CDA-verkiezingsbijeenkomst voor verkiezingen Europees parlement Federatieve eilandelijke samenwerking voor CDA-afdelingen is een feit Verkoping vrouwen vereniging Rommelmarkt Ned. Herv. kerk te Dirksland Rommelmarkt voor Dierenasiel Stellendam zingt Psalmen Gehandmpf of ehfoniseh ziek? Ger.Gem. Nieuwe Tonge Fotofietspuzzeltocht Gereformeerde Gemeente Dirksland Theetuin Expositie van P. Knijper Mensen in Nood stelt giro 667 open voor ramp Soedan Ophalen oud papier Zingen in de Visafslag op Tweede Pinksterdag EIÜUnDBI-tllEUWS VBOK viert internationale Dag voor het Leven HONDA. Extra njimte... ...ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie Forumdiscussie Regelgeving Subsidies goed gebruikt? Provinciale CDA Middelliarnis ANGO maak(t) beter leven mogelijk! PAGINA 13 VRUDAG 28 MEI 2004 NEUWE TONGE - Vrouwenvereniging 'Kleine Kracht' van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tonge hoopt op 2 juni a.s. van 10.00-16.00 uur haarjaarlijk.se ver koping te houden. Men ontmoet u dan ook graag in het kerkgebouw aan de Oranje straat. U steunt hiermee de zending én de aflossing van het kerkgebouw. Mag men op uw belangstelling rekenen? Op woensdag 2 juni a.s. zal de VBOK- werkgroep Goeree-Overflakkee op de markt in Sommelsdijk met een ver koop- en informatiestand aanwezig zijn. Met de viering van de 'Dag voor het Leven' vraagt de VBOK aandacht voor het recht van bescherming dat volgens de VBOK en andere pro-life instellingen ieder mens heeft, onge acht in welke levensfase hij/zij ver keert en ongeacht zijn of haar bekwaamheden en nut voor de maat schappij. De VBOK biedt hulp via de hulplijn 0900- 202 10 88 - bij ongewenste zwangerschap en na zwangerschapsverlies, en geeft voor lichting op scholen en verenigingen, ervan uitgaande dat de mens vanaf de conceptie beschermwaardig is. De VBOK vindt het daarom goed om op deze speciale dag eens stil te staan bij het wonderlijke van het onge boren menselijk leven. Een ieder is van har te welkom aan de stand waar o.a. veel leuke kraamcadeautjes te koop zijn. Misschien lijkt het u leuk om als vrijwiUiger iets in de werkgroep te doen? Er zijn ver schillende activiteiten om aan deel te nemen. Ook zijn er cursussen te volgen. Bel gerust voor meer informatie naar Annet Keijzer- Faasse, tel. 0187-483592. Bezoek ook eens de vernieuwde website: www.vbok.nl. Tbe Power of Dreams lÈ. M/ww.ianvandijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 De Activiteitencommissie van de Gerefor meerde Gemeente te Dirksland organiseert op 29 mei a.s. een fietstocht met een foto- puzzelquiz, die onderweg opgelost moet worden. Het vertrekpunt is bij het kerkgebouw aan de Mozartsingel, wat ook weer het eindpunt zal zijn. Tussen 11.00 en 12.00 uur kan worden gestart. De lengte van de fietstocht is onge veer 30 km. Onderweg is er een eerste gele genheid waar u iets te drinken en een kleine versnapering kunt kopen; verderop in de route is er een eetpunt, waar u door de 'koek en bakclub' wordt ontvangen om uw lunch - tegen een redelijke vergoeding - te nuttigen. Hier worden soep, frites, snacks, tosti's en belegde broodjes klaargemaakt en u aange boden. De deelnamekosten voor de fietstocht bedra gen 2,50 voor +16, kinderen benden de 16 betalen 1,50, terwijl de maximale gezinsprijs 7,50 bedraagt. U hoeft zich van te voren niet opgeven, iedereen kan mee doen en u betaalt pas bij inschrijving. De Activiteitencommissie hoopt op een grote deelname en ziet uit naar uw komst. De opbrengst van deze dag komt ten goede aan de aflossing van het nieuwe kerkgebouw. Vanaf 1 juni is bij de Theetuin 'De Bongerd' het werk van Nel van Engen-Kuijper te zien. Zij is afkomstig van Schouwen-Duiveland en woont sinds 1980 in Melissant. In Rozen burg waar zij daarvoor woonde heeft zij tekenles gevolgd bij de kunstenaar Rien de Bruin. In 1990 begon zij aan een vervolg met schilder-en tekenlessen bij Harald J.de Jas- soy. Vanaf 1999 is zij zelfstandig gaan wer ken met twee schildervriendinnen, Tineke Hoogland en Corrie Spaans. Ze heeft op diverse locaties gehangen, zoals in de Bibli otheek en in het Cultureel Centrum Het Diekhuus in Middelhamis. In haar werk tekent zij graag landschappen, maar dit is meer gericht op de sfeer die het landschap uitademt, dan op een realistische weergave hiervan. Soms werkt zij dit uit met aquarel, maar meestal werkt zij met de materialen gouache, acryl, pastel en Oost-Indische inkt. Dit wordt ook gebruikt voor gecombineerde technieken. Kom voor een gezellig kopje koffie-'of een ambachtelijke pannenkoek naar de Theetuin in Herkingen op de Molen dijk 65 en bekijk het werk van dichterbij. Op 2 juni wordt tussen 13.00 uur en 17.00 ook een 3D-kaartenverkoop gehouden. Dus als u zelf creatief bezig wilt zijn, dan kunt u hier uit een breed en betaalbaar assortiment uw materiaal voor 3D-kaarten uitzoeken. Zaterdag 5 juni wordt voor de laatste keer een inleverzaterdag gehouden voor handzame verkoopbare spullen voor de rommelmarkt, georganiseerd door de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Plaats: de Spuikolk, achter Garage Wisse tegenover Bies heuvel. Tijd: vanaf 10.00 uur tot 12.30 uur. Maandagavond aan het slot van het werkbezoek dat de CDA-politici maakten was de tijd voor een partij bijeenkomst in 'Ons Huis' in Herldn- gen. Centraal stonden die avond de verkiezingen voor het Europees Parle ment van 10 juni. Uitgenodigd waren de uit Middelharnis afkomstige Cor nells Visser, die kandidaat is voor het Europarlement, Bert Doorn europar lementariër en Tweede Kamerlid Jan de Vries, die staatssecretaris mevrouw Ross-van Dorp ontving. De heer Tieks, de voorzitter van de verschil lende bijeenkomsten van die dag, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Na de schrift lezing uit 1 Johannes 3, wees hij de aanwe zigen erop dat "we niet alleen in Nederland leven, maar dat Europa steeds belangrijker wordt". Tieks refereerde aan één van de eer ste doelstellingen van de oprichting van de Europese Gemeenschap, namelijk het voor komen van oorlog binnen Europa. "Hier is Europa wel in geslaagd". De avond in Herkingen was een forumdis cussie waarin Leo van der Velden, Karin van Toor en Esther Hoenderop met de aanwezi ge poHtici in debat gingen. Ook was er alle ruimte voor de aanwezigen in de zaal om aan de discussie deel te nemen. De politici van de avond kregen eerst een 'voorstellings rondje'. Comelis Visser, kandidaat Europar lementariër van eigen bodem. Is de zoon van Laurens Visser, de vroegere - bijna legend arische - wethouder van Goedereede. Hij woonde enige tijd in Leuven, waar hij werk te voor een Europese koepelorganisatie voor de aardappelzetmeelindustrie. Visser heeft hier al veel ervaring opgedaan in het omgaan met de Eiu-opese Commissie. Binnen het CDA-Zuid-Holland is hij voorzitter van het Agrarisch Platform en daarnaast is hij boer op de ouderlijke boerderij in Stellendam. Visser verklaarde dat hij in Brussel het best op zijn plek zal zijn omdat juist de onder werpen die hem interesseren, zoals land bouw en milieu voor een groot deel vanuit Brussel geregeld wordt. En juist die regelge ving vormde een belangrijk onderdeel van de discussie in Herkingen. Europarlementariër Bert Doom, zit sinds 1999 in het Europees Parlement. Hij was ondermeer werkzaam als Secretaris Interna tionale Zaken bij VNO en als bedrijfsjurist bij VNO-NCW. Hij is een van de initiatief nemers in Europa geweest om naar vereen voudiging van de regelgeving te zoeken. Want ook Doom vindt dat de regelgeving en de kosten daarvan in Brussel uit de hand lopen. Hij verwacht hier tien miljard euro te besparen. De bureaucratie moet volgens Doom zo veel mogelijk vermeden worden. "Nieuwe wetgeving moet door het nieuw gekozen parlement bekrachtigd worden". Als voorbeeld noemde hij dat Bmssel bepaald heeft dat in Europa door schilders geen ladders meer mogen worden gebmikt. Hij beschuldigde in dit verband de socialisten die een detaillisti sche regelzucht voorstaan en dit moet vol gens Doom veranderen. Kamerlid Jan de Vries beaamde dat ook het Nederlandse parlement te weinig alert is om te reageren op ontwikkeling van nieuwe regelgeving vanuit Brussel. De politici erkenden dat de afstemming van de nationale en internationale politiek nog wel wat te wensen over laat. "Onze contac ten met de collega's in Brussel zijn te weinig geweest", aldus De Vries. Ook Doom was het hier mee ons. Vanuit de aanwezigen in de zaal werd naar voren gebracht dat de overvloedige regelge ving vanuit Brussel de boeren steeds meer beknot. "Het is van de zotte dat het vee bin nen moet blijven omdat anders het milieu teveel verstoord wordt. De ganzen daarente gen, die ook voor verstoring zorgen hebben vrij spel". De toehoorder doelde er dan op dat de natuur steeds meer mimte dreigt in te nemen ten koste van de akkerbouwers. Vis ser kaatste de bal terag naar de Nederlandse politiek, want volgens hem heeft de Neder landse regering de rustgebieden voor natuur en vogels zelf aangedragen. In dit verband wees Visser ook op de aanleg van de Twee de Maasvlakte, waardoor compensatie van natuiu" een gedeelte van de visserij de nek wordt omgedraaid. "Ook als Europarlemen tariër moeten we dan zeggen: Nederlandse regering waar zijn jullie mee bezig?" Een andere vraag uit het publiek was wat Nederland betekent in Europa tussen de machtsblokken Frankrijk, Duitsland en Engeland. Doom relativeerde de invloed van die machtsblokken, "want ze zijn het vaak niet met elkaar eens en daar kan Nederland handig gebmik van maken". Volgens Doom moet Nederland dan wel volop op diploma tiek niveau meedraaien en niet met de rug naar Europa gaan staan zoals volgens hem minister Zalm wel doet. Op de vraag of Nederland niet teveel subsi diegeld vanuit Bmssel laat liggen antwoord de Visser bevestigend. Voor het Groene Hart bijvoorbeeld, waar de boeren een financiële achterstand hebben door de hoge grondwa terstand. Via Bmssel kan men daar subsidie voor krijgen van 94,- per ha. "Nederland gebmikt deze subsidie niet omdat men niet uit de co-financiering, en dat wordt bij Euro pese subsidies vereist", aldus Visser. "Er is geld in Bmssel, maar dit wordt slecht benut!". Kameriid De Vries vond eveneens dat subsi die voor plattelandsontwikkeUng dient te worden gebmikt, maar hij verschilde wel van mening met Visser over de co-financiering, want dit blijkt niet altijd mogelijk te zijn. Op een andere vraag wat Nederland er nu financieel wijzer op wordt van Europa ant woordde Doom, dat Nederland er wel dege lijk financieel van Europa profiteert. "Wij zetten 200 miljard euro temg op de Europe se markt, waar alle belemmeringen voor de handel zijn weggenomen". Wel erkende hij dat Nederland in het verleden wel degelijk van Europa geld ontving, maar dat nu niet meer gebeurd. Hij wees er in dit verband op dat ook de komst van de nieuwe landen in Europa veel geld kost voor de overige lidsta ten. Verder bleek uit de discussie op de avond in Herkingen dat het publiek behoorlijk kri tisch blijft richting Europa, ondanks dat de politici er alles aan deden om het Europese beleid te verdedigen. Over één ding was men het eens: Naar de stembus op 10 juni voor de Europese verkiezingen blijft héél belangrijk! Her nieuwe federatiebestuur van liet eilandelijke CDA. In Brasserie Piet Hein te Herkingen vond maandagavond een voor CDA-kringen belangrijke gebeurtenis plaats. Op Goeree-Overflakkee trokken voorheen de vier verschillen de CDA-afdelingen meestal gescheiden op en daar is nu een eind aangekomen. Vier besturen tekenden een 'federatief samenwerkingsverband' en met die ondertekening is zijn de eilandelijke afdelingen elkaar dichter genaderd. Tijdens het diner in de brasserie gaf de toekomstig voorzitter van de federatie, Leo van der Velden uit Ouddorp uitleg over hoe de eilan delijke CDA-besturen er toe zijn gekomen om een federatie te vor men. "De plaatselijke eilandelijk besturen deden alles alleen: ook samenwerken!" Ondanks dat men wel een klein beetje samenwerkte was er nog geen stmcturele samenwerking en hier moest verandering in komen. De ontwikkelingen in het land en in Europa drongen de eilandelijke besturen er toe om meer gestmctureerd samen te gaan werken. "Wij hebben als CDA een programma dat zich in positieve zin onderscheidt van andere partijen en om dit programma onder de aandacht van de kiezers te brengen vraagt dit om samenwerking". Het federatiebestuur is samengesteld uit afvaardigingefi van de vier gemeentelijke besturen. IDoor de vorming van een federatie - wat zeker geen fusie zal zijn - zal geprobeerd worden om de burgerij van Goeree-Overflakkee, zoveel mogelijk bij de CDA-politiek te betrekken. Zodat onder de bevolking van Goeree-Overflakkee een groot draagvlak voor het CDA kan worden gecreëerd. Voordat door alle CDA-afdelingen het document hadden onderte kend was het woord aan de heer Henk Mes, voorzitter van de Pro vinciale afdehng van het CDA. Mes wenste de Federatie geluk met het feit van de totstandkoming. "U heeft elkaar gevonden en dat is voor de eilandelijke bevolking een goede zaak". Mes pleitte ervoor dat de afdelingen van Goeree-Overflakkee zich ook meer betrokken zal voelen bij het provinciale bestuur van het CDA, "want voor Goe- ree-Overflaldiee is er binnen het bestuur ook plaats voor Goeree- Overflakkee". Uit de toespraak van Mes bleek dat de eilandelijke animo voor het provinciale CDA-bestuur niet zo groot is. Hij wees erop dat het in het belang is van Goeree-Overflakkee dat ook eilandelijke bestuurders provinciaal mee gaan denken. Ook kamerlid Jan de Vries, die staatssecretaris Ross-van Dorp ver ving. Stipte eveneens het belang aan van samenwerking voor de bestuurlijke samenwerking. Hij sprak de hoop uit dat ook jonge CDA'ers zich geroepen zullen voelen om bestuurlijke verantwoorde lijkheid te dragen. Hij verzekerde dat een federatie meestal tot een fusie zal leiden, maar uit de reactie bleek dat de aanwezige CDA'ers deze gedachte nog niet allemaal onderschrijven. Vervolgens was het tijd voor de ondertekening van het document dat de federatievorming bevestigde. Als getuigen traden op kandidaat euro-parlement Comelis Visser, kamerlid Jan de Vries en provinci aal voorzitter Henk Mes. Het forum wat discusieerde over de Europese politiek in Herkingen. V.Ln.r.: Tieks, Visser, Hoenderop, Van der Velden, Van Toor, Doom en De Vries. NUMANSDORP - Zaterdag 5 juni vindt op het terrein van het Dieren asiel 'De Dierenstee' aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp weer de Voorjaars Rommelmarkt plaats. De diverse kraampjes met allerhande spulletjes zijn rond het dierenasiel op eigen terrein gegroepeerd, en prak tisch alles overkapt door 2 grote par tytenten. De rommelmarkt is er van 9 tot 16 uur en tevens is er van 10 tot 16 uur Open Huis in het asiel. Aan de weg, aan de kant in het gras, is par keergelegenheid voldoende. De opbrengst van de verkochte rommeltjes komt geheel ten goede aan de dieren in het asiel. Een dierenasiel is een charitatieve instelling en aldus afhankelijk van gelden en giften van de Hoeksche Waardse bevolking. Over het gehele jaar organiseren Dierenbelang en Dierenbescherming allerhande activiteiten om aan de benodigde gelden te komen. De rommelmarkt is er daar één van. Iedereen is van harte welkom, de koffie, thee of fris drank staan klaar, en mogelijk is er 's mid dags soep en poffertjes. Komt allen. Op zaterdag 5 juni om 20.00 uur houden de Christelijke Marmenkoren 'Door Eendracht Verbonden' uit Stellendam en 'Jubilate Deo' uit Ouddorp een psalmzangavond. Het the ma van de avond is: 'Juich aarde, juicht alom den Heer' Het programma laat alleen her kenbare psalmen zien. De koren, onder lei ding van Come de Geus en Jan Bezuijen, zullen diverse psalmbewerkingen gezamen lijk zingen. De psalmen 42 43 zullen door de koren afzonderüjk worden uitgevoerd. Het orgel wordt bespeeld door Marian van Oostenbmgge. Daar veel luisteraars van koren zelf ook graag zingen, is er veel mim te voor samenzang. Door dhr. Diepeveen zal een meditatie over het thema van de avond worden gehouden. Al met al een avond die de moeite waard is om te bezoeken. Na de zangavond is er voor iedereen de gelegen heid om onder het genot van een consumptie elkaar te ontmoeten! De toegang voor deze niet te missen avond is gratis. De opbrengst van de collecte is bestemd voor Stichting Ontmoeting. De avond vindt plaats in de Hervormde kerk. En de deuren zijn om 19.30 uur open. Mensen in Nood komt in actie voor Soedan. In Soedan voltrekt zich de grootste humanitaire crisis van dit moment. Honderdduizenden mensen worden met de dood bedreigd door geweld en ondervoeding. Ruim één miljoen mensen zijn op de vlucht voor het geweld in de regio Darfur, waar Afrikaanse moslims worden uitgemoord door Arabische moslims. Hulp is nu hard nodig! Daarom stelt Mensen in Nood giro 667 open voor de vluchtelingen van Soedan. Een intemationaal hulpteam van het ACT/ Caritas netwerk, waar Mensen in Nood deel van uitmaakt, vertrekt deze week richting Darfur. Zij zullen daar een noodhulppro gramma opzetten voor de honderdduizenden ontheemden. De noodhulp zal zich richten op het opzetten van water- en sanitairvoorzieningen, voed seldistributie en het verstrekken van tentzei len, muskietennetten en keukenspullen. Daarnaast stuurt Mensen in Nood volgende week zeven vliegtuigen met in totaal 3.500 tenten naar de Soedanese vluchtelingen in Tsjaad. Mensen in Nood is daar actief in drie kampen, waar in totaal 36.000 vluchtelingen zitten. Naast het uitdelen van tenten, richt Mensen in Nood zich op de distributie van voedsel en het onderhoud van water- en sanitairvoorzieningen in de kampen. Er is veel hulp en dus ook veel geld nodig om de ramp in Soedan te beperken. Donaties kunnen overgemaakt worden naar Mensen in Nood, Giro 667, Den Haag, o.v.v. Soedan. Op dinsdag 1 juni wordt in heel Middelhar nis het oud papier opgehaald. U wordt ver zocht het papier vóór 18.00 uur duidelijk aan de kant van de weg te zetten, zodat het tij dens het ophalen niet over het hoofd wordt gezien. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk van de PKN te Middelhamis. Veel koorzang en samenzang in een visafslag! Op 31 mei (Tweede Pink sterdag) is er in de Visafslag te Stel lendam een massale koor- en samen- zangavond. Vanaf 16.30 uur bent u er hartelijk welkom voor een kop koffle met een heerlijke bolus, of voor een broodje warme worst, of voor nog meer lekkers. Er zijn ook boeken, cd's, kaarten en cadeauartikelen te koop. Medewerking aan deze avond verlenen het Dirkslands Mannenkoor en Christelijk Man nenkoor 'David' uit Lisse, beide onder lei ding van Frans Cornet, en jeugdkoor 'luven- ta' uit Dirksland onder leiding van John Blonk. Verder werken mee bariton Karel Bogerd en een fluitistengroep met panfluit, dwarsfluit en blokfluit. Koor- en samenzang worden op het orgel begeleid door Jan Hoek en Martien de Vogel. Ds. C. Gielen uit Mid delhamis verzorgd het openings- en appèl woord. De zangavond begint om 19.00 uur. De toe gangsprijzen bedragen: O tot 5 jaar gratis, 6 tot 12 jaar 3 en 13 jaar en ouder 5. Voor gezinnen geldt de speciale prijs van 17. Parkeren is gratis! Tijdens de avond zal er een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor Stichting Ont moeting. Uit tip: 's Middags een wandeling over het strand of in de duinen, vervolgens eten in de visafslag en daarna genieten van een prach tige zangavond! Kom u ook? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je belangen! Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 ivww.ango.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11