EEN NIEUW LEVEN e tï) i e k lilfe.l PREDIKBEURTEN AA N BIE DIIM G Biddende dichters EIIArtDBI-IIIEUWS Verhuizing bibliotheek Oude-Tonge Ophalen oud papier Activiteiten- en rommel markt Ger. Gemeente Sint Annaland De schadelijkheid van pornografie Genieten rondom het Quackjeswater Ophalen oud papier Indianenkamp voor Bommelse jeugd 1 Pinksteren vanaf Jeruzalem De Heilige Geest in de Brieven Openbaring Dubbel Breder kringen Exodus W. H. Velema Prof. dr. J.H. Velema, de schrij ver van de rubriek 'Ethiek' heeft te kennen gegeven de komende zes weken, wegens persoonlijke omstandigheden, even afstand te nemen van de rubriek. Op vrij dag 2 juli hopen we weer een bij drage van hem te plaatsen. Zondag 30 mei 2004 Eerste Pinksterdag EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 Maandag 31 mei 2004 Kerkdiensten Ger. Gemeente Dirksland Op zaterdag 5 juni zal er op liet par keerterrein van de kerk van de Gere formeerde Gemeente, Weststraat 25 in Sint Annaland een activiteiten- en rommelmarkt worden gehouden, van 10.00 uur 's ochtends tot 16.00 uur 's middags. De opbrengst is bestemd voor de Gereformeerde Gemeente van Sint Annaland. Sommelsdijk 1 I I Adres:i j I j Eilanden-Nieuws, Antwoordnummer 183,3240 VB Middelhamis u----------------------------------------------------------------------------J PAGINA 2 M^sCM^^tMSiMMsMp^i ^Ê^^^^^^Ij^Mfi^^MÏÏÊ VRUDAG 28 MEI 2004 Zondag is het Pinksteren. We vieren dan de uitstorting van de Heilige Geest die eeu wen geleden in Jeruzalem plaatsvond. Han delingen 2 is in de Bijbel het Pinksterhoofd stuk bij uitstek. We zijn eraan gewend dat er op Pinkste ren uit dat hoofdstuk wordt gepreekt. Het hoofdstuk heeft zevenenveertig verzen. Er is een variatie aan motieven in Handelingen 2 te vinden. Die liggen alle rond het feit en het feest van de uitstorting van de Geest. De hemel gaat open en Jezus Christus schenkt als de verheerlijkte Heere Zijn Geest in deze wereld, en vooral wel in de harten van men sen. Het voorgaande is overbekend. Voor de prediking is dit de Pinksterstof. Hoe ouder een dominee wordt en hoe vaker hij op Pinksteren een tekst uit Hande lingen 2 met de gemeente overdacht heeft, hoe meer hij gaat zien dat niet alleen Hande lingen 2 het Pinksterhoofdstuk in de Bijbel is. Vanuit de ervaring van meer dan vijftig jaar op zoek naar een (of twee) tekst(en) voor de Pinksterpreek(en) kom ik tot de overtuiging dat al de Brieven in het Nieuwe Testament, geschreven door verschillende apostelen, Pinksterbrieven zijn. Ze bewegen zich immers in het krachtenveld van de Hei lige Geest. Soms wordt Diens naam met nadruk genoemd. Soms voelt de lezer dat Zijn werk in de Brief aan de orde is. Waaraan herkennen we dat werk? Het is het best te typeren als Het nieuwe leven, dat staat tegenover het oude leven in de zonde. Waar de Geest gaat werken komt er ver nieuwing. Het oude leven wordt losgelaten, afgezworen en bestreden. Het moet sterven. In plaats daarvan komt het leven met Jezus Christus. Dat is gericht op God, Zijn wil en wet. Een leven van gehoorzaamheid en lief de, gewerkt door de Heilige Geest. De tekenen, de sporen van dit nieuwe leven zien we in en door heel het Nieuwe Testament heen lopen. Je kunt zeggen dat de Evangeliën er de eerste indrukken van geven. In die eerste boeken van het Nieuwe Testament lezen we nog niet zo expliciet over de Heilige Geest. Johannes, de laatste van de vier evangelisten, is er duidelijker over dan zijn drie voorgangers. Doch dan na Pinksteren, na Handelingen 2, lezen we duidelijk en helder over het werk van de Geest, als over de vernieuwing van het leven. God komt Zelf met Zijn Geest bij mensen binnen - en dan gebeurt er wat. Wonderlijke dingen, die we niet verwacht hadden en die toch herkenbaar zijn als uit drukking van het werk van de Geest. Uit het voorgaande wil ik vooral de con clusie trekken dat niet alleen Handelingen 2 Pinksterstof biedt. We kunnen voor de keus van een tekst op Pinksteren ook wel in de Brieven terecht, vooral daar waar het gaat om sporen van of aanwijzingen voor het nieuwe leven. Ik zou ook op het boek Openbaring willen wijzen. We kunnen dit laatste Bijbelboek typeren als: Op weg naar het einde. We zien de voltooiing wenken. Tegelijk lezen we van een geweldige weerstand tegen de overwinnende gang van Jezus Christus in de geschiedenis. We treffen er sporen in aan van Jezus Christus als de Overwinnaar, maar ook van Zijn tegenstander die wel wel noe men de vorst der duisternis. Daarom wordt er met Pinksteren een dub bel proces op gang gebracht. De voortgang van het Evangelie is het leven van volkeren, door heel de wereld heen, in steeds wijder kringen. En ook de georganiseerde en geïntensi veerde strijd tegen Hem. De weerstand van de satan, die uit is op de afbraak van Jezus' overwinnende werk! Van die tweespalt, u kunt ook zeggen tweestrijd is het Nieuwe Testament na Handelingen 2 vol. We hoeven ons daar over niet te verwonderen. De vorst der duisternis gunt de overwinning aan Jezus niet. Hij zal zich tot het uiterste tegen Jezus' heerschappij op aarde verzetten. Daarom vertoont het Pinksterleven een dubbel gezicht: opbouw, nieuwbouw, ver nieuwing, en tegelijk een aanval op en afbraak van het nieuwe. Naarmate het einde dichterbij komt, wordt de strijd des te feller. We zouden onze tijd wat meer onder dat gezichtspunt moeten bekijken. Het dubbele aspect van overwin ning èn tegenstand moet ons dan opvallen. Nu maak ik een sprong in de beschrijving. In de kerk zijn we gewend dat het vernieu wende werk van de Geest vooral met het innerlijk van ons mensenleven in verband wordt gebracht. Dan gaat het om de toepas sing van de genade in het eigen hart van de mens. Het is nodig daarover te spreken. De ge meente moet daarvan horen, daarop gewe zen worden en daarin onderwezen worden. Ik zeg dat met nadruk. Dat is dus echt Pink sterstof voor de prediking. In Handelingen 2 zitten heel wat aanknopingspunten voor een preek daarover; en voor meer dan één preek! Terugziende op hoe ik zelf in mijn preken op Pinksteren te werk ben gegaan, moet ik nu achteraf zeggen dat het wel eens teveel alleen maar de stof van Handelingen 2 is geweest. Het werk van de Geest trekt wijder kringen dan alleen in onze eigen harten. Dat wordt al direct duidelijk uit het feit dat het Pinksterfeest in de kerk de eeuwen door zendingsfeest is geweest. De bood schap van Jezus Christus moet over de gren zen. Hij moet naar andere landen. Hij is ook bestemd voor de samenleving. Men versta mij wel: niet ten koste van de aandacht voor de enkeling of voor wat de Geest doet in het hart van de individuele mens. Daar ligt het begin. Petrus roept op tot bekering en dat is een persoonlijke zaak. Buiten dat persoon lijk beleven van de bekering kun je geen Pinksterfeest vieren. Dan worden er wel wijdere kringen getrokken. Gelukkig gebeurt er meer dan wat de Geest in het hart van de enkeling doet - hoezeer we God daar ook voor danken. Dit artikel is wat uitgegroeid. Eigenlijk had ik willen schrijven over het werk van de stichting Exodus in Rotterdam. Deze stich ting heeft een fraai oud papnd aan de rand van het centrum van Rotterdam. Dat huis is sober ingericht. Er wonen veertien mannen en vrouwen. Ze zijn ex- gedetineerden. Exodus biedt hun na een (soms jarenlang) verblijf in de gevangenis een opvang. Ze kunnen zich hier voorberei den op een actieve terugkeer in de maat schappij. Ik las een artikel over het leven in dat huis. Laat ik er nu van mogen vermelden dat de bewoners onder een streng regime staan; een systeem met gele kaarten, indrin gende gesprekken, veel corvee, en het risico van uitzettingen, mede in verband met stel selmatige urinecontroles. Er zijn in Nederland, verdeeld over ver schillende provides, tien Exodus-tehuizen. Een opvang van veroordeelden (veelal ver slaafd geweest) om weer in de maatschappij terug te kunnen keren. Een bewoner kan er maximaal een jaar verblijven. Dan moet hij of zij weer verder. Deze mensen krijgen de kans en de hulp een nieuw leven te beginnen. Velen van ons zijn weinig met ex-gedetineerden bezig, ten zij ze in hun directe omgeving met veroor deling tot gevangenisstraf te maken hebben gehad. Ik mag hier wel met erkentelijkheid de naam noemen van Willem den Hertog, de man van Flakkee, die ik in zijn hulpverle- ningswerk van dichtbij heb meegemaakt. Ik zou zulke vormen van hulpverlening ook willen plaatsen in het kader van het werk van de Pinkstergeest. De laatste weken heb ik vaker geschreven over hulpverlenings- of diaconale projecten. Vandaag wijs ik op het brede kader waarbin nen we deze mogen geplaatst zien worden! Ik stel er prijs op, tegenover het vele negatieve dat er over onze samenleving is te zeggen, ook te wijzen op deze sporen van de Geest. Hoe diep die sporen getrokken wor den is het geheim van de Geest. Het is aan de Kerk om op Pinksteren te bidden: Gebruik ook dit werk om het leven van mensen te vernieuwen - op weg naar het einde. REDACTIE OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.30 uur kand. A. P, Muilwijk uit Reste ren en 18.30 uur dr. T. E. van Spanje uit Ooltgensplaat. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. J. Boer uit Nieuwe Tonge en 18.30 uur kand. A. P. Muilwijk - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. J. Koester - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink, 11.15 uur ds. J. Smink, Duitstalige dienst en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L. Plug, Katwijk en 18.30 uur drs. A. Goedvree, Amemuiden - Herv. Gem. (ihv) Jongkoenstraat la 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 enl8.45uurds.W.L. Smelt. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en chr. streeliblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij EUanden Nieuws BV Versctiijmng: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus S, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per ram 0,28; contracttarieven op aanvraag slultlngstermyn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 email; J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abormementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 18.00 uur nog niet bekend - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Ger. Kerk 10.00 uur ds, J. Koster en 18.30uurds. C. G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur kand. C. M. Klok, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. A. Egas, Werkendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. mevr. A. Worst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. C. J. J. van der Dussen, Harmeien - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur de heer J. Moerkerk, Ouddorp - Herv. Gem. (ihv) Prins Johan Frisoschool, Deltastraat 13 9.30 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur drs. A. L. Cornaat, Strijen en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom Lukaskapel HDG 10.00 uur ds. T. W. van Benne kom en 15.30 uur samenzangdienst met medewerking van de kinderkoren. Medi tatie: ds. T. W. van Bennekom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, belijdenisdienst - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur A. Verboom. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 en 16.30 uur ds. A. P. Voets - Herv. Gem. (ihv) 11.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.30 uur ds. C. Gielen Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur Vesperdienst - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur geen opgave. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Belder, Dordrecht en 18.00 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht - Herv. Gem. (ihv) Ons Dorpshuis 11.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur kand. W. M. van der Linden, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds, L, de Wit, bediening Heilige Doop en 18,00 uur ds, P, van Duijvenboden, Den Bommel - Herv. Gem. (ihv) aula 'Ebbe en Vloed' 15.00 uur ds. C. Gielen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinksterliederen; 10.00 uur kand. A. L. de Kwaadsteniet, Rotterdam en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. A. J. Krol. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinksterliederen; 10.00 uur kand. C. Doorneweerd, 's-Gravenzande en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Kerk 10.00 uur de heer J. Seele en 18.00 uur ds. Th. de Kok. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, openbare belij denis van het geloof en 18.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer M. Jansen en 18.00 uur de heer P. de Jong. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. Tweede Pinksterdag OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.30 uur kand. P. C. H. Kleinbloesem uit St. Maartensdijk - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink, Pinksterzangdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P, J, Stam, Katwijk - Herv. Gem. (ihv) 9,00 en 10,45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. (ihv) 9.30 uur ds. W. L. Smeh. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 9.00 uur ds. C. Gielen, Middelhamis - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.00 uur ds. K. van Meijeren, Barneveld - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. Kooij, Barendrecht- Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Herv. Gem. (ihv) 11.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 uur ds. A. J. Gunst, openbare belijdenis. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. de Wit, Oude Tonge - Herv. Gem. (ihv) 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goe dereede-Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uu rds. J. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland - Ger. Gem. 11.00 uur student J. M. D. de Heer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Noordam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. van Duijvenboden. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje - Herv. Gem. (ihv) 9.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 9.00 uur student J. M. D. de Heer. STAD aan 't HARINGVLIET - Donder dag 3 juni, 19.30 uur, ds. M. Karens. DIRKSLAND - Vrijdag 4 juni, 14.00 uur, ds. A. A. Brugge (huwelijksbevestiging). In verband met de verhuizing is de biblio theek in Oude-Tonge gesloten van I juli 2004 tot 30 juli 2004. Om de overiast voor u als lezer zoveel mogelijk te beperken, kunt u vanaf 1 juni 2004 tot 30 juni 2004 het dub bele aantal boeken (20 stuks) meenemen. Er wordt vanaf 1 juli tot 15 augustus 2004 géén te laat geld berekend. Vanzelfsprekend kunt u met uw lenerspas ook in het filiaal in Oolt gensplaat terecht. De openingstijden van bibliotheek Ooltgensplaat zijn maandag van 19.00-21.00 uur, dinsdag gesloten, woens dag van 13.13-15.30 uur, donderdag van 19.00-21.00 uur en vrijdag van 9.30-11.30 uur. Het nieuwe adres van de bibliotheek in Oude-Tonge luidt: Openbare bibliotheek Oostflakkee, Eisenhowerlaan la, 3255 VA Oude-Tonge, tel: 0187-641057. E-mail: biblioof@flakkee.net, website: www.bibliotheeksite.nl/oudetonge. In Dirksland zal a.s. zaterdag 5 JUNI het oud papier weer worden opgehaald. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur gebundeld aan de weg te zetten, waarvoor de vrijwilli gers u bij voorbaat danken. Aan de vooravond van de zomer gaan we in op het goifgebeuren. Naast de bekende radiofrequenties, korte- en middengolf, is er sinds jaar en dag sprake van een evene- mentengoif. De landdagen, braderieën, tuinbeurzen en andere frivole buitenge- beurens overspoelen ons land. Trekkertrek, autocross en wielerronde proberen zoveel mogelijk mensen op de been te krijgen. Dat laatste is niet altijd en overat eenvou dig. De Omloop van Flakkee staat wat tijdsduur betreft op eenzame hoogte. Maar golforganisatoren verzinnen steeds wat nieuws. In ieder geval zijn de namen van veel golfactiviteiten veelbelovend. Soms is de golfnaam exotisch en bij uit zondering is de aanduiding bedreigend, zoals de film: The Wave. De namen zeggen iets over wat u te wachten staat. Met straatfestival en pleinenfeest kunt u alle kanten op. Met steltdagen en ballonfiësta wordt de speelruimte hoger. Als u zich begeeft richting autostepwedstrijd of bloe mencorso weet u precies wat u te wachten staat. Of gaat u liever naar een country- fair of boekendag? In ieder geval is de evenementengolf goed gevuld. Er wordt wat afgegolfd in ons land. Geen zeegolf gaat ons te hoog. Van ochtend ontbijt tot avond(t)uurlijk strandvolley- ballen, we golven van festival naar festi val. Vaak omlijst met harde muziek en alcoholische drank, die kunnen leiden tot 'mooi-man-achtige' toestanden. Dan is er sprake van een losgeslagen golf Echte gol ven vinden we op het strand. Daar is het altijd golf na golf. Geen waterwolf, maar permanente watergolf. Golven kunt u ook op een baan. Een golfje naar uw hand, met mini of grote golfclub. Het laatste vergt nogal wat ruimte. Golfgrond, met 18 holes. Daar zijn clubs en een caddie voor nodig. Golvend haar is mooi meegenomen bij deze elitesport. Op de golfslag van de tijd kijken we nog even terug naar voorbije golven. Kent u ze nog: de roerige jongeren van toen? Provo en kabouter? Of de ban de-bom activisten, later de anti-kruisraket demonstranten. Veel protestgolven liepen door de straten van Den Haag en Amster dam. Er is weinig over van het protestsop dat door de straten spoelde. Rest één vraag. Wie weerstaat de golfslag van de tijdgeest? In deze 'Pinksterkrant' geef ik aandacht aan een bundel gedichten die enkele weken gele den het licht zag. De titel is 'Eenzaam, met U gemeenzaam. Bevindelijke gedichten van biddende dichters'. Het is een bloemlezing van verzen uit vroeger eeuwen. De bedoe ling van de samensteller is niet zozeer lite rair gericht, als wel dat "het gebed van de lezers erdoor verlevendigd mag worden". Er zijn gedichten opgenomen van onder andere Jacobus Revius, Willem Sluiter, Wil lem Swanke, Pieter Boddaert, Willem Bilde- dijk, Guido Gezelle en Nicolaas Hendrik Beversluis. Het boek besluit met een beknopte toelichting op de opgenomen poë zie. Ik neem hier het eerste en het voorlaatste gedicht uit deze bloemlezing op. In tijd is er een groot verschil: uit de 16'^ en uit de 20*^ eeuw. Toch is er inhoudelijk een treffende overeenkomst. God, ik wil U toebehoren Algeheel en 't allen tijd. In Uw eindeloze woning Vind ik rust en veiligheid. Elke liefde van deze aarde Wordt niet eerder schoon en groot, Voordal Gij haar hebt geheiligd In het leven en de dood. Laat mij deze wereld minnen. Zoals Gij haar eeuwig mint. Geef mij d' onschuld van een wijze En de wijsheid van een kind! Mamix van St. Aldegonde Die mijns harten vrede zijt, En de enig ware ruste. Reine bron van klare lusten, Zuiv're zon van zaligheid- Laat mij willen en niet willen Wat Gij wilt en niet en wilt, Blijde gaande door het stille Leven in Uw vree verstild. Buiten U is niets dan strijd. Niets dan moeiten, niets dan zorgen - Laat mij, in Uw rust geborgen. Slapen gaan in eeuwigheid. Jaqueline van der Waals N.a.v.: J. Groenewegen e.a., Eeiizaam, met U gemeenzaam. Bevindelijke ge dichten van biddende dichters. Samengesteld door dr. S.D. Post. Uitgeverij Den Hertog te Houten. ISBN 90-33I-I816-5. Gebonden. 113 pag. Prijs €10,50. J.M.J. Kieviet Het belooft een gezellige dag te worden in Sint Annaland, want er is van alles te doen, zoals spijkers slaan in een balk, verschillen de kinderspelen etLgr is een raceauto aanwe zige op een groot videoscherm en een speur- tochtspel. Er kan ook een ritje met paard en wagen wofd'éh gemaakt. Er worden tijdens de markt verschillende artikelen verkocht, zoals kinderkleding, vleespakketten van de echte slager, stoffen, zelfgemaakte producten, nieuwe en tweede handsboeken, schoenen, lederwai'en, fietsen plus accessoires, wol, borduurwerk en ande re crea-artikelen en (werk)kleding. Eveneens zijn er hekwerken, orgels en key boards e.d. te koop, evenals fotowenskaar ten, kunstig houtsnijwerk, ambachtelijke kaas, textiel- en beenmode, gereedschap, hondenvoer en Klasse-noten. Gerookte paling, nieuwe aardappelen en kant en klare snijbonen en nog veel meer artikelen kunnen er worden gekocht. Ook zal er een Soda Club demonstratie zijn. Tijdens de markt wordt het kerkorgel bespeeld door de organisatie Cees van der Hart. Parkeergelegenheid zal er zijn op het Haven- plein, tegenover Cl00. Bij ongunstige weer somstandigheden, zal de markt verplaatst worden naar de veilinghallen van van Sint Annaland. Door de uitvinding van de drukpers, de foto grafie en de film werd pornografie steeds gemakkelijker te produceren. Door de uit breiding van kabeltelevisie en het Internet is pornografie de laatste tijd nog gemakkelijker beschikbaar geworden. Sommigen veroor delen pornografie als schadelijk. Anderen verdedigen het als juist kenmerkend voor een open en een gezonde samenleving. Maar waarom wordt pornografie gemaakt? Wat is het effect op jongeren en volwassenen? En hoe schadelijk is het? Dit onderwerp wordt op maandag 31 mei om 21.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Een wandeling naar het Quakjeswater is een bijzondere belevenis. In het omringende bos mag de natuur zijn eigen gang gaan. Natuur monumenten houdt alleen de wandelpaden bij. Het resultaat is een weelderig bos vol klimplanten en struikgewas met grillige stammen en scheefgewaaide bomen. Op zaterdag 5 juni biedt Natuurmonumenten de gelegenheid om onder leiding van een erva ren gids een wandeling te maken naar het Quackjeswater. In dit duinmeer is heel wat te zien: vanuit het uitkijkpunt kunt u lepelaars en zilverreigers ontdekken. In de rietkragen leven vogels als karekiet en rietzanger. Voor deze excursie dient u zich vooraf aan te melden bij WV Voome, telefoon 0181 475475. Hier hoort u waar het vertrekpunt van de excursie is. De gids vertrekt om 10.00 uur en de wandeling duurt ongeveer twee uur. De kosten van de excursie bedragen voor leden van Natuurmonumenten 4,-, voor niet-leden 7,- en voor kinderen t/m 12 jaar 2,-. Goede wandelschoenen zijn aanbevo len en een vertekijker komt altijd van pas. Op zaterdag 5 juni a.s. zijn de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' weer van de partij. Het is dan immers de eerste zaterdag van de nieuwe maand en ze halen dan, als altijd, oud papier op in Sonmielsdijk, met uitzon dering van de Westplaat. Dus zet uw papier goed verpakt of in een gesloten doos op een goed zichtbare plaats aan de weg. Gebruik zo nodig plakband of een stukje touw. Het papier kan dan niet verwaaien en het laat zich bovendien veel beter op de aanhangwa gen en later in de container stouwen. Wilt u het papier ontdoen van plastic en andere kunststofmaterialen? De mannen komen 's morgens tussen 9 en 12 uur bij u langs. Heeft u tussentijds te veel papier, dan kunt u het dagelijks neerzetten bij de container van het mannenkoor aan de Molenweg in Middel- harnis. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 9 juni a.s. een Indianenkamp voor de kinderen uit groep 1 t/m 8. De middag wordt van 13.00-17.00 uur gehouden op het basketbalveld aan de Kerk- dreef in Den Bommel. Willen jullie zelf oude lakens, kleden, gordijnen en knijpers meebrengen? Kom verkleed als Indiaan of cowboy. De deelnamekosten bedragen 2,50 per kind. Aanmelden kan via de brief jes op school of d,m,v. een telefoontje naar Corine van der Reest, tel: (0187) 612248. Bij regen wordt de activiteit verplaatst naar 16 juni. In het kader van ons 75-jarig jubileum is door dhr. J. van Hoorn een puzzel- 1 j boekje met bijbelse vragen samengesteld. Hebt u daar belangstelling voor, I dan kunt u door het invullen van uw naam en adres dit boekje bij ons bestellen j voor de prijs van 4,00. De verzendkosten nemen wij voor onze rekening! Hierbij bestel Ikex. van het bijbels puzzelboekje voor 4,00 per stuk I Naam:i Postcode/woonplaats:i I Knip dit gedeelte uit en stuur het in een ongefrankeerde envelop naar:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2