de bezoe- HERKINGEN D.V. zaterdag 5 juni hopen wij onze voor jaarsverkoping te houden. Onze welbekende artikelen worden u weer aangeboden, o.a. beeren-ondergoed, aanbieding van Ten Gate, Stoffenkraam, creaveertje, zelfge maakte en gebakken spullen, nieuwe en tweedehands boeken, speelgoed, zelfge maakte kaarten, kaas, noten, fruit en de asperges en de pizza's van Van der Velde zijn dan bij ons te koop. Ook zullen er kin derspelletjes gedaan worden met.prijsjes! De verkoop is van 10 tot 3 uur, en wordt bin nen en buiten gehouden, Onderlangs 6. Wij nodigen u allen weer van harte uit. kers door de caisson lopen en een toelichting geven. Het museum is voor deze gelegenheid voor een gereduceerde prijs te bezoeken: 1,50 voor volwassenen, kinderen tot twaalf jaar gratis. Verder zal het door het museum uit gegeven boek 'Phoenix-caissons, Drijvende kolossen voor vrede en veiligheid' verkrijg baar zijn voor de speciale prijs van 10,00. U vindt het Museum Watersnood 1953 aan de Weg van de Buitenlandse Pers 5, even buiten Ouwerkerk. Het museum is van 1 apnl tot 1 november 's middags van 13.00- 17.00 uur geopend en is rolstoeltoegankelijk (rolstoelen zijn ook beschikbaar). Voor de kinderen is er een speurtocht door het muse um. De normale toegangsprijzen bedragen 3,- voor volwassenen, 1,50 voor kinde ren van 6 t/m 12 jaar en gratis voor kinderen tot 6 jaar. Entreeprijzen voor groepen (alleen op afspraak) bedragen 2,50 voor volwasse nen en 1,25 voor kinderen. Het museum is niet bereikbaar met het openbaar vervoer. Voor meer informatie kunt u bellen naar 0111-644382, mailen naar: watersnood@zeelandnet.nl of kijken op websitewww.museaschouwenduiveland.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4